Jaargang ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1932 No. 22220 nmer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. cieele Kennisaevinqen. STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: per regel voor advertentiën uit Lelden en plaatsen jentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën tend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts i maximum aantal woorden van 30. volgens postrecht. Voor eventueele opzending van 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT^ Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35; per week t. 0.18 Bulten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f.2.35 portokosten. voering crisiszuivelwet. meester en Wethouders van Leiden i ter kennis van belanghebbenden, ja 1 1 Augustus J.l. geen boter meer [orden vervoerd .tenzij voorzien van Ifcsbotermerk of van het speciale lotermerk. rereiders van boter wordt in hun Itelang aangeraden, zich ter ver- jg van deze merken, ten spoedigste [geven bij het Botercontrolestation Jblland, Laan van Meerdervoort 56, jravenhage. |A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. 27 Augustus 1932. 5128 hinderwet. ueester en Wethouders van Leiden ter algemeene kennis, dat door Irgunnlng is verleend aan de N.V. happij voor schoen- en lederindus- lata" en rechtverkrijgenden tot het jen van een inrichting voor het lien van schoenen in het perceel T Agnietenstraat No. 6, Sectie H. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris, lei), 27 Augustus 1932. 5127 (meester en Wethouders van Leiden ter algemeene kennis, dat zij, lend ten aanzien van den door den irrpkrans" op 13, 14 en 15 September |het gebouw „Rehobóth" aan het irg No. 10, alhier, te houden bazar, |ing hebben verleend van het slui- voor winkels. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Isn. 27 Augustus 1932. 5126 LEIDSCH CRISIS-COMITÉ. De handen aan den ploeg! Stadgenooten! I Crisis-Comité is nu acht maanden jet werk. minder dan ruim 2500 aanvragen het Comité te behandelen gehad, zij den steun, welke het Comité velen heeft mogen ondervinden, t in staat geweest veel nood te leni- Mthans te verzachten, is ons ook een behoefte hartelijk [te zeggen de velen, die ons hebben jlie gestaan, hetzij als huisbezoeker hetzij als collectant. [vertrouwen, dat zij in de komende Ben opnieuw zullen willen medewer- [om hen. die door de Crisis zijn ge- de helpende hand te bieden, de crisis duurt nog onverminderd ®t dan ook niet Stadgenooten dat "er niet meer noodig is. tridag 14 September zal weer een b? worden gemaakt met de wekellik- •S. Woensdag-Collecte. ons Comité de middelen om zijn «d te kunnen vervullen. het de dubbele vreugde van veel rangen om veel te kunnen geven, hunnen u de verzekering geven, dat anvragen om steun nauwkeurig wor- •nderzocht. handen strekken zich om hulp uit. het Comité in staat de helpende '5 bieden en smaak daarbij voor U t voldoening om door Ug gave te mo eien: „die helpende hand was ook hand". I een vriendelijk verzoek. collecte-Commissie zou gaarne zien, jog een groot aantal dames zich be- oaar stelde om als Collectant mede erken de Woensdag-Collecte te doen hopen dat velen aan dit verzoek t voldoen. 2'ch opgeven aan het Crisis- lu Stille Rijn No. 3 (tel. 1946). hamens het Crisis-Comité Leiden, A- v. d. SANDE BAKHUYZEN, Eere-Voorzitter. p R°MIJN. Voorzitter, v. FEHMERS. Vice-voorzitter. r'a Secretaris. I o AGGELEN 2* Secretaris. Penn£ CR0mmeL1N tEJ ^"["eester, Girorekening 188690. M. J. COEBERGH. 