Humor uit het Buitenland LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Zaterdag 27 Augu FINANCIEEL OVERZICHT. KUNST EN LETTEREN. VOOR ONZE P0STZ VERZAMELAAR! HEVEA'Fiets»* „Kellner, Ik heb een dozijn oesters besteld eft jë Hebt er maar elf gebracht." „Ik dacht dat u niet met dertien aan tafel wou zijn, meneer." (Lustige Kölner Ztg.) Handelsreiziger„Heeft u ook Interesse voor zak- brandblusschers, meneer De kolonel„Nee. Verdraaid meneer, ik heb nog nooit brand in mijn zak gehad." (Humorist). Beroeps landlooper, tot neerslachtig amateur: .Luister naar m'n raad, baas. en probeer ergens een oude kinder wagen op den kop te tikken. Het zal Je een massa moeite (paren." >r- (Humorist). Scheepsdoop met een onbreekbare flesch. (Life). „O, ik vergat je nog te zeggen dat mijn aanstaande officier bij de kust-artillerie is." (Judge), Amerik. speculatiezucht - Toeneming van de koopkracht als gevolg van Beurshausse Nieuw consolidatie schema voor de Amerikaansche spoorwegen - De con ferentie van Ottawa leidt tot een verscherpt protectionisme - Groo- tere belangstelling voor kunst- zijde-aandeelen - Bevoorrechte positie der Sumatra- Tabakscultuur. Op de New Yorksche beurs gaat het nog altijd levendig toe. De koersen bewegen zich wel niet in een voortdurend stijgende richting, doordien zoo nu en dan winst nemingen de hausse onderbreken, maar de stemming blijft uitgesproken vast. Dit geldt niet alleen voor de aandeelen, doch ook. en zelfs in nog meerdere mate, voor de obligatiemarkt. waar de omzet in een enkelen beursdag het sinds langen tijd ongekende bedrag van 20 millioen dollar heeft bereikt. De vraag naar obligatiën is juist daarom zoo belangrijk, omdat hierin duidelijk de neiging van het publiek tot uiting komt, om weer fondsen voor beleg ging aan te koopen. Inderdaad blijkt wel uit den omvang van den handel op de New Yorksche beurs, dat het Amerikaan sche publiek door de groote verliezen, welke na de lang aanhoudende „boom" zijn geleden, niet is afgeschrikt, om op nieuw zijn geld op de fondsenmarkt te beleggen. Voor zoover het de aandeelenmarkt be treft, heeft men hierbij blijkbaar te doen met een zeer speciale mentaliteit van de groote massa in de Ver. Staten. Terwijl er in de meeste landen aan deze zijde van den Oceaan naar gestreefd wordt om de bespaarde gelden, als een appeltje voor den dorst, op zoo veilig mogelijke wijze te beleggen, is het in Amerika veel meer de gewoonte, zelfs van den „kleinen man", om dat deel van loon of salaris, dat op zij kan worden gelegd, te besteden voor spe culaties op de effectenmarkt. Dit wordt in de hand gewerkt door de kleine tranches, waarin aandeelen in Amerikaansche on dernemingen verkrijgbaar worden gesteld; er bestaan zelfs „aandeelen" met een no minale waarde van een enkelen dollar. Natuurlijk plegen de houders van zulke „fondsen" hun stukken niet lang vast te houden. Zoodra er een kleine winst kan worden gemaakt, worden ze weer verkocht. De behaalde winst wordt dan gebruikt als een welkome aanvulling van het gewone budget, in de meeste gevallen voor luxe uitgaven. wanneer het om groote bedra gen gaat voor aankoopen van juweelen, bontmantels, auto's enz. In den tijd, toen de hausse op de New Yorksche beurs hoogtij vierde, hebben de luxe-industrieën dan ook een „gouden tijd" doorgemaakt, en meer dan eenige andere bedrijfstak is b.v. de automobielindustrie gebukt gegaan onder de ongunstige beursconjunctuur, die hierop gevolgd