LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 21 Juli 193m LAND- EN TUINBOUW. UIT DE OMSTREKEN. AGENDA. TUIMELTJE EN KRUIMELTJE IN HET KABOUTERLAND PROPAGANDA VOOR NEDERLANDSCH FABRIKAAT. Installatie van een commissie van advies. De minister van Economische zaken en Arbeid, mr. T. J. Verschuur, heelt gisteren in een der zalen van zijn departement, de commissie geïnstalleerd, welke hem van advies zal hebben te dienen, inzake de propaganda voor Nederlandsch fabri kaat, waarvoor op de begrooting voor het loopende jaar gelden zijn uitgetrokken. In zijn rede wees minister Verschuur er op, dat de aanduiding „Nederlandsch fabrikaat" eenlgszlns onvolledig was Im mers het gaat hier om de bevordering van het gebruik niet alleen van industri- cele voortbrengselen van Nederlandschen oorsprong, doch ook van de producten van den Nederlandschen landbouw in zijn verschillende geledingen. Hoewel zich in de waardeering van het geen het eigen land kan opleveren ecne kentering merkbaar maakt, is nog niet genoegzaam in alle kringen der bevolking doorgedrongen, dat het oneconomisch te van verre te laten komen wat men ook dichtbij kan betrekken. Het is economisch dat men het fabrikaat gebruikt zoo dicht mogelijk bij de plaats, waar het gepro duceerd wordt en uit dien hoofde is het nuttig, dat men aan het eigen fabrikaat aandacht besteedt. De minister is overtuigd, dat de Neder- landsche producent alle aandacht zal wijden aan kwaliteit en prijs. Het zal daarbij in vele gevallen noodzakelijk zijn naar kostprijsverlaging te streven, in aan passing aan niveau van de wereldmarkt. Nauwkeurige statistische gegevens om trent het aandeel der Nederlandsche productie in de voorziening der binnen- landsche markt zijn niet beschikbaar. De statistiek van voortbrenging en ver bruik kan niet op volledigheid bogen. Wel zijn eenige berekeningen uitgevoerd omtrent het aandeel, dat van onze pro ductie voor blnnenlandsch verbruik is bestemd. Hieruit blijkt, dat, al moge de uivoer- handel een levensbelang zijn voor vele bedrijven van ons land, de afzet op de binnenlandsche markt daarnaast een factor is, die geenszins mag worden ver waarloosd. Het streven zal er dus op moeten zijn gericht dien afzet te behou den en waar mogelijk uit te breiden. Daarbij denkt de minister ook aan de overzeesche deelen van het Rijk. Het op de begrooting uitgetrokken be drag van f. 100.000 is onvoldoende om een groote propaganda-beweging te financie ren. Het gaat hier echter om de richt lijnen en het toegestane bedrag moet slechts dienen om deze beweging in gang te zetten, waarna de verdere propaganda uit het bedrijfsleven zelf zal moeten wor den bekostigd. De commissie zal richtlijnen hebben aan te geven ten aanzien van dit streven, waartoe vooral in deze tijden, nu de ex port met groote moeilijkheden heeft te kampen, meer dan anders aanleiding be staat ter wille van de instandhouding der werkgelegenheid in ons land. De minister meent zich van aanwijzin gen omtrent den aard dier richtlijnen te kunnen onthouden, waar in eze com missie vertegenwoordigd zijn de vier groote industrieele organisaties, benevens de tuinbouw- en de zuivelnijverheld, zoo wel als de rijkscommissie voor werkver- luimlng en de vereeniglng „Nederlandsch Fabrikaat", die elk op haar terrein reeds belangrijk propagandawerk hebben ver richt. Het secretariaat der vereeniglng „Nederlandsch Fabrikaat", dat in het bij zonder op het terrein der industrieele propaganda op ervaring kan bogen, is geroepen tot de uitvoering van de maat regelen. waartoe na advies van deze com missie mocht worden besloten. BIJ de uitvoering van haar taak zal de commissie wellicht behoefte gevoelen aan voorlichting van hen, die zich op reclame- gebied gespecialiseerd hebben. In dit ver band wees de minister op het op dit