Opening Leidsche Houtschool Koninginnefeest >r de Leidsche schoolkinderen. WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1932 No. 22223 dsch Crisis-Comité. IEELE KENNISGEVING INSTALLATIE VAN HET PERSONEEL. 25 JAAR HOOGLEERAAR. Het voornaamste Nieuws van heden. ASFALT-WEGEfJ Economische wegen EIDSCH DAG BLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: oer regel voor advertentlën uit Leiden en plaatsen Jtèntechappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle rjdvertehtiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën tend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts maximum aantal woorden van 30. volgens postrecht. Voor eventueele opzending van 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT.:] Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35; per week t. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 -f- portokosten. ner bestaat uit DRIE Bladen ïRSTE BLAD. Giro No. 188690. Ifst verkoop 9 weerprofeetjes Cahen aan Garniz 2nswerk- 12.70. HINDERWET. meester en Wethouders van Lei tangen ter algemeene kennis, dat ten de beslissing op het verzoek ■C. J. de Goede om vergunning tot (ireiden van de waschinrichting in ?el Heerensingel No. 27 g, Sectie 1768 en 'o. de firma C. Bloot en lom vergunning tot het uitbreiden I mineraalwaterfabriek in het per- Igewater No. 18, Sectie F. No. 1192, fogd. |a. van de sande bakhuyzen. Burgemeester. IVAN STRIJEN, Secretaris. In. 31 Augustus 1932. 5309 RS VAN CRISISPACHTZAKEN. Deskundige bijzitters. Ion. besluit zijn benoemd tot des- I bijzitter in de Kamer van Crisis- iken van het kantongerecht te 11. J. de Graaf, Zoeterwoude, en i plaatsvervangers: a. T. van Eg- ■Oegstgeest, en b. H. F. Noordman, pt, Zoeterwoude; 2. J. B. Wesse- Oldenbarneveldstraat, Leiden, en plaatsvervangers: a. K. Brug, te lorp, en b. W. A. A. J. baron Schim- |ninck van der Oije, Voorschoten. Aanvaardingsrede van het hoofd der school. Onder groote belangstelling heeft gisteravond de opening van de Leidsche Houtschool uitgaande van de Vereeniging voor L.O. op Geref. grondslag en staande aan de Adriaan Pauwstraat plaats gehad In de met planten en bloemen versierde vergaderzaal van het gebouw hadden vele vrienden en belangstellenden van. het Chr. Onderwijs zich verzameld; onder hen merkten we o.m. op. Wethouder T. S. Goslinga, gemeente-secretaris van Strijen, den heer J. Baak, inspecteur L.Ods. .7. Eringa, Geref. Pred. te Oegstgeest en vele hoofden van scholen. De openingsrede. De voorzitter ds. J. W. Gunst. emer. pred. der Geref. Kerk te Oegstgeest. sprak na het zingen van Ps. 75:1, de openings rede uit. Sp.r begon met er zijn blijdschap over uit te spreken, dat eindelijk de opening daar was. In de eerste plaats past onze dank daarvoor aan God, die 't al wel heeft doen gelukken. Spr. bracht in herinnering hoe 25 November 1928 de laatste hand werd gelegd aan de redactie van de statu ten en hoe op 11 Februari 1929 de Konink lijke goedkeuring hierover werd verkregen. Minder voorspoedig was men met de behandeling in den gemeenteraad, die het voorstel van B. en W. om medewerking te verleenen verwierp. Bij Ged. Staten in be roep gegaan zijnde, kreeg men echter ge lijk, en werd nu dan ook medewerking ge boden. In dit verband voelde spr. behoefte dank uit te spreken voor de loyale houding van B. en W., inzonderheid die van den wethouder van Onderwijs, mr. Tepe en van wethouder Goslinga. Een woord van dank past ook aan de heeren Baak, inspee L.O.,Wirtz oud-inspec L.O. en Aldershoff, die vele malen van advies dienden. We moeten, aldus ds. Gunst, In den naam Leidsche Houtschool, niet Iets prin cipieels zoeken, het is gewoon een naam Foto Bleuzé. <l'teïhe schoolkinderen trokken hedenmorgen infeestelijken optocht gehoorzaal, waar hun een welvoorzien programm versnaperingen wachtten I verbonden aan de