CHIEF WHIP LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 6 Augustus BUITENLAND. OOK DAN IS CHIEF WHIP GOUD WAARD! INGEZONDEN. DE ALGEMEENE TOESTAND. De groote vraagstukken. De voorzitter van de ontwapeningsconfe- rentie, Henderson, heeft aan alle bij de ontwapeningsconferentie vertegenwoordig de mogendheden een brief gericht, waarin htj de regeeringen verzoekt vóór den eer sten November mede te deelen of zij be reid zijn, overeenkomstig het besluit van de ontwapeningsconferentie van 23 Juli toe te stemmen ln een verlenging van vier maanden van de bewapenir.gsvacantie van af den eersten November. 't Is een louter formeele aangelegenheid. De Amerlkaansche ambassadeur heeft akn het Fransche departement van bulten- landsche zaken een memorandum over handigd. waarin het Amerlkaansche stand punt ln de kwestie der Fransch-Ameri- kaansche handelsbetrekkingen wordt uit eengezet. Washington stelt twee eischen. Ten eerste keert de Amerlkaansche regee ring zich tegen het Fransche contlngentee- ringsstelsel. en ten tweede verzet zij zich tegen het kortelings afgesloten Fransch- Belglsche handelsverdrag. waarbU aan ko per uit den Congo preferentleele rechten worden verleend, die het Amerlkaansche koper niet geniet. In welingelichte kringen gelooft men des alniettemin. dat tusschen beide landen een overeenstemming zal worden bereikt, aan gezien beide partijen den helmelijken wensch hebben de schuldenkwestie in ver band te brengen met de handelskwestie. Tegenover de verklaringen van ambassa deur Edge bij zijn terugkeer uit Amerika, die neerkwamen op het verlangen tusschen beide landen een handelsverdrag van lan gen duur af te sluiten, legt men er van Fransche zijde den nadruk op. dat de pre ferenties. die Frankrijk aan zekere Amerl kaansche waren zou kunnen inruimen al leen een tegenwicht kunnen vinden in con cessies van Amerika op het gebied der schulden, aangezien het Amerlkaansche in- voerrechtensysteem tegenprestaties op han delspolitiek gebied onmogelijk maakt. Men verwacht dan ook in zeer goed ingelichte kringen, dat de onderhandelingen zullen leiden tot een nauwe verbinding der schul den en tarieven. Mc Donald koestert echter niet het voor nemen op het oogenblik bij de Vereenigde Staten het vraagstuk der schulden aan te roeren daar hii niet inziet, hoe hij dit zou kunnen doen vóór de presidentsverkiezing. Wanneer evenwel het oogenblik is aange broken zal hij bereid zijn de kwestie in studie te nemen, teneinde tot een regeling te geraken, welke op algeheele instemming cn medewerking van de Vereenigde Staten kan rekenen en volstrekt niet het karakter heeft van een ultimatum aan of een ver- eenigd front tegen de Vereenigde Staten, doch welke van harte wordt aanvaard door de beide partiten en die ook aanvaardbaar is voor de onderhandelaars van Lausanne en welke ten volle zoowel de openbare meening in Amerika als die in Europa bevredigt. Het verluidt dat het Amerlk. departe ment van Staat den Engelschen verte genwoordigers ter conferentie van Ottawa nlet-officleele ultnoodlglngen heeft doen toekomen, om een bezoek te brengen aan de Vereenigde Staten. Uit Ottawa wordt gemeld, dat de confe rentie op een punt gekomen is, waarop het mogelijk is, conclusies te trekken. In het algemeen gesproken, is het weinig waarschijnlijk, dat de conferentie sensa- tioneele resultaten zal opleveren. Ongetwij feld zullen er bijkomstige preferenties worden toegekend, maar de dominiums, die groote dingen verwachtten, zullen waarschijnlijk een beetje teleurgesteld zijn. Bevoegde beoordeelaars zijn het er nochtans over eens, dat wat de markten en producten betreft, de toestand voor de meeste dominiums ongetwijfeld verbeteren zal, terwijl de Engelsche vertegenwoordi gers waarschijnlijk aanzienlijke faciliteiten zullen verkrijgen ter uitbreiding van den handel