ter rein bij uitstek deskundige Genootschap voor Reclame. De minister vertrouwde, dat de samen werking ln deze commissie vruchtbaar zal zijn en ziet hare adviezen met belang stelling tegemoet. De voorzitter der commissie, mr. M. P. L. Steenberghe, heeft de rede van minister Verschuur beantwoord. VERDRAG MET BELGIË. Inzake Invaliditeits- en Ouderdoms- verzekering. Ingediend is een wetsontwerp tot goed keuring van een tusschen Nederland en Belgie gesloten verdrag betreffende de ge lijkstelling van elkanders onderdanen voor de toepassing der wederzijdsche wetgeving op het punt der invaliditeits- en ouder- domsverzekering en de regeling van de ge volgen voor elkanders onderdanen van het naast elkander werken dier wetgevingen. Het verdrag stelt in de eerste plaats vast, dat voor de toepassing van de weder zijdsche verplichte verzekeringen tegen geldelijke gevolgen van invaliditeit en ouderdom door beide landen geen onder scheid zal worder gemaakt naar gelang de verzekeringsplichtige van Nederlandsche dan wel van Belgische nationaliteit is. Tot nog toe werd in de wederzijdsche wette lijke regeling met dat onderscheid wel rekening gehouden. In de tweede plaats bevat het Verdrag een voorziening tot het voorkomen van dubbele verzekering van arbeiders ter zake van dezelfde dienstbetrekking, tot welke dubbele verzekering onder bepaalde om standigheden het naast elkander werken der beiderzijdsche verplichte verzekeringen leidt. In de derde plaats brengt het verdrag ten bate van de Nederlanders en de Belgen die afwisselend in loondienst werkzaam zijn in Nederland en in België en als ge volg daarvan afwisselend verzekerings- plichtig zijn ingevolge de Nederlandsche Invaliditeitswet en de Belgische wet. coördinatie tusschen beide verzekerings wetten op het punt van vervulden wacht tijd en aantal betaalde premiën. welke in de wederzijdsche wetgeving als voorwaarde voor het hebben van aanspraak op eenige wettelijke uitkeering zijn gesteld. KON. NED. MIDDENSTANDSBOND Besluiten van algemecne vergadering en congres. In de gistermorgen voortgezette huls- houde.ijke algemeene vergadering te Arn hem van den Kon. Ned. Middenstandsbond is na breedvoerige bespreking het rap port der reorganisatie-commissie met de daarin vervatte conclusies aangenomen. Het rapport inzake de verhouding tusschen winkelier en grossier werd niet nader be sproken. Aan het bondsbestuur werd in- tusschen machtiging verleend om. wanneer ln eenige branche deze zaak ter hand wordt genomen, steun te verleenen. Het rapport der commissie inzake de stichting van een tehuis voor den bejaar den middenstander vond in het algemeen waardeering. Vanwege het bondsburean zal aan de aangesloten vereeniglngrti wor den gevraagd voor welk bedrag zij in het benoodigde kapitaal wenschen te partlci- peeren. De rapporten over jeugdaangelegen- heden en verplicht lidmaatschap van stands- en vakorganisaties werden aange houden. Hierna heeft de heer J. v. Binsbergen eenige mededeelingen gedaan over de Al gemeene Middenstandsbedrljfsvereeniglng, terwijl de voorzitter tenslotte de voor- looplge toezegging deed, dat op de agenda van de volgende jaarvergadering het punt: „verzorging van den bejaarden midden stander" zal worden geplaatst. In het voortgezette congres is gediscussi eerd over de Winkelsluitingswet. Aange nomen werd dc volgende motie: „De Koninklijke Nederlandsche Midden standsbond. in algemeene vergadering bijeen te Arnhem op 20 Juli 1932, diep onder den indruk van de uiterst moeilijke omstandigheden, waarin de huidige Win kelsluitingswet een groot deel van den winkeliersstand heeft gebracht; gelet op het feit, dat de Regeering aan tal van andere takken van bedrijf steun verleent ten koste van groote offers, die mede door den Nederlandschen midden stand moeten worden