932 LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Woensdag 13 Juli 1932 noordwiikerhout. oegstgeest- ritnsburg. sassenheim. voorhout. voorschoten. warmond. DE STERRENHEMEL IN NEDERLAND IN DE WEEK VAN 13-20 JULI 23 UUR MT. (24 UUR ZT.) zevenhoven- Dr. J. G. Ubbink. reclame. VRAGENRUBRIEK. UIT DE BONTE WAERELD. Yjorzitter eens waren en alleen de heer xoorlandt tegen „verlaging" was. Tiidens de rondvraag Informeert de heer H. Bchrama naar de regeling dat werk- mk die bij in dienst treden bij een pa- Sn 2/3 van hun loon verminderd zien nn van de gemeente. Als bijv. iemand ê'iAfiO steun ontvangt en bij een patroon i» verdienen kan. wordt er f. 12 steun IjLgehOuden. De heer Warmerdam licht dit i ran»r|heer Noorlandt informeert naar de "Lak M Veldhuyzen van Zanten. De voor- mSt deelt mede. dat bij de arbeidsbemid- Heling géén fout gemaakt is doch dat deze «cmaakt is door den bediende van deze fiINn« enkele vragen worden gesteld waar na di zitting gesloten wordt. J ne liefdadigheidscollecte In de RX. Kerk bracht op de somma van f. 340.35. noor de politie te dezer plaatse is ze- k A V P. te Leiden aangehouden en ter ^?4^;fz1S"eduiwlUhadegiraftSta^ °adeUchtlng bï een^ winkelier alhier. Mei R- van der Vlugt alhier is ge- slaasd voor het examen costunuere. Autobusdiensten. Ged Staten van Zuid-Holland hebben aan A Gooi alhier vergunning verleend tot het in werking brengen van een auto- tmsdienst van deze gemeente (Dorpsplein) naar Hoordwljk (St. Managestlcht) en omgekeerd zulks in aansuiting aan den bSSanden autobusdienst van Voorhout naar hier. V Zwemvereen. „Poelmeer." Dat de Zweminrichting „Poelmeer" in een groote behoefte voorziet moge blijken uit een ons verstrekte opgave van het aan tal genomen zwembaden gedurende de eerste 10 dagen van Juli, dat niet minder dan 5663 bedraagt. Meer en meer wordt dan ook uitbreiding van de inrichting als zeer noodzakelijk beschouwd! Het bestuur van de Zwemvereen. „Poel meer" heeft het diploma als geoefend zwemmer(ster) uitgereikt aan de dames M Bouters en M. de Vroom, en de heeren G Kortman. R. E. van Voorst van Beest, J. van Oven, C- van Herwaarder en G. Ger- revink o De Bloemenhandel. Groote aanvoer, lage prijzen daar komt het thans op neer. Margrieten in groote massa, gaan voor f. 0.120.20 per 100; An jers f. 0.10—0.20; Zinnia's f. 1.10—1-80; Juliaanties f. 0.100.15; Gele Margrieten f. 0.03—0.05. Korenboemen f. 0 100.18; Dahlia's f. 1.50—3.20; Rozen per bos van 20 stuks f. 0.150.30. De toestand van den heer H. v- Zonneveld Naar wij vernemen is in den toestand van den heer H. van Zonneveld een gun stige wending gekomen. Indien zich geen complicaties voordoen, zal hij in het eind der volgende week het ziekenhuis te Zwolle kunnen verlaten, om verder thuis verpleegd te worden. De Zweminrichting. Met het mooie weer is ook het bezoek aan de zweminrichting grooter geworden. In tegenstelling met enkele weken geleden is het zelfs bevredigend te noemen- De eerste oefenavond der Sassenheimsche Zwemvereeniglng was goed bezocht, en onder leiding van den badmeester werd een aanvang gemaakt met het trainen der leden. hét gemeentehuis zal op de Woens dagen 20 en 27 Juli en 3 Augs. a.s., tel kens des avonds van half acht .tot half negen zitting worden gehouden voor de aanvingen van kostelooze rijwielbelasting- JuU 1933 Van 1 Augustus 1932 tot 31 Kostelooze belastingmerken. fhwielbelastingmerken voor meenen ,!,932 71933 