Een echt Leidsch straattafreeltje Jaargang DINSDAG 23 AUGUSTUS 1932 No. 22216 [eerste blad. [lEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. BINNENLAND. DOODVONNISSEN IN DUITSCHLAND TEGEN S.A.-MANNEN Het voornaamste Nieuws van heden. EIDSCH DAG BLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen .gentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentlën ftcnd bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 cts i maximum aantal woorden van 30. volgens postrecht. Voor eventueele opzending van 10 Cts. porto te betalen. - Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT,;] Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35; per week f. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f2.35 4- portokosten. nmer bestaat uit TWEE Bladen lige verbintenissen van igewone dienstplichtigen transportcolonne van derlandsche roode kruis. rgemeester van Leiden brengt bij kennis van de in die gemeente et in'; ie buitengewone dienstplichtigen, hen gelegenheid bestaat om zich duur van ten minste vijf jaren len op ijk te verbinden bij het Hoofd- ioy. et op bet 1 jde Kruis" om opgeleid te worden eind! ig van gehe 1 vera 'ersuic het ti 1: Opf m.m: rrau", Bach m.m loconw letta' gni. m: 12 o.l .v. Con: t het .v. me 3he 8.20: .v. J R< 1: Gi eert der vereeniging „Het Nederland- ienst te doen als „Helper" (even- Js „Ploegcommandant") bij de iulp, rtcolonne van de Afd. „Leiden" eeniging. Na afloop van een ver- als bovenbedoeld kan de buiten- dienstplichtige toegelaten worden kluiten van nieuwe verbintenissen ch ne^|voor den duur van vier jaren al aansluitend aan een vorige ver- ïitengewone dienstplichtige ver- ich als adspiranthelper de voor- en drie cursussen (elk van ge- 10 lessen a l1./*2 uur) noodig verkrijgen van het „bewijs van f beid"- geheel te volgen, evenals Biiv 5chte herhalingscursussen, noodig verlengen van dat bewijs. Voor in van de cursussen welke gra- en gegeven wordt geenerlei ng genoten. ig zijn verbintenis duurt, is de iwone dienstplichtige vrijgesteld vervullen van werkelijken dienst, eval van oorlog, oorlogsgevaar of buitengewone omstandigheden 2e lid. Dienstplichtwet), en zal an dienst blijven doen bij een 338 tcolonne van het Nederlandsche ;rt o.l^ruis. itengewone dienstplichtige van de van dit jaar of van vroegere ja- Ml-J overeenkomstig het bovenstaande nntenis bij het Nederlandsche .ruis wil aangaan. meldt zich zoo spoedig doenlijk schriftelijk voornamen, adres, lotingsjaar) 1 den voorzitter van de Afdeeling, ileko" IC. M. TIMMERMANS, Breestraat 3, Racli^Voor buitengewone dienstplich- ifi de lichting van het volgende staat gelegenheid om zich vóór iber a.s. met dezelfde gegevens en schriftelijk aan laatstgenoemd ui te melden. inlichtingen zijn te bekomen |*i*/ ifdeeling Militaire Zaken der Ge- I v ecretarie, Breestraat 119, hoek alhier. 4874 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester, en, 23 Augustus 1932. MG, Foto SREKERS GEARRESTEERD. olitie te Den Haag heeft aldaar 'annen aangehouden en in arrest die er van worden verdacht zich len schuldig gemaakt aan diverse tijd geleden hier ter stede ge- diefstallen. hebben zij ingebroken in twee 1 aan den Witte Singel en voorts Hooge-Rijndijk en de Jan van 'de Een aantal van diefstal af- kleedingstukken is in beslag IG CAFé's OP KONINGINNEDAG Tkimissaris van Politie alhier brengt U's van belanghebbenden, dat door pemeester als hoofd der politie is dat op Woensdag 31 Augustus gelegenheid van de viering van .aardag van H. M. de Koningin de Pehtingen kunnen geopend blij- ïeen uur 's nachts. itMlfde tijdstip