N.V. LEIDSCH DAGBLAD LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 15 Juli 1932 VRAGENRUPRIFK. BUITENLAND. HET UTRECHTSCHE STADHUIS WORDT VERBOUWD. Totaal-kosten 1. 300.000. Burgemeester en Wethouders van Utrecht stellen aan den gemeenteraad een verbouwing van het stadhuis voor tot een kosten totaal van f. 300.000, Wegens de slechte tijden kan van een nieuw stadhuis geen sprake zijn. terwijl het ruimte-gebrek verbetering eischt. De plannen betreffen een Ingrijpende verbouwing van het inte rieur en van het afbreken van een aantal aan de gemeente toebehoorende perceelen aan de Korte Minrebroederstraat, zoodat gelegenheid zal ontstaan het verkeer ach ter het stadhuis om te leiden, hetgeen een betere oplossing zal zijn dan verbreeding van de Oude Gracht voor het stadhuis. Bovendien zullen de perceelen „Schraven- dijk" en „Van Leeuwen" vrijwel geheel gesloopt en verbouwd worden met een ge lijke verdiepinghoogte als het aansluiten de deel van het oude stadhuis. De verbouwing op de eerste verdieping betreft voornamelijk de raadzaal die te klein is geworden. Ter vervanging van de tegenwoordige anti-chambre, waarmee de zaal zal worden uitgebreid, Is naast de vergrootc raadzaal een nieuwe zaal ont worpen op de plaats waar thans de publieke tribunes en de afd. pensioenen zijn gevestigd. In het bedrag van f. 300.000 ls aan arbeidsloon begrepen circa f. 120.000, tevens zijn er in opgenomen de aanleg van centrale verwarming, wijzigingen van liet electrlsch net en van de telefoonin- stallatie tot een bedrag van f 55.000 en de inrichting van het voormalig hoofd bureau van politie ln de omgeving tot een centraal magazijn a f. 18 000. OVERBRUGGING HOLLANDSCH DIEP BIJ MOERDIJK. Door de Kamers van Koophandel en Fa brieken te Breda, Delft, Dordrecht, Eind hoven, 's-Gravenhage, 's-Hertogenbosch, Middelburg, Rotterdam. Tilburg. Venlo, Vlaardlngen en Waalwijk is een adres tot den Minister van Waterstaat gericht, waar in ernstig wordt aangedrongen ten ge- hoeve van het bedrijfsleven op spoedige overbrugging van het Hollandsch Diep bij Moerdijk. SECRETARIS VAN DEN WIERINGERMEERPOLDER. Met ingang van 1 Augustus a.s. is als secretaris aan de afdeeling algemeen be stuur van de directie van den Wieringer- meerpolder verbonden de' heer P. C. Peters burgemeester van Medemblik. BOND VAN CHRIST. POLITIE AMBTENAREN. Gisteren ls te Leeuwarden, onder leiding van den heer B. Reeder van Rotterdam, de algemeene vergadering gehouden van den Bond van Chr. Politieambtenaren in Nederland. Aan het jaarverslag van den secretaris, den heer W. de Jong, van Amsterdam, ontleenen we dat het ledental van den bond steeg van 1381 op 1553. De Bond telt nu 38 afdeelingen en 5 correspondent schappen. Het aantal personeele leden klom van 46 op 64. Het verslag van den bondspenningmees- ter, den heer H Molenaar, van Amster dam, vermeldt wat de winst- en verlies rekening aangaat een eindcijfer van f. 21.270 40 en 'n batig saldo van f. 1539.86. De balans heeft een eindcijfer van f 14.093.95. De rekening van het onder steuningsfonds sluit met f. 2016.86 en de balans met f. 5475.59. De verslagen werden goedgekeurd, als ook het beleid van het hoofdbestuur en van de redactie van het orgaan. Tot leden van het hoofdbestuur zijn herkozen de heeren G. v. d. Kamp te Amsterdam, F Boxem te Rotterdam, J. Kooistra en J. Brauns, beiden te Den Haag. De begrooting ls vastgesteld met een eindcijfer van f. 20.752.50. in verband waarmede een paar voorstellen van het hoofdbestuur werden behandeld en aan genomen. De heer A. v. Dijk te Rotterdam is her kozen tot lid van de commissie van beheer van het Ondersteuningsfonds; de aftre dende leden van de geschillencommissie, de heeren M. Sepers te Leiden, C. J. Bazen te