LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 5 AugustJ BUITENLAND. KERK- EN SCH00LNIEUWS. SPORT. TELEGRAMMEN v DE ALGEMEENE TOESTAND. De komende handelsconferentie. De algemeene raad van de Interna tionale parlementaire handelsconferentie heeft besloten de volgende vraagstukken aan de orde te stellen op het a.s. congres te Rome: le. Contingenteering en beperkingen van het ruilverkeer en haar invloed op den internationalen handel. 2e. Lessen te trekken uit de overeenkomst van Ouchy. 3e. Het overmaken van goederen en goud van het eene land naar het andere zonder tegenpraestatle van goederen of diensten. 4e Het uiteenloopen van groothandels- en kleinhandelsprijzen. 5e. Economisch en financieel herstel van de landen van Midden- en Oost- Europa. 6e. Conventie nopens radio-uitzendingen. BELGIE. De mijnwerkersstaking. Na bewogen samenkomsten van de mijn werkers in het bekken van het Centrum besloten dezen tot het voortzetten van de werkstaking. Zij noodlgden andere groepen arbeiders uit zich bij hen aan te sluiten en aldus een solidarlteltsstaking teweeg te brengen. Ook de mijnwerkers in de Borlnage heb ben de verzoeningsvoorstellen van den minister van Arbeid verworpen en tot voortzetting van de staking besloten, even als de mijnwerkers in het bekken van Charleroi. Zondag heeft te Brussel een buitenge woon congres der mijnwerkers plaats. Te Leuven zijn zeven Chineesche stu denten aangehouden, ter voorkoming van een complot tegen de veiligheid van den staat. Bij een huiszoeking zijn communis tische bochures en andere belangrijke do cumenten bij hen gevonden. DUITSCHLAND. Dc strijd om de macht. In een hoofdartikel onder het opschrift: „Beslissende weken" schrijft de „Volkisehe Beobachter", het hoofdorgaa der nat.-soc.: ..Jaren lang is het Brünings streven ge weest de nat.-soc. uit de regeering te hou den. Slechts daaom hebben de socialisten hem geduld. Deze taktiek is nu ten einde en men begint de nat.-soc. te polsen over „deelneming aan de regeering". „Hierbij dienen wij aan te teekenen, dat wij er niet aan denken ergens deel aan te nemen; wij zullen evenals tot dusver vrij blijven, óf de leiding nemen en het aan anderen overlaten, zich daarbij neer te leggen. „Het staat vast dat de N. S. D. A. P. drie maal zoo sterk is als het centrum. Dat be- teekent, dat wij van elke vier ministers er drie mogen aanwijzen, onder stellige lei ding onzerzijds. M.a.w. wij willen alle po- litiek-beslissende ministeries. „De fronten zijn thans duidelijk afgeba kend. Van ontwijken kan geen sprake meer zijn. De beslissing: vóór of tegen Duitsch- iand zal in de komende weken vallen. Blijft het centrum aan het marxisme kleven, dan zal het in de toekomst door geheel Dultschland als vijand des volks worden uitgekreten en dienovereenkomstig worden behandeld. Tevens wordt de actie krachtiger voor 't aanstellen van de S.A en S.S.-formaties als hulppolitie. Voor het Centrum wordt het er niet ge makkelijker op! Rijkskanselier Von Papen heeft aan dr. Bracht een brief geschreven, waarin hij o a zegt, dat de harde verkiezingsstrijd buitengewone eischen aan de politie heeft gesteld Het nog nimmer bereikte aantal en grootte van de verkiezingsvergaderin gen. de hartstochten van de kiezers, en helaas ook de pogingen tot openlijke ter reur hebben van elk van hoog tot laag. in het bijzonder ook te Berlijn, het uiterste geëischt. Dappere ambtenaren hebben leven en gezondheid opgeofferd. Het is mij een bijzondere behoefte, alle betrokken leiders en ambtenaren hiervoor den dank der rijksregeering te betuigen. Ik verzoek u, dr. Bracht, mijn dank aan de Pruisische politie over te brengen. Ik hoop, dat de door den rijkspresident be volen godsvrede een welverdiende rust periode voor de politie moge zijn. Ik spreek echter ook het vertrouwen uit, dat haar waarschuwing tegen daden van geweld en het gepast gebruik maken van de wapens mogen bijdragen tot het herstel van geor dende toestanden. Naar werd gemeld heeft gistermorgen te Berlijn een Rijksministerraad