LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 7 Juli 1932 BUITENLAND. SPORT. TELEGRAMMEN. VISSCHERIJBERICHTEN. GROOTE BRAND IN BRAZILIË. Volgens een bericht uit Rlo de Janeiro Is de opleidingsschool voor de marine op het eiland Enchadas ln de goll van Rlo tengevolge van een grooten brand vernie tigd. Vergeefs trachtte de brandweer van Rlo de Janeiro welke met al het beschik bare materiaal aanwezig was. het vuur te bestrijden. De oorzaak van den brand ls onbekend. —o ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Op den landweg Hain—Nordhausen is de auto van Frelherr von Brandensteln door te sntjl rijden aan het slingeren ge raakt en tegen een boom opgevlogen. Twee Tjoomen werden omvergereden, waarna de auto over den kop sloeg. Van de Inzittenden was de moeder van den Frelherr op slag dood. Een dochter en de chauffeur werden zwaar gewond. De Frei- herr en zijn cchtgenoote bekwamen lichte verwondingen. HEVIGE HAGELSTORM. Gistermiddag heeft ln het Beyersche Allgau een hevige hagelstorm gewoed. Duizenden vensterruiten werden ver nield, terwijl groote schade werd aange richt aan de daken der huizen. De te velde staande gewassen werden grootendeels verwoest. De schade bedraagt eenige mil- lloenen mark. DE NIEUWE WERELDVLUCHT. De Amerikaansche vliegers Mattern en Griffin zijn gistermiddag om 5.42 uur te Berlijn geland met hun vliegtuig „Progress of Century", zoodat zij de vlucht Harbour GraceBerlijn binnenl8 1/4 uur hebben afgelegd en dus een voorsprong van 3 1/4 uur hebben op Post on Gatty, wier record voor de vlucht om de wereld zij willen ver beteren. Het 3200 K.M. lange traject over den Atlantischen Oceaan hebben ze afgelegd in den fantastischen tijd van ongeveer 11 uur, hetgeen een gemiddelde snelheid van bijna 300 K.M. per uur zou beteekenen. Hiermede hebben ze het record, dat miss Earhart in Mei vestigde, met 2 uur ver beterd. Een groot aantal Journalisten was bij de aankomst tegenwoordig en juichte de vlie gers, die een opgewekten indruk maakten, geestdriftig toe. Griffin verklaarde, dat 't uitzicht boven den Atlantischen Oceaan slecht was ge weest, zoodat zij soms gedwongen waren tot 5 meter boven het water te dalen. Op de vraag, wanneer zij verder zouden gaan, antwoordden de vliegers, zoo spoedig mo gelijk, doch eerst wilden ze iets te drinken hebben. Aan dezen wensch werd terstond voldaan en van verschillende kanten wer den glazen bier aangebracht. Toen de persfotografen aanstalten maakten om belde vliegers te fotografee ren, wide Griffin eerst niet meedoen, daar hij meende, dat hij er te smerig uitzag om zich te laten fotografeeren. Later wordt gemeld' Griffin en Mattern zijn om 10 minuten voor 9 gisteravond van Tempelhof vertrokken om door te vliegen naar Moskou. Ter vergelijking met den tocht van Port en Gatty het volgende: Dinsdag 23 Juni 1931: om 4.56 uur start van Roosevelt Field New-York; 1148 uur landing in Harbour Grace; 15.28 uur start voor de Oceaanvlucht. Woensdag 24 Juni: 7.45 uur landing bij Chester (Engeland); 9.05 uur voortzetting van den tocht naar Dultschland; 12.45 urn- landing bij Hannover; 14.15 uur voortzet ting van den tocht; 15.30 uur landing te Berlijn-Tempelhof. Donderdag 25 Juni: 2.38 uur stat; 11.30 uur landing op het October-vliegveld in Moskou; 23 uur voortzetting. Vrijdag 26 Juni: 7.05 uur