Een Engelsch-Fransche overeenkomst. LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 14 Juli I93; LAND- EN TUINBOUW. BURGERL. STAND v. LEIDEN INGEZONDEN. Uitnoodiging aan Europa, om ook toe te treden. BUITENLAND. Weggevlogen: SPORT. STEUN AAN DE VARKENSHOUDERIJ. BEZWAREN IN DE EERSTE KAMER Een middel lot dumping? Volgens het voorlooplg verslag der Eer ste Kamer verklaarden verscheidene leden alhoewel bereid om ook de varkenshou derij te steunen, ten einde den landbouw op de lichte gronden het bestaan mogelijk te maken, ernstig bezwaar te hebben tegen de wijze, waarop die steun blijkens dit ontwerp zal worden verleend Het geldt hier inderdaad de instelling van 'n zekere „Planwirtschaft" en de vraag rijst of de varkenshouders niet op veel eenvoudiger wijze te helpen waren geweest, zooals dat door eenigc leden in de Tweede Kamer is betoogd. Volgens deze leden is het ontwerp bui ten de grenzen van den crisismaatregel getreden. Andere leden konden deze meening niet onderschrijven, omdat naar hun oordeel Planwirtschaft onderstelt een algemeene regeling van het economisch productie systeem naar een vooraf vastgesteld alge meen plan. De regeling van een onderdeel heeft hiermede niets gemeen. Weer andere leden zagen in de poging der regeering, om den noodtoestand der varkenshouders te verlichten, niets anders dan een zuiveren tijdelljken crisismaat regel, zonder eenige consequentie op het gebied van bedrijfsorganisatie. Tegen het verleenen van steun en het nemen van tijdelijke noodmaatregelen verklaarden verscheidene andere leden In beginsel, volstrekt geen bezwaar te heb ben, maar de wijze waarop een en ander in dit ontwerp is geregeld, kan ook hun geenszins bevredigen en zij achtten het een zonderlinge methode, den uitvoer goedkooper te maken, door de binnen- landschc consumenten duurder te doen betalen. Naar hun meening hadden de kosten moeten worden gelegd op de ex porteurs en niet op de consumenten. Door andere leden werd hiertegen op gemerkt. dat het belang der consumenten in deze niet mag predomineeren. Het feit dat de prijzen van vleesch en vet zoodanig zijn gedaald, dat het mesten van varkens belangrijk verlies oplevert, motiveert h.i. ten volle den voorgestelden maatregel, ook al moet dc consument de lasten daarvan dragen. Ook na redelijke verhooging zal de prijs van het varkensvleesch voor bin- nenlandsch gebruik nog laag zijn. Voorts werd door enkele leden gewezen op de volgens hen schreeuwende onrecht vaardigheid, dat de consument profiteert van den nood der landarbeiders, wier loonen veelal zijn gedaald tot een onhoud baar peil. Van verschillende zijden werd de vrees geuit, dat deze wet tengevolge zal hebben een groote vermindering van het gebruik van varkensvleesch, waardoor het doel niet zal worden bereikt. Sommige leden zagen in den voorgestel den steun een middel tot dumping en zij vreesden, dat repressaillemaatregelen niet zouden uitblijven. Naar aanleiding hiervan werd van an dere zijde opgemerkt, dat de uitvoer zoo gering is, dat bezwaarlijk kan worden verwacht, dat van Engelsche zijde tegen maatregelen zullen worden overwogen. Enkele leden waren van meening, dat van dumping geen sprake kan zijn, zoo lang de productie beneden den kostprijs blijft, zooals thans het geval is. Sommige leden, die bezwaren tegen het ontwerp hadden, waren niettemin bereid hun stem daaraan te geven, aangezien de wet drie jaar na haar inwerkingtreding automatisch zal vervallen. DE CRISISZUIVELWET. Een uitkeering van 11/4 cent per K.G. melk. De Regeeringscommissaris voor de hulp verleening aan de melkveehouderij, voor zitter van de