LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Zaterdag 30 FINANCIEEL OVERZICHT. CAUSERIE. HEERENEi Crematie en Aulo-Transp; FEUILLETON. Fortinbras' Toovermacht Toenemend vertrouwen ter Beurze - Nog geen verbetering in den cconomischcn toestand - Ongunstige kwartaalstaat van de U. S. Steel Corporation - Betere stem ming op enkele goederenmarkten - De resultaten der Internationale Petroleum- ronfcrentie - Verbetering der statistische positie van rubber - Toenemende vraag naar beleggingsfondsen. De gunstigere stemming, die reeds aan 't einde der vorige week ter beurze was inge treden, heeft zich meerendeels goed kun nen handhaven. De fondsenmarkt is thans geneigd de toekomst met meer vertrouwen tegemoet te gaan. dan sinds langen tijd het geval was geweest. Nadat door de Con ferentie te Lausanne de politieke hemel aanmerkelijk is opgehelderd, hoopt en verwacht men zelfs in breede financieele kringen op een bevredigende regeling der nog hangende vraagstukken, waarbij men niet alleen het oog heeft op die van poli- tieken, maar wel in de eerste plaats op die van financieel-economischen aard. In ons vorig overzicht wezen wij, aan de hand van een uiteenzetting van een be kenden Amerikaanschen bankier, op het hoopvolle verschijnsel dat toonaangevende kringen in de Ver. Staten er naar streven, om ook daar de groote massa te door dringen van de noodzakelijkheid van in ternationale samenwerking, ook wanneer deze met offers van Amerikaansche zijde gepaard zou moeten gaan. In de afgeloo- pen week was het een vooraanstaande politieke persoonlijkheid in de Unie, die er blijk van heeft gegeven, de teekenen des tijds te verstaan. Op zichzelf is het door Senator Borah uitgesproken denkbeeld tot het houden van een economische wereldconferentie, die zich ook met de quaestie der oorlogs- schulden en de herstelbetalingen zal heb ben bezig te houden, natuurlijk niet nieuw, ook niet voor de Ver. Staten, waar het reeds herhaaldelijk gepropageerd is. Nieuw is echter wèl de wijze, waarop de Amerik. pers. en ook de regeerings-autoriteiten er op hebben geieageerd In tegenstelling met hetgeen bij dergelijke vroegere uitingen geschied is, heeft de Amerikaansche regeering er zich namelijk ditmaal van onthouden, te herhalen, dat zij 't vraag stuk van de herstelbetalingen en dat der oorlogsschulden streng gescheiden wenccht te houden. Alleen reeds hieruit heeft de beurs ge meend, te mogen afleiden, dat het denk beeld op zichzelf bij de Amerikaansche regeering op geen verzet stuit, terwijl uit 't commentaar der Amerikaansche bladen' duidelijk blijkt, dat het publiek aan de overzijde van den Oceaan meer dan tot dusverre wordt opgevoed tot de opvatting, dat het eigen belang van de Ver. Staten tot tegemoetkoming tegenover de Europee- sche regeering later verklaarde, het plan- Borah „voor het oogenblik terzijde te moeten laten" heeft op het optimisme der fondsenmarkt weliswaar spoedig een dom per gezet, maar toch mag men verwachten dat het door Senator Borah genomen initiatief te eeniger tijd vruchten zal dragen. Alvorens hét. echter zoover is, zal de beurs ongetwijfeld nog heel wat „ups and downs" te zien geven. In het midden van de afgeloopen week viel er trouwens reeds een tijdelijke nieuwe inzinking te consta- teeren, die eenerzijds te beschouwen was als een normale technische reactie op een ietwat overhaaste koersstijging, maar die daarnaast toch ook de nog steeds be staande onzekerheid ten opzichte van de internationale politieke en economische ontwikkeling weerspiegelt, waarbij vooral de toestand in Duitschland een grooten rol speelt. Bovendien dient men er zich rekenschap van te geven, dat het bij de optimistischere opvattingen, waarvan de beurs in den jongsten tijd blijk heeft ge geven, slechts gaat om de disconteering van een mogelijke verbetering in een meer of minder verwijderde toekomst, maar dat de toestand op dit oogenblik nog alles te wenschen overlaat. In de jaarvergaderingen van industrieele en andere ondernemingen hier te lande kunnen de directies zich niet anders dan ongunstig uitlaten over de ontwikkeling van zaken in het tot dusverre verstreken gedeelte van het nieuwe boekjaar en ook in de andere Euroneesche landen is de Industrieele en handelstoestand uitermate slecht. In de Vereenigde Staten, waar de groote maatschappijen zoo niet elke maand, dan toch elk kwartaal opgave van de behaalde financieele resultaten plegen te verstrekken, komt de achteruitgang in de gepubliceerde cijfers duidelijk tot uiting. 