Omsk (Siberië) gepasseerd; 9.32 uur landing in Novo Si- birsk; 18,45 voortzetting van den tocht. Zaterdag 27 Juni: 0.55 uur landing in Irtusk; 3.10 start, 8 uur landing in Bla- gowschensk; 22.30 vertrek. Maandag 29 Juni: 21.45 uur landing in Solomon (Alaska); 23.30 uur voortzetting van den tocht. Dinsdag 30 Juni: 3.25 uur landing in Fairbanks; 9.24 uur vertrek: 19.30 u. aan komst in Edmonton (Canada). Woensdag 1 Juli: 6.39 uur start: 17.15 uur landing in Cleveland (Ohio); 17,44 u. vertrek; 20.47 uur aankomst op het Roo- sevelt-vllegkamp te New-York. Deze vlucht om de wereld werd volbracht in 8 dagen 15 uur 51 minuten. WEER EEN BABY ONTVOERD? Naar de correspondent van de „Daily Express" uit Chertsey (Surrey, Engeland) meldt, is de baby van een zekere mevrouw Patterson, wonende te Penton Hook bij Chertsey, Vrijdag 1 Juli J.I., op mysterieuse wijze van het grasveld voor mevr. Pat- tersons villa, verdwenen. De politie is nog steeds bezig de nabij gelegen rivier af te dreggen, maar tot dusver is nog geen enkel spoor van den tweejarigen baby gevonden. Dinsdagmorgen ontving mevr. Patterson een met de schrijfmachine geschreven brief uit Cricklewood, welke als volgt luidt; „Een enkel woordje om u gerust te stel len. Uw zoontje is gezond en wel. Vergeef mij, maar ik had een kind noodig om het lief te hebben." De brief, welke niet gefrankeerd was, was onderteckend met vier initialen en in een postscriptum werd medegedeeld, dat de schrijvers op het oogenblik dat de brief door mevr Patterson ontvangen zou wor den, Engeland reeds zouden verlaten heb ben en dat het nutteloos zijn zou, nog moeite te doen om hen op te sporen. mm Bestelt Uw reisbiljetten bij Vreemdelingenverkeer, Stationsplein. WÊÊÊMÊÊÊmMÊÊMHÊÊm LAUSANNE EN GENEVE. IN EEN BESLISSEND STADIUM. Het bureau der conferentie te Lausanne is gistermiddag onder voorzitterschap van MacDonald bijeenkomen. Volgens mededeelingen uit Engelsche bron zou bU de politieke kwesties in het bijzonder nopens de schrapping van deel VIII van het Verdrag van Versailles een juridische formule zijn gevonden, welke zoowel met de Duitsche als met de Fran sche belangen rekening houdt De strijd duurt nog voort over de hoog te en de voorwaarden van de slotbetallng. De bespreking werd om 8 uur onderbro ken. doch om halftlen hervat tot pim. 11 uur voortgezet. Omtrent het verloop van de vergadering wordt medegedeeld dat Herriot, in tegen stelling met het standpunt, dat hij tegen over de pers heeft aangenomen, in de ver gadering onwrikbaar vasthield aan het be drag van vier milliard en weigeren van de politieke consequerfties. Onder den druk van de overige delega ties verklaarde hij tenslotte, dat hij thans zooveel papieren in zijn portefeuille had. dat hij zich eerst nog eens ernstig met zijn delegatie moest beraden. Bovendien voelde hij zich uitgeput, hetgeen wel aan hem was te zien Ook MacDonald klaagde den geheelen dag over zware hoofdpijn. In Brltsche kringen werd na afloop van de vergadering verteld, dat ofschoon geen resultaat was bereikt men niet moest den ken dat cr plaats was voor pessimisme. Men blijft op den weg naar een oplos sing. Hedenochtend zullen Herriot en Von Papen opnieuw bij elkaar komen. Het is de vraag of hun onderhandelin gen zoo vlot verloopen, dat reeds van avond een algemeene vergadering kan wor den