kunnen door hen. die ten p„v22r ln aanmerking te ko op de WnensH U1Ze worden aangevraagd Ïj v«H? aee? 3027 Juli en 3 Aug. negen tusschen halfacht en half- Concert „St. Cecilia". uitvoerinê "f1 \peciiia" gegeven openlucht- uitstekenH begunstigd door mooi weer, aanwezig 8eslaagd. Veel publiek was 1 Démonstraties „Hnlpverleening aan gewonden". ah Vnr,r°nv,d héétt het bestuur van de hè 'Vuotschoten" der Ned. „E.H.B.O." in huls nekISkaal achter het Raad- d h'hende ingezetenen en de biiwnnön n U'tgenoodigd voor het Verteenin énkele demonstraties „hulp- vcrieening aan gevonden". zittoè°èens invingen heeft de voor- tn atdeehng de heer J. Overduin, ven - hét ontstaan, doel en stre am, T, afdeeling geschetst en in KV.U welkomstwoord in het bijzonder gegeven aan de dankbaarheid der znè wft SS' burgemeester E. Vernède. Idwillig was op dezen avond aan wezig te willen zijn en bovendien de dlplo- Tj' en insignes aan de geëxamineerde en geslaagde leden zou uitreiken, p^^féster E. Vernède noemde het Haèèi,» s Ieit; dat de afdeeling was te 1, aan particulier iniatief en niet, M maar zoo dikwijls de gewoonte is. K middelen 0p d8 overheid en kas- gelukkig teeken. noemde spr. het Sèmuièi staan der leden, wanneer een on gelukkige moet worden geholpen! Hierna ontvingen de reeds eerder ver melde, geslaagde leden een diploma en een insigne van de Kon. Nat. Bond voor Reddingswezen en Eerste Hulp bij Onge lukken „Het Oranje Kruis". Dc voorzitter overhandigde hierna als uiting van dankbaarheid van de leden aan dr. M. van der Stoel en aan den heer Stuit een kleine herinnering voor de ge geven lessen, terwijl mevrouw van der Stoel en mevrouw Stuit bloemen ontvin gen als kleine tegemoetkoming voor de vele uren die belde heeren aan den hui- selljken kring waren onttrokken. Nadat dr. M. van der Stoel nog had ge wezen op het nut van deze cursussen werd een oogenblik gepauzeerd en enkele ververschingen aangeboden. Na de pauze werden een tweetal onge lukken gedemonstreerd, een gefingeerde tram-autobotsing en een overvaring van een pontveer. De oefeningen werden met groote aan dacht gevolgd en van de behandeling door dr. M. van der Stoel een verklaring gegeven. Met een woord van dank sloot de heer J. Overduin dezen goedgeslaagden avond. Bijeenkomst „Chr. Hist. Jongerengroep". Dezer dagen heeft de C.H. Jongeren groep alhier een drukbezochte en geslaag de bijeenkomst gehad in den mooien tuin van de Ned. Herv. Pastorie. Onder de aanwezigen waren ds. H. Fort- gens, de heer J. B. Snoeck Henkemans, lid van de Tweeke Kamer en de heeren Th. J .Broers en D. J. Brinks, resp. voorzitter en secr. van de Chr. Hist. Kiesver. te dezer plaatse. Nadat de voorzitter mr. N. Vernède deze vergadering geopend had met gebed, heette hij allen hartelijk welkom en bracht dank aan ds. en mevr. Fortgens voor hun vriendelijkheid om hun tuin voor deze bijeenkomst af te staan. Spr. voor dezen avond was de heer A. v. Walsum, burgemeester van Vlaardingen en lid van de Prov. Staten die een referaat hield over „Steun door de overheid in crisistijd". Spr. nam als uitgangspunt art. 19 van het program van beginselen van de C.H. Unie ni. „De overheid is niet geroepen een ieder een bestaan te verzekeren, maar wel het verkrijgen daarvan zooveel mogelijk te vergemakkelijken. Naar aanleiding van dit artikel werd gesproken over: lo. De Regeeringsmaat- regelen tot wegneming van de gevolgen van de werkloosheid; 