LEIDSCH DAGBLAD -TweedeBlad Dinsdag 5 Juli 1932 GEMENGD NIEUWS. BURGERL STÊND v. LEIDEN beperking van den postdienst. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor de Zeeuwsche Eilanden te Mid delburg heeft aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal een adres gezonden ln verband met de bespreking van de dien sten van het PT.T. bedrijf. In het adres wordt niet verheeld dat de politiek van een monopolistisch bedrijf als de P.T.T. nu toepast, de Instemming van de Kamer niet kan hebben. Steeds worden de belan gen. die het publiek en ln het bijzonder handel en nijverheid bij dit bedrijf hebben meer en meer geschaad. O.a. wijst de ka mer er op, dat het toch te dwaas ls, dat de ochtendbladen van de groote bladen aan personen bulten een kom woonachtig, eerst den volgende dag tegen of zelfs eerst na het middaguur worden uitgereikt. De Kamer ls van oordeel, dat vele der genomen bezuinigingsmaatregelen, zullen moeten worden opgedaan gemaakt en ze ker de sedert korten tijd ln werking zijnde zeer slechte regelingen ten plattelande. Daar de P.T.T. werkt on het algemeen belang en concurrentie ls uitgesloten, mag naar de meening der Kamer ook geen ver gelijking gemaakt worden.met commercleele bedrijven, die uiteraard niet met voordu rende verliezen mogen werken. Een bedrijf dat ln het algemeen belang werkt, mag echter zoo noodlg, ook op steun uit de algemeene kas rekenen. FRAUDE DOOR EEN bankdirecteur. Zicb bij de politie aangemeld. Bij de politie te Amsterdam heeft zich aangemeld de 48-jarige bankdirecteur D. d. V., uit NIJkerk, die sedert eenlge dagen voortvluchtig was. Zijn aanhouding was verzocht door den officier van justitie te Zwolle, waarheen de verdachte op trans port ls gesteld. De verdachte zou zich als directeur van de Mlddenstandsbank te NIJkerk hebben schuldig gemaakt aan frauduleuse handelingen De directeur was reeds op 20 Juni uit zijn functie ontslagen. ,.N. R. Crt." KOLONEL J. F. NTJLAND In den ouderdom van 68 jaar is te Den Haag overleden de gep kapitein ter zee J. F. Nijland, oud lid van het Hoog Militair Gerechtshof In Ned. Indië. BEVORDERING DER TANDHEELKUNDE. De Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde heeft haar 18e Jaarver gadering gehouden te Assen onder leiding van den heer Chr. F. L. Nord te Den Haag. Aan het Jaarverslag ls ontleend, dat het ledental in het afgeloopen Jaar met 49 was gestegen tot 697. Op voorstel van het be stuur werd de heer J. Sanders E.zn., te Amsterdam ,op grond van zijn verdiensten voor de tandheelkunde ln het algemeen en voor de MIJ. ln het bijzonder tot eere lid benoemd. In de periodieke vacatures werd voor zien door herbenoeming van de aftredende bestuursleden de heeren Nord en W. A. Beckern resp. als voorzitter en penning meester. De heer J. A. Salomons, die zijn wensch te kennen had gegeven om als secretaris af te treden, werd ln zijn functie tot 1 Januari a.s. herbenoemd. BEVORDERING VAN DE GENEESKUNST De Nederlandsche Maatschappij tot be vordering van de geneeskunst vergaderde te Zwolle. Als leden van het hoofdbestuur ter ver vanging van dr. Mauritz, prof. NIJhoff (overleden) en dr. Planten, werden verko zen dr. M. A. J. Jansma te Warffum. dr. L. C. Kersbergen, te Haarlem en dr. van Gangelen ln Den Haag. Dr. Droocleever Fortuyn werd weer voor vijf jaar herbenoemd als secretaris-pen ningmeester, na een langdurige besloten vergadering. (164 stemmen voor, 1 tegen. 