73,le Jaargang MAANDAG 4 JULI 1932 No. 22173 Leidsch Crisis-Comité. STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT;] Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35; per week t. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. Dit nnmmer bestaat uit DRIE Bladea EERSTE BLAD. Giro No. 188690. Door ons werd ontvangen: Personeel G. W. f. 3.20. CRISISCOMITÉ LEIDEN. Woensdag 6 Juli a.s. Vacantiecollecte- Het damescomité, dat zich dezen winter belast heeft met de regeling van de Woensdagcollecten, heeft na overleg met het dagelij ksch bestuur van het Crisis- comité besloten de Woensdagcollecten in de maanden Juli en Augustus tijdelijk te onderbreken. Het comité heeft hiertoe moeten beslui ten, omdat het gebleken is, dat door de vacanties van zeer vele collectrices en in gezetenen een geregelden voortgang der collectes zeer zou worden belemmerd. Na Woensdag a.s. worden daarom de collectes tot September stopgezet om deze dan met hernieuwde kracht weder te be ginnen. Gaarne moedigen wij daarom een ieder aan deze week extra in den zak te tas ten opdat, als het kan, deze collecte het gemis van 8 volgende goed kan maken. Dat het het Comité ernst is den arbeid ln September weer met alle krachten te hervatten moge blijken, dat thans reeds een aanvang is gemaakt met de noodige voorbereidingen. Door vertrek en om andere redenen hebben de gelederen der collectrices ver liezen geleden deze moeten zoo spoedig mogelijk worden aangevuld. Een ieder, die zich daarom bereid verklaart, te be ginnen September, het werk te steunen door zich gedurende 2 uur per week be schikbaar te stellen wordt verzocht zich op te geven aan het Bureau van het Crisiscomité, Stille Rijn 3. Het Crisiscomité is dankbaar voor de medewerking van Leiden's burgerij in deze maanden getoond. Helaas echter zijn de vooruitzichten voor den komenden winter nog niet ver beterd en dus zal het werk met kracht, maar ook met veel opoffering in het bijzonder van de zijde der collectrices worden hervat. Woensdag dus extra collecte. Stortingen op postrekening 188650 zijn te allen tijde, ln het bijzonder in deze zomermaanden, hartelijk welkom! LEIDSCHE CHR. JEUGD-CENTRALE. Jeugd-landdag op Poelgeest. Dat onze tegenwoordige tijd hoe langer hoe meer naar organisatie vraagt, treedt duidelijk aan den dag. De oprichting van de L.C.J.C. in Maart j.l. is dan ook ongetwijfeld voor de veree- nigingen op christelijk standpunt een ge beurtenis geweest die met gulden letters zal geschreven blijven in de annalen van het chr. jeugdwerk te Leiden. De woorden door den voorzitter, den heer Smit, gesproken op den jeugdlanddag welke Zaterdagmiddag op het landgoed „Oud-Poelgeest" Is gehouden: „onze tijd vraagt naar eenheid" zijn dan ook woor den, die een groote beteekenis in zich hou den. Eenheid hechte eenheid zal er dan ook meer en meer op het terrein der chr. jeugdbeweging moeten komen. De heer Smit wees er voorts nog op. dat de LC.J.C. bedoelt een band te leggen tus- schen alle chr. jeugdvereeniglngen in Leiden. Wethouder T. S. Goslinga, die als eerste spreker was uitgenoodigd. bepaalde zijn ge hoor bij het onderwerp „Arbeid". Spr. begon met erop te wijzen, dat de tijden, vooral voor de jeugd zeer moeilijk zijn. De werkloosheid knelt aan allen kant. Alle scholen en hoogescholen zijn mooi, maar dit is niet voldoende, er moet voor hen. die deze inrichtingen verlaten ook em plooi zijn. en dat is in deze tijden wel eens heel moeilijk. Spr. wijst er hierbij op. dat het gelukkig is als we mogen weten dat God ons lot bestuurt. Dan kunnen ook wij ln deze donkere tijden nog wel hoop heb ben. In de eerste plaats zullen we op een eigen christelijk standpunt staan en van daaruit onze levenshouding moeten bepa len. We leven in een van God afkeerige wereld, waarin door Gods algemeene ge nade ons het leven nog