Humor uit het Buitenland. LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Zaterdag 20 Augustus! FINANCIEEL OVERZICHT. DE IEPENZIEKTE SPREEKCEL. „Al je vingers vufhonflëtn Wat heb je uitgespookt?* „Ik heb m'n vrouw een aardappelschilmachine gege ven voor haar verjaardag en haar toen willen voordoen hoe eenvoudig het ding werkte." (Fliegende Blatter). Vrouw, oude herinneringen ophalend„Kijk, Hendrik, daar is de hoek waar je me iedere avond stond op te wachten." Man„Maar dat bord was er toen nog niet." (Humorist!. Ontstemde klant van hiernaast soms „Waar heeft u uw eieren vandaal (Humorist) I De dierentuin-directeur koopt voor de baby-olifant een bljt-ring. (Life). „Pappie, Je hebt de tandpasta tube aan den verkeer den kant open gemaakt." (Söndagsulsse Strik) Hij: Wat was er eigenlijk voor op schudding op het kantoor, vandaag Zij: De aanstaande van de typiste, die bij de politie ls. kwam binnen en toen viel de kassier flauw. (Smith's Weekley), „Waar dient die lift voor als hij toch nooit werkt „Hij brengt de pensionprijs omhoog." (Gazettino Hl.), Jeugdig en doortastend bezoeker (Juist aangekomen El badplaats) Zie je dat knappe meisje? Wel, volg haarf waar zij in trekt, daar wil lk in trekken. Taxi-chauffeur: Ja meneer, kleinigheid, lk ken haa verpleegster in het zenuwlijdersgesticht hier. (gj Onderbreking der hausse te New York Zal de grootscbeepsche steunactie der Amerikaansche regeering meer succes hebben dan de vorige? Enkele gunstige verschijnselen Goed resultaat der En- gelsche conversie operatie Voorloopig geringe rendementskansen voor de Sumatra Rubbermijen. De hausse op de New Yorksche beurs heeft zich, na een korte, doch scherpe in zinking aan het einde der vorige week, ln de afgeloopen week aanvankelijk voortge zet, al hebben later intredende winstne mingen aan de koersstijging paal en perk gesteld. Ofschoon de beroepsspeculatie de New Yorksche beurs beheerscht, zijn er toch teekenen waar te nemen, die er op wijzen, dat ook het Amerikaansche pu bliek weer aan den beurshandel begint deel te nemen, aangelokt door de kans op koerswinsten, nu het duidelijk is ge worden, dat de Amerikaansche regeering en met haar de leiders van de centrale bank alles er op zetten, om een verbete ring van de conjunctuur in het leven te roepen, door een steunactie van tot nu toe ongekenden omvang. De Reconstruc tion Finance Corporation, een reeds maan den geleden voor dit doel opgerichte staatsinstelling, heeft reeds sinds Febr. 1932 voor rond 1000 millioen dollar cre- dieten verstrekt aan banken, spoorwegen e. d., maar sindsdien heeft het Amerikaan sche Congres machtiging verleend, om nog 2000 millioen dollar ter beschikking van het bedrijfsleven te stellen. Het ligt blijkbaar in de bedoeling, om tenminste een deel van deze gelden te gebruiken voor het steunen der prijzen op de goederenmarkten. Er bestaan plannen tot oprichting van een steunsyndicaat voor de katoenmarkt, dat de katoenvoor- raden van de Federal Farm Board en van andere coöperaties zal opkoopen, om deze geleidelijk door de spinnerijen te doen verwerken. Voor dit doel, en tevens voor dergelijke steunverleening op ander gebied, zal een semi-officieele credietor- ganisatie, de Commodities Londing Cor poration, worden opgericht, welker kapi taal gedeeltelijk door de Reconstruction Finance Corp. en ten deele door de groote Amerikaansche banken zal worden ver- strekt Tegelijkertijd zullen aan de spoorweg maatschappijen gelden worden voorge schoten, niet slechts ter betaling van ver vallende verplichtingen, maar ook ter fi nanciering van bestellingen