plaats ge had onder voorzitterschap van Von Gayl, waarop besproken werd welke maatregelen de regeering zou nemen om een einde te maken aan de terreur, die in Duitschland tusschen de uiterst-geoiënteerde politieke partijen heerscht. De ministerraad duurde eenige uren en men is er tot overeenstem ming gekomen over de te nemen maat regelen. Men zou van plan zijn de straffen voor dergelijke daden van geweld belang rijk te verhoogen. Intusschen zullen de maatregelen, die de regeering van plan is te nemen als de ter reur nog aanhoudt, voorloopig nog niet uitgevaardigd worden omdat men nog eenigen tijd wil afwachten om te zien hoe de toestand zich verder zal ontwikkelen In verband met wat op dezen minister raad overeengekomen is. kan de Rijksre geering echter, zoodra de zaak begint te spannen, dadelijk de desbetreffende ver ordening afkondigen. De voorzitters van de sociaal-democra tische partij, Otto Wels en Hans Vogel, hebben, naar de „Vorwaerts" meldt bij dr. Bracht ten scherpste geprotesteerd over de nationaal-socialistischen terreur in Oost-Pruisen Sleeswijk-Holstein en an dere deelen van Pruisen. Zij legden er den nadruk op, dat zij zouden grijpen naar het recht van noodweer in den zin der wet en gevolg zouden geven aan de nood zakelijkheid voor de reoublikeinsche be volking van middelen tot zelfbescherming, wanneer de bescherming van den staat mocht falen De plaatsvervangende rijks commissaris heeft erkend, dat hij het ge vaar inzag en verklaard, dat hij er naar streefde dit gevaar meester te worden. Het bestuur van den Duitschen bond van vakvereenigingen heeft een verklaring gepubliceerd, waarin het o.a. luidt: De doorvoering van de laatste sociaal- politieke noodverordening heeft degenen, die door de daarin vervatte maatregelen worden getroffen, zoomede alle werkne mers, in zulk een staat van opwinding ge bracht, dat gevaar dreigt voor het geor dend staatkundig en sociaal leven. Wij achten het derhalve onzen plicht, de rijksregeering er op te wijzen, dat binnen zoo kort mogelijken tijd de meest druk kende maatregelen deze noodverordening dienen te worden opgeheven. Wij zien met de grootste bezorgdheid, dat door sociaal-reactionnaire elementen getracht wordt, de rijksregeering over te halen tot maatregelen, welke practisch de afbraak van de rechtspositie der arbeiders tot gevolg zouden hebben. Onze leden sporen wij intusschen aan, naar best vermogen rust en orde te hand haven. ITALIË. Mussolini over het Fascisme. Mussolini heeft een schriftelijke uiteen zetting gegeven van de politieke leer van het fascisme, in de inleiding verklaart hij, dat hij het fascisme niet heeft geschapen op de basis van een reeds gereede leer, doch dat hij eerst de wet van het handelen heeft gevolgd. Mussolini vervolgt dan: Het fascisme heeft thans zijn eigen doelstel ling in alle vraagstukken, welke materieel en geestelijk van belang zijn voor de vol keren der wereld Vóór alles gelooft het fascisme, wat de toekomst en de ontwikke ling der menschheid in het algemeen be treft waarbij niet wordt gezinspeeld op de huidige politiek niet aan den eeuwi gen vrede Derhalve wijst hij het pacifisme terug. Slechts de oorlog brengt alle men- schelijke energie tot de hoogste spannin gen Een leer, welke uitgaat van de voor waarde den vrede te eischen, is 't. fascisme vreemd. Het fascisme bestrijdt beslist iedere leer. die de basis vormt van het z.g. wetenschappelijke en marxistische socia lisme, d.w.z. de leer van het historische materialisme. Het fascisme staat eveneens geheel tegenover de liberale doctrine, zoowel op het gebied der politiek als op dat van het bedrijfsleven. OOSTENRIJK. Het protocol van Lausanne. De hoofdcommissie van den Oosten- rijkschen Nationalen Raad heeft na lang durige debatten het protocol van Lausanne met elf tegen tien stemmen aangenomen. Overeenkomstig een voorstel van den Landbond werden hierbij de bepalingen van het protocol aldus geïnterpreteerd, dat ook in het vervolg voor besluiten van den Raad van den