plaats waar de school is gebouwd. Veel zegen hebben we bij den bouw mogen ondervinden. Ongevallen of teleur stellingen hebben we niet gehad, wat als een voorrecht is aan te merken. Maar de j zegen, dien we in zoo ruime mate hebben mogen ondervinden blijft noodig; dat God ons die in de toekomst moge blijven schenken. Bij de installatie van het schoolhoofd, den heer W. F. E. Smelik en zijn drie leer- j krachten hoopte ds. Gunst, dat zij door hun onderwijzend woord mogen zijn een zegen voor anderen. Wees een zegen en wees een voorbeeld on de plaats waar God U stelt. God geven U allen de plicht en lust den aan (J toevertrouwden leerling in te brengen een levend geloof. Veel van uw krachten zal worden ge vergd. maar gij hebt dat heerlijke schrift woord: Mijne genade ia U genoeg, Mijne kracht wordt in zwakheid volbracht. Zij het U allen gegeven, waar gij de kinderen moet onderwijzen, dat de liefde in alles in de school de meeste zij. Laat het onderwijs geen vluchtig onder wijs mogen zijn, maar laat het mogen doorwerken tot in de verre toekomst. Uw hulp sta in den Naam des Heere, die Hemel en aarde gemaakt heeft. Op deze schoone rede, die met groote aandacht werd beluisterd, werden twee coupletten van het Wilhelmus gezongen, waarna ververschingen werden rondge diend. Het hoofd der school, de heer W. F. E. Smelik voordien werkzaam Jn dienst der Hermhutter-zending op Suriname, sprak hierna de aanvaardingsrede uit. De aanvaardingsrede van het hoofd der school. Gereed om uit Gods hand, aldus begon de heer Smelik, de taak te aanvaarden, welke mij aan onze Leidsche Hout-School wacht, wil ik gaarne trachten in enkele simpele woorden te schetsen, hoe wij ons de verhoudingen in en tusschen school en j huisgezin hebben voor te stellen en in de tweede plaats een poging wagen, om hen, die met mij schouder aan schouder zullen staan in de worsteling om de ziel van uw kind, op te roepen tot een zuiver-zien van het heerlijkste in onze taak van Chr. onderwijzer. Gij verwacht in dit uur stellig riet van mij een uitstippelen van mijn werkplan, een soort volledig werkplan. Voor leder j werkelijk belangstellende ligt op mijn kantoor het leerplan ter inzage. Wel kan ik mij voorstellen, dat bij som migen uwer de vraag gerezen is: Wat zul len die 5 laatste jaren in Suriname voor ons a s. hoofd beteekekend hebben, ten goede of ten kwade? En dan wil ik hier gaarne verklaren, dat ik er wat betreft mijn lesgeven heel dankbaar voor ben! Veel heb ik daar geleerd van mijn per soneel. Om slechts één voorbeeld te noe men: Indien wij onderwijzers gemakkelijk iets kunnen opnemen om het misschien net zoo gauw weer te vergeten dan hebben we er altijd voor te waken, dat we van onze leerlingen niet hetzelfde en dus het onmogelijke vergen. Het is juist in Suriname, dat ik in hon derden v.b. heb leeren waardeeren, hoe een onderwijzer zichzelf dwingen moet, om zijn leerlingen den tijd te laten, om tot de maximale kracht van hun associatie te komen. Maarnu tot mijn eersten gedach- tenkring: Huisgezin en School! No. 1 is het gezin, No. 2 is de School! Ouders van onze L. H. S In al derge lijke dingen moet er geregeld contact zijn tusschen u en onze school. En als u iets niet begrijpen of waardeeren kunt, be denkt dan. dat ik niet alleen een spreek uur hebben zal hier aan de school, maar dat ik u ook gaarne ontvangen zal te mijnen huize op elk ander uur! Immers, het tijdelijk belang van uw kind raakt mijn eeuwig belang. En daarom voel ik er zoo veel voor, dat de school uitgaat van het huisgezin, daarvan als 't ware de sfeer overneemt en voortzet. Zal dit echter werkelijk mogelijk zijn, dan moeten onderwijzers en ouders goed doordrongen zijn van hun gemeenschap pelijke taak als opvoeder en elkaar daar bij aanvullend helpen. In de tweede plaats wilden we gaarne met het personeel ons voor oogen stellen eén yan de geweldige dingen, die Gods Woord van ons en onze leerlingen eischen kan. En dan denken we aan een woord van onzen Heiland uit de Bergrede en wel Matth. 