Rotterdam en A. Lak te Amsterdam zijn herkozen. Gisteravond is in de zalen Schaaf een geanimeerde feestvergadering gehouden, waarin als spreker optrad mr. J. Tijsma, kantonrechter te Leeuwarden. N. R. Crt. o DE POSTVLUCHTEN. De „Ibis" vertrok gisteren te 3 42 uur uit Bushir en arriveerde na een tusschen- landing te Bagdad, om 14.45 uur te Gaza. De „Havik", die gisterochtend om 7.27 u. uit Amsterdam is vertrokken, is om 10.10 uur te Leipzig aangekomen, vandaar om 10.72 uur verder gevlogen naar Boedapest, waar om 14.46 uur geland werd. Mevr. B. F. te L In Den Haag zijn R.K. Tehuizen voor Vrouwen gevestigd in de Nieuwe Havenstraat 74 en de 1ste v. d. Bosstraat 2. DE KANTOREN DER zijn iederen werkdag geopend vanaf half 9 des morgens tot half 6 namiddags. Zaterdags vanaf 8 uur 's morgens tot 4 uur 's middags Zondags den geheelen dag gesloten. DE ALGEMEENE TOESTAND. Aansluiting bij de EngelschFransche overeenkomst De Ontwapening. De Italiaansche zaakgelastigde stelde de Britsche regeering er van in kennis, dat de Italiaansche regeering haar volledige in stemming met de gedachte, zooals uiteen gezet in de verklaring dd. 13 Juli, ten aan zien van de Europeesche samenwerking heeft uitgesproken en er zich over ver heugt haar toestemming te kunnen geven voor de wijze, waarop men zich voorstelt in de toekomst Europeesche kwesties te behandelen De Belgische zaakgelastigde deelde mede, dat zijn regeering de genoemde ver klaring zal voorleggen aan het parlement ter kennisneming met de bedoeling de toe stemming te verkrijgen voor eer. toetre den van België tot de Engelsch-Fransche verklaring Dit heeft begrijpelijkerwijs ln Engeland groote voldoening gewekt. Kapitein Eden, parlementaire onder staatssecretaris van Buitenlandsche Za ken, heeft daaraan gisteravond in een rede te Warwick uiting gegeven. Eden zeide, dat Engeland en Frankrijk er alleen maar op uit waren den weg aan te geven bij deze politiek van samenwerking en niets liever wenschen, dan dat andere regeerin gen snel hun voorbeeld zouden volgen. Zij meenen, aat langs dezen weg de volken in staat zullen zijn gezamenlijk den stoot van de huidige economische depressie op te vangen en toebereidselen te treffen voor de economische conferentie. De voorstel len zijn in strikte overeenstemming met den geest van het statuut van den Vol kenbond en ae werktuigen van dien bond zouden bij de toepassing van de voorstel len hun diensten moeten verleenen. Dultschland staat nog zeer aarzelend tegenover den gang van zaken. In regee- ringskringen heeft het gepubliceerde gentlemen's agreement van de crediteur- staten geen opzien gebaard, alhoewel de Dultsche delegatie te Lausanne niet ln kennis was gesteld van deze overeenkomst. De Dultsche delegatie wist weliswaar, dat de crediteuren onderling onderhandelin gen voerden, maar heeft er zich slechts toe beperkt te verhinderen, dat een in deze overeenkomst gemaakt voorbehoud met betrekking tot de ratificatie in het verdrag van Lausanne werd opgenomen, Dientengevolge vormt het gentlemen's agreement een eenzijdige handeling, die voor Dultschland ook niet bindend zijn kan, doch louter een aangelegenheid is der crediteurmogendheden. Wat gebeuren zal, wanneer het verdrag van Lausanne inderdaad niet wordt gera tificeerd, heeft de president van de con ferentie van Lausanne, MacDonald, her haalde malen, zoowel in het Lagerhuis als ter conferentie met nadruk gezegd; dan zal een nieuwe conferentie worden gehou den. De taak dezer nieuwe conferentie zal dan allereerst zijn, de maatregelen te be palen, die genomen zullen moeten worden met betrekking tot den dan ontstaanden toestand. Inzake de FranschEngelsche vertrou- wensovereenkomst, waartoe men Dultsch land ook heeft uitgenoodigd, is men