LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 5 Juli 1932 RECHTZAKEN. ENGELAND. liet conflict met Ierland. De minister der Dominions Thomas heeft gisteren ln 't Lagerhuis de ontwerp resolutie Ingediend, waarbij de regeerlng volmacht wordt gegeven bizondere dou anemaatregelen te nemen tegen Invoer uit Ierland naar Engeland tot 100van de waarde, ten einde de door Ierland gewei gerde annuïteiten ten bedrage van onge veer 5 millioen terug te verkrijgen. Tho mas heeft de antwoordnota van De Valera bekend gemaakt, waarin de Iersche pre mier er op aandringt dat het scheidsge recht voor de kwestie van het Iersch-En- gelschc conflict aan geen enkele beper kende bepaling mag worden onderworpen, zoodat derhalve ook bultenlandsche leden kunnen worden toegelaten. Thomas ver klaarde. dat Engeland met zijn concessies tot nu toe het uiterste heeft gedaan. Thans Is er geen andere weg meer open dan die van de heffing van bizondere douaneta rieven. Het lid der arbeiderspartij Greenwood verklaarde, dat de Iersche Vrijstaat voor nemens is de annuïteiten in een speciaal afzonderlijk fonds te storten, in afwach ting van de regeling van het geschil door arbitrage. Thomas antwoordde: Ik heb daarvan eerst een half uur geleden kennis gekre gen. Indien De Valera aldus het geld ach terhoudt. omdat hij gelooft, dat er arbi trage zal komen, dan is mijn taak veel eenvoudiger. Ik zou gewenscht hebben dat vroeger te vernemen, zelde Thomas, want thans is de eenlge kwestie waar het om gaat. de vorm van de arbitrale rechtbank, maar wij weten, dat deze rechtbank ln- terimperiaal zal zijn. De arbeiderspartij diende een amende ment ln, dat de oplegging van douane rechten op de Iersche invoeren bestaat, indien er een arbitrale uitspraak geveld wordt, dat de Iersche Vrijstaat zijn flnan- cieele verplichtingen niet nakomt. Dit amendement werd verworpen met 32143 stemmen. Met 346 tegen 44 stem men werd een ander arbeiders-amende ment verworpen om levensmiddelen uit te zonderen van de Invoerrechten op Iersche producten. Het Lagerhuis nam ten slotte de door Thomas ingediende motie betreffende douane-tarieven op Ierschen import aan met 223 tegen 32 stemmen. De vroegere president van de wetgevende vergadering en van het Al-Ind. congres, Patel ls ls Dublin aangekomen. Het verluidt, dat hij met De Valera be sprekingen zal voeren over de handels betrekkingen tusschen Indle en Ierland. VEREENIGDE STATEN. Onafhankelijkheidsdag. Independence Day heeft 135 personen het leven gekost. Bij auto- en boot-onge lukken. zoomede bij het afsteken van vuurwerk en prijsschieten kwamen 125 personen om het leven, terwijl in de ber gen van Kentucky eenlge veeten werden uitgevochten, waarbij tien personen wer den gedood en acht gewond. Op een banket, ,dat de Amerikaansche I Kamer van Koophandel gisteren ln Parijs ter eere van den Onafhankelijksheidsdag gegeven heeft, hield Kellogg een rede, waarin hij zich uitvoerig met het vredes- probleem bezig hield. Hij verklaarde o.a.: Eenlge menschen stellen vredesbondge- nootschappen tusschen de groote gewa pende mogendheden voor om een wereld- polltie uit te oefenen, terwijl anderen op komen voor de bewapening van een super staat en militaire sancties. WIJ gelooven niet. aan de doelmatigheid van dergelllke middelen. Een der meest cynische for mules van de politiek is die van het even wicht Dit ls de formeele ontkenning van de ontwapening Slechts door ontwape ning komt men tot veiligheid en vrede. In werkelijkheid