LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 30 BINNENLAND. KERK- EN SCH00LNIEUWS. AGENDA tefc H. M. DE KONINGIN. Terug van Haar buitenlandscbe reis. H. M. de Koningin kwam gistermorgen per trein uit het buitenland te Nijmegen aan en vertrok vandaar per auto naar Soestdijk. ONTVANGST DOOR DE REGEERING. Gisteravond waren de gedelegeerden van het vierde congres der Internationale Unie van Advocaten te Den Haag bijeen, de gas ten der Nederiandsche regeering op een re ceptie in de Ridderzaal. Om halftien vulde de fraai versierde en verlichte zaal, die de bewondering der vreemdelingen trok. zich met talrijke genoodlgden. Namens de re- geering was ministertDonner ter begroeting aanwezig. Mr. Telders. voorzitter der Ne deriandsche Advocatenvereeniging en de ken van de Haagsche Orde. stelde de gede legeerden aan den minister, die vergezeld was van zijn echtgenoote. voor. Tot de aanwezigen behoorden minister Verschuur, de burgemeester van 's-Graven- hage, een groot aantal leden van het corps diplomatique, hooggeplaatste rechterlijke ambtenaren, mr Loder, oud-president van het Permanente Hof van Internationale Justitie, alsmede eenige rechters in dat Hof en vele anderen. ALGEMEEN VEREENIGING RADIO-OMROEP. Vijfde jaarvergadering. Heden werd te Rotterdam de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van de Algemeene Vereeniging Radio-Omroep. De voorzitter, de heer G. de Clercq hield de openingsrede, waarin hij om. het vol gende zelde: Het is de Vereeniging in het afgeloopen jaar buitengewoon voor den wind gegaan. De bijdragen van de Luistervinken waren verleden jaar begroot op f. 580.000. In wer kelijkheid stelden de luistervinken ons ech ter een bedrag ter beschikking van bijna f 678.000. De netto-baten uit de Radiobode be grootten wij op f. 450.000. terwijl ze in wer kelijkheid bedroegen ruim f 485.000. De baten uit de AVRO-Uitgeverij. zooals schema's etc.. werden begroot op f. 5000, doch beliepen in werkelijkheid ruim 42.000 gulden. De interest van het belegde kapi taal steeg tot bijna f.48 000. Het saldo overschot. dat verleden jaar geraamd werd op f. 200.000 bedroeg in werkelijkheid meer dan f. 400.000. De programmakosten in 1931 bedroegen bijna f 578.000. terwijl de bedrijfskosten beliepen f. 276.000. Voorts bedroegen de kos ten van het drukken, administreeren, re dactie en verspreiden van ons officieel or gaan f. 882.000. zoodat alles tezamen de uitgaven ruim f. 1.732.000 bedroegen. Verleden jaar was het ledental tenge volge van allerlei oorzaken met enkele duizenden teruggeloopen. Op dit oogenblik hebben wij ruim 165 000 leden en onze pro- pagandadlenst heeft tot doel gesteld en de vooruitzichten gijn goed. om op 1 October a.s. de 175000 te overschrijden. In ops midden leeft sterk de wensch: De A.V.R.O. worde bestuurd door rasechte A.V.R.O.-menschen en niet door invloed rijke politieke „bons". i Het bestuur wenscht daarom de aange legenheid van het definitieve voorzitter schap van ziin programma van urgentie af te voeren. Formeel is de verhouding met den Minis ter van Waterstaat in het reine, maar practisch was er niets veranderd. Hoewel deze verzoening in Augustus 1931 tot stand kwam. zijn wij tot op dit oogenblik nog geen enkelen keer bij den Minister van Waterstaat geweest en het ziet er ook niet naar uit. dat wij daar spoedig .zullen komen. Uitvoerig besprak de voorzitter hierop het verzoek van de A Vit O. om een eigen zender te mogen bouwen voor de 1875 M. golf en voor de 296 M. golf Daarnaast wenscht zij een Gleichwellenstelsel te bou wer.. dat de A.V.R.O. zou kunnen helpen aan zendtijd voor de helft van de week. waarin zij nu moet zwijgen. Alvorens op het