GEURIGE BAAITABAK LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 26 Augusts LAND- EN TUINBOUW. FINANCIEN. SCHEEPSVERBINDINGEN. VISSCHERIJBERICHTEN. BUITENLAND. 45 cent per pond - 18 cent per ons - Fa. Wed. C. J. VISTER - LEIDEN HAVEN 20 TELEGRAMMEN ZIJN VADER DOODGESCHOTEN. Te Remso (Saksen) heeft de 40-Jarlge koopman Adolf Klauss, zijn 70-jarlgen vader doodgeschoten Na een heftlgen familietwist schoot de man op zijn vader. HIJ meldde zich daarna zelf bij de politie en verklaarde uit noodweer gehandeld te hebben. HEVIGE AARDBEVING OP DE PHILIPPIJNEN. Uit Manilla wordt gemeld, dat het Noor delijkste eiland der Phllippijnen Luzon door een hevige aardbeving is geteisterd. Vooral de aan de Westkust gelegen haven stad San Fernando werd zwaar getroffen. Honderden hulzen zijn ingestort en dui zenden bewoners zijn dakloos. De schokken waren zóó sterk, dat de naalden der seis- mografen afbraken. MET 8 MILLIOEN LIRE ER VANDOOR. Markies dl Francesco, de kassier van 't filiaal van de Banco dl Slcllla te Rome ls er met een bedrag van 8 millioen lire van door gegaan. HIJ schijnt meerdere mede plichtigen te hebben. MOLLISON VERTREKT NOG NIET Molllson, die aanvankelijk van plan was. vandaag den terugtocht naar Enge land te aanvaarden, heeft de reis uitge steld, daar het meteorologische station te New York hem heeft meegedeeld, dat een vlucht over den Oceaan gedurende ver scheidene dagen niet mogelijk zal zijn ERNSTIGE SPOORWEGAANSLAG VOORKOMEN. Bij Oakland in Ontario heeft men onder een spoorbrug een hoeveelheid dynamiet gevonden, voldoende om een katastrofale ontploffing te veroorzaken. De slaghoedjes waren zoo geplaatst, dat zij het dynamiet tot ontploffing moesten brengen bij de na dering van een trein. Men ondekte den toeleg even vóór de aankomst van een trein. Er is nog niemand aangehouden. ONWEER IN OOST-PRUISEN. In geheel Oost-Pruisen heeft een zwaar onweder gewoed, waardoor de temperatuur sterk gedaald ls. Vier personen zijn door den bliksem getroffen en gedood. TARWE-ORGANISATIES VOOR NOORD HOLLAND EN VOOR ZUID-HOLLAND. De Tarwe-Organlsatle voor Noord-Hol land en Zuid-Holland hebben besloten op de prijzen der tarwe van oogst 1932, zooals die reeds zijn bekend gemaakt, een voor- looplge Inhouding toe te passen van f0.S0 per 100 K G Deze Inhouding ls een gevolg van het feit, dat momenteel op voorloopige mon sters wordt geleverd. Zoodra de definitieve monsters zijn vastgesteld, worden deze met de voorloopige vergeleken, en volgt ver rekening der 50 cent met de telers. De of- ficieele vaststelling der monsters zal ver moedelijk in October plaats vinden. N.V. GEMEENSCHAPPELIJK BEZIT VAN AANDEELEN NED. KUNSTZIJDEFABRIEK TE ARNHEM. Wij ontleenen aan het Jaarverslag over 1931 van de N.V. Gemeenschappelijk bezit van aandeelen Ned. Kunstzijdefabrieken te Arnhem, het volgende: „Aangezien de Algemeene Kunstzijde Unie over het boekjaar 1931, geen dividend op haar gewone aandeelen uitkeerde wa ren de ontvangsten der N.V. uit hoofde van het aandeelenbezlt nihil geweest. De eenlge Inkomsten bestonden uit een be drag aan Interest van f. 1308.60 welk be drag voorgesteld wordt aan te wenden voor uitkeering van 4"/o dividend op de gewone aandeelen uit te keeren. Het ver slag zal in de algemeene vergadering van aandeelhouders van bovengenoemde N.V. te houden op 5 September a s. ten kantore van de A.K.U. te Arnhem in behandeling komen. De navolgende passagiersschepen zijn morgen