echter zijn de bewapenin gen te water en te land thans grooter dan ooit en zij worden op onrustbarende ma nier nou verder ontwikkeld. Ho® lang zal het geduld der volkeren ten aanzien van deze ontmoedigende werkelijkheid het uit houden? Een groote stap op den weg tot den wereldvrede, tot verbetering van den poli- tleken toestand en van het economisch herstel is ln elk geval gedaan. Het voor- stol van Hoover, tot vermindering der be wapeningen met een derde laat weer hoop opkomen. LAUSANNE EN GENEVE. DE ITALIANEN ZORGEN VOOR EEN VERRASSING. De Duitschers hebben gisteren schrif telijk aan Mac Donald hun opmerkingen en overwegmgen doen toekomen, die al gemeen ais een Dultsch tegenvoorstel worden opgevat Aangenomen wordt, dat in dit stuk de uiterste betallngsgrens meegedeeld ls, waartoe de Duitsche regee ring onder bepaalde voorwaarden meent te Kunnen gaan om deel te nemen aan den wederopoouw van Europa. De voor naamste voorwaarde daarvoor zou zijn, dat artikel 8 van het verdrag van Ver sailles, benevens het artikel, waarin Duitschlands schuld voor den oorlog vastgesteld wordt, komen te vervallen, waarmede dan het geheele vraagstuk der schadevergoeding definitief geliquideerd zou zijn. Germain Martin, de Fransche minister van iinancien, neelt tegenover de pers verklaard, aat het cijfer van 4 milliard zijn laatste woord is. Echter schijnt men thans dit cijier eenlgszins te willen mas- keeren, door een splrtsing ln het door de Duitscne delegatie als eventueel te dra gen genoemd oedrag en de betalingen, die nog voortspruiten uit het moratorium. Een detmillei Dultsch aanbod ls echter nog niet geschied en waarschijnlijk zal bij de verdere besprekingen ook de Duitsche eisch, om de bepalingen van het verdrag van Versailles te laten vervallen, waar door Duitschland in een uitzonderings positie wordt gebracht, nog een rol spelen. Nader wordt hierover nog gemeld van niet-Duitsche zijde, dat weliswaar aan verschillende zijden de wensch bestaat vast te houden aan het cijfer van 4 mil liard mark, doch dat het Duitsche stand punt begrepen wordt en gedeeltelijk be schouwd wordt als vatbaar voor discus sie. Zoo overweegt men de mogelijkheid om, bij een vermindering van het be drag, vaste annuïteiten te bepalen, bij wijze van verlichting voor een tegemoet koming op het punt der cijfers. Over het verloop der besprekingen ver luidt verder, dat het ln werkelijkheid niet om een tegenvoorstel, maar om een we- derzljdsche gedachtenwlssellng gegaan is. In deze discussie is er van Duitsche zijde op gewezen, dat het aanbod, dat Mac- Donald overgebracht had, weliswaar on aannemelijk scheen, maar dat men zich kon voorstellen, dat het mogelijk zou zijn tot een overeenkomst ln beginsel te ko men, wanneer men het gescnil kan weg ruimen over den onzekeren factor ln ver band met de schulden aan Amerika en tot een schrapping kon komen van deel VIHI van het Verdrag van Versailles, ten gevolge van de hier bereikte resultaten. Een bepaald bedrag is niet aangebo den, maar op de vraag, wat Duitschland zou kunnen dragen, is geantwoord, dat over een bedrag van ca. 2 milliard te praten zou zijn, wanneer gezonde voor waarden worden vervuld. De vraag der betaling, die slechts een kwestie van vorm ls, werd in verschil lende berekeningen uiteengezet, die zich over 10,20 en 30 jaren uitstrekte. Een ge regelde betaling van dergelijke annuïtei ten schijnt gedacht te zijn als een ver mindering van het bedrag en wordt blijk baar, volgen de