2e Penningmeesteresse. k handelsregister 'ER VAN KOOPHANDEL. eider! tlmd' Langeveld, Oude-Singei niimsS^err en aannemersbedrijf: tob? uitgeJiffJ",' ,en trappenmakerij. ls oSe!™ bedrijf: de trappen- koninginnedag. Het programma van het concert op de Korenbeurs, op Woensdag 31 Aug.. des nam. te 7"/. uur. ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin luidt als volgt: 1. Wilhelimina-marsch. Geijp. 2. Feest- ouverture. Lentner. 3. ..Ueber den Wellen", wals. Rosas. 4. „La Mousmé" Ganne. 5 „Donauwellen", wals. Ivanovici 6. „Lei den vooruit", marsch. Geijp. 7. „Fra Bom- barda", Czibulca. 8. .Tesoro Mio" wals, Becucci. 9 Potpourri populaire. Renaud. 10. „Hallo Hilversum", marsch. v. Wezel. WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie alhier geeft ln overweging bij zijn administratie in- Jichtingen in te winnen, alvorens met Willem Frederik de Koning, geboren te Leiden, 23 Mei 1903, bloemist, wonende al hier, Prinsenstraat No. 75a. handelende onder den naam „Bloemisterij. Aardappe len-, Fruit- en Groentenhandel 't Oosten" in relatie te treden. NIEUWE BRUG IN GEBRUIK GENOMEN. Gisteren is de nieuwe hefbrug over de Middelstegracht in gebruik genomen. Deze helbrug. de eerste in Leiden is slechts van bescheiden afmetingen. Ze heeft een overspanning van plm. 4.50 M en een breedte tusschen de leuningen v. 5 M. (3.50 M. rijweg en 2x0 75 M. trottoir.) Het val dat bij dit soort brug evenwij dig aan zichzelf wordt opgehaald, biedt in geopenden stand een doorvaarthoogte van circa 2 50 M. Het systeem van deze brug is ontworpen door den ingenieur van Gemeentewerken L. D. Y. Lem en wijkt in zooverre van andere systemen af, dat bij deze brug geen gebruik is gemaakt van kelders en Asser- De brug is geheel electrisch gelascht. De bovenbouw is vervaardigd door de N V. Hollandsche Constructiewerkplaatsen al hier; de onderbouw door de firma Klok gieter. Nadat het personeel in de vooral- gaande dagen bekend was gemaakt met de bediening van de brug heeft gisteren de overdracht door den adjunct-directeur van Gemeentewerken, ir. D Boogerd aan den directeur van den Markt- en Haven dienst, den heer L. A. Mennes plaats gehad. AUTO IN BRAND. Hedenmorgen omstreeks 8 uur is een vrachtauto van de aannemersfirma van Geer en Stuifzand, staande op een terrein aan den Zoeterwoudscheweg in brand ge vlogen. J. B., die juist bezig was naar een lek in de benzinetank te zoeken, kon zich bijtijds in veiligheid brengen. De brand weer bluschte het vuur. doch kon niet verhinderen, dat de cabine totaal uit brandde. De firma was niet verzekerd. LEIDSCHE PLUIM VEE-VEREENIG ING. 76ste ledenvergadering. In een der heerlijk koele prieëeltjes op het terras van „Den Burcht" hield de Leid- sche Pluimvee-vereeniging gisteravond haar 76ste ledenvergadering De voorzitter, de heer M. van Mens. herdacht in zijn ope ningswoord den overleden oud-penning- meester, den heer F. Bursch. die veel voor de vereeniging heeft gedaan. De secretaris-penningmeester, de heer M. G. Emeis, las vervolgens de notulen der vorige vergadering welke onveranderd en onder dank werden goedgekeurd De heer Emeis bracht daarna verslag uit van de door hem als afgevaardigde bijge woonde vergadering van den Raad van Beheer welk uitvoerig verslag voor kennis geving werd aangenomen. De voorzitter dankte den heer Emeis voor zijn keurig verslag, nadat daarover een korte gedach- tenwisseling was gehouden. Na behandeling der ingekomen stukken lichtte de heer Emeis het bestuursvoorstel tot het houden van een club-show en een excursie nader toe zoomede de beschik baarstelling van eere-prüzen uitsluitend te winnen door leden der L.P V. Besloten werd op een nader te bepalen Zondag een excursie te houden naar het hoenderpark van den heer Oosterman te Baarn. Eenige leden stelden hiervoor hun auto beschikbaar. Van het houden van een clubshow werd met het oog op de daaraan verbonden hooge kosten afgezien. De leden der LP V. zullen in de gelegenheid worden gesteld hun dieren in te zenden op de tentoonstel ling der Haagsche Pluimvee- en Konijnen- vereeniging op 9. 