De uitslag der Duitsche Rijksdagverkiezingen LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 1 Augustus, KUNST EN LETTEREN. VISSCHEPUFFRICHTEN. SPORT. SCHEEPSVERBINDINGEN. llJ11 RUSLAND. Oogstmoeliijkheden. Volgens een officieel rapport Is de oogst slecht begonnen, gedeeltelijk wegens het gebrek aan paarden en brandstoffen voor de machines en ook het breken van ma chines, doch In hoofdzaak wegens het lijdelijk verzet van de boeren en ambte naren. Het reeds geoogste gebied Is vier millioen H A. minder groot dan op den zelfden datum in 1931. De Oekrajiene is het meest achter, daar dit gebied niet de helft van het tarweland heeft geoogst van 1931. Hét rapport zegt verder dat de maat regelen. getroffen om de te velde staande oogsten te beschermen tegen plunderaars totnogtoe onvoldoende zijn gebleken Boe ren komen alleen of in groepen met groote scharen naar de akkers tot het afknippen van de korenaren, die zij ln zakken 'mee huiswaarts nemen. In vele districten be vinden zich onder deze korenzamelaars ook hooggeplaatste ambtenaren van het plaatselijk bestuur. Rapporten over plun dering op groote schaal zijn binnengeko men uit de Oekrajiene, het Wolgagebied en het Noorden van den Kaukasus Uit eengezet wordt, dat dit grootendeels het gevolg is van teleurstelling bij een deel der boeren, tegenover wie de belofte der regee ring om hun bepaalde hoeveelheden graan als voorschot te geven, zoodra de oogst van het veld was. ln vele districten is te niet gedaan tengevolge van misverstand of onwil aan de zijde der plaatselijke amb tenaren. CHINA. Geen betalingen meer aan Japan. De Chineesche regeering heeft besloten de betalingen aan Japan als schadeloos stelling voor den boksersopstand, te staken. Soong. de Chineesche minister van financiën, verklaarde dat de betalingen aan Japan tot op het oogenblik maande lijks trouw waren gedaan, ondanks het feit, dat in Manasjoerije de Chineesche opbrengsten, welke bestemd waren voor de aflossingen van de Chineesche leeningen en voor de schadeloosstelling, in beslag waren genomen. Tevens verklaarde Soong. dat China, gezien den omvang van de in beslag ge nomen bedragen, niet ln staat ls, de be talingen aan Japan voort te zetten Hij voegde hieraan nog toe, dat China geen douanerechten in Mandsjoerije had ge noten, sinds de douane door de Japansche autoriteiten was bezet. Een even groot deel, aldus besloot Soong zijn rede, van de ontvangsten vóór de be zetting der douane, is nog.in handen van de Japanners of in die van de autori teiten van den nieuwen Mandsjoerijschen staat. VEREENIGDE STATEN. Plannen van Hoover - Roosevelt's eerste verkiezingsrede. President Hoover heeft, naar de „New- York Herald" meldt, een plan van negen punten uiteengezet voor het economisch herstel, waaraan hij verscheiden weken gewerkt heeft. Hij zeide dat hij, als het plan geheel voltooid was, een commissie van leiders van de industrie- en van het zakenleven zou vragen naar Washington te komen om te confereeren over het in werking stellen van het plan. Er waren, naar de president nog mee deelde, reeds conferenties gehouden tus- schen de regeering en verschillende com missies, die het economisch herstel be oogen. Hoover schetste de beraamde werkzaam heden als volgt: 1. Pogingen tot het organiseeren der nieuwe bevoegdheden, verleend aan de Reconstruction Finance Corporation met betrekking tot credieten voor openbare werken uit de te harer beschikking ge stelde V/: milliard dollar; 2 Bevordering van de beweging voor de opruiming van krotbuurten