4 blanco). VERSPREIDE BERICHTEN. In het Dlaconessenhuls te Rotterdam ls gisteren in den ouderdom van 58 jaar overleden de heer C. M. Asselbergs, direc teur der suikerfabriek „Wlttouck" te Breda. De overledene was ridder in de orde van Oranje Nassau. Te Den Haag ls ln den ouderdom van 74 Jaar overleden de heer dr. H. J. Oosting, oud-leeraar aan het Kon. Instituut voor de Marine. De overledene was Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. De .Joodsche Invalide" heeft van den minister van justitie verlof gekregen tot het houden van een nieuwe loterij groot 24.000 loten a f.2.50 per lot. Met de op brengst van deze loterij zal men het tekort op de exploitatierekening, ontstaan door daling der inkomsten, kunnen dekken. In een adres aan den minister van Ec. Zaken en Arbeid. vTaagt de Ver. van Ned. Cacao- en Chocoladefabrikanten in trekking van de wet op de winkelsluiting voor zoover het betreft den verkoop van chocolade en suikerwerken, banket en aan verwante artikelen. Reeds thans ls de omzet aanmerkelijk teruggeloooen. De Ned. Ver. van Suikerwerk- en Cho coladefabrikanten vragen ongeveer het zelfde. De Rotterdamsche Lloyd-raplde wordt in aansluiting met het m.s. „Indrapoera Donderdag a.s. te 9 uur 28 v.m. te Den Haag verwacht Ter gelegenheid van den Onafhanke lijkheidsdag heeft de Amerlkaansche ge zant, de heer L. S. Swenson, ten zijnen huize. Sophialaan 4, te Den Haag. gister middag een druk bezochte receptie ge houden. UIT NED. OOST-INDIE. DE TEXTIELCONTINGENTEERING. Wcnsclicn der Twentsche fabrikanten onuitvoerbaar? BATAVIA, 4 Juli. (Aneta). Het. werk comité, hetwelk was Ingesteld door de Economische Commissie tot onderzoek van de contingenteering van den invoer van textiel, heeft reeds eenigen tijd geleden als het standpunt van dit comité kenbaar ge maakt, dat de contingenteering, zooals deze gewenscht wordt door de Twentsche textielindustrleelen, practisch onuitvoer baar moet worden geacht, afgezien van de principleele zijde dezer kwestie. het verdrinken VAN den belgischen WERKWILLIGE. Drie personen gearresteerd. Men meldt uit Sittard: De stemming onder de stakers ls nog steeds onrustig. De marechaussees ar resteerden drie stakers uit Roosteren in verband met het verdrinken in de Maas van een 18-jarigen Belgischen werkwil lige. Ze zijn naar het huis van bewaring te Maastricht overgebracht. Naar ooggetuigen mededeelen zouden de stakers, toen de Belg al zwemmend den overkant trachtte te bereiken, met stee- nen naar hem gegooid hebben. Hij zou door een steen zijn geraakt en bewuste loos geworden, tengevolge waarvan hij ver dronk. o— HET ZONDERLINGE BRANDALARM. Men schrijft uit Haarlem aan de TeL: Rmmggg! BIJ alle vrijwilligers, brand meesters en hoofdbrandmeesters incluis ging Zaterdagavond om halfzes de brand schel af en tot hun grooten schrik of sportieve vreugde hoorden zij den ad ministrateur zeggen, dat er brand was bij Joh .Enschedé en Zonen op het Klokhuis plein, Neerlands vermaarde drukkerij en bron van bankbiljetten! Bij een dergelijk alarm zit er direct muziek in en binnen de minuut zijn de beide motorspuiten, ladderwagen, vijftig manschappen en acht brandmeesters op straat om den ouden vijand, het vuur, den kop ln te drukken. Dat ging al heel gemakkelijk, want er was geen vuur! En toch was de brand melder ingedrukt. Loos alarm, dus? Inte gendeel; de graveur, die op Zaterdagmid dag nota bene was door blijven werken, kwam te laat tot de ontstellende ontdek king, dat een onverlaat hem had opge sloten