Volkenbond eenstemmigheid noodig is. wanneer deze besluiten betrek king hebben op bepalingen, die betrekking hebben op het protocol van Genève van Januari 1922. De bevoegdheden van de Controlecom missie en de bepalingen van een vroegere aflossing der leening dan in het jaar 1942, zouden slechts betrekking hebben op de financieel-technische voorwaarden. Uit deze beslissing van de hoofdcommmissie kan nog geen conclusie worden getrokken omtrent de stemming, die de volgende week in den Nationalen Raad zal plaats hebben. ZUID-AFRIKA. De kwestie prof. Lamont. De Senaat van de Universiteit van Pre toria heeft zijn goedkeuring gehecht aan het besluit van den Raad der Universiteit om den lector H. P. Lamont, den schrijver van het geruchtmakende boek „War, Wine Women" per 1 October a.s. zijn ontslag te verleenen. Men zal zich herinneren dat eenige na tionalistische studenten prof: Lamont eenigen tijd geleden hebben ontvoerd en hem met teer en veeren hebben besmeurd omdat hij naar hun meening in genoem den roman den Afrikaanschen stam had beleedigd. Het besluit is thans ter be krachtiging aan den minister van onder wijs voorgelegd. RECLAME. GELUKKIG MET EEN GEWICHT VAN 136 POND. 38 pond verdwenen - Er volgen er meer. De meeste vrouwen zouden zich onge lukkig voelen als hun gewicht 136 pond was. Maar deze vrouw niet. De reden is, dat zij eerst 174 pond woog. maar ze ontdekte een uitstekende manier om die ontsierende overdadige dikte kwijt te raken. Zij schrijft: „Zes maanden geleden, toen mijn ge wicht 174 pond was. begon ik Kruschen Salts te nemen. Ik ben toen langzamer hand afgenomen tot 136 pond en nog steeds wordt het minder. Aan mijn eetwijze heb ik niets veranderd. Ik doe niets anders, dan eiken morgen een halven theelepel Kruschen te nemen in een glas warm water. Ik vind Kruschen ook uitstekend voor galzucht, waar ik vroeger heel veel last van heb gehad. Maar nu is dit totaal verdwenen. Ik voel me werkelijk een ander mensch en heb dit alles slechts te danken aan Uw wonderlijke Kruschen Salts." Mevr. M. K. Eiken morgen de kleine dagelijksche dosis Kruschen verzekert een natuurlijke, volkomen verwijdering der onverteerde voedingsstoffen en alle overtollige vloei bare afvalproducten. Indien deze afval niet regelmatig verwijderd wordt, dan zullen de organen trachten het op een andere manier kwijt te raken en het wordt om gezet in een overmatige vet-aanzetting. Eén flacon is genoeg om U ervan te over tuigen. dat U zich door Kruschen jonger zult voelen opgewekter energieker en levenslustiger. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a f. 0.90 en f. 1.60 per flacon. 4087 PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 7 AUGUSTUS. BENTHUIZEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halfelf en nam. 7 uur, de heer van der End van Aalst. Geref. Kerk: Voorm. halfelf en nam. 3 en 7 uur, leesdienst. BODEGRAVEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. S. van Dorp van Den Haag. Geref. Kerk: Voorin. 10 uur en nam. halfzeven, ds. E. Schouten van Amersfoort. Evang. Luth. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Haumersen. Geref. Gem.: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, leesdienst. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Bakker van Bleiswijk (Bed. H.D.): nam. 6 uur, ds. Lekkerkerker van Bennebroek. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. Versteegt van Nieuwerkerk a. d. IJssel. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Bijdemast. HOOGMADE. Ned. Herv. Kerk: Nam. kwart over 2 uur, ds. van Waardenburg. DE KAAG. Ned. Herv. Kerk: geen opgave KATWIJK AAN DEN RIJN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien, de heer Luitjes van Leiden; nam. 6 uur, de heer de Jong van Katwijk aan Zee. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Meijering. KATWIJK AAN ZEE. Geref. Gem. (Remisestraat): Voorm. 10 en nam. 6 uur, leesdienst. KOUDEKERK. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven (Bed. H.D.), ds. Odé. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur (Voorb. H.A. en Openb. Bel.), ds. Haspers. LEIDERDORP. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. Streeder. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. P. J. O. de Bruijne van Vrouwenpolder. LEIMUIDEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halfelf, ds. Jongens. Geref. Kerk: Voorm. halfelf, leesdienst; nam. halfacht, ds. van der Weerd. NIEUWKOOP. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfacht, ds. van ijngaarden. Geref. Kerk: Voorm. halfelf, ds .Mool- huizen van Aarlanderveennam. halfacht, leesdienst. Remonstr. Kerk: Voorm. halfelf, mej. J, S. A. Muys v. d. Moer, van Leiden. NIEUW-VENNEP, Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien, ds. Baljon van Halfweg; nam. 6 uur, ds. Dönselman van Amsterdam. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 3 uur, de heer de Jong, cand. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfdrie, de heer Aacfjeenbrug. NOORD WIJKERBOUT. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, de heer Streeder van den Haag. OEGSTGEEST. Ned. Herv. Gem. (Groene Kerkje): V.m. 10 uur, ds. Jansen Schoonhoven. Pauluskerk: Voorm. 10 uur, ds. Voors van ^ierjkzee; nam. 5 uur, geen dienst. OUDE-WETERING. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halfelf, ds. Geerling. Geref. Kerk: Voorm. halfelf en nam. halfacht, ds. Middelkoop van Middam. Remonstr. Kerk: Nam. halfacht, ds. v. Wijngaarden. RIJNSATERWOUDE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halfelf (Voorb. H.A.). ds. Broeyer van Woerden. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halfelf en nam. 7 uur, leesdienst. SASSENHEIM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, de heer H. Peters van Amsterdam; nam. 5 uur, ds. Jansen Schoonhoven van Oegstgeest. Geref. Kerk: Voonn. halftien en nam. 5 uur, ds. Kuiper. TER AAR. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halfelf, de heer Ooms van Amsterdam; nam. 3 uur, ds. de Lange van Woerden (Bed. H.D.). Geref. Kerk: Voorm. halfelf en nam. halfzeven, ds. Warnink. VALKENBURG. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Siddré van Noordwijk; nam. halfzeven, ds. de Bel van Warmond. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. van Apeldoorn van Leiden. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur, leesdienst; nam. 3 uur, ds. Versteegt van Nieuwerkerk a. d. IJssel. Chr. Afg. Gem.: Voorm. 10 en nam. 6 uur. d% Grisnijft Rem. Geref. Gem.: Voorm. 10 uur. ds. van Nooten. WARMOND. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. Nicolai van Jutphaas. ZOETERWOUDE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, de heer de Witt van Noordwijk aan Zee. OLYMPISCHE SPELEN 1932. GERINGE SUCCESSEN VAN ONZE LANDGENOOTEN. Nederland na 5 dagen op de 15de plaats. (Van een bijzonderen medewerker). Het schermtournooi. LOS ANGELES, 4 Aug. In het scherm tournooi floretschermen voor dames is onze landgenoote mej. Jo de Boer ten slotte als zesde geëindigd. Het mag voor haar en voor haar landgenooten echter een voldoening zijn, dat zij in het Olym pisch schermtournooi de eenige is ge weest, die de Olympische kampioene mej. Preiss (Oostenrijk) een nederlaag heelt toegebracht en dat zij tenslotte is geëin digd met een gelijk aantal punten als de Duitsche Olympische kampioene mej. He- lene Mayer, die echter eenige treffers min der had ontvangen en daardoor vóór mej. De Boer op de vijfde plaats kwam. Mej. E. Preiss (Oostenrijk) en de En- gelsche schermster Miss Guiness eindigden beiden met een gelijk aantal punten, n.l. acht gewonnen partijen en één verloren partij. Hierdoor was een extra finale tus schen deze beide schermsters noodig en deze strijd was zeer spannend. Achtereen volgens was de stand 22 en 33. Eerst daarna gelukte het de Oostenrijksche nog twee treffers te plaatsen, waarmede zij den gouden Olympische medaille had ver overd. Mejuffrouw Jo de Boer beëindigde het tournooi evenals Helene Mayer met 5 ge wonnen en vier verloren