gehouden Men moet rekening houden met de mo gelijkheid. dat een plenaire zitting eerst Vrijdag gehouden zal kunnen worden. In leder geval: de besprekingen gijn in het beslissend stadium. m De acht kleinere staten, België, Dene marken, Nederland, Noorwegen, Spanje, Tsjecho-Slowakije, Zweden en Zwitser land, die tegenwoordig met elkander voe ling nemen in de ontwapeningskwesties hebben gisteren opnieuw een gemeen schappelijke bijeenkomst gehouden om hun gedragslijn in de algemeene commis sie der ontwapeningsconferentie vast, te leggen. Prof Frangois was de vertegenwoordiger der Nederlandsche delegatie bij deze be sprekingen. De acht kleinere staten hebben in de eerste plaats besloten, bij de voortzetting der algemeene discussies over het plan Hoover niet een enkele gemeenschappe lijke verklaring af te leggen doch ieder afzonderlijk de Amerikaansche voorstellen te ondersteunen en daarbij, zooals de Spaansche gedelegeerde reeds twee weken geleden gedaan heeft, op een aanvulling van het plan-Hoover aan te dringen met eenige bepalingen, die ook dit voordeel zouden bieden, dat het voorstel van Hoo ver voor Frankrijk meer aannemelijk worden zou. De acht kleinere staten zullen o.a. aan dringen op een aanvulling van het Hoover- plan met bepalingen betreffende een ver laging der militaire begrootingen, betref fende de schepping van een permanente ontwapenings-commissie, die als interna tionale commissie van toezicht zal dienen en betreffende het toezicht op de wapen- fabricage en internationalen wapenhan del. Tenslotte is besloten alle krachten op één punt te concentreeren, dat ook in het program van Hoover is opgenomen, n.l. het totale verbod van lucht-bombarde- menten. Hoover zeide dat zijn voorstel nog nauwkeurig door de verschillende regee ringen moest worden onderzocht. Na de verdaging der conferentie zal de Ameri- kaansch delegatie naar Washington ko men, om met de bevoegde Amerikaansche kringen de tegenvoorstellen te overwegen die door de andere delegaties ingediend zullen zijn. Waarschijnlijk zal de omvang der dele gatie, bij een nieuwe reis, bij gebrek aan geld, beperkt worden Dit beteekent ech ter geen opgeven van het doel. De Ame rikaansche regeering beschouwt integen deel de ontwikkeling tot nog toe als gun stig en zal verder streven naar verwezen lijking van Hoovers ontwapemngsplan. De voorgenomen verdagmg van de ontwape ningsconferentie wordt in Amerikaansche regeeringskringen een verstandige stap genoemd. DUITSCHLAND. Besluiten voor niets De Rijksdag verkiezing. De Pruisische Landdag heeft bij den aanvang der zitting van gisteren met 197 stemmen der nationaal-sociallsten en communisten tegen 28 stemmen der Duitsch-nationalen een communistisch voorstel aangenomen, waarin aan het staatsministerie wordt opgedragen het verbod van de „Vorwarts" alsook dat van de „Kölnische Volkszeitung" als zijnde in strijd met de persvrijheid onmiddellijk op te heffen De sociaal-democraten en het centrum namen niet aan de stemming deel. Bij de debatten had dr. Hamburger (sociaal-democraat) erop gewezen, dat 't voorstel zonder beteekenis is, omdat Prui sen geen besluit van 't rijk ongedaan kan maken. Volgens een bericht van de Vossische Zeitung zou de sociaal-democratische par tij bereid zijn. onder bepaalde voorwaai den, aan de Duitsche Staatspartij plaat sen