BLUE BAND LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 9 Augustui BLUE BAND - Hollands beste kwaliteit -|is slechts „iets" duurder dan*'andere soorten. Versch gekarnd met 25°/0 allerfijnste Roomboter onder Rijkscontrole. FAILLISSEMENTEN. KERK- EN SCH00LNIEUWS. RADIONIEUWS. RECLAME. rm lu/lj OL&HjoC %SctspfiK }tc»dr~pajye. DE WINKELSLUITINGSWET. Zooals bekend, is op 1 Mei 1932 in wer king getreden de Winkelsluitingswet, ten gevolge waarvan kwam te vervallen de verordening van 10 Juli 1913 op de win kel- en bedrijfssluiting en de bezorging van waren, laatstelijk gewijzigd bij veror dening van 30 April 1928. B en W. hebben overwogen of en, -oo ja, op welken voet van de bevoegdheid, door de genoemde wet aan de gemeenten toegekend tot het maken van afwijkende regelingen, door de gemeente Leiden zou moeten worden gebruik gemaakt. Daarbij doen zij opmerken, dat zulks ingevolge art. 9 lid 1 der wet alleen dan mogelijk is, indien bijzondere omstandigheden de afwijkende regelingen gewenscht maken. Het komt B. en W. nu voor, dat inder daad voor de gemeente Leiden bijzondere omstandigheden aanwezig zijn welke tot het maken van afwijkingen van de Win kelsluitingswet aanleiding geven. Zij zijn van gevoelen dat in de eerste plaats de be palingen van de vervallen verordening op de winkelsluiting, voor zoover deze naast de wet nog van belang zijn, in een nieuwe verordening dienen te worden gehand haafd. Deze bepalingen toch, welke voor een groot deel op verzoek of met instem ming van de belanghebbenden zijn vast gesteld, hebben geruimen tijd gegolden, zoodat men er geheel op ingesteld is en zij in het stadsleven hebben wortel ge schoten. Er schijnt hun dan ook alles voor te zeggen op dit punt van de in art. 9 lid 1 der wet gegeven bevoegdheid gebruik te maken. De bepalingen welke zij op het oog hebben, zijn die betreffende den ver koop en de bezorging van melk, bier, li monade en mineraalwater op Zon- en feestdagen, alsmede die betreffende wa ter- en vuurneringen en den verkoop van geneesmiddelen en dergelijke en van wa ren op geneeskundig voorschrift. Daarnaast hebben B en W. een regeling ontworpen nopens de winkelsluiting en t venten op den dag van het 3-Octoberfeest voor welken dag onder de vervallen veror dening B. en W. ontheffing plachten te geven van de bepalingen dier verordening. Vervolgens hebben zij eenige bijzondere afwijkingen voorgesteld naar aanleiding van in ingekomen adressen van belang hebbenden of anderszins onder de aan dacht gebrachte bijzondere omstandig heden. Ter nadere toelichting van een en an der merken B. en W. ten aanzien van de or.twerp-verordening het volgende op. Art. 1 Dit artikel betreft de sluiting op Zon- en feestdagen voor melkwinkels. In gevolge art. Ie der oude verordening mochten deze winkels des Zondags, den Nieuwjaarsdag, den Hemelvaartsdag en den eersten Kerstdag slechts geopend zijn van T/t10 uur v.m. en van 68 uur n.m. behalve voor den verkoop uitsluitend voor gebruik ter plaatse van verkoop. De wet geeft voor deze winkels alleen een bijzon dere regeling voor de sluiting op Zon dagen en wel in dier voege, dat zij tot 12 uur 's middags geopend mogen zijn, doch uitsluitend voor den verkoop van melk en room. B. en W. hebben de bepaling der oude verordening gehandhaafd, waarbij echter de redactie, in verband met de wet, eenigszins moest worden gewijzigd. In het ontworpen derde lid behouden B. en W. de bevoegdheid tot ontheffing op grond van bijzondere omstandigheden, als hoedanig bijv. te noemen zijn buitenge wone warmte des zomers en het geval, dat 1 Januari of 25 December op een Zater dag of Maandag vallen waardoor er twee „Zondagen" achter elkaar zouden zijn. Art. 2, betreffende de sluiting op Zon en feestdagen voor de zaken van bier- en limonadehandelaren en mineraalwaterfa brikanten. De regeling der oude verorde ning was analoog aan die