verzoek om bouw van een Gleichwellenstelsel door de A.VR.O. te beslissen, wil de minister het resultaat van de in September te houden radiocon ferentie te Madrid afwachten. Aanvaardt men het recht. ja. de levens noodzaak van de A.V.R.O, om zoo goed mogelijk voor den dag te komen, dan kan men zich niet verzetten tegen het verlan gen van de A.V.R.O naar een eigen zender. Wij zyn thans bezig met den bouw van een groot nieuw kantoorgebouw aan de Keizersgracht 107 te Amsterdam, dat in onze behoeften zal voorzien, welke bouw is aangenomen voor een bedrag van rond f75.000. terwül in Hilversum binnenkort een aanvang gemaakt zal worden met den bouw van een Eerste Nederiandsche Om roep Studiogebouw. Ik mag dit openingswoord niet beëindi gen aldus spr zonder met dankbaar heid en eerbied te denken aan de figuur van den eersten voorzitter van den Radio- raad. dr. J Th. de Visser. Wij hebben zijn heengaan gevoeld als een verlies voor de A.V.R O., want wy weten, dat lüj ons zeer genegen was en van die genegenheid liet blijken voor zoover de geboden ambteiyke neutraliteit jegens alle Omroepvereenigin- gen hem dat veroorloofde. Hierna sprak de directeur van het Om roepbedrijf. de heer W. Vogt Spr. zeide om.: Ook de A.V.R.O. bespeurt de gevolgen van de maatschappelüke onzekerheid, maar che gevolgen komen slechts tot uiting in de relatieve- en niet in de absolute cüfers van het bedrUf. De gemiddelde bydrage per hoofd der luistervinken is gedaald, maar aangezien 't aantal luistervinken op verheugende wyze is gestegen, blyven de inkomsten een gunstig beeld geven. Niettegenstaande wy. behalve den zoo even genoemden grond voor Studio-bouw in Hilversum, nog een groot kantoorgebouw gekocht hebben in Amsterdam, bedroeg het saldo middelen van de A.V.R.O. per 30 Juni j.l. f 1 488.600 waarin ruim f. 20.000 zitten aan koerswinst op de effecten sinds 1 Januari 1932. Na aan de actie in de afgeloopen actie seizoen eenige woorden te hebben gewyd zeide spr. naar aanleiding van het Mel- request. dat dit Is gevallen als de bekende knuppel in het hoenderhok en wanneer de teekenen niet bedriegen, schynt tengevol ge van dit request zelfs een kleine broeder twist te zyn ontstaan in het kamp onzer tegenstanders, wy hebben nJ. aldus spr. een paar dagen geleden vernomen, dat er een request aan den Minister van Wa terstaat gestuurd is met den korten in houd: .Excellentie, geef de A.VR.O. haar zin alstublieft niet" Waarvan nu achteraf biykt, dat er wel iswaar geen valsche handteekening op voorkomt, maar toch dat er ten onrechte per procuratie op is geteekend. Mr. v. d. Deure heeft nJ. aan den Minister laten weten: „Excellentie, van dat request weet ik niets af!" Wij hebben nog reden om alle hoop te koesteren, dat N.CR.V. en KR O, aan den Minister zullen laten weten: „Geeft u de A.V.R.O. dien zender maar op 296 M, golf". De V.A.R.A. verzet zich tegen inwilliging van dit verzoek van de A.VR.O. Dit verzet heeft ons zeer verbaasd, omdat die zelf de V.A.R.A. toch een verzoek heeft inge diend om zelf een zender te mogen bouwen op de 298 M. golf. Wij dachten, dat nu iedereen tevreden zou zyn, wanneer ieder een kreeg, wat hy verlangde. Neen", zegt de V.A.R.A. „gü hebt dat verzoek van ons verkeerd uitgelegd, want wy hebben nim mer bedoeld een eigen zender te vragen voor ons alleen." Neen. wy willen geen pensionhouder zyn, maar nog veel minder voelen wy er voor om in pension te gaan. Wy willen ons eigen huis. door ons zelve gebouwd, door ons zelve gekocht, door ons zelve betaald. En men zegge nu niet ten aanzien van deze verlangens, dat wy hersenschimmen najagen, want 175.000 Luistervinken, die achter ons staan, zyn toch werkeiyk