10 en 11 December a*. Alle aanwezigen stelden hiervoor staanae de vergadering, eereprijzen beschikbaar De heer De Moll wekte de Leidsche le den op zooveel mogelijk propaganda voor deze tentoonstelling te maken. Bij de rondvraag bracht de heer Emeis de "TOOte verdiensten van wijlen Sen heer Bursch voor de L.PV in herin nering en wees od den treurigen toestand van het pluimvee en zijn huisvesting, waarna de voorzitter de vergadering onder dank voor de opkomst sloot. RIJKSASYL VOOR PSYCHOPATHEN. Litteraire avond. Men schrijft ons: Gisteravond gaf ds. E. L. Nauta wederom een lltterairen avond ln het Rijksasyl voor Psychopathen. Ge dichten van Jecq. van der Waals, Gezelle, Martien Beversluis, Adama van Scheltema, Marie Koenen e.a. en proza van Herman Heyermans Jr. en Benjamin Valloton ston den op het programma. Valloton is een Fransch schrijvend Zwitser, die in zijn boek ,,A. Tatons" het probleem der oorlogsinvaliden, speciaal der blinden, behandelt In een eigen ver taling las hij een fragment voor van ont roerende schoonheid en liet hij zien, dat zelfs in de grootste levensellende er voor den mensch nog lichtpunten zijn. Ds. Nauta omraamde dit fragment met een gedicht, geschreven na herstel van een tijdelijke blindheid door den Vlaming Jan van Beers en met een sonnet van den Engelschman John Milton in de vertaling van prof. Verweij. Na afloop dankte de geneesheer-direc teur dr. Scholtens voor den mooien avond. DE BIOSCOPEN. Luxor-Theater Voor de pauze sensatie daarna humor, „In de Riolen van Parus" en „De Spaansche Vlieg". Charles Farrell vertolkt in de eerste film de hoofdrol op eminente wijze. Alle listen en aanslagen van zijn tegen standers ten spijt weet hij zijn taak als speurder in dienst van het ministerie van Binnenlandsche Zaken geholpen door een Amerikaansche vrouwelijke detectleve tot een goed eind te brengen. Spannende momenten biedt de film te over en volgen elkaar met razende snel heid op. „De Spaansche Vlieg" is hier te lande uit de tooneelopvoeringen der verschillen de gezelschappen voldoende bekend. De opvoering door deze Duitsche filmsterren is zoo gaaf. zóó vlot. dat alles in het niet zinkt en de geheele zaal met de film mede leeft. De eene lachbui is nog niet geheel verdwenen of de andere volgt reeds! Ralph Arthur Roberts, Fritz Stolz zijn beter op dreef dan ooit te voren! Aangevuld met het Journaal en eenige kleinere films is t geheel een programma dat een bezoek ten volle verdient. City-Theater „Gigolo" is de titel van de hoofdfilm dezer week. welke lilm ge baseerd is op den Inhoud van de bekende Schlager „Schoner Gigolo, Armer Gigolo". De titelrol wordt gespeeld door Igo Sym en bij den aanvang van de film zien we hem als luitenant in Weenen een genoeg lijk leventje leiden. Doch door financieele moeilijkheden van zijn moeder, wordt hij genoodzaakt, den dienst vaarwel te zeggen en als gigolo op te treden. Aan dezen toestand komt ook alweer een einde, daar hij als jocgey in de wedrennen den eer sten prijs behaalt en als extra-belooning nog een aardig