Sletten, Doorzitten Stukloopen der Huid SSfPUROL LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad STADSNIEUWS. Zaterdag 20 Augustus BUITENLAND. I wxaehl en geneest men mei MIUTARIA. De reserve le luitenant R. Hauer van het 6e regiment veld-artillerie komt van 1 tot en met 10 September voor herha lingsoefeningen onder de wapenen. Van 1 tot en met 6 September bij het 5e regi ment veld-artillerie te Amersfoort en van 6 tot en met 10 September bij het regi ment te Lelden. De reserve le eh 2e luitenants J. W. M. Hloolen en K. J. C. van Bennekom, voor herhalingsoefeningen onder de wapenen bij het 6e Régiment veld-artillerie, ver trekken 27 Augustus a.s. met groot verlof. De adjudant-onderofficier-administra teur J Bakker van het 6e Regiment Veld- Artlllerle heeft met ingang van 31 Aug. a s. eervol ontslag uit den militairen dienst verzocht. De adjudant-onderofficier-administra teur C. J. A. van den Beid van het 8e Regiment Veld-Artlllerie uit Ede is op zijn verzoek met ingang van 1 September a.s. overgeplaatst bij het 6e Regiment Veld-Artillerie. o HET NIEUWE MATERIEEL VOOR DE LIJN HAARLEM—LEIDEN. Wij lezen onder bovenstaand opschrift in het Maandblad voor het personeel der NZ.HTM het volgende: Nu binnen korten tijd het eerste rijtuig voor de te electrificeeren lijn Haarlem Lelden gereed komt. willen wij thans hier over in het kort iets berichten. De nieuwe rijtuigen zijn van een geheel nieuw type, een zg.n. tweelingrijtuig of eigenlijk een Siameesch tweelingrijtuig. Elk rijtuig bestaat n.l. uit 2 rijtuigen, welke vast aan elkander zijn verbonden en wel zoodanig, dat men door eenbreede korte balg zich van het ééne in het an dere rijtuig kan begeven. De beide rijtui gen worden gedragen door drie 2-assige draaistellen, waarvan het middelste is aangebracht onder een gemeenschappelijk draag- tevens draaipunt der rljtuigbak- ken. Met uitzondering van de draaistellen is het geheele rijtuig electrisch gelascht, terwijl voor de stijlen van de bak geen normaal profielijzer is gebruikt, doch uit plaat of strip gezette stijlen. Een en an der heeft een aanmerkelijke gewichtsbe sparing opgeleverd. Aan het Inwendige der rijtuigen is veel zorg besteed, de zittingen hebben eenigs- zins ronde ruggen en zijn met leder be kleed. De liefhebbers van een sigaartje zullen een prettig plaatsje gereserveerd vinden. Het geheele rijtuig is 21 Meter lang en weegt 29000 K.G. De electrische uitrusting is met directe schakeling door middel van nokkenas- controllers. Het rijtuig heeft 4 motoren van elk 70 P.K.. ondergebracht in de uiterste draai stellen. De luchtrem is van het tweekamerrem- systeem, werkende op alle assen. De rijtuigen worden gebouwd door de firma J. J. Beynes te Haarlem; de moto ren geleverd door de firma Smit in Slik kerveer. De montage van de geheele electrische en luchtremuitrusting geschiedt in eigen beheer. o KINDERFEEST OP 31 AUGUSTUS. Der traditie getrouw heeft de Commis sie voor het Kinderfeest ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Konin gin op 31 Augustsu a.s. voor de leerlingen der zesde klassen van de Leidsche lagere scholen wederom een feest georganiseerd. De kinderen komen op verschillende plaatsen in de stad tezamen, marchee- ren groepsgewijze naar het Rapenburg en brengen daar den burgemeester gezamen lijk een vlaggengroet. Daarna marcheert de stoet naar de Gehoorzaal, waar de kinderen in de groote zaal en in de foyer worden vergast op een gevarieerd pro gramma, bestaande uit tableaux vivants, poppenspel, goochelen, enz. Natuurlijk ontbreken de versnaperingen niet. Als het weer een beetje wil meewerken, belooft het voor de kinderen een genot volle morgen te worden. O PARKCONCERT. Het programma voor het parkconcert op Dinsdag 23 Aug. des nam. te 8 uur luiot als volgt: 1. Marsch Wagner. 2. Ouverture „Egmond" Beethoven. 3. Fantalsie „Oberon". Genn. 4. ..Le Coucou". wals Jonassen. 5. „Les Contes d'Hoffmann". fantaisie Offenbach. 