niet zooveel dwazen, die om de maan vragen. Na tenslotte de positie van de A.VR.O. tegenover de andere omroepen te hebben besproken, zeide spr.: Een vereeniging als de A.V.R.O.. die lief de genoot van duizenden als vergoeding voor de verguizing door enkelen zoo be sloot de heer Vogt zal haar hoogtepunt tegemoet gaan. wanneer die enkelen door de kracht van de trouw der duizenden wor den betuigd. (Langdurig applaus). DE NEDERLANDSCHE VAKCENTRALE. Een congres te Utrecht. Gisteren is door de Nederiandsche Vak centrale in het Gebouw voor Kunstefi en Wetenschappen te Utrecht een besturen- congres gehouden. Op dit Congres zullen achtereenvolgens inleidingen worden gehouden over: le. Het organisecren van steunbewegin gen bij staking. 2e. De huidige afbraakpolitiek en de wenschelijkheid van werkverruiming. 3e. De werkloozenzorg. Het Congres beoogt voorlichting aan de verschillende Hoofdbestuursleden der aan gesloten organisaties en aan de besturen van de Bestuurdersbonden over de hier- voren genoemde agendapunten. Bij de opening van het CongTes waren vrijwel alle aangesloten organisaties ver tegenwoordigd door zeer sterke delegaties van Hoofdbestuursleden, terwyi van ieder der Bestuursbonden meerdere bestuurs leden tegenwoordig waren. De voorzitter van de Nederiandsche Vakcentrale, de heer C Cramer, opende het congres met een welkomstwoord tot de talrijke aanwezigen. Voorts wees de voorzitter er op, dat het welhaast een jaar geleden is, dat met een beroep op de ge schokte economische verhoudingen, ook in ons land, en de als gevolg daarvan in getreden daling in de inkomsten van den Staat, de Regeering bezuinigingsmaatrege len voorstelde, maatregelen die uitslui tend beoogden om door vermindering der salarissen tot een lager uitgavencijfer te komen. Dit optreden stond niet op zich zelf, doch moest worden gezien als een voldoen aan een herhaaldelijk geuiten wensch van werkgeverszyde om tot versobering te ko men. teneinde handel en industrie een gelegenheid te bieden zich te herstellen van de moeilyke omstandigheden, waarin men was komen te verkeeren. Niet alleen dat een aanval werd gedaan op de salarispositie der Ryksambtenaren, het optreden van de Regeering ten aan zien van de Gemeenten dwong deze laat- sten eveneens tot het nemen van bezuini gingsmaatregelen met betrekking tot de bezoldiging van het Gemeentepersoneel. De heeren werkgevers hebben derhalve over de houding der Regeering niet te klagen, zy werden op hunne wenken be diend. Wanneer nu practisch zou zijn geble ken. dat de loonhoogte en de algemeene positie der werknemers inderdaad eene belemmering vormden voor herstel van de schade, aangericht door de economische inzinking, die dan mede oorzaak van de te goede positie der werknemers zou zün geweest, dan zouden wy dienen te erken nen. dat onze visie op de zaak onjuist is geweest en onze instemming moeten be tuigen met de genomen maatregelen. Tot dit inzicht zy'n we evenwel tot he den niet kunnen komen, omdat de sedert midden 1931 opgedane ervaringen ons hebben doen zien, dat de maatregelen die worden genomen zoogenaamd om herstel te bewerkstelligen, alleen hebben bestaan in een omlaagschroeven van de loon- positie der werknemers over de geheele linie, terwyi van herstel niet het minste valt te bespeuren. Uitvoerig schetste spr. het textielcon- flict. In plaats dat maatregelen worden ge nomen om de werkloosheid te vermin deren en krachtig te werken in de rich ting van werkverruiming, leiden alle ge nomen en aangekondigde maatregelen tot vergrooting der werkloosheid. Groote werken worden stop gezet, terwyi uitvoe ring van andere werken die verlichting in den toestand zouden