in het lokaal waar hij werkte. Wat te doen? Daar stond een telefoon por tier opbellen en vragen om vrijlating. Geen gehoor! Nog maar eens draaien 11870, Niemand thuis. Wat doet een mensch al niet wanneer het om zijn vrij heid gaat? Maar drommels er was toch nog zooiets als een brandmelder! De brandweer kan alles en als vrijwilligers niet voor de vrijheid zijn, wie zijn het dan wél! En zoo gebeurde het, dat de graveur onder het gejuich van honderden stadge- nooten uit zijn gevangenschap werd ver lost, met motorgeronk en sirenengeloei. „Ik had een afspraak met mijn vrouw, wij zouden uitgaan." Er waren vrijgezellen-vrijwilligers, die zich gesterkt voelden ln hun voornemen om hun heele leven vrijwilligers te blijven bij de brandweer althans. KIND ONDER EEN AUTO. Te Volendam is het 9-jarig dochtertjè van K. bij het spelen onder een auto ge raakt. De kleine werd zeer ernstig gewond opgenomen en overleed eenige uren later. DE GEREDDE DUITSCHE VLIEGERS. GROOTE ONTBERINGEN GELEDEN. De Duitsche vlieger Bertram, die, zooals reeds gemeld, levend werd teruggevonden, verklaarde dat hij en Klausmann de laatste dagen zóó zwak geweest waren, dat zij dagelijks slechts gedurende een halfuur slakken konden zoeken om zich te voeden. Den 15den Juni was hun een stoomschip op een afstand van ongeveer twee kilo meter voorbij gevaren, zonder dat de ver ongelukten erin slaagden, de aandacht der bemanning en passagiers op zich te vestigen. Evenzoo was het hun eenige dagen tevoren met een vliegtuig vergaan. Zij trachtten daarop naar het naastbij- gelegen stadje Wyndham te roeien, maar konden het zoover niet brengen. Den 22sten Juni ontmoetten zij een in boorling, die van Drysdale kwam en hun een groote visch gaf. Later kwamen nog andere inboorlingen uit Drysdale met levensmiddelen van de missiestatie. Den 28sten Juni ontvingen zij 'n schrif telijke mededeeling van de hulpexpeditie en daags daarna konden zij „hun redders onder tranen van blijdschap omhelzen." Over de redding wordt nog nader ge meld: Beide vliegers werden na een zwerftocht, die zes weken duurde, bij Kaap Bernier, 250 mijlen ten Westen van Port Darwin door twee Australische boschnegers opge merkt. Een der boschnegers alarmeerde een door de Australische regefring uitge zonden expeditie, welke vervolgens per motorboot arriveerde met levensmiddelen, kleeding en medicamenten. De beide vlie gers waren evenwel volkomen uitgeput en konden nog slechts „brood", „brood" ver zoeken. Hun kleedingstukken waren ge heel vernield. Hun laatste proviand was reeds sedert weken verbruikt. Den geheelen tijd waren zij binnen een omtrek van ongeveer 18 K.M. van hun vliegtuig gebleven. Naar Klausmann voorts vertelde waren beiden sinds 22 Juni niet in staat zich te bewegen. Zij hadden zich neergelegd achter een steenmassa, om daar den dood af te wachten. De vliegers waren bij het overvliegen van de Timorzee wegens gebrek aan ben zine gedwongen te landen. Drie daeen lang zochten zij eerst een menschelijke vestiging. Toen stonden zij nlotseling weer voor hun toestel. Zij verwijderden hier van een der drijvers. Na gedurende vijf dagen op het water te hebben rondge zwalkt. zagen zij in hun onmiddellijke na bilheid een stoomboot. Al hun geroep en alle signalen bleven onbeantwoord. Het bootje der vliegers werd ten slotte aan land gedreven en de vliegers gingen op nieuw op weg Na dagen van ontbering, ondervonden de beide Duitsche piloten een nieuwe teleurstelling. Een helle