is. Wanneer de toestand zich ook thans weer zal ontwikkelen als tijdens de vorige beurshausse en er is geen aanleiding om te veronderstellen, dat er in de men taliteit van het Amerikaansche publiek iets is veranderd. dan zullen ook thans de op de beurs behaalde winsten niet ter zijde worden gelegd als spaarpenningen, maar zullen zij worden aangewend voor den aankoop van lang ontbeerde, minder noodzakelijke artikelen. Aldus zou de koersstijging op de fondsenmarkt ook dit- maal aanleiding kunnen geven tot een uitbreiding van de vraag in den kleinhan del, en zoodoende een stimulans kunnen worden voor een algemeene economische opleving. Natuurlijk zal dit slechts dan het geval kunnen zijn, als de tegenwoordige hausse geen stroovuur blijkt te zijn, dat na een korten tijd zal zijn uitgebrand. En wat de vooruitzichten te dien aanzien betreft, tast men nog steeds in het duister, omdat de eigenlijke basis voor het koersherstel, een uitbreiding van het bedrijf of een verbetering van de behaalde financiëele resultaten nog altijd niet aanwezig is. Naar men weet, is het de hoop op een her leving in de eerstvolgende maanden, na het inwerking treden van het steunpro gramma der Amerikaansche regeering, die tot de koersstijging ter beurze heeft geleid en deze voortdurend nog verder aanwakkert). De Amerikaansche spoorwegaandeelen en -obligatiën hebben ook in sterke mate van de verbetering der stemming ter beurze geprofiteerd, ondanks het feit, dat de ontvangsten nog altijd een droevig figuur maken. De spoorwegbesturen heb ben echter een nieuwe actie aangevangen, om te komen tot een loonsverlaging aan het eind van dit jaar, nadat de loonen reeds den vorigen winter met 10 pet. ver laagd zijn. Daarnaast zullen andere be zuinigingsmaatregelen worden genomen. De grootste bezuiniging hoopt men te ver krijgen door de doorvoering van het con- solidatie-schemen voor de spoorwegen in het Oosten van het land, nu de Iterstate Commerce Commission, die dergelijke fusieplannen moet goedkeuren, na lange onderhandelingen haar toestemming heeft gegeven voor een plan, waarbij de Oos- tenlijke spoorwegen in vier groote groe pen zullen worden vereenigd. Nu zal met de doorvoering van het plan nog wel geruimen tijd gemoeid zijn, en vooral de financieringskwestie dreigt moeilijkheden met zich te zullen brengen, omdat drie van de vier groote systemen, waarom het gaat, reeds een beroep hebben moeten doen op de Reconstruction Finan ce Corporation voor steun, terwijl de vierde verbonden is met verschillende zwakke lijnen. Wanneer het plan doorgaat, zal de uitschakeling van de onderlinge concur rentie en de mogelijkheid van meer „effi ciency" in het bedrijf tot aanzienlijke be sparingen kunnen leiden, die zich in de financiëele resultaten zullen gaan weer spiegelen. De vier systemen, waarin de Oostelijke spoorwegen zullen worden verdeeld, zijn de volgende: de New York Central groep, waarin 59 bestaande lijnen zullen worden samengevoegdde Pennsylvania-groep, een aaneensluiting van eveneens 59 lij nen, waaronder de Norfolk en Western en de Wabash; de Baltimore en Ohio, die 51 lijnen zal omvatten en tenslotte de Chesa peake en Ohio, waartoe de Erie Railway, de Lehigh en Valley en 57 andere maat schappijen zullen behooren. De gunstige stemming, die nog altijd op de New Yorksche beurs heerscht, heeft ook op de Europeesche beurzen haar uitwer king niet gemist. Laatstgenoemde hebben dan ook meerendeels een opgewekt ver