in kringen der rijksregeering met het oog op de volkomen verschillende interpretatie van Parijs eenerzijds en Londen ander zijds nog zeer gereserveerd- Men stelt in het licht, dat in ieder geval geen kwestie kan zijn van bindende overeenkomsten voor de Duitsche vrijheid van handelen. Om Amerika gerust te stellen, doet men nog steeds al zijn best en niet zonder resultaat. In regeeringskringen neemt men volgend standpunt in: Amerika heeft Europa sedex-t jaren ver maand om het eens te worden en zijn politieke problemen tot oplossing te bren gen. Het zou dus inconsequent en dwaas zijn, wanneer men dezen eindelijk tot stand gekomen stap tot het wegnemen van het wantrouwen ging veroordeelen. En de overeenkomst met Dultschland en het accoord tusschen Frankrijk en Engeland zijn geweldige en buitengewoon waarde volle gebeurtenissen, die geenszins een vijandig eenheidsfront tegen Amerika be hoeven te beteekenen. Integendeel, de overeenkomst tusschen Engeland en Frankrijk brengt ook voordeel voor Ame rika. daar zij waarschijnlijk den Fran- sche'n wensch naar veiligheid bevestigt en concessies in de ontwapeningskwestie zal vergemakkelijken. Henderson heeft gisteren ter ontwape ningsconferentie de vertegenwoordigers der 8 kleine landen ontvangen om hun standpunt toe te lichten. Henderson wil blijkbaar aan hun actie zoo groot moge lijke beteekenis geven! De verdaging der conferentie wordt weer uitgesteld. Herriot zal n.l. Zondag avond samen met den minister van Oor log Paul Boncour naar Genève vertrek ken. Volgens Havas zuilen Maandag onder handelingen worden gevoerd tusschen de Fransche en de Engelsche delegatie .ter wijl de werkzaamheden der hoofdcommis sie der ontwapeningsconferentie Dinsdag zullen beginnen. Herriot heeft overigens een langere be spreking gehad met Paul Boncour, gene raal Weygand en den chef van den staf, generaal Gamelin. Besproken is, het ont werp van de motie, welke de volgende week aan de hoofdcommissie zal worden voorgelegd. Deze toebereidselen in Parijs worden vandaag met den minister van Marine Leygues en den minister voor de Luchtvaart Painlevé voortgezet. De Sovjet-Russische delegatie ter Ont wapeningsconferentie heeft een verkla ring bekend gemaakt, welke de minimum- eischen inhoudt, waarop de regeering te Moskou bereid is in te stemmen met een verdaging der conferentie. De Sovjetregeering verklaart, dat zij de door den Britschen minister van Buiten landsche Zaken, Sir John Simon, voorge stelde resolutie niet zal kunnen goedkeu ren .indien de volgende bepalingen niet zullen worden opgenomen in de resolutie: 1. Kwantitatieve verlaging van alle be staande bewapeningen met ten minste 1/3 met uitzondering van de kleine staten en de reeds bij verdrag ontwapende staten. 2. Volkomen afschaffing van alle bom bardementsvliegtuigen 3. Afschaffing van alle soorten tanks. 4. Beperking der verplaatsbare veldar tillerie tot een maximumkaliber van 100 m.M. 5. Beperking van het scheepsgeschut overeenkomstig de beperking der kustar- tlllerle. Het presidium der conferentie krijge op dracht in de periode tusschen beide zittin gen der conferentie practische voorstellen uit te werken betreffende de toepassing van het principe van verlaging der bewa peningen ter zee met 1/3. Dit laatste weigert Japan echter beslist. In een verklaring legt de premier er den nadruk op, dat de voorstellen nvolkomen unfair zijn, de Japansche nationale ver dediging in gevaar brengen en derhalve onaanvaardbaar zijn voor zoover het mari tieme aangelegenheden betreft. Naar uit Moskou gemeld wordt, heeft de Sovjetregeering den grooten mogendheden medegedeeld, dat zij bereid is onvoorwaar delijk deel te nemen aan de economische wereldconferentie De economische wereld conferentie