De Duitsche Rijksdag geopend LEJDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 31 Augus^ BUITENLAND LEIDSCHE CHR. ORANJE-VEREENIGtNG Wijdingssamenkomst ter eere van H. M. de Koningin. Gisteravond vond in de Hooglandsche Kerk een wijdingssamenkomst plaats ter eere van den verjaardag van H M. de Koningin, uitgaande van de Christelijke Oranje-Vereeniglng. Het plechtig samen zijn werd geopend met het gemeenschap pelijk zingen van Psalm 138 1, gevolgd door gebed, uitgesproken door ds H. Tho mas, die hierop een kort welkomstwoord sprak, in het bijzonder tot de afgevaar digden der 3 October-Vereeniging, de Ver- ceniging „Koninginnedag", de militairen uit het Invalidenhuis, de weezen, alsmede tot de medewerkenden aan dezen rijk- wisselenden avond. Spr, belichtte in korte trekken het mysterie der nationale liefde en herin nerde aan het schoone woord van Nicolaas Beets: „Blijf één mijn Vaderland en ongeschonden. Geen Staatspartij, geen godsdiensttwist, Verscheure, wat God heeft saamgebonden." Na kort orgelspel van den heer Hennle Schouten en ontroerend teedere koraal- zang van de Chr. zangvereeniging „Ho sanna", die de plechtige stemming van dezen avond met Bach's „Gebed des Hee- ren" „Aanbidding" en „Op de levensreis" onder leiding van den heer Wolf hoog wist op te voeren, vertolkte mej. Cout. Gispen uit Schevenlngen Bach „Ich habe Jesu alle Stund" en het „Arioso" uit Mendels sohn's oratorium „Paulus". De feestrede werd uitgesproken door dr. P. G. Vrey Mesdagh van Rotterdam, die allereerst de geschiedenis belichtte van den prins, die zich slechts gelukkig gevoelde, wanneer hij zich gedragen wist door de gebeden van zijn volk. Wat zullen wij vragen op dezen bede avond? aldus spr. En het antwoord luidt: „Och Heere. geef nü heil, geef nii voor spoed! (118e psalm). God heeft aan het angstige volk van Israël heil besteld. De historie van Israël is gelijk aan die van ons eigen volk. Wij waren een volkje van en kele duizenden aan de zee. maar de Prins van Oranje en het volk van Holland zijn tot éénen hoeksteen tezamengebouwd. Wanneer wij ons daarvan afwenden, dan is er geen heil voor ons te verwachten in de booze dagen, die thans doorleefd worden. Wij willen, aldus spr., dankend gedenken. Onze geschiedenis is zóó won derschoon! Spr. herinnerde aan den wor stelstrijd met Spanje, één der machtigste r.aties ter wereld. In het hart van Willem san Oranje is medelijden voor ons volk gekomen. Hij ging uit Dillenburg om de vrijheid voor ons volk te veroveren op Philips van Spanje. Nederlaag op neder laag leed hij eerst, maar eindelijkte midden van zijn eigen menschen, zijn Zeeuwsche vlsschers, zijn Geuzen, die het .Mijn schild en mijn betrouwen" zongen, wist hij de overwinning te behalen. Ons hart gaat gloeien, terugdenkend aan de glorie van den Briel! Spr. dacht terug aan Prins Willem III, het Kind van Staat, een adelaarsjong. Het Jaar 1672: te midden van het radelooze. redelooze en reddeiooze volk stond daar die bleeke jonge man met de vastberaden saamge- perste lippen en hij sprak het „Ik zal I handhaven". Koningstaai, te weinig meer gehoord in deze dagen! WU kunnen niet genoeg danken voor al hetgeen God door middel van dezen man. den lateren Engei- schen koning, ons en Engeland heeft ge schonken. Tenslotte was hèm de overwin ning. maar vraag niet hoeveel hem alles heeft gekost. Maar ook deze Prins voelde zich gelukkig, omdat hij wist het te kun nen wagen met zijn volk. dat bad en op zag tot God. Nog andere grepen uit Oranje's glorierijke historie werden door spr. in bloemrUke taal naar voren ge bracht. En nu onze Koningin Wllhelmma! Beseffen wU het wel goed, wat God ons Sn deze Vrouwe heeft gegeven? De oude geest, der Oranje's leeft ook in Haar! Dat heeft ZU getoond ten tUde van den Boe renoorlog. in ParUs waar zU het woord ..Christ avant