LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 17 Augustus vraagtSPOOR/GESTAMPTE MUISJES TELEGRAMMEN. DUITSCHLAND. Interview met Hitier - S.A.-leiders spreken tot de leden - Gewelddaden voor de rechtbank. Tijdens een onderhoud te Essen met een vertegenwoordiger van de Rheinlsch West- phalische Zeitung over zijn besprekingen te Berlijn heeft Adolf Hitler op een vraag nopens zijn houding jegens de regeering von Papen o.a. verklaard, dat hij weet hoe hij en zijn beweging verder zullen strijden. Hij treedt de regeering von Papen, wier mannen hij voor het grootste deel in het geheel niet kent, zoo tegemoet als hij iedere zich nationaal noemende regeering tot nu toe tegemoet is getreden en zal treden. Hij steunt of duldt haar. zoolang hij in haar arbeid een versterking van het nationale en een verzwakking van het marxistische front zal zien. Op het oogen- blik, dat door de maatregelen van een regeering op de nationale zijde een stil stand, op de internationale zijde echter een opleving intreedt, wordt zij door hem van de hand gewezen, onverschillig welke mannen deel van haar uitmaken. In beginsel is hü de overtuiging toege daan, dat elke regeering tot mislukking is gedoemd, die niet door een vaste we reldbeschouwing van het volk veran kerd is. Op de vraag of Hitier de scherpste op positie van de N.SJ3 A.P .tegen de regee ring von Papen heeft aangekondigd, ant woordde Hitler, dat de nat.-soc. beweging tegenover de huidige regeering in de oppositie gaat. De scherpte van deze op positie wordt bepaald door de grootte van de schade, welke door het uitblijven van een oppositie zou ontstaan. De verkiezin gen op 31 Juli hebben in deze richting reeds duidelijk bewezen waarheen de re geering von Papen met haar huidige man nen zal en moet gaan; want ook een dic tatuur is slechts denkbaar, wanneer zij de drager van een volkswil is of de vaste vooruitzichten heeft binnen korten of af- zienbaren tijd als zoodanige drager van den volkswil te worden erkend. Hij kent echter geen dictatuur in de we reldgeschiedenis. die zich definitief in een nieuwe en erkende staatsvorm kon ver anderen, die niet uit een volksbeweging is gegroeid. Op de vraag of het voor de N.S.D.AP. niet beter was geweest „één vogel in de hand te hebben dan tien in de lucht", verklaarde Hitier: „Neen, ik zal nooit het eerstgeboorterecht voor een linzenmaal verkoopen". In principieele kwesties neem ik liever eiken strijd op, dan dat ik mij zelf of de beweging ooit ontrouw zou worden. Op de vraag hoe de te Berlijn met Hitier aanwezige leiders van zijn partij zijn beslissing hebben opgevat, verklaarde Hitier, dat zijn leiders hem niet zouden hebben begrepen, wanneer hij anders zou hebben gehandeld. Wanneer ik mij hon derd keer zakelijk zou vergissen zouden zij mij gemakkelijker vergeven dan wanneer ik slechts één keer de eer van de beweging of de beginselen van onzen strijd zou ver loochenen. Zij staan thans meer dan ooit als één man achter mij! Aan het eind van het onderhoud zei Hitier op de vraag, wat de nat.-soc. be weging tegen de politieke daden van ter- I reur denkt ie doen: „er is een recht van noodweer, dat wij ons op den duur niet I afhandig zullen laten maken door de domme phrasen van rust en orde; de partij strijdt om de macht en haar weg wordt bepaald door de methoden van haar te genstanders." Verder verklaarde Hitier nog, dat hij het betrekken van den Rijkspresident in de besprekingen over regeeringswijziging be schouwde als een poging om de verant woordelijkheid van de schouders van den Rijkskanselier af te wentelen op de schou ders van den Rijkspresident. De Rijksre- geering had hem voorgesteld een nieuwe regeering te vormen, welk voorstel hij echter