vuurgloed deed in hun nabijheid een menschelijke vestiging vermoeden, het was evenwel een boschbrand. Niettemin zetten de piloten hun omzwerving voort. Zij voelden en za gen ten slotte niets meer. zelfs weigerden hun reukorganen hun dienst. Zij hadden reeds alle hoon opgegeven, toen zij door boschnegers werden gered. Naar verluidt rijn onderhandelingen gaande, om Bertram in de gelegenheid te stellen zijn Australië-vlueht voort te zet ten met het Junkervliegtuig „Atlantic", dat ot> één vlotter na verder niet bescha digd is. DE CHAUFFEUR REED DOOR, Gisterenavond werd op het Marienburg- pleln te Nijmegen een dame, zekere H. door een chauffeur aangereden De dame werd tegen de steenen gesmakt en bleef liggen met een ernstige hoofdwonde en een beenfractuur. De bestuurder lette niet eens op zijn slachtoffer en reed in volle snelheid door. Omstanders snelden toe en vonden de dame ln een plas bloed liggen en trans porteerden haar naar het Wilhelmina zie kenhuis. De politie heeft de zaak ln on derzoek. BRAND. Hedennacht omstreeks 2 uur werd de Haagsehe brandweer gealarmeerd voor een uitslaanden brand in een perceel aan de Nieuwe Laantjes 10 te Schevenlngen, bewoond door de familie Pronk, en waarin een kruidenierswinkel annex water- stokerij gevestigd ls. Een naar huls kee- rend haringventer A. Buys, ontdekte den brand en maakte onmiddellijk alarm. Door het Inslaan van de ruiten, waarbij hij den rechterpols verwondde, slaagde Buys er in met behulp van den buurman Sanders de familie, bestaande uit man, vrouw en drie kinderen van 7, 5 en l'/j jaar langs de achterzijde van het huis te redden. Inmiddels was de brandweer gearriveerd en spoedig was het vuur bedwongen Men kon evenwel niet verhinderen dat het ge- heele voorgedeelte van het perceel uit brandde. Het meubilair dat zich aan de achter zijde van het huis bevond kon gedeeltelijk worden behouden. De oorzaak van den braijd is naar men ons mededeelde eeh defect aan den schoorsteen. IN HAAR SLAAP BEROOFD. Een buitengewoon vermetel stukje heeft dezer dagen een dief ln Eaton Square te Londen uitgehaald, in de woning van den juwelier Goldman, die zich thans te Parijs bevindt. Mevr. Goldman was met twee dienstboden alleen in huls; blijkbaar heeft iemand met een valschen sleutel de straatdeur geopend, is naar de kamer ge- loopen v/aar mevrouw Goldman sliep en heeft hij juweeelen ter waarde van 5000 p.st. van de tafel bij haar bed weggeno men. Vervolgens ls hij de voordeur weer uitgegaan; deze deur zoowel als de slaap kamerdeur liet hij openstaan. De dief moet van de bewegingen van de vrouw des huizes goed op de hoogte zijn geweest, want zij was eerst den dag tevoren uit het buitenland teruggekomen en had de nu gestolen juweelen bij een bezoek aan den schouwburg 's avonds ge dragen. na ze voor de veiligheid mee op reis te hebben genomen. Er is een belooning van 500 p st. uitge loofd voor inlichtingen omtrent dezen diefstal. DE LANDBOUWGEWASSEN IN DEN HAARLEMMERMEERPOLDER. TEXTIEFABRIEK TE GAROET. BATAVIA. 