tout" sprak en in de dagen van den grooten wereldoorlog, toen een scherpe iüdenstrek gespreid lag over Haar gelaat. Er is reden tot dankbaarheid en tot ge bed. omdat de tijden, ook voor de Ko ningin. zwaarder zUn dan ooit. Er is nu niet slechts een vijand, die Oranje er onder wil hebben, maar er is een vijand die revolutie, ondergang en ongeloof in zijn banier geschreven heeft. En wee! als deze vijand, aangestoken door het Sovjet- ideaal, het wint! Zal het rood-wit-blauw met de oranje- vrimpel moeten verdwUnen voor de roode bloedkleur? Het gaat hier om de heiligste vaderlandsche begrippen, om de vrijheid van ons eigen stoere volk dat rond Oranje geschaard stond. Spr. waarschuwde harstochtelijk tegen het voortdurend groeiende gevaar van het communisme en wees in dit verband op de resoluties van het zoo juist te Amster dam gehouden Anti-Oorlogscongres". Men moet, aldus spr.. onze Regeering elgenlUk dankbaar zijn dat dit congres waar het zoo schandalig is toegegaan, is ons land gehouden werd Want nu zijn onze oogen opengegaan, maar het inoet verder ook uit zyn! Laten wij Christenen en Oranjegezinden ons teweerstellen teven het vele. dat dreigt Een kleine groep heeft altijd overwonnen en zóó zal het ook nü zyn! Als wU maar vurig en oprecht weten te bidden: „Och Heere. geef nü Uw heil. geef nü Uw voorspoed!" Deze woorden zullen het beste verjaar geschenk voor onze Koningin ziin' De met groote bezieling en vol overtui ging op schoone wijze voorgedragen toe spraak van dr Vrey Mesdagh werd onder diepe stilte en groote aandacht beluis terd. waarna gloedvol en ernstig de ge meenschappelijke zang van het „Wilhel mus" door het kerkgebouw klonk. „Hosanna" vertolkte hierop eenige schoone vaderlandsche zangen van Va lerius op vrome en indrukwekkende wijze. Het orgelspel van den heer Schouten, die zich wederom als een voortreffelijk orga nist deed kennen, en de vriendelijke zang van mei Gispen met het „De Koningin verjaart" uit Coers liederenboek, waarin de stralende tekst ,.'t Is feestdag voor gansch Nederland. Tot in de kleinste vest" tot vreugde stemt, beteekenden 'n waardig slot van dezen gewijden avond, die bij honderden de aanhankelijkheid voor Ko ningin Wilhelmina versterkte. Met het gemeenschappelijk zingen van Gezang 2 1 en gebed werd deze wijdings samenkomst beëindigd. KONINGINNEDAG IN DE SLEUTELSTAD Een opgewekte inzet. Leiden heeft zich ter eere van den Ko- ninglnneverjaardag weer in het gebrui kelijke feestkleed gestoken. Van alle open bare gebouwen wappert de vaderlandsche driekleur, tal van particulieren hebben eveneens de vlag uitgestoken; de trams rijden met bontkleurige wimpels en al wie koningsgezind voelt of denkt, heeft zich de borst met oranje getooid. Er is in de laatste jaren een wijziging ten goede gekomen in de wijze, waarop in de Sleutelstad de verjaardag van H. Ivl. de Koningin wordt herdacht. Dank zij het werk van de Ver. „Koninginnedag" heeft deze dag een feestelijker karakter gekre gen dan totdusverre en dat zulks bij velen in den smaak valt. blijkt uit de groote be langstelling. welke voor de verschillende onderdeden der feestviering bestaat. Het schoolkind erf eest. De kinderen der lagere scholen waren vanmorgen al vroeg in de weer. Getooid met oranje-sjerpen, strikjes en kokardes begaven ze zich naar de respectievelijke scholen, waar allen werden voorzien van een vlag. Vandaar trokken ze In optocht naar zes verschillende verzamelplaatsen in de stad en vervolgens onder leiding van den heer S. J. Koopmans naar het Rapenburg, waar den burgemeester, die met zijn gezin op de stoep van zijn woning stond, een vlag- gegroet werd gebracht. Met muziek voorop marcheerden de ruim 1500 kinderen langs Rapenburg. Steenschuur en Breestraat naar de Stadsgehoorzaal, waar de groote zaal en de foyer feestelijk met doeken waren versierd