als leider der nationaal-soclalistl- sche beweging in den voorgestelden vorm had moeten afwijzen. Hij had mededee- ling gedaan van de voorwaarden waaron der de nationaal-socialistische partij tot een regeering zou kunnen toetreden. Uit den mond van den Rijkskanselier had hij vernomen dat deze voorwaarden reeds van te voren door den Rijkspresident waren afgewezen. Er had dus minder dan ooit eenige aanleiding tot dit bezoek bestaan, te meer omdat hij zich niet bij de heeren in Berlijn wilde opdringen. Hitler had dan ook verklaard dat in zijn oogen de verantwoordelijkheid voor de mislukte regeeringswijziging bij Rijkskan selier Von Papen lag en dat een bezoek bij Von Hindenburg geen zin had. Hitier was slechts dan bereid een bezoek aan den Rijkspresident te brengen, wanneer deze nog geen definitief besluit genomen zou hebben. Zooals gebleken is was dit echter wel het geval. Dat het bezoek aan den Rijkspresident toch is doorgegaan, moet slechts worden toegeschreven aan een telefonische verklaring van den staatssecretaris van de Rijkskanselarij aan minister Frick. waarin werd medegedeeld dat het besluit van den Rijkspresident nog niet vast stond. In werkelijkheid had de Rijkskanselarij reeds aan de pers mede gedeeld. dat het besluit van den Rijks president vaststond en dat het bezoek van Hitier slechts formeele beteekenis had en zeker niet tot eenig resultaat zou kunnen leiden Ook de Rijkspresident zelf ver klaarde dat zijn besluit reeds vast stond. „Dat ze verlicht ademhalen omdat ik geen Rijkskanselier word, is een groote eer voor mij." verklaarde Hitier ook nog. „De marxistische vijanden van Duitschland weten na hun jarenlang bedrog tegenover het Duitsche volk, dat de nationaal-socia listische beweging zich eerlijk het lot van den arbeidenden mensch zal aantrekken. De burgerlijke reactlonnairen weten, dat wU aan een politiek van zwakheid een einde zullen maken door een politiek van nationale kracht Beiden voelen, dat de tijd van den strijd om klasse- en stands- belangen het einde nadert en dat het Duitsche volk op de basis van het natio- naal-socialisme zijn eenheid terug zal krijgen." De Berlijnsche S.A.-leider graaf Aell- dorff publiceert in de Augriff het volgende troepenbevel aan de S.A.: De onderhandelingen tusschen den leider en den Rijkspresident zijn afgebro ken Met algeheele ontkenning van de werkelijke machtsverhoudingen in Duitschland meende de Rijkspresident den leider het deelnemen aan het burgerlijke kabinet von PapenSchleicher te kun nen aanbiededen. De vanzelfsprekende elsch van den leider was: Volledige macht en daarmede volledige verantwoordelijk heid voor de NS D.A.P. De beslissing ln de blnnenlandsche politieke aangelegen heden, welke wij, S.A.-mannen. ln deze dagen verwacht hadden, is dus voor korten tijd uitgesteld. Ik begrijp heel goed, kameraden, dat gij allen, die met ongeduld op de beslissing gewacht hebt, elke verdere vertraging moeilijk dragen kunt. Aan de anderen kant verlang lk van de natlonaal-soclallstische strijders het inzicht, dat de S.A. slechts geschapen is om de politiek van den leider te steunen. Eigen politieke wenschen dienen te worden achtergesteld bij de groote revolutionnaire taak, die wij te ver vullen zullen hebben en die nog steeds niet veranderd is. Alleen het tijdstip is verschoven en ik neem aan. dat reeds ln de volgende weken de politieke voorwaar den voor het overnemen van de macht door de N.S.D.A.P. aanwezig zullen zijn. Tegenover alle tegenwerpingen geldt hier slechts één antwoord: Wij zijn soldaten van de N SD.A.P. en hebben den leider te gehoorzamen. Tot den 28sten van deze maand is aan de S A. verlof toegestaan. Op den 28sten treedt 'n vacantieverbod in