van het Vereenlgd Koninkrijk. DUITSCHLAND. De botsingen. Dr. Bracht, de gevolmachtigde commis saris in Pruisen, die tevens met de leiding van het Pruische ministerie van blnnen- landsche zaken is belast, heeft op grond van de rapporten der regeeringspresiden- ten een statistiek samengesteld van de po litieke aanslagen en onlusten die ln den tijd van 1 Juli tot 20 Juli in alle Pruisische gebieden, bulten Berlijn, zijn voorgekomen. Volgens deze statistiek zijn gedurende dezen tijd 322 politieke aanslagen gepleegd, die aan 72 menschen het leven hebben ge kost: 497 menschen zijn daarbij ernstig ge kwetst. Blijkens de nasporingen der politie heb ben in 203 gevallen de communisten schuld aan het gebeurde, ln 75 gevallen natlonaal- soclalisten en in 21 gevallen leden van de rïjksbanier. In 23 gevallen kon de schuld niet worden vastgesteld. Wat betreft de bloedige onlusten te Ko- nigsbereen, dienaangaande kan. na het geen reeds officieel bekend is gemaakt, in het belang van het onderzoek niets meege deeld worden. Over de excessen In Sleeswij k-Holstein heeft het Pruisisch ministerie van buiten- landsche zaken een omvangrijk rapport ontvangen van den regeeringspresldent. Deze is van meening. dat eenerzijds de op hitsing door de communistische leiders en bladen de oorzaak van de onlusten zijn, aan den anderen kant, dat ongetwijfeld een aantal jonge S. A. en S. S. lieden niet meer door hun leiders in bedwang kunnen ge houden worden. Dr. Bracht wijst er in verband met de voortdurende politieke onlusten nogmaals op. dat hli alle maatregelen zal nemen om leven en veiligheid te beschermen en dat hij zonder aanzien des persoons tegen alle schuldigen streng zal optreden, onverschil lig of zij in het rechtsche of Unksche po litieke kamp staan. Maar tegen de Nazis geschiedt toch maar niets. Zelfs niet na Konigsbergen.waarin- tusschen den opper-presldent Siehr en den vice-president dr. Steinhoff ontslag is ver- lccnd De' Sociaal-Democratische fractie van Pruisischen Landdag heeft een mctie in gediend. waarbij met het oog op de bui tengewoon sterke toeneming van het aan tal daden van geld de ontbinding wordt geëischt der S A -formaties De Communistische fractie eischt tege lijkertijd de ontbinding van de S A en SB., zoomede van alle op militairen leest ge schoeide formaties Is het wonder, dat de regeering aan de S.A.-troepen als politie-hulp niet meer denkt? De Hamburgsche politie heeft, op grond van de verordening van den Rijkspresident tegen de politieke uitspattingen, het na- tlonaal-socialistische .Hamburger Tage- blatt" voor den duur van vijf dagen, tot 9 Augustus as, verboden. Door den snelrechter van Merinlngen fOost-Pruisen) werden een communist tot zeven maanden gevangenisstraf en een an der tot twee maanden veroordeeld, wegens mishandeling van een agent en een nazi OP 2 Aug. U. ENGELAND. De Indische kwestie De Valera onverzoenlijk. Mc. Donald is weer op vacantie naar Lossiemouth gegaan. Volgens de Times heeft hij den laat- sten tijd voortdurend in gedachtenwisse- ling gestaan met de Indische regeering en zich vooral bezig gehouden met de Indi sche communale kwestie, welker regeling tot dusverre is mislukt door dat de Indiërs onderling niet tot overeenstemming kon den komen. Het kabinet heeft nu zekere gezichtspunten opgesteld voor een voor- loopige regeling, welke waarschijnlijk door de Engelsche zoowel als door de Indische regeering nog in den loop van Augustus zal worden bekend gemaakt en verwacht, dat de regeering de noodige wetgevende maatregelen in het volgende Jaar zal doorvoeren en dat de derde en definitieve Engelsch-Indische ronde tafelconferentie ln Londen in den vroegen herfst zal plaats vinden en wel met een belangrijk minder aantal leden vergeleken bij de vorige conferentie, daar een deel der pro blemen reeds is opgelodt. De