De voorzitter der Feestcommissie, de heer W Koops Azn. heette in de beneden zaal allen hartelijk welkom, in het bij zonder den heer Gosllnga als vertegen woordiger van het Gemeentebestuur, den heer Boot, voorzitter vn de Plaastelijke Schoolcommissie, den heer Baak, inspec teur op het L. O. in de inspectie Leiden, den heer Vriend, referendaris van onder wijs, pastoor Vijverberg en verder de on derwijzers en onderwijzeressen, die door hun medewerking bijdroegen om dit feest te doen slagen. Op zijn voorstel werd onder luid hoera geroep besloten een telegrafische geluk- wensch te zenden aan de Hoogste Lands vrouwe, luidende als volgt: „Feestvierende kinderen der Leldsche lagere scholen, ver- eenigd in de Stadsgehoorzaal, bieden Uwe Majesteit hun hartelijke gelukwenschen aan." Nadat allen staande twee coupletten van liet Wilhelmus hadden gezongen, werd een aanvang gemaakt met de afwerking van het programma, dat bestond uit de ver tooning van een poppenspel door den heer Kellenbach. goochelen door den heer De Zoete en gemeenschappelijk gezang. De levende schilderijen, uitgebeeld door en begeleid met zang van de leerlingen der school Maresingel B (hoofd de heer W. van der Laan) vormden een novum in dit programma, dat bijzonder in den smaak viel en hartelijk werd toegejuicht. Tusschen de bedrijven door werden de kinderen rijkelijk onthaald op koek en limonade, een attractie, welke stellig niet het minst op prijs werd gesteld. In den fover, waar overigens hetzelfde programma, doch in andere volgorde werd vertoond, werden de kinderen toegespro ken door den heer Zuldhoff. Inmiddels hadden vele belangstellenden zich begeven naar het Schuttersveld, waar om klokke hallelf de parade door het 4de regiment infanterie en het 6de regiment veldartillerie aanving. Bij afwezigheid wegens uitstedigheid van den garnizoenscommandant, overste Haitsma Muiier. fungeerde de commandant van liet 4de R. I„ overste Rooseboom als pa rade-commandant. Na de Inspectie werd voor den overste gede.fileerd. Het schouwspel, dat o.a. werd bijgewoond door den burgemeester, werd opgeluisterd door muziek van het muziek corps van het 6de R. V. A. Behalve namens den gemeenteraad wer den nog telegrafische gelukwenschen verzonden door de besturen der Leidsc'ne Chr Oranjevereenigmg en de Ver. „Ko ninginnedag" De tekst dezer telegrammen luidden als volgt: De Leidsche Chr. Oranjevereenlging, gisteravond in de Hooglandsche Kerk op nieuw bezield met lof en dank voor den wonderen zegen, dien wij in Oranje ont vingen. biedt Uwe Majesteit en Uw Huis, hare vurige wenschen aan in het besef van wederzijdsche onschendbare trouw, met de bede dat ook in deze zware tijden Uwe Majesteit tot een rijken zegen moge worden gesteld. (w.g.H. THOMAS. L. BOEKKOOI. Vereeniglng Koninginnedag Leiden biedt Uwe Majesteit heden eerbiedig hare beste gelukwenschen, dankbaar gedenkend de groote beteekenis van Oranje voor land en volk in heden en verleden, vurig hopend dat de persoon van Uwe Majesteit tot in lengte van dagen gespaard moge blijven. (w.g.) LABRIJN, voorzitter. STEENHAUER, secret. Op de festiviteiten van laatstgenoemde vereeniging komen wij morgen nog terug. DE ELECTRIFICATIE VAN DE LIJN LEIDEN—HAARLEM. Bezwaren tegen onteigening. Uit een afschrift van het proces-verbaal der te HiUegom gehouden zitting door een commissie uit Ged. Staten betreffende de onteigening ten behoeve van den ombouw van de stoomtramlijn in een electrischen tramweg, en uit het advies aan den Mi nister van Waterstaat blijkt, dat een be zwaar is ingebracht door de eigenaars der villa „Remina" aldaar. Er zou geen be zwaar zijn, als de verbreede weg verder dan 8.50 M. van het huls af kwam te lig gen. Vermoedelijk wordt het bezwaar on gegrond verklaard en zal de zaak bij aan koop nader geregeld worden. In Lisse zijn veel meer bezwaren