werking. In de Voelkische Beobachter publiceert de chef van den staf, Roehm, een oproep aan de S.A. en S.S., waarin het volgende voorkomt: De leider heeft op 13 Augustus een aan bod verworpen., dat trots en waardigheid hem verboden aan te nemen. De verdere weg is daardoor aangewezen. Politieke inzichten komen langzaam tot helderheid, maar de macht der verhoudingen zal de ontwikkeling bespoedigen. De fronten staan gereed: hier de N.SD.A.P. daar alle andere partijen en vereenigingen. Wij strijden alleen en dit trotsche inzicht kan onzen strijdersmoed slechts versterken. Des te vastberedener wordt onze wil, onze voorwaarden worden harder, terwijl de opofferingen en de inzet van den strijd grooter worden. Bij de gerechtvaardigde zelfverdediging tegen de Marxistische daden van geweld is 't in eenige bijzonder bedreigde en ge teisterde gewesten gekomen tot scherp verweer en wedervergelding. Ik beschouw het als mijn eerepllcht, de manschappen, die in de uitoefening van hun recht van zelfsverdedlging gehandeld hebben en daardoor vervolgd en gestraft zijn, op alle mogelijke wijzen bij te staan. Voor de S.A. en de SB. treedt nu een korte rustpoos in. Eenige organisatorische maatregelen zullen in dezen tijd doorge voerd worden Na deze welverdiende rust staan, op een nieuw bevel S.A. en S.S. uitgerust en op nieuw gesterkt weer op hun plaats, bereid voor de opdrachten, die hun voorbehouden en hun onvervreemdbaar recht zijn. Naar verluidt zal de Pruisische Landdag tegen 25 dezer bijeengeroepen worden en er schijnt kans dat Centrum en Nazis weer in onderhandeling zullen treden. Of deze een positief verloop zullen hebben, kan op dit oogenblik nog niet gezegd wor den. De poging om tot onderhandelingen te komen moet door gezaghebbende politici echter toch ondernomen worden. Het is gebleken, dat het Centrum thans meer geneigd is om aan de nationaal- socialisten de positie van Pruisisch minister-presdent te gunnen. In dit geval zou het Centrum er waar schijnlijk prijs op stellen, den Pruisischen minister van Binnenlandsche Zaken aan te wijzen, die ln de plaats moet komen van den vertegenwoordiger van den Rijkscom missaris. dr. Bracht. De Dultsch-Nationale Volkspartij publi ceert de volgende verklaring De Rijkspresident heeft de huidige re geering zonder overleg met de partijen en zonder haar medewerking gevormd. Ook is bekend en staat het vast, dat von Hinden burg bij zijn besluit „Hitier niet de macht van een Mussolini te geven", welke Hitier in zijn onderhoud met den Rijkspresident geëischt heeft, door niemand beïnvloed is geworden. Desondanks speelt de „Angriff" het klaar in een artikel, waarvoor dr. Goebbels verantwoordelijk is. het besluit van den Rijkspresident terug te voeren op een „inblazing van gewetenlooze intri ganten uit het Hugenbergkamp". De verklaring citeert dan de betreffen de plaatsen uit de „Angriff" woordelijk en vervolgt: Eén natuurlijk gevoel van eigenwaarde verhindert ons hierop in te gaan Het verzoek van den Rijkspresident aan Hitier „de door hem aangekondigde oppositie der N.SD.AP. ridderlijk te voe len en zijn verantwoordelijkheid voor het vaderland en voor het Duitsche volk be wust te blijven", schijnt voor sommige personen in de N.S.D.A.P. wel noodig te zijn De Duitsch-Nationale fractie van den Piuisischen Landdag heeft vergaderd. Met algemeene stemmen werd besloten de Rijksregeering te steunen, wanneer zij thans in het Rijk en in Pruisen na de algeheele ineenstorting van het parle mentaire systeem en nadat de N.S D.A.P. hare medewerking geweigerd heeft, als presidiaal kabinet onafhankelijk van de parlementen regeeren wil. De Duitsch- Nationale Landdagfractie verwacht, dat in Pruisen door den Rijkscommissaris