in radio-telegrafische verbinding met de daarnaast vermelde kuststations en via die stations rechtstreeks te berei ken. Medegedeeld door de N.T.M. Radio- Holland. Amstelkerk, Las Palmas Radio Alphe rat, Amarallna Radio Baloeran, Schc- veningen Radio Colombia, idem Costa Rica, idem Cottica, Ouessant Radio Dempo, Schevenlngen Radio Flandria, idem Houtman, idem Joh. van Oldenbarnevelt, idem Kota Baroe Medan Radio Kota Pinang, Schevenln gen Radio Maasdam, idem Marnix van St. Aldegonde, idem Orania, idem Rotterdam, idem Statendam, idem Tasman, idem Stuyvesant, idem Veendam, idem Volendam, idem. IJMUIDEN, 26 Aug. VISCHPKIJZEN. Tarbot per K.O. f. 1.80—1.40, Tongen per KG. f. 2 50 -0.80, Zetschol per kist van 50 K.G. f.35. Kleine Schol f. 25—9 Bot t. 3.90, Schar f,6.50—4.50. DE ALGEMEENE TOESTAND. Dc Duitsche gelijkberechtigdheid. Een hooge ambtenaar van het Britsche Ministerie van Bultenlandsche Zaken deelde aan den Londenschen correspon dent van een Dultsch persbureau mede, dat een diepgaand onderzoek door het Ministerie van Bultenlandsche Zaken van de daarvoor in aanmerking komende ver dragen-Verdrag van Versailles, Brief van Clemenceau aan de Duitsche delegatie te Versailles, het verdrag van Locarno heeft uitgewezen, dat aan de juridisch» Juistheid der Duitsche eischen inzake ge lijkberechtigdheid met betrekking tot het Ontwapeningsprobleem, geen twijfel meer bestaan kan. Men is zich op het Britsche departement van de ethische en Juridische juistheid der Duitsche eischen volkomen bewust en men vindt de Duitsche wen- schen inzake terzijdestelling van de dls- crimineerende bepalingen alleszins be grijpelijk. Aanvankelijk had men ernstige bedenkingen, toen de Duitsche eischen voor het eerst werden opgeworpen en men vreesde dat deze een ongunstige uitwer king zouden hebben op den toestand. Ge lukkig ls dat niet zoo gegaan en men is momenteel te Londen van meening, dat er geen schade is aangericht. Het beste, wat men van de Ontwapeningsconferentie momenteel kan hopen, is, dat zij zich in het kader der laatste resolutie zich punt voor punt verder zal ontwikkelen. Het is volkomen duidelijk, dat slechts langzaam voorwaarts zal kunnen worden gegaan. Men rekent er mede, dat Duitschland misschien reeds spoedig, zeker echter di rect na de hervatting van de'besprekingen te Genève en vermoedelijk binnen het al gemeen bureau de kwestie van de gelijk berechtigdheid zal opwerken, ofschoon dit punt niet in de resolutie vermeld staat. Dit punt heeft men, evenals de Fransche elsch inzake veiligheid, om voor de hand liggende redenen met opzet buiten de re solutie gehouden. Te Londen heeft men echter de hoop. dat men in Duitsche politieke kringen met in achtneming van den internationalen toestand het geduld niet verliezen zal, dat men bij het naar voren brengen van zijn eischen de grootst mogelijke tact en be kwaamheid zal betrachten en zich aan dc verdere ontwikkeling der Ontwapenings conferentie zal aanpassen. Engeland is weliswaar bij Duitsch-Fransche onderhan delingen ter regeling der verhouding niet direct geïnteresseerd, doch zal dergelijke stappen van harte begroeten, daar zij mo menteel het eenige uitzicht geven op mo gelijke vooruitgang in de algemeene ont wapeningsonderhandelingen RECLAME. 