6. ..Atmospherie". wals Gung'l. 7. „Toffe jongens", marsch, Geljo. o DIPLOMA GEOEFEND ZWEMMER (STER In de zwem-inrichtlng De Zijl had gis teravond onder groote belangstelling het examen plaats voor het diploma geoefend zwemmer(ster). Het diploma is uitgereikt aan de heeren: W F. Kwestrao. J. Pret, C. Teske. Fr Sloot. J Wouterloo. A. v. d. Lin den. W. de Graaf, L. J. der Holder, H. Mon tague J. P. den Os. M. Faasse, A. Faasse, A.' Minken, H. M. Seyn. B. Pley. J. Keere- weer. G. F. van Dorp. A. M. Vreeburg H. Dreef. W H. Schouten, P. Verkerk. J van Dam, C. Leemans. C. Blauw, C. van Dorp K. Samson allen alhier. W. van Egmond, J. v. d. Gugten uit Rijnsburg. En aan de dames: I. Hes A. van Deven ter. R. v. d. Tuyn B. Kuiper, S. Verhoeks, K. v. d. Laan. A. Westdorp. M. van Berkel A. Arbouw G de Jeu T. Leugering J Oos tendorp. C. Koopman L van Weizen O Jansen B. Wesselius. S. Mizee. A Otgc.ir B. Otgaar H. Voorbij R. van Egmond L Gyzeny mevr. W J Koning. T. Jansen L v. d. Linden, A Otto en A. v. d. Post. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Naamlooze Vennootschap Algemeene Boek- en Handelsdrukkerij v.h. Batteljee en Terpstra, Oude Rijn 39. Leiden. Uit tredende Directeur: W. F. L. Buschkens, 's-Gravenhage. Uittredend gedelegeerd Commissaris: J. C. Destrée, 's-Gravenhage. Uittredende adjunct-directeur: I. M. Le- man, Leiden. Bloembollenkweekerij en handel v.h. firma J de Groot en Zonen, Pickéstraat 64, Noordwijk. Bovengenoemde N.V. is met Ingang van 25 November 1931 in liquidatie getreden. Liquidateur. P. de Groot Jzn., Noordwijk. o DE BIOSCOPEN. Trianon-theater. Men behoeft waar lijk geen scherpzinnig detective te zijn om reeds van bulten te constateeren, dat er deze week iets bijzonders is in het theater aan de Breestraat. De bonte vlaggentool aan den voorgevel verraadt, dat Trianon zijn eerste lustrum viert en de geweldige bloemenschat in de hall bewijst, dat de heer en mevrouw Diks zich in den loop dier eerste vijf jaar vele vrienden hebben ver worven. Vanzelfsprekend staat ook het programma in het teeken der festiviteiten doordat een groote muzikale show is in- gelascht, waarvan het optreden van de immer jeugdige cabaretiers Tholen en Van Lier ook nu weer het hoogtepunt vormt. Dit tweetal verstaat bij uitstek de kunst om het publiek prettig bezig te houden; zoodra zij op het podium komen, is er het gewenschte contact en zij zorgen er wel voor, dat dit den ganschen avond niet meer wordt verbroken. Tholen begon met een vlotte feestrede, waarin hij namens de directie het Leidsche publiek dankte voor de in het afgeloopen tijdvak ondervonden belangstelling en de in deze dagen ont vangen gelukwenschen, waarvan vooral een bloemenhulde, hem gebracht door een drietal werkloozen, hem zeer had getrof fen. Wederkeerig bracht hij als tolk van het publiek de directie hulde en dank voor hetgeen zij steeds voor uitgaand Leiden had gedaan en sprak daarbij den wensch uit, dat het echtpaar Diks Trianon in de komende jaren tot steeds grooteren bloei zal mogen brengen. José Rosenberg bracht vervolgens met zijn uitstekende band een geslaagde potpourri van Schlagers ten ge- hoore, resulteerende in een door hem ge componeerde feestmarsch. Zijn zuster zong op verdienstelijke wijze de liederen uit de hoofdfilm; Mischa fantaseerde op zijn harmonica lustig op motieven van de ouverture „Orpheus in der Unterwelt", Les Alfredos lieten een viertal dansfanta- sieën zien, terwijl last not least Tholen en Van Lier met daverend succes hun levens liedjes over het voetlicht brachten. Kortom, het was een volledig cabaret programma, dat met veel vriendelijk ap plaus door de volle zaal werd ontvangen. De artisten werden overvloedig in de bloemetjes gezet. Na de pauze werd als hoofdfilm ver toond „Ein Lied. ein Kuss, ein Madel" met Martha Eggerth, Gustav Frohlich en Fritz Grünbaum in de hoofdrollen. Wan neer we daaraan nog toevoegen, dat Dajos Bela met zijn beroemden band de muziek verzorgt, dan kan men zich voorstellen,, dat een geheel tot stand is gekomen, dat vertooning tijdens deze lustrumweek alles zins rechtvaardigt. Met dit programma zal