in te ruimen op haar Rijkslijst, zoodat. «p deze wijze geen op de Duitsche Staats partij uitgebrachte stemmen de republi-- keinsche belangen verloren kunnen gaan. Het schijnt dus te gaan om de nog loo- pel?,, onderhandelingen over een gedeel telijke lijstenverbinding voor de a.s. Riiks- dagverkiezingen. Behalve de normale lijst van politieke botsingen is het te Leipzig aan de Hoo- geschool tot ordeverstoringen gekomen tengevolge van Nazi- studenten. De uni versiteit is gesloten. ATHLETIEK. SUCCES VOOR DONAR. Gisteren werd door Donar deelgeno men aan de estafette ..Dwars door Leeu- wendaal". bestaande uit de afstanden 400. 500, 800 200, 200 en 300 M Genoemde estafette werd door Trekvogels, Den Haag, gewonnen. Donar werd nummer zes uit 13 deelnemende ploegen en legde beslag op den tweeden prijs in de afd. Gymnas- tiekvereenigingen. o BOKSEN. OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP LICHTGEWICHT. Krijgt van Klaveren een kans? Op 8 Augustus as. vindt te New York een bokswedstrijd plaats tusschen Tony Canzoneri (titelhouder) en Billy Petrole (uitdager) om het wereldkampioenschap lichtgewicht. De promotor van den Euro- peeschen kampioen Bep van Klaveren, de heer Th. Huizenaar heeft dezer dagen een telegrafische uitnoodiging ontvangen bij dezen wedstrijd aanwezig te willen zijn Eenige dagen na zijn wedstrijd tegen den Itallaanschen bokser Clcto Locatelli, welke ontmoeting om het lichtgewicht kampioenschap van Europa op 17 Juli a.s. te Rotterdam plaats vindt, zal van Kla veren die de Amerikaansche uitnoodiging heeft aangenomen, naar Amerika vertrek ken in gezelschap van den heer Huizenaar. Het ligt in de bedoeling, ddt er te New York een wedstrijd tot stand komt tus schen van Klaveren en den winnaar van den wereldkampioenswedstrijd Canzoneri Petrole. LAUSANNE EN GENEVE. IJMUIDEN, 7 Juli. Tarbot per K.G. f.1— 0.65, Griet per kist van 50 K.G. f. 50-16.50, Tongen per K.G. f.2—0.85, Middelschol per kist van 50 K.G. f. 39-23, Zetschol f. 31-20, Kleine Schel f. 28—5.50, Schar f. 6. Tongschar f. 28.50, Roggen per 20 stuks f. 26.50—15.50. Vleeten per stuk f. 7—1, Pieterman en Poentjes per kist van 50 K.G. f 20—2.20, Groote Schelvisch f. 33, Middel Schelvisch f.31—4.20, Kleinmiddel Schelvisch f. 21 15.50 Kleine Schelvjsc f. 15—4.70 Kabeljauw per kist van 125 K.G. f.86—46, Gullen per kist van 50 K.G. f. 27—6, Lengen per stuk f. 1.08—0.35, Heilbot per K.G. f. 1.15— 0.85, Wijting per kist van 05 K.G. f. 4.60— 1.55, Koolvisch per stuk f. 0.50—0.06 Ma kreel per kist van 50 K.G. f. 22. Aangekomen 2 Stoomtrawlers: JJM. 38 met f.4042, IJM. 89 met f.2757. 4 kotters: O. 247 met f.369, O. 259 met f.492. E. 45 met f.1602, IJM. 17 met f.473. 5 loggers: K.W. 161 met f.834, K.W. 16 met f 485, K.W. 96 met f. 450, K.W. 79 met f.417 SCH. 49 met f.685. Praairappbrt Hr^ Ms. „Nautilus." 5. Juli Tusschen 0 gr. 52' Wl. vn 0 gr. 5' 01. en tusschen 59 gr. 35' Nbr. Wi 59 gr. 20' Nbr. MA. 5, 28 kantjes; K.W. 153, 23 8kantjes; SCH. 66 48 kantjes; SCH. 64, 23 kantjes; SCH. 339, 60 kantjes; SCH. 106, 8 kantjes: SCH. 186. 2 kanties. VL. 204, 28 kantjes; SCH. 281. 