loop gehad, ondanks de vele factoren van onzekerheid, die nog altijd bestaan en waarvan de voornaamste wel de onrustige politieke toestand in Duitschland is, die er dan ook toe leidt, dat de Berlijnsche beurs zich slechts aarzelend bij de op- waartsche beweging op de andere beurzen aansluit. Wanneer de algemeene tendenz minder opgewekt ware geweest, dan zou ook het resultaat van de Britsche „Empire" con ferentie in Ottowa ongetwijfeld als een baisse-factor hebben gegolden. De tus- schen de verschillende deelen van het Britsche Rijk gesloten economische over eenkomsten brengt immers een belangrijke verscherping van de preferentiëele rechten met zich. waardoor verschillende buiten- landsche goederen aan nieuwe douane rechten zullen worden onderworpen, die natuurlijk op een meer of minder belang rijke verhooging van de bestaande rechten neerkomen. Waar de desbetreffende arti kelen in de eerste plaats landbouwproduc ten zijn, zal vooral ons land door de nieuwe maatregelen in zijn export worden getroffen. Ook in het algemeen beteekent de overeenkomst van Ottawa een verster king van de protectionistische gedachte, die te teleurstellender is in een tijd. waarin de hoop mocht worden gekoesterd op een algemeene erkenning van de wenschelijk- heid van een vrije ruil van goederen. Zooals gezegd, heeft de beurs zich onder de tegenwoordige omstandigheden, nu men weer meer geneigd is, alles door een rooskleurige bril te bezien, weinig of niets van de in handels-politiek opzicht zoo on bevredigende resultaten van de conferen tie van Ottowa aangetrokken. Ook de Am- sterdamsche beurs heeft een gunstige stemming aan den dag gelegd.- De koers stijging beperkte zich wel weer in hoofd zaak tot de Amerikaansche fondsen, die natuurlijk met het verloop van Wallstreet op en neer gaan, terwijl de locale fondsen bij kalmen handel zich op hun verhoogde niveau goed hebben kunnen handhaven. Er bestond iets meer belangstelling voor aandeelen Unilever Mij., nadat deze lan gen tijd verwaarloosd waren geweest. Hiervoor werden verschillende motieven aangevoerd. Eenerzijds werkte het bericht stimuleerend. dat de Unilever een belang rijk contract voor het betrekken van wal- vischtraan met Noorsche leveranciers heeft afgesloten, tot voor het concern voordeelige prijzen; daarnaast werd ge sproken van een stijging der prijzen van grondstoffen, waardoor de groote voor raden van de maatschappij aanzienlijk in waarde zouden vooruitgaan. Dit is intus- schen slechts een „negatieve" winstpost, die eerst dan in een „positieve" zou ver- keeren, wanneer de verkoopprijzen voor margarine weder zouden kunnen worden verhoogd, waaraan voorloopig nog wel niet te denken valt. Goed gevraagd waren kunstzijde-aan- deelen, onder leiding van Aku's, op be richten uit de Vereenigde Staten, die ge wag maken van een toenemende bedrijvig heid in deze tak van industrie en een verhooging der prijzen door enkele Ame rikaansche fabrieken, die. naar men hoopt het sein zal geven voor een algemeene prijsverhooging. Ook liepen geruchten over een nieuw Aku-patent, dat gunstige pers pectieven voor de onderneming zou openen Het is een verheugend feit, dat de uit voer van kunstzijde-garens uit ons land zich op een hoog niveau kan handhaven, ondanks de vele belemmeringen die aan den invoer in tal van landen in den wee worden gelegd en een toeneming van de Japansche concurrentie. In de eerste zeven maanden van dit jaar werd 4598 ton aan kunstzijde-garens