25 groote Amerikaansche maatschap pijen hebben in het eerste halfjaar eén netto-winst gemaakt van slechts 136 mil- lioen dollar, tegen 258 milUoen in het zelfde tijdvak van 1931 en 400 millioen twee jaar daarvoor. Het sterkst was de teruggang bij de industrieele ondernemin gen van welke de 18 grootste tezamen slechts een winst maakten van ca. 52 mil lioen dollar, tegen nog ca. 150 millioen in de eerste helft van 1931 en een kleine 300 millioen in 1929 De groote Amerikaansche Staaltrust heeft in de eerste zes maanden van dit jaar, na de noodige afschrijvingen, zelfs een verlies geleden van 33'/; millioen, zoo dat zij zelfs niet het dividend op de pre ferente aandeelen heeft verdiend. Nadat het vorige kwartaal het dividend op de gewone aandeelen reeds was gepasseerd, vreesde men op de New-Yorksche beurs dat ditmaal ook op de preferente aandee len geen dividend zou worden betaald. Het bestuur heeft echter gemeend de voor de betaling van het preferente divi dend van 1 3/4 pet. benoodigde ruim 6 millioen dollar ditmaal nog aan het sur plus te moeten onttrekken, waarop ook het verlies, dat in het tweede kwartaal ca. 20'/» millioen dollar heeft bedragen, tegen 13 millioen in het eerste kwartaal, wordt afgeschreven. Sinds Juni 1931, het eerste kwartaal waarin het prefenrente dividend niet meer door de Steeltrust Is verdiend, werd een bedrag van 73 millioen dollar uit het surplus- geput. Nu bedraagt dit surplus, dat uit vroegere winsten werd gevormd, nog altijd het respectabele bedrag van ca. 375 millioen dollar. Verreweg het grootste deel hiervan is echter in het bedrijf be legd, ter gedeeltelijke financiering van de uitbreidingen tn de Jaren van hoogcon junctuur en evenmin als andere maat schappijen, die in een dergelijke positie verkeeren, zal de Steel Corporation ge neigd zijn, om zich voor de didivendbeta- ling van haar kasmiddelen te ontdoen. Naar het bestuur dan ook reeds heeft medegedeeld, zal de ultkeering van een dividend op de preferente aandeelen in de toekomst afhangen van een verbetering van den zakentoestand en van de finan- ciëele resultaten. Weinigen hadden nog slechts een paar jaar geleden kunnen ver moeden. dat een machtig en financiëel krachtig concern als de Amerikaansche Staaltrust te eeniger tijd de stopzetting der betaling van haar prefenrent divi dend zou moeten overwegen. Stemt de ontwikkeling op industrieel gebied in de Ver. Staten dus wel zeer ontmoedigend, toch zijn er ook aan de overzijde van den Oceaan enkele licht punten te constateeren. Daar is In de eerste plaats een lichte verbetering van de stemming op enkele goederenmarkten, al is deze vooralsnog niet in een belang rijke prijsstijging tot uiting gekomen. Op merkelijk goeden weerstand toont echter vooral de suikermarkt, terwijl ook de kof- fie-noteeringen zich kunnen handhaven op een aanmerkelijk hooger niveau dan op het overeenkomstige tijdstip van het vorige jaar. De tarwe-prijzen, waarvan de Ameri kaansche landbouwstaten en daarmede de geheele economische ontwikkeling in de Ver. Staten in zoo sterke mate afhanke lijk is, zijn daarentegen in den loop van Juli verder ingezakt, waar tegenover ech ter een iets gunstigere ontwikkeling van de petroleumindustrie staat. Degenen, ctie verwacht hadden, dat de internationale petroleumeonferentie, die in aansluiting aan de New Yorksche bij eenkomst van petroleumproducenten te Parijs