zou zonder deelneming van Rusland niet in staat zijn eenigerlei be sluiten te nemen, zoo heet het. BELGIE. Naar het einde der staking - Lawaai in de Kamer. De Belgische mijnwerkers hebben in een buitengewoon congres vastgesteld, dat de oogmerken der staking bereikt zijn. De datum voor de hervatting van het werk zal heden worden vastgesteld in een gemeenschappelijke zitting van het bureau der federatie van vakvereemgingen en het bureau van den socialistischen partijraad. Intusschen duurt de stakingsactie nog voort. Uit een geest van samenhoorigheid met de stakers in Wallonië hebben de metaal arbeiders van twee fabrieken te Gent het werk neergelegd; in een derde wordt ge deeltelijk gestaakt. Men meldt ook stakingen in verschillende fabrieken in het gebied van de Sambre, maar het werk is hervat in de steen groeven van Quenast. Lessines en Soignies. In de Kamer kwam het gisteren tot een discussie over de vraag of al dan niet het voorstel der fronters tot her ziening van de constitutie in behandeling zou worden genomen. De minister van binnenlandsche zaken, die de meening der regeering ter zake wilde uiteenzetten, werd voortdurend door de fronters door interrupties gehinderd, zoodat ten slotte de voorzitter zich ge noodzaakt zag, de zitting op te heffen. Teen na de heropening der Kamer de herrie opnieuw begon, werd de fronter Debacker van de zitting uitgesloten. Voor dezen sanctiemaatregel stemden de katho lieken en liberalen. De socialisten ont hielden zich. De minister \an binnenlandsche zaken verklaarde ,dat het voorstel der fronters geen ander doel heeft dan het aanmoedigen der anti-nationale propaganda. Namens de regeering vroeg hij de Kamer, 't voorstel niet in overweging te willen nemen. Dinsdag a.s. wordt dit debat voortgezet. ENGELAND. Een doekje voor het bloeden. Het conflict met Ierland. William Norton, de leider van de Ier- sche arbeiderspartij, die in de Dail den doorslag geeft bij de stemming over de regeeringsvoorstellen, is gisteren naar Londen vertrokken. Te Holyhead heeft hij in een verklaring tot journalisten gezegd, dat hij een bemiddelingsvoorstel in den zak had, dat reeds de goedkeuring van de Valera had gekregen en waarvan hij hoopte, dat het ook te Londen in goede aarde zou vallen. Mocht de Engelsche re geering de zaken echter op de spits drij ven, dan zouden Norton en zijn 11 mede standers zich in de eerste plaats Ieren toonen en de Valera steunen. Hij hoopte j echter, dat het zoover niet zou behoeven l te komen. Norton gaat eerst te Londen j met Lansbury en andere arbeidersleiders I overleg plegen en zal vandaag zijn voor stel aan de Engelsche regeering bekend maken. De behandeling van de voorstellen van de Valera in de Dail is echter niet geheel geschorst. De premier heeft een uiteenzet ting van den toestand gegeven. De Dail heeft met 66 tegen 51 stemmen de financieele resolutie aangenomen, welke de indiening goedkeurt van een wetsontwerp tot het heffen van buitenge wone rechten op den Britschen invoer in Ierland. De Iersche minister van financiën heeft daarna de wet formeel ingediend. De tekst is heel eenvoudig en er wordt alleen toe stemming gevraagd om een tarief van invoerrechten goed te keuren waarbij het aan de regeering zal worden overgelaten welke bepaalde artikelen belast zullen worden. In parlementaire kringen te Dublin is men van meening dat de Valera een zoo algemeenen vorm gekozen heeft om eerst het resultaat van Norton's besprekingen te Londen af te wachten. TS JECHO-SLO W A KI JE. Bata's uitvaart. De door een vliegtuigongeluk om het leven gekomen grootindustrieel Bata ls gis termiddag te ZUn op plechtige wijze begra ven. DUITSCHLAND. Dc arbeidsdienst De „burgeroorlog". De verordening betreffende den arbeids