'olitieke Straatpropaganda in Duitschland DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1932 No. 22212 eerste blad. [lEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. BINNENLAND. PROFESSOR PICCARD OPGESTEGEN. Het voornaamste Nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: oer regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen ijrentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle I advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentlën tend bU vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts l maximum aantal woorden van 30. volgens postrecht. Voor eventueele opzending van 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT.il Voor Lelden per 3 maanden ƒ.2.35; per week f. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 4* portokosten. ner bestaat uit DRIE Blade* IgsüREN veemarkt en vette varkensmarkt. leester en Wethouders van Lei- Jzen ter algemeene kennis, dat zij, piet bepaalde bij artikel 3 van de ling op de Veemarkt hebben be lt de Vette Varkensmarkten en de jen in het tijdvak aanvangende Augustus en eindigende met 30 kr a.s., zullen aanvangen te 7 uur 7 4688 |j° SPLINTER Gzn., Weth. loco-Burgemeester IVAN STRIJEN, Secretaris. 18 Augustus 1932. DSCH crisis-comité. lommissie voor ontwikkeling en ontslpanning. Igenoemd Comité maakt bekend, r.d met de Jubileumweek van het theater de toegangskaarten voor öe togen van 19 tot en met 26 Aug. vrouwen van werkloozen, niet lijn. Zij, die kaarten hebben voor ngen in bovengenoemde week, Idaarvan gebruik gemaken voor de ^stellingen in de daarop volgende van 29 Aug. tot en met 2 Sept. o arbeidsbeurs. E 17en Augustus 1932 waren 2805 li werkzoekenden ingeschreven. handelsregister IlMER van koophandel. ingen: W. Bergers, Korte Mare 12. Lei- Kschhouwerij en spekslagerij. Bij- Iuitgeoefend bedrijf: export van paren, spek en vetten. :geer. Dorpsstraat 90, Leimuiden. lier. Uittredend Eigenaar: H. Ver- (eimuiden, dd. Mei 1932. Wijziging naam in: P. Nelis. I Jong, Dorpsstraat 115, Leimuiden. pdel, huish. art. Uittredend Eige- de Jong, Leimuiden, dd. 30 Sept. lïjziging handelsnaam in: G. v. As. Stcrt. no. 159 bevat de acte van tag betreffende de N.V. De Leidsche fie-Industrie alhier. Jegens uitstedigheid is de heer ►ter Gzn. wethouder van Fabricage, pie de maand Augustus verhinderd fur te houden. HET GEBRUIK VAN NEDERLANDSCIIE STEENKOLEN. Een conferentie in Den Haag. Onder voorzitterschap van den heer mr. ar K. J. Frederiks. secrtaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Za ken, is gisteren een conferentie gehouden over de vraag, of het niet mogelijk is. in de toekomst meer steenkolen van de Ne derlandsehe mijnen te betrekken, dan er tot nu toe betrokken worden. De voor zitter heeft den aanwezigen namens den Minister met nadruk verzocht, het ge heele vraagstuk van de afneming van de steenkolen breed, uit den gezichtshoek van het algemeen belang, te beschouwen en acht te slaan op de groote moeilijkheden, waarmede ons land 'en de Nederlandsehe mijnen te kampen hebben. Verschillende aanwezigen hebben gewe zen op de oorzaken van het feit, dat niet steeds voor honderd procent de producten van de eigen mijnen worden betrokken. De bezwaren, welke daarbij bleken, werden toegelicht en in verschillende gevallen opgelost. Algemeen bleek men bereid, om zoo ver mogelijk in de gewenschte lich ting te gaan, terwijl ook de Nederlandsehe mijnen volle medewerking toezegden. In antwoord op de desbetreffende vra gen van het Tweede Kamerlid Hermans, deelt minister Reymer, mede namens mi nister Verschuur mede. dat de moeilijke toestand, waarin het Nederlandsehe mijn bedrijf verkeert, tengevolge van de alge meene economische depressie en van de abnormale toestanden, die in den inter nationalen steenkolenhandel zijn