een kabinet benoemd zal worden, dat uit na tionale zakelijke deskundigen zal bestaan. Zij verwacht voorts, dat de door de vroe gere Pruisische regeering benoemde en bevorderde ambtenaren van hun posten entheven zullen worden en door wils krachtige nationale lieden vervangen. De persdienst van de rijksleiding der N.S D.A.P. deelt nog mede: De bewering als zou Adolf Hitler beloofd hebben de regeering von Papen na de ver kiezingen te tolereeren en dat hij deze be lofte niet nagekomen is, is onjuist. Ook is onjuist de reeds herhaaldelijk ontkende bewering, als zou de leider der N.S.D.A.P. tijdens de regeeringsonderhandelingen te Berlijn niet alleen de leiding van de Rijks regeering, doch ook de overgave van het geheele regeerlngsapparaat In zijn vollen omvang, geëscht hebben, Van de zijde der Justitie wordt mede gedeeld, dat in verband met de aanslagen in Sleeswij k-Holstein in den nacht na de Rijksdagverkiezingen gisteren door den rechter-commissarls uit Berlijn en politie beambten uit Altona. Flensburg en Kiel verscheidene arrestaties zijn verricht. 0.m. werd aangehouden de op de lijst der N.S.D.A.P. voorkomende bediende Moder, RECLAME. 4612 uit Altona. leider van de S.S. Hij is geko zen tot lid van den Rijksdag. Alle arrestaties zijn gedaan als gevolg van vergrijpen tegen de wet op de spring stoffen. De namen der andere aangehou den personen zijn nog niet bekend ge maakt. De speciale rechtbank te Breslau ver oordeelde vijf personen, in verband met een aanval door communisten e.a. op nazi's, tot straffen varieerende van 6 maanden tot 15 maanden gevangenis. De snelrechtbank te Rostock veroor deelde twee leden van de Reichsbanner tot resp. 10 en 9 maanden gevangenisstraf wegens het toebrengen van zwaar licha melijk letsel aan een lid der N.S.D.A.P. De snelrechtbank te Koningsbergen ver oordeelde 11 communisten, die 20 nazi's hadden overvallen en een hunner gewond, tot tuchthuisstraffen van 15 en 12 maan den en tot gevangenisstraffen. Tijdens het proces tegen de van den overval bij Felseneck beschuldigde com munisten voor het Landsgericht te Ber lijn, besloot de jury en de president, den verdediger der communisten, den commu- nistischen advocaat Dr. Litten. van ver dere medewerking aan het proces uit te sluiten, aangezien Dr. Litten zijn taak als verdediger gebruikte om politieke propa ganda voor zijn partij te maken. Toen de president mededeeling van dit besluit deed, ontstond in de zaal een ge weldig tumult. De communistische be klaagden zongen de Internationale en ont vingen de politie-agenten, die de zaal ontruimden, met scheldwoorden. Het pro ces zal Vrijdag worden voortgezet. WAPENVONDSTEN TE PINNEBERG PINNEBERG, 17 Aug. (V.D.) Hedenmor gen vroeg heeft de politie in een voorna melijk door communisten bewoonde wijk te Pinneberg bij verrassing een razzia ge houden, waarbij een grooe hoeveelheid wapens, twee bommen en onderdeelen voor granaten en patronen in beslag genomen konden worden. ENGELAND. Indische wetgeving - Het textielconflict - De werkloosheid. De Engelsche regeering heeft haar met algemeene stemmen genomen beslissing bekend gemaakt betreffende de vertegen woordiging van de verschillnde gemeen schappen in de tweede kamers der pro vinciale wetgevende vergaderingen van Indië Het plan in quaestie is door nauwe grenzen beperkt, teneinde de Indische ge meenschappen in staat te stellen even tueel een ander plan voor te stellen ter vervanging van het genoemde, alvorens het betreffende wetsontwerp wet wordt, doch de regeering is slechts bereid een ander plan te onderzoeken, indien alle gemeenschappen het er over eens zijn, het voor te stellen. Nog een andere gelegen heid. om het regeeringsplan te wijzigen