zal het geoorloofd I die inrichtingen muziek te doen fi gelegenheid te geven tot dansen jd openbare vermakelijkheden. I? v]an inrichtingen, die niet in Pp run van doorloopende muziek- hgen kunnen aan het politie- muziekvergunning aanvragen. bl,„P°p den 31en Augustus a.s ^Ef/pdMigde belasting op openbare ■JKneden moet vóór 31 Augustus '»nvc, kantore van den Gemeente er ,Galgewater) zijn betaald. wü 0 ^KL ^erwijzen naar een openbare Wïe'f Van den burgemeester in dit het aangaan van vrij- PUchfii1 ssen door buitengewone d'j een transportcolonne V 0<xie Kruis. yerzoek van den Officier van Geayenhage heeft de politie 'd oF' van w- aangehouden, M'twS. dwerker, tot het onder- weken gevangenisstraf. de heer J. K. exa|m hoofdakte6 l'o®6 geslaagd lödlünV-Üa "hdcrwijzer aan de B.4 hee^ ï001 Rijswijk is be- ®Öiool veeristra, oud-hoof d j wonende alhier. JUBILEUM VAN „VILLANDRY." Bestuursreceptie te Utrecht. De vereeniging Villandry, die het her stellingsoord voor spoorwegpersoneel te Nij megen beheert, herdacht gisteren haar 25- jarig bestaan met een receptie in een der zalen van het N.V.-Huis te Utrecht. Nadat de voorzitter, de heer J. G. Bolke- stein, uit Den Bosch, een feestrede had ge houden. sprak ir. J. E. van Dijk. directie lid der Ned. Spoorwegen, eenige woorden van gelukwensch. waarbij hij namens de directie een staande klok voor het gebouw aanbood. Uit naam der directie van de Noord-Hollandschs Tramwegen voerde de heer v. Geuns het woord. Vervolgens com plimenteerde dr. Van Haatten, een der aan de instelling verbonden artsen, het bestuur, waarna de heer Bolkestein de sprekers, in het bijzonder de directie, dankte voor de steeds betoonde belangstelling. Vervolgens spraken vertegenwoordigers van de Ver eeniging voor Gezondheid in de Grafische Vakken, van den Prot. Chr. Bond voor Spoor- en Tramwegpersoneel, van de Ned. Vereeniging, den Centralen Bond voor Spoor- en Tramwegpersoneel, van de Ned. Vereeniging. den Centralen Bond voor Spoor-, Tramweg- en Van Gend en Loos- personeel, de T. B, C.-vereeniging enz. Al len huldigden het bestuur voor hetgeen dit gedurende 25 jaar ten dienste van het spoorwegpersoneel had verricht. De heer v. d. Burg. voorzitter van de jubileumscommissie, deed toezegging van een gift van ca. f. 3000 voor het te stichten kleuterhuis. De heer P. Moltmaker richtte als bestuurslid van Villandry een speciaal woord van waardeering tot den voorzitter. Er waren veel bloemen en een menigte schriftelijke en telegrafische gelukwen- schen binnengekomen. o LUCHTPOST NAAR INDIË. GEVANGENISSTRAFFEN TEGEN RIJKSBANIERLEDEN o HEVIGE OPWINDING BIJ DE NAZIS van voor Voorstel om de antwoord-mail nog dezelfde week te kunnen verzenden. Naar Aneta uit Bandoeng meldt stelt de p.t.t. op initiatief van den burgemeester dier stad aan de K.L.M. voor de postslui- ting voor het vliegtuig naar Nederland zoo danig te regelen, dat de antwoorden op de aankomende mail nog dezelfde week naar Nederland kunnen w.orden gezonden. o derde postbestelling te amsterdam opgeheven. In verband met de geboden bezuiniging zal binnenkort worden overgegaan tot op heffing van de derde briefpostbestelling te Amsterdam. Het bezwaar tegen deze opheffing gold volgens de directie van het postkantoor wel in hoofdzaak de vertraagde ontvangst der Fransche post. Maatregelen worden echter getroffen dat de post uit Parijs (vertrek 22.55) zóó tijdig te Amsterdam wordt aangebracht, dat "de daarmede ver zonden stunken nog in de bestelling van plm. 12 uur worden opgenomen. geen eigen kleeding voor spoorwegpersoneel. De directie der Spoorwegen heeft, zoo