ont staan uit den aard der zaak de volle aan dacht der Regeering heeft. Het is haar bekend, dat reeds tot ver korting van den arbeidstijd in de mijnen en tot ontslag van werkkrachten op uitge breide schaal moest worden overgegaan. Hoewel rekening moet worden gehouden met de mogelijkheid van verdere ontsla gen, is haar van een voornemen om aan ..duizenden mijnwerkers" ontslag te geven, niet gebleken. De Regeering houdt voeling met de be langhebbenden bij de mijnindustrie en beraamt maatregelen om aan de moeilijk heden bij dezen tak van nijverheid zooveel doenlijk tegemoet te komen. De mogelijk heid tot verlaging van de tarieven voor vervoer per spoorweg in het algemeen wordt onderzocht en nogmaals wordt aandrang uitgeoefend om het gebruik van Nederlandsehe brandstoffen door Over heidsinstellingen te bevorderen. Dr. P. A. Dietz, door den minister van O. K. en W. toegelaten als privaat-docent aan de Universiteit alhier, om onderwijs te geven in de parapsychologie stelt voor zijn openbare les te houden op Donderdag 20 October a.s. te 4.15 uur. Tegen de verwachting in, is de bloem van de Victoria Regia gisteravond niet opengebroken, zoodat zij eerst heden- en morgenavond van 911 uur te bewonde ren zal zijn. t wëfnl p.roPaSandisten heoben de If de Hiti raat gebracht en het zijn [?t hebS"di* Êeen plaatsie pet HatT?. ge.laten om er hun sym- "dere mat! Is te bevestigen. In zeer »aar wufe dlt voor het Platte- aanhar,5u geli3k bekend, den IWaatsen h £.eeft °P de °nmoge- pende roüa» de boerenbevolking fngen rtvlag-met-het-witte-veld L°P een her» hooSste boomtoppen. FMen dwa- en op belangrijke ver- Klaand Plaati»°Iertden weg' zooals B®u'ariteit doet zien. Hoe groot uit het f nden volksleider is, ea de tien i dat ze^s kinderen jaar den passeerenden vreemdeling het „Heil Hitier" toeroepen. En de oudere generatie spreekt over Hitler met een fanatisme, dat ons Hollanders, die op politiek terrein niet zoo hee gauw warm loonen vreemd aandoet. Bij alle TP,mekken die een onzer redacteuren dezer dagen met hen mocht voeren, kreeg l-iii evenwel sterk den indruk, dat de ge weldige^aanhankelijkheid en bereidheid Tm alles te geven minder berust op vereering voor den persoon van Hitier dan wel voortspruit uit angst voor het com munisme Onze foto is genomen in het dorpje Höchstenbach in het Westerwakl waar vlei rechterarmen spontaan omhoog Sten toen een onzer den Hitleriaan- schen groet bracht. HET RAPPORT-WELTER. Een adres van de Maatschappij voor nijverheid en handel aan den ministerraad. De centrale commissie voor bezuiniging, ingesteld door de Nederlandsehe Maat schappij voor Nijverheid en Handel, heeft een adres gezonden aan den raad van mi nisters inzake het rapport van de commis- sle-Welter. De centrale commissie begint met haar groote waardeering uit te spreken voor de snelle wijze, waarop de commissie-Weiter haar taak heeft verricht en haar uitvoerige concrete voorstellen om tot een verlaging op korten termijn van de Rijksuitgaven met een bedrag van rond f. 100 millloen te komen, heeft geformuleerd. Op verschil lende punten meent de commissie in het rapport-Weiter voorstellen aan te treffen, welke voor een grooter of kleiner deel over eenstemmen met denkbeelden, welke onze eigen commissie reeds vroeger inzake reor ganisatie van takken van overheidsdienst en verlaging van uitgaven tot uiting heeft gebracht. Uit den aard der zaak hebben deze voorstellen haar volle Instemming. De centrale commissie wil zich in de eerste plaats uitspreken over de algemeene strekking van het rapport der commissie- Welter. in verband met den zeer ernstigen economischen toestand, die voor ons volks bestaan steeds dreigender wordt. De omstandigheden eischen ook van ons land zich zoo goed en zoo snel mogelijk aan te passen aan de sterk veranderde