nopens melk winkels. behoudens dat de hier bedoelde zaken slechts van 710 uur v.m. geopend mochten zijn en dat de bepaling niet zou gelden voor den verkoop van ijs en kool zuur. De wet houdt geen speciale regeling voor deze zaken in, zoodat de Zondagslui ting daarop in vollen omvang van toepas sing is. behalve wat den verkoop van ijs aangaat, welke ingevolge art. 3 lid 1 onder f geheel buiten de wet valt. B. en W. hebben ook hier de bepaling der oude verordening overgenomen, be houdens dat zij den verkoop van ijs even als de wetgever gedaan heeft, geheel bui ten beschouwing hebben gelaten. Art. 3, betreffende de Zondagsluiting voor banketbakkerswinkels en dergelijke. De wet staat toe, dat deze winkels op Zondag gedurende ten hoogste 4 achter eenvolgende uren tusschen 9 uur v.m. en 8 uur nam. geopend zijn; de belangheb benden zijn overigens vrij deze uren zelf te bepalen. Ingekomen is een verzoek van belanghebbenden om deze uren te fixee- ren, en wel op 10 uur vm. tot 2 uur nam. Waar te dezer stede de bijzondere om standigheid bestaat, dat er enkele zaken zijn met een of meer filialen, die derhalve door die filialen beurtelings open te laten practisch den geheelen dag geopend kun nen zijn achten B. en W. wel termen aanwezig om aan dit verzoek te voldoen. Art. 4. Dit artikel betreft de sluiting op Zondag van fruitwinkels. De wet treft voor deze winkels in art. 4 lid l onder c dezelfde regeling als voor melkwinkels (open zijn op Zondag alleen tot 12 urn 's middags, voor den verkoop van fruit.) Een aantal belanghebbenden heeft er op gewezen, dat deze bepaling voor Lei den niet overeenkomt met de behoeften. Des Zondags toch wordt veel versch fruit verkocht aan personen, die dien dag de patiënten in de verschillende ziekenin- richtingen gaan bezoeken. Vooral aan het Academisch Ziekenhuis, waar de Zondag middag de voornaamste bezoektijd is, is de toeloop groot. In verband hiermede achten B. en W. het wenschelijk de uren, waarop fruitwinkels voor den verkoop van fruit op Zondag geopend mogen zijn, eenigszins te verschuiven en te stellen op ll1/! uur v.m. tot 2'/i uur nam. Art. 5, de sluiting op 3 October. Zooals gezegd, werd deze tot nog toe, ingevolge art. 8 der der oude verordening, door B. en W. geregeld. De gewoonte was het sluitingsuur dien dag te bepalen op 12 uur 's nachts. Aangezien de aanwezigheid van bijzondere omstandigheden voor Leiden op dien dag wel buiten kijf is te achten, meenen B. en W. dat de bestaande rege ling dient te worden gehandhaafd. Zij hebben daartoe de bepaling ontworpen, dat de winkels op den dag waarop het 3-Octoberfeest wordt gevierd, geopend zullen mogen zijn tot een door B. en W. vast te stellen sluitingsuur; de tot dus verre gevolgde gedragslijn in dezen zal dus gehandhaafd kunnen blijven. Het bestuur der 3-Octobervereeniging heeft in een schrijven verzocht het slui tingsuur op genoemden dag te bepalen op 1 uur 's nachts. Het komt B. en W. voor, dat er geen aanleiding bestaat van de be staande practijk in dezen af te wijken, zoodat niet aan dit verzoek moet worden gevolg gegeven. Art. 6. Ingevolge de art. 4, 5 en 6 der oude verordening waren de sluitingsuren voor de winkels niet van toepassing op den verkoop van waren op geneeskundig voorschrift, op apotheken, voor zoover be trof den verkoop van genees- en heelmid delen, heelkundig werktuigen en verple- gingsartikelen, op inrichtingen en locali- teiten, waarvoor bij andere verordening een sluitingsuur is voorgeschreven, en op winkels in de stations, terwijl water- en vuurneringen voor den verkoop van water en vuur twee uren vóór het vastgestelde uur, dus om 3 uur v.m. mochten openen. Deze uitzonderingen zijn, voor zoover noodig in art. 6 der ontwerp-verordening overgenomen. Niet noodig is dit ten op zichte van de inrichtingen enz., waarvoor bij andere verordeningen een sluitingsuur is voorgeschreven (d. w. z. de vergun- nings- en verlofslocaliteiten) en de win kels in de stations, omdat de wet daar voor een voldoende voorziening treft in art, 3, lid 1, onder c en e, en lid 2. Onder b van lid 1 van dit artikel worden voorts ook van de wet uitgezonderd apotheken, voor zoover betreft den verkoop en de af levering van genees- en verbandmiddelen doch gelet op de omstandigheid, dat de oude verordening den verkoop van ge nees- en heelmiddelen, heelkundige werk tuigen en verplegingsartikelen in apothe ken aan haar werking onttrok, hebben B. en W. aanleiding gevonden deze verder gaande regeling in de ontwerp-verorde ning over te nemen. Het scheen hun daar bij logisch den verkoop van de zooeven genoemde zaken, behalve in apotheken, in het algemeen van de winkelsluïtingsbepa- lingen vrij te stellen, dus ook wanneer deze benoodigdheden niet in apotheken worden verkocht. Art. 7. Dit artikel betreft de bezorging van melk op Zon- en feestdagen. Deze was volgens art, 7a der oude verordening ver boden, behalve aan ziekenhuizen gestich ten en bakkerijen. Wordt thans geen spe ciale regeling getroffen, dan zou ingevolge art. 7 lid 3 der wet het bezorgen van melk enz. op de bedoelde dagen geoorloofd zijn van 7'/s10 uur v.m. en van 68 uur nam- B. en W. zijn van oordeel, dat ook hier de vervallen regeling moet worden gehand haafd. Art. 8, betreffende bezorging van bier, limonade en mineraalwater op Zon- en feestdagen. Hiervan geldt m.m. hetzelfde als bij art. 7 is opgemerkt. Art. 8: venten met bloemen. Art. 8 van de wet regelt het venten. Dit is in het al gemeen verboden gedurende den tijd, dat de winkels gesloten moeten zijn dus den geheelen Zondag, des Zaterdags vóór 5 uur v.m. en na 10 uur n.m. en op de ove rige werkdagen vóór 5 uur v.m. en na 8 uur nam, terwijl als uitzondering het venten met geringe eetwaren op Zon- en feestdagen na 5 uur v.m. onbeperkt ge oorloofd is. B. en W. zijn van oordeel, dat deze re geling voor Leiden in elk geval op één punt aanvulling behoeft, n.l. voorzoover betreft het venten met bloemen. Leiden toch ligt in een streek, waar bij uitstek veel bloemen worden verkocht. Ook afge zien van den tijd der bloeiende bollenvel den. kan men onze gemeente een cen trum van bloemkweekerijen noemen. Uit den aard der zaak wordt hier ter stede dan ook voortdurend ook op Zon- en feestdagen, een levendige straathandel in bloemen gedreven, hetgeen mede in de hand wordt gewerkt door het drukke be zoek aan de ziekenhuizen. Gezien haar ligging, bestaat voor de gemeente Leiden h. i. dan ook alle reden om de wettelijké regeling voor het venten met geringe eet waren van toepassing te verklaren op het venten met bloemen. In art. 9 der ont werp-verordening wordt zulks beoogd. Naar aanleiding van het praeadvies van B. en W. op verschillende adressen in zake de winkelsluiting, het welk op 11 April '32 is behandeld, zijn nog enkele voorstellen en adressen ingekomen. In de eerste plaats verzoeken een twee tal vergunninghoudersvereenigingen te bepalen, dat slijterijen op Zondag ge opend zullen mogen zijn van 10 uur v.m. tot 2 uur nam. voor het verkoopen van al coholhoudende en alcoholvrije dranken. Ter adstructie van dit verzoek betoogen adressanten dat de nieuwe (met 1 April 1932 in werking getreden) Drankwet de splitsing tusschen tap- en slijtvergunnin- gen handhaaft, zoodat alleen de slijterijen onder de Winkelsluitingswet komen te vallen en dus op Zondag gesloten moeten zijn, terwijl de houders van volledige ver gunningen op dien dag, zoowel zouden mogen tappen als slijten. Daargelaten nu de vraag, of inderdaad van opheffing van de bovenbedoelde on derscheiding tusschen de verschillende vergunningen het gevolg zou zijn geweest- dat de tegenwoordige slijterijen niet onder de werking van de Winkelsluitingswet zouden zijn gevallen (hetgeen immers, blijkens art. 3 lid 1 onder c dier wet van