ln het Fransche kamp verspreide opvattingen, als zoodanig ge voeld. Van Engelsche zijde zijn daar bezwa ren tegen geopperd, omdat een vaste be taling onder de tegenwoordige omstan digheden niet voor alle gevallen bepaald kan worden- Wat de kwestie aangaat van de schuld aan den oorlog, dus art. 231, heeft de Duitsche delegatie in den loop der be sprekingen een voorstel gedaan, zonder dat men het eens is geworden over den vorm, waarop deze zedelijke belasting zou kunnen worden weggenomen. Men denkt zich de regeling echter ongeveer zoo. dat, bij een overigens volkomen overeenstem ming, vastgesteld zou worden, dat deel VIII van het Verdrag van Versailles door de hier getroffen regeling volkomen ver vangen zou worden. Ten slotte moet er op gewezen worden, dat er geen sprake kan zijn van een be lasting der Rijksspoorwegen of van een ander bepaald object, maar uitsluitend van een verplichting van het Rijk. Overigens was men ln afwachting van Herriot, die heden terug zal zijn Zoo was de situatie, toen plotseling, naar het „Hbld." meedeelt, de Italiaan Grand! voor een groote verrassing zorgde. Grandl zelde nj. in een Interview: Na drie weken van conferentie ben ik meer dan ooit overtuigd, dat de eemg mo gelijke oplossing te Lausanne in het belang van allen de coup d'éponge (een veeg met de spons) is. Op den openingsdag van de conferentie hebben wij een belangrijke daad voltrok ken, toen wij de betalingen schorsten tus schen de crediteuren en debiteuren ln Europa voor de herstel- en voor de oor logsschulden. Dat was Inderdaad een goed begin. Wij moeten nu oppassen, dat wij door al onze onderhandelingen niet uit het oog verliezen waarvoor wij hier gekomen zijn. De conferentie van Lausanne was niet bijeengeroepen om ons toekomstige onzekere betalingen te verschaffen, die het abnormale karakter van den tegenwoordigen onnatuurlljken toestand slechts konden verlengen en daardoor verergeren, de con ferentie was bijeengeroepen voor de onver mijdelijke slotformaliteit. die noodig was voor het herleven van het vertrouwen en herstel van den handel. Ik geloof, dat wij moeten oppassen, dat de geest die de oude en nieuwe ..plannen" geïnspireerd heeft, niet binnensluipt in het werk dat wij nu bezig zijn te doen. Onze taak is niet andere conferenties voor te be reiden. Zou de tegenwoordige dubbelzin nige toestand voortbestaan, dan zou 't her stel van de wereld onmogelijk worden. Met moratorium van 16 Juni. dat de be talingen voor herstel- en oorlogsschulden tusschen de Europeesche staten schorste, wijst ons den weg. Wl) moeten dien weg tot het einde volgen De overeenkomst, die wij te Lausanne zullen bereiken, moet de finitief zijn en moet de schrapping ten ge volge hebben voor alle Europeesche statéh, crediteuren en schuldenaren, zoowel voor de herstel- als voor de oorlogsschulden. Al leen op deze manier kunnen wij den weg banen voor een algemeen accoord in overeenstemming met onze verklaring op 16 Juni. De tiid is voor ieder van ons ge komen om tegenover de anderen het woord van het Evangelie in practijk te brengen: ..vergeef ons onze schulden, gelijk wij ver geven onze schuldenaren." Om dit te bereiken moet ieder van de re geeringen die vertegenwoordigd is, den moed hebben en dat niet alleen in woor den, om het volle deel van zijn verant woordelijkheid op zich te nemen van de offers en van het risico, die de ernst van den toestand eischt. Dat werkte als een roode lap op 'n stier. De Engelschen waren boos en Grandl