4061 DUITSCHLAND. Het heengaan van Trendelenburg - De Pruisische Landdag - De plannen der rijksregeering. Het heengaan van Trendelenburg als staatssecretaris van economische zaken is thans een feit. De rijkspresident, rijkskanselier en mi nister van Economische Zaken hebben hem elk afzonderlijk een brief geschreven. Hindenburg dankt hem voor zijn verdien stelijk werk en spreekt het vertrouwen uit, dat von Trendelenburg zijn rijke ervaring en groote kennis ook verder ten dienste van het rijk zal stellen. In den brief, dien de Rijksminister van economische zaken tot afscheid aan Von Trendelenburg gericht heeft, heet het o a.; „Indien het Rijksministerie de veelzij dige en moeilijke opgaven heeft kunnen uitvoeren, die het moest vervullen, dan is dit vooral te danken geweest aan een verstandige en vér-ziende leiding Het zal het streven der Rijksregeering zijn, Uw waardevolle arbeidskacht ook toekomstig te behouden voor den staatsdienst en de economische belangen. Daarom is het mij een genoegen. U vandaag Uw benoeming te kunnen mededeelen tot lid van den voorloopigen economischen Rijksraad. Over het heengaan wordt semi-officieel nog gemeld: Wat de oogmerken aangaat, heeft tus- schen den rijksminister van Economische Zaken. dr. Wambold, en staatssecretaris dr. Trendelenburg volledige overeenstem ming bestaan, maar wat betreft het tempo van de activeering der handelspolitiek, d.i. van de onverwijlde uitvoering der maatregelen en het kader van het toe komstige economische program, welke moeten leiden tot een opheffing der eco nomische moeilijkheden, zijn meenings- verschlllen ontstaan. De minister is van meening. dat de vereischte maatregelen terstond uitgevoerd moeten worden. Over deze maatregelen zal de kanselier in zijn rede te München Zondagochtend 't woord Trendelenburg. Tot zijn opvolger is aangewezen dr. Karl Schwarzkopf, een op wachtgeld staand „geheim regeeringsraad". Ex-Staatssecretaris Trendelenburg, die in 1882 te Rostock is geboren, ls voortge sproten uit een oude familie van geleerden en is van huls uit Jurist. In 1919 was hij belast met de leiding van het bureau voor in- en uitvoervergunningen, waarna hem in 1921 de leiding van de economische afdeeling aan het ministerie werd opge dragen. Hij genoot den steun van indus- trieele kringen, die voornamelijk den Duit- schen export verdedigden en dus de ge varen Inzagen van een te ver gaande af glijding In de richting van protectionisme. Evenwel dient men te bedenken, aldus de „Frankf, Ztg.", dat het aftreden van Tren delenburg geenszins alleen zijn oorzaak heeft op handelspolitiek gebied. Bekend is namelijk dat Trendelenburg ook een regenstander is van het ingrijpen door den Staat in het particuliere bedrijfs leven. welk ingrijpen sedert den oorlog steeds grootere afmetingen had aangeno men. Door deze houding heeft Trendelen burg zich de vijandschap bezorgd van krachtige economische groepen. Bekend is dat de afgetreden staatssecretaris zich tegen tal van tarieven en andere interven ties heeft verzet. Van groot-lndustrieele zijde heeft men nog pogingen aangewend om Trendelen burg te handhaven. Het onderhoud, dat de industrieele groep met den rijkskanse lier gehad heeft, heeft echter geen resul taat opgeleverd. Naar de „Frankf. Ztg." verneemt, zullen er nog meer mutaties aan het ministerie van economische zaken plaats vinden. Zoo zal de leider van het Kartelbureau, de lieer Josten, ook binnen kort uit zijn functie treden. De heer Josten heeft op de economische politiek van het ministerie een grooten invloed geoefend, terwijl de aanvulling van de kartelveror dening van 1923 met voorschriften