mogelijk wordt ge maakt. In deze wereld nu staat de jeugd en merkt, dat de wereld veel van het chris tendom verwacht. Het christendom heeft dan ook een taak. maar zal zeker de we reld niet redden. Laten we onze wiisheid hiertoe aldus spr., putten uit de Heilige Schrift en de historie. Spr. gelooft sterk, dat deze tijd een overgang vormt naar nieuwere tijden en dat wij andere maatschappij-vormen te gemoet gaan Als christenen behoeven we ons hierover niet ongerust te maken, want we weten dat God het al regeert. Spr eindigt met eroD te wijzen dat een christen in deze wereld onder alle omstan digheden rijk en gelukkig kan ziin. Blijft hecht en sterk vereenlgd om het lichtende kruis van Christus, om daarin te vinden alle heil en troost. Het kinderkoor „Ex Animo", begeleid door den heer Eikerbout op de piano, zong daarna eenige versjes, die telkens met veel applaus werden beloond. De pauze werd door de Driehoeksmeisjes benut om eenige van haar volksspelen te demonstreeren. Nadat het kinderkoor zich nog een en andermaal had laten hooren was 't woord aan ds A K Straatsma Ned Herv. pred. te Den Haag. die het onderwerp ..Vrije tijd" behandelde. Spr. begon met op te merken dat vrije tijd arbeid veronderstelt. Als men niet werkt, kan men niet spreken van vrijen tijd. Is vrüe tijd een zegen? Hierop is maar niet zoo een antwoord te geven. Vrije tijd kan een zegen zijn maar ook een vloek: spr. vergelijkt dit met het vuur. Het vuur is voor ons onmisbaar denk aan de ma chines. 's winters als warmtebron en zoo veel meer maar 't kan ook een ramp be- teekenen. denk aan branden. Zoo ook vriie tijd. voor menigeen is het een zegen, maar ook talloos velen hebben zich er aan .ver brand Tijd ziet spr. als een gave Gods. 't Is Gods tijd dien Hij aan ons geeft. Voor velen is het een orobleem hoe zij hun vriien titd moeten doorbrengen: de een verdoet zijn vrijen tijd en de ander weet er een heerlijkheid van te maken Wil het goed zijn dan zal onze vrije tijd ons moeten brengen in een drietal sferen. Als eerste sfeer is de kerk, hetgeen spr. met nadruk zegt want kerk beteekent vrije tijd. Practisch beteekent de kerk dat God de snaren van onze ziel op de juiste hoogte stemt. De tweede sfeer is het huisgezin. Velen zoeken de vreugde buitenshuis en deze ontaarding van het huiselijk leven Is een van de droevigste teekenen van het mo derne leven. Maar behalve de kerk en het ouderlijk huis. is daar ook de groote sfeer van het buiten zijn, in de vriie natuur. Gelukkig is de tijd voorbij, dat jongelui uit christelijke gezinnen bang waren voor de sport. We zullen hebben te zorgen, dat het lichaam sterk en gaaf wordt. Ook wan del- en fietstochten wil spr. hier aanbe velen. De natuur is voor velen een gesloten boek. Laten wij, aldus spr., in onzen vrijen tijd de natuur. Gods natuur, weer terug vinden. Spr. wil de drie sferen in één gedachte samenvatten en zegt dat het in ons leven met onzen vrijen tijd eerst dan goed zal zijn als deze drie: kerk, huisgezin en 't leven buiten in de natuur, komen te lig gen in een open vlak. Laat heel ons leven van den arbeid en van de rust meer en meer gevuld zijn door die eene groote vraag: Heer. wat wilt Gij, dat ik doen zal. Na gemeenschappelijk gezang, sloot ds. M. Punselie met dankgebed dezen landdag, die door honderden werd bezocht. 