opgebracht; wendt zich in uitersten nood tot de Re geering en volksvertegenwoordiging met het dringend verzoek ten spoedigste maat regelen te nemen tot een zoodanige toe passing van bedoelde wet, dat ook aan die winkeliers voor wie de Zondag-verkoop de meest beteekenende bron van inkom sten vormt, de gelegenheid weder wordt gegeven door ruimere verkoopsmogelijk heid op Zondag voor hun gezin het brood te verdienen. Wat hier gevraagd wordt is een maat regel welke van de gemeenschap geen geldelijk offer vergt, en onmiddellijk tot uitvoering kan worden gebracht." Bij den minister zal gepleit worden voor de belangen van de orthodox Joodsche winkeliers om te verkrijgen dat zij hun zaken op Zondag geopend mogen hebben van 9 tot 6 uur. Aan de orde kwam daarop de behan deling van het praeadvies van den heer mr B Bouman. secretaris van den Pa troonsbond voor de Bouwbedrijven in Ne derland, over: „De middenstander-vak patroon en de Overheid". Dit prae-advies werd aangenomen. De detailpunten werden ter uitwerking aan 't bondsbestuur overgelaten. NEDERLANDSCHE VEREENIGING VAN WIJNHANDELAREN. Deze vereeniging vergaderde te Amster dam onder leiding van den heer P. Oud Gzn., uit Haarlem. In de plaats van de aftredende be stuursleden J. de Bruyn, G. Verlinden. J. D. Bunschoten. A. Maykels Hzn. en H G. Hesselinen, die geen van allen herkies baar waren, werden tot bestuursleden ge kozen de heeren A. M. Steins Bisschop (Amsterdam), H. Hoogewerff Fz. (Rotter dam), A. de Bruyn (NIJmegenï. D. N. J. Coen Rahder (Amsterdam) en F. Deur- vorst (Zutphen). Tot vlce-voorzitter werd gekozen de heer M. J. de Bas (Rotterdam). Daarna werd langdurig gediscussieerd over het plan tot het maken van een col lectieve reclame voor wijn. In principe vereenigde de vergadering zich met dat plan. Het bestuur zal nader de vraag on der het oog zien. hoe deze reclame te financieren. Onderdeel van deze reclame zullen ook zijn een wijnschenker en een nieuw model wijnglas, dat reeds is ver vaardigd en binnenkort in den handel zal worden gebracht. PENSIOENFONDS VOOR DE GRAFISCHE VAKKEN. Gisteren is te Amsterdam de algemeene ledenvergadering gehouden van de ver eeniglng Pensioenfonds voor de grafische vakken, ter vaststelling van de jaarstuk ken over het tweede boekjaar 1931. yit het jaarverslag blijkt, dat de aan de oprichting verbonden moeilijkheden zijn overwonnen. De bedrijfsgewijze pen sioenverzekering, waarin het fonds voor ziet. omvat het geheele technische perso neel van alle georganiseerde drukkerijen in het land en bestreek op 31 December j.l. 1243 iv. j. 12361 werkplaatsen met 11662 (v j. 11342) verzekerde werknemers. Ten behoeve van deze werknemers zijn pensioenen verzekerd tot een gezamenlijk bedrag van f. 5.432.984.26 (V. j. f. 5.083.884) per jaar, overeenkomende met een verze kerd kapitaal van f. 54.329.842.60 (v. jaar f 50.838.840). In het verslagjaar werd f. 885.214.07 aan premie ontvangen. De premiereserve nam toe met f. 739.082.41 tot f. 1.737.487.65 (v. j. f. 989 405.24). Van de pensioengerechtigde 65-jarigen hadden op 31 December 66 het pensioen laten ingaan. In het verslagjaar werd f 6.733.40 uitgekeerd. Het verslag geeft een verdeeling van de verzekerden naar leeftijd en geslacht en een overzicht van de in de achtereenvol gende weken van het verslagjaar waarge nomen werkloosheid. Daaruit blijkt dat de werkloosheid ln de typografie in het jaar 1931 5.04 bedroeg tegen 2.53 in het eerste boekjaar. N. R. Crt. R.K. MIDDENSTANDSBOND IN HET BISDOM HAARLEM. Herdenking van het 25-jarig bestaan. De R.K. Middenstandsbond in het Bis dom Haarlem zal op Dinsdag en Woens dag 6 en 7 September a.s. zijn 25-jarig bestaan herdenken in Haarlem. In overeenstemming met de tijdsomstan digheden is voor deze herdenking een een voudig program ontworpen dat de Bonds