73tte Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 5 Juli 1932 Tweede Blad No. 22174 BINNENLAND. EEN WARME DAG IN MIDDELBURG. - Dan smaakt een ijswafel best en de kleine bewoner van dit mooie Zeeuwsche eiland is het er volkomen mede eens. ctkih i nk pfr portie 2.3.Sen 10 t GARANTIEREGELING VOOR DE KIPPENHOUDERIJ. VOORLOOPIG VERSLAG VAN DE EERSTE KAMER. Verschenen is het Voorloopig Verslag van de Eerste Kamer over het wetsont werp tot wijziging van hoofdstuk V (oud) der Rijksbegrooting voor het dienstjaar 1932 (garantie-regeling ten behoeve van de kippenhouderij). Enkele leden betreurden, dat dit wets ontwerp in de Tweede Kamer als het ware bij verrassing is aangenomen. Zij betwij felden, of het doel zal worden bereikt, in dien dit ontwerp tot wet mocht worden verheven. Een groot aantal eieren toch, zal, onverkocht als zij zijn, een den prijs drukkende factor op de markt blijven. Daarenboven, zoo werd anderzijds be toogd, zal de eventueele tenuitvoerlegging een groot risico voor de schatkist met zich medebrengen. Verscheidene leden meenden ook op an deren grond te moeten aandringen op een by aanneming van dit wetsontwerp, uiterst spaarzaam en voorzichtig gebruik daarvan. In het algemeen toch keurden zij af, dat de Overheid zich begeeft op het terrein van zaken doen, en zij konden dit alleen gedoogen in geval van zeer dringende noodzakelijkheid, zooals in casu. Eenige leden stelden de vraag, of de on bevredigende toestand in den eierhandel niet grootendeels is te wijten aan de steeds verder gaande uitbreiding der pro ductie, welke op uitvoer is gericht. Deze leden wenschen er bij de Regee ring op aan te dringen, bij deze steunre geling de belangen van den handel niet uit het oog te verliezen en daaraan zoo veel mogelijk tegemoet te komen, zooals is betoogd in een adres d.d. 16 Juni j.l. van de Vereeniging van Nederlandsche Eieren-exporteurs. Van andere zijde werd betoogd, dat men er den kippenhouders geen verwijt van mag maken, dat zij in aantal zoozeer zijn toegenomen en ook de eierproductie aan zienlijk is vermeerderd. Integendeel, het behoort h. i. te worden toegejuicht, dat zij het bedrijf in normale tijden winstgevend hebben weten te maken met de resultaten, dat het eierinvoer-saldo van 1906 en vroegere jaren sedert gaandeweg is ver anderd in een ontzagwekkend uitvoer- saldo ter waarde van circa f.70 millioen in 1929. Regeering en Volksvertegenwoordiging hebben trouwens sedert jaren deze ont wikkeling ten zeerste bevorderd, door ons vrijhandelsstelsel en door de aanstelling van Rijkspluimveeteelt-consulenten met gen staf van personeel voor onderwijs, voorlichting en leiding op het gebied der pluimveehouderij Niettemin achtten ook deze leden het twijfelachtig, of het aanhangig wetsont werp behoort te worden aangenomen. Im mers is de gunstige tijd voor het in be langrijke mate opslaan van kalk- en koel- eieren voor het loopende jaar zoo goed als verstreken. Het ware wellicht aan te bevelen .als nog een korte proef te nemen met de voorgenomen wettelijke maatregelen. Eenige leden waren van oordeel, dat bij de voorgestelde regeling dermate de vrije hand wordt gelaten aan de Regeering, dat het Parlement te zeer wordt uitgeschakeld en zij meenden daarom hun stem niet aan dit ontwerp te kunnen geven. Volgens hen ware het zeer goed mogelijk geweest om de regeling, die de Minister zich heeft gedacht, in een wetsontwerp te belicha men. Bovendien waren deze leden van oordeel, dat tengevolge van dit wetsont werp de prijzen van het levensonderhoud voor de arbeiders zouden stijgen, waartoe zij niet wenschen mede te werken. Deze bezwaren werden anderzijds niet gedeeld. De leden, hier aan het woord, betoogden, dat de Staten-Generaal zich over het geheele plan van uitvoering kun nen uitspreken. H. i, is de door den Mi nister aangegeven regeling goed. bezit deze de noodige soepelheid en kan zij zoo noodig worden gewijzigd. Het gaat overi gens niet aan, dat de groote meerderheid der bevolking leeft ten koste van een kleine minderheid. Sommige leden wenschten onder de aan dacht van den Minister te brengen, dat naar hun meening de vrije handel te veel bij diens regeling uit het oog was verlo ren. Wanneer de vrije handelaren daaraan geen deel hebben, zet men hen als het ware uit het bedrijf. Dit achten deze le den een grievend onrecht voor deze han delaren. Andere leden betuigden hiermede hunne instemming en voerden de volgende be zwaren aan: le. door een deel der uitvoering in han den te geven aan bepaalde gemeentebe sturen, wordt de in- en verkoop der koel huis-eieren volkomen gedecentraliseerd en de behartiging daarvan opgedragen aan organen, welke op dit gebied elke practi- sche ervaring missen. 