weer boos op de Engelschen, omdat zij boos waren. In het malste parket zaten echter de Duitschers. die een slotbetallng wilden aanvaarden en nu van Italië moesten hoo- ren. dat het onnoodig is. Van Italiaansche zijde wordt de volgen de nadere opheldering nog gegeven: Wij hebben deelgenomen aan de be raadslagingen der vijf schuldeischers en aan hun gemeenschappelijke eischen en wjj hebben het antwoord van Duitschland gekregen. Wij zijn niet van meening, dat dit ln werkelijkheid de „coup d'éponge" is Immers, Duitschland biedt niet méér aan, dan het schuldig is aan achterstal lige betalingen uit de periode van het mo ratorium van Hoover. Dit bedrag betaalt het in obligaties die van zeer twijfelach tige waarde zijn. Dit zou beteekenen een „coup d'éponge", die niet als zoodanig wordt erkend. De gevolgen zullen zijn, dat Duitschland dan achteraf als beloo ning voor zijn zgn. slotbetaling zal wil len gaan praten over vermindering van dc particuliere schulden. Dat willen wü in ieder geval zien te vermijden. Er is echter voor ons nog een andere reden voor het voorstel van Grandl. Een ..coup d'éponge" die niet als zoodanig erkend wordt, laat alle oorlogsschulden tusschen de geallieerden voortbestaan Wij moeten betalen zonder te ontvangen. Een offlcieele „coup d'éponge" omvat echter ook voor ons kwijtschelding van onze lasten. Ziedaar, waarom Grandl vanavond zijn verklaring heeft afgelegd. Hij was slechts schijnbaar Inconsequent t.o.v. zijn houding in de laatste weken; zijn verklaring ls ln- i tegendeel het trekken van de juiste con- BEZUINIGING IN ENGELAND. LONDEN, 5 Juli. (Reuier). Teneinde op alle gebieden het maximum aan besparing te verkrijgen, heeft de Kanselier van de schatkist tot de gemeentelijke autoriteiten van Engeland en Wales een brief gericht om hen dringend uit te noodigen tot een samenkomst, waarin een comité tot het drukken van de administratieve uitgaven der gemeenten wordt gevormd. STRENGER OPTREDEN TEGEN AUTOMOBILISTEN. LONDEN, 4 Juli. (Reuter). Het Hooger- huis nam in derde lezing een wetsontwerp aan betreffende strengere straffen voor automobilisten, die door nalatigheid dood of letsel veroorzaken. Het wetsontwerp verhuist nu naar het Lagerhuis, waar het niet voor den herfst in behandeling zal komen. BRAND IN EEN ZIEKENHUIS. MARBURG a/d LAHN, 5 Juli. (Wolff). In den afgeloopen nacht is brand uitge broken ln de zolderverdieping van de vrouwen-kliniek van het universitaire ziekenhuis, welke echter spoedig werd ge- bluscht. De patiënten hebben geen gevaar ge- loopen. SMOKKELAARS ONTDEKT. DANZIG, 5 Juli. (Wolff). De politie ont dekte gisteravond een viertal drank-smok kelaars. Zoodra de smokkelaars zich ont dekt zagen, sloegen zij op de vlucht. Een van hen werd echter doodgeschoten en twee werden gearresteerd. De vierde wist te ontkomen. NIEUWE STAATSGREEP IN CHILI. SANTIAGO DE CHILI, 5 Juli (Reuter) Een nieuwe militaire Junta heeft zich van de regeering meester gemaakt. De be weging wordt door burgers ondersteund. NIEUWE PORTUGEESCHE REGEERING. LISSABON, 5 Juli. (Reuter). De nieuw» Portugeesche regeering is gevormd. O.a. hebben de volgende personen erin zitting: minister-president financien en oorlog ad interim. Oliveiro Salazar: Marine: Mes- quita Guimaraes; buitenlandsche zaken: Cesar Mendes, Portugeesch gezant te Stockholm. DE STRIJD IN MANDSJOERIJE. LONDEN, 5 Juli. (Reuter). Volgens een bericht uit Charbin is de stad Toembei aan de Hoehai-spoorweg door de ontploffing van een kruithuis volledig vernield. Een groot aantal menschen moet hierbij om het leven zijn gekomen. DE DUITSCHE BURGEROORLOG. FRANKFURT AM MAIN, 5 Juli. (Wolff). Na afloop van een Nationaal Socialistische demonstratie werden de deelnemers door communisten aangevallen, die een Nazi doodschoten en een ander ernstig ver wondden. LEIPZIG. 