80 kantjes. SCH. 324, 40 kantjes; SCH. 179 90 kantjes; SCH. 332, 2 kantjes. ENGELAND. De oorlogsschulden Het Iersche conflict Aangaande den staat der oorlogsschul den deelde het Ministerie van Financiën aan de Schatkist in de parlementaire stukken mede. dat uitgezonderd 'n bedrag van 327 millioen pond sterling, geleend aan de Dominions, de leeningen door Groot-Brittannië aan haar bondgenooten voor oorlogsdoeleinden bedroegen 1.434.000.000 pond sterling. Voorschotten door de Vereenigde Staten aan Groot-Brittannië bedroegen 878 mil lioen pond sterling- De gezamenlijke te rugbetalingen tot op heden, rekening houdend met de overeenkomst, dat de schulden gefundeerd zullen worden, be droegen voor leeningen door Groot Brit- tannië aan de bondgenooten 71 millioen pond sterling, leeningen door de Ver eenigde Staten aan Groot Brittannië 278 millioen pond sterling. In het Lagerhuis heeft Thomas gisteren verklaard, dat de Engelsche regeering in haar antwoord aan De Valera aangeboden heeft, om elke mogelijke wijziging in den vorm der arbitrage over de grondannuï- teiten te overwegen, op voorwaarde ech ter. dat de scheidsrechter tot het Brit- sche gemeenebest behooren. Wat de andere financieele kwesties buiten de grondannuïteiten aangaat, die door De Valera zijn opgeworpen, is de Britsche regeering bereid de mogelijkheid te overwegen om toe te stemmen, dat zij aan dezelfde arbitrale rechtbank voorge legd worden. FRANKRIJK. Presidentspensioen. De Fransche senaat heeft het reeds dbor de Kamer goedgekeurde wetsontwerp aangenomen, strekkende tot toekenning van een jaarlijksche uitkeering van 200.000 frank aan den afgetreden president van de Republiek, omtrent wien een wet heeft uitgemaakt, dat hij zich jegens het vader land verdienstelijk heeft gemaakt. Deze dotatie valt terug op de leden van het gezin van den president, Raymond Poincaré en de weduwe van den vermoorden president Paul Doumer, komen dus thans voor dit jaargeld ln aan merking. CHINA. De communisten weer in actie. Communistische troepen hebben op nieuw vijandelijkheden geopend tegen de regeering van Kanton. Het leger, dat uit 50.000 man bestaat, had den laatsten tijd verscheidene steden in Zuid-China bezet. De regeering te Kanton neemt maatrege len om de communisten terug te dringen. LONDEN, 7 Juli. (Reuter). De corres pondent van de Financial Times te Lau sanne meente te weten, dat gisteren een uit vier deelen bestaand onderwerp is be sproken. Het eerste deel bevat de schrapping van de herstel-betalingen. In het vooruitzicht van deze schrapping verplicht Duitsch- land zich in meerdere annuïteiten een som van 3 milliard goudmark te storten in het fonds tot financieelen opbouw van Europa. Artikel 8 van het Verdrag van Versailles, dat handelt over de herstel-kwestie en de schuld aan den oorlog zal buiten werking treden. De controle op Reichsbank en de Duit sche spoorwegen wordt opgeheven. Deze punten worden eerst van kracht, als de parlementen van de betrokken mogendheden deze hebben goedgekeurd. LAUSANNE. 7 Juli. (V.D De conferentie tusschen Herriot en de Duitsche rijkskan selier Von Papen duurde hedenmorgen van 10 uur tot bijna kwart voor twaalf. Er wordt slechts medegedeeld, dat de onder handelingen worden voortgezet. Herriot verklaarde aan de journalisten, dat men thans in een stadium van het onderzoek der documenten is gekomen om een for mule uit te werken, op grondslag waarvan de onderhandelingen kunnen worden voort gezet. Bit de bespreking tusschen Herriot en Von Papen was bij liet laatste gedeelte de