voor nieuw materiaal, wat tot een herleving der be drijvigheid in verschillende takken van industrie zal kunnen leiden, terwijl daar naast door een uitbreiding van de crediet- verleening aan ret particuliere bedrijfsle ven de zaken verder zullen worden gesti muleerd. De toekomst zal moeten leeren, of de sectie van de Amerikaansche regeering tot stimuleering van het economisch le ven, nadat de hiervoor beschikbare mid delen zullen zijn opgebruikt, slechts een tijdelijke onderbreking van de langdurige crisis zal blijken te hebben gebracht, dan wel of deze actie den stoot heeft gegeven tot het economische herstel, dat toch te eeniger tijd mag worden verwacht. Het is niet de eerste keer, dat President Hoover Invloed op de ontwikkeling van de Amerikaansche conjunctuur tracht uit te oefenen. Kort na het uitbreken van de crisis, in het voorjaar van 1930, werd reeds een intensieve poging gedaan, om de wel vaart te doen terugkeeren, aanvankelijk met succes. Door verruiming van de cre- dietverleening, verstrekking van groote orders door den staat voor de uitvoering van openbare werken en een krachtige propaganda werd getracht, het publiek te suggereeren. dat de toestand nog zoo slecht niet was. De verbetering der beurskoersen, die hierop gevolgd is, was lntusschen slechts van korten duur. De regeerings- maatregelen konden den teruggang der conjunctuur niet tegenhouden en het vertrouwen in de deugdelijkheid van een kunstmatige stimuleering van het bedrijfs leven heeft hierdoor een ernstige schok gekregen. Zal de Amerikaansche regeering ditmaal meer succes bij haar streven hebben? Deze vraag kan natuurlijk niet zonder meer bevestigd of ontkennend beantwoord worden. Wanneer men echter den tegen- woordigen toestand vergelijkt met den destijds bestaanden, dan moet men tot het inzicht komen, dat de voorwaarden voor een welslagen thans veel gunstiger zijn dan twee jaar geleden, en wel in de eerste plaats, omdat het geheele bedrijfs leven zich intusschen in sterke mate aan de nieuwe verhoudingen heeft weter. aan te passen. De productiekosten in de industrie zijn sterk gedaald, vooral door aanzienlijke loonsverlagingen, en ook de kostprijzen van de grondstoffen zijn belangrijk lager dan vroeger. De verkoopprijzen behoeven dus lang niet tot hun vroeger niveau te herstellen, om een rendeerend bedrijf voor verschillende ondernemingen weer moge lijk te maken. Hierbij komt, dat de voor raden van industrie, groot- en kleinhan del tengevolge van de algemeene terug houding der laatste jaren sterk geslon ken zijn. De voorraden bij de producenten zijn daarentegen wel aanzienlijk grooter, maar het productie-programma is thans in vele gevallen ingesteld op het vermin derde verbruik, terwijl het in 1930 nog gebaseerd was op het groote verbruik in de vooraf gaande jaren. Voorts heeft de algemeen ongunstige toestand er toe ge leid, dat vernieuwingen zoo lang moge lijk zijn uitgesteld. Men zal echter een maal tot vervanging van onbruikbaar ge werden of verouderd materiaal moeten overgaan, waardoor nieuwe vraag moet ontstaan. Dit zal echter eerst dan geschieden, wanneer het vertrouwen in een terugkeer van betere toestanden hersteld zal zijn en de grootste beteekenis van het „recon structie-programma" van Hoover is onge twijfeld de psychologische invloed, die hiervan op de stemming in de zakenwereld kan uitgaan, waardoor de thans algemeen nog bestaande terughouding wellicht definitief zal kunnen worden overwonnen. Wanneer dit echter niet geschiedt, zal de terugslag des te ernstiger zijn en het is vooral hierom, dat men aan deze