inge bracht, namelijk door A. van Dlemen. E Nieuwenhuis, M. Meskers en Gebr. Mes kers, M. J. van Ruiten, A. v. d. Vlugt Mzn. en M. v. d. Vlugt Azn., Th. F van Rijn en C. v. d. Za'l Azn. De afwikkeling van deze zaken wordt met belangstelling tegemoet gezien, omdat de electrische tram in Januari 1933 moet rijden. EEN BUITENGEWOON RUSTIG VERLOOP. DE NATIONAAL-SOCIALIST GOERING TOT VOORZITTER BENOEMD. Gerulmen tijd voor de opening van de zitting van den Duitschen Rijksdag waren gistermiddag de publieke tribunes reeds geheel bezet. Vrijwel alle leden van den Rijksdag bleken aanwezig te zijn, doch de Duitsch-Nationalen zijn niet verschenen. De Natlonaal-Soclalisten woonden in uni form de zitting bij. Direct na de opening van de eerste zitting verzamelden zich in de buurt van het gebouw van den Rijks dag talrijke in uniform gestoken Nazi's, wien het gedeeltelijk gelukte de politie afsluiting te verbreken. Onder het roepen van „Heil Hitier" trachtten zij het Rijks- daggebouw te bereiken. Ijlings gealar meerde politieversterklngen slaagden er echter In de demonstranten terug te drijven. Klara Zetkin werd door twee vrouwe lijke partygenooten naar haar voorzitters- stoel gebracht, waar zij plaats nam. In- tusschen riep de geheele communistische fractie „Rood Front!" Tegen-demonstra ties vonden niet plaats. Langzaam greep Klara Zetkin naar de bel en na deze eenige malen geluid te hebben, begon zij te spreken Zij constateerde, dat zij op 5 Juli 1854 geboren, het oudste lid was van den nieuwen Rijksdag en als zoodanig moest zij volgens het reglement van orde de eerste zitting leiden. Tot leden van het bureau van den Rijksdag benoemde zij de Sociaal-Democraten Lore Agnes, Rauch (Beiersche Volkspartij), Schulz (Cen trum) en Torgler (Communist.) Klara Zetkin hield vervolgens een rede, waarin zij om. wees op het dreigende oorlogsgevaar in het Verre Oosten Voorts sprak zij van den strijd tegen het fas cisme, waarbij zij zeide dat de proletari sche massa's geweld met geweld zouden terugslaan. Na gewezen te hebben op de ineenstorting van den burgerlijken staat en zijn fundament, het kapitalistische stelsel, zeide de presidente, dat alleen de Russische revolutie in staat zou zijn het kapitalistische stelsel te overwinnen. Het parool van heden was de vorming van het eenheidsfront van alle arbeiders om het fascisme neer te slaan. Aan het slot van haar rede. welke bijna een uur ge duurd had, gaf zij uiting aan de hoop, dat zij nog eens als presidente het eerste radencongres van Sovjet-Duitschland zou kunnen openen. Klara Zetkin moest wegens vermoeid heid telkens haar rede onderbreken en af en toe kon zij slechts met de grootste moeite verder gaan, waarbij zij gesteund werd door den Communist Torgler. De rede werd zonder tegendemonstraties aangehoord. Alleen van de uiterste lin kerzijde klonk telkens bravogeroep, ter wijl aan het slot geapplaudiseerd werd. Een nationaal-socialisl riep tegen de grijze communiste: „Das gibt's nur ein- mal. das kommt nicht wieder!" Hierna werden de namen der leden van den Rijksdag afgelezen. Het bleek, dat 578 afgevaardigden aanwezig waren. De presidente verklaarde, dat thans aan de orde was de verkiezing van een presi dent en van drie plaatsvervangende pre sidenten. Voor de functie van president van den Rijksdag stelden de Nationaal-Socialis- ten bij monde van hun fractievoorzitter dr. Frick hun partijgenoot Goering voor. De Communisten stelden Torgler (Comm.) candidaat, terwijl de Sociaal-Democraten hun partijgenoot Loebe voordroegen. Van Communistische zijde werd er de aandacht op gevestigd, dat de fractie bij de eerste stemming op haar eigen candi daat zou stemmen. Bij de tweede stem ming echter zouden de Communisten hun stem uitbrengen op den Sociaal-demo craat ten einde een verkiezing van een Nationaal-Socialist tot