Crisis-Zuivelcentrale, deelt mede Met ingang van 10 Juli 1932 wordt over alle tot zuivel- of melkproducten ver werkte melk door de Crisis-Zuivelcentrale een toeslag uitgekeerd van een en een vierden cent (11/4 cent) per K.G. melk met een vetgehalte van 3%. Voor de melk welke tot kaas wordt verwerkt, wordt een toeslag verminderd met het bedrag der heffing op de daaruit bereide kaas. Deze toeslag geldt voorlooplg t/m 30 Juli 1932. Toelichting. Het is gewenscht, dat de veehouders weten, dat zij dezen toeslag uitgekeerd krijgen. De consumptiemelk- leveranciers vallen buiten dc regeling. De prijsregeling voor de consumptiemelk dient zich aan te sluiten en zal zich on getwijfeld aansluiten aan de gewijzigde en voor de veehouders verbeterde verhoudin gen; dit wil dus zeggen, dat de consump- tiemelkprijs in de periode 10 tot 31 Juli minstens 11/4 cent hooger zijn zal dan wanneer op de industrieel verwerkte melk geen toeslag verstrekt zou zijn. De getroffen regeling is op te vatten als een voorloopige. Indien blijkt, dat het thans vastgestelde bedrag te hoog of te laag is geweest, dan zal zulks met be hulp van de volgende uitkeeringen gecor rigeerd worden. Het is te verwachten, dat vele fabrieken de uitkeering uit eigen middelen zullen voorschieten. Een verplichting daartoe be staat er echter uit den aard der zaak niet. Aan de veehouders, die zelf de melk verwerken kan de toeslag eerst dan uit betaald worden, wanneer de gegevens van de verwerkte hoeveelheden melk, bere kend met behulp van normen uit de ge produceerde hoeveelheden boter of afge leverde hoeveelheden kaas, via de con trole-stations ter kennis van de Crisis- Zuivelcentrale zijn gebracht. Op het botervet in de onderscheidene zuivelproducten wordt eenzelfde heffing toegepast Deze heffing is voor de boter voor de week van 10 tot 16 Juli vastgesteld op 42 cent per K.G. Boter bevat 84"l melkvet Per K.G. melkvet bedraagt de heffingdus voor alle zuivelproducten 50Deelheffing op de kaas wordt berekend op grond van gemiddelde vetgehalten voor de verschillende kaassoorten. Voor volvette boerenkaas b.v. wordt de heffing als volgt berekend: Deze kaassoort bevat 28% vet, Bij een GEBOREN: Joosje dr. van G. J. van IJJlet en M. v. Hooidonk Willem Prederik, zn. van J. van Rossen en M. Nieuwenburg Anna Gabrielle, dr. van J. Pel en G. A. Y. A. Stlgter Jacoba Maria, dr. van W, L. v. d. Wel en J. M. Jansen Aantje, dr. van A. van der Vlier en T. Leewis Anna, dr. van J. v. d. Boon en A. van Klaveren Hendrik, zn. van L. Schuuring en N. M. Bos Willem Hendrik, zn. van W. H. Kesting en L. J. Bouwman Maria. dr. van A. Wies en M. Heijstek Willemke. dr. van J H. Spaargaren en W. van Andel Cornells Johannes, zn. van M. C. R. Staal en M, C. Nawrot Maria MargaTe- tha, dr. van F. W. K. F. Ahlfeldt en H. K. Wunner Jansje Cornelia, dr. van J. Brussee en C. M. de Kleer Cornelia Maria, dr. van C. Ter Meer en M. C. Kroonberg Hubertus Antonius, zn. van H. J. Reekers en H. M. Hermans Dirk Franz, zn. van H B. Mülstegen en M. Jan- sen Maria Adriana, dr. van J. Cras en M. L. van Egmond. GEHUWD: H. Alter, jm. en F. C. Fontijn, jd. B. Buitendijk, jm en K Rietkerken, jd. G. van Iterson, jm. en S. Minke, jd. I. Jansen, jm. en M. Pfeil, jd. J. Keijzen, wedn. en A. Fastrlch, jd. J. J. Landes- bergen, Jm. en J. Baart, jd. W. G. L. Planje,' jm. en J. M. van de Logt, jd. A. Verver, jm. en M. C. P. Prins, jd. J. Vlug, jm. en J. Kruit, jd. J. Wolfslag, jm en C Mol, jd. H. H, Vodegel, jm. en G P. de Vries, jd. C. J. Marijt, jm. 29 j. en C. M. Meijers, jd 25 j. OVERLEDEN: C. E. van Breda, dr. 16 mnd. M. J. Haket. dr. 6 J. J. J. Plalsier, m. 70 j. J. C. de Tombe, dr. 10 j. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven DE KAMERPKIJZEN TE HOOG Mijnheer de Redacteur. Een enkele opmerking naar aanleiding van hetgeen een kamerverhuurder op 't hart heeft. Met de door hem gegeven lijst van eischen van een student ben ik het volmaakt eens. Een maandprije van f45 lijkt niet onbillijk, maar daarbij wordt uit het oog verloren dat normaliter de student, behalve vele week-ends, drie van de twaalf maanden afwezig is. Dan is dus geen bediening vereischt, heeft geen slij tage plaats, terwijl het onderhoud der kamers veel minder is. Dat is het mijns inziens wat een prijs als deze, die redelijk lijkt, te hoog maakt. Wat betreft het voor schieten van het boekje gedurende een maand hierover zou ik slechts willen opmerken, dat wie een bedrijf uitoefent daarvoor kapitaal noodig heeft en dus risico's lo ;pt. Maar loopt de student geen risico's? Wie een jaarkamer huurt, zit er voor een jaar aan vast. Hoe vaak blijkt de huurkamer niet aanmerkelijk minder zin delijk dan verwacht werd, hoeveel werk- storende factoren vertoont soms de met zorg gekozen omgeving (hinderlijke buren, ratten, huiselijk lawaai). Menigmaal wor den zeer belangrijke boodschappen of tele foontjes nonchalant vergeten. Allemaal dagelijks terugkeerende ergernissen een jaar (min drie maanden) lang! Veel kamerverhuurders houden er met hun leveranciers een prijsregeling op na over prijzen die aan den student in reke ning gebracht worden, en die, gerekend over een jaar (zij het weer min drie maan den) een douceurtje vormen voor leveran cier en verhuurders, ten koste van den student. Wie op het oogenblik door de stad wan delt en het groote aantal cubicula locanda ziet. merkt dat het met den strijd ernst blijft. Tenslotte is hierbij nog de huisheer betrokken, die vaak de hoog noodige repa raties niet laat verrichten en de huis huur niet tijdig herziet. Alle partijen komen nu met hun grie ven, alle partijen vertrouwen op een rede lijke oplossing. STUDENT. heffing op botervet van 50 cent per K.G. bedraagt de heffing per K.G. kaas bijge volg 28/100x50 cent 14 cent. Werd deze heffing in de practijk toegepast dan zou dus de binnenlandsche kaasprijs in den groothandel met 14 cent per K.G. moeten stijgen. Het is echter zeer de vraag, of zulks in de tegenwoordige omstandigheden ook in de practijk het geval zijn zal. Met het oog hierop heeft het bestuur van de Crisis-Zuivelcentrale het wenschelljk ge acht de heffing in de practijk niet in geld in te vorderen, maar, zulks in verband met de uitkeering van den toeslag, de rekening van den kaasproducent bij de Crisis-Zuivelcentrale met een overeen komstig bedrag te belasten. Aangezien van de kaasproductie in het algemeen slechts 1/3 in het binnenland wordt geplaatst voor hetgeen uitgevoerd wordt, zou de heffing moeten worden terugbetaald is de rekening van den kaasproducent bij de Crisis-Zuivelcentrale belast met 1/3 van de heffing van 14 cent, dus met 14 3 4.66 cent, zulks echter over de geheele productie. Er is nu gezocht naar 'n formule, waar in wordt vastgelegd, hoe de uitkeering voor kaas en andere zuivelproducten berekend zal worden. Juridisch is daar voor deze vorm gevonden, dat per K.G. product wordt uitgekeerd „een bedrag, verkregen door de uitkeering per K.G. melkvet, vermenigvuldigd met 1/100 van het melkvetpercentage van het product, te verminderen met een bedrag, gelijk aan den prijs van het merk voor 1 K.G. boter, vermenigvuldigd met een voor elk product speciaal vastgestelden factor". Die ver menigvuldigingsfactor voor de onderschei dene producten