over de vaststellnlg van prijzen in de tweede hand voor het grootste deel zijn werk ir, geweest. De communistische Rijksdagfractie heeft het bureau van den Rijksdag mede gedeeld. dat het communistische Rijks daglid Klara Zetkln de openingszitting van den nieuwen Rijksdag als oudste lid zal voorzitten. Voorts heeft de fractie reeds meer dan 50 voorstellen ingediend. De fractie heeft o m. een motie van wantrouwen ingediend tegen de Rijksregeering, twee moties van wantrouwen tegen den Rijksminister van Binnenlandsche Zaken Von Gayl en tegen den Rijksweerminister Von Schleicher, een voorstel tot onmiddellijk aftreden van den „met militair geweld aangestelden Rijks commissaris voor Pruisen". Voorts is in gediend een voorstel inzake het niet uit voeren van het nieuwe schuldenverdrag van Lausanne, een voorstel tot uittreding uit den Volkenbond, ten slotte een menigte economische en sociaal-politieke voorstel len. die in de kern opheffen der noodver ordeningen bcteekenen. Een communis tisch initiatief-wetsontwerp eiseht den zevenurigen arbeidsdag of een 40-urige werkweek. Ten slotte wordt amnestie voor alle proletarische politieke gevangenen geëischt. Dr. Bracht, de plaatsvervangende Rijks commissaris van Pruisen, heeft een onder houd gehad met Kerrl, voorzitter van den Pruisischen Landdag over de gedragsllin van de Pruisische regeering tegenover den Landdag, in het bijzónder over de kwestie der verantwoordelijkheid van deze regee- ring tegenover het parlement. Naar Wolff verneemt, heeft dr. Bracht uitvoerig uiteengezet dat de huidige Prui sische regeering zich tegenover den Land dag niet verantwoordelijk en zich aan diens besiulten niet gebonden acht, daar zij haar opdracht van den rijkspresident heeft gekregen. Kerrl heeft zich nopens deze verklaring zijn houding voorbehouden. De „Deutsche Allgemeine Zeilung" be spreekt uitvoerig, klaarblijkelijk op grond van betrouwbare informaties, de positie en de plannen van het rijkskabinet. Begrijpelijk is het aldus het blad dat het bekend maken van het economisch progTam der regeering door rijkskanselier Von Papen op Zondag a.s. te Minister, door alle politieke partijen met de grootste belangstelling tegemoet gezien wordt. De spanning, waarmede men het resul taat der kabinetsbesprekingen tegemoet ziet, zal niet op een teleurstelling uitioo- pen Het zal hier gaan om belangrijke diepgaande maatregelen en wel in een grootere omlijsting dan tot nu toe ver wacht werd. Dat de wisseling van den post van staatssecretaris in het rijksmi nisterie voor economische aangelegen heden geen koersverandering beteekent, zal blijken bij de bekendmaking van het economisch program, waaraan trouwens dr. Trendelenburg nog tot het laatst toe heeft medegewerkt. Dat het machtsstreven van bepaalde vakvereenlgingsgroepen en de pogingen, van hieruit het kabinet te beïnvloeden, zullen voortduren, ls niet moeilijk te on derkennen. Het is echter momenteel meer dan ooit uitgesloten, dat deze pogingen een wijzigng in de lijn. waar langs het kabinet werkt, zullen kunnen bewerkstel ligen. Ook de vrees, die er in vele kringen be staat tegen de rol, die door generaal Von Schleicher gespeeld wordt, ls ongemoti veerd. Gemakkelijk kan bijv. vastgesteld worden, dat de onderhandelingen, welke door den rijksweerminister zijn gevoerd met vertegenwoordigers der nationaal- socialistlsehe partij, voortdurend geschied zijn in opdracht van den kanselier en van het