zijde van den Oceaan de snelle en omvangrijke koersstijging in New York met een zekere bezorgdheid gadeslaat. Dit neemt niet weg, dat de Europeesche beurzen zich niet geheel aan den invloed van de hausse ln Wallstreet hebben kunnen onttrekken. Bij levendiger handel is de stemming op de Europeesche beurzen op de meeste dagen eveneens opgewekt geweest. Wat de Londensche beurs betreft, heeft hiertoe nog een bijzondere factor het zijne bijgedragen, n.l. het groote succes van de conversie-operatie van de Engelsche regee ring. Het plan tot conversie van de uit staande 2.086 millioen Pond Sterling 5% oorlogsleentng in een nieuwe 3% leening is op 30 Juni j.l. door de Engelsche regee ring in het Parlement aangekondigd, waarbij aan degenen, die hun stukken ter conversie inleverden, een bonus in contan ten van 1 werd aangeboden. De vooruitzichten voor deze conversie werden aanvankelijk niet zeer gunstig be oordeeld, omdat men aannam, dat een aanzienlijk deel van de leening in het bezit van buitenlanders was, van wie moeilijk kon worden verwacht, dat zij, evenals de Engelsche houders, uit patriotische over wegingen genoegen zouden nemen met een lageren rente voet. Het is echter anders uitgekomen. Van de totale leening van 2.086 millioen Pond is niet minder dan 1.850 millioen ter conversie aangemeld. Voor 48 millioen Pond is aflossing in contanten gevraagd terwijl van de houders van 189 millioen Pond geen bericht is binnengekomen. De Engelsche regeering had echter van te voren medegedeeld, dat zij aannam, dat de houders der niet- aangemelde stukken met converteering ln de nieuwe 3%% leening genoegen namen. Het guntige resultaat der conversie is vermoedelijk voor een deel het gevolg van het feit, dat na het loslaten van den gouden standaard door Engeland vele buitenlanders hun Engelsche fondsen hebben verkocht, zoodat een grooter be drag dan vroeger in Engelsch bezit was. Bovendien heeft de algemeen gunstige tendenz op de beleggingsmarkt en de hier mede gepaard gaande daling van den rentevoet tot het succes der operatie bijge dragen. Natuurlijk zou het resultaat echter niet zoo goed zijn geweest, wanneer de Engelsche regeering er niet in geslaagd zou zijn, het vertrouwen in haar finan- ciëele politiek en in de Engelsche valuta te doen terugkeeren, en het is te begrijpen, dat vooral met het oog hierop het succes der conversie in Engeland met groote ingenomenheid is begroet. Zoowel op de stemming voor het Pond Sterling als op de Londensche beurs heeft het een gun- stigen invloed uitgeoefend. De Amsterdamsche beurs heeft zich slechts op enkele dagen bij het koersver loop van Wallstreet aangesloten, waarbij het opviel, dat het vooral de laaggeprijsde „Amerikaantjes" waren, die de meeste be langstelling trokken. Dit wijst op een her leving der speculatieve bedrijvigheid, die aan een consolidatie van den toestand op de effectenmarkt niet ten goede kan komen. De ondernemingslust is echter nog altijd niet zeer groot en men haast zich, een winstje binnen te halen, zoodat als gevolg van het hierdoor ontstaande aan bod in koersstijging meest binnen be perkte grenzen blijft. Voor binnenlandsche fondsen is de han del meerendeels kalm geweest en bij een gunstige grondstemming hebben koersver- heffingen en -dalingen elkander afgewis seld. zonder dat zich voor de verschillende fondsen bepaalde factoren voordeden. Voor aandeelen Koninklijke Petroleum die ook op de groote buitenlandsche beurzen ver handeld worden, bllijft goede belangstel ling bestaan, zoodat de keurs opnieuw kon aantrekken. Indische fondsen hebben hun