LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 2 Augustus BUITENLAND. TELEGRAMM0. DE ALGEMEENE TOESTAND. Von Papen zitvast. De Duitsche regeering van Von Papen schijnt vastbesloten aan te blijven en ba seert dit op den verkiezingsuitslag. Men zie het Interview met den Rijkskanselier. Nieuwsgierig zijn we, hoe de partijen daar op zullen reageeren! Deze houding van Von Papen geeft Hitler In geen geval waarnaar hij streeft. BELG1E. De mijnwerkersstaking. De staking in de steenkoolmijnen in de provincie Limburg Is thans volkomen be ëindigd. Daarentegen duurt de staking in de steenkoolmijnen bij'Mons en Charleroi voort. DUITSCHLAND. Na de verkiezingen. De Duitsche pers blijft nog. naar mate van haar schakeering. den verkiezingsuit slag bespreken. Opvallend wordt hoe bij de Nazi's toch eenige teleurstelling merkbaar wordt! De leider der Beiersche Volkspartij. Schaeffer heeft een proclamatie uitge vaardigd. waarin verklaard wordt dat de Beiersche Volkspartij met haar 20 manda ten in den nieuwgekozen Rijksdag met het versterkte Centrum een achtenswaardig blok van het Christelijk conservatieve mid den beteekent zonder welker medewerking een wederopbouw van Dultschland niet mogelijk ls. Dat Dultschland niet rijp is voor de dictatuur, heeft 31 Juli duidelijk bewezen. De volkswil heeft gesproken. Deze volkswil heeft Adolf Hitler niet tot de dic- tr.tuur geroepen doch ter verantwoording en tot de schijnorde in dienst van recht en grondwet De Beiersche Volkspartij ver wacht dat de regeering het votum van het volk zal voltrekken. De dagelij ksche voorzitter van de Duit sche Centrumpartij. Joos, publiceert in de .Koelnische Volkszeltung" den volgenden oproep: Met groote genoegdoening en gerecht vaardigde trots zien wij terug op de ver kiezingssuccessen van den 31 Juli. Dank zij een in de geschiedenis van de Duitsche Centrumpartij weergalooze overgave en propaganda-arbeid is het gelukt niet alleen den aanval op ons af te slaan, maar bo vendien nog groote vorderingen te maken. De vermeerdering van or.ze politiek-parle- mer.taire kracht maakt het ons ook in den nieuwen rijksdag mogelijk met invloed te streven naar een politiek, die ons volk uit de verwarring voeren zal, het land weer orde en rust verschaffen zal en op de basis van de grondwet een gezonde sociale, eco nomische en nationale ontwikkeling zal waarborgen. Het is onze plicht alle strij ders, medearbeiders en vrienden te danken. De uitlatingen van deze zijde zijn daar om van te meer belang, omdat ongetwij feld onderhandelingen zullen worden inge luid tusschen de Nazis en het Centrum tot vorming van een regeering. bij slagen waarvan von Papen zou kunnen inpakken. Gezien diens uitlatingen gelooft hij echter niet aan succes en ook wij doen dit voor alsnog nog niet! Von Papen schijnt er zelfs op te rekenen dat in den Rijksdag geen meerderheid te genover hem zal worden aangedurfd. Veel gerucht is er omtrent de gebeurte nissen te Konigsbergen. Nog wordt gemeld (als bewijs dat men hier met een stelselmatige voorbereiding to doen had) dat de brandweer 33 maal loos gealarmeerd werd. Een deel der politie is thans met karabijnen bewapend De communistische leider, het gemeen teraadslid Sauff. ls aan zijn wonden over leden. Volgens een communistisch strooibiljet zouden de communistenleiders Schütz, Her mann en Sauff op een ..moordlijst" van de N.S.D.A.P. gestaan hebben. De eerste twee zouden slechts door een toeval aan den dood zijn ontkomen Namens het „IJzeren Front" en alle aan gesloten organisaties heeft de soc.