president te ver hinderen. Verklaard werd echter, dat de Communisten hun strijd tegen de Sociaal- Democratie niet zouden opgeven, daar de S. P. D de belangen van het proletariaat verraadt. Hierna ging men tot stemming over. De Nationaal-Socialist Goering werd tot president van den Rijksdag gekozen met 367 stemmen. Behalve de Nationaal- Socialisten brachten de afgevaardigden van het Centrum, der Duitsch-Nationalen, de leden van de Beiersche Volkspartij en der Duitsche Volkspartij hun stem op de candidatuur-Goering uit. Loebe (Sociaal-Democraat) kreeg 135 en Torgler (Communist) 80 stemmen. Het resultaat der stemming werd door de Nationaal-Socialisten met groote geest drift ontvangen. Nadat de nieuw gekozen president een toespraak had gehouden, welke door zijn partygenooten staande werd aangehoord, benoemde Goering tot rapporteurs de afgevaardigden Kaufmann en Lidner (beiden Nationaal-Socialist). Mevr Teusch (Centrum) en Lawerenz (Duitsch-Nationaal.) Overgegaan werd tot de verkiezing van den eersten vice-president. De Nationaal- Socialisten stelden het Centrumlid Esser candidaat, waarop de Communist Torgler interumpeert: De eerste daad van de coalitie! De Sociaal-Democraten stelden Loebe candidaat en de Communisten hun partijgenoot Torgler. Alle leden verlieten daarop de zaal om bij hun terugkeer hun stembiljet aan de rapporteurs af te ge ven. De eerste stemming voor de verkie zing van den eerste vice-president had tot resultaat, dat van de 568 geldig uit gebrachte stemmen Esser er 276 kreeg, Loebe 214 en Torgler 77, terwijl op Clara Zetkin 1 stem was uitgebracht. Daar Esser de helft der afgegeven geldige stemmen niet op zich vereenigd had moest een herstemming worden gehouden tusschen hem en Loebe. Het resultaat der herstemming luidde, dat Esser (Centrum) gekozen werd 364 stemmen als eerste vice-president van den Rijksdag. Loebe (8. D.) verkreeg 138 stem men. terwijl 79 stembiljetten ongeldig waren, waarvan er 78 waren uitgebracht voor Torgler (Communist.) Tweede vice-president werd Graf (D.-N.) met de absolute meerderheid, n.l. 335 st. Loebe (S.P.D.) kreeg 139, Torgler (Comm.) 78 stemmen. Derde vice-president werd Rauch (Beier sche Volkspartij) met 350 stemmen. Op Loebe werden 124 stemmen op Torg-, Ier 76 stemmen uitgebracht, terwijl I lid zijn stem had uitgebracht op Dingeldey van de Volkspartij. Na de verkiezing van het presidium van den Rijksdag verzocht president Goering het huis hem te machtigen, een telegram te zenden aan den Rijkspresident met het verzoek om het presidium van den Rijks dag onmiddellijk te willen ontvangen. De zitting van heden, zoo zeide hij, heeft dui delijk aangetoond, dat de nieuwe Rijksdag over een groote tot arbeid in staat zijnde nationale meerderheid beschikt, waarmede dus op geen enkele wijze het feit van een staatsrechtelijken noodtoestand gerecht vaardigd is. De Rijksdag zal, wanneer alle krachten medewerken, de zware taak vervullen, welke hem wacht. Voor de eerste maal bezit de Rijksdag weer een nationale meer derheid. die hem in staat moet stellen het volk uit drukkenden materieelen en gees telijken nood op te heffen. De president verzooht verder hem te machti gen uur en dag van de volgende zitting zelf vast te stellen. Waarschijnlijk zal dat Dinsdag zijn. De Communisten en de Sociaal-Demo craten stelden voor de eerstvolgende zit ting Woensdagmiddag te 3 uur te houden en op de agenda te plaatsen de moties van wantrouwen tegen de Rljksregeering, doch de voorstellen van den president werden aanvaard. Ook de Pruisische Landdag kwam gis teren na 7 weken op reces te zijn geweest; bijna voltallig bijeen. De regeeringsbanken waren leeg. Bij de politieke debatten werd door bijna alle partijen scherpe critiek geuit op het optreden van den gevolmachtigde van den Rijkscommissaris voor Pruisen, dr. Bracnt. Terwijl