krachtens de wet inzake de R. F. C.; 3. Pogingen om een behoorlijke regeling te treffen voor credieten voor veevoeder uit fondsen van de R. F. C.; 4. Pogingen om het verbruik van land bouwproducten te bevorderen door het stimuleeren van de vraag door middel van een herstel van een normalen afzet; 5. Poging tot het uitbreiden van crediet- faciliteiten voor het zakenleven met name met het doel om volledig crediet te ver schaffen voor productie waar het verbruik verzekerd is; 6. Conferenties met spoorwegleiders om te pogen programma's te ontwikkelen voor grootere herstellingen en onder houdswerken; 7. Het organiseeren van het binnenland- sche bankcrediet door de instelling van een raad van coördinatie met de R. F. C. en andere organismen der V. S.; 8 Bespreking van een beweging om de werkgelegenheid te vergrooten door ver korting van den werktijd; 9. Een algemeene poging om nauwer samenwerking te verkrijgen tusschen de regeering en particuliere en publieke or ganismen bij het verleenen en beheeren van steun. Engeland. Frankrijk en Duitschland zijn het eindelijk eens geworden over de her stelbetalingen en het gevaar is, dat zij zich tegen ons vereenigen", verklaarde Roosevelt, de democratische candidaat voor het presidentschap in zijn openings rede voor de verkiezingscampagne. ..Dit, zeide hij verder, zou niet zoozeer zijn wegens hun schulden aan ons. als wegens de muren, die wij opgericht heb ben tegen hun handel. ..Onze politiek is. om de betaling dezer schulden te eischen en tevens het douane tarief te verlagen om den handel te doen herleven waardoor deze betaling verge makkelilkt zal worden. „De Ver. Staten kunnen het initiatief nemen voor een algemeene conferentie om de fiscale betrekkingen te stabiliseeren en de koopkracht van het zilver te herstel len." Aangaande het drankverbod verklaarde Roosevelt: „Indien het tegenwoordige con gres niet het initiatief neemt om de wet te wijzigen of de kwestie van haar af schaffing aan het land voor te leggen, zal ik onmiddellijk aan het nieuwe Congres vragen om het te doen. WEEKBLADEN. „Het Leven" geeft foto's van het proces- Gorgoelof; huiselijke kiekjes van de Neder- landsche deelneemsters aan de Olympische Spelen. Mariene Dietrich vervolgt haar verhaal over haar minnaars op het witte doek: Maurice Dekobra over het nachtle ven in New-York. In „de Wereldkroniek" vinden we ge slaagde opnamen van het tuinfeest van den Engelschen koning, den brand op Coney Island, de gebeurtenissen in Duitschland: een geïllusteerde bijdrage over Engelsche tradities, enz. Dr M, van Blankenstein schrijft ln „de Groene Amsterdammer" over Duitsche pa radoxen. dr Gunning over Bezuiniging en verbetering bij het onderwijs; dr Van Olst over de kunst van slapen, terwijl G Simons het jongste tooneelstuk van G. B. Shaw beschrijft. Voorts film- en schilderrubriek, enz. enz. De „Haagsche Post" bevat artikelen over den binnen- en buitenlandschen toestand, moeilijkheden van en met gastdirigenten, het voorzieningsfonds, de aanschaffing van schoolboeken, het gebruik van den zak doek automobielverzekeringen, enz. IJMUIDEN, 1 Augustus 1932. Tarbot per kilo f 1.50—1.10. Griet per kist van 50 kilo f. 48—20, Tongen p. kilo f. 2.551.25. Zetschol per kist van 50 kilo f.27—19, Kleine Schol f.27—6 50, Schar f.14 503.80, Tongschar f.3831, Pieter man en Poontjes f 182, Groote Schel- visch f. 2018. Middel Schelvisch f. 18.50- 12.50, Kleinmlddel Schelvisch f. 13.508.60 Kleine Schelvisch f 104.60. Kabeljauw p. kist van 125 kilo f. 74—27. Gullen f. 13 f.4—. Lengen per stuk f. 0,80—0.21. Heil bot per kilo f. 1.30—f. 1, Wijting per kist van 50 kilo f. 3.30—1.70. Koolvisch per stuk f. 0.310.10, Makreel per kist van 50 kilo f 17.50—11.50. 