meisje krijgt Naast Igo Sym, een pittigen. sportieven acteur, speelt Anita Dorris de hoofdrol, terwijl in een „Einlage" Marcel Wittrisch met de Ferdy Kaufmannkapel zich laat hooren. In het voorprogramma ,Het nichtje uit Amerika", voorafgegaan door 't Orlon- nieuws. Casino-Theater Wild-West films waren vroeger een geliefd nummer op het filmprogramma en zijn dit bij een deel van het publiek nog steeds gebleven Daar om is het wel weer eens aardig om zoo'n film met lasso-werpende cow-boys en ge- meen-uitziende veedieven te aanschouwen. Doorgaans worden den hoofdpersonen allerlei beschuldigingen en gemeenheden in de schoenen geschoven, maar ln 't ver loop van zoo'n film ontpopt hij zich als de „held" van 't verhaal, die zich van al de lasten zuivert en passant nog een paar ontvoeringen aan het licht brengt. Precies zoo vergaat het Big Boy Wil liams in de spannende film „De weg der wraak", waarvan de titel al genoeg zegt. Een uitgebreid voorprogramma gaat aan deze film vooraf, met o.a. „De secretaresse van den petroleumkoning". Trianon-Theater Het spreekt eigenlijk vanzelf Trianon heeft het. feestprogram ma van de afgeloopen week geprolongeerd en José Rosenberg, Tholen en van Lier en de hunnen krijgen dus kans om nog zeven avonden achtereen een volle zaal kostelijk te amuseeren.'Wij raden een ieder aan zich deze kans niet te laten ontglippen. Geslaagd voor het Staatsexamen B, de heer I. de Tombe alhier. De Stcjt. No. 166 bevat de gewijzigde statuten der Ver. ten behoeve der R.-K. militairen alhier. De heer A. M J. Morsch alhier is ge slaagd voor het eerste gedeelte van het notarieel examen. Het Nederlandsch Leger des Heils, Lammermarkt 36 alhier zal dit Jaar we derom een Oogst- en Dankfeest houden ln haar gebouw op de Lammermarkt, waar aan tevens een bazar Is verbonden. De ope ning vindt hedenavond om 8 uur plaats. Morgen zitn er den geheelen dag Oogst feest-samenkomsten Men zie ook de ad vertentie ln dit Blad. DUITSCHLAND. De Rijksdag - Schrijven van Kerri aan Von Papen - Nieuwe vonnissen en botsingen. In politieke kringen houdt men zich natuurlijk druk bezig met de vraag, hoe zich de toestand na de bijeenkomst van den Rijksdag a s. Dinsdag verder zal ont wikkelen. Men rekent er thans vast op, dat de Rijksdag onmiddellijk na de verkiezing van het presidium zijn werkzaamheden zal onderbreken opdat de Centrumafge vaardigden aan den Katholiekendag kun nen deelnemen. Dit beteekent. dat bij een normaal verloop, de aangekondigde mo ties van wantrouwen en de motie inzake opheffing der noodverordeningen eerst in de daaropvolgende week aan de orde zul len komen. De beslissing over het lot van den Rijks dag zal dus zeker met een week vertraagd worden. Deze beslissing ligt natuurlijk bij den Rijkspresident. In welingelichte krin gen twijfelt men echter niet er aan, of de president zal den Rijkskanselier bij zijn bezoek te Neudeck de volmacht geven om den Rijksdag te ontbinden, als er gevaar dreigt, dat door de opheffing der nood verordeningen ln het geheele rechtsleven een luchtledige ruimte ontstaat. Op de vraag hoe de toestand zich na de ontbinding zal ontwikkelen, is thans nog geen beslist antwoord te geven. Intusschen worden de onderhandelingen tusschen Centrum en Nazis voortgezet, doch hoeveel waarde men in politieke kringen ook hecht aan het feit, dat het Centrum door een zoo voorname persoon lijkheid als dr Bruening aan de bespre king deelneemt, toch beoordeelt men de vooruitzichten zeer sceptisch. In ieder geval ligt het voor de hand. dat zoowel het Centrum