Trianon ondanks de voor bioscoopbezoek eigenlijk onge schikte temperatuur in de komende week vast en zeker volle zalen trekken! Luxor-theater. „Min and Bill" is een Duitsch sprekende film van Amerikaan- sche origine met Marie Dressier en Wal lace Beery in de voornaamste rollen, Een schitterende speelfilm met een dramati- schen inslag, die voortdurend te boelen vermag en tot de beste dramatische rol prenten van den tegenwoordigen tijd mag worden gerekend. Vooral wat Marie- Dressier hier presteert is buitengewoon. Zij is de eigenares van een klein hotel in een visschersdorp, die slechts leeft voor twee menschen. De één is Bill, de kapitein van een visschersvloot, die wederkeerig ook haar gaarne mag, de andere is Annie, het dochtertje van een zwerfster, dat in heel korten tijd een belangrijk deel van haar leven is geworden. Annie's opvoeding is ruw harteloos dikwijls, doch in dat on gemotiveerde. onvriendelijke optreden schuilt de vrees eener vrouw om al te veel blijk te geven van haar diepe genegenheid voor een kind. dat zij iederen dag vreest weer te moeten afstaan. Dit i-ptreden van Marie Dressier is eigenlijk geen „spel" meer, het schijnt grauwe werkelijkheid in de soberheid zijner strakke lijnen, het imponeert en brengt „sfeer" en onafge broken leeft men op intense wijze mee met de vrouw, die haar geluk bedreigd ziet en die in haar onbeschrijfelijke wan hoop tenslotte de zwerfster doodt, die het plan koestert ten bate van eigen geldelijk gewin Annie's jonge huwelijksvreugde op wreede wijze te verstoren....! Voor de pauze gaat „Dixiana", een ge noeglijke operette-film met de bekende en populaire Bebe Daniels in de hoofdrol. Casino-theater. In de hoofdfilm, ge titeld „Het geheim van de vijf sleutels" speelt de bekende filmspeler Carlo Aldini de hoofdrol. Deze is bij 't publiek een graag geziene figuur, met wien een ieder meeleeft. Door zijn groote handigheid is hij steeds „de held", die de gemeenste boe venstreken doorziet en de laagste sujetten overwint. Zoo bezorgt hij ons ook in deze film door zijn optreden koude rillingen, hetgeen in deze zomersche temperatuur een bijzondere verdienste is. Den inhoud van deze spannende film, die reeds eerder hier ter stede gedraaid heeft, zullen we niet verklappen. BehalveCarlo Aldini speelt in deze film ook Siegfried Arno, de „neus", als detective een leuke rol. terwijl Ruth Weyer de vrouwelijke hoofdrol speelt. In het voorprogramma gaat het Orion- Profilti nieuws, benevens „Om Midder nacht" met Eddie Polo, die nog steeds een groote populariteit geniet. City-theater besluit met de laatste serie van de drieweeksche film „De Koning van den Congo", waarin nu aan de spanning een einde is gekomen door de oplossing van 't mysterie en de ontmaskering van Iden koning van den Congo, terwijl in deze serie ook een einde komt aan 't leven van den gorilla, die in de geheele film zulk een geheimzinnige rol speelt. Last not least: het vinden van den schat, waarin ieder RECLAME. zoo met spanning heeft meegeleefd. Meer geheimen van deze spannende film ver klappen we niet; men moet den gang van zaken zelf meeleven, om de film op de juiste waarde te apprecieeren. Aan deze film gaat een goed verzorgd programma vooraf, waarin o.a. het Orion- journaal. o De erfgenamen van wijlen mevr. de wed. FranchimontVan Batenburg heb ben aan curatoren der Universiteit alhier het door Thérèse Schwartze in olieverf ge schilderd portret van wijlen den Leidscnen hoogleeraar prof. dr. A. P. N. Franchimont ter plaatsing in het gebouw aangeboden welke aanbieding door het college gaarne is aanvaard. Het ligt in het voornemen het schilderij te plaatsen in de Senaatskamer. Gisteravond is de 25-jarige R. de B„ terwijl hij in de Os- ent Paardenlaan bezig was een hooiwagen op te laden, door de warmte bevangen en in elkaar gezakt. Eerst nadat de E. H. D. kunstmatige ademhaling had toegepast, keerden de levensgeesten terug. Gisteren zijn in de zwem-inrichtlng De Zijl in totaal 3023 baden genomen. Tot sluiting van haar zomerprogram- ma heeft de groep Leiden van de Natuur- vriendenvereeniging een autotocht naar de bloeiende heide georganiseerd. Belangstellenden worden verwezen naar de advertentie van hedenavond. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. De warmte houdt aan en gewoonlijk zien we dan de vraag naar melk sterk toenemen en het gebruik is ook wel grooter, doch de kwantums die er blijven aangeboden, zijn nog veel te groot om de prijs omhoog te brengen. Integendeel het verloop van de melkveilingen was deze week weer een bittere teleurstelling. Ook voor de kaashandel was het over de afgeloopen week weer ongunstig. Overige melkproducten, behalve boter, die iets gemakkelijker kon worden geplaatst, dus wat terugloopende productie was de algemeene tendenz zeer flauw gestemd. We konden dus van het verloop van den gebruiksveehandel nog niets goeds ver wachten. Er ging weer heel weinig om en de prijzen waren wederom gedrukt. De prijzen voor slachtvee konden zich bij sleependen handel slechts met moeite handhaven en blijven dus onbevredi gend. Voor vette stieren was de afzet wat beter, aangezien er nog al wat voor België werden gekocht over den afge loopen week. Bovendien wordt dit slechts bij de huidige warme dagen als zijnde mager nogal veel gevraagd, ook voor het binnenland. De prijzen konden zich iets verbeteren. Doch alle slachtvee staat nog op onbevredigende prijsniveaux. Vette en nuchtere kalveren werden in verhouding nogal goed verkocht, met tamelijk bevredigende prijzen. Op de wol- veeafdeelingen hield men de aanvoeren wat beperkt en alzoo een wat vluggeren handel, echter direct geen betere prijzen. Inzake de Varkenshandel kunnen we mededeelen dat de Varkenscentrale dezer dagen publiceerde vanaf 18 Augustus jj. 15 cent voor de zouters te zullen beste den. Tot nog toe werd echter door de Commissaris van dit lichaam nog slechts 13, hoogstens 14 cent, besteed. Gisteren werden te Leeuwarden slechts heel ge ringe kwantums voor 15 cent verkocht, en de rest was zoo goed als niet te plaat sen. Wat moet men nu van dezen toe stand zeggen' Met belangstelling wachten we de markten der volgende week af. Dat er evenwel eenige muziek in de uit voering deze crisiswet zit, is al reeds ge bleken. De boer doet echter het beste om zoo weinig mogelijk vette varkens of zou ters aan de markt te brengen, althans even de kat uit den boom kijkt. VAN DER S. DE ALGEMEENE TOESTAND. De eisch der gelijkgerechtigdheid. In Fransche politieke kringen verwacht men een dezer dagen met zekerheid een officieelen stap van den Duitschen gezant von Hoesch bij de Fransche regeering, waarbij de eisch der rechtsgelijkheid, in zake de militaire weermacht, ter sprake zal worden gebracht, terwijl gevraagd zal worden een conferentie te beleggen met de andere Europeesche groote mogendheden, ten einde dit vraagstuk nader onder oogen te zien. Vele Fransche bladen protesteeren thans reeds met kracht tegen de Duitsche eischen waaraan h.i. elk juridisch recht ontbreekt. o— DUITSCHLAND. Crisis-geruchten. In het interview, dat rijkskanselier von Papen aan het Britsche Rguter-agent- schap verleende, heeft vooral de aandacht getrokken de passus, waarin de kanselier verklaarde, dat zijn kabinet nog lang In fuctie zou blijven. In parlementaire kringen van den nieu wen Rijksdag twijfelt men echter niet of het votum van wantrouwen, dat bij de eerste de beste zitting zal worden inge diend, zal worden aangenomen. (Reeds besloot de soc.