2o. Versterking van het economisch leven, zoo sprak referent uitvoerig over arbeidsbemiddeling, vakop leiding, voorlichting bij beroepskeuze, over Nederlanasch fabrikaat, over de crisis toestanden bij den middenstand en in verband hiermee ook over de premieuit- keering bij de suikerbietenbouw. de tarwe- wet, varkensteunwet, kasvoorschotten aan stoomvaartmaatschappijen etc. Na de pauze droeg rnej. A. C. Fortgens allereerst gedichten voor van Frederik v. Eeden nadat ze vooraf een korte bio grafie van dezen kortgeleden gestorven dichter had gegeven. Bij de hierop gevolg de discussie over het referaat, waaraan velen deelnamen kwamen nog verschillen de belangrijke punten ter sprake. De voorzitter dankte hierop den heer v. Walsum voor zijn belangrijk en mooie re feraat dat met zoo groote aandacht ge volgd was. Nadat"nog ter sprake kwam een te houden excursie naar de Indische tentoonstelling, waarvoor groote animo bleek te bestaan sloot ds. P. Fortgens deze leerzame vergadering met gebed. Een collecte gehouden ter dekking van het tekort van den Landdag gehouden door de Prov. Comm. „Zuid-Holland" had een prachtig resultaat. Onze stadgenooten de dames Suz. Sluiter en Verhoog zijn beide geslaagd voor het einddiploma M.U.L.O. te s'-Gravenhage R.K. Volksbond. Onder zeer groote belangstelling had in hotel „de Stad Rome" een algemeeene vergadering plaats van de afdeeling War mond van den Nederl. R.K. Volksbond on der leiding van den heer J. Hogeboom. De notulen der vorige vergadering werden voorgelezen en zonder eenlge aan- of op merking onder dankzegging vastgesteld. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de inkomsten hadden bedra gen f. 186.60 en de uitgaven f. 177.70, zoo dat een klein batig slot te boeken viel. Voor het ziekenfonds is ontvangen f. 194.94 en uitgegeven f. 46.71. Een discussie ont spon zich met betrekking tot de uitgaven. Deze zijn de laatste maanden dermate ge stegen dat bij een voortgaan de inkomsten niet toereikend zullen zijn. Ter voorko ming hiervan stelde de voorzitter voor over te gaan tot verhooging der contribu tie, daar deze toch laag was. De heer Haverkort kon zich met de zienswijze van den voorzitter niet vereenigen en was van oordeel dat, zoolang het fonds nog be schikken kon over een flink banksaldo, contributie-verhooglng niet behoefde plaats te vinden. Na eenige bespreking werd besloten nog een afwachtende hou ding aan te nemen. Hierna werd voorle zing gedaan van een schrijven gericht aan B. en W„ houdende een overzicht van de inkomsten en uitgaven van het door het gemeentebestuur in gebruik gegeven voor malige Raadhuis ten dienste der werk- loozen. Bij de mededeelingen sprak de voorzitter er zijn spijt over uit dat zoo weinigen hadden deelgenomen aan de encycliek-meeting te Voorschoten, te meer waar de meeting het volgende jaar te Warmond zal worden gehouden. Door den heer Haverkort werd verslag uitgebracht van de gehouden vergadering van den centralen raad, waarvoor de voor zitter hem met enkele woorden dankte. Bij de gebruikelijke rondvraag vormde de vraag of vanwege de afdeeling tooneel dit jaar 1 of 2 voorstellingen gegeven zouden worden een onderwerp van lang durige discussie. Besloten werd een sa menkomst te doen plaats vinden met het Bestuur van den Volkenbond en de afdee ling tooneel teneinde deze zaak nader onder het oog te zien. Hierna werd de zeer geanimeerde bij eenkomst onder dankzegging