economische en flnancieele wereldverhou dingen. Daartoe zal wellicht noodig zijn een min of meer ingrijpende omvorming van ons bedrijfsleven daartoe is zeker vereischt een aanpassing van ons prijs-, loon- en kostenniveau aan dat van de we reldmarkt. mede door blijvende aanzienlijke vermindering van de overheidsuitgaven. Nederland kan zich niet veroorloven zijn huishouding te handhaven op een peil dat zooveel hooger ligt van dat van de landen, waarmede het heeft te concurreeren. De commissie wil in dit verband uiting geven aan een gevoel van teleurstelling en spijt over de vaak onredelijke en onjuiste critiek welke van verschillende zijden op de voorstellen der commissie-Weiter is ge oefend. De commissie meende zooveel be grip te mogen verwachten van den nood toestand, waarin ons geheele economische leven verkeert dat de noodzakelijkheid er kend wordt van ingrijpende bezuiniging over de geheele linie, van sterke beperking van alle overheidsuitgaven. De commissie acht het onvermijdelijk dat de door de commissie-Welter voorgestel de verlaging van de Rijksuitgaven met een bedrag van ruim f. 100 mlllioen zoo spoe dig mogelijk wordt doorgevoerd en zij spreekt het vertrouwen uit. dat de regee ring de daartoe noodige maatregelen spoe dig zal weten te treffen, waarbij wellicht in bepaalde onderdeelen van de voorstel len der commissie-Welter kon worden af geweken. mits eindresultaat van bezuini ging tenminste gelijk blijft. Intusschen zal ook met volledige toepas sing van de voorstellen der commissie- Welter, in de eerstvolgende Jaren nog geen sluitende begrooting verzekerd zijn Ten einde het tekort te overbruggen zullen dan ook maatregelen noodig zijn tot verhooging van de inkomsten van het Rijk. Dergelijke maatregelen verdienen in het bijzonder nog aanbeveling, daar zij tengevolge heb ben dat aan alle staatsburgers, ook die niet' in overheidsdienst zijn. voorzoover hun economische omstandigheden hiertoe nog aanleiding geven, extra offers opgelegd W°De0commissie heeft in het bijzonder op het oog de invoering van een crisisbelas ting op Inkomens welke niet of slechts met een gering percentage gedaald zijn. Zonder op dit voorstel in details verder in te gaan hetgeen trouwens buiten de taak der commissie zou liggen, meende de commissie toch aan deze gedachte uiting te moeten geven. ONZE HARINGVISSCHERS. Nederlandsehe schepen naar Embden. Naar men in Duitschland verneemt, heeft de Nederlandsehe haringvisscherij het voornemen, een deel van haar thans stilliggende booten in den dienst op Duitschland te laten opnemen. Het schijnt in de bedoeling te liggen, deze schepen naar Embden te doen varen met Neder landsehe haring aan boord. Met uitzondering van de scheepsbeman ningen zal het geheele personeel aan de aanlegplaats te Embden uit Duitschers bestaan. Hbld. CONGRES NED. COLLEGE VAN DANSLEERAREN. Gisteren begon te Rotterdam in insti tuut Frenk het Congres van het Ned. Col lege van Dansleeraren. onder voorzitter schap van den heer A. W. van Eek, te Utrecht. Besloten werd bij de gemeentebesturen te blijven aandringen op handhaving en uitvoering van het rapport van de Staats commissie inzake het dansvraagstuk. Dat rapport moet toch een leiddraad zijn bij het geven van dansvergunningen. Er zijn nog te veel plaatsen, waar elkeen maar les kan geven, terwijl nergens uit blijkt dat ze daarvoor geschikt zijn. Ook bij gelegenheidsdancings moet volgens het rapport leiding zijn. Besloten werd tot de uitgifte van een maandblad. Hedenmorgen om even 5 uur. Piccard en zijn metgezel Cosyns bij den gondel. Gistermiddag werden te D ubendorf de voorbereidingen voor de start van professor Piccard naar de stratosfeer met kracht voortgezet. Ongeveer tweehonderd pioniers zorgden voor het vervoer van den gondel en voor het uitspreiden