kunnen brengen achterwege bUjft of wordt tegengewerkt op zoodanige wijze, dat men niet tot uit voering kan komen. wy mogen deze opzettehjke verarming van onze Nederiandsche bevolking niet lijdeiyk aanzien, wy zullen ons met de meeste kracht hiertegen hebben te ver zetten. wy moesten ons wapenen tegen het gevaar, dat ons volk hoe langer hoe meer dreigt. Ook al is volledig herstel van de ge schokte verhoudingen niet mogeiyk zon der internationale samenwerking, de moeiUjklieden in het eigen land kunnen belangrijk worden verminderd, indien alle daartoe willen medewerken. Door den heer Eering, lid van het Da- geiyksch Bestuur van de Nederiandsche Vakcentrale, wordt vervolgens een inlei ding gehouden over „Steunbewegingby stakingen." De inleider gaf een breede uiteenzetting over de steunbeweging in de beide conflicten, welke nog slechts zeer kort achter ons Liggen, nl. in de textielindustrie en in het land- en veen- bouwbedryf in Drente. In beide stakingen is de offervaardigheid van verschillende bonden gebleken. Het organiseeren van een krachtige steunbeweging zelf heeft by de laatste stakingen eenige moeiUjkheden veroor zaakt, welke voor de toekomst dienen te worden vermeden. Deze moeiiykheden waren het gevolg van de structuur van de Nederiandsche Vakcentrale, n.l. de kopcentrale als rege lend lichaam, doch daarnaast als vleu gels de onderdeden: Verbond van Vak organisaties van Hoofdarbeiders (V.V.H.) de Centrale van Nederiandsche Over heidspersoneel (C.N.O.P.), het Algemeen Verbond van Handarbeidersorganisaties (A. V. H.) en de Bestuurdersbonden. Aangezien elk dezer deelen zelfstan dige bestuursbevoegdheid bezit, moeten ook voor elk afzonderlyk steunlijsten worden verstrekt via de secretarissen dezer vleugels. Dit veroorzaakte vertra ging in den gang van zaken. Inleider bespreekt daarom in den breede dat, waar in gevallen van staking snel en afdoende moet worden gehandeld, het thans overduidelyk gebleken is, dat de steunbeweging van het centrale punt uit behoort te worden geregeld. Daarom is het noodig. dat gedurende een staking een commissie voor het organiseeren der steunbeweging wordt ingesteld, welke commissie behoort te bestaan uit de pen ningmeester van de Nederiandsche Vak centrale en de Penningmeesters der aan gesloten organisaties. Tenslotte werden nog verschillende wenken gegeven ten aanzien van de in ning en overdracht der steungelden, als mede de verantwoording daarvan. Op deze inleiding volgden eenige dis cussies, waarna ten slotte de voorstellen waartoe inleider in zyn rede was geko men, met algemeene stemmen werden aanvaard. Op voorstel van den Bond van Amb tenaren in dienst bij de Nederiandsche Spoorwegen (B.A.N.S.) werd besloten om liet tengevolge van den steun ontstane tekort in de weerstandskas van den vleu gel Handarbeiders, door een hoofdelyken omslag op alle leden der aangesloten or ganisaties te verhalen, waardoor ook deze weerstandskas op het peil van vóór de staking kan worden gebracht. CENTRAAL BEVRACHTINGSKANTOOR OPGEHEVEN. De vyf samenwerkende schippersvere nigingen in Nederland, t. w. de Algemeene Rijnschippersbond te Rotterdam, de In ternationale Schippers-Vereeniging te Rotterdam, de Nationale Schippersvereni ging te Groningen, de Nederl. Protest.