gesloten. Aardappeikeurders. Door de respectievelijke vereeniglngen zijn als keurders belast met het keuren van aardappelen in verband met de ver ordening op het teelen van aardappelen in verband met de wratziekte aangewezen de heeren J. v. d. Sleet en J. Elstgeest. WASSENAAR. Ernstige aanrijding. Gisteravond omstreeks 8 uur is de heer M. alhier bij het oversteken van den Rijksstraatweg ter hoogte van dc Eiken laan door een auto gegrepen. HIJ liep ernstige verwondingen aan het onderlijf op. Na door de geneesheeren Baart de la Faille en Francken voorlooplg verbonden te zijn, is hij naar het Acad. Ziekenhuis te Lelden overgebracht. Tninbouwver. „Wassenaar en Omstreken". In het „Wapen van Wassenaar" hield bovengenoemde tulnbouwvereeniglng haar maandelijksche ledenvergadering. Daar de Voorzitter als zoodanig had bedankt, werd de avond geopend en geleld door den eere voorzitter den heer C. van Drent. Deze ving aan met mede te deelen, dat hij slechts noode de voorzittersplaats had ingenomen. De groote opkomst zal ook wel niet vreemd zijn aan het feit, dat zeer zeker door allen wordt betreurd, n.l. het bedanken van den voorzitter, den heer A. G. van Tol. Een man. die sedert jaren deze zeer uiteenloopende vereeniging op kalme en bezadigde wijze wist te lelden en tot bloei te brengen. Hoewel door spreker po gingen in het werk zijn gesteld om den heer van Tpl op zijn besluit te doen terug komen, mocht hem dit niet gelukken Spr is evenwel de meening toegedaan, dat wan- ?éé,r u't de vergadering ondubbelzinnig zal blijken dat zijn blijven op hoogen prijs wordt gesteld, de heer van Tol zijn oude plaats als voorzitter wel zal willen in nemen. Tenslotte sprak de voorzitter zijn groote voldoening uit over het feit, dat er ondanks het slechte weer zoo enorm veel op de uit geschreven prijsvragen was ingezonden. Hij zegt den inzenders dan ook dank voor den moed daartoe, en hoopt dat voorts de vergadering in de goede banen zal ver- loopen, tot welzijn van ae vereeniging. Hierop werden door den secretaris de zeer uitvoerige notulen voorgelezen die zonder meer worden vastgesteld. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van de vereeniging „Nos Jungunt Rosae" te Den Haag, waarin wordt mede gedeeld dat deze vereeniging ter gelegen heid van haar 40-jarig bestaan van 22 t.m. 24 Juli een tentoonstelling zal organisee- ren in Pulchri Studio en waarin verzocht wordt een prijs beschikbaar te willen stellen. Besloten wordt een zilveren me daille uit te loven. Aan de orde kwam nu de kwestie van het bedanken van den heer A. G. van Tol als voorzitter. De heer van Drent zette op bezadigde wijze in grove trekken het een en ander uiteen. Als gevolg van deze inlei ding werd tenslotte besloten een commis sie van drie leden te benoemen, welke com missie tot taak zal hebben het geschil tus schen partijen uit den weg te ruimen en hen tot elkaar te brengen. Na gehouden stemming werden tot Commissieleden ge kozen de heeren R. Laarman, D. de Rooij en C. van Drent. Hierop werd door de Jury verslag uitge bracht van de gehouden keuring. Voor prijsvraag I, luidende: Zes soorten bloemen van vaste planten, van ieder 5 takken, werden toegekend aan: A. v. Dui venvoorden, ie; J. Sietinga, ie; D. de Gans 2e. D. de Rooij, 2e; Abfna, 2e; W. D. Schnitzler 2e en C. van Fulpen 3e prijs. Voor prijsvraag II, luidende: Zes varië teiten grootbloemige rozen, kweekwijze vrij, van ieder vijf takken: D. de