is officieel medegedeeld in een Beschikking van den Minister van Economische Zaken en Arbeid, geplaatst de Staatscourant van gisteren. In het Engelsche Lagerhuis mengde Simon zich gisteren in het debat, om een resultaat der conferentie van Lausanne aan te kondigen, dat thans vorm gekregen heeft en dat, meent hij. met algemeene tevredenheid zal worden ontvangen. Simon verklaarde: In de laatste dagen hebben wij getracht de uitdrukking te formuleeren van den nieuwen politieken geest, die te Lausanne tot uiting gekomen is en die zooveel waarde zou hebben, indien hij in de toe komst kon worden behouden. Wat wij in den zin hebben, maakt geen deel uit van de overeenkomst van Lau sanne en de conferentie van Lausanne moet er op geen enkele wijze mee worden vereenzelvigd. Het is geen supplementaire overeen komst en het is eigenlijk geen zelfstan dige overeenkomst, maar een uitnoodiging om betrekkingen aan te knoopen en eer lijke en openhartige besprekingen, waar alle groote Europeesche naties, naar wij hopen, op zullen ingaan. De Fransche en de Engelsche regeering hebben in deze het initiatief genomen en wat zij wenschen te bevorderen, is de Europeesche geest op een wijze, waarop de toekomstige moeilijkheden besproken zou den moeten worden. In de verklaringen, die deel uitmaken van de slotacte der conferentie van Lau sanne hebben de onderteekenende mo gendheden de hoop te kennen gegeven, dat de daar verrichte taak door nieuwe wer ken gevolgd zou worden De onderteeke nende mogendheden hebben verklaard, dat het toekomstig succes makkelijker ver zekerd zal worden, indien de naties zich aansluiten bij een nieuwe inspanning voor de zaak van den vrede, die volledig kan zijn en evenzeer de economische als de politieke sfeer geldt. In 't zelfde document verklaarden de onderteekenende mogendheden hun voor nemen om alles te doen om tegenwoor dige problemen op te lossen of die zich later kunnen voordoen, „in dien geest, die de conferentie van Lausanne bezield heeft In dien geest hebben de Fransche en Engelsche regeeringen zelf besloten het initiatief te nemen, door onmiddellijk we- derkeerlg tot dit doel bij te dragen, vol gens de volgende lijnen: le. In overeenstemming met den geest van het pact van den Volkenbond, zijn zij voornemens onderling met volkomen openhartigheid van gedachten te wisselen over en zich wederzijds op de hoogte te houden van elke kwestie, die zich voor hen opdoet, en welke in haar oorsprong van gelijken aard is, als die welke zoo geluk kig geregeld is te Lausanne en welke het Europeesche regime zou kunnen beïn vloeden. Men hoopt echter, dat de andere regeeringen zich bij hen zullen voegen door deze procedure te aanvaarden. 2e Zij zijn voornemens onderling en met de andere naties van Genève samen te werken om een oplossing te vinden van het vraagstuk der ontwapening, welke gunstig en rechtvaardig is voor alle be trokken mogendheden. 3e. Zij zullen onderling en met elke der andere regeeringïn overleg plegen over een nauwgezette en praktische voorbe reiding der economische wereldconfe rentie. 4e. In afwachting van de onderhande lingen voor een handelsverdrag tusschen deze beide landen, zullen zij eiken uitzon deringsmaatregel van één land tegen de belangen van het andere vermijden. Wat aangaat de mededeeling aan de andere landen, heb ik reeds de gelegen heid gehad om de vertegenwoordigers van Duitschland, Italië en België een afschrift te overhandigen van deze verklaring en hun regeering laten uitnoodigen zich bij deze verklaring aan te sluiten. Meening van Herriot. Herriot heeft deze overeenkomst toege licht in de Fransche