feitelijke omstandigheden den verkoop uitsluitend of in hoofdzaak voor verbruik ter plaatse van verkoop afhangt) kun nen B. en W. in de aangevoerde argumen ten bezwaarlijk bijzondere omstandighe den, als bedoeld in art. 9 lid 1 der wet, zien: de gevolgen, door adressanten aan gewezen, zijn algemeen en zullen zich overal in den lande voordoen. De ge meente is derhalve niet bevoegd een rege ling, als gewenscht te treffen. Bovendien zij opgemerkt, dat de volledige vergun ningen waarvan adressanten in het bij zonder de concurrentie vreezen, geleide lijk uitsterven. Hetzelfde kan gezegd worden van het voorstel van het raadslid E. J. Coster, het welk een zelfde strekking heeft als het vorengenoemde adres. Dit voorstel beoogt voor slijterijen de Zondagsluiting op te heffen en het sluitingsuur voor deze za ken op 31 December te bepalen op 10 uur. Ook hier zijn naar meening van B. en W. geen bijzondere omstandigheden aan te wijzen om een dergelijke regeling te recht vaardigen. In de derde plaats hebben B. en W. het adres van de Verlofhoudersvereeniging „Hocares" overwogen, waarin verzocht wordt te bepalen, dat winkels, waarvoor een verlof A (d. i. een verlof voor den verkoop van zwak-alcoholischen drank) geldt, des Zondags geopend mogen zijn van 10 uur voorm. tot 2 uur nam. Ook hier kunnen B. en W. echter geen bijzondere omstandigheden zien, waarop een derge lijke bepaling in het licht van art. 9 lid 1 der Winkelsluitingswet, zou kunnen worden gegrond. Zij moeten daarom ook te dezen aanzien afwijzend adviseeren. Ten slotte hebben B. en W.. zulks naar aanleiding van een nader tot B. en W. ge richt adres, opnieuw de sluiting, krachtens art. 6 der Winkelsluitingswet, op één mid dag per week van de kapperszaken onder het oog gezien. Zooals de Raad zich zal herinneren, heeft deze een desbetreffend voorstel van Mr. D. A. van Eek op 11 April 1932 verwor pen. Nader is thans uit een schrijven van de Kappersvereeniging „Ons Belang", al hier gebleken, dat een belangrijk percen tage van de te Leiden gevestigde kappers patroons tegen het voorschrijven van ver plichte sluiting hunner zaken op één mid dag per week ernstig bezwaar heeft. On der deze omstandigheden meent de meer derheid van de commissie, dat, mede gelet op het standpunt van de Regeering in zake de toepassing van art. 6 der Winkel sluitingswet een voldoende sterke aan drang uit de kringen der belanghebbende werkgevers niet bestaat, zoodat zij gegp vrijheid kan vinden een regeling als hier bedoeld te ontwerpen. De minderheid van de commissie ziet in het bovenstaande geen voldoende aanlei ding om van het voorschrijven van ver plichte sluiting der kapperszaken op één middag per week, hetgeen zij een wen- schelijken maatregel acht, af te zien. Uitgesproken: A. Riethoven, winkelier in kruideniers waren, Leiden, Korevaarstraat 43. R.-c.: mr. H. Haga; cur.: mr. N. C. Geelkerken, Leiden. M. H. Verhulst, sigarenwinkelier, Oegst- geest, Geversstr. 55. R.-c.: mr. H. W. E. Klomp; cur. mr. J. O. Baron, Leiden. J. Breukel tuinder, Stompwijk, Oost- vlietweg 35. R.-c.: jhr mr. H. O. Feith: cur.: mr. H. C. v. IJsendijk, Rijswijk (Z.-H) NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Watergang (N.H.), J. N. Drost, te Brouwershaven. Aangenomen: Naar Ootmarsum (toez.), W. v. Oest, cand. en hulpprediker te Us- selo. Naar Woubrugge, J. Jellema. te St. Pancras. Naar Zuidbroek, J. N. Seven- ster, te Bergum. Bedankt: Voor Boven-Hardinxveld, P. A. A. Klüsener, te Wanswerd. Voor Krimpen a. d. Lek (toez.), B. v. Ginkel, te Nieuwpoort. Voor Nieuw-Weerdinge, J. W. F. Engel, te Nes en Wierum. Voor Wemeldinge, J. C. Jörg, te Steenwijk. CHR. GEREF. KERK. Tweetal: Te 's-Gravenhage-West, D. Driessen, te Amsterdam-Oost, en A. Du bois, cand. te Apeldoorn. Beroepen: Te Groningen, A. H. Hilbers, te Enschedé. Aangenomen: Naar Oud-Beijerland, A. Dubois, cand. te Apeldoorn. Bedankt: Voor Assen, voor Hillegom en voor Papendrecht, A. Dubois, te Apeldoorn. Voor Wormerveer, D. Biesma, cand. te Groningen. OUD-GEREF. GEMEENTEN. Bedankt: Voor Rotterdam, B. Huisman, te Werkendam. GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Dalfsen, J. M. Kroes, te Tienhoven en W. Schouten, te Westbroek en Achttienhoven. ALG. SYNODE DER NED. HERV. KERK. XVII. De president leest den drle-en-dertig- sten Psalm. De heer Mulder rapporteert over een voorstel van de classikale vergadering van Leeuwarden, om aan art. 10 Rgl. Pastorie goederen toe te voegen: „Besluiten door beheerders der pastoriegoederen genomen, die verandering brengen in de inkomsten der pastoriegoederen, behoeven de goed keuring der rechthebbenden". De commis sie acht het gevaarlijk om nog weer aan derden toezicht te verleenen op het beheer dier goederen. Zij stelt eenparig voor niet op de wijziging in te gaan. Alzoo wordt besloten. In behandeling komt het rapport van dr. Smit over een te houden conferentie met het hoofdbestuur der Vereeniging van Kerkvoogdijen ten einde: le. te komen tot toenadering tusschen bestuur en beheer; 2e te komen tot instelling van een com missie, welke zich in dezen crisistijd met de stoffelijke en feestelijke zorg der plaat selijke gemeenten in het bijzonder heeft te bemoeien. Aangezien de conferentie van bedoeld bestuur met de commissie ad hoe tijdens deze Synode niet kon plaats hebben, wordt besloten die bespreking aan de Alg. Synoc^le Commissie op te dragen en evenzoo aan haar over te laten de be handeling van de vraag betreffende een „crisis-comité" in overleg met genoemd hoofdbestuur. Kennis wordt genomen van het rap port van de heeren dr. van der Meene en Wolffensperger betreffende de af schriften van besluiten enz. en de staten van kosten. De Classicale vergadering van Leiden heeft eenige wijziging voorgesteld in het Reglement op het Godsdienst-onderwijs betreffende het examen voor godsdienst onderwijzer. Men zou een splitsing wen- schen van dat examen en een langeren tijd (drie jaren) van voorbereiding. Het voorstel wordt echter volgens de een parige conclusie verworpen, splitsing van het examen, ter beoordeeling alleen van het Classikaal Bestuur, wordt onge- wenscht geacht en wat den tijd van voor bereiding betreft, hangt alles af van den werkelijken tijd, dien de studeerenden in twee jaren geven en kunnen geven aan die voorbereiding. Op het rapport van dr. Smit over het voorafgaande voorstel volgt een bespre king van den heer Mulder over een voor stel van de Classicale Vergadering van 's-Hertogenbosch tot toevoeging aan art. 2 van het Reglement op de Generale Kas. („In iedere gemeente wordt vanwege den kerkeraad een nauwkeurig register gehou den. waarop vermeld wordt de namen van allen, die vrijwillig of verplicht aan deze kas bijdragen met vermelding van wat ieder hunner daaraan telken jare heeft betaald"). De meerderheid van de Commissie van Rapport ontraadt de wijziging, omdat zij overbodig is. De minderheid (dr. Nie- meyer) wenscht haar te zien opgenomen, vooral om de kerkeraden te verplichten beter dan tot nu toe de belangen der Generale Kas te behartigen. De conclusie der meerderheid wordt aangenomen met 13 tegen 6 stemmen. De heer Boonstra rapporteert over de consi- deratiën der kerk betreffende het voor- loopig aangenomen kerkelijk „Bevolkings register". De rapporteerende Commissie meent op grond van die consideratiën de definitieve aanneming te moeten ontra den. Bij de bespreking wordt echter na druk gelegd op het feit, dat de considera tiën over 't geheel niet zoo ongunstig zijn. Sommige leden leggen nadruk op het feit, dat zoo'n register uitsteken; I worden bijgehouden, zal het van -J Het vóór en tegen, alsmede de de zaak vrijwillig moet blijven L ernstig overwogen. De conclusie tJ rapport wordt met 10 tegen 9 tJ afgewezen zoodat het kerkelijij kingsregister