816 kisten versch. f. 10.508.50 p. kist. Aangekomen 6 stoomtrawlers: ON 111 met f. 3300, ON 60 met f 4800, IJM 58 met f. 4365, IJM 195 met f 2200, IJM 123 met f.3600, RO 15 met f. 1600: 5 kotters: O 342 met f 145. O 58 met f. 290. O 210 met f. 180, E 142 met f 1086, E 245 met f. 1077, en de loggers KW 175 met f. 380, KW 101 met f 720, KW 34 met f. 1240, KW 57 met f. 660, KW 47 met f. 480, KW 62 met f. 460, KW 43 met f 850. KW 44 met f. 130, KW 167 met f. 690, KW 124 met f 530, KW 96 met f. 430, KW 49 met f. 930. KW 23 met f. 460, KW 51 met f. 1480, KW 108 met f.440, KW 112 met f.420. KW 154 met f 660. KW 178 met f.450, KW 24 met f. 940 en SHV 342 met f. 730 besomming. Voorts zijn te IJmuiden aangekomen de KW 160 met 187 kantjes en de KW 137 met 221 kantjes pekelharing van Katwijk. OLYMPISCHE SPELEN 1932. BERGER OP DE 100 METER UITGESCHAKELD. Nader wordt gemeld, dat onze landgenoot Berger, nadat hij zich in de kwartfinale had weten te plaatsen, in de eerste dezer kwartfinales werd uitgeschakeld. Hij kwam o.m. uit tegen Tolan en Williams. Bijna den geheelen afstand ontspon zich een hardnekkige strijd tusschen hem en Wil liams. Williams bezette ten slotte de tweede plaats, doch Berger werd op de eindstreep nog geklopt door den Argentijn Luti. zoo dat hü op dit nummer was uitgeschakeld. De uitslag der eerste kwartfinale luidde: 1. Tolan V.E, 10.4 sec. 2. Williams, Ca nada, 3. Luti Argentinië. 4. Berger. Hol land. Het gewichtheffen. De wedstrijden in het gewichtheffen mochten zich op den tweeden dag in een grootere belangstelling verheugen dan daarvoor. In het vedergewicht behaalde de Franschman Suvigney de zege. daarmede een derde Fransche overwinning behalen de in het krachtsporttournooi. In totaal bracht hü het tot 287.5 K G. De uitslag luidde: 1 Olympisch winnaar Suvlgny (Frank- rijk) drukken 82.5 K.G. Trekken 87.5 K G. Stooten 117.5 K.G. Totaal 287.5 K.G. 2. Woelpert Duitschland) 282 5 K.G 3. Per- lazzó (VB.) 280 K.G. De schermwedstrijden. Voor de équipewedstrijden floret plaat sten zich ln den eindwedstrijd Frankrijk, Italië, Vereenigde Staten en Denemarken. GOLF. NOORDWIJKSCHE GOLFCLUB. Van Wulfften Palthe wint de Dharmajiva Cup. De wedstrijd om de Dharmajiva-cup, medailplay over 18 holes had tot resultaat, dat R. van Wulfften Palthe (30) den beker won met een netto score van 60. Om den tweeden prijs moeten overkam- pen F. G Waller (13) en mevr. N. Carp (20) beiden met een netto-score van 68. VOETBAL. TRAMBOYS ILEIDSCHE BAKKERSGEZELLEN. Hedenavond spelen de Bakkersgezellen een vriendschappelijken wedstrijd tegen Tramboys I op het Tramboys terrein aan de Nieuwe Vaart. Aanvang 7 uur. De navolgende passagiersschepen zijn Dinsdag 2 Aug. in radio-telegrafische ver binding met de daarnaast vermelde kust- stations en via die stations rechtstreeksch te bereiken. Medegedeeld door de N.T.M. Radio-Holland. Baloeran, Scheveningen Radio Chr. Huygens idem Colombia, idem Dempo, idem Flandria, Idem Hout man, idem Indrapoera, idem Joh. v. Oldenb. idem Kota Nopan. Alexandria Radio Kota Tjandi. Scheveningen Radio Oranla idem Oranje Nasau, idem P. C. Hooft, idem Poelau Roebiah. idem Rotterdam idem Sibajak. idem S. Bolivar, idem Springfontein, Las Pal- mas Radio Statendam, Scheveningen Radio Stuyvesant, idem. X Groote winst voor Hitier, doch geen meerderheid. De verkiezingsdag rustig, doch vele