Kamer-commissie voor buitenlandsche zaken. Hij las den tekst der vertrouwensover- eenkomst voor en wees op het belang van deze schikking, welke een herleving der Entente Cordiale beteekent, daar voortaan geen enkel probleem, waarbij de belangen van beide landen betrokken zijn, afzon derlijk zal kunnen worden behandeld; zoo zou Engeland niet, als in 1923, zijn schul den met Amerika kunnen regelen, zonder voorafgaand overleg met Frankrijk. Deze schikking vult op gelukkige wijze het gentlemen's agreement aan, daar, tenminste voor Frankrijk en Engeland, de zekerheid verworven is van een onder ling overleg, dat het succes zal bevorderen der onderhandelingen met de Ver. Staten. Engelsche toelichting. Van Engelsche zijde wordt nog vol gende toelichting gegeven: De verklaring van Simon betreffende een Europeesche samenwerking over de toekomstige problemen, van denzelfden aard als die. welke te Lausanne geregeld zijn, slaat in geen enkel opzicht op de oorlogsschulden aan Amerika. Voor zoover dit de Engelsche Regeering aangaat, mag de verklaring van Simon in geen enkel opzicht worden geïnterpre- teerdl als een Europeesch eenheidsfront tegenover Amerika. Een voorbeeld van het type der proble men, die ter regeling kunnen opkomen, is een herziening van het verdrag van Ver sailles Een dergelijke kwestie zou zeer goed kunnen worden behandeld volgens de beginselen door Simon uiteengezet. Voor het geval, dat Duitschland Engeland zou polsen over de kwestie van de schrap ping der bepaling omtrent de „schuld aan den oorlog" uit het Verdrag van Versail les, zal dc Engelsche regeering gehouden zijn over de<e aangelegenheid overleg te plegen met Frankrijk. J De verklaring van Simon is in den eigenlijken zin van het woord een uitnoo diging en in geen enkel opzicht een „plan" of een „pact." De uitnoodiging geldt enkel voor de Europeesche mogendheden en betreft niet Japan. Duitsche meening'. Welingelichte Duitsche kringen merken in verband met deze Engelsch-Fransche overeenkomst op, dat Duitschland vriend schappelijk tegenover dezen stap staat. Dit nieuwe accoord zal een geschikte ge legenheid zijn, welke Duitschland de mo gelijkheid zal geven eventueele politieke eischen te berde te brengen, waarop men in Lausanne niet verder ls kunnen ingaan, daar daar slechts de herstelkwestie alleen aan de orde was. DE ALGEMEENE TOESTAND. De geest van Lausanne. De geest van Lausanne blijft rondwaren over Europa en dat is althans een gunstig teeken. Het bewijs, dat die geest voortleeft en dat men dezen nog wil versterken, wordt geleverd door een Fransch-Engelsche over eenkomst. waartoe de overige Europeesche landen zullen kunnen toetreden. Men zie daarvoor elders. Maar de practise! e betee- kenis? Wij vermogen die niet groot te zien, waar toch uitdrukkelijk wordt gestipuleerd, vooral van Engelsche zijde, dat geenszins de bedoeling is om beide landen apart te doen staan of elkaar te begunstigen, inte gendeel. dat de overeenkomst moet dienen om de eenheid in Europa te bevorderen, waarvoor toch ook de Volkenbond reeds is en tal van commissies van dit lichaam Maar waarschijnlijk kan deze overeen komst meehelpen aan de geestesverande- ring, die zoo hard noodig is in sommige kringen en als zoodanig moet deze stap worden toegejuicht. De Raad van den Volkenbond zal waar schijnlijk morgen een vergadering houden om kennis te nemen van de wenschen van de conferentie van Launsanne met betrek king tot de bijeenroeping van een econo mische en monetaire conferentie. Men zegt. dat de Raad deze week nog geen be slissing over den datum en de plaats van de conferentie zal nemen