partijen. Onze landgenoote had echter in totaal 35 tref fers en Helene Mayer slechts 29, zoodat onze landgenoote achter de Duitsche kam pioene kwam. Mejuffrouw De Boer won haar partijen tegen mejuffrouw Munck (Denemarken) 1—5, mejuffrouw Olsen (Denemarken) 35; Miss Butler (Engeland) 35; tegen de Olympische kampioene mej. Preiss (Oostenrijk) 45 en Miss Lloyd (Amerika) 4—5. Onze landgenoote verloor echter haar partijen tegen de tweede-prijswin- ster Miss Guiness (Engeland) 15, de derde prijswinster mej. Bogen (Hongarije) 15; Helene Mayer (Duitschland) 15 en mej. Adams (België) 25. Hieruit blijkt, dat de Olympische kam pioene mej. Preiss alleen tegen onze landgenoote een nederlaag heeft geleden. De einduitslag luidt: 1. Mej. E. Preiss (Oostenrijk), Olym pisch kampioene, 9 gewonnen partijen, 1 verloren partij; 2. Miss Guiness (Engeland), 8 gewonnen, 2 verloren partijen; 3. Mej, Bogen (Hongarije), 7 gewonnen en 2 verloren partijen; 4. Mej. Adams (België), 6 gewonnen en 3 verloren partijen; 5. Mej. Helene Meyer (Duitschland) 5 gewonnen en 4 verloren partijen; 6. Mej. Jo de Boer (Nederland) 5 ge wonnen en 4 verloren partijen. De heer G. van Rossem. secetaris van het Nederlandsch Olympisch Comité is interimair belast met de leiding van de Internationale Scherm Federatie. De Nederlandsche schermer, de heer D. de Jong, heeft het er slecht afgebracht. In de voor-finale voor heeren floretschermen heeft hij zeer ongelukkig gewerkt. Hij heeft alle partijen van zijn groep verloren en is hierdoor voor de finale uitgevallen. De prestaties van Peters. Peters heeft in den wedstrijd hink-stap- sprong tenslotte met een sprong van 14.93 Meter de vijfde plaats bezet, zooals wij reeds hebben gemeld. In de voorwedstrij den heeft hij evenwel met een zelfde sprong de vierde plaats bezet. De Ier Fitzgerald heeft onzen landgenoot echter bij den laatsten sprong van zijn' plaats weten te verdringen. Tot een prijs hebben wij het dus ook in dit onderdeel van de Olympische Spelen niet kunnen brengen. Moderne vijfkamp. In den schietwedstrijd, onderdeel van de Moderne Vijf kamp heeft luitenant Van Rhijn de middenplaats bezet. Het iandenklassement na vijf dagen. Het Iandenklassement na vijf dagen, uit gerekend volgens de verhouding 3—21, waardoor een beter beeld wordt verkre gen, is thans als volgt: 1. Vereenigde Staten80 punten 2. Frankrijk 24 3. Italië 19 4. Finland 18 5. Zweden 12 6. Canada 11 7. Engeland 11 8. Duitschland 10 9. Polen 7 10. Oostenrijk 7 11. Japan 7 12. Ierland 6 13. Tsjecho-Slowakije 6 14. Hongarije 6 15. N e d e r 1 a n d 5 16. Denemarken5 17. Australië 3 18. Lethland 2 19. Philippijnen 1 punt 20. Zuid-Afrika 1 (Het kunsttournooi is hierbij niet inbe grepen). WATERPOLO. ZIAN VI—L. Z. C. V 1—2. De Leidenaars kampioen. In dezen laatsten wedstrijd kwam L.Z.C. uit als volgt: Doel: F. Munting; achter Th. J. Valk, J. Westen, Steynman; voor: P. Lut, Tege laar, Bekooi. Met deze overwinning is L.Z.C. V kam pioen van haar afdeeling, daar de H. Z. en P. C.-vet. voor dezen titel niet in aan merking wenschten te komen. Even voor rust scoort regelaar, in een moeilijke positie liggend, het eerste doel punt voor L.Z.C. Na rust maakt de mid- voor van Zian, als hij vrij ligt, met een hard schot gelijk. Even voor het einde is het Lut, die zijn club de overwinning be zorgt door uit een moeilijke positie 12 te maken. Met dezen stand komt het einde, wat voor L.Z.C. V een mooie prestatie mag heeten. DE BOTSINGEN IN DlTTSq BERLIJN, 5 Aug. (Wolff) houden zich alle uitvoerig bezq voorgenomen maatregelen der, tot bestrijding van de politieke: De „Berliner Lokolanzeiger-1 „Tag" weten te berichten ove| verklaringen van de partial NS.D.A.P., waarin de politieke! ten scherpste veroordeeld worg de partijleiding tevens wil track-: den der S. A. formaties onteer? te weerhouden van zulke geweid Hierover zouden de bespreking pen hebben die de vertegeneten» N.S.D.A.P. gisteren met leden di- geering gehad heeft en waarin; overeenkomstige beloften van 4 L leiding zou hebben overgebrachf P De „Vorwaerts" (soc.) ivaarschj I maatregelen die uitsluitend ti gericht zijn en verklaart dat het politiek vraagstuk betreft. Kan 4 ring van de N.S.D.AP. geen ve-J in houding afdwingen, dan moet] strijd tegen allen opnemen int des lands. De „Deutsche Allgemeine spreekt zich uit voor het vellen! doodstraf tegen hen die onrecht bruik maken van wapenen die ten gevolge kunnen hebben. CHEMNITZ, 5 Aug. (V.D.). 