botsingen in den vooravond. Volgens de voorloopige officieele telling zijn uitgebracht 36 845279 stemmen. Zoo als bekend waren er plm. 44.5 millioen kie zers. De opkomst ls derhalve goed te noe men. n.l. ongeveer 82.3 pCt., zooals ook bij de laatste presidentsverkiezing. Deze stem men waren aldus over de partijen verdeeld: het presidentschap en voor de verkiezin gen van den Pruisischen Landdag. Wagens waarop luidsprekers zijn gemonteerd zijn, zooals bekend, geheel verboden. Dit heeft tot gevolg dat het verkeer op straat geen stagnatie ondervindt. Er zijn bijna geen clubjes van menschen die voor de aanplak- 31 Juli 1932 14 Sept. 1930 Sociaal-democraten 7.951.245 (24.3%) 8.575.244 24.5%) Nationaal-Socialisten 13.732.777 (37.4%) 6.406.379 (18.3%) Communisten 5.278.094 (14.3%) 4.590.160 (13.1%) Centrum 4 586.501 (12.2%) 4.127.000 lll.8%) Duitsch Nationalen 2.172.941 6 2.457.686 (-7 Duitsche Volkspartij 434.548 1.1%) 1.577.365 4.5%) Economische partij 146.061 0.4" ol 1.361.762 3.9%) Staatspartij 371.378 1 1.322.034 3.8%) Beiersche Volkspartij 1.190.453 2.8%) 1.058.637 3 Landvolk 91.284 1.108.043 3.2%) Chr. Soc. Volksdienst 364.749 869.595 2.5%) Volksrechtpartij 40.887 271.291 0 8%) Duitsche Boerenpartij 137.081 339 434 1 Landbond 96.859 193.926 0.6%) Duitsch Hannoveranen46.873 467.083 1.3%) Soc. Arb. Partij 72.169 Rad. Middenstand 87.333 Andere partijen - 122,246 Te verdeelen waren 607 Rijksdagzetels. Dit geschiedde aldus: Nieuwe Oude Samen Samen stelling stelling. Soc. Democraten 133 136 Nat. Socialisten 230 110 Communisten 89 78 75 69 Duitsch-Nationalen 37 42 Duit. Volkspartij 7 27 Economische Partij 2 21 Beier. Volkspartij 20 19 Duitsche Landvolk 2 16 Duit. Staatspartij 4 16 Chr. Soc. Volksdienst 4 14 Wijnbouwers 2 3 Cons. Volkspartij 0 4 Duit. Hannoveranen 0 3 Volksnat. Rijksver. 0 6 Duit. Boerenpartij 2 5 Soc. Arb. Partij 0 6 Bij geen fractie aan - gesloten 0 2 607 577 zuilen politiek bepraten. In de regeerings- I wijk is het deftig rustig. De politie is reeds in de „höchste Alarmzustand" doch wordt op straat nauwelijks gezien, aangezien de manschappen in de posthuizen en kazer nes worden gehouden en de posten op straat slechts in geval van noodzaak wor den versterkt. En zoo was het overal. Over het algemeen een rustig verloop. Er worden uitsluitend kleine botsingen tusschen politieke tegenstanders gemeld, die zonder ernstige gevolgen bleven. In enkele gevallen moesten pogingen van communisten en nationaal socialisten om demonstraties te houden, worden tegen gegaan. Verstoring van de verkiezingen zelf is tot dusverre nergens gemeld. De politie hield zich op den achtergrond en behoefde slechts zelden handelend op te treden. Oude en gebrekkige personen werden veel door in uniform gekleede leden dei- partijen naar de stemlokalen gebracht. Een rechtsche coalitie bestaande uit Na tionaal-Socialisten. Duitsch Nationalen. Economische Partij, Landvolk. Chr. So cialen en Wynbouwers zal dus slechts be schikken over 283 stemmen tegenover een oppositie van 324 stemmen. De partijen van de coalitie van Weimar met inbegrip van de Beiersche Volkspartij zouden tezamen 235 stemmen kunnen uit brengen. In de kringen der Rijksregeering beoor deelt men het resultaat der verkiezingen zeer rustig. Dit blijkt reeds hieruit, dat bijna alle leden van het Rijkskabinet van den Godsvrede die voor de verkiezingen was afgekondigd gebruik willen maken om een kort verlof te nemen. In politieke kringen verklaart men. dat de verkiezingsuitslag het voorbestaan der huidige Rijksregeering