60-JARIG HUWELIJKSFEEST. AANBESTEDING. LAUSANNE EN GENEVE. Het echtpaar SingerlingFavier. Gisteren heeft onder groote belangstel ling van familie en vrienden het 60-jarig huwelijksfeest plaats gevonden van het echtpaar SingerlingFavier, Kalvermarkt 11 alhier.De jubilarissen mogen zich geluk kig nog steeds in een goede gezondheid verheugen. De heer Singerling, die even als zijn echtgenoote, 85 jaar oud is. was het overgroote deel van zijn leven in het stucadoorsbednjf werkzaam en genoot in dit vak een uitstekende reputatie Het echtpaar zorgde voor een uitgebreid nageslacht; van de 9 kinderen zijn er r.u nog 5 in leven: voorts zijn zij in het genot van 18 kleinkinderen en 5 achterkleinkin deren. Het echtpaar geniet nu van een rustigen ouden dag in de manufacturenzaak van een der dochters, die hen met liefde en toewijding verzorgt. Van deze plaats brengen wij het echt paar een hartelijken gelukwensch bij de vele, die gisteren reeds binnenkwamen. Door het Architectenbureau Ponsen en Lohmann te LeidenSassenhelm. werd alhier in Café Trianon, namens den heer H. J. van Giffen aanbesteed het bouwen van een dubbele woning aan de Wethouder Spaargarenstraat te Oegstgeest, waarvan de uitslag is als volgt' 1. H. W. van Leeuwen. Katwijk/Zee, f. 11.977; 2. A. J Seijsener, Hillegom, f. 11.5G6; 3. Th. Reeuwijk, Sassenheim, f. 11.411; 4. F. H. Geers. Voorburg, f 11.350; 5. K. Burgy en N. Neuteboom, Lelden, f. 10.990; 6. Gebrs. van der Plas. Katwijk/ Zee, f. 10.800; 7. E. J. Neuteboom, Leiden, f. 10.740; 8. fa. Helmond en Moermond, Wassenaar, f. 10 708; 9 Gebrs Stikvoort. Leiden, f. 10.492; 10 Gebrs Ransdorp, Haarl.meer-Lisse, f. 10.354; 11. J Kes. fJmuiden. f. 10.100, 12. J. de Wit, Leider dorp, f. 9200. De gunning ls aangehouden. Tweede-luitenant D Klop, van het 4de regiment infanterie alhier wordt 4 dezer gedetacheerd bij den vrijwilligen landstorm in het landstormverband Mid delburg met standplaats Neuzen. Eerste-luitenant A. Duitgenius, van het 17de regiment infanterie te Venlo, is over geplaatst bij het 4de regiment alhier. NOG ALTIJD GEEN BESLISSINGEN. Te Lausanne. De besprekingen tusschen de crediteur- staten zijn Zaterdag voortgezet, zonder dat men aanvankelijk tot een resultaat is kunnen komen. Herriot bracht echter in den middag een bezoek aan Mac Donald, waarbij tezamen met de ministers van financiën opnieuw de nog onopgeloste pro blemen door hen werden besproken. Daar na vertrok Herriot naar Parijs. Toen schijnt in de richting van een overeen komst veel te zijn bereikt. Over den vorm van het nieuwe voorstel verluidt: Voorgesteld wordt dat Duitschland in het gemeenschappelijke fonds van de Bank voor Internationale Betalingen een bedrag van 14.2 milliard Mark zal storten. Behalve deze som zal Duitschland de rente en de amortisatie van de Young- en Dawesleeningen verder moeten betalen, aismede eenige kleinere verplichtingen. Ook de betaling van de door het Hoover- moratonum uitgestelde annuïteit moet door Duitschland betaald worden. Teneinde Duitschland gelegenheid te ge ven financieel en economisch te herstel len, zal het gedurende drie jaar geen beta lingen behoeven te doen Herriot verklaarde aan Fransche jour nalisten dat het hem gelukt is de andere mogendheden over te halen tot het Fran sche standpunt, om niet over te gaan tot volledige schrapping der schulden. Volledige annuleering der herstelschul den werd aanvankelijk niet alleen door Duitschland, doch ook door Engeland en Italië geëischt. Aan Fransche zijde houdt men nog steeds vast aan het onverbrekelijk ver band tusschen de intergeallieerde schul den en het Herstelvraagstuk. Aan Engel sche kant is in verband hiermede de ge dachte gerezen een „ratificatieclausule" in de overeenkomst op te nemen teneinde op deze wijze de Fransche regeering de mogelijkheid te geven de ratificatie van de overeenkomst afhankelijk te stellen van de houding der Amerikaansche re- I geering. In officieele Amerikaansche kringen wordt echter de meernng uitgesproken, dat het besluiten van de Lausanner conferen tie op de basis van een latere overeen komst met Amerika te Washington een ongunstige uitwerking zou hebben, aan gezien daar alle pogingen de herstelbeta lingen vast te koppelen aan de oorlogs schulden, hoogst welkam worden geacht. President Hoover heeft zijn oude stand punt geenszins gewijzigd: na het sluiten van