5 Juli. (Aneta) De Interna tionale Credlet en Handelsvereniging .Rotterdam" ls van plan te Qaroet een textielfabriek te openen. Indien het. resul taat gunstig Is zullen meer fabrieken op Java worden opgericht. De Javasche ka toenvezel is te kort doch proeven met bui- tenlandsche zaden hebben tot een succes- Vol resultaat geleid. BUITENLANDSCH GEMENGD. ZENDELINGEN VRIJGELATEN. De zes Amerlkaansche zendelingen, die eenige dagen geleden door Chineesche bandieten gevangen genomen zijn zijn vrijgelaten, hoewel het losgeld nog niet betaald was. De bandieten waren zonder geldmidde len en konden den gevangenen niet langer te eten geven. UITSTAPJE MET TRAGISCHEN AFLOOP. In de golf van Tillamook (Staat Ore gon) is een visschersboot, waarmede vacantiegangers een uitstapje maakten, vergaan. Negen personen zijn om het leven gekomen. VLIEGTUIG VERONGELUKT. Op het vliegveld Carabanchel bij Madrid is tijdens een oefenvlucht een nieuw type driemotorig vliegtuig onverwachts naar beneden gestort. De bestuurder Cayon, een vlieger die reeds zeer lang bij den vliegdienst gedetacheerd was, en twee me caniciens werden op slag gedood. ONTPLOFFING OP EEN SCHIP. 12 dooden. Aan boord van een Amerikaansch vrachtschip, dat een lading springstof aan boord had, heeft een ontploffing plaats gehad, waardoor dertien leden van de bemanning zijn omgekomen. Het schip bevond zich in de nabijheid van de Philippijnen. Over 't algemeen goede verwachtingen. Omtrent den stand van de landbouw gewassen in den Haarlemmermeerpolder, werd ons van betrouwbare zijde het vol gende medegedeeld: Het droge voorjaarsweder heeft er toe geleld dat er weinig vocht ln den grond zat, zoodat het bewerken der landerijen met weinig moeilijkheden gepaard gingen vrijwel zonder stagnatie z'n beslag Kreeg. Het ls echter lang koud geweest en het is goed merkbaar dat het ongestadige voorjaarsweder zijn schadelijken invloed op den groei van sommige gewassen heeft doen gelden. De verschillende gewassen staan er in Haarlemmermeer, zoo oppervlakkig be zien prachtig bij en over 't algemeen wor den omtrent de uitkomsten van den a.s. oogst goede verwachtingen gekoesterd. Toch laat op sommige plaatsen de stand nogal te wenschen over, waarbij nog komt, dat zich verder nog allerlei ongunstige factoren kunnen voordoen, waardoor men in den hoop op bevredigende resultaten in meerdere of mindere mate weder wordt teleurgesteld. Veel zonnewarmte en weinig regen (een enkele frissche bui kan geen kwaad) zijn thans voor de boeren van groot belang, zoodat wij den verbouwers gaarne toewenschen, dat zij zich daarin nog een paar maanden zullen kunnen verheugen. Tarwe (Het hoofdproduct dit jaar; bijna 6000 rectaren). De veel uitgezaaide wintertarwe is vrij goed door den winter heengekomen. Enkele stukken moesten worden overgezaaid. De stand is over 't algemeen goed, in sommige gevallen zelfs heel best te noemen, terwijl ook de uitge zaaide zomertarwe goed te velde staat. Sommige zware stukken tarwe hebben van den sterken wind zoodanig te lijden gehad, dat ze gedeeltelijk plat geslagen liggen en door de groote, sterk ontwik kelde aren niet zoo gemakkelijk meer in den gewenschten stand kunnen terugko men. Toch kan hiervan bij gunstig weder nog veel terecht komen. Zoolang de aren den grond niet raken, lijdt het beschot er niet van; alleen wordt dan met de bewer king eenige moeilijkheid ondervonden. Haver Dit gewas werd dit jaar in de zen polder in verhouding tot andere jaren al heel weinig geteeld. Daar waar 't ge zien wordt, is de stand middelmatig en bleken sommige stukken tegen den ster ken wind niet bestand te zijn. Gerst Ook weinig verbouwd; stand goed. Erwten Vele stukken hebben van den knopworm te lijden gehad- Ze zijn overigens goed geladen en beloven over 't algemeen een bevredigende opbrengst. De stand is hier en daar zelfs een lust om te zien. Toen de worm ln grooten ge tale werd ontdekt, werd niet