5 Juli. (Reuter). In den af geloopen nacht hebben een aantal vecht partijen plaats gehad tusschen leden van den Reichsbanner en Nationaal Socialis ten. De politie was genoodzaakt in te grijpen en een aantal werd gearresteerd. Twee personen werden zoo zwaar ge kwetst. dat zij naar het ziekenhuis moes ten worden overgebracht. KOESLIN, 5 Juli. (Wolff). Na een com munistische optocht vielen de deelnemers een aantal Nationaal Socialisten aan. Een aantal gewonden moesten naar het zie kenhuis worden vervoerd. DE BULGAARSCHE FINANCIËN. SOFIA, 5 Juli (V. D.). In de eerste helft van Juli zullen in Sofia de achterstallige salarissen der staatsambtenaren voor de maand April uitbetaald worden De op brengst der directe belastingen was in de laatste weken wat grooter, zoodat de staatskas weder vlot werd. De Minister van Financiën is er dan ook in geslaagd van den adviseur van de Nationale Bank, den Franschman Wateau, verlof te verkrijgen dat 100 millioen Lewa van de vastgehou den Lewastortingen uit den dienst tot del- ging van de vooroorlogsche leenmgen wor- den beschikbaar gesteld voor de betaling van ambtenarensalarissen en dat binnen kort nog 50 millioen Lewa voor hetzelfde doel beschikbaar zullen zijn. Bovendien heeft het financleele comité van den Vol kenbond, welks vertegenwoordiger bij de Nationale Bank Watteau is, zijn belofte vervuld, dat de vastgehouden stortingen bij de Nationale Bank ln het uiterste noodgeval door de Bulgaarsche regeering mogen gebruikt worden Nieuwe protesten van de schuldeischers tegen dit gebruik van de gelden, die eigenlijk hun toekomen, zullen niet uitblijven. In verband hiermede vertrekt de Minister van Financiën Stefa- noff dezer dagen naar Parijs en Genève om met het consortium der schuldeischers een definitief accoord te treffen, dat re kening houdt met de moeilijke positie van Bulgarije. sequentie uit het tegenvoorstel van de Duitschers. Met dit al zit men maar volop in de onzekerheid! Groot-Brittannlë heeft besloten, geen plan voor te stellen als alternatief voor het olan-Hoover op de ontwapeningscon ferentie. Het stelt voor te confereeren over ont wapening in harmonie met er op de basis der voorstellen van Hoover. Dit conferee ren zal geschieden ln den vorm van op merkingen, welke die voorstellen soms aanvullen, soms wijzigen. LAUSANNE EN GENEVE. LAUSANNE 5 Juli. (V.D.) De onderhan delingen tusschen de leiders der delegaties, die Maandagavond op een dood punt wa ren gekomen, zijn hedenochtend onmiddel lijk na den terugkeer van Herriot hervat Herriot. die hedenochtend te zeven uur te Lausanne aankwam, begaf zich reeds te negen uur. vergezeld door Germain Martin en Bonnet naar MacDonald. Het onder houd duurde tot tegen elf uur. Herriot, die bh het verlaten van Mac Donald als gewoonlijk door de journalisten omringd werd weigerde eenlge mededee- Ung te doen en verklaarde uitsluitend: „Onze zakken zijn zonder geld. maar vol hoop." Onmiddellijk na het onderhoud tusschen MacDonald en Herriot kwamen de Duit sche Rijkskanselier, Rijksminister van Bui tenlandsche Zaken en Rijksminister van Financien ln Hotel Beau Rivage aan. voor een onderhoud met