Humor uit het Buitenland. LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 6 AugustJ tiu VA* FINANCIEEL OVERZICHT. SCHEEPSTIJDING „Die taan verwoestte mijn echtelijk geluk.* „Ging ny er met Je vrouw van door „Nee, maar met onze keukenmeid, en nu kookt mijn Trouw." (Alt för Alia.) De brandweerman doet de kaars uit. (Lustige Kölner Ztg.) Picnicker, die door den boer wordt weggejaagd „Nou, maak niet zoo n drukte, we hebben niks bedorven. En bovendien. Je land ls een vijf en twintig cent meer waard dan vroeger, want m'n zoontje het hier ergens een kwartje verloren." (Humorist). Liefdadige dame„Ik hoor dat Jullie moeder ziek ls. Kan lk ook Iets voor haar doen?" Dochter„Nou, der mot nog hout gehakt worden, de babies motte gewassche, de vloer geschropt en het .varkenshok mot nog schoongemaakt, dame* (Happy Mag.) Vrouw des huizes „Berg al dat zilver in de kast versta je Inbreker „Wees nou redelik, dame, de helft ervaa is van de buren." (Smith's Weekly „Ik veronderstel dat Je Je ring terug wilt hebben?" „Ja tenzij Je Iemand kunt vinden om de rest van de afbetalingstermijnen over te nemen." (Judge). Actrice: „Het tooneel, dat ls de eene teleurstelling na de andere Gastvrouw: .„Ja, niet waar? Om u de waarheid te zeggen, ga ik ook al in Jaren niet meer naar de comedie. (Humorist). De beurs gunstig beinvloed door den uit slag der Duitsche verkiezingen Duitsch- land maakt stemming voor renteverla ging op zijn buitenlandsebe lccningen Misbruik van de Deviezenregeling: een nieuw soort dumping De ontwikkeling der obligatiemarkt Een nieuw Rubberprocede. De uitslag van de Duitsche verkiezingen heeft een nieuwe uitbarsting van willigte op de effectenbeurzen gebracht. Het merkwaardige hierbij echter was. dat deze willigte zich niet. of althans niet in zoo ruime mate, tot de Duitsche beurzen zelf heeft uitgestrekt. De Berlijnsche beurs heeft zich bij het verdisconteeren van den verkiezingsuitslag in de fondsenkoersen, uiterst terughoudend betoond. De specu latie heeft wel even getracht, den handel wat leven in te blazen, maar toen het pu bliek geen neiging aan den dag legde, om aan de beurszaken deel te nemen, is de Berlijnsche beurs weer in haar vroegere lustelooze stemming terug gevallen. Deze houding van de Berlijnsche beurs geeft ongetwijfeld te denken Zij wijst er op, dat men zich in Duitsche flnanclëele kringen zelf nog geenszins zeker voelt, wat de ver dere politieke ontwikkeling betreft. Ook al is de gevreesde meerderheid van de Hitler-partlj bij de stembus dan ook niet bereikt, de invloed van deze partij op de politiek van het land zal zich in hoe lan ger hoe sterker mate kunnen doen gelden, en ook de mogelijkheid van binnenland- sche politieke troebelen is in den jongsten tijd eerder toegenomen. Ook wat de verhouding tot het buiten land betreft, bergt de tegenwoordige toe stand in Duitschland nog heel wat ele menten van onzekerheid in zich. Daar is in de eerste plaats de kwestie der ratifica tie van de overeenkomst van Lausanne, die wellicht nog tot onaangename verras singen zal kunnen leiden. Van direct be lang voor de houders van Duitsche fondsen is echter het standpunt, dat de Duitsche officiëele instanties tegenover de vorde ringen van het buitenland uit hoofde van rente en aflossing van Duitsche. in het buitenland geëmitteerde obligatièn in nemen. Wij maakten reeds eerder melding van de stemming, die in Duitschland gemaakt wordt voor een renteverlaging op zulke obligatiën. Het wordt hoe langer hoe