-dem. af gevaardigde Larssen telegrammen gezonden aan den rijkspresident en den rijkskanse lier waarin om krachtige maatregelen ge vraagd wordt De directie van de „Königsberger Har- tungsche Zeitung" heeft een belooning van 1000 R M uitgeloofd voor het opsporen der brandbommenwerpers. Gistermorgen vroeg werden op verschil lende plaatsen in het district Pinneberg en ln Noord-Dithmarschen door onbeken den aanslagen met handgranaten gedaan op de filialen van de coöperatie „Produk- tion". In de stad Pinneberg werd een hand granaat uit een open auto naar het huis geslingerd, waarin zich de winkel en het kantoor van de soc.-dem coöperatie be vindt. Hetzelfde geschiedde te Elmshorn, Barmstedt, Utersen en drie andere plaat sen in Noord-Dithmarschen. Er kwamen geen persoonlijke ongevallen voor, doch op sommige plaatsen werd vrij veel mate- rieele schade aangericht. De leiding van de gouw Oost-Pruisen van de N.SD.A.P. publiceert een verklaring, welke tegelijkertijd getelegrafeerd werd aan den Rijksminister van binnenlandsche za ken en waarin o.m. staat dat de N.S.D.A.P. niets heeft uit te staan met de aanslagen welke Maandagmorgen gepleegd zijn op verschillende leden van de KPD. en de S. P.D. en dat zij deze aanslagen eveneens ernstig afkeurt. Maar intusschen Kerrl. de nationaal-socialistische presi dent van den Pruisischen Landdag, heeft b.v. den avond voor de verkiezingen te Es sen gesproken en gezegd: .De nationaal- socialistische oartij heeft niet alleen het recht maar ook den plicht thans de macht in het rijk over te nemen. Zij zal zich aan dezen plicht niet onttrekken en dit ook niet doen indien haar een paar honderd duizend stemmen voor de meerderheid zou den ontbreken." Tot dusver zijn er in verband met de aanslagen te Konigsbergen twintig arres taties gedaan Van den kant van de politie wordt echter tevens meegedeeld, dat men nog niet definitief heeft kunnen vaststel len. tot welke politieke richting te caders behooren. In de Hlndenburgstrasse te Koningsber gen is het 's middags nog tot een vecht partij gekomen tusschen communisten en natlonaal-soclallsten, die zij ln een tehuis voor werkloozen dreven. Het ontboden Ueberfallkommando bevond op de natio- naal-socialisten munitie en drie ploerten- dooders. De menschen hadden geen ver gunning wapens te dragen. De nationaal- socialisten werden gearresteerd. Laat in den middag werden van twee Joodsche winkelzaken de vensterruiten ver nield. De daders natlonaal-soclallsten. wer den door de politie in hechtenis genomen. De regeeringscommissaris voor Pruisen, dr. Bracht heeft een oproep gepubliceerd van den volgenden Inhoud: „De verkiezing is voorbij, het volk heeft gesproken Het volledig herstel van den binnenlandschen vrede is thans het eerste gebod. Geweld en terreur moeten eindelijk voor den eerbied voor de wetten wijken. De heiligheid van het menschenleven mag niet langer aangetast worden, ik waarschuw voor de laatste maal! De staatsregeering zal niet terugschrik ken voor de scherpste maatregelen om haar plicht jegens de vreedzame staatsburgers geheel te vervullen, en den godsvrede te houden, dien ons land noodig heeft. Ik waarschuw zoowel alle organisaties, als ieder persoonlijk om tot terreur op te hitsen. De pers moet zich ook van elk op zwiepen van hartstochten onthouden en eveneens van onjuiste berichtgeving, anders zal de vrijheid der pers worden aangetast." De rijkskanselier heeft in zijn eigenschap van rijkscommissaris voor Pruisen den Pruisischen Landdag in een schrijven ken nis gegeven van de ontheffing uit hun functie van den minister-president Braun en de overige Pruisische ministers, bene vens van de vorming van de voorloopige Pruisische regeering. De raad van oudsten van den Pruisischen Landdag is voor mor gen geconvoceerd voor een zitting waar de eerstvolgende Landdagzitting zal worden vastgesteld welke misschien reeds in de a.s. week zal worden gehouden. De voornaamste taak van den Landdag zou zijn een nieu wen minister-president te kiezen. FRANKRIJK. Weer een oorlogsgedenkteeken onthuld. Gisteren hebben de prins van Wales en de president van de Fransche republiek te