Mac-Donald. In den stand der besprekingen is, voor zoover bekend, tot dusver nog geen veran dering gekomen De toestand wordt op het oogenblik nog steeds ernstig beoordeeld. Het korte schrijven, dat de Duitsche Rijks kanselier gisteren aan den president der Conferentie. MacDonald, heeft doen toe komen. is tot dusver de eenlge schriftelijke verklaring van het Duitsche standpunt. In dit schrijven dat met nadruk slechts be schouwd moet worden als een grondslag voor de besprekingen, wordt de kwestie van de voorwaardelijke of onvoorwaarde lijke regeling van een slotbetaling door Duitschland, niet behandeld en wordt het bedrag van twee milliard Mark als het maximum genoemd, waarover de Duitsche delegatie bereid is te onderhandelen. De onderhandelingen van heden zullen dus on getwijfeld allereerst betrekking hebben op de beide groote kwesties van het maximum van de Duitsche schuldbetaling en of deze slotbetaling van welke garantie ook, af hankelijk zal worden gemaakt of in den vorm van onvoorwaardelijke annuïteiten zal moeten plaats vinden. PARIJS, 5 Juli. (V. D.) Pertinax meent, dat de Duitsche regeering te Lausanne de volgende betalingswijze heeft voorgesteld: Na drie jaren of tien JaarliJksche beta lingen ten bedrage van 250 millioen Mark óf 22 Jaarlijksche betalingen van elk 120 millioen Mark Het tweede voorstel zou ge daan zijn in verband met bezwaren van de Duitsche particuliere crediteuren, die ver moedelijk tegen de hooge betalingen van 250 millioen Mark bezwaren kunnen heb ben. Het Duitsche plan zou door Italië, België en Japan geaccepteerd zijn ge worden. LONDEN, 5 Juli. (V. D.) De correspon dent van de „Times" te Lausanne meldt, dat een overeenkomst tot betaling door Duitschland van twee milliard Mark ex clusief het achterstallig bedrag van het Hooverjaar mogelijk is. Het is echter ook mogelijk, dat men zal komen tot een be drag van drie milliard. Verder meldt de correspondent dat het ook niet onmogelijk is een bepaling te ontwerpen, welke hier op neerkomt dat als logisch gevolg van een schrapping der schadevergoeding ook het einde van hoofdstuk VIII van het Verdrag van Ver sailles met inbegrip van artikel 231 inzake de schuld aan den oorlog brengt. Eenige delegaties schijnen bezwaren te hebben, doch de eisch van Duitschland schijnt niet op zooveel tegenstand te stuiten als men had verwacht. PARIJS, 5 Juli. (V D.) Ondanks de ver moeiende besprekingen, die Herriot sinds zijn aankomst te Parijs had te voeren, was hij gisteravond bij zijn terugkeer naar Lausanne ln goede conditie. Hij verklaarde lachend, dat hij den weg Parijs-Lausanne thans spoedig van buiten kent. Toen men hem geluk wenschte, dat hij de vermoeie nissen van de laatste dagen zoo goed had weerstaan, antwoordde hij lachend, dat hij te Lausanne de betaling van overuren zal eischen. Op de vraag wanneer hij naar Parijs denkt terug te keeren verklaarde Herriot. dat hij hoopt in den loop van deze week de onderhandelingen in Lausanne te kun nen beëindigen. PARIJS, 5 Juli (V.