de Duitsch-Nationalen van mee ning waren, dat de voorloopige aanstelling van een rijkscommissaris de eenige mo gelijke maatregel was in het werkelijk be- iang van den staat, critiseerden de ver tegenwoordigers der andere partijen ten scherpste de aanstelling van een rijkscom missaris en de meening van dr. Bracht, dat de commissoriale regeering geen ver antwoording verschuldigd is aan den Landdag. De woordvoerders der Nationaal-Socia listen en van het Centrum wezen er in het bijzonder op, dat hun partijen bereid zijn een parlementaire regeering in Pruisen tot stand te brengen ten einde de regee ring van den rijkscommissaris zoo snel mo gelijk ten val te brengen. Een Natlonaal-Socialistisch voorstel werd aangenomen, waarbij de Landdag er zijn afkeuring over uitspreekt betreffende de aanstelling van den Rijkscommissaris door von Papen in Pruisen. De Dultsch-natio- nalen stemden tegen, de Chr. Sociale Volksdienst onthield zich van stemming. Met dezelfde stemverhouding werd een Sociaal-Democratisch voorstel aangenomen om de noodverordening inzake de aanstel ling van den Rijkscommissaris op te hef fen. terwijl tevens in dit voorstel geëischt wordt om het Staatsgerechtshof een spoe dige beslissing te laten nemen. Met stemmen der Nationaal-Socialisten en Communisten voor werd een Commu nistisch voorstel aangenomen, volgens het welk geen ambtenaar of ondergeschikte verplicht is de op grond der verordening inzake de aanstelling van den Rijkscom missaris uitgevaardigde dienstbevelen op te volgen. De Communisten stelden tenslotte voor de eerstvolgende zitting op 8 September te doen plaats vinden. In tegenstelling hiermede werd besloten den Landdag te verdagen tot Woensdag 21 September. Den president werd opgedragen de agen da op te stellen. HET DUITSCHE INVOERRECHT OP HARING. Wordt niet verhoogd. Bij den Bond van Nederlandsche haring handelaren en de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Leiden is van verschil lende zijden bericht ontvangen, dat de verhooging van het Invoerrecht op haring in Duitschland niet doorgaat. Wel wordt het invoerrecht blijkbaar verhpigd voor een aantal andere artikelen, waarover zij nog geen bizonderheden hebben. Bij beschikking van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is aan J. W. Boehmer op zijn erzoek eervol ontslag verleend als hoofdassistent bij de pathylogische anatomie van de Rijks universiteit alhier. De heer Jene Meilof, alhier, is be noemd tot tijdelijk onderwijzer aan de Bijz. School te Lelmuiden. Bij Kon. Besluit is benoemd tot rechter-plaatsvervanger in de rechtbank te 's-Gravenhage mr. J. M. van Bemmelen, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit alhier. De minderjarige D. O. uit Schinveld (Limburg), die de ouderlijke woning was ontloopen, is door de politie alhier aan gehouden en op transport naar huis gesteld. Gisteravond was de 31-jarige B. B in de Amaliastraat bezig schoenen te repareeren. toen plotseling een mesje uit schoot, waardoor een slagader werd door gesneden. De E.HD. vervoerde den man naar het Academisch Ziekenhuis. DE ALGEMEENE To^J De discipline van Hitier - Vos de stok achter de deur - J|„ ofRijksdagonthis; De volgelingen van Hitler b-.J ren inderdaad aan de partij.;,j hoorzaamd. Bevreesd voor heij wanordelijkheden in den Rijksdi» J sident der republiek zouden steS. voornemen om tot Rijksda-1 over te gaan. had ieder lid de: J socialistische fractie op hands];.'