Gans, le prijs, D de Rooij 2e en J. Sietinga 3e prijs. Prijsvraag III: Het mooiste bloemstuk van Lathyrus: D. de Gans le; Kelderman le; C. van Fulpen 2e en J. Sietinga 3e pr. Overgegaan werd tot het aannemen van een nieuw lid. Een drietal candidaat-leden werd voorts weder bekend gemaakt. Besloten werd voorts de excursie naar Nijmegen te doen plaats vinden. Na bespreking van eenige huishoudelijke zaken en na dank gebracht te hebben aan inzenders en aan de Jury, alsook aan de vergadering voor den welwillenden geest, met den wensch dat het werk der Com missie zal leiden tot een oplossing, die al len zal bevredigen en een tot weerziens tot de volgende vergadering onder de:i ouden voorzitter, den heer A. G. van Tol, volgde sluiting dezer bijeenkomst. Het Nationale Padvinderskarap. In zijn kwaliteit van hoofdkwartiercom missaris en lid van de Kampstaf van het Nationale Padvinderskamp alhier, is de verzorging van de godsdienstige aangele genheden in het algemeen toevertrouwd aan ds. W. M. A. Kalkman, Herv Predikant te Katwijk aan Zee. Zondag 7 Augustus zullen om 10 30 uur Protestantsche. R.K. godsdienstoefeningen worden gehouden, evenals een Engelsche dienst. Ds. J. M. Mulder van Hillegom zal de Prot. godsdienstoef. leiden. De stafmuziek van het 3e half reg. huzaren uit Den Haag zal het gezang daarbij begeleiden. Ds. W. M. A. Kalkman houdt lederen morgen en avond een wijdingsdienst". OtER MILLE HAD; LMPSTE KMUmER 9 NHUWE KMN ZUID VENUS ©1 MARS ©j JUPITER Q> SATURNUS© Sterretijd 18 u. 26 min. Het aangroeiende E. K. van den 13en, de meer volle maan van 16 en 19 staan, ver »teen, op de kaart, steeds laag in het o. De juiste datum van de V. M. 17 Juli, de maan staat dan nabij Sa- turnus. Men dient er rekening mede te houden, dat in werkelijkheid het Oosten rechts en Westen links van den toeschouwer ls, wanneer deze met den rug naar 't Zuiden en het gelaat naar 't Noorden gewend staat; men pleegt echter bij sterrekaarten dit om te keeren, om geen spiegelbeeld van den hemel te krijgen. Wil men nu b.v. de sterrebeelden aan den Oosthemel opzoeken, dan neme men dat deel van den kaarthorizon, waar OOST staat voor zich. zoo. dat de Poolster taan het einde van den Kleinen Beer) van den toeschou wer ls afgewend: men zal dan voor het NO-lijke vierdepart van de kaart de sterrenbeelden zien. Juist zoo. ais zij aan den hemei staan. De sterren tn bovenstaand kaartje, die een gekartelden rand hebben zijn van de le grootte of helderder; de dikl:< ronde stippen zijn sterren van de 2e grootte en al de andere, kleinere stippen zijn sterren van de 3e of van een lagere grootteklasse. Wegens langdurigen dienst en met het oog op zijn leeftijd wordt aan dr. Ubbink afgezet pred. der Ger. Kerk alhier voor- loopig voor een jaar een nader te bepa len bedrag uit te keeren, onder voorwaar de geen propaganda te maken. Of dr. Ubbink hierop zal Ingaan, is aan twijfel onderhevig. De Fruitoogst. Van welingelichte zijde deelde men ons mede. dat de fruitoogst dit jaar niet zeer groot zal zijn. Wel hebben de boomen schitterend gebloeid, doch de vruchtjes zijn niet voldoende gezet, zoodat de op brengst tengevolge hiervan bedenkelijk minder zal zijn dan vorige jaren. Afgewezen. Het verzoek van het R.K. Armbestuur aan den Raad dezer gemeente om een bijdrage van 50 pet. in de door dit lichaam verstrekte ondersteuningen is afgewezen. Hootd-en Kiespij, MIJNHARDT5 POEDERS Ooos *»5ct.Perstuk 