5 vrs. 46. waar staat: „Indien gij liefhebt, die u liefhebben, wat loon hebt gij?" In den breede wijdde spr. over dit tekstwoord uit om met een ernstig woord te sluiten. Verschillende toespraken. Als eerste spreker voerde daarna het woord de heer J. C Wirtz, oud-lnspec- teur L. O., die erop wees, dat de school er is voor de kinderen en niet de kin deren voor de school. Spr. wenschte het Prof. Mr. D. van Blom. Morgen zal het 25 Jaar geleden zijn, dat prof. mr. D. van Blom. gewoon hoogleeraar in de staathuishoudkunde en de statistiek aan de Leidsche Universiteit, benoemd werd tot gewoon hoogleeraar in het staats-, administratief- en handelsrecht aan de Technische Hoogeschool te Delft. Dark van Blom werd 19 December 1877 te Leeuwarden geboren, deed aldaar het eindexamen gymnasium in 1896, studeerde aan de Leidsche Universiteit in de rechten en promoveerde tot doctor in de rechts wetenschap op stellingen (6 Juni 1900). Gedurende eenige maanden van 1901 was hij als adjunct-commies werkzaam aan het centraal bureau voor de statistiek. Op 24-jarigen leeftijd werd hij benoemd tot hoofdredacteur van ..Het Vaderland", welke positie hij tot 31 December 1906 ver vulde. Daarna vestigde hij zich als repe titor voor staatsrecht en staatshuishoud kunde hier ter stede. Eenige jaren na zijn benoeming tot hoogleeraar te Delft na 1 Mei 1909 werd hem het onderwijs in de staatshuishoudkunde, arbeids- en fa- briekswetgeving en het mijnrecht opge dragen. BU de oprichting der Nederlandsche handelshoogeschool in 1913 werd hij tevens buitengewoon hoogleeraar te Rotterdam voor nijverheids- en sociale wetgeving. Bij Kon. Besluit van 18 October 1915 werd hij benoemd tot gewoon hoogleeraar aan de Leidsche Universiteit om als opvol ger van prof. mr. H. B. Greven onderwijs te geven in de staatshuishoudkunde en de statistiek. Hij aanvaardde dit ambt op 19 Januari 1916 met een inaugureele oratie over .De economie als juristenvak." Behalve dagbladartikelen is een groot aantal studies van zijn hand in ..De Eco nomist". De Gids" en andere tijdschriften verschenen. In 1914 werd prof. Van Blom door de Grieksche regeering onderscheiden door zijn benoeming tot officier in de Orde van den Verlosser van Griekenland. bestuur geluk met deze nieuwe school en overhandigde aan het hoofd, den heer Smelik, vier exemplaren van een bijbelsch dagboekje voor opvoeders, uit te reiken aan het personeel der school en een aan tal leesboekjes voor de kinderen om hier mede het begin te leggen voor een school bibliotheek. De heer J. Baak, inspecteur L. O in de inspectie Leiden wenschte het bestuur van harte geluk met de opening van de nieuwe school om zich hierna tot het onderwijzend personeel te richten. Eén enkel woord, aldus de heer Baak wil ik U medegeven: Open tot geven uw ge moed, tot toegeven uw ziel en tot ver geven uw hart. De heer Goslinga, in zijn functie als waarnemend wethouder van onderwijs en sprekende mede namens de gemeente secretaris, mr. dr. van Strijen, compli menteerde het bestuur met dezen voor hen zoo gedenkwaardigen dag. hopende dat het onderwijs in deze school moge strekken tot eer van God. Vervolgens voerden achtereenvolgens het woord de heer H Buurman namens de Geref. Schoolvereeniging, A. Mulder namens de Chr. Kweekschool, Aldershoff namens de Leidsche collega's van Geref. Scholen, ds. J. Eringa, Geref. pred. te Oegstgeest, Reitsma, namens het bestuur der school der Ned. Herv. Gemeente te Oegstgeest, Franken namens de ouders der kinderen en J. Stolk, aannemer van het werk. Nadat ds Gunst alle aanwezigen voor hun belangstelling had bedankt en de heer B. Knibbe met dankgebed had ge sloten werd een rondwandeling