-D.) Het vertrek van Herriot naar Lausanne heeft het zwaartepunt in de Fransche politiek weer naar Lausanne verlegd, waar men thans binnen 48 uur een definitieve beslissing verwacht. De Parijsche ochtendbladen bespreken uitvoerig den toestand en kee ren zich over het algemeen tegen het Duitsche standpunt, hoewel bladen als de „Oeuvre" en het „Petit Journal", die dich ter bij de regeering staan, voorzichtig in hun verklaringen zijn. Deze bladen geven den wensch te kennen, dat de Duitsche c-n Fransche delegaties elkaar halverwege tegemoet zullen komen om tot een oplos sing te komen. De rechtsche bladen nemen een ander standpunt ln en Pertinax schrijft ln de „Echo de Paris", dat de Duitsche tegen voorstellen bewijzen, dat Frankrijk beter zou hebben gedaan belangrijk hoogere eischen te stellen en vast te houden aan de betalingen van de herstelschulden. De „Petit Parisien" meent als opvat ting van de leiders der delegatie te kun nen verklaren, dat Herriot de Duitsche tegenvoorstellen zal afwijzen- Ook het grootste deel der Engelsche delegatie zou dit standpunt deelen. Evenmin als er sprake kan zijn van een verdere vermin dering van de slotbetaling, evenmin is het mogelijk een definitieve regeling van het schadevergoedingsvraagstuk tot stand te brengen zonder dat vooraf zekerheid be staat over het lot van de intergeallieerde schulden. Het „Journal" betreurt", dat men zich in het algemeen met besprekingen heeft ingelaten inplaats van te voren te ver klaren, dat de schuldeischers geen stap van de tusschen hen tot stand gekomen regeling zullen afwijken. Reeds een op pervlakkige beschouwing van de Duitsche bezwaren ls voldoende om te constatee- ren, dat deze bezwaren geen steek hou den en reeds daarom moeten worden af gewezen. WASHINGTON, 5 Juli (V.-D.) In-of- ficieele kringen worden de van Engelsche zijde gedane voorstellen tot afschaffing van alle oorlogsschepen boven 10.000 ton afgewezen. Op het staatsdepartement ls men over een dergelijk voorstel zeer ver wonderd, daar dit slechts als een bena deeling van Amerika kan worden be schouwd. Het beteekent, dat Engeland een dubbele voorsprong op Amerika zou hebben. President Hoover ls tegen elke verandering van de tonnage-hoogte der Amerikaansche slagschepen en tegen de afschaffing der onderzeebooten. LAUSANNE, 5 Juli. (VX>.). Het onder houd tusschen de Duitsche en Engelsche ministers duurde hedenmorgen nauwelijks een half uur. Van Duitsche zijde wordt gemeld, dat aangenomen kan worden dat er ln de bespreking door de Duitsche ge delegeerden opnieuw op is gewezen, dat het maximum van de deelneming van Duitschland aan het fonds voor het her stel van Europa 2 milliard bedraagt en dit de reeds bekende Duitsche voorwaarden bij een algemeene regeling moeten worden vervuld Volgens mededeellngen van Engelsche zijde heeft Herriot na zijn terugkeer uit Parijs aan den eisch van een slotbepaling van 4 milliard vastgehouden. De tegen stellingen tusschen de Duitsche en Fran sche delegatie zijn dus nog groot. Mac Donald tracht thans, zooals hij zelf zegt. als „eerlijk makelaar" tenslotte de Duit sche en Fransche tegenstellingen op te heffen. Getracht zal worden nog in den loop van heden een Duitsche, Engelsche en Fransche conferentie te houden, waar in MacDonald zal trachten beide partijen tot elkaar te brengen. LAUSANNE. 5 Juli (V. D.). De Fransche minister-president verklaarde na zijn on derhoud met Mac Donald, dat hij niet kan toegeven en vasthoudt aan de het laatste door de schuldeischers gedane voorstellen. Verder toegeven zou voor hem de kabinetskwestie beteekenen. De onder handelingen worden echter door Mac Do nald verder afzonderlijk met de Duitsche en Fransche ministers voortgezet. Het ver luidt thans, dat de mogelijkheid bestaat, dat overeenstemming zal worden bereikt op den grondslag van een slotbetaling van 3 milliard mark. Er zijn echter nog geen directe aanwijzingen, dat spoedig over eenstemming is te verwachten. De Duitsche delegatie is na het onder houd in geheime bespreking bijeengeko men. DE „GRAF ZEPPELIN" BOVEN „BEAU RIVAGE." LAUSANNE. 