meldt „Het Volk", afwijzend beschikt op het verzoek van het hoofdbestuur der Ne derlandsche vereeniging van spoor- en tramwegpersoneel, om het personeel toe te staan, gedurende de warmte eigen kle ding te dragen (met uniformpet en dis tinctief). in plaats van de zware dienst- kleeding. Naar aanleiding van het telegram heeft een onderhoud plaats gehad tusschen den secretaris der vereeniging, Van Braambeek en de directie. Laatstgenoemde vreesde, dat het dragen van eigen kleeren een slordigen indruk zou msken en dat daai- door het aanzien van de Nederlandsche Spoorwegen zou worden geschaad. Het voorstel van den heer Van Braam beek om dan aan de plaatselijke stations chefs de beslissing over te laten of vie kleeding al of niet met dat aanzien in strijd zou zijn, meende men niet te Kunnen aanvaarden. O ontvangsten der nederl. spoorwegen. De maand April is voor de Ned. Spoor wegen geen voordeelige maand geweest Bedroegen de ontvangsten in April 1931 ru'm f 14 100.000. in April 1932 werd een totaal van f. 11.800.000 ontvangen; een nadeelig verschil dus van f. 2 300.000. Met den achteruitgang van bijna 2'/, millioen over April 1932 geeft het ïnkom- stencijfer der Ned. Spoorwegen over de eerste vier maanden van dit jaar een definitieven teruggang, in vergelijking met 1931 aan, van f. 6 834.412. dus bijna zeven millioen in 1/3 deel van het jaar. yersfreide berichten. Bij beschikking van den Minister van Buitenlandsche Zaken is prof mr. dr. G. W J Bruins oud-hoogleeraar aan de Handelshoogeschool te Rotterdam be noemd tot Nederlandsch vertegenwoor diger in het comité dat aan de Studiecom missie voor een Europeesche Unie voor stellen zal moeten doen nopens maat regelen te nemen voor het herstel van de landen van Midden- en Oost-Europa. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 September 1932 benoemd tot burgemees ter der gemeente Nieuwstadt de heer M. r. Haan. Voor de speciale rechtbank te Beuthen werd gisteren de behandeling gesloten van het proces tegen een negental beklaagden, verdacht van moord en het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel op de gebroe ders Pietrzuch te Potempa in Duitsch Opper-Silezie. Het Openbaar Ministerie eischte, zooals reeds gemeld, tegen de beklaagde Kottlsch, Graupner Muller, Lachmann en Wolnitza de doodstraf wegens overtreding der nood verordening van 9 Augustus en wegens overtreding- van de wapenwet. Voorts eischte het Openbaar Ministerie tegen ieder der beklaagden wegens het toe brengen van zwaar lichamelijk letsel de Communist Konrad Pietrzuch werd ver moord en zijn broer Alfons zwaar gewond twee jaar tuchthuisstraf. Tegen de beklaagden Hoppe en Nowak werd door het O.M. wegens medeplichtig heid vijf jaar tuchthuisstraf geeischt. Tenslotte vroeg het O.M. voor de be klaagden Hadamik en Czaja vrijspraak De eerste verdediger pleitte vrijspraak voor zijn cliënten Müller. Czaja, Hadamik, Hoppe, Nowak en Lachmann. Vervolgens zeide pleiter, dat het misdrijf van de be klaagden Kottisch, Wolnitza en Graupner niet onder de terreur-noodverordening valt, doch dat deze beklaagden veroordeeld moesten worden volgens paragraaf 227 van het Wetboek van Strafrecht, Voor deze laatste beklaagden pleitte spreker clemen tie, daar zij gehandeld hadden in militai ren zin. De tweede verdediger wees nog op de mentaliteit van de Opper-Sileziesche be volking. De vermoorde Pietrzuch was vroeger in garnizoen geweest, in verband hiermede haatten de Nationaal-Socialisten hem bijzonder. Daarop vond de uitspraak plaats. De president van de speciale rechtbank las het volgende oordeel