van den ballon die met gas zou worden gevuld. Er was een groot aantal toeschouwers en fotografen aanwezig Omstreeks half elf gisteravond werd be gonnen met het vullen der ballon, die In tusschen de vorm had gekregen van een hooggewelfden kogel, die door een nauwe lijks merkbaren wind eenigszins naar het Zuiden werd gedrukt. Om half een 's nachts bedroeg de hoogte der ballon reeds ongeveer 25 meter. Even na tien uur gisteravond was professor Pic card met zijn echtgenoote van het vlieg veld vertrokken om tot twee uur 's nachts nog eenige rust te nemen. Tusschen elf en twaalf uur verbreidde zich over het vlieg veld een dichte nevel, door welken het licht der schijnwerpers niet dan moeilijk doordrong.. Te middernacht trok de nevel echter weer op. Om drie uur van nacht werd de gondel onder de ballon geschoven. Ook dr. Eckener was uit Friedrichshafen aangekomen om van de start getuige te zijn. Prof. Piccard, die gedurende eenige uren in een loods op het vliegveld rust had ge nomen. hield omstreeks half vijf een korte toespraak, waarin hij verschillende bijzon derheden omtrent de ballon mededeelde en uiteenzette waarom hij Zuerich als startplaats gekozen had. Daarna had de start te vijf uur vijf plaats. De ballon die eerst in Noordelijke rich ting afdreef, begon op 1000 a 1500 M. hoog te langzaam naar het Zuiden af te drijven. De toeloop van belangstellenden was enorm en men schat het aantal toeschou wers op zeker 30 a 40 duizend personen, terwijl minstens 2000 auto's in de omge ving van het vliegveld geparkeerd stonden. Vanmorgen halfzeven werd de hoogte van professor Piccard's ballon door des kundigen geschat op ongeveer 10 kilo meter. Tegen halfacht werd de ballon waar genomen boven de plaats Chur in het Oostelijk deel van Zwitserland. Kwart vóór negen was de ballon boven Landeck aan de Inn in Tirol. DE R.K. STAATSPARTIJ EN HET RAPPORT-WELTER. Voor handhaving van den bestaanden werkloozensteun. In het maandblad ter voorlichting van de leden en de organen der R.K. Staats partij, is een beschouwing opgenomen van het Dagelijksch Bestuur, handelend over het ontwerp-program 1933 en het rapport- Weiter. Hieraan is om, het volgende ontleend: Het is duidelijk, dat niet met een soort wiskundige zekerheid kan worden bepaald op welk peil de Rijksuitgaven moeten wor den teruggebracht. Wel is het noodzakelijk te bedenken, dat een aanzienlijk deel der uitgaven niet voor bezuiniging in aanmer king kan komen. Daar zijn vooreerst de pensioenlasten, welke met inbegrip van de Rijksbijdragen aan de sociale fondsen, een som van rond 118 mlllioen gulden bedragen. Met renten en aflossing der schuld is rond 74 millioen gemoeid. Het is alleszins begrijpelijk, dat men naar een middel zoekt om dit laatste bedrag ook in de be zuiniging te betrekken. Een zoodanig mid del zou b.v, zijn conversie, voorzoover deze volgens de voorwaarden van uitgifte mo gelijk is. Ook bij de bezuiniging op dezen post moet echter worden nagestreefd „een rechtvaardige verdeeling van nieuwe las ten". Het is niet met volkomen zekerheid te zeggen .wie deze lasten zouden hebben te dragen. Wel mag het van algemeene bekendheid worden geacht, dat „de veilige staatsfondsen met de vaste rente" bij uit stek het bezit zijn van hen. die veelal uit arbeid een zeer bescheiden bedrag hebben bespaard en van de velerlei soorten in stellingen (spaarbanken, verzekeringsfond- BINNENLAND. Het gebruik van Nederlandsehe steen kolen; een conferentie in Den Haag;. (Bin nenland, le Blad). Het rapport-Weiter; een adres van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel; de R.K. Staatspartij voor handhaving van den bestaanden werkloozensteun. (Bin nenland, le Blad). De verduistering te Oegstgcest; de ver dachte heeft bekend. (Uit de Omstreken, 2e Blad). De moord in den