rijkskabinet. Er is dan ook geen sprake van, als zouden overeenkomsten tot stand zijn gekomen, welke in strijd zouden zijn met de huidige werkwijze van 't kabinet. Integendeel, de besprekingen zijn tot teleurstelling van de nationaal-sociallsten in negatieven zin beëindigd, wat overigens ook geldt voor de tusschen de partijen plaats gehad hebbende parlementaire be sprekingen. die weliswaar nog voortduren, doch waarvan algemeen verwacht wordt, dat zij zonder resultaat, zullen afloopen. Over de verdere ontwikkeling van den binnenlandsehen polltleken toestand in clusief de kwestie, of wellicht later deel name der nationaal-socialisten in het rijkskabinet uitvoerbaar is, zal men eerst na de ontbinding van den rijksdag een duidelijker beeld verkrijgen. De ontbinding van den rijksdag zal da delijk geschieden, in het geval dat er een meerderheid in den rijksdag gevonden wordt voor opheffing van de noodveror deningen. Met ontbinding zal dus niet ge wacht worden op de stemming inzake een motie van wantrouwen. Met groote waarschijnlijkheid kan men de ontbinding van den rijksdag dan ook verwachten op den derden of vierden levensdag van het nieuwe parlement. De „Germania" besDreckt in een artikel, getiteld „Inbreuk op de grondwet", de ge ruchten, dat de nieuwe rijksdag kort na zijn bijeenkomst ontbonden zal worden, zonder dat men het tot een beslissing zal laten komen, wat dan de inleiding zal zijn voor een ttjdvak van een regeering zonder en tegen het parlement. De centrumspartij en andere groote groepen van het Duitsche volk zullen ech ter alle pogingen, om het staatswezen ln strijd met de grondwet te hervormen, ten scherpste en met alle middelen bestrijden. De „Rote Fahne" is voor den tijd van 26 Augustus tot 2 September verboden. Het verbod geldt ook voor de kopbladen en eventueele bladen, die ter vervanging zou den dienen. Het verbod is uitgevaardigd naar aan leiding van een artikel, dat een heftlgen aanval op de vonnissen der buitengewone rechtbanken bevatte. Het nationaal-sociallstlsche dagblad „Hessische Volkswacht" is tot en met 30 Augustus a.s. verboden. In den nacht op Donderdag werden de vensterruiten van de bureaux der „Mun- chner neueste Nachrichten" door steen worpen van uit een personenauto ver brijzeld. De auto staat Ingeschreven op naam van den natlonaal-socialistischen land dagafgevaardigde Wagner. Naar de daders werd, naar de politie- directie mededeelt, een onderzoek inge steld dat leidde tot arrestatie van den referendaris en propagandaleider van de gouw Munchen der N. S. D. A. P., Otto Nienold. die zich voor de daad verantwoor- delttk verklaarde. Te Harh hadden vele arrestaties plaats na botsingen tusschen de politie en Nazis die een optocht wilden formeeren. ENGELAND. Het textieloonflict. De vertegenwoordigers der wevers heb ben de voorstellen betreffende een salaris- vermindering van twee shilling en negen pece per pond sterling afgewezen. Plannen voor een nieuwe bijeenkomst zijn niet gemaakt. SPANJE. Generaal Sanjurjo begenadigd. De regeering heeft generaal Sanjurjo begenadigd. De doodstraf werd gewijzigd in levenslange kerkerstraf. Naar het schijnt is het voor de regeering niet gemakkelijk geweest tot het besluit te komen begenadiging aan te bevelen. Op een zonder ressultaat verloopen minister raad volgde allereerst een bespreking met den president der republiek, waarbij men I evenmin tot een besluit kwam. Des mid- j dags vond in het