Dail Eireann van den Ierschen Vrij staat nam met 58 tegen 43 stemmen een regeerlngsvoorstel aan, dat ten doel heeft een speciaal fonds tot een bedrag van 2 millioen p. st. in het leven te roepen om den economischen strijd tegen Groot- Brittanmë voort te zetten. De anti-Brit- sche politiek van de Valera werd in het debat aan scherpe critiek onderworpen. Hogan, oud-mipister van landbouw, zeide dat het volkomen duidelijk was dat een regeling met Groot-Brittannië kon wor den verkregen, indien de Valera zijn poli- tike bokkesprongen wilde laten varen. De Valera zeide dat het niet mogelijk was aan te geven, hoe het gevraagde geld zal worden besteed. Er bestond op het oogenblik nauwelijks het vooruitzicht af zetgebieden te scheppen ter vervanging van de Engelsche markten, doch het was de moeite waard een zeer ernstige poging te doen in deze richting. Indien er mor gen algemeene verkiezingen werden uit geschreven, zeide de Valera nog, zou ik liever de kans waarnemen ten gunste van algeheele onafhankelijkheid, dan deel uit te maken van een gemeenschap, die voor deden heeft, doch ook tallooze nadeelen. OOSTENRIJK. Seipel's uitvaart. Onder groote belangstelling vond giste ren de bijzetting plaats van het stoffelijk overschot van Oostenrijks- oud-bonds kanselier mgr. dr. Ignaz Seipel. De uit vaart werd bijgewoond door den Oosten- rijkschen bondspresident, de Oostenrijk- sche regeering, tal van leden van het par lement, den Pauselijken Nuntius, verte genwoordigers der hoogere geestelijkheid uit Oostenrijk en vele andere landen en een reusachtige menschenmenigte. Zooals men weet, stond de baar opge steld in het voormalige militaire Casino, waarin het secretariaat van de christelijk- soclale partij is gevestigd en waar ln tegenwoordigheid van de leden van het diplomatieke corps, de regeering en tal van buitenlandsche vertegenwoordigers de inzegening van het lijk plaats vond. Vandaar werd het stoffelijk overschot naar den Stefans-dom overgebracht, waar de Apostolische nuntius, mgr. dr. Slbilla de H. Mis van Requiem opdroeg. Door de straten van de binnenstad werd de lijkkist vervolgens in plechtigen optocht naar het parlement overgebracht. De stoet werd geopend door twee regi menten infanterie, die gevolgd werden door de christelijk-soeiale vrouwen- en mannenvereenigingen, jongeren-groepen, heimwehr-, frontstrijders- en vrijheids- bonds-formaties in uniform en tal van andere vereenigingen en organisaties, al len met omfloerste vlaggen en vaandels. Vóór de lijkkoets gingen de studenten, geestelijken en de zusters van eenige religieuze congregaties. De koets zelf werd door zes spannen van twee paarden getrokken. Zij werd gevolgd door den bondspresi dent, de leden der regeering. van het diplomatieke corps en de overige hier boven genoemde personen. Het parlementsgebouw was geheel met rouwfloers behangen. De bondspresident Mlklas bracht daar den overledene Oos tenrijks laatste hulde. Hij schetste mgr. Seipel als een groot Oostenrijker, als een staatsman van Europeesch formaat, wiens naam een activum op de internatio nale rekening van Oostenrijk beteekende. Ook degenen, die hem uit overtuiging met hartstocht hadden bestreden, lieten thans ridderlijk den degen zinken als eere- saluut voor den man die in hun leven nooit hun persoonlijke vijand, doch slechts hun tegenstander is geweest. Het is thans onmogelijk de historische betee- kenis van Seipel te schetsen. De wereld geschiedenis zal het beeld van den ge leerden priester en grooten staatsman echter bezwaren als een harer kostbaarste herinneringen. Na de plechtigheid ln het parlement zette de stoet zich opnieuw in beweging naar het centrale kerkhof, tusschen een haag van militaire troejjen, politie en organisaties, die den voorbij trekkenden stoet het laatste eeresaluut brachten. RECLAME. 