leden en masse naar de Bisschopstad -zal voeren. Door de Jubileum-Commissie zal als feestgave aan den jubileerenden Bond worden aangeboden het stamkapitaal voor het dioceaan voorschot instituut, dat de Bond in het leven zal roepen. VERSPREIDE BERICHTEN. Benoemd is met ingang van 1 Aug. tot burgemeester der gemeente Stedum G. Kuyper. Opnieuw zijn benoemd tot burgemeester der gemeenten Dirksland. Melissant en Herklngen D. J. Visscher: tot burgemeester van Schermhorn B Meindersma: tot bur gemeester van Gaasterland H. Gaaikema en tot burgemeester van Hoedekenskerke J. M. Slegt. De minister van Koloniën heeft be noemd tot gouvernements-commissaris in Nederland bij de Surinaamsche Bank de heer Th. Ligthart. oud-directeur van de Javasche bank te 's Gravenhage, onder bepaling dat bij zijn afwezigheid of ver hindering zijn functies zullen worden waargenomen door den heer J. van Ettin- ger, referendaris bij dep. van Koloniën. Op verzoek met ingang van 20 Aug. a.s. is eervol ontslag verleend uit 's Rijks dienst aan L. H. W. van Sandick, lid van den Raad van Ned.-Indië, onder dankbe tuiging voor de langdurige en trouwe diensten door hem aan den lande bewe zen. Naar het Hbld. verneemt is besloten het Clubgebouw voor Vrouwen, aan den Langen Vijverberg te 's Gravenhage. met ingang van 1 Januari te liquideeren. De exploitatierekening sluit met een aanzien lijk tekort. VOORUITZICHTEN VAN DEN LANDBOUW-OOGST. De gewassen staan er in doorsnee goed voor. Het onderstaand overzicht betreffende den stand der landbouwgewassen op 14 Juli 1932 is onder medewerking der Rijks- landbouwconsulenten. samengesteld naar gegevens, verstrekt door de corresponden ten der Directie van den Landbouw. In streken, waar in den laatsten tijd weinig of geen regen is gevallen, hebben de gewassen behoefte aan vocht. Aan den anderen kant hebben zware regens op vele plaatsen de hjimgewassen. welke nogal slap stroo vertoonen, in sterke mate doen legeren. De stand van tarwe is over het alge meen goed, in verscheidene deelen des lands goed tot zeer goed. Het is echter niet buitengesloten, dat de opbrengst door het legeren ongunstig zal worden beïn vloed. In Groningen wordt melding ge maakt van het vrij veel optreden van ziekten, o.a. voetziekte. Rogge en gerst vertoonen een goeden stand. De haver heeft van de droogte in Juni geleden. Op de hoogere gronden is het gewas kort gebleven. De stand is mitsdien goed tot vrij goed. De stand van de erwten is zeer uiteen loopend: gemiddeld kan deze goed tot vrij goed genoemd worden. In dit gewas komen vrij veel ziekten en beschadigingen voor. In Groningen vertoonen de erwten dikwijls aantasting door ascochyta; in westelijk Noord-Brabant wordt geklaagd over worm stekigheid van de erwten. Vermoedelijk tengevolge van het droge weer trad de St. Jansziekte in Zeeland eerst vrij laat op. Veld- en stamboonen vertoonen een goeden stand. Hetzelfde kan worden ge zegd van de meeste handelsgewassen, be halve van de karwij. De stand van laatst genoemd gewas is sinds de publicatie van het vorige oogstbericht sterk achteruit gegaan, hetgeen verband houdt met de omstandigheid, dat zoowel in Groningen als in Noord-Holland schade wordt onder vonden van de rups van de karwijmot, waardoor een sterke opbrengstverminde ring van de getroffen perceelen wordt verwacht. He vlas is op sommige perceelen te kort gebleven en vertoont doode harrel. Zoowel consumptie- als fabrieksaardap pelen hebben een goeden stand. Het ge was van laatstgenoemde aardappelen is aanmerkelijk beter dan ten tijde van de samenstelling van het vorige oogstbericht. Omtrent het voorkomen van aardappel ziekten worden weinig klachten vernomen. Slechts uit Limburg wordt gemeld, dat veel bladrolziekte optreedt. De suiker- en voederbieten vertoonen een goeden stand. Vele perceelen