73*e Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 7 Juli 1932 Tweede Blad No. 22176 BINNENLAND. WANNEER DE AARDBEIENTIJD daar Is, moet van het Jongste tot het oudste lid van de tuin'dersfamllle meewerken, om zooveel mogelijk „sloffen" vol te krijgen. Mét gTóote vaardigheid gaan de rappe handen door het groen om de rijpe vruchten tè plukken en tegen het middaguur gaat vader naar de veiling met de volgeladen kar. Voor het veilingsgebouw komen de wagens van alle kanten samen en wachtentot zij aan de beurt zijn om hun aardbeien te laten wegen. MEVR. MOODY—WILLS, de bekende tennisspeelster tij dens haar partij van gister-en tegen mej. Sander (Dl.) bij de internationale tenniswedstrijden, welke te Noord- wijk gehouden worden. De kampioene won met 6-0 6-1 TROTS DE AFSLUITING VAN DE ZUIDERZEE is men in Spakenburg druk bezig met het vernieuwen en breeder maken van het Noorderhoofd, teneinde den toegang tot Spakenburg te verruimen. DE BEROEMDE TENNISSPEELSTER SUZANNE LENGLEN, die eenige jaren niets van zich deed hoo- ren, heeft dezer dagen in Engeland 'n demonstratie gegeven. Zou dit misschien een voorteeken zijn, dat zij weder voor wedstrijden in training gaat? BEZUINIGINGSMAATREGELEN BIJ DE POSTERIJEN. MINISTER REYMER OVER ZIJN BELEID Op de vragen van de Tweede Kamer leden mevr. Bakker-Nort en den heer Schaepman betreffende de reeds uitge voerde en de voorgenomen bezuinigings maatregelen bij de P.T.T. deelt de minis ter van Waterstaat, de heer Reymer o.m. mede, dat het aantal P.T.T.-inrichtingen in totaal van rond 2500 aan het einde van 1926 ls gestegen tot rond 2800 aan het einde van 1931. Er is alzoo in totaal een stijging van rond 12°/o, zoodat bezuinigd moet worden. Dat de bedrijfsbegrooting voor 1932 een winst van pl.m. 4 millioen gulden voor ziet, verandert daaraan niets, aangezien over dit overschot door den begrootings- wetgever voor dekking van uitgaven op de Rijksbegrooting is beschikt. De bedrijfs winst over 1932 is behalve winst ook dek kingsmiddel; vermindering van deze winst werkt noodzakelijk ten nadeele van de Rijksbegrooting. En nu door verderstrekkende bezuini gingsmaatregelen de belangen van de ge bruikers moeten worden getroffen, heeft de bedrijfsleiding vooral naar die punten gezocht waar de verhouding tusschen de kosten van een dienst en de waarde die deze voor den gebruiker heeft al te on gunstig ls. Zij heeft zich evenwel tevens den eisch voor oogen gesteld dat vitale belangen zoo min mogelijk moeten worden geschaad. Maatregelen waartoe de be drijfsleiding aldus is gekomen zijn de vol gende: 1. Het aantal briefpostbestellingen te Groningen, 's Gravenhage, Rotterdam en, zij het wellicht slechts ten deele, ook te Amsterdam, wordt gebracht van 4 op 3. Meestal zal de 2e en 3e bestelling tot één kunnen worden gecombineerd. De ervaring, elders opgedaan, zoowel in ons land als daarbuiten, heeft voldoende aan getoond, dat met drie bestellingen in den regel kan worden volstaan. 2. In plaatsen met een bevolking van ten hoogste 5000 inwoners of in de min of meer aaneengesloten kom is of wordt bet aantal bestellingen in den regel tot twee beperkt. In Zwitserland wordt deze regel sinds een paar jaren toegepast. In België wordt in tal van plaatsen van zeer veel grooteren omvang en beteekenis slechts tweemaal besteld. Hetzelfde is het geval in andere naburige landen als Duitschland en Frankrijk. Om een indruk van den nieuwen stand van zaken te geven, lijkt het voldoende hieronder opgaaf te geven van een 20-tal der grootste plaatsen, waar tweemaal en van een 20-tal der kléinste plaatsen, waar driemaal daags in de kom wordt besteld. Twee maal daags wordt o.a. besteld te Aalten, Zevenaar, Brielle, Dokkum, Zuid- horn, Amstelveen, Edam, Schagen, Voor schoten, Heusden. Uden, Veghel, Asten, Boxmeer, Axel, Steenbergen, Hulst, Bode