wanneer het eenmaal wet is geworden, zal den gemeenschappen worden gegeven ge durende den tijd van tien jaren. Het onderhavige regeeringsplan spreekt zich uit voor afzonderlijke kiezerscorpsen, d. w. z. speciale categorieën, die in terri toriale kiesdistricten stemmen ter waar borging van de rechten-,der minderheden. Het plan behelst o.a; dat de leden der klassen buiten de kasten of de onaanraak- baren gedurende twintig jaren een twee voudige stem zullen hebben, een in de algemeene Hindoesche kiesdistricten, de andere In hun eigen kiezerscorpsen. Het plan behelst eveneens de verkiezing van 37 vrouwen in speciale kiesdistricten, ver deeld tusschen de verschillende gemeen schappen. De arbeidersklasse zal 38 spe ciale zetels krijgen. De 1513 zetels der tweede kamers der provinciale wetgevende vergaderingen worden als volgt verdeeld: de Hindoes in liet algemeen 705 zetels, de onaanraak- baren 71, de minst-ontwikkelde gebieden 20, de Sikhs 25, de Muzelmannen 489. de Indische Christenen 21, de Engelsch- Indiërs 12. de Europeanen 25. handel en industrie 54. de grondbezitters 35, de arbeiders 38. Mac Donald heeft een verklaring doen publiceeren waarin hij de regeling van het vraagstuk een rechtvaardige en op rechte poging noemt om het evenwicht te bewaren tusschen de tegenstrijdige eischen en verder een practisch plan om de kwestie der vertegenwoordiging in de volgende periode van Indië's constitutio neel ontwikkeling te behandelen. Mac Donald verzoekt den Britsch-Indiërs bij de bestudeering van het plan te beden ken dat zij zelf niet in staat zijn geweest een regeling te treffen, die algemeene be vrediging vond. Tenslotte kunnen alleen de Indiërs het vraagstuk oplossen. .Laten de leiders van alle Indische ge meenschappen op dit critieke tijdstip be denken dat communale samenwerking de voorwaarde voor vooruitgang is en laten zij de verantwoordelijkheid aanvaarden voor het doen In werking treden van de nieuwe constitutie". De organisatie van werkgevers in het katoenspinnerijbedrijf van Lancashire heeft besloten, dat met een aanzegtermijn van 30 dagen tot loonsverlaging zal wor den overgegaan. Men zal de werknemers organisaties uitnoodigen tot een gemeen schappelijke conferentie over die ver lagingen. Door dit besluit worden 200.000 spinners getroffen. Het aantal werkloozen in Engeland be droeg op 25 Juli 1.995.453. d.w.z. 33.084 meer dan de maand tevoren en 117.910 meer dan op hetzelfde tijdstip van het vorige jaar. ITALIË. Groeiende werkloosheid. Het aantal werkloozen, dat in Juni 905.000 bedroeg was per 31 Juli j.l. tot 931.000 gestegen. JAPAN. De vertegenwoordiging ten Volkenbonds- vergadering Het ministerie van Oorlog te Tokio heeft besloten Isjihara en Tsoechihasji te be noemen tot militaire deskundigen der Japansche delegatie, welke naar Geneve zal gaan ter bijwoning van de November- Assemblée van den Volkenbond. Isjihara was vroeger aan het Kwantoeng- leger verbonden, terwijl Tsoechihasji er varen is in Volkenbondsaangelegenheden. STAATSGEVOLMACHTIGDEN VOOR PRUISISCHE GEMEENTEN. BERLIJN, 17 Aug. (V.D.) Naar verluidt is heden het besluit inzake het instellen van staatsvolmachtigden voor Pruisische gemeenten, die niet tijdig voor den staat gcindo, belastingen hebben afgedragen, onderteekend en zal het morgen gepubli ceerd worden. De regeeringspresidenten worden ge machtigd staatsgevolmachtigden aan te stellen, die het recht hebben in de ge meente waarop zij toezicht houden,ter stond een gescheiden administratie in te voeren, zoodat staatsgelden niet in de gemeentekas komen, doch rechtstreeks aan den staat worden afgedragen. In totaal zullen 40 a 50 steden, voomamehjK groote gemeenten, onder toezicht van een