Fransche minister van oorlog Paul Bon cour aanwezig. Men concludeert hieruit, dat in het onderhoud de politieke kwesties zijn besproken en dat Herriot door het la ten deelnemen van Paul Boncour niet al leen de verantwoordelijkheid voor het re sultaat wil dragen. De besprekingen zullen hedenmiddag worden voortgezet. Intusschen vervolgen de deskundigen de gisteravond afgebroken werkzaamheden. Zij zouden heden verschillende formulee ringen voor het buiten werking stellen van hoofdstuk 8 van het Verdrag van Versailles hebben bestudeerd. De algemeene indruk is, dat er ter con ferentie een ontspanning is ingetreden. LONDEN. 7 Juli. (V.D.) In verband met het einde van de Stillhalte besprekingen te Londen, schrijft de ..Financial News": De Duitsche vertegenwoordigers streef den er in den aanvang naar, een beslissing te doen nemen volgens welke die schuld- eischers. die reeds nteer dan 10 procent terug ontvangen zouden hebben, hun over schot zouden afgeven aan hen, die minder dan 10 procent ontvangen hebben. Het voorstel kon echter niet worden gehand haafd. De schuldenaren kunnen zeer te vreden zijn met de beslissing dat de ren tevoet in totaal vijf procent verminderd zal worden. Het is echter in het geheel niet zeker dat alle schuldeischers dit advies zullen aanvaarden. Onder den indruk van de conferentie te Lausanne, zijn de bespre kingen rustig verloopen. De Duitsche ban ken waren zich bewust van de beteekenis van den goeden wil der buitenlandsche banken tot hervatting van het normale bankverkeer. De buitenlandsche banken hebben er naar gestreefd niet te hard te zijn voor haar schuldenaren. Er is geen oogenblik aan getwijfeld, dat Duitschland twaalf maanden na het schrappen der her stelschulden alle beperkingen op het de- viezenverkeer zal opheffen, daar Duitsch- land's schuldeischers dan zeker gaarne hun geld in Duitschland zullen laten. PARIJS, 7 Juli. (V.D.). De Parijsche ochtendbladen blijven nog steeds pessi mistisch in hun verwachtingen ten op zichte van het resultaat van de bespre kingen te Lausanne. Algemeen wordt er den nadruk op gelegd, dat de meenings- verschillen tusschen de verchillende dele gaties nog nooit zoo groot zijn geweest als op het oogenblik. Hoewel men zich m hoofdzaak tegen de houding van de Duit sche delegatie keert, die zich „tracht te bevrijden van de bepalingen van het Ver drag van Versailles", stelt men aan den anderen kant ook de Engelsche minister president MacDonald voor de huidige cri sis in de onderhandelingen verantwoor delijk en verwijt men hem, dat hij de eischen van de Duitsche regeering tot de zijne heeft gemaakt. LAUSANNE. 7 Juli. (V.D.) Over de resul taten der onderhandelingen tusschen Von Papen en Herriot wordt van Duitsche zijde medegedeeld, dat alleen de politieke kwes ties ter sprake zijn gekomen. De definitieve is voorloopig sterk op den achtergrond ge- vaststelling van de hoogte der slotbetaling drongen. Echter kon over de politieke kwesties nog geen overeenstemming bereikt worden. Bij de bespreking werd geconsta teerd dat alle politieke kwesties wegens tijdsgebrek nauwelijks meer kunnen wor den behandeld. Welken invloed dit zal heb ben op den gang der conferentie is nog niet toe overzien. Bij de anderhandelingen is thans duidelijk geworden, dat van Fran sche zijde zekere eischen in verband met de