5 Juli. (V. D.) Boven het hotel „Beau Rivage" verschenen heden morgen tijdens de besprekingen tusschen de Engelsche en Duitsche delegatie plotse ling op geringe hoogte het luchtschip „Graf Zeppelin" Mac Donald de overige Engelsche mi nisters en de Duitsche ministers versche nen op het terras van de particuliere ver trekken van Mac Donald om het lucht schip gade te slaan. De ministers bleven gedurende eenige minuten het luchtschip nakijken. o CHINA EN RUSLAND. NANKING, 5 Juli (V. D.). Het Chinee- sche kabinet heeft na ampele besprekin gen de mededeellngen van den Min. van Buitenlandsche Zaken over het herstel van de diplomatieke betrekkingen tusschen China en Rusland goedgekeurd. Verder werd het ontwerp voor het Russisch-Chi- neesch non-agressie-pact dat zooals be kend, de basis moet vormen voor onder handelingen met Rusland, goedgekeurd. „ISTANBOEL" WETTELIJK VOORGESCHREVEN. ISTANBOEL, 5 Juni (V. D.). De Mi nister van Binnenlandsche Zaken heeft thans de naam Istanboel voor Constanti- nopjel als alleen toelaatbaar verklaard. Het gebruik van den naam Constantinopel in Turkije zal strafbaar worden gesteld. Brie ven, die het adres Constantinopel dragen zullen niet meer bezorgd worden. o TORNADO IN AMERIKA. NEW-YORK, 5 Juli. (Reuter) In Pensylvanië heeft een tornado gewoed, waardoor meer dan 40 menschen zijn ge dood. Ook de materleele schade is aan zienlijk. GOEDE OOGST IN RUSLAND. MOSKOU. 5 Juli. (Reuter). Men ver wacht, dat de oogst in Rusland dit jaar overvloedig zal zijn, aangezien in het droge jaargetijde weinig schade aan de gewassen is toegebracht. WEER EEN WERELDVLUCHT. NEW-YORK. 5 Juli. (Reuter). Heden ochtend vroeg zijn de vliegeniers Mattern en Griffin gestart voor een poging om het wereldrecord van Post en Gatty te bre ken, die 15.500 mijl in minder dan negen dagen hebben gevlogen. De eerste landing zal worden gemaakt te Harbour Grace, vervolgens in Ierland, Nederland. Berlijn en Moskcu. DOOD DOOR SCHULD. De rechtbank te Utrecht heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den 24-jarigen student W. die zich te verantwoorden had gehad wegens het veroorzaken van dood door schuld. Hij had met zijn auto op den Amstordamschestraatweg een man en een vrouw aangereden; beiden zijn aan de gevolgen van de bekomen verwondingen overleden. De rechtbank veroordeelde W. tot één maand hechtenis met ontzegging van het recht tot het besturen van een motor rijtuig voor den tijd van één jaar. De Officier van Justitie had drie maan den hechtenis geëischt. VERDUISTERING VAN f. 111.000. 2 jaar en zes maanden gevangenisstraf geëischt. Voor de vacantiekamer van de Haag- sche Rechtbank, voorgezeten door Mr. Kuhn, heeft hedenmorgen terecht ge staan, de 46-jarige gewezen procuratie houder der N.V. Houthandel v.h. K. Dek ker en Zn., te Den Haag J. van der L„ thans gedetineerd ln het Huis van Be waring. Bij dagvaarding ls aan verdachte ten laste gelegd, dat hij in de Jaren 1927 —1932, als procuratiehouder met uitge breide procuratie, ln dienst van genoemde firma verschillende geldsbedragen tot een gezamenlijk bedrag van f. 111000.— heeft verduisterd. Verdachte, die zich zelf bij de politie heeft aangemeld legde een volledige be- bekentenls bekentenis af. Geëischt werd 2<h jaar gevangenisstraf Uitspraak op 19 Juli. 2-1

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2