dui- deiyker. dat ook de Duitsche officiëele instanties er op uit zyn. het buitenland met het denkbeeld van zulk een rente verlaging vertrouwd te maken, tot het oogenblik waarop zulk een renteverlaging als iets. wat niet meer te vermijden is. aan de buitenlandsche crediteuren zal worden voorgelegd. Wel spreekt men thans, zoo o a. de Rykskanseller in een interview met een buitenlandse!: pers agentschap, van een renteverlaging od grond van vrijwillige overeenkomsten met de crediteuren, maar in de practyk zou dit niet veel verschillen van een gedwon gen renteverlaging, daar het immers een „vrywilligheid" zou zyn met een uitbrei ding van het ..transfermoratorium" als de stok achter de deur. Terecht merkte een der Zwitsersche bladen in dit verband op. dat men volkomen begrip kan hebben voor de moeiiykheden, waarmede de Duit sche regeering te kampen heeft, maar toch met beslistheid alle stappen moet afwijzen, die van den rechten weg der eer- lykheid en contracttrouw af wij keu. Zoo als de toestand zich thans ontwikkelt, dreigt de deviezenregeling, die Duitsch land zich ter bescherming van zyn valuta heeft geschapen, te worden misbruikt om zich van zyn verplichtingen tegenover het buitenland te ontdoen, zonder dat de positie van den debiteur van dien aard is, dat hij niet in staat zou zijn. te betalen. Een sprekend voorbeeld van den ont- stanen wantoestand levert de „regeling" op die tusschen een der groote Duitsche banken, de Deutsche Bank en Diskonto Ges., en de buitenlandsche, waaronder ook Nederlandsche, houders van haar op 1 September a.s. vervallende 6 pet. dollar- notes of feiteiyk met de trustee dezer leening, tot stand is gekomen. De houders dezer stukken worden voor de keus ge steld, om een aflossing te ontvangen in Ryksmarken, op „geblokkeerde rekening" wat zeggen wil, dat deze Marken in Duitschland moeten biyven, of wel de notes met drie Jaar te verlengen, waarby dan als tegemoetkoming een „bonus" van 2 pet. in dollars wordt verstrekt. Degenen, die in goed vertrouwen op de bonitelt van de groote Duitsche bank aan deze voor een bepaalden termyn geld hadden ver strekt, kunnen dus thans hun geld niet terug krijgen, ondanks het feit, dat de bank zelf verklaard, het bedrag beschik baar te hebben. Natuuriyk wordt de „deviezenpositie" van Duitschland in zijn geheel aange voerd als motief, weshalve de betaling achterwege biyft, en men zou zich hier mede in zekeren zin nog kunnen neerleg gen, ware het niet, dat de Duitsche in stanties, wanneer het voor Duitschland voordeel oplevert, de deviezen-bepalingen heel wat minder streng plegen toe te passen. Hoewel offlciëel altyd verklaard is, dat er geen deviezen beschikbaar werden ge steld voor extra aflossing van obligatiën, zyn er in werkelykheid door de Duitsche debiteuren in het buitenland heel wat obligatiën tot de sterk gedeprecieerde koersen opgekocht, waarmede deze zich dus „voor een appel en een ei" van hun verplichtingen tegenover het buitenland konden kwyten Of dit al dan niet oog luikend door de autoriteiten werd toege staan, is moeilyk uit te maken. Wat ech ter wel vaststaat ls. dat het opkoopen van obligaties ln het buitenland, en wel toestemming van de Duitsche Devisen- stelle, in den jongsten tyd nog een zeer specialen vorm heeft aangenomen, waar door met alleen de Duitsche debiteur, maar ook de Duitsche export, op een eigenaardige wyze bevoordeeld wordt, ten nadeele van het buitenland. Een Duitsche exporteur, die in Neder land goederen kan verkoopen, krijgt