houding van Duitschland in de toekomst gesteld zijn. Deze eischen moeten in ver band staan met het van de andere zijde voorgestelde consultatieve verdrag, volgens hetwelk de mogendheden zich in de toe komst zouden verstaan over de principieele internationale kwesties. De moeilijkheden die in dit verband bii het begin der con ferentie waren ontstaan, zijn nu opnieuw opgedoken. Van geallieerde zijde is de eisch gesteld, dat in dit consultatieve verdrag een rege ling wordt getroffen, die voor Duitschland een vastlegging van den huldigen toestand zou beteekenen en die derhalve afgewezen is. De Duitsche en Fransche delegaties hebben zich onmiddellijk na het onder houd teruggetrokken tot het houden van interne besprekingen Op het oogenblik wordt overwogen op welk een manier een gunstig slot bereikt kan worden om of met het oog op de politiek tegenstellingen de conferentie tot een later tijdstip verdaagd kan worden. LONDEN, 7 Juli. (V.D.). Zonder de moei lijkheden te onderschatten, die om tot een resultaat te komen te Lausanne nog moeten worden overwonnen, beoordeelt de Londensche pers de vooruitzichten voor het bereiken van een overeenkomst opti mistisch. LONDEN, 7 Juli. (V.D,). Naar verluid, is de Engelsche minister-president Mat Donald voornemens Maandag a.s. ln ,,e. Lagerhuis bij de algemeene debatten ovo den toestand op de wereld, een verklaring af te leggen over de conferentie te Lau. sanne en die te Genève. Over den deftm. tieven terugkeer van MacDonald uit Lau. sanne, zijn te Londen nog geen berichten ontvangen. Men houdt er rekening mee dat de ontwikkeling van de gebeurteni. sen te Lausanne het MacDonald mogelij, zal maken Maandag a.s. ln Londen ten;- te zijn. o HERRIOT BEREID TOT DEBAT. PARIJS. 7 Juli (B. D.). Herriot heeft toe- gegeven aan den wensch der socialistisch» Kamerfractie en zich bereid verklaa- nog voor het reces een uitvoerig debat on de buitenlandsche politiek in de Kam- toe te staan. Herriot heeft verder mede gedeeld, dat hij Dinsdag in de Commissi van Buitenlandsche Zaken van de Kame. zal verschijnen. Voor de bespreking vat de buitenlandsche politiek zal hij ziet onmiddellijk ter beschikking van de Ka mer stellen, zoodra het financieele pro gram der regeering door de afgevaardi; den is aangenomen eri aan den Senaat zal zijn toegezonden. Een afgevaardigde van de groep-Tardie. heeft intusschen bij de Kamer een inter pellatie ingediend om den datum van der kiellegging van een nieuwen 23.000 ton pantserkruiser. Tot den bouw van dezen kruiser is reeds door de oude Kamer be sloten en volgens den interpellant is deze bouw tegenover den Duitschen vlootboiu. een dringende noodzakelijkheid. VERKIEZINGSREDE VAN LEICHT. MUENCHEN 7 Juli. (V.D.) Volgens eetj bericht van de .Muenchener Zeitung" heel: de leider van de Rijksdagfractie van do' Beiersche Volkspartij Leicht een verkie zingsrede gehouden waarin hij o.a. zeide: „Juist omdat wij Roomsch Katholieï zijn. zijn wij trouw-Duitsch trouw-Duitschfi als Hindenburg, tegen wien uit mijn monji geen woord van critiek zal komen. Ik bei er van overtuigd dat Hindenburg gedic-l teerd door zijn plichtsbewustzijn gehan- I deld heeft." De Duitsche Katholieken buigen alleet voor het dictaat van God en voor geer enkele andere dictatuur. Het omver werper - der regeering-Bruening is niet het werk van