Thiepval een monument onthuld ter nage dachtenis van de 73.367 Engelsche officie ren en soldaten, die ln den slag aan de Somme het leven gelaten hebben. Een groote menigte hoorde de redevoeringen van prins en president aan. President Le brun heeft in zijn rede uitgeweid over het consultatieve pact dat Engeland en Frank rijk te Lausanne hebben gesloten en dat, volgens hem. aan ieder lid van de Europee- sche gemeenschap de zekerheid geeft, te zullen worden geraadpleegd in iedere kwes tie. die zijn verdragsrechten raakt. Het Fransche volk, aldus Lebrun, was gelukkig in dit Initiatief, waarop -reeds talrijke ad- haesebetuiglngen zijn binnengekomen, eens te meer tegenover de wereld zijn vurigen vredeswil te zien bevestigd. ENGELAND. Verdeeldheid in de I. L. P. Het meerderheidsbesluit van het te Brad ford gehouden congres der Independent Labour Party om zich af te schelden van de Labour Party (ingegeven door het be zwaar van de Lagerhuisleden van de I. L. P. om zich te onderwerpen aan de leiding der Labourfractie) heeft reeds tot verdeeld heid in eigen gelederen aanleiding gege ven. De tegenstemmers hebben n.l. besloten een nieuwe organisatie te stichten, die trouw zal blijven aan de Labour Party. Een der leiders der beweging Is Wise, die zijn ontslag heeft genomen als lid van den na- tionalen administratieven raad van de I L P o OOSTENRIJK. Dr. Seipel v De oud-bondskanselier dr. Seipel is van morgen om halfacht, 56 jaar oud, over leden. Dr. Seipel was sedert drie weken opge nomen in een sanatorium tot herstel van gezondheid. Aanvankelijk maakte hij het ook iets beter, doch de laatste dagen was 'n ernstige wending in zijn ziekte gekomen. Dr. Ignaz Seipel. Ignaz Seipel werd op 19 Juli 1876 te Weenen geboren. Hij werd tot geestelijke opgeleid, in 1899 tot priester gewijd en promoveerde in 1903 aan de Weensche Universiteit tot doctor in de theologie. Reeds een jaar eerder was hij benoemd tot godsdienstleeraar aan de opleidingsschool voor onderwijzeressen In net jaar 1908 volgde zijn benoeming tot privaatdocent in de theologie aan de Weensche Univer siteit. in 1909 werd hij benoemd tot ge woon hoogleeraar in hetzelfde vak te Salz burg In October 1918 trad hij op als mi nister voor de sociale voorziening ln het kabinet-Lammasch. dat, zooals bekend, het laatste der K. u. K. regeering was. Bij de Februariverklezingen van het jaar 1919 werd dr. Seipel ln de Nationale Vergade ring gekozen. Van 14 Maart 1919 tot 17 October 1919 was hij vice-president der commissie voor de socialisatie. In de Christelijk-sociale partij groeide zijn Invloed op geweldige wijze Haar leider was hij sedert 1921. na het uittreden van den prelaat Hauser. Vanaf deze plaats had hij grooten invloed op de politiek van de kanseliers Mayer en Schober, die als zijn plaat$vervangers golden. Zij moesten zijn inzicht verwezenlijken, volgens hetwelk Oostenrijk ondanks alles een levenskrach tige staat was. Eerst toen het hun niet ge lukte Oostenrijk te saneeren, trad hl] zelf naar voren en hij belastte zich in Mei 1922 met de functie van kanselier. Sedert 600 jaar toen Kardinaal Klesel onder Keizer Matthias kanselier was had geen priester dit ambt meer vervuld. Seipel ondernam reeds spoedig diplomatieke rei zen naar Verona, Berlijn en Praag. Het ge volg hiervan was het uiteindelijk totstand komen van 'n Volkenbondsleening (onder- teekening van het Geneefsche protocol op 4.10.1922). Met hulp hiervan werd de Oos- tenrljksche munt gestabiliseerd en kon de z.g. wederopbouw ingeleid worden. Toch moest het land zich belangrijke beperkin gen zijner onafhankelijkheid laten welge vallen. Op 1 Juni 1924 werd dr. Seipel op het Weensche Südbahnhof door revolverscho ten zwaar gewond. Het gelukte echter den artsen hem weder te doen herstellen. Den 7.11.1924 trad Seipel met zijn kabinet af en trok zich korten