8ct. Bij Uw drogist. B. Hte L. U kunt zich wellicht het beste wenden tot prof. Martin, directeur van het Mauritshuis te Den Haag, of tot dr. De Gelder, directeur van het Prenten kabinet in de Kloksteeg 25. G. van O., te H. Koudekerk. Leider dorp. Leiden, Nieuwe kanaal. Zoeterwoude, Stompwijk, Zoetermeer. de Kruisweg. Biels- wijk, Rotterdam. Dordrecht, Willemsdorp. Moerdijk. Breda. Totaal 90 K.M H. V., te L Leiden. Alphen.. Utrecht, Amersfoort. Nijkerk. Harderwijk, Zwolle, Meppel, Assen. Groningen. Totaal 248 K M. J S. K.. te L. Voor den koristen weg zie boven onder letters G. van O. Afstand 33.4 K.M. D. van V„ te H. Hillegom. Lisse. Nieuw Vennep. Hoofddorp. Amsterdam. Diemer- brug. Muiden, Naarden, Laren, Baarn, Soestdijk. Soest. Amersfoort, Nijkerk. Put ten, Ermelo, Harderwijk. Hlerden, Huls horst, Nunspeet Totaal 127 KM. C. W.. te A. Wendt u tot de gemeente secretarie te Wassenaar. D. v. d. B. te L. Over reizen door het buitenland verstrekken wij geen inlichtin gen; wendt u tot het Bureau voor Vreem delingenverkeer aan het Stationsplein, waar men u gaarne de autokaart ter in zage zal geven. A. J, Bte N Noordwijk-aan-Zee. -Binnen. Rünsburg. Oegstgeest. Leiden. Lel derdorp. Koudekerk. Hazerswoudè. Bos koop, Waddinxveen. Gouda Haastrecht. Vlist. Schoonhoven. Nieuwpoort. Schellui- nen. Gorinchem. Sleeuwijk. Woudrichem. Neer- en Op-Andel. Veen. Heusden. Den Bosch. Oisterwijk, Moergestel. Hilvaren- beek. Totaal 138.5 K.M. Alleen voor fiet sers. In Noord-Brabant is een wegenkaart noodig. tegen betaling van porti aan te vragen ter Prov. Griflle te Den Bosch. W. J. S. te L. Bussum. Hilversum. Amersfoort. Woudenberg. Scherpenzeel, Renswoude. de Klomp, Ede. Arnhem. Eist, Lent, Nijmegen Totaal 94 KM. Nijmegen. Malden. Mook. de Piasmolen, Gennep. Venio Roermond. Maastricht. To taal 133.8 K.M, Maastricht. Smeermaes Mechelen. Eijs- den. Maaseijck, Kinroy, Molenbeersel, Stamproy, Weert. Maarheeze, Leende, Heeze, Geldrop. Eindhoven. Totaal 82.1 K.M. Eindhoven. Boxtel. Den Bosch. He- del. Zaltbommel. Tie], Waardenburg. Gel- dermalsen. Cuiemborg Schalkwijk. Houten, Utrecht. Totaal 87 K.M. A. V., te A. Alphen, Utrecht. Amers foort, Nijkerk. Harderwijk, Nunspeet, Zwolle. Wijthmen. Heino, Raalte, Nijverdal. Totaal 144 K.M. H. J., te A. Richt een schrijven aan Gedeputeerde Staten der provincie. Het tarief zal tusschentijds niet ver laagd kunnen worden. EDte L. Natuurlijk moet hij zich legitlmeeren Door den nieuwen eigenaar moet het 'met u gesloten huurcontract nageleefd worden. Abonné, te L. Om schadevergoeding te verkrijgen, zou geprocedeerd moeten worden voor de rechtbank. Mej. G. v. B„ te L. Het beste is, dat u aan dé verzekeringsmaatschappij verzoekt u te willen meedeelen de verelschtcn waaraan het stuk moet voldoen om het bedrag voor de verpleegde te kunnen innen. 3014 Uitgesproken: C. Helmer, boomkweeker, Groeneweg 33. Alphen a. d Rijn. R -c. mr. A. N Kuhn. Cur. mr. H P van Heyst. Sta tionsstraat 49, Alphen a. d. Rijn. Opgeheven: A., van Berkel, Leiden. DE GESCHIEDENIS VAN ZAUDITU. Zooals men weet, is kort geleden een gevallen keizer.... ontsnapt. Deze vorst, ale Lidj Jeassu heet, werd sinds 1916 ge vangen gehouden. Het is zijn tante Zauditu. die hem dit koopje heeit geleverd. Zauditu was de oudste dochter van den beroemden Negus Menelik. Zij kenmerkte zich door energie, vlijt en durf en zag er niet uit als iemand die afstand zou doen van den troon, ten