voor: De beklaagden Kottisch, Wolnitza, Mul ler en Graupner werden wegens politieken doodslag en het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel ter dood veroordeeld. Bovendien werden de beklaagden Kottisch, Müller. en Graupner ieder veroordeeld tot twee jaar en de beklaagde Wolnitza tot 1 jaar tuchthuisstraf. Beklaagde Lachmann werd als aan stichter ter dood veroordeeld, terwijl hem alle burgerrechten werden ontnomen. De beklaagde Hoppe werd wegens mede plichtigheid tot twee jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Tenslotte werden de beklaagden Nowak, Hadamik en Czaja vrijgesproken. De uitsprak werd als volgt gemotiveerd: Het was bewezen, dat de beklaagden den tocht naar Potemoa hadden ondernomen, om den communist Konrad Pietrzuch te vermoorden. De beklaagde Lachmann is als geesteliike dader te beschouwen. De beklaagden Wolnitza. Müller, Graupner en Kottisch zijn in de kamer binnengedron gen en zijn de beide broeders te lijf ge gaan. De noodverordening van 9 Augustus dient in deze aangelegenheid ten volle uit gevoerd te worden, daar de daad om half 2 plaats vond en de noodverordening om 12 uur des nachts van kracht was gewor den. De beklaagden Nowak, Hadamik en Czaja moesten worden vrijgesproken, daar geen bewijs tegen hen kon worden aange- voerd. Tijdens het voorlezen van het vonnis heerschte er in de zaal doodsche stilte Ook tijdens de motiveering was het zeer rustig in de zaal. Toen de president de zitting gesloten had. stond de groepleider van de S.A. en S.S.. Heines uit Breslau op en schreeuwde de zaal in: Het Duitsche volk zal in de toekomst andere vonnissen vellen. Het vonnis van Beuthen zal het vuursignaal tot de Duitsche vrijheid wor den. Heil Hitier". Door deze woorden ontstond een tumult in de rechtzaal Een deel der aanwezigen op de tribune namen den kreet over. Voor het gerechtsgebouw waren duizen den menschen tezamengestroomd in af wachting van het vonnis. De politie moest gewapenderhand optreden tegen S.A.- leden in uniform. Betoogende nationaalsocialisten werden door de Schupo^iie van stalen helmen en karabijnen voorzien was, teruggedreven. De nationaalsocialisten strekten gebalde vu'-ten tegen het gerechtshof uit. De S.A.-formaties. die 's-morgens uit Breslau waren gearriveerd, waren door de politie in een zijstraat teruggedrongen. Door tusschenkomst van den S.A.-leider Heines keerden rust en orde onder de nazi's terug. Op zijn bevel traden zij aan in een marschcolonne, om de aankomst van de vrachtauto's, waarmee zij gekomen waren, af te wachten. Bij het begin der incidenten had Heines getracht van de verandah van een café een toespraak tot de nationaalsocialisten te houden, doch dit werd hem belet. Op verzoek der nationaalsocialisten heeft de voorzitter .van de rechtbank bevolen, dat in het gebouw van de rechtbank niemand zich voor een open raam mag vertoonen. Na den aftocht van de nationaalsoci alisten namen de samenscholingen voor het gerechtsgebouw weder toe Het gebouw is door sterke posten afgezet. Binnen ligt een groot detachement politie. De étalageruiten van de „Oberschlesi- sche Zeitung". van de „Allgemeine Loka- lanzeiger" en van een winkel van electri- sche artikelen zijn verbrijzeld. Alle Jood- sche zaken in de stad zijn gesloten en hebben de rolluiken naar'beneden gelaten Dr. Goebbels publiceert in de „Angriff" reeds zijn standpunt. Hij schrijft o.m.: Wij vragen aan de regeering von Papen, en aan den Rijks- president: Zullen de vonnissen voltrokken worden? Zal men inderdaad den moed hebben de hoofden dezer vijf jonge man nen op het blok te