tijd later opnieuw met de kabinetsformatie belast, definitief terug. Deze aftreding geschiedde formeel, daar hij tengevolge van een spoorwegsta king de verantwoordelijkheid voor de sa neering van de spoorwegen niet meer wilde dragen. In werkelijkheid berustte zij echter op een zekeren tegenstand, dien hij bij verschillende regeeringen van Bonds- landen had ondervonden. Leider van zijn partij bleef hij echter en Seipel maakte weer verschillende buitenlandsche reizen. In Februari 1926 was hij ook bij" xljks- president von Hindenburg. Na het terug treden van het kabinet Ramek vormde Seipel den 20.10.1926 zijn tweede minis terie. Tengevolge van de in 1927 gehouden verkiezingen trad het kabinet Seipel af. Den volgenden dag volgde echter de nieuwe verkiezing der regeering. wederom onder zijn leiding. (Derde kabinet Seipel Tot 1929. Inzake het vraagstuk der aansluiting heeft Seipel steeds een stellige meening vermeden. In zijn programrede van 1928 uitte hij zich hieromtrent als volgt: „Wel licht heeft in de laatste jaren niemand zich zooveel moeite gegeven als ik, om steeds weer te zeggen, hoeveel ons met onze broeders in het Duitsche rijk ver bindt. Ik zal in dit opzicht ook als bonds kanselier niet verslappen. Wij zijn gelukkig dat het intreden van Dultschland in den Volkenbond ook het samenwerken met het groote broederrijk binnen het kader van den Volkenbond mogelijk maakt." Tot het laatste toe heeft Seipel grooten invloed geoefend. In December 1921 werd dr. Seipel dooi den Paus den titel van pauselijk protono- tar verleend, nadat hij vroeger reeds tot pauselijk prelaat was benoemd. Behalve talrijke theologische werken schreef Seipel ..Die wirtschaftsethischen Lehren der Kirchenvater", „Nation und Staat", „Gedanken zur Oesterreichischen Verfassungsreform", „Soziale Frage und soziale Arbeit", „Die Frau im öffentlichen Leben", „Die Versölinung der Nationen als Vorbedlngung der Völkerverstandi- gung" enz. Ter gelegenheid van zijn 50sten geboor tedag verscheen van Josef Gessl het boek „Dr. Seipels's Reden ln Oesterreich und anderwarts", dat ook zijn uitvoerige bio- graphie bevat. Opvallend is steeds het bescheiden leven van Seipel eeweest. die ook als bondskan selier in zijn eenvoudige kamer in een Weensch klooster bleef wonen. POLEN. Een incident met een Buitsch vertegenwoordiger. Ongeveer honderdduizend personen heb ben gisteren deelgenomen aan de betoogin gen te Gdingen voor Polen's recht op een uitweg naar zee en op Pommerellen. Uit de Slavische landen waren deputaties van mi litairen en scokols gekomen. De president hield een rede. waarin hij verklaarde, dat er geen Polen zonder zeekustgebied en Pommerellen bestaanbaar is. Geen macht ter wereld, zoo voerde de gewezen minister van handel. Kwlatkowski. aan. zou Polen zijn recht op dit gebied kunnen ontnemen. Voor een Duitsche tegenbetooging zorgde een Zeppelin, die boven de bocht van Dant- zig tweemaal in den loop van den dag ver scheen. De Duitsche legatie-secretaris te War schau. von Rintelen. heeft gisteren aan het Poolsche ministerie van buitenlandsche zaken kennis gegeven van een overtreding van de exterritorialiteit van zijn woning door de Warschausche politie. Deze heeft Zondagmorgen, ter gelegenheid van het Feest van de Zee. ln den tuin van de wo ning van den Dultschen consul een Pool sche vlag geheschen, die deze uit protest tegen dit eigenmachtig optreden, weer heeft laten verwijderen. Toen daarop de politie voor de tweede maal de vlag had laten hijschen. heeft von Rintelen haar persoon lijk ingehaald. Op dat oogenblik verscheen er politie, die eischte. dat hij zich legiti meerde. en daarop zonder verdere opmer kingen heenging. Even later werd voor de derde maal de vlag geheschen. thans bui ten den tuin. zoodat zij dan ook verder rustig kon blijven wapperen. De kwestie schijnt er vooral over te gaan, of de tuin van het huis, waarin de Duit sche legatie-secretaris zijn woning gehuurd heeft, al dan niet onder de exterritoriali teit valt. maar voorlooplg zijn de gemoe deren aan weerskanten door dit Incident heftig geprikkeld, ook al omdat het nu juist het Feest van de Zee was, waarop dit moest gebeuren, een gelegenheid, waar bij toch veel voor Dultschland onvriende lijks in de pers geschreven werd. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft den Poolschen gezant te Berlijn op gedragen de terugroeping te vragen van von Rintelen. Von Rintelen daarentegen heeft bij het ministerie van Buitenlandsche Zaken een nota ingediend, waarin hij protesteert te gen het feit dat een politieagent den tuin welke bü zijn appartement behoort is bin nengedrongen waardoor hij het exterrito- rialiteitsrecht heeft geschonden. De autoriteiten hebben een onderzoek in gesteld ten einde na te gaan of de door von Rintelen gedane stap gemotiveerd ls. De Poolsche pers spreekt algemeen haar verontwaardiging uit. waarbil er aan toe wordt gevoegd dat von Rintelen geenszins ontkent dat hij de Poolsche vlag heeft in gehaald. De meening wordt uitgesproken dat er te Warschau geen plaats is voor een diplomaat die het nationale embleen heeft beleedigd. VON PAPEN GEÏNTERVIEWD. NIET VAN PLAN TE WIJKEN. Rijkskanse lier von Papen neen gisteren een vertegen woordiger van de Associated Press, L P. Lochner, een interview toegestaan, waarin hij ronduit en ondubbelzinnig verklaarde, dat zijn regeering niet van plan was zich moeite te geven voor de vorming van een coalitie in den Rijksdag, die ter ondersteu ning van de Rijksregeerlng aangewezen ls op de partijen, waaruit de afgevaardigden afkomstig zijn. Wanneer aan deze verkiezing een bijzon dere beteekenis toegekend moet worden, aldus von Papen, dan is dat zeker wel deze, dat het Duitsche volk het streven van de regeering om het land van partij-invloed te bevrijden, goedgekeurd heeft. Het eenige wat wij verlangen is, dat onze bemoeiingen om Duitschland te bevrijden van zijn moeilijkheden geduld worden. Mijn collega's en lk willen met ons program Van streven naar opbouw voor den Rijks dag komen en de leden daarvan voor de beslissing stellen of zij ons, ln het aange zicht van de dringende behoefte aan een objectieven, onpartijdlgen bestuursarbeid, uit het zadel durven wippen. De vertegenwoordiger van de A. P. merkte op. dat de gedachte aan de moge lij kheid van een actie van wantrouwen den Rijkskanselier volkomen onverschillig scheen te laten. Hij sprak de hoop uit. dat de Centrumpartij, waarvan hij lid was, voordat hij Rijkskanselier werd en die hem tijdens den verkiezingsstrijd scherp aan viel, niet het odium op zich zou laden, een nieuwe kabinetscrisis in het leven te roepen. Over Adolf Hitler sprekende, gaf de Rijkskanselier als zijn overtuiging te ken nen. dat het oogenblik gekomen was, dat de Nat. Soc. beweging aan den wederop bouw van het vaderland daadwerkelijk moest meehelpen. Toen de vertegenwoor diger van de A. P. erop opmerkzaam maakte, dat eenige Amerikaansche bladen het resultaat van de verkiezingen in dezen zin interpreteerden, dat 60 procent van de leden van den nieuwen Rijksdag anti-repu- bllkeinsch was. waarmede zij de Nat. So cialisten, de Duitsch-Nationalen en de Communisten bedoelden, zeide von Papen: „De vraag van den staatsvorm is in het geheel niet in het geding. Daar ging het bij de verkiezingen ook niet om. Het Duit sche volk is er in de eerste plaats op uit om orde in de eigen huishouding te brengen en wij hebben geen tijd daarbij aan den staatsvorm te denken". Overgaande op de problemen van de buitenlandsche politiek, maakte de rijks kanselier de opmerking, dat de Duitsche regeering geen politiek van autarchie tot haar hoofdpolitiek maakte. Hij zeide: „De autarchie waar wij naar