aan de hoofdelijke Sla der provinciale kerkbesturen zalï onderworpen. Blijkt het daarna tu aangenomen, dan zal de Synodale! missie uniforme kaarten voor dit c' schikbaar stellen. De heer dr. Niemeyer geeft de I redactie van de voorloopig aar-ei wijziging in art. 3 Regl. Vacati'lfl houdende de verplichting om mi J inkomsten van het gratiejaar aftel den de bijdrage voor de kas te: J ling van het Rijks-emeritaatspes: 9 De heer dr. van der Meene lei de consideratiën over de voorke i genomen wijziging van art. l Lil keraden (de regeling van het;; van het Classicaal Bestuur, isj des Kerkeraads is). Het blijf,ij meestal redactie-wijzigingen zijn geacht. Besloten wordt die wijzigingen te doen aanbrei de Eindredactie. Het voorstel zdii de hoofdelijke stemming der kerkbesturen worden onderwo- heer Bokn.a behandelt de conL over het voorloopig aangenomen n om zendelingen na langdurigen onder zekere voorwaarden de beta te kunnen verleenen tot het prei in de Ned. Hervormde Kerk. Het bijl vele classikale vergaderingen hid zijn gekant. Men vindt hier zelfs tegen de Reglementen der Kerk. i aan de Synode geen bevoegdheid nen, die alleen aan de provinciale S sturen zou toekomen. De hoojd praeadviseurs zijn in beginsel z«| stig gestemd jegens het voorstel au willen de vraag, of het kerkrechte® mogelijk zou zijn, niet onderschatte secretaris, de vice-president en de j dent achten dat reglementsbezma goed te ondervangen. Het is c vraag, of men de zaak zelve een g toedraagt. De president wijst op iii belangstelling welke het voorstel! zendingswereld heeft ontmoet. Gedi vele jaren heeft hij altijd en altijd om hooren gewagen van den els! meer rapport tusschen Kerk en Zaj Hier althans kan de Kerk iets dos voortreffelijke dienaren des Evange de zendingsterreinen te eeren. 0:f e andere leden spreken zich in ó:n uit. Evenwel wordt de conclusli rapport, strekkende tot wijzigbs' voorstel, met 14 tegen 5 sten*1 nomen. OOK ZENDING IN AUGFSTIST| Het Zendingsbureau te Oegstgeefl ons het volgende: Wij leven in vacantietijd. Dat bêS niet, dat alle menschen, die belang? in de Zending, in dezen tijd van i bevrijd zijn. Ook niet dat allen getj van de natuur in de bosschen, op of aan de zee. Maar al te goed w Zendingsleiding het, dat deze tj4| velen een tijd van zorgen is. Deze zomertijd is echter ook van buitengewone zorg voor de z De gewone uitgaven gaan van dag wj voort, het werk in Indië wordt ona)iJ| ken voortgezet. Dat daardoor in.de» van zorg en malaise kasmoeilijkh™" staan, zal niemand verwonderen i Zendingsbureau te Oegstgeest doeJ ook nogmaals een dringend oerer allen, die in staat zijn hulp te ver- Velen die helpen kunnen, willen i»| maand hun steun niet onthouden- Nu tal van subsidies ingehouden 8 en vele groote giften, die vroeger»™! gen werden niet meer binnenkomen,! van de grootste beteekenis, dat o duizenden, die belangstellen in onsj schouder aan schouder gaan staan j voorkomen, dat het ginds in Inaie -1 inzinking komt. Met groote belang «i wordt daarom veler hulp Voor velen bestaat er reden tot aanft heid, terwijl ook anderen, die n.l bijzonder getroffen werden door j crisistijd wel bereid zullen zijn "-j verleenen. EEN HOOGE ANTENNE. De hoogste radio-mast ter werdi van het station Parijs-Eiffelwi» j Amerikaansche station ws*:„ a shille vorderde de eer op van »P j hoogste zendmast te teziton, oo dat de zendmasten van het0Jr.„:) Nauen in Duitschland, ieder 88u j zijn, terwijl de mast van genoe rikaansch station „slechts hoog is. 0___— UITZENDINGEN UIT BRAZD^ De Braziliaansche ambassade land deelt mee dat de Radlo-oi^ de Janeiro dagelijksch om li- golflengte van 3L.38 Meter n:ieu - uitzendt in het Engelsch. Fjani Spaansch en Italiaansch. RapPy r- trent ontvangst van deze bericn gaame ingewacht door genoe® club te Rio de Janeiro, Brazwe. y

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 10