on der bepaalde voorwaarden (hy moet be- wyzen. dat het hierby om een „extra"- exportzaak gaat, die onder gewone om standigheden niet tot stand zou komen), van de Devisenzentrale toestemming, om zich in plaats van in contanten met Duit sche obligatiën te doen betalen. Deze obli gatiën kan hij dan tot een hoogeren koers in Duitschland verkoopen aan de onderne ming, de gemeente e.d., te wiens laste de obligatiën waren uitgegeven en op deze wijze geniet hy op zyn transactie een soort „premie", waardoor lüj in staat wordt ge steld, op de buitenlandsche markt te con- curreeren. Mocht deze bijzondere vorm van „dumping" van Duitsche zyde op groote schaal worden toegepast en er is alle reden om aan te nemen, dat zy systematisch van hoogerhand wordt be vorderd dan zal onze handel en in dustrie voor een nieuwe moeiiykheid wor den gesteld bij de vele. reeds thans be staande belemmeringen van het zaken verkeer. Aan de vastere vormen, die de plannen tot al dan niet gedwongen renteverlaging in Duitschland gaan aannemen, is het toe te schrijven, dat de Duitsche obligatiën zich niet hebben kunnen handhaven op de hoogste koersen, die onder den Invloed van het bevredigende resultaat der Duit sche verkiezingen waren bereikt. Toch zyn de noteeringen voor Duitsche fond sen thans nog heel wat hooger dan voor het intreden van de hausse, die haar uitgangspunt vond in de te Lau sanne bereikte resultaten. Ook overigens komt de geleideiyke te rugkeer van het vertrouwen van effecten bezitters. meer nog dan op de aandeelen- markt, op de obligatiemarkt tot uiting. Wanneer men de tegenwoordige koersen der obligatiën vergelykt met de laagste, die in den loop van de depressie werden bereikt, dan ziet men, dat het koersher- stel zich vrijwel over de geheele linie heeft uitgestrekt, maar dan valt het tevens op, hoe heftig de fluctuaties zyn geweest, zelfs voor die fondsen, die als „pièce de résistance" van elke goede beleggings portefeuille werden beschouwd, en waar van men dus in de eerste plaats een be- trekkeiyke waardevastheid had mogen verwachten. Doen wij alleen maar een greep uit de lyst der Nederlandsche Staatsfondsen. Wij vinden dan b.v. voor de 3Nederland, die in de eerst helft van 1931 nog pari noteerden, ln de tweede helft van 1931 een laagste stand van 69%, waarop sindsdien een herstel tot 907»% is gevolgd. De 27»% Ned. Werkelyksche Schuld bereikte tegenover een hoogste noteering van ruim 70% in 1931, in dat jaar een dieptepunt van 517»®/o> met een herstel tot 67°,o. Voor Nederlandsche gemeenteleeningen waren de koersschommelingen in den loop van enkele maanden in verhouding nog groo- ter en de Ned. Indische staatsfondsen de den hiervoor niet onder. Nu zyn koersschommelingen van obli gatiën, voor zoover zy hun oorzaak vinden in een wyziging van de verhoudingen op de geldmarkt, natuuriyk nooit geheel uit te schakelen. In tyden van hoogconjunc tuur, wanneer het bedryfsleven in sterke mate een beroep op de geld- en kapitaal markt doet voor uitbreidingen en nieuwe acquisities, zal de groote vraag naar geld onvermydelyk tot een styging van den rentevoet leiden, zich weerspiegelend in een daling der koersen van obligatiën, die een lagere rente dragen. Iets dergelyks is echter in de achter ons liggende periode in het geheel niet het geval geweest. De vraag naar geld van de zyde van het bedryfsleven was uiterst ge ring; zelfs heeft dit ruime liquide mid delen beschikbaar gekregen als gevolg van de Inkrimping van zaken en