uien vertoonen in Zee land een te dunnen stand. In Noord-Hol land zijn de uien op sommige plaatsen weggevallen, terwijl het gewas op de Zuid- Hollandsche eilanden te kampen heeft met kroefziekte en aantasting door de uienvlieg. De stand is dientengevolge slechts matig tot vrij goed De roode klaver staat goed tot vrij goed; in Zeeland heeft het gewas van de droogte geleden. De stand kan daar slechts matig genoemd worden. De hooiwinning is onder zeer gunstige omstandigheden verloopen. De opbrengst is over het algemeen bevredigend en de kwaliteit uitstekend. Het weiland heeft, vooral op de hooeer gelegen gronden, van de droogte geleden. De stand kan daar slechts matig genoemd worden. De hooiwinning is onder zeer gunstige omstandigheden verloopen. De opbrengst is over het algemeen bevredigend en de kwaliteit uitstekend. Het weiland heeft, vooral op de hooger gelegen gronden, van de droogte geleden. De in den laatsten tijd gevallen regens hebben daarin op vele plaatsen verbete ring gebracht. Leidt men uit de voor de verschillende streken opgegeven cijfers, onder inachtne ming der beteelde oppervlakte, het cijfer af voor het geheele land. dan verkrijgt men het volgende resultaat, waarbij verder het cijfer in de tweede kolom aangeeft hoe de stand op 13 Juni j.l. was, terwijl het tusschen haakjes geplaatste cijfer aangeeft, hoe gedurende de laatste 10 jaren de stand gemiddeld in de maand Juli was. Gemiddelde stand Stand op: in Juli in de 14 Juli. 13 Juni. laatste 10 jaar. tarwe 75 78 (70) rogge 73 77 (69) wintergerst 73 75 (69) haver 66 65 (69) zomergerst 70 69 (71) boekweit 67 (56) veldboonen 68 68 (69) erwten 66 64 (69) bruine boonen .69 69 (61) vlas 67 66 (6d) kanariezaad 70 70 (72) koolzaad 69 71 (68) blauwmaanzaad 67 62 (65) karwij 56 71 (63) mosterdzaad 68 70 (70) spinaziezaad 66 suikerbietenz. .69 consumptie aardappelen 70 65 (67) fabr.aardapp. 70 55 (70) suikerbieten 70 61 (67) uien 55 60 (66) cichorei 67 67 (70) voederbieten ..68 (66) roode klaver ..63 69 (63) witte klaver 70 70 (69) weiland 58 76 (62) grashooi 70 74 klaverhooi 72 Door de correspondenten wordt de stand opgegeven In cijfers, waarbij 100 uit muntend. 90 zeer goed, 70 goed, 60 vrij goed, 50 matig. 40 vrij slecht, 30 slecht en 10 mislukt. HAARLEMMERMEER. Aanbesteding. Bij de gehouden aanbesteding van het bouwen van twee woonhuizen en een win kelhuis aan den Kruisweg te Hoofddorp, voor rekening van den heer P. Th. v. d. Veldt te Amsterdam, werd 't hoogst inge schreven door J. v Berg te Haarlem voor f. 19574. en 't laagst door de firma Gebrs. Randsdorp aan den Lisserdijk te Abbenes alhier, voor f. 14.185. Gegund werd het werk aan de firma Randsdorp. Motorongeluk. I De heer G. uit Amsterdam wilde gisteren op den Sloterweg met zijn motorrijwiel een tweetal auto's voorbijrijden, die elkaar vrij wel op hetzelfde oogenblik passeerden. Hij maakte daarbij een zoo grooten bocht dat de motor in den kant van den weg slipte en omsloeg. G. kwam daarbij ernstig te vallen. Per auto werd hij naar een zieken huis gebracht alwaar een beenbreuk ge constateerd werd. 70-jarig bestaan. Over enkele maanden zal het 70 jaren geleden zijn, dat de vereeniging „Concor dia" werd opgericht. Het is wel te verwach ten. dat deze vereeniging die zich ten doel stelt nuttige kennis, beschaving en gezellig verkeer te bevorderen, het zeldzame feit van haar 70-jarig bestaan niet geheel on opgemerkt zal laten voorbijgaan. HEDEN: Oud-Hortuszicht: Tuinconcert T. en t 8 uur nam. Volksgebouw: Ledenvergadering C.Njril afd. Leiden. Spr. de heer Wierda, 8 u. B.l Vrijdag. Ambachtsschool: Tentoonstelling jB- I leum-prijsvraag, 7—9 uur nam. Zaterdag. Den Burcht: Anti-Wel ter-demonstrat 6 uur nam. Noordwijk: Concours-hlppique u uur voorm. en 2 uur nam. BIOSCOPEN. Casino-Bioscoop. Hoogewoerd, 8 uur nm „Het Schot in de Goudmijn." Zondag n.m. 2 uur en 4 uur 30. City-Theater Haarlemmstr.. 