! Ier moeten beloven, zich rustig ,1 en onder deze omstandigheden eerste bijeenkomst van den ffljh buitengewoon kalm verloop e-T een ophitsende rede van de ouflel niste, Clara Zetkin. die zichtot tl ste moest inspannen om haar toel voleindigen, kon aan dat feit ni<l deren. En er ontstond alleen op>l heid, maar dan in meer vreugderj toen de natlonaal-soclalist Gosrj van Hitler's grootste vrienden werd tot president van den Rjjfcj Dank zij den steun van het Terecht noemde een communirj eerste daad van de nieuwe tweede was de benoeming van i trum-lid Esser tot vice-president] Het nieuw-gekozen presidia machtiging gekregen aan den it dent voor te stellen, thans de gebr besprekingen te beginnen over de 1 van een nieuw kabinet en in de van de Nazi's en het Centrum schj" zich daar nog al iets van voor lel De practijk zal waarschijnlijk ecjf spoedig anders leeren. Want te Nel gisteren niet alleen het economla gram van Von Papen officieel) keurd. maar heeft Von Hindenburg aan den rijkskanselier een volmjl geven om den Rijksdag te ontbmï De stok staat nu achter de deur? neer de Rijksdag moeilijkheden in 9 zou willen leggen aan de verweaj van Von Papen's program, dan bij voorbaat zijn lot. De rijkskanselier komt heden. mJ raai Von Schleicher en Frelherr Vif uit Neudeck terug. De heeren zullen| loop van den namiddag aan hun c in het ministerie verslag uitbreni dan zal de noodverordening betrelfl werkverschaffing, in gereedheid j gebracht, die waarschijnlijk Vqjq worden gepubliceerd. Omtrent de Fransch-Engelsche I komst op Jersey wordt het volgoj meld: Herriot heeft op het Fransche co] te Saint Heiier de leden van de r kolonie op het Kanaaleiland Jen! vangen. Het déjeuner, dat Herriot vond plaats aan boord van het r oorlogsschip „Minotaure". Onder t wezigen bevonden zich de mini] talrijke Engelsche autoriteiten i Kanaaleiland. Des middags organ!;] Brltsche gouverneur een tuinfeestl rijsche bladen citeeren uit de En pers. dat de ontmoeting der minis! nieuw bewijs is voor de entente cj Heden zullen de Fransche staatshej de Engelsche minister van Binnen!» Zaken en bezoek brengen aan he'J Guernesey, waar het huis ligt Franschen dichter Victor Hugo. D-| sche ministers zullen morgen weer t terugkomen, op welken dag een lil zitting plaats vindt. Over de politieke besprekingen IJ communiqué zich intusschen met g] kei woord uit BELGIE. Parlement tegen 6 September bij^ geroepen. Gistermiddag heeft een kabin plaats gehad onder voorzittcrsch' den eersten minister Renkin, na waarvan de ministers weigerden de mededeelingen te doen. Aleen officieel communiqué verstrekt, lu dat de heer Renkin een uiteen heeft gegeven over den financieel stand. De ministerraad heeft beslot parlement bijeen te roepen op 6 Sep om een wetsontwerp op de schatkist len goed te keuren. Hiermede word moedelijk bedoeld de vernieuwing,' decenniale schatkistbons van het rnj Theunis en een nieuwe leening- Ho' muniqué zegt verder, dat er nof sprake van is reeds nu een ontw financieel herstel in te dienen, daar de begrootingsontwerpen volledig c klaar zijn. DUITSCHLAND. Plannen van Von Papen goedg'W Volmacht tot ontbinding van den 8 Rijkspresident von Hindenbuif gisteren rijkskanselier von Pal* rijksminister van Binnenlandse^ von Gayl en den rijksweerminiSj Schleicher ontvangen, die hem uitbrachten omtrent de hangend' stukken op het gebied der binnen* politiek, in het bijzonder om®* economisch program der rijksref^ De rijkspresident hechtte ring aan de door de rllksregeen-; worpen en door den rijkskansew- rede te Munster in groote lijnen ven economische en financier regelen. De rijkspresident ven rijkskanselier bij de uitwerking van het plan zijn bijzondere aaj aan te wijden, dat de levensstand Duitsche arbeiders gewaar»®) sociale idee gehandhaafd blijft_ De uitvoerige bespreking va" j-»c uii/yyciigc ucijjicwiib r 133s stand op het gebied der binn' politiek leidde tot volledige o'® t ming tusschen den rijkspresld' rljksregeering. De rijkspresident heeft den n lier daarbij volmacht gegeven ding van den Rijksdag. Uit Berlijn wordt gemeld da' blad „Vorwarts" voor drie da. boden, wegens grove beschimP1"- rijkskanselier.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2