-dem. fractie tot het doen van zoo'n motie van wantrou wen, benevens een motie, waarin opnef- fing van alle noodverordeningen van de regeering-Von Papen verlangd wordt). De mogelijkheid bestaat, dat de rijks president alsdan zal verklaren, dat de Rijksdag vóór alles tot taak heeft, een re geering te vormen, die op een parlemen taire meerderheid steunen kan. Zoolang de Rijksdag daartoe niet in staat is, kan de rijkspresident deze iljksregeering zijn vertrouwen blijven schenken en zegelas ten, de zaken waar te nemen, tot een meerderheidskabinet is tot stand geko men. Zouden de fracties niet in staat zijn een door de meerderheid gesteunde re geering te vormen, dan zou onder alle om standigheden het kabinet Von Papen den ganschen duur der wetgevende periode van dezen Rijksdag, als zaakwaarnemende regeering in functie kunnen blijven. In verband hiermede acht men het in parlementaire kringen niet zoo waar schijnlijk, dat Von Papen een votum van wantrouwen met Rijksdagontbinding zal beantwoorden. Men wijst erop, dat een eventueele coa litie overeenkomst van het centrum en de nationaal-socialisten in Pruisen de mogelijkheid zou openen voor een meer derheidscoalitie in het Rijk. Hierbij dient echter opgemerkt, dat de Pruisische Land dagpresident Kerrl, die gisteren uit Mün- chen te Berlijn is teruggekeerd, nog geen contact met het centrum heeft gezocht en zelfs niet in staat was officieel en de- flnit'ef den datum te noemen, waarop de eerstvolgende bijeenkomst van den Land dag zal plaats hebben. lntusschen is het fractiebestuur der Nazis in den Landdag tegen 23 dezer bij eengeroepen. Klara Zetkin, de communiste, die ver- RECLAME. Jgj/ ""o 50 o- T.i» ao X.-I. e. Orogteu» moedelijk als oudste Rijksdaglid, de ningszitting van den Rijksdag op 31 i a.s. zou presideeren, is, naar de Be sche avondbladen melden, in haar sche verblijfplaats opnieuw ernstig] geworden. Sinds dagen reeds need geen voedsel meer. Men vreest, dat zij voorloopig uii staat zal zijn te reizen. Zijzelf heeft lntusschen haar veria om, als presidente, den Rijksdag te o> nog niet opgegeven. Volgens berichten in de communis pers hoopt zij de volgende week a hersteld te zijn, dat zij naar Duits: kan terugkeeren. Een vertegenwoordiger van de Press" te New-York heeft een onde gehad met Hitier. De nazileider zeide o.m., dat he wijzen naar den opmarsch van Ha geschied was in verband met de oj denzijnde reconstructie van het kaki Uit het feit, dat de nationaal-sa ten nooit het rijksweerministerie i verlangt, blijkt volgens hem, dat t| nooit de geheele macht voor zich eischt hebben. Het denkbeeld van re marsch naar Berlijn wees Hitier hand met de woorden: Waarom in naar Berlijn optrekken? De kwestie li wie naar Berlijn zal marcheeren, doe er uit zal gaan. De S.A.-mannen overigens geen onwettingen opia ondernemen. Voor de strafrechtbank te Halle i> teren de zaak behandeld van 24 co; nisten uit t' Landfelderland. bescht van landsvredebreuk. De beklaagden den op 25 Juni een nachtmarsch nomen, waarbij met tot botsingen gekomen met politieke tegenstand! beklaagden werden tot 6 maanden.: 3 en 4 tot 4 maanden gevangenis)! deeld. Volgens bericht uit Wuppertal termiddag weer traangaspatronen t pen in vier warenhuizen, n.l I» warenhuizen te Barmen en twee te 1 feid. Aangezien dit op het drukste o den dag geschiedde, stroomden del kers naar buiten. Twee magazijnen: ten gesloten worden. o ENGELAND. Naar overeenstemming met lerW De Britsche minister voor de Dw Thomas heeft van uit Ottawa i< tentoonstelling te Londen met een opend. Hij verklaarde in zijn n; o.m., dat Zaterdag de overeenkom! de Conferentie geteekend zullen Deze zullen, naar hij vertrouwde en Engeland nog meer dan tot nog. geval was,, met de Dominions ent' niën binden. Het succes van de Cos is verzekerd. Alle vertegenwoordigers van W sche wereldrijk hebben hun specUJ gen ondergeschikt gemaakt aan meen belang. Zij zijn zich echte'' wust geweest, dat het Britsche hoe belangrijk het ook is, niet hn» wereld staat, hetgeen ook nt(M wordt. De overeenkomst te OttaFL alleen voor het Britsche wereldlik, lang zijn, doch ook de geheele weg wijzen. Naar in Iersche kringen verlui de besprekingen tusschen TJJJ O'Kelly ten doel, te komen tot.'" van een accoord, hetwelk onrri' i worden gevolgd door de opheff®.^ Vereenigde Koninkrijk en den- vrijstaat van de onlangs uit? douanetarieven. De twee regeeringen zulle", klaard wordt, vervolgens is vriendschappelijke atmosfeer. spruit uit de instelling van een dat de kwestie der annuïteiten zoeken, haar onderhandel!0?" zetten. -fl

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2