2e. door den vrijen handel buiten te sluiten werden bovendien de coöperatieve instellingen niet denkbeeldig bevoordeeld. 3e. de Coöperatieve instellingen krijgen bovendien het buitenlandsch afzetgebied in handen ten koste van de handelsrela ties van den vrijen handel, die deze be trekkingen in den loop der jaren zorgvul dig en met groote opofferingen hebben opgebouwd. Deze leden verlangden van den Mi nister de toezegging, dat bij de uitvoering der wet op loyale wijze aan den vrijen handel een gelijke en gelijkwaardige posi tie als aan de coöperatieve instellingen zal worden geboden. Tegen de hier geuite bezwaren en aan drang op den Minister uitgeoefend, kwa men eenige andere leden in verzet. Naar hun meening is eene wijziging in ons distributiesysteem zoozeer gewenscht ook voor de boeren, dat deze leden verre de voorkeur geven aan de coöperaties boven den vrijen handel. Worden de coöperaties gesteund, dan wordt daardoor rechtstreeks geheel overeenkomstig de bedoeling, de eierproducent gebaat. Steunt men echter den handelaar, dan blijft het twijfelachtig in hoeverre, langs indirecten weg, dege nen baat daarbij vinden, die den steun behoeven. Algemeen werd de wensch geuit, dat het koelhouden en bewaren van de eieren uitsluitend in Nederlandsche inrichtingen en hier te lande zoude geschieden. o- WEGEN NAAR DEN AFSLUITDIJK. Spoedige voltooiing gevraagd. De A.N W.B. en de K.N.A.C. hebben een adres gericht tot den minister van Water staat naar aanleiding van het bericht dat de verkeersweg over den afsluitdijk in den loop van dit jaar, vermoedelijk in October a.s., gereed zal zijn en in gebruik zal wor den gesteld. Nu zal, blijkens het werkplan voor de tweede vijfjarige periode van den aanleg en de verbetering van de op het Rijks wegenplan voorkomende wegen, de aanleg en de verbetering van de aansluitende wegvakken nog zeer geruimen tijd vorde ren .immers volgens dit werkplan zou eind 1936 aan de verbinding De StolpenVan Ewycksluis nog niet zijn begonnen, de ver binding van EwijksluisDe Kooy voor loopig en het wegvak ZurigHarlingen op beperkte afmetingen gereed zijn, de be staande weg over Wieringen alsdan nog slechts verbeterd zijn, terwijl de verbin ding AmsterdamLambertsschaag eerst in een stadium van „begin van uitvoering" zal zijn. Aangezien het voor het doorgaand ver keer van zeer groot belang wordt geacht, dat de aan den Zuiderzeeweg aansluitende wegvakken zoo spoedig als maar eenigs- zlns mogelijk zal zijn, zullen worden vol tooid, verzochten deze vereenlgingen te willen bevorderen, dat de aanleg en ver betering va nde op den weg over den af sluitdijk van de Zuiderzee aansluitende wegen van het Rijkswegenplan, met name de verbindingen De StolpenWieringen ZurigHarlingen en AmsterdamWierin gen, zoo spoedig mogelijk zullen worden voltooid. DE OUDSTE INWOONSTER VAN MAASTRICHT OVERLEDEN. Zondag overleed te Maastricht de weduwe Magnee, die 7 Augustus 105 jaar zou worden. Zij was de oudste inwoonster. (Msb.), MISBRUIK VAN TRIPTIEKEN EN CARNETS. Een waarschuwing voor automobilisten. De Koninklijke Nederlandsche Automo biel Club maakt het volgende bekend: Aangezien in het thans aangebroken reisseizoen ongetwijfeld tal van automo bilisten naar het buitenland zullen gaan, is het van belang er op te wijzen, dat de houder van een triptiek of een carnet de passages en douanes dit is de persoon op wiens naam het stuk is uitgeschreven of diens chauffeur volgens de voor schriften verplicht is om zelf het motor rijtuig te besturen bij grensoverschrijding. Daarvan wordt dikwijls afgeweken, het geen in den regel zonder bezwaar of moei lijkheden kan geschieden wanneer de douane-beambten geen aanleiding vinden om een onderzoek in te stellen. Waar ech ter in Frankrijk in den laatsten tijd tal van auto's met frauduleuze bedoelingen over de grens worden gebracht dat wil zeggen ten einde deze zonder betaling van invoerrechten op de Fransche markt te brengen heeft de Fransche douane administratie er op gewezen, dat in het vervolg streng de hand zal worden gehou den aan bovengenoemde voorschriften. Deze staan echter toe, dat de auto ook bestuurd wordt door een naaste bloedver want van