min of meer heeft bevestigd, aangezien nóch een linksche. nóch een rechtsche meerderheidsregeering kan worden gevormd. Het staat nog niet vast of de regeering voornemens is in nauwere samenwerking te treden met eenige parlementaire groep. De eenige mogelijkheid om een tot regee- ren in staat zijnde meerderheid in den Rijksdag tot stand te brengen zou be staan in een samenwerking tusschen Na tionaal-Socialisten en Centrum. In politieke kringen wordt reeds ver klaard. dat de Beiersche Volkspartij be reid zou zijn een coalitie met de rechtsche zijde te vormen, doch zelfs dan blijft de mogelijkheid om een parlementaire meer derheid te vormen, in handen van het Centrum. Het verkiezingsbeeld. Over het beeld, dat Berlijn bood het volgende Tienduizenden vlaggen wapperen van de daken en hangen uit den vensters. Er zün straten waarin men tot tien vaandels ziet: de hakenkruizen der nationaal-so- cialisten, de roode vlaggen met de drie pijlen van het IJzeren Front, de zwart- wit-roode driekleur der Duitsch-Nationa- len en de roode vaandels met hamer en sikkel der communisten. Slechts in de drukke winkelstraten mist men ieder uiterlijk partijvertoon. De Ber- lijnsche krantenwijk vertoont eveneens 't beeld van den partijstrijd: van de gevel van het Scherlhaus wapperen talrijke tien meter lange zwart-wit-roode vlaggen, op de daken wapperen eveneens deze vlaggen bij dozijnen. Het gebouw van de „Angriff" vertoont groote transparanten en gewel dige vlaggen met hakenkruizen. Voor de vensters ziet men portretten van Adolf Hitler en andere bekende leiders. De uit geversmaatschappijen Mosse en Ulstein hebben geen vaandels uithangen of ver kiezingsemblemen aangebracht. Op het gebouw van de „Vorwarts" in de Lindenstrasse wapperen groote roode vaandels met de symbolen van het IJze ren Front. Het Karl Liebknecht huis op de Bulow- platz is bedekt met roode transparanten en vlaggen. In de arbeiderswijken ziet men temidden van de vlaggen der Marxis tische troepen talrijke hakenkruizen en ook zwart-wit-roode vlaggen. De biljettenverspreiders roeren zich niet zoo als bij de drie verkiezingen welke begin van dit jaar zijn gehouden. De groote partijen hebben hiervoor in de plaats een uitgebreid huisbezoek ingesteld. De propaganda, welke gemaakt wordt op de aanplakzuilen geschiedt evenmin in dezelfde mate als bij de verkiezingen voor Botsingen in den vooravond. Daarentegen was het Zaterdagavond en Zondagnacht onrustig in vele deelen van het Duitsche Rijk. Uit de groote bloemle zing daarover vermelden wij het volgende: Te Itzehoe trachtten in den nacht van Zaterdag op Zondag personen van de linksche groepen van een huis een Haken- kreuz-vlag naar beneden te halen. Het gevolg was dat er een hevige schietpartij ontstond. Hierbij werd een SA-man ge dood Te Schoenwald bü Gleiwitz is door on bekenden een bom tot explosie gebracht. Er werd echter niemand gewond. Te Gleiwitz zelf kwam het tot onbe- teekenende incidenten waarbij de politie den toestand meester bleef. Te Maagdenburg had een botsing plaats tusschen nationaal-socialisten en Rijks banier. Van laatstgenoemden werd een persoon ernstig en een persoon licht ge wond. Verdere vechtpartijen konden door de politie in de kiem gesmoord worden. Zaterdagavond hebben te Stade eenige botsingen plaats gehad tusschen natio naal-socialisten en communisten. Toen de politie ingreep keerden de communisten zich tegen haar Eenige politie-beambten werden gewond Te Chemnitz heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag een ernstig