is gehouden, tot een onmiddellijke beperking van de productie of een stij ging van de prijzen zou leiden, zijn intus- schen bedrogen uitgekomen. Het eenige, wat na langdurige en moeilijke bespre kingen verkregen is, is een uitbreiding van de internationale samenwerking op dit gebied, wat intusschen op zich zelf van niet te onderschatten beteekenis zou kunnen zijn, ware het niet, dat de petro- leumproductie van Sovjet-Rusland alle internationale overeenkomsten van nul en geenerlei waarde zal kunnen maken. Zoolang het niet gelukt is, Sovjet-Rus land in de internationale afspraken te be trekken. zal dit land zich haasten, zoo veel mogelijk voordeelen te trekken van betere verhoudingen, die eventueel op de petroleummarkt zullen intreden als ge volg van een regeling van productie en afzet door de overige producenten. De Sovjets hebben hun productie het vorige jaar reeds sterk uitgebreid en zetten hun boorwerkzaamheden krachtig voort. Men hoopt nog altijd, te eeniger tijd ook Sov jet-Rusland in den internationale pro ductie-regeling te kunnen betrekken, in afwachting hiervan schijnt men zich op de Parijsche conferentie voornamelijk te hebben toegelegd op meer samenwer king bij de distibutie-organlsatie, ten aan zien waarvan thans ook een voorloopige overeenkomst met de Roemeensche pro ducenten getroffen is. Men gaat daarbij uit van het denk beeld. dat de verschillende markten voorzien zullen worden door die maat schappijen, welke productie-gebieden het meest in de nabijheid er van gelegen zijn, wat dus een aanzienlijke besparing van onkosten met zich zal kunnen brengen. In het Nabije Oosten bestaat reeds een gezamenlijke verkooporganisatie voor de Koninklijke-Shell en de Anglo-Persian Oil Co.. en de uitbreiding van dit systeem tot andere landen zal de uitgaven voor transport, opslag en verkoop voor de ver schillende maatschappijen sterk kunnen verminderen, wat ook aan aandeelhouders ten goede moet komen. Al heeft de conferentie te Parijs dus niet aan alle verwachtingen voldaan het feit, dat bereikt is, wat onder de tegen woordige omstandigheden te bereiken viel, heeft een gunstigen indruk op de markt gemaakt. Ook op de Amsterdamsche beurs hebben aandeelen Koninklijke nog eenige koerswinst kunnen boeken. De andere afdeelingen hadden, na een meer of minder krachtige koersverbete- ring, later eveneens van winstnemingen te lijden. Deze beperkte zich echter tot eenige percenten, en de stemming bleef ten slotte gunstig. Aandeelen Philips Gloeilampen, die aan vankelijk een vaste stemming aan den dag hadden gelegd, liepen tijdelijk in koers terug, op het bericht betreffende een ver laging van de prijzen voor radio-lampen in Duitschland. die naar men vreest ook hier te lande zal moeten worden gevolgd. Unilever sloten zich bij het koersverloop van Philips aan, doch de omzetten in dit fonds bleven beperkt. Van cultuurwaarden onderscheiden rub- beraandeelen zich door een vaste stem ming, bij betrekkelijk levendigen handel. Hierbij deed zich niet zoozeer de invloed gevoelen van een lichte verbetering der Londensche rubberprijzen, als wel van een vooruitgang in de statistische positie van het product, die de hoop op een geleide lijk verder herstel van de noteeringen op wekt. Het rubberverbruik in de Vereenigde Staten is in Juni aanzienlijk grooter ge weest dan was verwacht. Ofschoon deze toeneming uitsluitend het gevolg schijnt te zijn geweest van groote bestellingen van autobanden voor het in werking tre den van de nieuwe belastingen in Ame rika, is het toch bevredigend, dat de aan zienlijke achteruitgang in het Amerikaan sche rubberverbruik thans voor het eerst voor een stijging heeft plaats gemaakt. In het eerste halfjaar is het Amerikaan sche rubberverbruik intusschen nog 10"/» bij dat van het vorige jaar ten achter ge bleven, terwijl in de overige landen de teruggang naar verhouding iets minder groot was. Op grond van de cijfers van het eerste half jaar wordt de