graven, Coevorden, Zaltbommel. Drie maal daags wordt o.a. besteld te Kaatsheuvel, Doesburg, Lochum, Nieuwen- dam, Purmerend, Monster, Vriezenveen, Nijverdal. Waddinxveen, Dongen, Borne, Drachten, Naaldwijk, 's Gravenhage, Die ren, Oisterwijk, Overschie, Driebergen, Oude Pekela, Bolsward. In het algemeen is het voldoende, dat in een plaats zooveel malen een post van elders wordt ontvangen als het aantal bestellingen bedraagt. Het is 'echter de bedoeling hierin, indien zulks zonder te hooge uitgaven mogelijk is, een wat rui mer standpunt in te nemen. Belangheb benden zullen dan in de gelegenheid ko men nog een derde postin handen te krijgen, indien zij die ten kantore in ont vangst (doen) nemen. Door dezen maat regel zal in bepaalde gevallen de vertra ging. welke de nieuwsbladen door de be perkte ontvangst-gelegenheid ondervinden kunnen worden vermeden of verminderd. Het is echter om financieele redenen uitgesloten, dat thans nog afzonderlijke couranténbestellingen worden ingesteld. 3 In sommige buitenwijken, waar twee bestellingen worden uitgevoerd, is of wordt één dezer bestellingen beperkt of opgeheven. Hiervoor is een algemeene regel gesteld, die uitgaat van de gedachte, dat het totaal van het gemiddelde port der brieven, briefkaarten en overige stuk ken, welke ter bestelling aanwezig zijn, ongeveer gelijk is aan of hooger moet zijn dan het uurloon, dat voor de bezorging dezer stukken is aan te nemen. 4. Ter berekening van het aantal uren, gedurende welk een kantoor voor den post- en telegraafdienst opengesteld is, geldt sinds jaren een maatstaf, die ge grond is op het telegraafverkeer. Deze maatstaf welke de laatste jaren niet werd gehanteerd, voor zoover daarvan vermindering van het aantal openstel- lingsuren het gevolg zou geweest zijn is thans weder toegepast, tenzij er be paalde redenen aanwezig waren om een ruimere openstelling toe te staan In den maatstaf zelf is niets veranderd, alleen is het minimum voor hoofd- en hulpkan toren op hetzelfde aantal uren gesteld. Hel scheen ongemotiveerd dat aantal, behalve van het verkeer, afhankelijk te stellen van den aard der inrichting. Uitdrukkelijk worde er op gewezen, dat in de uren, gedurende welke de telefoon dienst ter beschikking van de aangeslo tenen is, geen wijziging is gebracht en dat deze ook in slulttijd van het kantoor voor den post- en telegraafdienst gele genheid hebben telegrammen per telefoon te ontvangen en te verzenden. Deze bezuinigingsmaatregelen, welke de minister doelmatig gekozen acht, zijn, wel beschouwd, niet tegen het belang van hen, die van den dienst gebruik maken, maar veeleer in hun belang. Zij strekken im mers mede ter vermijding, zoolang het kan, van andere maatregelen van meer ingrijpenden aard, zooals tariefsverhoo- ging, opheffing van nachtposttreinen, af schaffing van de bezorging van aange- teekende stukken aan huis, staking van de wekelijksche luchtpostverbinding met Ned.-Indië en andere. Verschillende van de bovenbesproken maatregelen hebben critiek uitgelokt, ge grond op de overweging, dat zij de be staande werkloosheid vergrooten. Wil men de bedrijfsbegrooting doen slui ten, dan zal het niet te vermijden zijn, dat een aantal arbeidskrachten overbodig wordt. Het kan noodig zijn, dat tegen deze beperking der werkgelegenheid maat regelen worden genomen. Deze laatste zullen dan evenwel een algemeen karakter moeten dragen. Het zou niet juist zijn, dat de bedrijfsleiding, wanneer geen alge meene regeling ter zake ware getroffen ter wille van het behoud van werkgelegen heid, maatregelen in het belang van het evenwicht der bedrijfsbegrooting zou achterwege laten. Het is noodig, dat hetgeen thans ter bewaring van het evenwicht der bedrijfs- financién wordt gedaan op zijn snelst wordt ingevoerd ter vermijding van het gevaar, dat de getroffen maatregelen te laat komen