en dat de beslis sing eerst in September zal allen. In Vol kenbondskringen gelooft men, dat de door Lausanne voorgestelde conferentie in twee, scherp van elkaar gescheiden gedeelten, zal worden gesplitst. De monetaire kwes ties zullen op hei half October te Londen beginnende deel der conferentie worden besproken; het tweede gedeelte, dat de economische vraagstukken zal behandelen, zal te Gerieve worden gehouden en om streeks half November aanvangen. Het presidium der ontwapeningsconfe rentie heeft gisteren een streng geheime zitting gehouden, waarin naar het schijnt belangrijke besluiten zijn genomen. Benesj, de eerste rapporteud der ontwapenings conferentie, deelde dc pers mede, dat in tegenstelling met alle verwachtingen de hoofdcommissie reeds Zaterdagmorgen bijeen zal komen. De conferentieleiding heeft voorstellen ontvangen, die zullen worden samengevat in één enkel voorstel, dat de hoofdcommissie zal worden voorge legd. Dit voorstel beteekent een grooten vooruitgang. Men twijfelt er niet aan, of het zal door alle mogendheden worden aangenomen. Daarna zal de conferentie voor eenigen tijd worden verdaagd. Het presidium van de conferentie zal echter reeds over zes weken weer bijeenkomen. Dan zal een besluit genomen worden over het weer bijeenkomen der conferentie. Deze optimistische verklaringen van Benesj ontmoeten echter in welingelichte kringen nogal verwondering en twijfel, aangezien tot dusverre alle pogingen een laatste uni form besluit uit te werken op de grootste moeilijkheden zijn gestuit. FRANKRIJK. Politieke amnestie. De ministerraad heeft Herriot gemach tigd bij de Kamer een ontwerp tot het verleenen van politieke amnestie in te dienen o ENGELAND. Mc Donald moet rusten - Het Iersche conflict. Mc Donald moet het bed houden wegens zware hoofdpijnen. Zaterdag zal hij waar schijnlijk voor eenigen tijd naar Lossei- rnouth gaan om te rusten. Het Lagerhuis is tot 27 October ver daagd De Iersche premier De Valera heeft spoedig den weg ingeslagen van economi sche anti-Britsche represailles. De Kamer van den Ierschen Vrijstaat wordt uitgenoodigd spoedig een wetsont werp aan te nemen, dat. naar men gelooft, de afschaffing voorziet van de rijksvoor keurrechten en de oplegging van douane rechten op zekere Britsche invoerartikelen in Ierland. RECLAME. BELGIE. Naar liet eind der staking - Lausant» in de Kamer. Over liet algemeen nemen de zaken het mijngebled thans een kalm ver hoewel in het.kolenbekken van Luik staking nog uitgebreid is. Te Antwerpen is de communistische weging, waarvan reeds werd gewag maakt, vrijwel in de kiem gesmoord. Zei leiders, w.o. 2 Duitschers, zijn gearrestee De nationale gemengde commissie v" de mijnen, die vertegenwoordigers be' van de mijneigenaars en de arbeiders tot overeenstemming gekomen over èj accoord. waarvan de voornaamste gror'1 slag is de stabilisatie van de loonen tot'l Nov 1932 en het weder aannemen van <J mijnwerkers in de Borinage bij toerbeurt De modaliteiten voor de toepassing var de getroffen overeenkomst zullen door gemengde commissie nader worden var! gesteld. De regeering is ook voornemens een alg>. meene commissie te benoemen, belast a?1 de bestudeering van het probleem, dat dtgS de mijnkwestie is opgeworpen. Men verwacht dat de staking nu welfr, officieel zal worden opgeheven. In de Kamer werd een motie ingediei; t door Poullet, Devèze en Hallet. waarin l wensch tot uiting wordt gebracht, dat t": I geschil snel en billijk tot oplossing zal vv: den gebracht. Verder zegt de motie, di acte nemende van de verklaringen der geering een beroep gedaan wordt op de geering om de nationale