- Christeiyke Schippersbond te Amsterdam en de Nederiandsche Rö'omsch-Katholieke Hansabond van reeders en schippers „St. Nicolaas" te Rotterdam, hebben in een gecombineerde bestuursvergadering tot opheffing besloten van de door deze bonden in 1931 in het leven geroepen stichting Centraal Bevrachtingskantoor te Rotterdam. DE TOESTAND IN HET VISSCHERIJ- BEDRIJF TE IJMUIDEN. Stopzetting van de grootste reederij. Naar we uit goede bron vernemen zal de Vereenigde Exploitatie Maatschappy (V.E.M.) te IJmuiden. welke een 70-tal schepen in beheer heeft en aldus de grootste reedery van stoomvisschersvaar- tuigen is ,het bedryf binnenkort geheel stop zetten. Het nog in dienst zynde per soneel zou tegen 1 Sept. a.s. ontslag aan gezegd zijn. DE REGEERING EN HET BOUW BEDRIJF. Voor bouwvoorschotten 20 millioen beschikbaar. By den R.K. Bouwvakarbeidersbond is gisteren, naar de „Volkskrant" meldt, een schrüven binnengekomen van het mini sterie van Binnenlandsche Zaken, waarin worden aangegegeven een aantal bouw plannen voor verschillende gemeenten en woningbouwvereenigingen. In bedoeld schryven is verder vermeld, dat voor voorschotten oogenblikkelijk een bedrag van ongeveer 20 millioen gulden beschikbaar is, waarvan pl.m. ongeveer de helft of een iets hooger bedrag voor voor schotten krachtens de Woningwet. Deze plannen kunnen voor uitvoering in aanmerking komen, wanneer partijen tot een bevredigende loonsverlaging komen. De brief eindigt als volgt: „Ik stel er in verband met een verslag van de confe rentie in de dagbladen prijs op, er op te wüzen, dat de regeering niet een norm van loonsverlaging heeft voorgesteld, maar alleen heeft aangedrongen op overleg om te komen tot loonsverlaging. Het bedrag van 15 percent van de contractloonen is genoemd, nadrukkelijk, als een persoon- lyke opvatting van den spreker, die met zooveel woorden verklaarde geen opdracht van de regeering op dit punt te hebben." VERSPREIDE BERICHTEN. In den ouderdom van 67 jaar is te Scheveningen overleden de heer G. M. de Niet, oud-reeder. De heer De Niet is vroeger, tot de reor ganisatie, tal van Jaren lid geweest van de Kamer van Koophandel. Hij was voor zitter van de Nuts Spaarbank aldaar, be stuurslid van Schevenlngs Belang en van de afdeeling Scheveningen van de Noord en Zuid-Hollandsche Redding-Maat- schappy. De Centrale Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel heeft aan de Directie der Nederiandsche Spoorwegen een verzoek gericht om ontslagen leerling-klerken tot den 25-jarigen leeftyd weder in dienst der Nederiandsche Spoorwegen te nemen. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 31 JULI. LEIDEN. Doopsgez. Gem.: geen dienst. Eglise Wallonne: pas de service. Evang. Luth. Gem.: Voorm. halfelf, ds. mr. J. G. de Jongh van Amersfoort. Rem. Geref. Gem.: Voorm. halfelf, ds. L. Bonga. Ver. van Vryz. Hervormden (Volkshuis) Voorm. halfelf, de heer H. Faber, theol. cand. Vrije Kath. Kerk (St. Bon.-kapel, Vree- wykstraat 19): Voorm. halfelf, Gez. H. Mis. Geref. Kerk in H. V. (Gerecht 10): Voorm. 10 uur, ds. van Haertngen; nam. halfzeven, leesdienst. AARLANDERVEEN. Ned. Herv. Kerk: geen opgave. Geref. Kerk: Voorm. halfelf en nam. halfacht, ds. Moolhuizen. ALPHEN AAN DEN RIJN. Ned. Herv. Kerk (Julianastr.)Voorm. 10 uur, ds. Johs. Stehouwer; nam. 7 uur, ds. J. G. L. Brouwer. Hulpgebouw (Gouwsluis): Nam. 7 uur, ds. J. de Bruin. Kinderkerk „Bethel": Voorm. 10 uur de heer L. de Graaf. Ned. Herv. Kerk (Oudshoornschewcg) Voorm. halfelf, dr. J. P. Cannegieter. Evangelisatie Hooftstraat)Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, de heer A J. Dekker. Geref. Kerk (Hooftstraat) Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. H. W. H. v. Andel van Rotterdam. Chr. Geref. Kerk (v. Reedestr.): Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. P. Zwier. Geref. Kerk (Raadhuisstr.)Voorm. 10 uur, ds. G. Mulder; nam. 6 uur, cand. A. C. van Nood te Arnhem. Geref. Kerk (d, Ruyterstr.)Voorm. 