en er achterstand ontstaat, die weer zou moeten worden ingehaald. Het is juist, dat, ten einde dit gevaar te ontgaan, door de bedrijfsleiding met voort varendheid wordt gehandeld. Men zal daarbij dan twee gevolgen in den koop toe moeten nemen. Men zal sommige maatregelen algemeen moeten toepassen, ofschoon men weet, dat daarna nog wel het een en ander te her stellen zal vallen. Algemeene Invoering zal dan inderdaad tot gegronde bezwaren aanleiding geven, die na onderzoek zoo goed mogelijk weggenomen worden. Overleg met daarvoor aangewezen or ganen zal wel eens parallel met de invoe ring loopen in plaats van, zooals gebruike lijk, er aan vooraf te gaan. Dit heeft dan evenwel niet de bedoeling aan dat over leg te kort te doen. De ondergeteekende is van meening, dat de belangen, die thans door snel handelen worden gediend, voor Staats- en Volkshuishouding van zoo over wegende beteekenis zijn, dat op de toe gevendheid mag worden gerekend van hen, die van deze gedragslijn eenig nadeel kunnen ondervinden. Ter beantwoording van de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Schaepman verwijst de minister naar bovenstaand overzicht. Hierbij zegt de minister dat het hem niet bekend was dat, tengevolge van de vermindering der postbestellingen, de dag bladen, op tal van plaatsen zglf de be zorging van de bladen ter hand nemen. Die maatregelen kunnen Inderdaad schade voor het Staatsbedrijf beteekenen. Het bedrijf zal zich evenwel deze schade ter wille van de groote belangen die de be zuinigingsmaatregelen beoogen te dienen, moeten getroosten, meente de minister. HET WEREN VAN VREEMDE ARBEIDERS VEREENIGING VAN WATERSTAATSPERSONEEL. Algemeene vergadering tc Utrecht, De vereeniglng van personeel in dienst bij den Rijkswaterstaat „Eendracht maakt Macht" hield gisteren in hotel Noord-Bra bant te Utrecht haar jaarvergadering. Bij de bespreking van het jaarverslag, waarin vermeld werd, dat de vereeniglng thans 1062 leden telt, brachten vele afge vaardigden hulde aan het door het hoofd bestuur gevoerde beleid. Vervolgens kwam de herziening van sta tuten en huishoudelijk reglement in be handeling. Na langdurige bespreking van ver ver scheidene interne aangelegenheden, werden tot leden van de bijzondere commissie van georganiseerd overleg gekozen de heeren H. Groeneveld te Velzen, H. W. Beekman te Apeldoorn, en G. H. Luykman, eveneens te Apeldoorn, als plaatsvervanger. Het voorstel om het 35-jarlg bestaan van de vereeniglng in het volgend Jaar te herdenken en een commissie tot uitwerking van de plannen hiervoor te benoemen, werd verworpen met 17 tegen 14 stemmen. Hierna hield de heer F. Perdok uit den Haag. voorzitter van de Centrale van per soneel in Rijksdienst, een rede over de salarieering van rijkspersoneel en het be zuinigingsrapport van de commissle-Welter Spreker riep de vergadering op bij de regeering met de Centrale te protesteeren, tegen de wijze van afvloeiing, zooals de re geering die denkt toe te passen. Het geld moet niet van de menschen in overheids dienst, maar van buiten komen. Net als Duitschland zal Nederland een noodhef- flng moeten doen; een noodheffing van 2»/o op het bezit over 3 jaren; volgens spreker wordt het bezit daardoor niet aangetast en de opbrengst zou ongeveer 200 millioen gulden zijn. Nadat de voorzitter den spreker bedankt had, ging men over tot het behandelen van de begrooting in besloten zitting. Wettelijke regeling in overweging. Naar de „Volkskrant" verneemt, over weegt de minister van Binnenlandsche zaken de invoering van een wettelijke regeling, waarbij het in dienst nemen van vreemde arbeiders afhankelijk wordt ge steld van een vergunning der overheid. MR. ROMME ZEVENTIG JAAR. Het lid van den Raad van State mr, R. H. A. M. Romme wordt morgen zeventig jaar.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 5