behoeve van haar neefje Lidj Jeassu. Met veel moeite schijnt men erin te zijn ge slaagd haar duidelijk te maken, dat Lid] de wettige opvolger was en dat zij alleen het ambt van regentesse had bekleed. Onwillig droeg zij de regeering aan haar neef over en deze stoorde zich weinig aan haar opdringerige raadgevingen en nam een eigen standpunt in. Dat kon de wils krachtige Zauditu niet verdragen. Hoe? Zij, die jarenlang gewend was geweest om absolute macht uit te oefenen in een rijk, dat tien mlllloen inwoners telde, zij, Zauditu, om wier gunst de Europeesche natiën hadden gestreden in den wereld oorlog, zou zich onderwerpen aan een eigenwijzen jongeman, die probeerde zich van haar onafhankelijk te maken? Zauditu liet het er niet bij en begon tegen Keizer Lidj Jeassu te intrigeeren. Misschien was Keizer Jeassu niet dom men beweert zelfs dat hij een veelbe lovend monarch was maar zijn ervaren cn koppige tante kon hij niet aan. Hij ver. loor zienderoogen terrein, hield manmoe dig stand en werd tenslotte deilnitlef ver slagen ter gelegenheid van een paleisre volutie, geheel op touw gezet en gediri geerd door zijn vindingrijke tante. Lid] Jeassu verdween van het tooneel. Zelfs in letterlijken zin. Zijn weinige aanhangers peinsden erover waar hij was gebleven, maar niemand kon er achter komen. Hij was ontvoerd, naar een onbewoonde streek gebracht, gevluchtniemand wist pre cies wat er gebeurd was. Sommigen beweerden, dat hij dood was, anderen verklaarden, dat hij van den eenen schuilhoek naar den anderen werd gebracht, weer anderen, dat er plannen werden gesmeed, om hem te bevrijden. Nu is het niet moeilijk om in Abesslnië iemand te verbergen. Er zijn daar meer spelonken dan woonhuizen en de steden zijn er even schaarsch als de millionnairs op Groenland. Rotsgebergten en afgron den zijn er bijna even talrijk als menschen en verschillende streken zijn zelfs nog nooit door menschen bezocht. Daar komt nog bij, dat In dat oude land gebruiken heerschen, die het zeer gevaarlijk maken een complot te smeden. Er zijn n.l. weinig Invloedrijke personen, die hier een natuur lijken dood sterven. Maar helaas, Zauditu vond ook tenslotte haar meester. Ze besteeg weliswaar den troon en ruimde alle moeilijkheden uit den weg, maar zij kreeg een bondgenoot, die haar te slim af was. Dit was Ras Tafari Op een portret ziet hU eruit als een Fransche koning, die beroemd 1- om zijn ridderlijkheid. In werkelijkheid schijnt het anders met hem te zijn. Zauditu stierf een snellen en geheimzinnigen dood. Ras Tafari werd heerscher. Met veel pracht en praal verliepen de kroningsfeesten. Aan de tante van Lidj Jeassu dacht men niet meer. Tafari stuurde agenten naar Europa om in alle mogelijke kasteelen en musea tronen, rijtuigen, baldakijnen en sieraden op te sporen en deze naar Abes- sinië te brengen. Sedert dien was het in het land van Ras Tafari zoo rustig ais op een kerkhof. Maar plotseling gebeurt er iets onver wachts. Het neefje van Zauditu, dat sinds 1916 overal werd buitengehouden, geeft opeens blijk van veel originaliteit. Hij ontvlucht en neemt de wijk naar de Abessinische woestijn, waar hij moeite doet om troepen te verzamelen Dit kan Ras Tafari absoluut niet goedkeuren. Hij stuurt er onmiddellijk een paar aanhan gers heen om den onbescheiden ex-keizer een afstraffing toe te dienen. Maar nog is hij niet gevonden 3—2

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 7