als ook de Nationaai- socialisten er belang bij hebben, de ont binding van den Rijksdag minstens zoo lang te verhinderen als deze besprekingen aan den gang zijn. Ook dit gezichtspunt pleit er dus voor, dat de laatste beslissing over het lot van den Rijksdag en daarmee de geheele ver dere ontwikkeling der volgende maanden op zijn vroegst na de volgende week zal vallen. De president van den Pruisischen Land dag, Kerri, heelt zich met een schrijven gewend tot Rijkskanselier von Papen, waarin o.m het volgende wordt gezegd: Dr. Bracht heeft mij meegedeeld, dat de huidige Pruisische regeering zich niet verantwoordelijk acht ten aanzien van den Landdag, doch uitsluitend tegenover den Rijkspresident De commissoriale regeering zou bereid zijn den Landdag afgevaardigden tegemoetkomingen te bewijzen en zij is ook bevoegd in zake het uitvoeren der besluiten van den Land dag. doch zij kent ln deze geen ver plichting. Hiertegen moet ik als president van den Landdag, die gekozen is volgens den wil van het volk, mijn ernstige staats rechtelijke bezwaren kenbaar maken In de practijk wordt de Landdag eigenlijk uitgeschakeld, hetgeen zakelijk niet ge motiveerd kan worden, noch ergens in de Grondwet steun vindt. Grondwettelijk is elke regeering verantwoording verschul digd aan den Landdag en dient iedere minister voor den Landdag te verschijnen, wanneer dat verlangd wordt. De provisorische regeering heeft voorts maatregelen getroffen, waartoe zij in geen enkel opzicht bevoegd is. Haar plicht was en is uitsluitend zorg te dragen voor het herstel van grondwettelijke toestanden; in plaats hiervan heeft de commissoriale regeering een bestuursreorganisatie in Pruisen doorgevoerd, welke zoowel in den Landdag als in breede lagen van het volk groote verbazing heeft gewekt, ter wijl het vermoeden opkomt, dat men bij het aanstellen van den Rijkscommissaris minder het herstel van rust en orde op het oog had, dan wel het bereiken van speciale doeleinden. In verband hiermede voel ik mij verplicht ten scherpste te protesteeren tegen het uitvoeren van maatregelen, waarvan nog niet vaststaat, dat zij in het belang van het Pruisische volk zijn en ik verzoek dringend ln de toekomst dergelijke voornemens niet uit te voeren met uitsluiting van den Land dag. Het was het plan der afgezette regee ring, gaat het schrijven verder, met een wijziging in het reglement van orde te verhinderen, dat de leiding der Pruisis- sche regeering in handen zou komen van de Nationaal-socialistische Duitsche Arbeiderspartij. In verband hiermede heb ik in mijn schrijven van 19 Augustus niet het aanstellen van een Rijkscommissaris geéischt, doch het voldoende geacht, dat de Rijkspresident een noodverordening uitvaardigde, waardoor de tegen de Grondwet indruischende wijziging in het reglement van orde opgeheven zou wor den en dat tot aan de vorming van een nieuwe regeering voorloopig de Pruisische politie door het Rijk zou worden overge nomen. Intusschen staat mij momenteel een rechtskundig advies ter beschikking, waarin de opvatting gehuldigd wordt, dat voor een wijziging van het reglement van orde een meerderheid van 2/3 noodzake lijk geweest was De verandering is daardoor ongeldig. De Rijkspresident is echter verder dan mijn eisch gegaan en heeft de geheele Pruisische regeering in handen van een BINNENLAND. Het eerste congres der Onafhankelijk Socialistische Partij: openingsrede door den heer de Kadt. (Binnenland, 2e Blad.). Dreigend conflict in het scheepvaart bedrijf. (Binnenland, 2e Blad.) Wcrkloozensteun in