staatsgevolmachtigde worden gesteld. OTTAWA. OTTAWA, 17 Aug. (Reuter). De rijks conferentie zal duren tot 20 Augustus. Men heeft reden om te hopen, dat alsdan overeenstemming zal zijn bereikt. OTTAWA, 17 Aug. (Reuter). De bespre kingen ter conferentie waren gisteren ge heim, doch het lijdt geen twijfel, dat de kwestie Rusland gisteren den geheelen dag het onderwerp der besprekingen heeft uitgemaakt. Canada, gesteund door eenige andere dominions, heeft aangedrongen op krach tige controle en beperking van den Rus sischen invoer op de markten van het Britsehe rijk. OTTAWA. 17 Aug. (Reuter) Het sluiten van een overeenkomst, welke direct gun stig is voor de Canadeesche visscherij, is naar verluidt, nagenoeg verzekerd. Bijzon derheden over deze overeenkomst zijn nog niet te verkrijgen. De eischen van Canada, die ingewilligd zouden zijn, omvatten o.a. verhooging met 10 a 20 percent van het voorkeurstarief. Talrijke landen, met name Rusland, Japan Portugal en de Scandinavische landen, worden door deze maatregel bijzonder ge troffen. Wat betreft den uitvoer van bacon, is het niet waarschijnlijk dat Canada de ge vraagde voorkeursbehandeling zal ver krijgen. UIT SPANJE. MADRID, 17 Aug. (Reuter) president Azana heeft aan den der republiek een wetsontwerp nlng voorgelegd, waarbij de ;>f bezettingen van degenen, die hety genomen aan de jongste monar-' putsch worden in beslaggenome-1 beurd verklaard. GRANADA, 17 Aug. (Reuter). pJ neur heeft op straffe van boete nl de winkels en magazijnen moetij heropend. De winkeliers hadden hun gesloten gehouden, daar de toesiJ ter stede nog roerig is en de poUUsl avond nog van de vuurwapen; I moest maken om samenschoolir*j een te drijven. MADRID, 17 Aug. (Reuter), fyj derlijke opsluiting van generaal s-„l is opgeheven. F Hij is thans naar een gemeenscM gevangenen-lokaal overgebracht. MADRID, 17 Aug. (Reuter). D,J commissie, die een onderzoek heetl steld naar de verantwoorden, generaal Berenguer bij de onderil van den opstand te -Jaca, is tot f.1 clusie gekomen, dat generaal eJ direct verantwoordelijk is voor del van de kapiteins Galan en Herns;/ MADRID, 17 Aug. iReuter), —p.! tcur van het sedert den opstanc tjl dagblad „A.H.C." is gisteravond fj politie in zijn woning gearresteerd, j JAPANSCHE MAATREGELD; LONDEN, 17 Aug. (Reuter). J Sjanghai gemeld wordt hebben Jipj oorlogsschepen heden de Chinees standelingen te Hiutschwang (Ma rije) gebombardeerd. Twee torpedojagers hebben voon| pansche matrozen in Mandsjotrj land gezet. Deze nieuwe maatregelen zijng in verband met aanvallen van Chi opstandelingen op Hiutschwang, thans omsingeld hebben. DE ECONOMISCHE WERELDCONFERENTIE. LONDEN, 17 Aug. (V.D. Volgens berich ten in de pers verwacht men dat de plenaire zitting der Economische Wereld conferentie pas in het begin van het vol gende jaar zal worden gehouden, en niet reeds in November of in het begin van December, zooals men aanvankelijk had aangenomen. Het uitstel dient waarschijnlijk in hoofd zaak om de Amerikaansche regeering in de gelegenheid te stellen na de verkiezin gen de richtlijnen voor haar politiek vast te stellen. o ENGELAND EN IERLAND. PARIJS, 17 Aug. (Reuter). De bizon- dere correspondent van de Matin" te Ottawa verklaart door den leider der Iersche delegatie. Sean O'Kelly. te zijn gemachtigd om mede te deelen, dat de onderhandelingen tusschen Engeland en Ierland een gunstig verloop hebben en dat kort na afloop der conferentie een overeenkomst tusschen beide landen zal tot stand komen. DUBLIN, 17 Aug. (V.D.). Te Meath werd een groote protestbetooging van Iersche boeren en grondbezitters tegen den Engelsch-Ierschen tariefoorlog ge houden. De vergadering benoemde een delegatie, die een dringend