polder Blijdorp te Rotterdam; bekentenis van een gevangene (Laatste Berichten, le Blad). Ernstig auto-ongeval te Lcidschendam; een voetganger gedood. (Uit de Omstre ken, 2e Blad). BUITENLAND. Hedenmorgen even 5 uur is prof. Piccard opgestegen, (le Blad). Interviews met von Papen en von Schlei cher. (Buitenl. en Tel. le Blad). Weer toenemende spanning in het Verre Oosten. (Buitenl. le Blad). De Oostenrijkschc Nationale Raad neemt met 1 stem meerderheid het protocol van Lausanne aan. (Buitenl. le Blad). sen, werkloosheidsfondsen, vakvereeni- gingskassen enz.), die voor het nakomen harer verplichtingen op stabiele inkom sten moeten kunnen rekenen. Daarbij kan men niet over het hoofd zien, dat een verlaging van inkomsten uit rente van staatsfondsen een weinig geëigend middel is om de mogelijkheid open te laten, dat de Staat door het opnemen van gelden op langen termijn (plaatsen van leeningen) voor zoover toelaatbaar een deel der lasten van den huldigen zwaren tijd doet dragen ook door het nageslacht. Uit het voorgaande volgt, dat van de rond 600 millioen zeker niet meer dan rond 400 millioen overblijft, waarop be zuinigd zou kunnen worden. Het ligt voor de hand, dat men daarbij aanstonds vraagt naar het totale bedrag van loonen en salarissen, dat daarin is begrepen. In het rapport-Welter wordt dit bedrag gesteld op rond 194 millioen. Meer nauwkeurige gegevens staan ons thans niet ten dienste. Maar men drukt zich voorzichtig uit, waneer men vaststelt dat het totale bedrag aan loonen en salarissen in ieder geval 40 tot 50 pCt. vertegenwoor digt van de voor bezuiniging overblijvende 400 millioen. Hier doet zich dan met alle kracht de eisch gelden van een nauwgezet onderzoek naar het toelaatbare van deze bezuiniging, met name in den geest van ons ontwerpprogram, dat „gezinspolitiek het geheele staatsbeleid moet doortrek ken". De Commissie-Welter had tot taak het zoeken naar een blijvende en aanzienlijke verlaging van het peil der Rijksuitgaven. Haar terrein was dus allereerst dat der blijvende uitgaven. De huidige crisistijd brengt ook uitga ven mede, die niet van blijvenden aard zijn. Wij bedoelen in het bijzonder: den werkloozensteun. In de maatschappij zooals die nu een maal is gegroeid, cn zeker in de tegen woordige omstandigheden in Nederland zal de overheid ervoor moeten zorgen, dat de lasten zoodanig worden verdeeld, dat ook zij. die buiten schuld niet door arbeid in het onderhoud van zichzelf en hun gezin kunnen voorzien, voldoende middelen voor 't noodzakelijke levensonderhoud ontvangen. Men kan niet zeggen, dat de bestaande normen boven een dusdanig minimum uitgaan. Juist, omdat het hier gaat om een gezamenlijk dragen, om een rechtvaardige verdeeling van lasten, is zoo noodig het opleggen van eenlgen nieuwen last om het leed van anderen draaglijker te maken, zoo ten volle ge rechtvaardigd. Het ligt voor de hand, dat men, om het evenwicht te behouden op een niet al te sterk verlaagd peil van uitgaven, mede denkt aan de verhooging van bestaande en de invoering van nieuwe belastingen. Zeker thans moet met de grootste nauw gezetheid worden gestreefd naar recht vaardige verdeelins ook van nieuwe las ten rechtstreeks of zijdelings Die taak lag niet. on het eigenlijke terrein der com missie-Welter Zij rust in vohe zwaarte, voor elk met de ten dienste staande be voegdheden, op de organen van den Staat, die omtrent concrete maatregelen zullen hebben te beslissen. Bij verlaging van het peil der Rijksuit gaven, voor zoover die noodzakelijk is, heeft men te bedenken, dat dit niet be hoeft in te sluiten blijvende verlaging van het peil der volkswelvaart Juist daaron doelt het ontwerpprogram 1933, waar het handelt over den opbouw van een betere toekomst.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1