uit Nederland geëxpor teerd, tegen 4187 ton in de overeenkom stige periode van het vorige jaar. Jammer genoeg heeft de waarde zich niet dien overeenkomstig ontwikkeld: deze bedroeg voor de eerste zeven maanden van dit jaar in totaal f. 9.65 millioen, tegen f. 11.48 millioen voor de geringere hoeveelheid, die in denzelfden tijd van het vorige jaar in het buitenland werd afgezet. De gemid delde prijs per kilogTam geëxporteerde garens is in den loop van dit jaar nog gestadig verder teruggeloopen. In het ge- heele jaar 1931 was hij nog gemiddeld f. 2,67; in December jl. was hij reeds tot f. 2,42 gedaald en in Juli bewoog hij zich op f. 1.93. Nu kan hierbij de toevallige omstandigheid een rol spelen, dat naar verhouding meer in de goedkoopere kwa liteiten werd verkocht, maar de geheele tendenz der markt is toch wel in den loop van dit Jaar naar beneden gericht geweest. De prijzen zullen in elk geval heel wat moeten verbeteren, alvorens de kunstzijde fabrieken inclusief het Aku-concem, kan* krijgen om ook maar eenigszins bevredi gend te werken. Mede met het oog op de noodzakelijke afschrijvingen op eigen activa en deelnemingen in andere maat schappijen zijn de dividendvooruitzichten vcor de Aku in elk geval zeer weinig hoopvol. Voor cultuurfondsen is de grondstem ming gunstig gebleven, in aansluiting aan het prijshoudende verloop der productie- markten. Tabaksaandeelen konden zelfs op enkele dagen aanmerkelijk in koers aantrekken, op optimistische beschouwin gen uit tabakskrmgen over de toekomst van de Sumatra-tabakscultuur. Over de resultaten der voorjaarsinschrijvingen is men, over het geheel genomen, niet onte vreden. Gebleken is, dat ondanks de ver mindering van de koopkracht van breede lagen der bevolking het Sumatra-product, dank zij zijn monopolie-positie, voor de sigaren-industrie een onmisbaar materiaal vormt, waarvoor nog altijd goede prijzen worden besteed. Natuurlijk zijn deze prij zen niet te vergelijken met de fancy-prij- zen, die tijdens de jaren der hoogconjunc tuur werden behaald, toen Amerika en Duitschland tegen elkander opboden, om op de beste partijen de hand te leggen. Maar hiertegenover staat, dat de Sumatra- tabaksondernemingen maatregelen hebben genomen, waardoor ook de productiekosten anzienlijk worden verlaagd, zoodat zij van elke verbetering in de constellatie onmid dellijk zullen kunnen profiteeren. Door haar monopolie-positie is de Su- matra-tabak wel bevoorrecht boven de andere Ned. Indische cultures, welke met de concurrentie van andere productie gebieden rekening hebben te houden. Wanneer de Sumatra-tabaksondernemin- gen tot een Inkrimping van den aanplant overgaan zooals zij thans inderdaad doen kunen zij er verzekerd van zijn, dat het aanbod van andere zijde niet zal toenemen. Een inkrimping van de produc tie van rubber, suiker enz. in onzen Oost kan daarentegen volkomen te niet worden gedaan door een uitbreiding van de voort brenging in de andere productie-gebieden. Hierdoor zijn internationale restrictie- maatregelen. zoolang zij niet alle produc tiegebieden omvatten en in de practijk is dit welhaast onmogelijk reeds van te voren tot mislukking gedoemd. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: Koloniale Bank 62, 64 1/4, 63 3/4. Philips Gem. Bez. 105'/:. 107. Van Berkei's Patent 20. 37, 35. Unilever 108'/i, 115, 113'/!, 116. Aniem Nat, Bez. 186, 200. Kon. Petroleum 156, 154. 160 3/4. Amsterdam Rubber 59 3/4. 