ten onrechte gevreesd dat het met dit gewas dit jaar wel eens mis kon loopen, Er kwam echter een verandering ten goede, waardoor die vrees gelukkig weder kon worden weg genomen. Boonen Stand middelmatig. Enkele stukken worden door luis geplaagd. Karwij Dit gewas heeft het in den beginne nogal moeten ontgelden, doordat de rups er inzat, die veel schade aan richtte. Toen er een onweersbui kwam, ge paard gaande met regen en hagelslag, waren de rupsen plotseling verdwenen. De maaltijd nadert. Wat de resultaten zullen zijn van de teelt van dit zoo spe culatieve gewas, zal de tijd moeten leeren. Bieten De bieten staan hier en daar nogal achterlijk, hetgeen is toe te schrij ven aan het koude voorjaar. Mooie stuk ken ziet men echter ook. Warm zomer weder kan ook hier overigens nog zoo veel verbetering brengen, dat het er met den a.s bietenoogst nog prachtig voor komt te staan. Spinazie Staat goed te velde. Som mige stukken wel wat dun. Blauwmaanzaad De stand is vrij goed. Enkele stukken geven wel den In druk van het ongestadige weder te heb ben geleden. Oliezaden, radijs, mosterdzaad De stand is. behoudens enkele uitzonderin gen, goed. Aardappelen Er zijn dit jaar in de zen polder weer vrij veel aardappelen uit- gepoot (pl.m. 1200 H.A.) Over 't algemeen is de stand goed. Enkele stukken liggen er nogal schraal bij, hetgeen vermoede lijk z'n oorzaak vindt in de omstandig heid. dat er niet voldoende zorg aan het pootgoed besteed is. De „aardappelziekte" waarvan men dit jaar in Haarlemmer meer nog weinig hoorde, deeft gelukkig nog zoo goed als geen schade aan het ge was toegebracht, zoodat er nu al wel eenige reden is om te verwachten dat 1932 een goed aardappeljaar zal zijn. Gras De hooibouw heeft reeds voor een groot gedeelte z'n beslag gekregen. De opbrengst van de le snede is zoowel wat kwaliteit als kwantiteit betreft bevredigend. Klavers Ook hiervan werd reeds een groot gedeelte geoogst en gaf de le snede een goede opbrengst. Vlas Er is dit jaar weinig vlas uitge zaaid. Een enkel stukje staat vrij goed. Boomgaarden Vele boomgaarden in dezen polder werden door strenge nacht vorsten geteisterd, zoodat de vruchtzet ting in vele gevallen niet goed tot haar recht kon komen en er niet veel kans op is dat er dit jaar veel appellen en peren zullen zijn. GEEN INVOERBEPERKING VAN VLAS. HEDEN: Jeruël: Bijbelbespreking te 8 uur nam. Woensdag. Noordwijk aan Zee (Palace-hotel): Ten toonstelling Ned. Fabrikatenhuis, 2Va—10 unr nam. BIOSCOPEN. Casino-Bioscoop, Hoogewoerd 8 uur nam. „Storm". Woensdag en Zaterdag nm. 2 uur. Zon dag 2 uur en 4 uur 30 nm. Luxor-Theater Stationsweg. 8 uur nam. „Madchen zum Heiraten". Woensdag en Zaterdag n.m. 2 uur. Zon dag 2 uur en 4 uur 30 n.m. Trtanon-Theater Breestraat 8 uur nam. „Ik heb een mensch gedood". Woensdag en Zaterdag n.m. 2 uur. Zon dag 2 uur en 4 uur 30 njn. MUSEA. Stedelijk Museum de Lakenhal, Lange Scheistraat 2 Geopend ln November De cember. Januari en Februari van 103 u. ln Maart. April en Mei van 104 uur tn Juni, Juli Augustus en September van 105 uur. In October van 104 uur Zon dags vanaf halféén Entrée Zondags kos teloos Maandags f. 0.25, overige dagen f. 0.10. Rijksmuseum van Oudbeden. Rapenburg 28. 1 Dec.—1 Febr. van 103 uur 1 Febr. tot 1 April van 104 uur 1 April—1 Oct. van 105 uur 1 Oct.