leggen? Wil men hier werkelijk een voorbeeld geven, hetwelk in zijn gevolgen en uitwerkingen zoo wreed en ondragelijk is, dat men dit op het oogenblik zich eigenlijk niet goed kan reallseeren? Wij wenschen niet geinden- tificeerd te worden met een beweging van gewelddadigheden. Wij verheerlijken de terreur niet, doch dit verklaren wij wel in het openbaar en voor de geheele wereld: Deze vonnissen mogen niet voltrokken worden. Deze veroordeelingen zijn een vuistslag in het gezicht van het nationale Dultschland. En tenslotte: 350 kameraden hebben wij begraven. In de meeste gevallen waren er geen politie en justitie, die de gerechtigd heid deden zegevieren. Verbitterd en ver- gTamd zweren wij den rooden hetsers een latere wettige vergelding". Van den kant van de verdediging wordt in zake de vonnissen van Beuthen mede gedeeld, dat onmiddellijk alle maatregelen bij het Pruisische staatsmlnisterie zullen worden genomen en alle stappen worden gedaan, teneinde een ten uitvoer leggen van de doodvonnissen van Beuthen te verhindereen. De persafdeeling van de N.SD.AP. neemt als volgt stelling tot het vonnis van Beuthen „Een kreet van ontzetting en veront- BINNENLAND. Inkrimping van dc bloembollencultuur; het plan-Sassenhcim door het Holl. Blocm- bollenkweekors Genootschap aanvaard. (Land- e~» ~,,ribouw. 2e Blad). Het zilveren jubileum van „Villandry". (Binnenland. Ie Blad). De derde postbestelling te Amsterdam wordt opgeheven. (Binnenland, le Blad). Het drama te Putbrock. (2e en le Blad). BUITENLAND. Tengevolge van doodvonnissen in Duitsch- land groote opwinding bij de Nazis. (Bui tenland en Tel.. le Blad). Fransche handeLsvcrdrag-besprekingen met Engeland en de Vcrccnigde Staten. (Buitenl.. le Blad). waardiging gaat door 't geheele nationale Duitschland. Vijf doodsvonnissen zijn door het bijzondere gerechtshof van een zich nationaal noemende regeering geveld met volledige miskenning van de vertwijfeling, die bij de aangeklaagden beheerschte over het falen van het staatsapparaat tegen over den georganiseerden marxistischen moordterreur, waaraan ruim 300-nationaal socialistische vrijheidsstrijders reeds ten offer zijn gevallen. Deze vijf doovonnissen drijven ieder nationaal en rechtvaardig voelenden Duiteher het bloed van schaam te en woede naar het gelaat. De veront waardiging over dit onbegrijpelijke schrik - vonnis wordt nog vergroot door het feit, dat ter zelfder tijd een ander Sil££isch bijzonder gerechtshof rijksbannierleden, die op onmenschelijke wijze met voorbe dachten rade twee S.A.-mannen afslacht ten en vier anderen zwaar verwondden, slechts bestrafte met ten hoogste vier jaar tuchthuisstraf. Dat is tweeerlei recht. Nationaal socialisten worden dus door het bijzondere gerechtshof van een „nationale regeering" met den dood bestraft, terwijl het internationale moordmarxisme er van mag afkomen met korte tuchthuisstraffen en behouden blijft voor de menschelijke Tafreeltjes als het bovenstaande kan men dagelijks bij tientallen in de Leidsche I straten aantreffen. Wanneer de inmaak- tijd daar is, geven de conservenfabrieken aan vele gezinnen handen vol werk en de geheele familie van groot tot klein moet eraan te pas komen om zooveel mogelijk groenten te verwerken. Tijdens de brandende hitte van de afge- loopen dagen was het in huis niet meer uit te houden en langs sommige grachten zag men toen vrijwel voor elk huis het geheele gezin aan het boonen-afhalen. 't Is een gezellig werkje en bovendien geeft het een vooral ln deze dagen niet te versmaden verdienste!

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1