dagen of uren geweest, doch is gedu rende langen tijd voorbereid. Bruening, die een fout gemaakt heeft. n.l. tegenover ze kere persoonlijkheden in zijn omgeving te vertrouwelijk geweest te zijn. is het slacht offer geworden van een misdadige Intrige. Centrum en Beiersche Volkspartij hebber Hindenburg om zijn persoon gekozen. Doet zij hebben hem ook gekozen om den per soon van zijn kanselier. De spreker, hield zich vervolgens bezie met de nieuwe regeering-Von Papen er haar daden, die geen aanbeveling geweer zijn. Men zal spoedig zien. hoever Von P; pen achter de linie van dr. Bruening mo teruggaan. Dr. Leicht oefende in het bijzonder cc- tiek op de maatregelen op het gebied de i binnenlandsche politiek der regeering c H keerde zich in scherpe bewoordingen teg- de politieke noodverordening. Men het!: getracht in de souvereine politierecht der landen in te grijpen en is van Berlijn uit opgetreden op een wijze, die voor Beieren onverdragelijk is. De Beiersche re- geering is Beieren bijzonder dankbaar, dat zli zich tot woordvoerster van het over- groote deel van het Beiersche '°"c ge maakt heeft. „Men heeft ons fU3rom van Separatisme beschuldigd. Wit zuiI.?n seen onwettige stappen doen, d~'"w|) zullen onze rechten tegen aanvp-"611 m°Scn ver dedigen." SAMENZWERING ONTDEKT. BUENOS AIRES, 7 Juli (V.-DJ Argentijnsche regeering deelt mede. zij op het spoor is gekomen van een sa menzwering van de radicale partij. I politie heeft in het Bureau der partij zwarende documenten in beslag genome Uit deze documenten is komen vast staan, dat de partij een revolutie voor'c- reidde. De regeering verklaart dat r strenge maatregelen tot handhaving va: de orde zal nemen. VERKLARINGEN VAN OESJIDA. TOKIO, 7 Juli. (Reuter). De nieuv Japansche minister van buitenlandse! zaken Oesjida heeft na de officieele aar vaarding van zijn ambt een verklarir.. afgelegd, waarin hij zeide, dat Japan dit wijls verkeerd begrepen is. Japan he- een groote toekomst en zal niet onnooa.- tegen het belang van andere landen a werken. In ingewijde kringen is men van met ning dat de nieuwe minister van buiter landsche zaken matigend zal werken H de militairen. GRAHAMS t LONDEN. 7 Juli (Reuter) In den ai-i geloopen nacht is de Engelsche schrijve1 Grahams op 73-jarigen leeftijd overleden Zijn meest bekende werken zijn „TIK Golden Age" en „Wind in the Willows J DE GEREDDE DUITSCHE VLIEGERS. MELBOURNE, 7 Juli (V.-D Nar' uit Wyndham gemeld wordt, staat de me' gezel van den geredden Duitschen Oceaan vlieger Bertram, Klausmann voortdurer. in het ziekenhuis te Wyndham onder S'~ neeskundig toezicht. Men hoopt even*1" dat hij zal herstellen. Het feit, dat Bertraf en Klausmann het overleefd hebbd wordt in Wyndham als een groot won* beschouwd en wordt in de eerste plaat toegeschreven aan den moed en de door tastendheid van Bertram, die geduren» de laatste dagen niet alleen zichzelf, doet ook Klausmann in het leven heeft S" i houden. Klausmann had Woensdag il''J koortsen, terwijl Bertram hevige klespUD had. BOTERINVOER IN FRANKRIJK- PARIJS, 7 Juli. (Reuter). De Staats- courant van heden bevat een decree1 waarbij wordt vastgesteld, dat de iHv05a| van boter uit de Nederlandsch-Belgisf1!. Luxemburgsche tolunie slechts bij spee'9 toestemming kan plaats hebben.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2