dienst, waartoe de Duitsche rijksregeering besloten heeft, zal morgen worden ge publiceerd. De leider van het rijksbureau voor arbeidsbemiddeling, dr. Syrup zal tot rijkscommissaris voor den arbeidsdienst worden benoemd. Zoodra de rijksminister van arbeid, de uitvoeringsbepalingen zal hebben gepu bliceerd, zal de nieuwe rijkscommissaris de presidenten der landelijke arbeidsbeurzen bijeen roepen om de maatregelen te be- j ramen, waardoor de nieuwe verordening nog deze maand in werking kan treden. In welingelichte kringen schat men het - aantal personen, die met de voor het loopende jaar beschikbare middelen in den arbeidsdienst kunnen worden onder- i gebracht, op 120 a 130 duizend. Volgens de nieuwe arbeidsdienst- i ordening zullen niet alleen, zooals tot dus ver steuntrekkenden arbeidsdienst kunnen verrichten, maar alle jeugdige dïenstwilli- gen. Ook politieke partijen en vereenigin- gen zullen kunnen meedoen. Voorwaarde is. dat de werkzaamheden tot nut van het algemeen strekken. Men heeft berekend dat voor de restee- rende 250 dagen van het begrootingsjaar 100.000 man voor een bedrag van 50 millioen mark in dienst kunnen worden gesteld. Men hoopt intusschen nog een hooger bedrag beschikbaar te kunnen stellen, waardoor dan ook het aantal arbeids- dienstwilligen nog kan worden uitgebreid. Het Anhalter staatsministerie heeft de Bernburger Volkswacht" verboden en ook de te Kothen en Zerdst verschijnende kopbladen, zoodat in Anhalt geen enkel sociaal-democratisch blad meer verschijnt. Bij botsingen zijn weer drie dooden gevallen en vele gewonden! Het hoofdbestuur van de soc. dem. partij heeft aan von Hindenburg een door Wels en Breitscheid onderteekend telegrafisch protest doen toekomen, waarin op de scherpste wijze protest wordt aangeteekend tegen de regeering, die het S-A verbod opgeheven heeft, waardoor moord en doodslag aan de orde van den dag zijn ge treden. Voorts wordt geprotesteerd tegen de verminderingen der salarissen en be staansmogelijkheden voor millioenen land- genooten en geëlscht wordt dat de rijks eenheid zal worden bewaard en de Pruisi sche regeering zal worden gesteund in haar pogingen om orde en rust te bewaren. Het telegram eindigt met een beroep op Hindenburg om op het laatste oogenblik in de dwalingen zijns nieuwen weegs terug te keeren. Bij de vechtpartij, welke den 25 Mei plaats had tijdens de zitting van den Pruisischen Landdag tusschen Nationaal Socialisten en Communisten, werd de sociaal democratische afgevaardigde Juergensen gewond. Juergensen heeft thans een eisch tot schadevergoeding in gesteld tegen den staat Pruisen met de motiveering dat de nationaal socialistische landdagpresident Karri verantwoordelijk ls voor de incidenten. Den 10 October zal de zaak voor de rechtbank worden behandeld. Bata. Door acht vrachtauto's werden de bloem stukken vervoerd. Op twee voertuigen volg den het stoffelijk overschot van Bata en zijn piloot. Tijdens de begrafenis kruisten twee vliegtuigen over het kerkhof. CHINA. De Mandsjoerijsche kwestie. Op de Russische protesten tegen de be zetting van het havencomplex van Char- bin, de opslagplaatsen van den Chinee- schen Oosterspoorweg heeft de Japansche ambassadeur te Moskou meegedeeld dat de Japansche regeering met dezen maat regel van de Mandsjoerijsche autoriteiten niets te maken heeft. Voor de besluiten der Mandsjoerijsche regeering kan Japan aldus de ambassadeur, derhalve niet ver antwoordelijk worden gesteld. DE DUITSCHE BURGEROORLOG. AURICH, 15 Juli. (V.D.) Het verbod van de Pruisische regeering om aan het strand van de Noordzeebadplaatsen partijvlaggen te toonen, heeft in den laatsten tijd vooral op Borkum en Langeoog tot incidenten geleid. De president heeft nu die verorde ning opgeheven met onmiddellijke inwer kingtreding van zijn besluit. KASSEL, 14 Juli (Wolff). De voorzitter van den Pruisischen Landdag, Kerff, deed hier heden in een nat.