streven is ons door den wereldtoestand opgedrongen en wij streven daarnaar niet uit eigen wil. Wij willen, evenals elke andere natie, eraan medewerken, dat de douanemuren verlaagd worden en het ruilverkeer verge makkelijkt. Leven en laten leven is onze leus. De correspondent maakte toen tegenover von Papen de opmerking, dat de linksche pers 6e regeering verwijt dat zi] streng optreedt tegen communistische excessen maar niets zegt wanneer de Nat. Socialisten zich schuldig maken aan wetsovertredingen. De rijkskanselier antwoordde daarop zonder aarzelen en zeer beslist: „Iedereen die verantwoordelijk ls voor excessen en wiens overtredingen bewezen kunnen wor den, zooals bijv. bij de betreurenswaardige gebeurtenissen in Koningsbergen, zal on dervinden, dat wij besloten zijn snel en doortastend tegen hen op te treden. De kanselier ontkende dat het plan be stond de communistische partij voor bui ten de wet staand te verklaren. Toen de vertegenwoordiger van de A. P. vroeg wat de kanselier bedoeld had met zijn zin speling op een mogelijke grondwetswijzi ging in zijn onlangs gehouden radiorede, antwoordde de kanselier: De tegenwoordige Rijksdag bezit, door het een-Kamer-stelsel niet dat evenwicht en die opheffing, die b.v. het Amerikaansche Congres in den Senaat bezit. Onze Rijks dag. onze bondsraad kunnen niet met uw Senaat vergeleken worden, omdat hun be voegdheden veel zwakker zijn. Ik ben van meening dat Duitschland een Hoogerliuis noodig heeft Verder moest in ons kiesstel sel het lijstensysteem veranderd worden, volgens welk systeem elke partij een lijst van candidaten opstelt, waarvan voor elke 60.000 stemmen een candidaat geko zen verklaard wordt. Dan bestaat immers geen persoonlijk contact en practisch eigenlijk heelemaal geen contact tusschen candidaat en kiezers. De kiezers hebben niet eens invloed op de volgorde waarin de candidaten op de lijst komen te staan. Die volgorde wordt ge woonlijk uitgemaakt door een commissie uit het partijbestuur Ik hoop. dat ons kies stelsel wordt gewijzigd, dat de persoonlijke verantwoordelijkheid van het Rijksdaglid wordt hersteld. Wanneer er gisteren onder zulk een sy steem was gestemd, had ik mij in West- falen candidaat voor het Centrum gesteld en ik ben er van overtuigd, dat ik dan gekozen zou zijn." De rijkskanselier constateerde, dat elke partijleider in zijn redevoeringen over be- stuurshervorming had gesproken, maar dat niemand gehandeld had. „Binnen enkele dagen na mijn benoeming tot rijkscommis saris van Pruisen hebben wij 58 kleine districten met grootere vereenlgd en het bestuur vereenvoudigd door opheffing van 60 landsraden. In die richting trachten wij verdere reorganisatie uit te voeren, die zoowel in het rijk als in Pruisen dringend noodzakelijk ziin. CHINA. Chineesch vrijwilligersleger tegen Japan. De onder presidium van maarschalk Tsjang Hoe Llang gehouden militaire con ferentie heeft besloten tegenstand te bie den aan de Japansche troepen en te dien einde een vrijwilligersleger samen te stel len van 200.000 man. De Chlneesche regeering heeft de confe rentie medegedeeld dat zij alle economi- sche dwangmaatregelen tegen Japan zal nemen ten einde de Japanners te dwingen Mantsjoerite te ontruimen. Van offlcieele Chlneesche zijde wordt het bericht, dat generaal Ma gesneuveld zou zijn, tegengesproken. ROEMENIE. Maniu terug in het polity Te Boekarest vergaderde het v 1 natlonaal-zaranlstlsche partll men er ln slaagde den voorman, dezer partij Maniu ertoe te bew», P politieke leven terug te keeren 'v 'l klaarde zich bereid het voorzitt,- partij op zich te nemen doch wen? weer minister-president te word, Den doorslag schijnt hierbn hebben een Zaterdag verschudt editie van de „Curentul", wajfc'l eenige uitlatingen ln den moiidi, f legd, die speciaal tegen de Kroo-"] waren. Deze uitlatingen