incident plaats gehad. Twee politiebeambten wer den door een groot aantal onbekenden overvallen Uit zelfverdediging losten de beambten eenige schoten, waardoor één persoon werd gedood. Ook de beide politie beambten werden gewond. Zondagnacht hebben te Essen botsingen plaats gehad. In een der buitenwijken ont stond door tot nu toe onbekende oorzaak een schietpartij, waarbij een 34-jarige communist en een 20-jarige natlonaal- socialist ernstig gewond werden. Twee Schupo's. die in de nabijheid woonden en zich in verband met de schietpartij op straat begaven, werden eveneens getroffen. Zü beantwoordden het vuur waardoor een 18-jarige nationaal-socialist een doodelijk schot in het hoofd kreeg. Eerst toen de politie versterking had gekregen, kon de orde worden hersteld. In een andere straat te Essen werden nationaal-socialisten door communisten overvallen, waarbij eenige nationaal-socia listen gewond werden. Twee communisten werden in arrest gesteld. Te Essen-Berbeck had een botsing plaats tusschen communisten, sociaal-democra ten en nationaal-socialisten. Ook hier werd een aantal personen gewond en had den eenige arrestaties plaats. Bij Hoyersbach kwam het in een klein dorp Zaterdagavond voor den aanvang van verkiezingsvergaderingen van natio naal-socialisten en communisten tot een hevige vechtpartij. Er werden vele schoten gelost. In totaal werden 29 mannen en drie vrouwen allen communisten gear resteerd. Ook in verschillende andere plaatsen hadden botsingen plaats waarbij een aan tal personen gewond werd. Vele arrestaties moesten worden verricht. In Hasselfelde kwam het tot een vecht partij tusschen sociaal-democraten en nationaal-socialisten, waarbij geschoten werd. Ook de communisten namen aan den strijd deel. Een communist werd ge dood. een andere kreeg een schot in het hoofd: vier nationaal-socialisten kregen vrü ernstige verwondingen. Te Koningsbergen is het tot een bot sing gekomen tusschen nationaal socia listen en communisten. Een communist haalde uit een actetasch eênml^B schijn en sneed een natlor.a;:H den halsslagader door met dat deze spoedig ten gevolge I verlies overleed. Eenige kregen vervolgens van Sa. mir een pak slaag, dat zij in 'het moesten worden opgenomen Te Fulda werd een conum^ een leider der SS. doodgeschoten arresteerd werd. 1 Op bevel van de politieke py Zaterdagavond een verkiezingwi sociaal-democratische partij „T aangeplakt op de zuilen der'stadfc door politiebeambten verwijder-',.1 plakt. Het plakkaat vertoond 'f tenis van Hitler met het opschel is de schuldige" en bevatte overat stige beschimpingen tegen dep w socialistischen leider. Verklaring van«,J De Duitsche Rijkskanselier h«h dagavond nog een oproep verspno' aan wij ontleenen: De Ryksregeering heeft geaun eerste weken van haar bewind werkzaamheden moeten verricht, arbeid is thans beëindigd. Alleret het er om maatregelen te treilen" volkomen ineenstorting der financiën en verzekeringen, inhei die voor de werklooze te ven Het was een moeilijke beslissing verordening uit te vaardigen, iefe deelen des volks ten deele zelfs c^; bestaansminimum heeft gesteld B»| niet geschieden dat op een da" land de loketten volkomen gesk den moeten worden omdat men ha] lijn een regeering zou hebben dit; moed zou hebben uit den feite], stand van ons bedrijfsleven en ciën ik zeg het uit de fouter verleden de consequenties te Tijdens de verkiezingscampagne ons het Kabinet der baronnen Het komt waarlijk niet aan op der mannen die de Rijkspresi regeering heeft benoemd, di daarom of er mannen zijn die hun heele persoon voor het v; geven. Ten tweede was de Rijl gesteld voor de taak te LausaM-EJJ] stelvraagstuk tot een einde te bre.