parlementsgebouw weder- I om een ministerraad plaats, welke 2'/s uur duurde en die ten slotte de beslissing bracht. De regeering had daarbij vele zaken te overwegen o.a. dat bij de bege nadiging van den militairen leider van den opstand ook de leiders van den op stand te Madrid niet konden worden ge- executeerd. In Madrid is echter veel bloed gevloeid, dat in ieder geval bijzondere maatregelen eischt. Hét proces tegen de opstandelingen zal in het begin van de volgende week plaats vinden. Er zijn verschillende doodvonnis sen te wachten. Naar het schijnt heeft het feit, dat slechts zeer weinig verzoeken om gratie voor Sanjurjo zijn ingediend ook indruk op de regeering gemaakt. Onder de afgevaardigden waren er velen, die onder alle omstandigheden Sanjurjo wilden zien geëxecuteerd. Dit waren in de eerste plaats afgevaardigden van de uiterst llnksche zijde, maar ook de geheele radicaal- socialistische fractie had voor den dood straf gestemd. In verband het dit alles spreekt men dan ook reeds van de mogelijkheid van een regeeringscrisis, voor het geval nl. dat de beide radicaal-socialistische ministers mochten aftreden. Ook geruchten over een onmiddellijk voor de deur staande omwenteling blijven hardnekkig de ronde doen. Te Barcelona is gearresteerd de Oosten- rijksche aartshertog Karei van Habsburg Bourbon, die daar reeds geruimen tijd woonde. De communisten beginnen zich reeds te gen het begenadigen te roeren. Bij Bilbao moest de civiele garde ingrijpen om een communistische betooging uiteen te drij ven. Er moest van de vuurwapens gebruik gemaakt worden, waardoor een commu nist gedood en eenige gewond werden Generaal Sanjurjo zal zijn straf onder gaan in het militaire bagno Mahon. gele gen op de Balearen. ZWEDEN. Scheuring bij de socialisten. Bij het opstellen van de candidaten- lijsten voor de a.s. rijksdagverkiezingen is het in de sociaal-democratische partij tot ernstige oneenigheden gekomen. Men verwacht een splitsing in de partij. Ver schillende leidende persoonlijkheden zijn uit de partij getreden. JAPAN. Aanslag op generaal Moeto. Volgens mededeelingen in de bladen te Tokio is er een aanslag ontdekt tegen den Japanschen gevolmachtigde ln Mandsjoe- rfje generaal Moeto. De daders waren voornemens den trein van den generaal ln Korea tot ontsporing te brengen. De Ja- pansche politie kreeg lucht van den aan slag en arresteerde de daders. De veilig heidsmaatregelen tot bescherming van den trein van generaal Moeto zijn ver sterkt Deze was reeds Woensdag te Sejoel aangekomen en wilde zich onmiddellijk naar Moekden begeven. DE ONTWAPENING GENEVE, 26 Aug. (Reuter) ring van Denemarken heeft den generaal van den Volkenbond -> deelen, dat Denemarken accoord een verlenging van de bewaj*- zooals door de Ontwapening besloten is. O VON PAPEN NAAR DE) RIJKSPRESIDENT, BERLIJN, 26 Aug. (Wolff R- liêr Von Papen zal zich naar") Alig. Ztg." verneemt. Maandag deck begeven om den RijkspresifJ slag uit te brengen omtrent den pj toestand en de te verwachten beslissingen te bespreken. Die zou hij terugkeeren. Volgens het blad is deze confers- groot belang, omdat waarschijnlijk het bijeenkomen van den Rijksda: band staande kwesties definitie! worden opgelost. Het vermoedt, Papen van den Rijkspresident he tot ontbinding van den Rijksdag nj en verkrijgen. Tevens moeten a regelen voor den tijd na de o worden voorbereid, zooals vaststel den verkiezingsdatum voor een ni; lement en kiesrechthervorming. DE