vermindering van het rubberverbruik in de geheele wereld, ver geleken met het vorige jaar, geraamd op 7°/o. Hiertegenover staat een op de exportcijfers in het eerste half jaar ge baseerde vermindering van de produc tie van naar raming ca. 11°/». Op grond hiervan zou men dus een geleidelijke ver mindering van den wereldvoorraad mo gen verwachten, die volgens de jongste gegevens thans reeds het laagste is sinds October 1931. Behalve rubbers waren ook suikeraan- deelen gunstig gedisponeerd, in verband met de verdere lichte prijsverbetering voor Cuba-suiker te New-York. Ook de V.I.S.P. heeft weer eenige kleine partijen tot de vorige prijzen afgedaan, waaruit men mag afleiden, dat de afzetmogelijkheid voor Java door de jongste prijsverbetering op de wereldmarkt weer wat is toegenomen. Tabaksaandeelen waren eveneens meeren deels vaster. De in de vorige week a pari uitgegeven 5'/»"/» in aandeelen converteer bare obligatiën der Tabak Mij. Arends burg zijn a 115°/» verhandeld, zoodat deze emissie een volkomen succes is geweest. Ingebeelde zieken zijn er altijd geweest en zullen er steeds wel blijven, hoewel een gezond verstandig mensch zich niet kan begrijpen wat voor genoegen er in is, zich ziek te houden, of zieker dan men in werkelijkheid is. Interessant is het maar heel even en medelijden van anderen be zit men ook maar kort, want niets is zoo vervelend als altijd zieken om zich heen te hebben, waarvan met het ware eigen lijk niet snapt, die men niet van harte beklagen kan, omdat men in stilte denkt, dat er een massa verbeelding bijkomt die volgens een oud gezegde nu eenmaal erger is dan de derdedaagsche koorts. Eenige jaren geleden was het zoo'n beetje Mode, dat speciaal vrouwen zenuw ziek werden, naar een inrichting of rust huis gingen en maanden lang ontzien en bedorven werden. En de zenuwartsen zijn ook zeer in aantal toegenomen, teeken des tijds, zou men kunnen zeggen, want dat tegenwoordige, „drukke, zenuwsloopende leven" eischt inderdaad méér slachtoffers in dien vorm dan vroeger, toen alles nog zoowat met de trekschuit ging; toen men nog niet wist van spoorwegen, auto's, vliegtuigen, trams, telegraaf, telefoon en al die haastdingen meer. Toen men nog niet met moed en beleid een straat over hoefde te steken en eiken avond met tegenzin en spanning de krant opnam, om te zien wat er allemaal weer voor naars en deprimeerends in staat en hoe vreeselijk veel ongelukken er weer zijn gebeurd door het onvolprezen „snelver keer". Neen, onze grootmoeders en overgroot moeders en de geslachten daarvoor ken den het bijna niet: overspannen, zenuw- zwak, zenuwziek, ze hadden er geen tijd voor en leefden meestal te rustig en ge lijkmatig om veel van haar zenuwen te vergen Maar nuhet wordt mogelijk iets beter, door de sport, het gezonder leven in buitenlucht en tijdsomstandigheden, die maken dat velen zich een kostbare kuur niet meer kunnen veroorloven, terwijl het niets bijzonders of interes sants meer is, als men „overspannen" heet. Natuurlijk zijn er tragische gevallen van ernstlgen aard. maar hoe dikwijls denken we niet wrevelig, dat de lieden zelf er toch veel aan hadden kunnen doen, Ook overigens is op de emissie-markt een lichte opleving te constateeren, die haar grond vindt in het begin der maand de provincie Zuid-Holland met een 5"A> leening aan de markt was gekomen, heeft de provincie Groningen de inschrijving op f2.6 millioen 4'/2% obligatiën tot den koers van 98"/» opengesteld. Het resultaat van deze emissie zal moeten aantoonen. of men met deze emissie-voorwaarden den toestand op de beleggingsmarkt niet wat al te optimistisch heeft beoordeeld, al kan niet worden ontkend, dat het publiek voor goede beleggingswaarden weer meer belangstelling begint te toonen. Hiervan hebben, behalve de staats- en gemeente- leeningen, ook de pandbrieven geprofi teerd. Van buitenlandsche staatsfondsen wa ren de Duitsche soorten meerendeels vaster. Dawes- en Youngleening hebben echter hun hoogste koersen niet kunnen handhaven, waarbij de onprettige indruk, die door de radio-rede van den Duitschen Rijksweerminister vooral in Frankrijk is gewekt, mede zijn invloed heeft doen gelden. Engelsche staatsfondsen werden gunstig geïnfluenceerd door het bevredi gende verloop van de groote conversie operatie. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: Akn 9697 7/4 Philips Gem. Bez. SO'/i—92Vi—94—921/». Unilever 101—105—101—108—106. Alg. Exploratie 95 3/4103. Kon. Petroleum 130'/»—135—131</i136. Perlak Petroleum 71'/»75. Amsterdam Rubber 414552. Ned. Scheepvaart Unie 4851"». Handelsver. Amsterdam 166178177'/». Javasche Cultuur 129133. Deli Batavia Mij. 123—130. DeU Mij. 107—115. Snembah 121'/»—130. Koloniale Bank 5759 3/4. Amsterdamsche Bank 83'/;88. 4»/o Nederland 96 5/8—98—97 3/8. 5»/» Ned. Indië 92 3/4—94 7/8. 4'/2°/o Amsterdam 8790. 4"/o Rotterdam 8082. RECLAME. ECHTE frSJ best hadden kunnen voorkot»! zenuwziek werden, als ze ziewl meer hadden aangegord, zich tl verzet hadden. Verveling 0, f held en groote of kleine sla»:'; vaak oorzaak zijn, dat de meiSL' spannen geraken, maar als krachtig weert, zoo'n beetje methode toepast en niet wil dai wen baas worden, dan'u» bereikt. Men moet beginnen J leiding te zoeken, werk vooral is de beste medicijn voor alle y als jonge vrouwen, die aanleg fcj piekeren en tobben, hard aan 1 moesten, zou er veel onheil word komen. Al die jonge overspannen tj hebben dikwijls zichzelve zoo'n bJ maakt, door haar vele vernweal gaan, het hollen van bios nayf van fuif tot fuif en tuschenin 4 een beetje huishouden, zorg v/.' deren en het gezin, die haar 'i- veel wordt. Als er dan tenslotte wordt geroepen, die ernstig lu£ de klachten van het lieve zwatel dat gebroken op de divan ligt, niet direct op de gedachte dagprogramma eens op te u» dan zou hij dikwijls merken, i de fout schuilt. Dat het voor; vol te houden is, om eiken 275 ven, te dansen of te bridgen.1 bed te gaan en overdag :J „plichten" te hebben, buiten i delijke om: wandel, gymnastiet clubjes, verplichte afspraken dinnen, winkelen, toiletzorgen dingen meer die per slot doo moeiend zijn en.... onbevredi Als het een oudere dokter kalm in een groote stoel teseil gaan zitten en een beetje cl denken, dat het tegenwoordigs! toch veel slapper is en nagkl zenuwzieken in haar familie zjjËl het toejuichen ais ze veel led andere gezonde sporten beoefeil diep in haar modern hartje zal a bést weten dat ze moe en overd is van het heele drukke mondaine dat ze eiken morgen haastig baar t beziet, om te constateeren dat er minstens vijf afspraakjes zijn en r oogenblik rusten niets overblijft, -1 in ren haar huishouden af zal J doen. de kinderen maar aan juf i meisje over moet laten en naunjf legenheid zal hebben zich twee i maal te verkleeden, wat toch need Ze zal zelf verlangen naar een van rust, maar er toch niet toe i: besluiten, al die moderne „plicht?' zich af te schudden en ze air zijn, den dokter niet te beitfi haar leven te druk en toch: tela! dat ze daardoor overspannen rans En als ze het bekent en inzK - heeft ze geen dokter noodig1 dm i ze met haar leven te veranderen, verbeteren. om werk te meten g den stalenden arbeid, met at en to ontspanning, die dan waarlijk uitsjs is van „zenuwen" zal ze niet y« meer hebben. want de medicijn goedkoop, maar: afdoende en l' RECLAME. Begrafenisonderneminï Q. M. SEUGL1NG Kosterij Evang. Lu(h. Oe Middelweg 36 Tel. 3101 W"] naar het Engelsch van WILLIAM LOCKE door J. E. d. B. K. 601 SLOT. De hemel zij gedankt, zei Corinna. Een verpleegster met het roode-kruis- insigne kwam naar haar toe. O. bent u de dame voor sergeant Bigourdin? Hij ligt steeds op u te wachten na ontvangst van uw brief. Het eerste wat ze van hem herkende waren zijn oogen.' Zijn breed vriendelijk gezicht was ingezonken en het onderste gedeelte was geheel verborgen onder een zwaren donkeren baard. Ze herinnerde zich te hebben gehoord van les