een herstelverdrag moet de toestand der afzonderlijke debiteurstaten in het bijzonder worden nagegaan. Een gemeenschappelijk front der credi- teurstaten wordt door Amerika evenwel van de hand gewezen. Gistermorgen zijn daarop de besprekin gen met de Duitschers begonnen. Reeds om negen uur begaf de Rijks kanselier zich met den minister van Bui- tenlandsche Zaken von Neurath naar MacDonald. Aan het onderhoud werd ook deelgenomen door den Britschen minister van Financiën, Neville Chamberlain. Mac Donald heeft bij dit onderhoud de Duit- sche ministers op de hoogte gesteld van de essentieele punten van het voorstel der crediteurstaten. Bij dit onderhoud is van Duitsche zijde medegedeeld, dat het voor stel der crediteurstaten in zijn huidige redactie niet aannemelijk is. Van Duitsche zijde is opnieuw met beslistheid verklaard dat een verbinding van het herstelvraag stuk met de intergeallieerde schulden, het Mej. H A. van Halderen alhier is te 's-Gravenhage geslaagd voor het eyamen nuttige handwerken. De heer P. J. Hoogendonk, opzichter machinist aan het station SS. alhier, ls met ingang van 6 Juli a.s. door de directie der Ned. Spoorwegen benoemd tot depot chef te Hengelo. In perceel Korevaarstraat 7 is de Stofzuiger-Centrale Hageman in de plaats gekomen van de Stofzuiger-Centrale P. El- zerman. Slechts het principe van de zaak onderging een wijziging, naast den huur- verkoop is namelijk het verhuren van stof zuigers thans ook in Leiden ingevoerd! Door de firma Zitman is de eetzaal van hotel .Rijnland" verbouwd. Door het vervangen der beide kleine ramen door een nieuw het verlagen van het plafond en het aanbrengen van een nieuwe wandbe- kleeding is de zaal schier onherkenbaar veranderd. Ongeveer 3 eeuwen lang wordt thans ln hetzelfde perceel zonder onder breking een hotel gedreven! De herinne- ringn aan vervlogen tijden? Ze zijn vele en door het verbouwen 4 iaar geleden van het restaurant en thans van de eetzaal, vervagen er wellicht enkele die oud-stam gasten hebben aan festijnen ln de oude omgeving. De waardeering voor het ge presteerde behoeft er echter niet gerin ger om te zijn! In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen Datum. Volw. pers. Kind. Totaal Maandag 27 Juni 36 36 Dinsdag 28 Juni 38 38 Woensdag 29 Juni 41 41 Donderdag 30 Juni 41 41 Vrijdag 1 Juli 39 39 Zaterdag 2 Juli 38 38 voorstel van een maximum voor de schul den betaling ten bedrage van 4,2 milliard en de voorgestelde garantiebepaling voor de uitgifte van bonds der Duitsche regee ring niet aannemelijk zijn. Van Duitsche zijde is geen tegenvoorstel Ingediend. De Duitsche ministers hebben zich er toe bepaald hun principieel standpunt uit een te zetten De Duitsche delegatie steunt de verwer ping van het plan op de drie volgende punten 1. De totale som tot delging der oor logsschulden is te hoog. 2. Het vraagstuk der verzekeringen en het afhankelijk stellen van de van Duitsch land te vorderen bijdrage in den gemeen schappelijke kas van den financieelen en economischen toestand. 3. De verzekeringsclausule voor het ge val Amerika van de voormalige geallieer den betaling der oorlogsschulden eischt. Naar verluidt heeft Mac Donald de be zwaren der Duitschers erkend. Direct na het onderhoud met de Duit sche ministers heeft bij MacDonald een bespreking plaats gevonden van de verte genwoordigers der vijf crediteurstaten, waarin het Duitscte standpunt bespro ken is. In internationale conferentiekringen bestond gisteren algemeen de indruk dat er aan Engelsche zijde naar gestreefd wordt het crediteurvoorstel te wijzigen in den zin van het Duitsche standpunt. MacDonald heeft te kennen gegeven dat hij zijn oorspronkelijk op 5 Juli vastge steld vertrek uit Lausanne voorloopig heeft uitgesteld. In verband hiermede verwacht men niet dat de conferentie voor midden of einde dezer