DUITSCHE DOODVONNIS BERLIJN, 26 Aug. (Wolff). Den een der ter dood veroordeelde nazi' mann, heeft tot dr. Bracht telegral; verzoek om gratie gericht. De rij missaris heeft geantwoord, dat hij, niet bevoegd is gratie te verleent dat slechts de geheele Pruisische te dit kan doen. Eerst moet de sch motiveering van het vonnis te Bef ingekomen. Dr, Bracht geeft de ster in overweging zich rechtstreek! binding te stellen met de Instant de gratieverzoeken. STEUNVERLEENING IN JAP LONDEN, 26 Aug. (Reuter). De meldt uit Tokio: de Japansche eer nister Saito heeft in den LandJ rede gehouden en regeeringsmaa aangekondigd tot steun van noodii; o.a. behelzend: de verschaffing van tegen lage rente teneinde de „bt- credieten liquide te maken. Verder maatregelen voor uitstel talingen van de boerenleeningen vorming van plaatselijke steuncor Er zullen publieke werken worden nomen en nieuwe or.derneminge oo bied van landbouw en boschcult subslflleerd. De regeering is voornemens de rijst te controleeren en den uitv zijde aan voorschriften te onder Het onderwijs zal meer steun on' teneinde de autoriteiten ten plattel de gelegenheid te stellen de achte salarissen der onderwijzers uit te Kostelooze maaltijden aan kindei len worden verstrekt. De minister nanciën deelde verder mede. dat de uitgaven voor deze hulpmaatrege' millioen yen zullen bedragen, waait ningen zullen worden uitgeschreven, De provinciale regeeringen zulle extra 87 millioen yen daartoe bf welke hun door de regeerlng te! laag rentetarief zullen worden schoten. o JAPAN EN MANDSJOERUE LONDEN, 26 Aug. (Reuter). De Telegraph" meldt uit Moekden: De Mandsjoerijsche spoorweg heeft de tiging gekregen een moderne na bouwen te Rashln op Korea, als voor een strategischen spoorweg wjj door Toenhwa en Loeng Tsjin ts Japan heeft hiermede dus een i langrijken stap gedaan om haar Mandsjoerije en de naburige ge« versterken. Het bovengenoemd blad wijst er dien op, dat behalve de ec°E waarde van een haven in Ras spoorweg van groot belang is uit oogpunt en Rashin daarmede een basis kan worden, die Wladiwos kan overtreffen. TOKIO, 26 Augustus. (V.D.) rikaansche ambassadeur te heden een uitvoerige bespreking Japanschen minister van bultend zaken. Naar in politieke kringen zou de Amerikaansche ambassact- minister hebben ingelicht omtrent' ding der V.S. ten aanzien van d( sche plannen in Mandsjoerue. in den gister gehouden rede van nister van bultenlandsche zakeni ro zijn gekomen. De Amerikaansche sadeur zou duidelijk hebben gena de Amerikaansche regeering w™ protesteeren tegen de Japansche In politieke kringen te Tokio acm - verhoudingen tusschen Japan en - zeer gespannen. o DE STRIJD IN BRAZtttt RIO DE JANEIRO, 26 Aug. Een communique van de rev0U, regeering te Sao Paulo zegt,i straten van Rio geschoten wow de de toestand zeer ernstig is. Talrijke personen zijn voor gewonnen, vooral marine-oll"1 mede Bernardes, de vroegere C der republiek en 5000 manschnPC- In de Riobranco Avenue federale troepen met mitral'" menigte geschoten. „Mijl De minister van marine te jjjjjti nelro heeft officieel bekend 8' jyr de federale regeering in Obldes en Cercapara den oi»"V onderdrukt en dat de op-- vluchten, achtervolgd door de troepen. 0, Uit Porto Alegre wordt ge®L, j opstandelingen van uit vliegt ms t Guapira hebben gebombardeeiw drie personen gedood en w naar het ziekenhuis vervoerd, y

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2