beroep op het Iersche kabinet zal doen, den tarieven- oorlog te beëindigen. De agrarische be langen van Ierland verkeeren in het grootste gevaar. Indien de tariefoorlog voortduurt kunnen de Iersche boeren hun vee en hun landbouw producten niet meer verkoopen en zullen zij deze moeten ver nietigen. RECHTVAARDIG BEROEP WJ LINDBERGH. EAGLEWOOD (New Jersey), lil (Reuter). Lindbergh heeft een if gedaan op de pers en haar ven tweede kind, waaraan zijn vrouw i het leven heeft geschonken, te i voor een publiciteit, welke naar hij J in hooge mate verantwoordelijk wi| den dood van zijn eersteling. Wij meenen. zegt hij, dat onze 1 het recht hebben op normale wijr| groeien, te midden van andere 1' EEN REEKS VLIEGONGEVA PRAAG, 17 Aug. (Reuter). Naar4 den melden heeft ook nabij Jez?| ernstig vliegongeluk plaats gehad bij een propaganda-vlucht een omlaaggestort, waarbij twee perso^ slag gedood werden, een zoo zw wond, dat hij op weg naar het ziel bezweek, terwijl den piloot beide 1 moesten worden geamputeerd. I SPRINGFIELD (Massachussets! li| (Reuter). De aviateur Boardman.) van het record voor lqpge afstanidj ten, is hier van een hoogte van X" omlaag gestort. Hij werd zwaar naar het ziekenhuis getransportee LONDEN, 17 Aug. (Reuter). vliegveld te Leuchars in Fifeshiu militair vliegtuig omlaag gestort. De twee inzittende militairen, «I der een officier, werden gedood. RUSLAND EN JAPAN. CHARBIN 17 Aug. (Reuter) Naar ver luidt is opnieuw spanning gekomen in de betrekkingen tusschen Japan en Rusland. De minister van buitenlandsche zaken van den nieuwen staat Mandsjoekwe heeft n.l. bij den Russischen consul-generaal alhier geprotesteerd tegen de vijandige houding die de Russische autoriteiten tegenover Japanners aan den dag leggen. In Japansche politieke kringen verwijt men de Sovjet-regeering dat zij den Chineeschen regeeringsautoriteiten den raad gegeven heeft de obstructie in Mandsjoerije onverminderd voort te zet ten. Reuter verneemt verder dat de Mands- joerijsche minister van buitenlandsche zaken aan den Russischen consul heeft verzocht de Russische troepen aan de grenzen te doen terugtrekken. HET CONFLICT IN ZUID-AMERIKA. LAPAZ. 17 Aug. (Reuter). Volgens een officieel communiqué heeft een cavalerie- patrouille van Paraguay nabij Huijay een Boliviaansche voorpost aangevallen. Een Bollviaansch officier werd hierbij gedood. SCHIP GESTRAND. LOUISVILLE (Kentucky), ij (Reuter). Het ontspanningsvaaittt! J of Memphis" is op de Ohio rivier 3d oever van Kentucky op een rots f pen. Het schip bevindt zich in zn^ toestand. De 748 passagiers, alsmede de - koppen bestaande bemanning K- veiligheid gebracht. TEKORT IN ARGENTINA I BUENOS AIRES, 17 Aug, (Reutöl danks de nieuwe belastingen. ®f»J langs zijn ingevoerd, wordt het tesj de begrooting van de provincie Jj Aires officieel op minstens pesos geschat. OVEREENSTEMMING MET "I OVAMBO-STAM BEREIKT KAAPSTAD, 17 Aug. (V.D.). - vertegenwoordigers van de Zinos-'T sche regeering en van de Ovanw| waartegen door het gouvernement i strafexpeditie was uitgezonden -:J derhandelingen gevoerd, die tot 'Jm stemming hebben geleid, zoodat maatregelen der regeering W trokken. GEVECHTSSTIEREN LOSGEBRfj MADRID. 17 Aug. (V.D.) Gistel laadde zich boven eenige Spaan*'.l vincies een hevig onweer, dat met hagelstormen. Bij Villa Rot1 omheining van een weideplaat-® rukt, zoodat zes stieren, die dat' ten waren en waren bestemd houden stierengevechten, konden pen. De vurige gevechtsstieren et-,,;, door het noodweer en de renden de stad in en doodden ffT nen die zij op hun weg on'j >.-fL wijl vijf andere personen die zk' dig ln veiligheid konden brent gewond worden.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2