week zal beëindigd worden. Des middags hebben von Papen, von Neurath en von Schwerin Grosigk een be zoek gebracht aan MacDonald Een gemeenschappelijke zitting der vijf mogendheden zal eerst plaats hebben In dien een gemeenschappelijke basis van onderhandeling zal zijn gevonden. De principieele tegenstellingen bestaan nog voort. De president van de B I B Mc.Garrah is op verzoek van MacDonald te Lausanne aangekomen teneinde deel te nemen aan de besprekingen over de definitieve rege ling, van het Herstelvraagstuk daar vol gens het crediteurenvoorstel de B.I.B. zal moeten optreden als Trustee bij de defi nitieve regeling en het overnemen van de obligaties der Duitsche regeering. De hulp aan Oostenrijk. Onder voorzitterschap van den Belgi schen minister van buitenlandsche zaken, Hymans, is de deskundigen-commissie voor het onderzoek naar de herstelbetalingen der Zuid-Oost-Europeesche mogendheden, in het bijzonder van Bulgarije en Hon garije, benevens het onderzoek naar de na-oorlogsbetalingen tusschen de Donau- staten, bijeengekomen. De Bulgaarsche en de Hongaarsche regeering zijn uitgenoo digd zich te doen vertegenwoordigen bij de te voeren onderhandelingen. De commissie zal heden nog in een for- meele zitting bijeenkomen, teneinde de nog niet opgeloste technische punten af te handelen. Het protocol van het besluit van de financieele commissie, waarin de voorstellen voor de internationale leening aan Oostenrijk benevens de verschillende voorwaarden zijn vastgelegd zal dan aan de Volkenbondsraad worden verzonden Men neemt aan dat de Volkenbondsraad reeds in de eerstvolgende weken bijeen zal komen, teneinde het definitieve formeele besluit te nemen over het aannemen van de Oostenrijksche leeningen. De Oostenrijksche bondskanselier Doll- fuss en de president van de Oostenrijksche National Bank zijn weer naar Weenen vertrokken. Te Genève. De Ontwapeningsconferentie zal morgen bijeenkomen. Deze zitting zal voor de con ferentie van buitengewone beteekenis zijn, aangezien beslist zal worden of de Hoofd commissie der conferentie het plan Hoover reeds thans in behandeling zal nemen dan wel of tot deze behandeling zal worden overgegaan in October a.s. bij de hervat ting der algemeene conferentiewerkzaam heden. Dezelfde krachten welke er de laatste dagen naar hebben gestreefd de zitting van het bureau der conferentie te ver dagen, trachten ook thans weer stemming te maken om ln ieder geval de openbare zitting ter behandeling van het plan Hoo ver door de Hoofdcommissie niet voor Oc tober te doen houden. In dit verband is een bezoek der ver tegenwoordigers van de kleine mogend heden (Scandinavische landen. Spanje, Tsjecho-Slowakije, Zwitserland. Nederland en Belgie Zaterdagavond aan Henderson en Drummond gebracht, van buitengewone beetekenis te achten. Bij deze gelegenheid werden, naar van welingelichte zijde wordt medegedeeld, vijf punten voorgesteld voor directe behande ling door de Hoofdcommissie: 1. Verbod van bombardementsvlieg tuigen; 2. Doorvoering van het principe der kwantitatieve vermindering van het lucht- wapen; 3. Verbod voor militaire vliegtuigen bommen uit te strooien; 4. Verbod van luchtschepen boven een vast te stellen tonnage; 5. Voorzorgsmaatregelen opdat civiele vliegtuigen niet in miltiaire toestellen zullen kunnen worden veranderd. Van Engelsche zijde wordt beweerd dat in verband met het plan-Hoover te Genève onderhandelingen zullen worden BINNENLAND. Bezoek van den Belgischen kroonprins. (Binnenland. 2e Blad). Eenige jaarvergaderingen van diverse ver- eenigingen. (Binnenland 2e Blad). Een reeks verkeersongevallen eischt slachtoffers. (Gemengd Nieuws. 