'n Fijne dag van gezonde bui tenlucht en plenty CHIEF WHIP.....'n ideale combinatie kerel en wat 'n intens genot het fijne aroma van die pracht- sigaret! Zulke heerlijke dagen doen je wel heel sterk besenen, hoe blij je bent op CHIEF WHIP over gegaan te zijn, want het is de beste voor ieders gezondheid ZWEDEN. Naar een minister-crisis? Een aantal Stockholmsche ochtend-bla den bevatten sensationeele berichten over een te verwachten regeerlngs-crisis. De koning heeft zijn vacantie onderbroken en is plotseling vanmorgenvroeg uit Kal- mar vertrokken naar Stockholm, waar in den loop van den dag een Kroonraad zal worden gehouden. Bijzonder opzien heeft het bericht ge baard, dat drie ministers zich met militaire vliegtuigen naar Kalmar hebben begeven, teneinde tezamen met koning Gustav per trein naar Stockholm terug te kunnen keeren, waarschijnlijk met het doel, den koning gedurende den treinreis omtrent den stand van zaken in te lichten. Op ver zoek van den koning werd het vertrek van den sneltrein uit Kalmar uitgesteld tot de drie ministers waren gearriveerd. Minister-president Ekman weigert eeni- gerlei inlichting omtrent de Juistheid van al deze berichten en geruchten te geven. Naar verluidt zou de verwachte crisis in verband staan met economische beslis singen van groote draagwijdte, die ver band houden met de Kreuger-affaire. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Als gevolg van de lagere kaasprijzen, werd in de fabricatie eenigszins het roer omgewend en nam vooral in de groote fa brieken de boterberelding sterk toe, zoodat er dus in korten tijd van dit product een overvloedige hoeveelheid aan de markt kwam. In verband met de nieuwe regee- ringsmaatregelen ten aanzien van de koel- huisboter. staat hierin de handel momen teel nagenoeg stil. In de melkproducten in het algemeen kwam verder weinig veran dering in de prijzen en de handel neemt een afwachtende houding aan. Er is dus nog geen enkele reden aanwezig dat de veehandel, voorzoover het gebruiksvee be treft. meer geanimeerd was. Alle markten van gisteren waren dan ook op deze af- deelingen kalm, maar prijshoudend ge stemd. Waar een beetje meer vraag naar was naar goede vare-koeien. Prima soor ten werden goed betaald. Hieraan is dan ook geregeld gebrek, want beste vette koeien. kunnen de mesters graag kwijt. Dit is dan ook de reden dat men de zulke zoo weinig op de markten ziet aange boden. De boer verkoopt deze om haar schaarschte meestal thuis. De slagers zoe ken daarvoor den boer wel op. We merk ten gisteren op de slachtveeafdeelingen wel iets meer handel en even betere prij zen werden besteed. Stieren stonden weer veel aan de liin en alzoo ging het niet zoo grif. De prijzen waren dan ook weer slecht. Vette en graskalveren stug en niet ge heel prijshoudend, doch de nuchtere wel iets beter te plaatsen als vorige week. Met het wolvee, was het over de geheele linie weer treurig gesteld. De prijzen al weer iets lager als de vorige week en men kon op 't laatst haast niet meer verkoo- pen Beste zuiglammeren voor f. 1011, hoogstens f. 12 per stuk en de puike zware schapen deden weinig hooger. De weidelammeren die nog komen, ma ken daardoor ook slechte prijzen f.77.50 per stuk. Varkens over de geheele linie weer flauw. Zouters zelfs iets minder. VAN DER S. OLYMPISCHE SPELEN 1932. HET LANDEN-KLASSEMENT. (Van een bijzonderen medewerker). LOS ANGELOS, 6 Aug. Door de resultaten van Vrijdag hebben de Ver. Staten hun voorsprong nog ver groot. Frankrijk heeft zonder nieuwe suc cessen nog steeds de tweede plaats, doch Italië en Finland zijn sterk naar voren gekomen. Het landenklassement luidt thans als volgt: 1. Ver Staten89 punten 2. Frankrijk 24 3. Italië 23 4. Finland 22 5. Zweden 13 6. Canada 12 7. Engeland II 8. Duitschland 10 9. Polen 7 10. Oostenrijk 7 11. Japan 7 12. Ierland 