-socialistische ver kiezingsvergadering een opzienbarende mededeeling. Hij zeide dat hij nog heden een brief aan den rijkskanselier zou zen den waarin wijziging der toestanden in Pruisen wordt geëischt. De nat.-socialisten verlangen dat de staat en als deze daartoe niet in staat is. het rijk. voor geordende toestanden zorgt, en dat de orde in Dultschland wordt hersteld, al is het ook door afkondiging van den staat van beleg. HET ENGELSCH-IERSCH CONFLICT. LONDEN, 15 Juli (Reuter). De Valera heeft een uitnoodiging van Mac Donald om naar Londen te komen ter bespreking van het geschil inzake de lands-annuï- teiten ontvangen en aangenomen. Hij ver trekt reeds hedenmorgen uit Dublin naar Londen. De uitnoodiging van Mac Donald aan De Valera geschiedde na een langdurige dis cussie in Downingstreet gisteravond laat tusschen Mac Donald, den lord-kanseher, den attorney-general, de leden der oppo sitie Lansbury, Cripps, Greanwood en Atlee en den leider der arbeiders in het parlement van den Vrijstaat, Norton, die pas in Londen is aangekomen. Mac Donald machtigde Norton aan De Valera telefo nisch mede te deelen, dat indien hij over de tegenwoordige situatie wenschte te spreken met het oog op een schikking, Mac Donald zeer verheugd zou zijn hem heden te Londen te ontmoeten. HET HERSTEL VRAAGSTUK WASHINGTON, 14 Juli (Reuter). Pre dent Hoover heeft een brief gericht d senator Borah, waarin hij zegt: Ik ne.i niet aan. dat het dezer dagefl geslote Europeesch accoord bedoeld is als een ge" combineerde actie van onze debiteuren Ware dit wel zoo. dan ben ik niet voq. nemens pressie te laten oefenen op he Amerikaansche volk om een of ande-, gedragslijn te volgen. De Vereen. State; werden niet geraadpleegd nopens de ovet' eenkomsten van Lausanne en zijn op gd nerlei wijze door deze overeenkomst;- gebonden. Ons volk is erkentelijk voor de regelin- van een strikt Europeesch probleem et andere politieke en economische kwestit die het herstel van Europa belemmere- Een dergelijk optreden, gepaard met wet- kelijke vorderingen op het gebied der ont wapening zal aanzienlijk bijdragen tot d> stabiliteit der wereld. ROME. 24 Juli (Reuter). Over de hede- gehouden zitting van den ministerraad waarin de arbeid der Italiaansche dele. gatie op de conferentie van Lausanne b;. sproken werd en goedgekeurd, is een oiij. cieele me.dedeeling verspreid waarin gf. zegd wordt, dat de besluiten van Lausain< een nieuwe bevestiging zijn van de com. penseering tusschen herstelbetalingen ta schulden en den eersten beslissenden stai vormen op den weg naar de definities schrapping, die door Italië sedert 1922 g;. eischt wordt. Bovendien worden hierdoor de onmit. bare voorwaarden geschapen voor 'n wer kelijke samenwerking van alle staten o; het gebied van de valutapolitiek. d! financiën en de economie, op de noodzs- kelijkheid waarvan in het besluit van de: fascistischen Grooten Raad van April op nieuw werd gewezen, met het doel van di overwinning der huidige ernstige malais en van een vastberaden betreden van dc weg naar den wederopbouw van Europi en de wereld. De „Times" verklaart in een hoofdarti kel, dat de te Lausanne tot stand gekome: regeling van het schadevergoedingsvraat j stuk op zichzelf definitief is en dat hel er slechts op aankomt, deze overeenkomt te brengen binnen het raam van een v-1 reldverdrag. Dat Italië en België zich t het consultatief pact hebben aangeslote: J geeft voldoening. Aangenomen kan wc den, dat Duitschland spoedig hetzelfde i doen, daar Duitschland hierbij het meet zal winnen. In de tweede paragraaf is bijt.B