Poilus. zooals in het begin van den oorlog de oudere mannen van de landweer in Frankrijk werden genoemd. Maar zijn vriendelijke donkere oogen straalden van blijdschap. De verpleegster gaf Corinna een stoel bij het bed. Aan den linkerkant lag een andere zwart gebaarde man, die haar droefgeestig aanzag. Hij was Bigour- din's particulier secretaris geweest. Deze tyrannieke engel heeft me ver boden om mijn arm te bewegen, fluisterde Bigourdin verontschuldigend. Dit korte grappige gezegde toonde, hoe zijn geest kracht niet ten onder was gebracht, Co rinna lachte door haar tranen heen. De zuster zei: U moet tegen hem praten: hij mag niet veel spreken. U moogt maar tien mi nuten blijven. Ze verwijderde zich. Heb je veel pijn, mijn arme vriend? vroeg Corinna. Hij schudde zijn hoofd. Niet. nu u hier bent. 't Is zoo heer lijk, dat u gekomen bent. U hebt een hart van goud. En die kleine talisman, ce petit coeur d'or, zal mij beter maken. U kunt het niet begrijpen, maar het is een sprookje u hier te zien. Instinctief strekte Corinna haar hand uit en legde die op zijn lippen. Bij geen man had ze ooit zoo iets vrou welijk teeders gedaan. Ze liet haar hand liggen, terwijl hij deze kuste. Ze glim lachte blozend. U moet niet spreken; dat zal ik wel doen, ik heb gezonde longen. Ik ben ge komen. omdat ik een dwaas wicht ben geweest en ter elfder ure berouw heb ge kregen. Als ik een jaar geleden meer ge voel en verstand had gehad, dan was dit niet gebeurd. Met gelukkige oogen zag hij haar aan, maar met zijn heldere .Fransche logica, zei hij: Al mijn liefde en al het geluk zou den het lot van Europa niet veranderd hebben. Ik zou evengoed hierheen zijn ge bracht met een gaatje in mijn groot lichaam. Corinna beaamde dat. maar, zei zij, ik zou u meer tot vertroosting zijn geweest. Hij trok zijn wenkbrauwen op, wat hij met zijn schouders niet doen kon. 't Is alles goed zoo. Als ik u in Bran- tome achter had moeten laten, zou dat mijn hart verscheurd hebben. En ik zou voorzichtiger zijn geweest misschien ten nadeele van Frankrijk. Zooals het was, kon het mij niet schelen wat er met mij gebeurde. En nu hebben ze mij de mé daille militaire beloofd en u bent hier om zooals Baudelaire zegt, te maken mijn vreugde en mijn gezondheid. Wat kan een man meer verlangen Al deze moedige woorden werden ge fluisterd met zoo'n zwakke stem. dat al het vrouwelijke bij Corinna er diep door werd getroffen. Ze boog zich over hem heen en ze vroeg zacht fluisterend, want ze wist dat de man met de treurige, pein zende oogen, in het bed er naast, lag te luisteren Is het waar, dat je mij nog altijd liefhebt? Ze las het antwoord op haaf vraag in het plotseling glinsteren van zijn oogen en zij vervolgde snel: En ik, ik heb je ook lief en ik zal je mijn heele armzalige leven toewijden. O. ik begrijp niet wat je in mij ziet. Naast jou voel ik me zoo min. Ik kan niets an ders doen dan je liefhebben. Dat is alles in de wereld, zei Bigour din. En toen kwam de verpleegster. U moet nu gaan. Mademoiselle. De patiënt windt zich te veel op. Dat kunt u niet helpen. Maar als je die Périgourdins geen doek voor hun mond bindt, gaan ze maar door met praten. Daar de stad vol ingekwartierde troepen was. was een heel klein slaapkamertje, boven een kruidenierswinkel, het eenige, wat ze had kunnen krijgen. E*.dit ka mertje was haar afgestaan door een jong officier, die medelijden had gehad met haar teleurstelling. Ze voelde zich niets op haar plaats in deze strenge oorlogsomge ving. Na Bigourdin gezien te hebben, dwaalde ze door de regenachtige straten en trok ze zich terug in haar ongezellig kamertje en nuttigde haar eenvoudig avondmaal. Den volgenden dag ging ze naar het hospitaal en vroeg den aide- major te spreken. Kunt u mij niet wat werk geven? vroeg zij. Voor verplegen heb ik niet de bekwaamheid. Maar ik kan van alles halen en brengen en kleine werkjes doen. Doch het was een Fransch hospitaal en het reglement had