de daling der pryzen, die voor tydelyke belegging op de kapitaalmarkt in aanmerking hadden kunnen komen. Hiertegenover staan Wel iswaar groote kapitaalbehoeften van dc openbare lichamen voor werkloozensteun e. d„ tervrijl aan den anderen kant de voor nieuwe belegging beschikbare mid delen als gevolg van de verlaging of de passeering van dividenden aanzienlijk zijn ingekrompen. Niettemin staat het wel vast, dat er in het laatste jaar van kapi- taalschaarschte geenerlei sprake is ge weest. Degenen, die over kapitaal beschik ten, wilden dit echter niet op de obliga tiemarkt uitzetten, omdat zy het ver trouwen in de geldnemers hadden ver loren. Deze „vlucht van de obligatiemarkt" heeft zich, afwisselend, over alle diverse categorieën van leeningen uitgestrekt. De grondoorzaak was echter steeds dezelfde: wantrouwen in de overheidsfinanciën en in verband hiermede in de valuta van bet desbetreffende land. Nu de bezorgdheid, die achtereenvolgens ten opzichte van verschillende valuta's werd gekoesterd, weer sterk is geluwd, be ginnen de beschikbare middelen weer in toenemenden omvang naar de obligatie markt te vloeien en het gevolg hiervan is de koersstijging, die wij in de laatste maanden hebben meegemaakt. Deze heeft zich ook uitgestrekt tot de obligatiën van cultuurondernemingen, industrieele maat- schappyen e. d. 6'/» obligatiën Amsterdam Rubber b.v. die in den loop van dit jaar reeds tot 50"/» waren verhandeld, hebben zich tot 78% hersteld; 4W/n Handelsver. „Amsterdam" kwamen van 75% op 97%, 4% Dollar obligatiën Koninkiyke Petro leum van 68 op 84'/>; 5% Philips van 65 op 987»%, enz. In de afgeloopen week hebben de koersen der obligatiën zich meerendeels goed kunnen handhaven; ge- mcente-obligatiën waren zelfs bepaald vast. Op de aandeelenmarkt is de willigte der vorige week nog verder doorgezet. In aan sluiting aan een lichte inzinking op de New Yorksche beurs trad ook op de Am- sterdamsche beurs later een tydelyke reactie in, zonder dat deze echter een grooten omvang aannam. Hierop volgde evenals in Wallstreet, tenslotte weer een krachtige koersstyging. Van industrieele aandeelen hebben Phi lips voor het eerst weer den pari-koers overschreden. Een prysverlaging voor radio-lampen in het binnenland, nadat de vorige week ln Duitschland de prijzen verlaagd waren, oefende weinig invloed uit. Andere industrieele fondsen sloten zich by het koersverloop van Philips aan. Ook Koninkiyke Petroleum waren goed gevraagd; vooral de belangstelling van Fransche zyde voor dit fonds is weer toe genomen. Cultuurfondsen waren, na de krachtige koersstyging van de vorige weken tydehjk eenigszins in reactie, toen de prysverbe- tering op de productiemarkten geen ver deren voortgang maakte. Het prysverloop van de Indische producten biyft tenslotte, evenals dat van alle andere handelsarti kelen, geheel afhankeiyk van de verdere ontwikkeling van den algemeenen econo- mlschen toestand. De statistische positie van de rubber is in de laatste maanden ongetwyfeld eenigszins verbeterd, maar de productie overtreft nog altyd het verbruik en het wordt hoe langer hoe duldelyker, dat de rubbercrisis slechts tot oplossing zal kunnen worden gebracht door een toene ming van de consumptie, die wellicht voor een deel zal plaats hebben als gevolg van nieuwe toepassing van het product. Alle pogingen, welke in deze richting worden ondernomen, verdienen dan ook de aan dacht en een bericht over een nieuw pro cédé voor rubberberelding heeft ter beurze dan