door het prachtige schoolgebouw gemaakt. Het schoolgebouw. Het gebouw binnentredend komt men in een mooie vierkante hall, waarop een linker- en rechtervleugel uitloopen. In den rechtervleugel bevindt zich een drietal semi-openlucht lokalen, waarvan de ramen een bijzondere constructie heb ben en een breedte hebben van vijf me ter, voorts de kamer van het hoofd, ter wijl in den linkervleugel nog twee lokalen BINNENLAND. Zilveren professoraat van prof. mr. D. van Blom. (Stadsnieuws le Blad). Het conflict in het scheepvaartbedrijf; besprekingen met den rijksbemiddelaar. (Binnenland. 3e Blad). Het Christelijk Overheidspersoneel en het rapport-Welter. (Binnenland. 3e Blad). De bondsraad van den Modernen Bond heeft zich uitgesproken tegen loonsverla ging in de bouwbedrijven. (Binnenland. 3e Blad). Regeling van den diensttijd van auto bus-bestuurders; rooken in autobussen verboden. (Binnenland, 2e Blad.) De nood in de bloemisterij. (3e Blad). Na kardinaal Van Rossum's overlijden. (Kerk en School, 3e Blad). De ziekte van Weil; zweminrichtingen to Dordrecht gesloten. (Gemengd, 3e Blad). Zwecdsch nachtpostvliegtuig bij Tub- bergen neergestort; piloot en mecanicien gedood Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Een rustige eerste zitting van den Rijks dag; Goering (nat.-soc.) voorzitter; Esser (Centrum) vice-voorzitter. (Buitenland, le Blad). Plannen van Von Papen door den presi dent goedgekeurd; volmacht tot ontbin ding van den Rijksdag. (Buitenland, le Blad). Japan's buitenlandsche politiek. (Bui tenland. le Blad). RECLAME. Ons Nederlandsche wegen-net Is als ons menschenlevcn: Zij zullen ons deels asfaltpret Deels hobbelwegcn geven. 5282 zijn ondergebracht. Gelijkvloers bevindt zich tevens een groote speelplaats met overdekte rijwielbergplaats. Op de bovenverdieping is nog een twee tal lokalen, een leermiddelen-kamer en een heldere frissche kamer voor den schoolarts, benevens een vergaderzaal. Alles ziet er keurig uit, ls ln frissche tinten geschilderd en getuigt wel van het kennen en kunnen van den architect, den heer Kraan. Het werk is uitgevoerd door de aan nemersfirma J. Stolk te IJmuiden en stond onder toezicht van opzichter Koekoek. ZILVEREN JUBILEUM BIJ DE STED. LICHTFABRIEKEN. Van den heer A. J. Stark. Onder vele bewijzen van sympathie heeft heden de heei A. J. Stark, eerste- hoofdmachlnist aan de centrale zijn zil veren jubileum in dienst der Stedelijke Lichtfabrieken herdacht. Het personeel van hoog tot laag heeft deze gelegenheid gretig aangegrepen om van hun waardeering jegens den jubi laris te doen blijken. Hij trad op 31 Augustus 1907 als machi nist in functie, werd op 7 November 1914 bevorderd tot hoofdmachinist en ontving 1 Juli 1918 zijn aanstelling tot eerste- hoofdmachinist, zijnde de onmiddellijke plaatsvervanger van den bedrljfschef. Nadat hij hedenmorgen met zijn familie per auto van huis was gehaald, werd hij in tegenwoordigheid van zijn collega's, het personeel en verschillende ambtenaren van andere afdeelingen allereerst toege sproken door de directie, die hem in har telijke bewoordingen gelukwenschte en uiting gaf aan haar waardeering jegens het werk en den persoon van den Jubilaris. Namens de collega's werd de jubilaris toegesproken door den hoofdmachinist Baart, die de buitengewoon prettige ver standhouding memoreerde en zijn harte lijke gelukwenschen vergezeld Het gaan van de aanbieding van een electrische lamp. Ook het personeel der centrale bleef met achterwege en bood bij monde van een der werklieden een electrische klok aan. De hartelijke toespraken en de tallooz» l gelukwenschen, welke hij van vele zijden '/L,?nl;vanRst mocht nemen, zullen den jubilaris de overtuiging hebben geschon ken, dat het personeel over de geheele linie hem een warm hart toedraagt.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1