10 uur cand. A. C. v. Nood; nam. 5 uur, ds. G. Mulder. Lok. v. Mandersloostraat: Voorm. half tien en nam. halfzeven, de heer J. Westrate van Charlois. HAZERSWOUDE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, de heer Mariens van Amsterdam; nam. 7 uur, ds. Kiehl. Geref. Kerk: Voorm. halfelf en nam. halfacht, ds. van 't Sant van Den Haag. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. van der Bosch van Den Haag; nam. 5 uur, de heer Baas. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Krabbe. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, de heer Nieuwenhuizen van Vlis- singen. KATWIJK AAN DEN RIJN. R.K. Kerk: Voorm. halfacht, vroegmis, pater Oscar Cremers; voorm. halftien,' Hoogmis, pater Berardus; nam. halfacht, Lof, pater Cremers. LISSE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Tichelaar. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 4 uur, dr. Ruys. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Ponstein. Geref. Gem.: Voorm. halftien, lees dienst: nam. 4 uur, ds. Minderman. Ned. Prot. Bond: Voorm. 101/4 uur, ds. Carsjens van Oudega. NTEUWVEEN. Ned. Herv. Kerk: Nam. 7 uur,.ds. Can negieter van Oudshoorn. Evangelisatie: Voorm. 10 en nam. 7 uur, de heer van Scherpenzeel. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur, leesdienst; nam. 7 uur, ds. Speelman. NOORDEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien, ds. Geerling van Oude-Wetering. Geref. Kerk: Voorm. halftien. ds. van der Bos van Oude-Wetering; nam. half zeven, leesdienst. RIJNSBURG. Geref. Kerk (Rapenburg): Voorm. half tien, ds. Wesbonk van Hoorn-IJmuiden; nam. 6 uur, ds. de Waard. Geref. Kerk: (Voorhouterweg)Voorm. halftien, ds. de Waard; nam. 6 uur, ds. Wesbonk. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 5 uur, ds. de Jong. SASSENHEUM. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. D. J. van Brummen van Drie bergen. VOORHOUT. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Klomp. VOORSCHOTEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Fortgens. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Houtzagers. Geref. Gem. (Ambachtshuis): Nam. 5 uur, leesdienst. ZEVENHOVEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien, ds. van wyngaarden van Nieuwkoop. Geref. Kerk: Voorm. halftien, ds. Mul der van Alphen; nam. halfzeven, lees dienst. ZWAMMERDAM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (Bed. H. A.) en nam. 7 uur (Dankz.), ds, van Woerden. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur, ds. Zwaan. Rem. Geref. Gem.: Voorm. Jrwart voor tien, mej. ds. Giinther. De gewone audiëntie van den minister van oeconomische zaken en arbeid zal op Donderdag 4 Augustus niet plaats hebben. De wekeiyksche audiëntie van den mi nister van waterstaat zal op Woensdag 3, 10 en 17 Augustus niet plaats hebben. Op 81-jarigen ouderdom is te Den Haag overleden de heer A. J. Haaxman, oud-Oost-Indisch hoofdatnbtenaar. De Provinciale Staten van Groningen hebben het voorstel van Gedeputeerde Staten om hun salarissen met 7'/s pet. te verlagen, waarover in de vergadering van 19 'Juli j.l. de stemmen hebben gestaakt (1919) thans met 20 tegen 18 stemmen verworpen. HEDEN: Katwijk aan Zee, Gem«.M Bazaar Crisis-comité, 25 en Zondag. Jeruël: Samenkomsten te io El en half zeven nam. Leger des Heils Hooigracht; komsten te 10 uur voorm en s uur nam. 1 Vrije Evang. Gem.: SamenkomJ 10 uur voorm. en 7 uur nam Maandag. Prediker: wydingssamenkomv dagsschool „Laat de kinderen i I komen." 8 uur nam. "*1 BIOSCOPEN. Casino-Bioscoop, Hoogewoerd „Bankroovers." Zondag n.m. 2 uur en 4 uur 30 City-Theater Haarlemmstr 8 »„j „Badplaats-ratten." 11111 Zaterdag n.m. 2 uur. Zondag nu en 4 uur 30. Luxor-Theater. Stationsweg 8 n»! „Het monster dr. Frankenstein'? Woensdag en Zaterdag n.m. 2 sr| dag n.m. 2 uur en 4 uur 30. 