aanvankelijke koersstijging goed kunnen handhaven. Rubberaandeelen werden gunstig be ïnvloed door de geruchten, volgens welke voorbereidingen worden getroffen voor de oprichting van een Amerikaansche rub- ber„pool", ten doel hebbende een opdrij ving van de prijzen, en passende in Hoo ver's herstelprogramma. In het onderha vige geval zou dan het streven gericht zijn op een waardevermeerdering der bij de Amerikaansche verbruikers liggende voor raden of wel van de hoeveelheden, waar voor op langen termijn gecontracteerd is en die thans nog moeten worden afge nomen, tegen aanzienlijk hoogere prijzen dan de tegenwoordige. Hoe dit ook zij, de rubbemoteering te Londen heeft zich op het verhoogde peil goed kunnen handhaven. De prijs zal ech ter nog aanzienlijk verder moeten stijgen, alvorens weer een eenigszins loonend ni veau voor de rubber-ondernemingen zal zijn bereikt. Om een paar van de belang rijkste maatschappijen, werkende op Su matra. te noemen, zij gereleveerd, dat de kostprijs van de Amsterdam-Rubber in 1931 17,23 cent per half K.G. heeft be dragen. die van de Bandar Rubber 17,97 cent, van de Deli-Batavia Rubber 17,41 cent, van de Indische Rubber 15,8 cent, van de Sumatra Rubber Cultuur Mij. 18,45 cent. Nu hopen verschillende onder nemingen den kostprijs in het loopende jaar nog wel op een belangrijk lager ni veau te kunnen brengen. Zoo werd in de onlangs gehouden vergadering van obliga- tiehouders der Sumatra Rubber Cultuur Mij. „Serbadjadi" medegedeeld, dat de directie na invoering van verdere bezui nigingen tot een kostprijs van 9'/i cent per half KG. denkt te kunnen komen. In de bovengenoemde cijfers is echter, ten minste in de meeste gevallen, geen rekening gehouden met de noodzakelijke afschrijvingen, die gemiddeld ca. 10 cent per geproduceerd pond rubber uitmaken. Zelfs wanneer de rubbemoteering, die na de tot dusverre plaats gevonden stijging te Soerabaya S'/s cent per pond bedraagt, mocht verdubbelen, zal er voor de Su- matra-rubbermaatschappijen in het gun stigste geval dus nog maar een schraal winstje overblijven. Het vooruitzicht op 'n verdere verbetering van den prijs zou echter ongetwijfeld niettemin reeds aan leiding geven om tot een uitbreiding van de productie over te gaan, wat de markt cpnieuw zou bederven. In hoe sterke mate de noteeringen voor rubberaandeelen op de Amsterdamsche beurs intusschen reeds van het op de pro- ductenmarkt ingetreden herstel hebben geprofiteerd, moge hieruit blijken, dat b.v. aandeelen Amsterdam Rubber van een laagste noteering in 1932 van 25% verbe terd zijn tot ca. 60%, Deli Batavia Rubber van 6% tot 24%, Indische Rubber van 6% tot 25%, Oost-Java Rubber van 31'/; tot 77%, Serbadjadi van 4% tot 24%, enz. Op de obligatiemarkt was de stemming in de afgeloopen week weder gunstig. Ne- derlandsche Staatsleeningen waren goed gevraagd en ook gemeenteleeningen wa ren gunstig gedisponeerd, in afwachting van een bevredigend resultaat van de emissie der nieuwe 5% leening der ge meente Amsterdam, die dan ook vele malen overteekend werd. Een verdere koersstijging boekten ook weer de Nederlandsche spoorwegleeningen, alsmede de leeningen van industrie en cultuurondernemingen, zooals de dollar- leeningen Koninklijke Petroleum, de gul- densleeningen Handelsver. „Amsterdam" enzoovoorts. Duitsche leeningen hebben zich goed in koers gehandhaafd, en in sommige ge vallen waren de noteeringen zelfs hooger, ondanks het feit, dat er in Duitschlanü steeds meer stemming wordt gemaakt voor een verlaging der rente op buitenland sche leeningen. Belgische staats- en gemeentefondsen, die waren ingezakt op minder gunstige geruchten over de financieele positie van het land en het in verband hiermede op duikend jnflatiespook", hebben in den laatsten tijd een beter verloop gehad. De geruchten, volgens welke de Belgische regeering voor de dekking van haar geld behoeften een beroep op de Nationale Bank zou.moeten doen, zijn categorisch tegengesproken, wat de gemoederen weer gekalmeerd heeft. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: Philips Gem. Bez. 105 1/2, 101 1/2, 108 1/4, 101 1/2, 105 3/4. Unilever 108 1/2, 105 1/2, 108 1/2. Aniem Nat. Bez. 187, 180, 182 3/4. Redjang Lebong 73 1/2, 79, 75, 79, Koninkl. Petroleum 154 1/2, 149 3/4, 158 1/4 149 3/4, 156. Amsterdam Rubber 61 1/4, 57, 62 3/4, 57, 59 1/4. Ned. Scheepvaart Unie 59 3/4, 57 1/2, 61. Handelsver. „Amsterdam" 1891/4, 181, 190, 181, 186 1/2. Tjepper Cult. Mij. 220, 195, 196. Deli Batavia Mij. 137, 135. Deli Mij. 122, 116 1/4, 122, 116 1/4, 120. Senembah Mij. 134, 130 1/2, 136, 130 1/2, 135. RECLAME. INLEIDING. In het jaar 1918 trad in ons li het eerst een ziekte in de iepen J op, die door haar hevigheid d:i aandacht trok. Plotseling verdord^ takken, meestal in den top van c en vooral jonge boomen stiervenl ten tijd geheel af. Bij oudere boo^ liep de ziekte meestal niet zoo s vele van deze vertoonden ook zee lijk verschijnselen van verdrag bladeren en gingen daaraan na e ren ten gronde. Deze verschijnsel^ men thans nog bij vele boomen s In de eerste jaren werden ij Zuidelijke provincies en het het land door de ziekte geteisto in de steden als daarbuiten. Rotterdam is de ziekte van het b zeer sterke mate opgetreden! heerscht zij overal in ons land. cf Noordelijke provinciën, waar zij j eenige jaren nog weinig voorkw^ zijn er nog streken, waar de r geringer is; daartoe behoort o.a streek. Vrijwel tegelijk met de eerste mingen in ons land is de ziekte Frankrijk, België en Duitschlai groote heftigheid opgetreden, te ook in Engeland en in Noord Ital komt. Door haar snelle uitbreidin vele slachtoffers, die zij maal iepenziekte thans bij allen, die hebben bij het behoud van den I straat-, weg- en dijkbeplantin? gevreesd. Van het eerste optreden af hebb plantenziektenkundigen zich ba houden met het onderzoek na3i zaak der ziekte, de wijze, waarop den eenen boom op den anden overgebracht en de middelen, waai zou kunnen worden voorkomen o den. Ten einde dit onderzoek zoo en zoo stelselmatig mogelijk te voeren, hebben de verschillend schappelijke instellingen en rijte- ticuliere diensten in ons land,' met plantenziektenkundig ondw met boschbouw en houtteelt ter den, zich vereenigd in een Comxt studeering en bestrijding van ziekte, kortweg „Iepenziekte-Co® noenjd. Dit Comité heeft met geldelijke bijdragen van rijk, F- gemeenten, waterschappen en P" van particulieren gedurende een jaren dit onderzoek op vrij w» schaal mogelijk gemaakt: de ra daarvan zijn gepubliceerd in mededeelingen. Voorzitter van het Comité >s teur van het Staatsboschbeheer. - de inspecteur, hoofd van den ziektenkundigen Dienst en peter, ter de directeur van de Neder» Heidemaatschappij Het ligt in de bedoeling. d« van eenige artikeltjes onze lezc5. te lichten over de resultaten, o» aerzoek naar de ziekte, de zij wordt overgebracht en ter voorkoming en bestrijding, geleverd. GEVAARLIJK VERRlEf nes«l 4761 Een bewoner van de Groen,„wc. erover, dat verscheidene auto op de Waardgracht veel te bar daardoor de veiligheid van M' gevaar brengen. Hij zou v0° -uk gracht één richting-verkeer astgesteld. o

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 14