2e Blad). BUITENLAND. Nog geen beslissingen te Lausanne en Genève. Buitenl en Tel.. Ie Blad). Ex-koning Manuel van Portugal over leden. (Bultenl.. Ie Blad). De komende verkiezingsstrijd in Duitsch land. (Buitenl.. Ie Blad). Herriot in financieele moeilijkheden. (Buitenl.. Ie Blad). Briand's stoffelijk overschot te Coche- rei bijgezet. (Buitenl. Ie Blad). Ernstig spoorwegongeluk in Tsjeeho- Slowakije. (Buitenl. Gemengd, 2e Blad). gevoerd door de vertegenwoordigers van de vijf groote maritieme mogendheden (Vereenigde Staten, Engeland, Japan, Frankrijk en Italië). De Spanjaard Madariaga neemt bij de stappen der kleine mogendheden steeds meer de leiding op zich. „Sunday Dispatch" komt met het be richt, dat het Britsche kabinet den minis ter van Buitenlandsche Zaken opdracht heeft gegeven ter ontwapeningsconferentie een nieuw Britsch ontwapeningsvoorstel ln te dienen, dat het volgende Inhoudt: Afschaffing van alle soorten zwaar ge schut, met uitzondering van het onbe weeglijke vestinggeschut; afschaffing der bombardementsvliegtuigen, der slagsche pen boven 10.000 ton en van vllegtuigmoe- derschepen. afschaffing van onderzeeërs of het vaststellen van een maximum-tonnage van 150 ton. Vermindering van het perso neel der luchtmacht met de helft. Verla ging van het effectief van het koloniale leger. Afschaffing van het gifgaswapen en van zware tanks. o DUITSCHLAND. De komende verkiezingen Het verbod der Vorwarts. De burgeroorlog. Nu de Rijksdagverkiezingen ln zicht komen 31 Juli worden diverse com binaties gesloten. De Duitsche Volkspartij verbindt heden lijsten met die der Duitsch-Nationalen. Wat blijft er over van Stresemann's volgelingen In Beieren ls een combinatie Beiersche Volkspartij-Economische partij op komst. Te München heeft de gouwleider der Nazis nadrukkelijk vastgesteld: „Wij tolereeren de regeering Von Papen niet. want men heeft ons niet gevraagd. W'j binden ons niet aan deze regeerin?, wij geven haar geen volmachten, want wij hebben niets met haar te maken Wij zien alleen, dat zij ons het recht teruggeeft, dat men ons vroeger ontnomen heeft". De Vorwarts is thans verboden van heden tot en met 8 Juli. Het blad schrijft o.a.: Voor de tweede maal sedert het ontstaan van de Duitsche republiek is de Vorwarts verboden. De eerste maal geschiedde het door de regeering Kapp; ditmaal geschied de het door de regeering von Papen. Meer behoeft over de taak van de rüksregeering Oiijkbaar niet te worden gezegd". Het blad ontkent dan beslist beleediging van den rijkspresident en eindigt: „Volgens onze overtuiging eischen de binnen- en buitenlandsche politieke be langen van het Duitsche volk een zeer scherpen strijd tegen de nationaal-socia- listische Judaspartij, en tegen elke regee ring die zich van deze partij afhankelijk maakt". „Wij zuilen niet ophouden onzen lezers de waarheid te zeggen en de waarheid is dat het heele Duitsche volk voor de vrijheid, die aan de stormafdeelingen ls verleend zware offers aan goed en bloed moet brengen," Te Berlijn is de Zondag betrekkelijk rustig verloopen. Alleen werden 's nachts eenige communistische localen aangeval len. Twee personen werden gedood. Uit verschillende plaatsen in het Rijk komen echter berichten over min of meer bloedige botsingen van politieken aard. In Essen werden door deelnemers aan een „Rood Sportfeest". volgens mededeelingen der politie, steenen geworpen naar de politie. Ook vielen schoten. Een wacht meester van politie werd gedood. De dader ontkwam Het sportfeest werd onmiddellijk verboden en het speelveld ontruimd Bij verdere botsingen te Essen werd 1 Nazi ge dood, 2 communisten gewond. Ook in Eschwege kwam het tot botsingen tusschen politie en communisten. Een communist werd gedood. Twee nat. soc. werden gewond. Verder is nog een wiel rijder neergeslagen. Ook in Stuttgart kwam het tot vechtpartijen tusschen politieke tegenstanders, waarbij de politie moest ingrijpen. In totaal werden 80 per sonen gearresteerd.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1