—1 Dec vaD 104 uur Zondags van 14 uur Entrée Maan dags f. 0.25 overige dagen f. 0.10. Geologisch Mineralogiscb Museum, Garenmarkt. lederen dag van 9—12 en van 1.304 uur. Zondagen gesloten. Kos teloos. Ethnographisch Museum, Rapenburg 67 —69 en Breestraat 18. Op werkdagen van 104 uur Entrée Maandags f0.25, overige dagen f. 0.10. Rijksmuseum v. Nat. Hist, v. d. Werff- park. Werkdagen 8.30—12, 1.30—5, Zater dags 8.30—12. Kosteloos. Prentenkabinet, Kioksteeg 25. Op werk dagen van 1,3.04.30 Kosteloos. Herbarium, Nonnensteeg. Dagelijks van B12.30 en 26 uur Kosteloos. Hortus Botanicus, Rapenburg 73. Alle werkdagen vaD 1 April30 Sept 96 uur. 1 October31 Maart 94 uur Op Zon dagen alleen van 1 April—30 Sept. 10—4 uur. Kosteloos. Ned. Hist. Natuur wetenschappelijk Museum (Stationsweg): Alle werkdagen behalve 's Maandags van 104 u.; 's Zon dags 14 uur. Academisch Historisch Museum (Acade miegebouw): Dinsdags en Vrijdags van 1012 'h en 25 uur. Kosteloos. DIVERSEN. Zaterdags Inst. v. Praeventieve Genees kunde: Consultatiebureau voor moeilijke Kinderen. Halftwee tot 3 uur n.m Inen ting tegen diphterie 45 uur nam. Donderdags: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde. Consultatiebureau voor Alco holisten. 710 uur nam. De avond-,, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 4 Juli tot en met Zondag 10 Juli a.s. waargenomen docr: apotheek A. J. Donk, Doezastraat 31, telefoon 1313 en apotheek G. F. Reyst Steenstraat 35, telefoon 136. GEBOREN: Cato. d. v. H. D, van Putten en J. Ciere. t Herbert, z v M. Polman en H. de Bol- I ster Maria Susanna Elisabeth d. v. P. 1 J. Stuifzand en J. van der Ploeg Mar tina Cornelia Maria. d. v. P, C. Menken en A. W. Gardien Gerardus. z. v. G. van Hameren en L. Klomp. Margaretha. d. v. A. Pardon en E, van der Vos Cornelia d. v. C. Kleer en M. M. van der Mark Derk Willem, z. v. A. J Arends en H. Wit. Denkt morgen om de Woensdag collecte van het Crisis-Comité! Rcgceringssteun niet voor ouden oogst. Op de vragen van den heer Braat in verband met de steunregeling ten behoeve van de vlasindustrie en betreffende het nemen van maatregelen tot beperking van den invoer van vlas. heeft minister Ver schuur het volgende geantwoord: Volgens artikel 145ter van de Rijksbe- grootlng 1932 wordt aan de vlasteelt steun verleend voor de verwerking van vlas over den oogst 1932, zoodat deze steun niet ten behoeve van de verwerking van vlas. geteeld ln voorafgaande Jaren, kan worden verleend. De met vlas beteelde oppervlakte ln dit jaar is inderdaad aanmerkelijk kleiner dan die van voorafgaande jaren. Hoewel nu de bovenbedoelde steun niet kan worden verleend voor de verwerking van vlas. geteeld ln jaren voorafgaande aan die van 1932, er wordt echter, zooals bekend is, vanwege gemeenten met behulp GEHUWD: A. M van Bruggen jm. en W. G. Rozler jd. A Hollebeek jm. en C. Lek jd. OVERLEDEN: N. Warmenhoven, ongeh. vr. 79 j. G. de Wilde, ongeh. vr. 51 j. C. L. Vethaat z. 6 m. 1 Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid- van de Regeering werkloosheidssteun ook verleend voor de bewerking van vlas van vorige jaren en wel tot een bedrag van 55 pet. der loónen. Het is duidelijk dat zulks de bewerking ook van dit vlas zal bevorderen. In verband met het bovenstaande moet de minister verklaren, dat voor het treffen van maatregelen als gevraagd worden geen plaats is. Gezien den zeer geringen Invoer van onbewerkt vlas, welke ln 1931 slechts zes tien ton ter waarde van f. 1000 bedroeg, bestaat geen aanleiding maatregelen tc overwegen om den Invoer van vlas te be perken. 2-2

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 6