8 uur nsi. „De Luchtduivel". Zaterdag n.m. 2 uur. Zondag n.m. 2 ui en 4 uur 30. Luxor-Theater. Stationsweg. 8 uur n.m, ..Twee gelukkige Harten." Woensdag en Zaterdag n.m. 2 uur. Zot. dag n.m. 2 uur en 4 uur 30. Trianon-Theater. Breestraat. 8 uur n.m.: „Het Nichtje uit Warschau." Woensdag en Zaterdag n.m. 2 uur. Zot- dag n.m. 2 uur en 4 uur 30. DIVERSEN. Zaterdags Inst. v. Praeventleve Genees kunde: Consultatiebureau voor moeilijk- kinderen. Halftwee tot 3 uur nm. Inen ting tegen diphterie 45 uur nam. Donderdags: Inst. v. Praeventleve Ge neeskunde. Consultatiebureau voor Alco holisten. 7—10 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst fc apotheken wordt van Maandag 18 Juli to en met Zondag 24 Juli a.s. waargenoe: door apotheek M. Boekwijt. Vischmark! telef. 552 en apotheek D. J. v. Driem Mare 76, telef. 406. Inbraak in R.-K. pastorie te N.-Vennfp. Gisternacht is ingebroken in de pastorie van pastoor Van den Berg te Nieuw-Ven- nep. De dieven hebben aan de achtende van het huis het slot van een deur verbro ken, daarna in de gang een deur van een paneel ontdaan en zich zoodoende totgw tot een der kamers verschaft. Ze tüïes wellicht gedacht een goeden slag te te nen slaan, doch werden daarin tóen?1- steld en moesten zich na het opener, ut kasten en een bureau met een bedra? ongeveer f20 tevreden stellen, met welke geringe buit zij onopgemerkt weder Éjs vertrokken. De politie stelt 'n onderzoeïir. Mej. T. Woudt, onderwijzeres aar, 1: openbare lagere school No. 6 te Abbenes alhier, heeft eervol ontslag aangevraagd tegen 1 October a.s. HILLEGOM. Nieuw werklieden-reglement. Er is een ontwerp voor een nieuw werk lieden-reglement aan de raadsleden ver zenden. De bedoeling is, dat het nieuwe reglement op 1 Augustus a.s. in werking treedt. Daarom ligt het in de bedoeling om op 26 Juli een raadsvergadering te houden, Genoemd reglement bevat 129 artikelen. Eerste bollenveiling uitgesteld tot morgen De eerste droge veiling van bloembolle der Coöp. Veilingvereeniging „Hillegom" is gisteren niet doorgegaan. De poort van be: gebouw was gesloten, op een papier werd meegedeeld, dat de veiling was verzet op 22 Juli. De aanleiding tot dit besluit was de ge ringe aanvoer van bollen door de kweekc Deze zijn niet bereid hun producten te ten veilen zoolang de actie van de 70 porteurs in zake schuldvergelijking van de baan is. De kweekers beschouwen de eischen of 70 exporteurs als egoïstisch en onr(cbl' vaardig. De vier groote veilingen hebben deze eischen van de 70 exporteurs afge wezen. Precies geteld, zijn het 68 f"®3!' die een onderlinge overeenkomst geteekend. De aanvoer op de andere veilingen in streek was tot heden zeer gering. De k«ee' kers waren ontstemd over de actie. Eenigen der bezoekers, die niet verder kwamen dan de gesloten poort, keerden ui- reet huiswaarts. De anderen schoolden twee groepen samen en bespraken den toe* stand. - Het duurde niet lang of de humor wo het. want de lach overstemde alle zwas op de handsche redeneeringen 221. Jullie moeten er maar niet van schrikken. De oude boer zette Kruimeltje ln het vogelkooitje, dat aan de wand hing. De goudvink die daar ook al Jaren ge vangen zat, knoopte direct vrienschap met Kruimeltje aan, anders had het kleine ventje van schrik gestorven, maar de vink troostte hem en dat gaf Kruimeltje weer moed. 222. Die plaaggeest van een boer bleef maar lachon voor het kooitje staan, maar gelukkig stoorden de rw gevangenen zich daar niet aan. Kruimeltje vertelde n onvoorzichtig hij geweest was en schold den boer maar het was maar goed dat hij er niets van kon staan, anders zou het nog erger met hem zijn af geloop 2-J

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 6