1| geloopen nacht ontstond in Herold, waar de Nazi's hun i hebben, een schietpartij toen t_ nen, die niet tot de nationaal-jvJ partij behoorden, in het café 4 en er een woordenwisseling onts. De tandarts Krebeck uit Chen; door een revolverschot zwaai Hedenmorgen is hij aan de gets; leden. MUENCHEN, 5 Aug. (VB) K;J ding van de berekening, dat 1 van den Rijksdag de communist vaardigde Klara Zetkin de es| komst van den nieuwen Rijk ten presideeren schrijft de nat:J listische „Voelkische Beobachtl reglement van orde. dat zoo ten spoedigste door een betel moet worden. Overigens kan itl volk er van verzekerd zijn. dat T genwoordigers zich op de juial genover een dergelijke onwaarüf len weten te gedragen. I11 een artikel, waarin woiil deeld dat sedert 1 Januari 193! tl naal-socialisten 59 dooden en Uil den hadden geteld, schrijft de ,t| Beobachter" dat een op gelijke handelen der verschillende gio-jJ gedurende tijdelijke uitzondert;» den niet meer voldoende is. hf dient volgens het blad te wordal een verschil is of de wapenen tlonaal-socialistische handen beïii de handen van „Marxistische nr.ïl Het gaat om de gezindheid en tól daad zelf. Het afkondigen san :l straf heeft slechts zin wannest f richt tegen degeen die moorden ril tegen degenen, die gewapend dei^ willen bestrijden. Koenigsbergen. 5 Aug. (VB! ij zijde van het politie-presidium teSr bergen wordt medegedeeld, dat de 1 nomen aanslag op het VakverüLO bouw te Koenigsbergen op 1 Aug Ij gehelderd. De desbetreffende stda den heden ter beschikking van *1 gesteld. De acht daders zijn SA fel de twaalfde stormbrigade. Ondii^L vindt zich ook de commandat' u -J gade. Ook een geval van brands-'- vier pogingen tot brandstichtijl:ifej j.l. te Koenigsbergen-Kalthof derd. In verband hiermede zijc-'^t sonen gearresteerd, die esee-.J| twaalfde stormbrigade der S LOETZEN, 5 Aug. (V.D.) 'loopen nacht is een bomaari^^ op het rijktsbank-filiaal te^ bom was geplaatst tegen een pw voorzijde van het gebouw. uitgebouwd balcon van de eerste stut. De bom ontplofte met een knal en richtte groote schade stond was politie ter plaatse, w*11 derzoek was zonder resultaat. Voorts is een bomaanslag g?P- zaal te Jucha. waar een N. S. veis werd gehouden. Persoonlijke ongevallen deden bij niet voor. 0 ARRESTATIES IN ROME, 5 Aug. (Reuter). Het I doet alhier de ronde, dat er 0. dagen in verscheidene steden een aanzienlijk aantal arrestatie» verricht.- Zelfs wordt een cijfer van ties genoemd; zij zouden in vero met een „beweging voor reen heid". Van gezaghebbende zijne klaard, dat deze geruchten on) L Er is wel een aantal arrestaWJ richt, doch dat was veel nuno dan het genoemde cijfer. Het j gewone politiemaatregelen teg .1 die Communistische sympatnree DE KREUGER-AFFAIKE- NEW-YORK, 5 Aug. (Reuter). 0|| stel van de Zweedsche liquidate® L het federale gerechtshof beslot Kreuger en Toll in de Vereenig® failliet te verklaren. OVERSTROOMING IN MANTSJO1® CHARBIN. 5 Aug. (Reuter). J7 5 telijk deel van Mandsjoertfe n ernstige oversü-oomingscatastr^M troffen. De rivier de Bungari - schillende zijrivieren, zijn oevers getreden en heboen ie^ gebieden overstroomd. ..-.iinei Een Japansche troepenafdeeu ledig van de buitenwereld ais moet door middel van vliegtuig^ viand worden voorzien. w; Een troep Mandsjoerijscne echter eveneens opgesloten en hongersnood bedreigd, evena De aangerichte materiëele schad J zienlijk, temeer daar de oogs zijn. Het spoorwegverkeer is g JS,_ Het verlies aan menschenleveru men vreest, zeer aanzienlijk zu

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2