natura; samenstel ling der commissie. (Binnenland, 2e BI.) BUITENLAND. Schrijven van den voorzitter van den Pruisischen Landdag aan von Papen. (Buitenland, le Blad.) Na den terugkeer der Engelsche minis ters uit Ottawa. (Buitenland en Tel., le blad.) De Amerikaansche crisis-conferentie bijeen. (Buitenland, le Blad.) rijkscommissaris gelegd, doch lk consta teer, dat met mijn verzoek om opheffing der reglementswijziging tot nu toe nog steeds geen rekening gehouden ls. Ten slotte richt Kerri nogmaals aan den rijkskanselier het verzoek den president voor te stellen een noodverordening uit te vaardigen, waarbij de reglementswijzi ging ongeldig wordt verklaard. In antwoord op het verzoek van den voorzitter van de justitioneele commissie van den Pruisischen Landdag, om deze commissie ln de gelegenheid te stellen den 2en en 3en September a.s. te Beuthen de procesbehandeling tegen de ter dood veroordeelde nationaal-soclallsten, nog maals te onderzoeken, deelt het Pruisische ministerie van justitie mede, dat ge noemde commissie hiertoe niet bevoegd ls en dat het aangekondigde onderzoek een ingrijpen beteekent in de onafhankelijk heid der bijzondere rechtbanken en daar om niet toelaatbaar is. De speciale rechtbank te Dortmund heeft den reiziger Emanuel wegens het toebrengen van zware lichamelijke ver wondingen veroordeeld tot 5 Jaar tucht huisstraf en den arbeider Deszier tot 3 jaar Belden beweren, dat zij tot geen partij behooren. In Elmshorn en omgeving (bU Ham burg) zijn zes S S.-lieden aangehouden ln verband met de aanslagen met handgra naten ln Sleeswijk-Holstein. Voor de speciale rechtbank te Berlijn stond gisteren een aantal communisten terecht, verdacht betrokken te zijn ge weest bij de ongeregeldheden welke op 16 Aug. j 1. voor een nationaal-soclalistisch gebouw ln de Welssenburgerstraat, ln het Noorden van Berlijn, hebben plaats gehad. Het Openbaar Ministerie elschte tegen drie beklaagden elk tien Jaar tuchthuis straf, tegen twee andere verdachten leder 1 Jaar tuchthuisstraf, tegen twee andere verdachten leder één Jaar tuchthuisstraf en tegen een zesde verdachte een geld boete van 100 Mark. Voor één verdachte werd vrijspraak gevraagd. Het vonnis ls bepaald op heden. Groote afdcellngen communisten trok ken gisteravond door de Schweldnltzer en de Kartenstrasse te Breslau en vielen verschillende courantenverkoopers der N S.D.AP. aan, waarvan er eenige hun kiosken moesten ontruimen. Toen een groep van 20 nazi's ln uniform door de Schweidnitzerstrasse trok, werden zij door ca. 100 communisten aangevallen. Een nationaal-socialist werd door een mes steek zwaar in het hoofd gewond, drie communisten werden licht gewond. Drie personen werden in hechtenis genomen. In de Tauentzierstrasse kreeg een com munist bij een vechtpartij een messteek in den linkerschouder. De dader is ont komen. Te Uerdlngen ontstond ln den nacht van Donderdag op Vrijdag een woorden wisseling tusschen politieke tegenstanders waarbij een lid der NS.D.A.P. een mes steek in de borst opliep. Te Leubach in Beieren werden dezer dagen de leden van een katholieke jonge- llngsvereeniging, die een uitstapje maak ten, door een troep communisten met messen en revolvers overvallen. De leider kreeg een levensgevaarlijke messteek in de long; toen hij bloedend ter aarde lag, loste een der communisten nog vijf revol verschoten op hem rwijl anderen hem met knunpels sloegen Toen de politie verscheen, namen de daders de vlucht, doch hun identiteit is bekend.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1