*11 hebben geen reden het in moeil antwoordelijken strijd bereikten bejubelen, doch de eindstreep g systeem der herstelbetalingen van leden is thans getrokken om de vormen voor een economischer! e bouw. Wij zijn onverwijld bezig, Lausanne de slotstreep was gtd onder de herstelovereenkomst c::| naar de voortzetting der Duitsche dmgspolitiek verder te vervolgen.' gin moest gedaan worden ter 03 ningsconferentie. Welke onven onbillijkheid de huidige toesta» Duitschland beteekent hebber wij gehoord uit de woorden var dep weerminister. De Rijksregeering eischt als voorwaarde voor een mi king aan de werkzaamheden te: be; van de bewapeningen de rechtop! van Duitschland en zij zal onder pc] ding afgaan van deze weg De derde maatregel was het: brengen van den binnenlandsclet ken toestand, welke zich getoond m een voortdurende hinderpaal W- quent en veilig staatsbeheer Ia sW1 alle beginselen van de door ii zoo dikwijls geciteerde democratie is indien men het Duitsche pik oproep i een wederopbouw van zijn lcvensdra tegelijkertijd uiteenloopende ieelei] het volk dat het toekomstideaal fi' groote en vrije natie vormt, tracht schal: - van medewe-kmg. Aan den and u kant kan aanvang maken met het zerk v| wederopbouw ndien men d-igenen I fundamenten van iedere gemeenst j begrippen van religie, familie en s I basis van onze geheele cv' 'trr «j woesten. ongehinderd hun gang De toestanden in Pruisen en ie woordelijkheid der Rijksregeering' functionneeren van het Pruiay I stuursapparaat binnen h.t B», grondwet dwongen tot een Döuj'J sluit en het is genomen met ma ling van partijpoiitieken aard, j Vervolgens esprak de Rijkskas^ grondgedachte va welke de Rijj®1- uitgaat bij haar in de toekomst» maatregelen. De beslissing over tw cipieele t .sties geeft de Te., eerste. Zal men bij het -arstei bedrijfsleven den moed L. gaan tot het invoeren van herra~ in het bedrijfsleven. 2. Zal mal voeren van den economischer! P0.'",, moed hebben te beslissen tot een sing, welke een bres slaat in strijdige belangen en zal me® overgaan van de keten der KJeir- - maatregelen to. n planmatige" PJ Wij moeten ons vrij maken van j vruchtbare theor tische gereaene - begrippen kapital.sme en soa terugkeeren tot de eenvoudige regel: Gemeenschappelijk belang De Rijksregeering, aldus Papen heeft haar Leslh-ing Si naar diepgaande beraadslagi- loopen weken in den zin dat ne eerst beslissend op aan komt ae v var. den D> tschen landbouw' t« en op te voeren tot zij de b'nnoml)ti behoefte dekt. Indien mijn ganger gewezen heeft o l li»- de proP}; taak aan welker doorvoering verhinderd is door zijn a,ftrea ik willen bekennen dat ue Kil niet ideeën en plannen afwus deren deze plannen en >ueee" inl£f: opperd. Er zijn slechts s, Duitschland. die niet de groote mijn voorganger erkennen. Morgen, aldus besloot de Ru zal beslissend zijn voor de t ons vaderland. Het Duitsch reeds sinds lang be^ePe.ni,.re!teii<l I gebouw van Weimar met oer" de rijke krachten en capaciteiw m Duitsche volk te ontplooien. weg vinden zijn grondwet org bouwen op de wijze zooais zelf wijst. Het leven kan wev tot een doode letter. Het ei bie(jf--H ling, vooruitgang en eischt ge -u verzameling der beste kiac natie om tot nieuwe te "f dien einde wilde de pt'2 zijn en Gij die morgen lues. nieuwe groote Duitschland. land, dat wij allen zoo naarstig m

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2