6 13. Tsjecho-Slowakije6 14 Hongarije 6 15. Nederland 5 16. Denemarken 3 17. Australië 3 18. Letland 2 19. Philippijnen 1 20. Zuid-Afrika 1 De Britsch-Indiërs naar Nederland. Naar wij vernemen, zal het vertegen woordigend Britsch-Indisch hockeyteam naar Nederland komen. Op Zondag 4 Sept. a.s zal het tn het Amsterdamsche Stadion een wedstrijd spe len tegen het Nederlandsche hockey-team. De moderne vijfkamp. Voor den Modernen Vijf kamp werd de zwemwedstrijd gehouden over 300 Meter. Onze vertegenwoordiger luitenant van Rhijn startte in de tweede serie o.m tegen Mayo, Lindman, Somfai en Remer. Eerste in deze serie werd Lindman (Zweden) met een tijd van 5 min. 5.1 sec. Luitenant van Rhijn maakte een tijd van 5 min. 6.3 sec. Deze tijd bleek het midden te houden van de diverse tijden, door de deelnemers in dit nummer gemaakt. Luitenant van Rhijn wist zijn positie in het algemeen klasse ment iets te verbeteren en nadat thans vier nummers van de Pentathlon zijn af gewerkt bezet hij de 18e plaats. Morgen wordt de veldloop gehouden. De Hollandsche roeiers. De Hollandsche twee zonder stuurman, Roelofsen en Röell bevindt zich momen teel in goeden vorm. De stemming is best en zij hopen op een goede plaats ln hun nummer. Het Grieksch-Romeinsch Worstelen. Heden is in het Grieksch-Romeinsch worsteltournooi een beslissing gevallen en wel in het halfzwaargewicht. De Zweed Svensson wist de gouden medaille te winnen. De uitslag in het half zwaar gewicht luidde: 1. en Olympisch winnaar: Svensson (Zweden). 2. Pellinen (Finland). 3. Gruppioni (Italië). De belangrijkste andere uitslagen luid den: Kokkinen (Finland) slaat in het mid dengewicht Foeldack (Duitschland) op punten. In het zwaargewicht won Hehrlng (Duitschland) van Westergreen (Zweden) op punten. (Buiten verantwoordelijkheid Copie van al of niet gepladJ stukken wordt niet teruggeg?! DE LEENING VAN LEI0K| M. de Red. Volgens de dagblad-verslage: spoedeischende RaadsvergaaerqJ 1 dezer, zijn B. en W. „zoo ge een leening te sluiten van 6 tes| reeds de Comm. van Financiën 1 keuring verleend. Even later les de Weth. Goslinga verklaarde! gunstig moment voor een leerJ onverwacht komt en dan speel wordt beslist, zóó gaat het nu «ezj M. de Red. Het wil mij vodWr het geheele verloop en de geMl deling dezer flnantieele transstu! het teeken van zwakheid, en waarheid toont, dat overlig! zaken verkeerd loopen. L De zwakheid in het College vai>| uit zich in het zich laten bears door een dwingende offerte. Helt van meer fierheid en prestige «;j Gemeente getuigd, indien d< m zweep aangeboden leening w!l gerd. De gestelde voorwaarden »Voor de hand lag, dat de bes-j firma er een provisie aan verdie* dat getracht had moeten worden J gaaf voor de Gemeentekas te jjl Het geeft ook wel te denken. dat J de Gemeentenaren-belastingberië precies op de hoogte mogen zpl bij-condities, want is het toeval 1 niet een der Raadsleden de vn'j gesteld, welke kosten betaald mKT den bij vervroegde aflossing? L Ten slotte. M. de Red. wordt (J actie nog heel anders, wanneer ter heid is, wat ik hoorde verluldenl dat dezelfde geldgeverster) vo®| tijd rechtstreeks door de Gemeen»! gezocht, tóén mededeelde geen a schikbaar te hebben, en nu de tl binnen gekomen van de firma s.jj en de middelen zullen worden door den eerst-weigerenden gei» Waarom ten slotte niet is beWJL royale weg, n.I. beroep op de1 "'-'I met steun van de grootbanken, onverklaarbaar. De vele malen overteekemng c-J sche leening toont wel, dat voor Gemeente-leeningen nl?L', schaars zijn, en waarschijnlijk betere condities waren verkregen L Met dank voor de plaatsing. R j Hod Leiden, 6 Aug. 1932. Steunt, bij gelijken prijs en H De Nederlandsche /n</os""j Hiermede dient gij Uv> En bestrijdt gij de werM liillfl- W' ril

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2