den houder van het grens- document onder voorwaarde, dat deze niet in Frankrijk woont. Wordt aan deze voor waarden niet voldaan dan heeft de douane het recht betaling van het invoerrecht te eischen. Bovendien wordt er de aandacht op ge- gevestigd, dat de triptieken en carnets door den houder zelf op de daarvoor be stemde plaatsen voor den aanvang van de reis geteekend moeten worden. Ieder trip tiek of carnet, dat niet de handteekening van den houder draagt, wordt aan de grens geweigerd. Ofschoon hierboven sprake is van klach ten der Fransche douane-administratie, is het natuurlijk duidelijk, dat ook in andere landen de douane-ambtenaren met dezelf de strengheid op de naleving der voor de grenspapieren geldende bepalingen zullen optreden. Waar vooral in deze zomer maanden een druk grensverkeer te ver wachten is, zullen de automobilisten die naar het buitenland gaan dus goed doen met deze waarschuwing ter dege rekening te houden. FOTOGRAFEEREN OP DE INDISCHE TENTOONSTELLING. De meerling schijnt te heerschen, dat er op de Koloniale Tentoonstelling in Den Haag niet mag gefotografeerd worden, wanneer men niet in het bezit is van kaart, die daarvoor toestemming verleent. Deze meening is geheel onjuist, Iedere amateur-fotograaf mag daar fotografee ren zonder toestemming van wie dan ook. Op de tentoonstelling zijn zelfs films en andere foto-artikelen verkrijgbaar. BOND VAN OVERHEIDSPERSONEEL. Het congres te Arnhem. In het gebouw „Musis Sacrum" te Arn hem is gisteren het 24ste driedaagsch Congres aangevangen van den Ned. Bond van Personeel in Overheidsdienst. In zijn openingsrede wees de voorzitter van den Bond, de heer F. van Meurs uit Amsterdam er op, dat dit congres te be slissen heeft over een belangrijke kwestie; samensmelting met den C. N. A. B. (Cen trale Ned. Ambtenaarsbond). Hij heette voorts welkom den secretaris van de In ternationale Federatie van Personeel in Openbare Diensten en Bedrijven, den heer Fritz Miintner uit Berlijn en de vertegen woordigers van den Franschen, Duit- schen, Belgischen, Zwitserschen en Noor- schen Bond van Overheidspersoneel. De vergadering werd daarna o.a. toege sproken door den heer L. M. Hermans, na mens de soc.-dem. Eerste Kamerfractie, door den heer H. J. van Braambeek na mens de Tweede Kamerfractie, door den heer Fritz Miintner en door den heer J. Oudegeest, voorzitter der S D.A.P. Deze laatste zeide o.a., dat zoolang onze regeering doorgaat met haar catastrophe- politiek en de lasten der crisis op de ar beiders en niet op de bezittende klasse alllereerst wil afwentelen, hij niet aan salarisverlaging voor het overheidsperso neel wilde meewerken. In de middagvergadering werd breed voerig gediscussieerd over een aantal in gediende voorstellen. z ——o STADHUIS OF MUSEUM. De Amsterdamsche Palels-Raadhuis commissie hield een vergadering ten Stadhuize. Over gegevens, die door de Raadhuis- en door de Museumcommissie verstrekt waren, hield de commissie uit voerige besprekingen. Deze leidden nog niet tot een definitief oordeel omtrent de vraag, of het Palels, hetzij voor Stadhuis, hetzij voor een museum geschikt kan wor den geacht. Besloten werd de verkregen gegevens door de technische commissie te doen uitwerken en ook te doen nagaan de mogelijkheid van het inrichten van het Palels voor een combinatie van een repre sentatief stadhuis en een museum. o DE POSTVLUCHTEN. De „Duif" is gisteren om 5.28 uur uit Calcutta vertrokken en om 9.37 uur in Allahabad geland. Om 10.30 vertrok het toestel vandaar en landde om 15.46 uur in Jodhpur. De „Duif" heeft 183 KG. 310 G. post aan boord voor Nederland. De „Ijsvogel" (heenreis) is gistermorgen om 5.15 uur uit DJask vertrokken en na een tusschenlanding te Karachi om 18.30 te Jodhpur aangekomen. DE AMERIKANEN VAN RIJN (links) en partij tegen Timmer en Knottenbelt, tijde gisteren te Noordwijk Allison (rechts) in hun demonstratie- ns de internationale tenniswedstrijden, die aan Zee aanvingen. WAAR EEN NIEUWE VERBINDING TUSSCHEN NOORD EN ZUID GELEGD WORDT. - Voor de nieuwe brug over de Waal nabij Zaltbommel is het laatste bovenrandstuk van de 480 Meter lange winterbedding-overbrugging aangebracht. ONGEVEER 10.000 PARIJSCHE SCHOOLKINDEREN hebben meegedaan aan een groot zomerfeest, waarvan de clou het défilé van de „Vijf continenten" was. Het schip van Columbus, gedragen door vier pages en gevolgd door Columbus zelf.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 5