er niet in voorzien om aardige. Engelsche jonge meisjes bezigheid te verschaffen. Natuurlijk, zei de aide-major, als Ma demoiselle het bepaald wenschte. kon zij een verzoekschrift indiener, en dat zou dan naar het bestemde adres gezonden worden. Maar het moest eerst door de bureaux passeeren, en Mademoiselle, die zoo goed Fransch kende, begreep wel, wat dat pas seeren door de bureaux beteekende. Tenzij zij voorspraak had van hooggeplaatste personen, zou dit weken, ja maanden duren. En in dien tusschëntijd, zei Corinna, is mijn groote vriend op No. 17 genezen ontslagen. Mademoiselle, zei hij, u hebt reeds het leven van een dapper Franschman gered. Denkt u niet, dat dit u een gevoel zal geven van een plicht goed vervuld te hebben Zij bloosde. Hij was vriendelijk. Want hij was jong en zij zag er aardig uit. Ik zal u vandaag even bij uw geluk kigen vriend toelaten, zei hij, het is een gunst. Het is tegen het reglement. Als de majoor het merkt, krijg ik moeilijkheden. Maar hij heeft een aanval van galsteen koliek en moet thuis blijven. Maar het is maar voor deze ééne keer. Ze dankte hem vriendelijk en even daar na stond ze bij Bit,ourdin's bed. Het oogen blik. dat zij hem terug zag, as het geluk kigste van haar leven. Ze had een wonder gewrocht. Hij vas een ander man, geïnspi reerd door den vasten wil in het leven te blijven. De jonge officier van gezondheid had waarheid gesproken. Groote vreugde maakte zich van haar meester. Eindelijk was ze tot iets nut geweest in de wereld. Zij zag ook weer den Bigourdin, dien zij gekend had. Zijn groote. zwarte baard was verdwenen. Een van de kame raden, die twee armen ter zijner beschik king had, had hem geschoren met een scheermes, dat hij bij een van de anderen had gevondet) Ze zeggen, dat ik prachtig vooruit ga. Er is niets geen „evaar meer. In een paar maanden ben ik weer zoo sterk als ooit. Het geluk heeft mij genezen. Ze praatten samen. Ze vertelde hem van haar gesprek met den aide-major. Hij dacht even na en zei toen: Wil je mij een plezier doen? Waarvoor ben ik anders hier? vroeg Corinna. Je bent hier om mij te bederven. Maar in alle geval, als je mij een plezier wilt doen, ga dan naar Brantóme en wacht mij daar. Te weten, dat je daar bent, in mijn eigen huis. zal mij zooveel moed geven, en je kunt mijn arme, kleine Félise troosten, die iederen avond bij haar witte leaikantje knield om te bidden yoffl En zoo werd afgesproken. Na w moeilijk reizen bij kleine afsta®* kens als er een trein een eind »®7 op zijlijnen geschoven gedurende wanneer er militaire treinenJ» moesten, 's nachts vele uren»s» koude stations, hongerig en het hart vervuld van een groot, luk. zoo kwam zij in Brantóme. Ze sloeg haar armen om den -yi een verbaasden, maar vrlendeujBJ heer in de vestibul' van net -f Grottes, en kuste hem. J Hij gaat goed vooruit, nep achtig. Hij heeft me hierheen om op hem te wachten. Ik be", z°u en ben dood van moeheid. Maar in jou is het vonkje lieve Corinna, zei Fortinbras, fl>- rechtvaardigt. Félise en ik zullen doen je in het leven te houden Het was winter, eer Bigourdin noeg was om terug te komen, t zich geheel in haar nieuwe leve en vond het maken van loie mysterie, dat haar geheel in k En ook in een stad waar ieo haar man. broeder, zoon or voortdurend gevaar wist om gedood te worden, was veel nui? te geven. Wanneer een vrouw Helaas, mijn arme man 's gewond, dan kon zij met ïnrng en kloppend hart zeggen: bn ook. Want evenals alle and» had zij daar haar man Corinna nu het elementaire geluk- Er was veel nood in het m Het gemeentebestuur deed ai vele gevallen deden de vrouw van de mannen. Maar in de B kon geen gespierde arm her de rotsen slaan. Boucabeilie drank overgegeven den geboet door dapperheid eu onbekend graf. Corinna. die van Boucabeille gehoord nao. Q vriend. had van Düucaocujc tvïi kind in het hotel en zorgde ei de moeder als arbeidster op

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 14