een bijzondere verwijzing naar een recht vaardige oplossing van het ontwapening vi-aagstuk opgenomen. Wanneer men de» bepaling goed uitlegt, dan is zij een ui stekend bewijs voor den goeden wil c'-:w Fransche regeering om met Duitschir. tot overeenstemming te komen, ine Duitschland geen onbescheiden eisc stelt. Het blad tracht nogmaals de mis standen uit den weg te ruimen en wijst', met nadruk op. dat elke staat volkom*: vrijheid van handelen heeft inzake schuldenregeling met Amerika. Dan meife het blad op, dat zoowel Lausanne als Lo carno twee zijden hebben, in zooverre dat beide verdragen een hoofdstuk afsluiten j en een nieuw openen.In het boek van heil Locarno-verdrag is niet veel geschrever*. u Destijds was het nog niet eens mogelijk te komen tot een international: bespreking van die vraagstutkken, die het Duitsche volk in zulk een heftige opwin ding brachten. Thans is de gelegenhëi gunstiger, daar deze kwesties tot dusvei i de stabilisatie van Europa onmogelijk ge- maakt hebben. Vroeger of later moeste: zij aan de orde worden gesteld. Zoodxa :iI I genomen zullen zijn uit handen der demi- 1 gogen en zullen zijn overgedragen aan ii I verantwoordelijke staatslieden, zal Europa een stap nader tot normale verhoudinpe zijn gekomen. LONDEN, 15 Juli. (V.D.). Over hei l' stand komen van het Gentlemen's Apa- ment verneemt de diplomatieke tóe werker van de „Daily Telegraph": De Duitsche delegatie te Lausannttn- zette zich tegen het opnemen van em clausule van dezelfde beteekenis als het Gentlemen's Agreement, in de overeen komst van Lausanne, omdat zij geen overeenkomst zou kunnen onderteekenen. waarin door het opnemen van een enkele paragraaf de geheele overeenkomst W losse schroeven zou worden gezet en om dat de Duitsche politiek principieel mf: de besprekingen over de Amerikaans*'/ schulden niets te doen wilde hebben. 53 lid van de Engelsche delegatie heeft KJ het voorstel gedaan het GentlemaJ Agreement in een afzonderlijk documB- op te nemen. Hiertegen konden de D-j1; schers geen bezwaar maken, vooral nu» Herriot duidelijk te verstaan had gegewn, dat men niet weer op de overeengelï"eR hoogte van de slotbetaling zou terugko men. Verder wenschten de Fransche: nat hun aanspraken, dat de betalinge: van Engeland afhankelijk zouden worden ge steld van de betalingen van DuitscMana' een onderdeel zouden vormen van de over eenkomst van Lausanne. Chamber)*1? heeft daarop geantwoord, dat wanneer dit geschiedt, de Engelsche regeering geen concessies zou kunnen doen. De Franecnen hebben daarop niet langer aan bun eischen vastgehouden. Hierdoor wordt brief van Chamberlain aan de ffl'in® van financiën van Frankrijk en "aue verklaard. HET ONTWAPENINGSVRAAGSIlK- WASHINGTON, 15 Juli (V.D.) Naar ver luidt, zal de Amerikaansche delegatie ta Geneve een veel scherper omlijnde eind- resolutie aan de ontwapeningsconferentie voorstellen, dan in het voornemen van de Engelsche en Fransche delegatie ligt. Ovei den inhoud van deze resolutie wordt to dusver niets medegedeeld. Wanneer o voorbereidende vertrouwelijke besprek'" gen niet tot een bevredigend resa.' i, leiden, zal de Amerikaansche delegatie resolutie in de plenaire zitting van Din dag a.s. in bespreking brengen. Men brengt deze stap in verband het publiceeren van het Gentlemen Agreement tusschen Engeland en Fran rijk. o PER ZEILBOOT OM DE WERELD. LONDEN. 15 Juli. (Reuter). Twee werk- looze Duitsche jongemannen. Beaamd nig en von Scheven die een poging onn nemen per zeilboot een tocht om de we te maken in een 14 voet groote kano veerden op de kust bij Sizewall in 1gc|,e- na een moeilijken overtocht vanuit veningen. Vier nachten lang hafla niet geslapen. 2-~1

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2