1 Trianon-Theater Breestraat uri „Juffrouw Kerkmuis." 1 Woensdag en Zaterdag n.m. 2„t| dag n.m. 2 uur en 4 uur 30 DIVERSEN. Zaterdags Inst. v. Praevenüeve cj kunde: Consultatiebureau voor kinderen. Halftwee tot 3 uur nil ting tegen diphterie 45 uur nul Donderdags: Inst. v. Praeverv-I neeskunde. Consultatiebureau holisten. 710 uur nam. De avond-, nacht- en Zonda_ der apotheken wordt van MaanuJ en met Zondag 31 Juli a.s. wa door apotheek C. B. Duyster, Ni» No. 18, Telef. 523. De geneeskundige Zondagse, Leiden wordt van Zaterdagavo^^™ tot Maandagmorgen 8 uur waar^^® door de doctoren de Bruyne, P M' Niemer en Starck. Te Oegstgeest wordt deze die: Do waargenomen door dr. Vareta:,!*-- foon 1916. NED. HERV. KEEK. Beroepen: Te Ouderkerk a. d Ust| F. J. Pop te Monster. Bedankt: Voor Kesteren, S, Gov-i Gameren. CHR. GER. GEMEENTE. TweetalTe Nieuwersluis, cand, D ma te Groningen en W. MeijnhoutteB lem. DOOPSGEZ. SOCIËTEIT. Beroepen: Te Surhuisterveen (IW!J van Dijk. prop. te Amsterdam. VRIJE GEREF. GEM. Beroepen: Te Rotterdam. B. HiE:| Werkendam. ALG. SYNODE NED. HERV. Kffi. 1 Negende zitting. In de negende zitting ran de J Synode der Ned. Herv. Kerk. 's-Gravenhage gehouden, kvamen J orde de zaken van het Hooger Ondei Allereerst het verslag der kerkelijke 1 fessoren. De president brengt den Li leeraren dank voor hun werk. I In Leiden ljeten zich inschrijven tl denten van wie 22 voor de eerster Het voorbereidend kerkelijk examtT den 22 studenten af, het aantal vil len bedroeg ook 22. In Utrecht lieten zich insctoü^l theologen, waarvan 7 vrouwelijke 'J voor de eerste maal, waaronder geen 1 welijke. Het kerkeiyk voorbereid® 1 men werd afgelegd door 29 eaiM terwijl zich nog 5 candidaten TMJ examen hebben aangemeld; 28 een voorstel gehouden. In Groninsol ten zich 52 studenten inschrijven, -I van 13 voor de eerste maal. 5 caM-| legden het voorbereidend examen er zullen vóór de groote vacantie nft I 5 volgen. I In Leiden gaf prof. Van Nes weg®! bereiken van den 70-jarigen leewT openbaar afscheidscollege. K De heer Prisse brengt rapport a J„( de tabellarische verslagen an JJM rr.ina, 66 examens werden afgelegd, van 12 werden afgewezen. Aan de orde komt het rapport kerkelyke hoogleeraren over de «P® van de aanstaande predikanten. Besloten wordt dit rapport inAart- stellen van de Algemeene Synodaw missie, om de Synode van hef J°'! jaar van advies te dienen Ook ee zoek van prof. Van Rhyn wordt ui' den gesteld van de Synodale coma»" Eveneens een schrijven van de ve ging van studenten in de theologe" culteiten in Nederland. De classical gadering van Amsterdam heeft een ingezonden van den volgenden u „De classicale vergadering van n* dam herinnert zich met dankbaarn besluit der Synode van 1927 ter - dat de Synode gaarne alle po?"1» - steunen die kunnen leiden tot het der kerkelyke professoraten te - dam, heeft met blydschap vernoffl® besprekingen te dezer zake geope w tusschen het Moderamen der w B. en W. van Amsterdam, en spr - wensch uit. met het oog op het lang zoo voor de kerk als voor oe - «j damsche Universiteit, dat deze kingen tot een gunstig resultaat leiden." „Ati, K( Naar aanleiding van dezo mo n Synodale Commissie dllig«" j-y de klaard. „gil Dr. Haitjema brengt rapport u. m een voorstel tot wijziging van en 2 van het Reglement op het k dikerschap. DS. K. MULDER f Te Leeuwarden is 72 jaar oud .'rij overleden de emeritus-predlkan pjb, Herv. Kerk ds. K. Mul5erhhTn voltC1 ningen zyn studiën te hebben y» was de overledene achtereenlopP6-^ dikant te Eext, Nuis-NieberL Bozum en het iaatst te Oldc i

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 6