eendracht en de openbaren vrede te herstellen. Deze mot- is aangenomen met 131 stemmen voor, stem tegen en 22 stemmen blanco. In de Kamer is het accoord van Lij.,1 sanne ter sprake gekomen. Minister president Renkin verklaarde c dat hij er naar heeft moeten streven 4 bijzondere belangen van België ter conM rentie te verdedigen. Dat is volkomen p j] lukt. De overeenkomst van Lausanne sta I in geen enkel verband met de Duitsch-Bt gische Markenovereenkomst, welks bij!:; der en onaantastbaar karakter bevestë is. Het Marken-accoord vormt een hank schuld van Duitschland. welke schuld t I aangetast blijft door de overeenkomt over de herstelbetalingen. Overigens heeft Duitschland zich bereid verklaard met België in onderin delingen te treden betreffende een vei tering der handelsbetrekkingen tusstk beide landen. Het is te hopen, dat e tot een regeling zal kunnen komen, ra- door de toestand van voor den oorlog 1» zal worden hersteld. België heeft opa- medegewerkt aan een oplossing opf grondslag van internationale same" king. De regeering was van plan flnan volmacht te vragen voor den duur vel'. reces. doch is daarvan teruggekomen.'? alle partijen zich daartegen verklaarte. DUITSCHLAND. De „burgeroorlog". De Pruisische minister van binnenlanc- sche zaken Severing heeft een oproep U de geheele Pruisische bevolking gericht 0: f den kleinen burgeroorlog te staken. Van dag tot dag. zegt Severing, worde de aanslagen en misdrijven tegen het le ven ernstiger. In plaats van verkiezingsar gumenten wordt onmiddellijk naar knuppil en revolver gegrepen en de polittle, die ett bovenmenschelijke taak heeft te vervuild moet een einde maken aan wat ander; ot een bloedbad onder burgers van één staal zou uitloopen. Men spreekt van „zelfle- scherming", maar als men dit woord rer- ving door „zelftucht", zou het veel beter zijn. I De oproep eindigt met een dringende vermaning aan alle politieke partijen 01 de bezonnenheid in den politieken sWfl te doen wederkeeren. Maar de „oorlog" duurt voort Het bestuur van den bond van chtr lijke vakvereenigingen heeft reeds heu gende telegram gezonden aan den rijk? sident. die thans op ziin landgoed te deck verblijft: 1 De toenemende terreur en de 001®" j moorden eischen onverwijld een algei-h uniformverbod. Wij verzoeken den K®' president om. overeenkomstig de opw» door hem afgelegde belofte, tlaanl Jbe grondwettelijke middelen aan te 1 om te verhinderen dat verdere gewj*- den zullen plaats hebben, het leven Duitsche burgers te beschermen vrije beslissing bij de riiksdagverkier.r-8el> te waarborgen. I En de Nat.-soc. „Völkische Boebachter schrijft: „Wil de rijksregeering het voor een bloedigen ondergang bewater. dan I moet zij den uitzonderingstoestand afkon digen en met groote gestrengheid er w» zorg dragen, dat onmiddellijk een en™ wordt gemaakt aan de roode terreur, teoe uitstel is onverantwoordelijk. Kan de rijksregeering daartoe geen oei sluit nemen, wil zij uit juridische ove.r gingen het volk naar den ondergane 'are afglijden, dan moeten deze regeerders vei» dwiinen, en liever vandaag dan morgen. Mecklenburg heeft een geheel nat.-soc listische regeering gekozen. RECLAME. groene Papegaai met gelen W Gelieve terug te bezorgen tegen belooniM Café-Restaurant „Zomerlust". KORFBAL. FLUKS. A.s. Zondag om 2.30 uur zal Fluks2 het terrein nabij de Wilhelminabrug vriendschappen)ken wedstrijd speiei gen Amicitia uit Boskoop. om. Dienzelfden dag speelt een Fluks- blnatie op het terrein aan den M»a een propaganda-wedstrijd tegen ae Gymn. en Korfbal Vereen. „Kümop^

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2