63. Ned. Scheepvaart Unie 61, 65'/-. Hand.ver. „A'dam" 187'/:. 188 1/4 189 187'/:. Deli Batavia Mij. 135. 155. Deli Mij. 120. 132'/:. Senembah Mij. 137'/:, 153'/:. Alg. Exploratie 112. 114'/:. D. TIJDSCHRIFTEN. Astra. Het September-nummer van Astra be gint met een relaas van J. F. Baer van Hemmersweil dat den lezer de haren te bergen doet rijzen. Mejuffrouw Eckert maakte er een aantal fraaie teekeningen bij. Van Annie van Holken is er ditmaal een in Nederland spelend stemmings stukje, waarbij D. van Driest voor de illustraties zorg droeg. Pepin is wederom zeer onderhoudend in zijn 1001 bespiege lingen over Filmland, terwijl Willem van Walcheren voor het merkwaardige ver haal: „De Heks van den Hondsrug" aan sprakelijk is. Behalve een menigte klei nere verhalen en korte schetsen is er van Zürcher weder een: „Kent u het type?". Ditmaal heeft hij het over den melkboer. Het vervolgverhaal „Vervulde Droomen" blijft nog steeds vol spanning. William Hope Hodgson gaat voort met zijn serie belangrijke wederwaardigheden, die opge- teekend zijn in het logboek van een koop vaardijkapitein. Verder een menigte aardige anecdotes, gedichtjes etc. etc., en tot slot de over bekende serie kunstdrukplaten, waarin het natuurdiorama de uitblinkert is. Een num mer dat er wezen mag. AMUSANTE PHILATELE Maar alles, wat ik U tot nu ti beteekent nog niets. De rande zijn er bij elke postzegel drie nen verder nog om de catalogi de hoogte te jagen. Wiskunstig is het een vergelijking van ai graad met vijf of zes veranden heden. Zoo kan men hebben: rand, twee mooie randen, drie den, vier mooie randen of een een heel vel. Zeven of acht co komen daar nog bij om de zaal lijker te maken: nieuw of tanding, de gommeering, de kif de papiersoort enz. Het zijn groote geniën, die niet kwijt raken in een dergeüjb en bij het oplossen van dergeliii stukken! En onthoudt ook no; kleine randen zijn, die inderd! zijn, b.v. bij de „epauletten". Nieuwe Ci Bulgarije. In geheel nieuw: als middenstuk de Bulgaars! verschenen dezer dagen de po» Lewa bistre, 2 Lewa rood en 6 te bruin. De zegels zijn van groots woon formaat. De tanding is U! Canada. De zegels uit© legenheid van de te Ottawa conferentie bestaan uit de ns" waarden, 3 c. rood (koningG nieuwe teekening) 5 c. blauw 11 Wales) en 13 c. groen groot forms: wenfiguur tusschen twee wen Dit laatste zegel is voor regi#1 inschrift op de zegels luidt: „Cj ference 1932". Italië. Ter gelegenheid den verjaardag van den opmssj Rome en van het aan het bertr van het fascisme zal een herdri| worden uitgegeven. Voorzien van den opdruk liane" en van den opdruk „P°S®J Italiane" werden de Dante- f serie in gewijzigde kleuren Deze series zijn voor de kolonijl Beide series hebben als watl kroon, tanding 14. Spanje. In de nieuwe -j-' contrölecijfer aan den achteri>j scheen de 20 c. donkerviolet tenis van Pablo Iglesias. Tarj| Uruguay. In een van onzfj brieken vermeldden wij de r-i (Artigas) klein formaat; h'EI o.m. voor 0.25 geel dit moet Vereenigde Staten. De 2 c l Washington-herinneringsserie '1 uitgegeven, nu echter ais 3 'I met weglating van de jaartallf- f IJsland. De 3 a bistre 1920 is herdrukt met geretoikj denstuk. Tanding 14 x 14' kruis. ,'t Het goede In Peru heeft men een koers gebracht. Het wordt de gewone frankeering, de o? J bestemd voor de werkeloozen 1 millioen stuks. Een goed voor andere landen! RECLAME //c/2 t/oojo end-

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 14