werden".! gedementeerd en ook oorgetm,,. ren dat Maniu zich niet tegen rf.lJ heeft gericht. Men vermoedt dat men hier te i». I met een liberale intrige om een £f ling tusschen den Koning en de 2 zaranistische partij te scheppen ——o- ZUID-AMERIKA, fed Tegen het communisme H Bolivia-Paraguay. H Blijkens een door de regeert» f gepubliceerd communiqué lijn 44 communisten, die de vorige m den deelgenomen aan een eo- schen opstand in de stad N. Peru. geëxecuteerd. De Chileensche regeering heeft J gebreide actie op touw gezet J communisme, daar in alle deelentB nieuwe communlsische aanslapjf gingen om tot een coup d'étjtvj zijn ontdekt. Verscheidene leifeJ munistfsche persoonlijkheden tjl rest gesteld. De regeering het!:» tengewoon militair gerechtshof j waarvoor de gearresteerden zul»! gebracht. Naar uit La Paz wordt gemelil oorlog met Paraguay daar than'l delijk geacht. De vijandelljkheif^ gebied van Gran Chaco neinei^BJj een ernstiger karakter aan. De hebber der Boliviaansche troel thans het ministerie van oortafc deeld dat zijn troepen het fort BI een der belangrijkste forten vrl guay hebben veroverd. Naar het Bil sche ministerie van oorlog mkJ ook het Paraguayaansche forti stormenderhand veroverd, waart]i de volledige vestinguitrusting ooi a langrijk aantal militaire docuiMtq gevonden. Ook de regeering van Paragm;! thans de volledige mobilisatie it| leger bevolen. VEREENIGDE STATEN Plannen van Hoover, Men verwacht, dat president Hc«a algemeene conferentie van arbeid a verheid spoedig bijeen zal roepen spreking van de mogelijkheid ras ring der 6 dagen-week als een si'; 3 mlllloen werkloozen te werk te ril 0G1 ,Mt( OPTIMISME VAN SBUTOK. 'SM LONDEN, 2 Augustus (V. DJ In een rede te Oxford verkl Engelsche deskundige op ftai economisch gebied Sir Waller bap men geen vrees behoeft te koestej dat de overeenkomst van Lausa niet definitief geratificeerd is. der herstelbetalingen ls gesloten! door niets meer geopend worden! paling, dat Duitschland een vis^_ bedrag moet betalen staat hoogstens weer ter sprake komen1™ dit bedrag opnieuw wil gaan^™ Sir Lay ton verklaarde er van on zijn, dat een bevredigende W-JJ de kwestie der oorlogsschulden rika tot stand zal komen en U t-ing op de overeenkomst van l geratificeerd zal worden. Lau»'| de slechtste zijde, die men ooi. conferentie heeft gezien. Layton ontwikkelde een voor»' hetwelk Engeland nieuwe overeen- met andere staten zal moeten -rt den grondslag van wederzijos-j-l toenadering op vrijhandelsgeo*'- j zou kunnen beginnen met oe^T vsin een algemeen maximum-^ i 10 pet. Bij een dergelijke tanelg^l den Nederland, België, Pcn,e® Argentinië zich zeker terstowd a. Het belang van de Engelsche n echter zóó groot, dat ook ee f van Duitschland en It-alle schijnlijk zou zijn. va Sir Layton sprak tenslotte j] dat de Engelsche regeering zien - niet zoodanig zou vastleggen.ua weg. die de eenige juiste is, betreden. DE TOCHT VAN PBOF. P'CC BRUSSEL, 1 Augustus. (ReUpf,jd den afgeloopen nacht is proi- vrachtauto van Brussel naar t trokken. Paul Ktpfer en Max ook op den wagen, die tevens met gondel vervoert. r,s Deze week zullen Plccard en stijgen. De geleerde heeft uwa kennen gegeven, dat hij niet zijn hoogterecord te slaan, ƒ0 is slechts wetenschappen!1"1 n' verrichten. nf NOODWEER BOVEN INNSBBCj INNSBRUCK, 2 Aug. (V. DJ. ontlastte zich boven Inns°™ noodweer, tengevolge waarva ,g keersstoringen ontstonden Arlberg naar Inist werd op plaatsen onberijdbaar en n verkeer kon pas hedenmorge JA den. Vooral de Mlttenw;aid ernstig beschadigd nabij de i(/}t Heele gedeelten zijn bed°!vrrtmi>s*; vallend gesteente en aar p!:| laatste treta reed gisteravond vaart in de aardmassas en u« Militairen zijn met het P begonnen. Op enkele plaatse i| massa over een afstand to 3 Meter hoog op de raus.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2