ook nog al belangstelling gewekt, al verkeert dit ook nog slechts in het labo ratorium-stadium en al staat men er in rubberkringen vooralsnog eenigszins scep tisch tegenover. Het procédé komt hierop neer, dat de latex tot poeder wordt inge droogd, wat belangrijke besparingen aan transportkosten met zich brengt. Boven dien zou de poedervormige rubber ratio- neeler en goedkooper voor verschillende doeleinden kunnen worden aangewend dan sheets. Zoo zou de poedervormige rub ber buitengewoon snel in wegbedekking getransformeerd kunnen worden tegen een prijs, die maar weinig hooger zou zyn dan van de asphaltwegen. Af te wachten blijft of de nieuwe vinding, waarop octrooi is aangevraagd, aan de verwachtingen zal beantwoorden. Evenals op de rubberafdeeling viel ook voor suikeraandeelen een verdere verbete ring te constateeren. De V.I.S.P. blijft tot de tegenwoordige prijzen, die de produc tiekosten lang niet dekken, mondjesmaat verkoopen, en de voorraden op Java zyn. evenals overal elders, nog altyd zeer aan- zieniyk, wat een prijsverbetering wel moet tegenhouden. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop; 4'/i Nederland 1916 97 15/16, 98 1/8. 67» Ned. Indië (p. st.) 91 7/8. 93 3/8. Youngleening 43, 48, 44 3/4, 46. 47»% Amsterdam 87 7/8, 93, 927». 47»% Rotterdam 86, 87 5/8, 89 7/8. Koloniale Bank 59, 627», 62, 631/4. Ned. Handel My. 66, 73 3/4, 70, 74. Aku 29, 33, 31, 347». Philips Gloeilamp 91, 101, 109. Unilever 103, 1097», Anaconda Copper 12 13/16, 15, 17 7/8. Alg. Exploratie 100, 109, 107, 110. Kon. Petroleum 132 3/4, 1413/4, 1397», 147 3/4- A'dam Rubber 47 3/4, 557», 527», 527». 58. Ned. Scheepvaart Unie 51, 57. 557», 597». Vorstenlanden 447», 48 3/4, 477», 50. Handelsver. „A'dam" 174, 1847», 178. 190. Deli Batavia My. 1277», 135, 132, 139 Pasir Kananga 48, 64. KON. HOLL. LLOH, WATERLAND, thuisreis, 4 Aug, Janeiro. FLANDRIA, uitreis, 4 Aug. v.m.ia Femambuco. ROTT. LLOYD. DEMPO, thuisreis, pass. 4 Aug, ut Oussant. MODJOKERTO. thuisreis. 4 Aug.q van Marseille. JAVA—NEW YORK LIK. SIANTAR, New York n. Java, pas» Kaap de Goede Hoop. SALEIER, 4 Aug. van Java te E HOLLANDAFRIK A-LIJ)' IJSTROOM, thuisreis, pass. 4 i; Palmas. KLIPFONTEIN, 4 Aug. vail EasZ naar Durban. MAASKERK, uitreis, 5 Aug deaux. MELISKERK, uitreis, 6 Aug.rifc' wacht SPRINGFONTEIN, thuisreis Sri Palmas verwacht. HEEMSKERK, vertrek 6 Au? van R'dam naai' Hamburg. RIETFONTEIN, vertrekt 6 Aug.» van A'dam naar Hamburg. HOLLAND—AMERIKA BEEMSTERDIJK, 4 Aug van K'1 Norfolk. ROTTERDAM, New York n. v.m. 11 u. te Plymouth verwaent STOOMVAART-MIJ. „0CEA»' MARON, Java n. A'dam, 4 Aug. Said. KON. NED. STOOMB.-® ACHILLES, 4 Aug van Genua n ARIADNE, 4 Aug. van Genua a COLOMBIA, 4 Aug. n.m. M Plymouth naar Havre. HAARLEM, 5 Aug. van Hamburg" werpen. HELDER, 4 Aug. van Iquique n. w- IRENE, 4 Aug. van Malta n. Ale» IRIS, 4 Aug. van Oporto naar Viga ORPHEUS, 4 Aug. van Kopenhagen Aalborg. ,„9 SIMON BOLIVAR, uitreis, pass- 4m 7 uur de Azoren. VENUS, 4 Aug. van Algiers te Usf», TIBERIUS, 4 Aug. van Hamburg HOLLAND—AUSTRALIË LB* TANIMBAR, uitreis, pass. 4 Aug. Goede Hoop. DIVERSE STOOMVAARTBEKICH BUSSUM. Barry Dock n. B. Aires, f Aug. Madeira. AALSUM, 4 Aug. van San B. Aires. Loud BATAVIER m. 5 Aug. v»n Rotterdam. g GRUTTO, 5 Aug. van Londen EBRO, sleepboot, 3 Aug. van Duinkerken, met een baggerm sleeptouw. vmis/ BATAVIER VII. 4 Aug- van K"»- Rotterdam. trines»* POELDIEP, 4 Aug. van King Rotterdam.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 10