73rté Jaargang ZATERDAG 2 JULI 1932 No. 22172 0FFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT, Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35; per week t. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 1.2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladw EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Lel den; Gezien het verzoek van: a. Gebrs. Splin ter om vergunning tot het oprichten van een electrische kleiwarenfabriek in het perceel Rijnkade No. 7, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie K, No. 4163; b. de N.V. Nettenfabriek voorheen Jaeger om vergunning tot het oprichten van een katoentwijnerij in het perceel 3e Binnen- yestgracht No. 22, kadastraal bekend Ge meente Leiden, Sectie A No. 1230; c. A. C. Bakker om vergunning tot het oprich ten van een distilleerderij in het perceel Nieuwstraat No. 38. kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie I No. 2524; d. T. Stijnman om vergunning tot het oprich ten van een banketbakkerij in het perceel Nieuwstraat No. 3, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie I No. 2441; e. de N.V. Nederlandsche IJsco van Vereenigde Banketbakkers om vergunning tot het op richten van een inrichting voor het ver vaardigen van consumptie-ijs in het per ceel Heerengracht Nis. 9 en 11, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie C. No. 1802; f. A. J. van Tienen om vergunning tot het oprichten van een broodbakkerij in het perceel Bronkhorsstraat No. 43, kadastraal bekend Gemeente Leiden Sectie N No. 31. Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hinder wet; Geven kennis aan het publiek, dat ge noemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie ge legd zijn; alsmede dat op Zaterdag, den 16 Juli 1932 des voormiddags te half elf uren in het perceel Breestraat 125 (Bureau van Gemeentewerken) gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen deze verzoe ken in te brengen, terwijl zij er de aan dacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 der Hinderwet voor het ge meentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mon deling toe te lichten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 2 Juli 1932. 2531 LEIDSCH CRISIS-COMITÉ. Sub-commissie voor ontwikkeling en ontspanning. Bovengenoemd Comité maakt bekend, dat voor de vrouwen van niet georgani seerde werkloozen toegangskaarten be schikbaar zullen worden gesteld voor een avondvoorstelling in het Trianon-Theater. Deze toegangskaarten zullen worden uit gereikt a.s. Dinsdagmiddag tusschen 4 en 5 uur op het bureau van het Crisiscomité, Stille Rijn 3. DE L. E. M. V. O. G. Geen inbeslagneming van het boekje van den heer De Clcr. Van volkomen onverdachte en betrouw bare zijde gewerd ons gisteren de door ons gepubliceerde mededeeling over de inbe slagneming van het bewuste zakboekje van den heer De Cler. Het is ons nu echter gebleken, dat deze inbeslagneming niet heeft plaats gehad, hoewel een bevel hiertoe in eerste instan tie wel was uitgevaardigd. Later is dit evenwel herroepen. GOED AFGELOOPEN. Gistermiddag omstreeks zes uur heeft op een onbëwaakten landoverweg van de spoorlijn Leiden—Den Haag nabij De Vink een aanrijding plaats gehad. Een knecht van de gebroeders Blonk, fourage- handelaars alhier had met zijn paard en wagen een vracht voer gebracht op een boerderij nabti den overweg gelegen Op den terugweg had hij paard en wagen door het afgesloten land gelaten Terwijl hu het hek sloot was het paard met den wagen de spoorbaan opgereden. Toen de bestuurder zekere W. B. daar op den wa gen wilde stappen bemerkte hij plotseling een tut de richting Leiden komenden elec- trischen trein. Hij trachtte nog het paard weg te trekken doch de trein was inmid dels zoo dicht genaderd dat een botsing onvermijdelijk was. Paard en wagen wer den tientallen meters weggeslingerd De wagen werd totaal versplinterd Het paard liep een vleeschwonde op van een halven meter groot. De bestuurder had zich tijdig ln veiligheid weten te brengen. RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN. Een nieuwe aanwinst. Foto H. Jonker, Leiden. Het Rijksmuseum van Oudheden alhier is in het bezit gekomen van een copie der beroemde buste van koningin Nofertiti, welke zich te Berlijn bevindt. Deze buste behoort tot de bekendste en schoonste van alle oud-Egyptische kunstwerken en is één der edelste scheppingen der z.g. Amarnakunst. Uit kalksteen gehouwen, trekt zij vooral de aandacht door de bui tengewoon goed bewaard gebleven be schildering. Zij stelt koningin Nofertiti voor. de gemalin van Amenhotep IV, den bekenden koning uit de I8e dynastie, die zijn residentie van Thebe. centrum van den cultus van Amon, verlegde naar de door hem gestichte stad achet-aton (thans Tell-Amarna), zijn naam veran derde in Ichmaton en den eeredienst van de zonneschijf Aton invoerde. Deze ko ningin is in de laatste jaren vooral bekend geworden als schoonmoeder van Tut- Anch-amon. Verder weten wij over haar slechts wei nig. Haar naam beteekent ongeveer: „Hoe schoon is zij, die komt", uit welken naam men afleidt, dat zij een buitenlandsche prinses was. Deze buste werd in 1913 door een Duit- sche opgravingsexpeditie onder leiding van Geheimrat Ludwig Borchardt te Tell- Amama gevonden in de werkplaats van den beeldhouwer Thutmosis. Enkele jaren geleden heeft men in Egypte weer pogin gen gedaan om in het bezit van deze buste te komen, die van 1913 af te Berlijn was tentoongesteld. Aanvankelijk eischte men haar onvoorwaardelijk op, later deed men het aanbod haar uit te wisselen tegen éen der beste beeldhouwwerken van het oude rijk, alsmede tegen een zeer waardevol beeld van het nieuwe rijk, en enkele klei nere stukken, die zich in het Museum te Cairo Bevinden. Te Berlijn achtte men de door Egypte aangeboden abjecten uit een kunsthistorisch en wetenschappelijk oog punt van groot belang, de algemeene ver eering, die er thans voor de Amarnakunst blijkt te bestaan is echter oorzaak, dat deze ruil niet tot stand is gekomen. Bo vendien achtte men de Egyptische aan spraken op deze buste ongegrond en be streed de aan Egyptische zijde geuite be wering, als zou deze buste op onrecht matige wijze in Duitsch bezit zijn geko men. En weliswaar zouden de aangeboden voorwerpen een aanwinst voor de Ber- lijnsche musea zijn. maar het aanbod weegt toch niet op tegen het verlies van een kunstwerk als deze buste, die een der sieraden van de Egyptische afdeeling vormt. Van deze buste heeft de Berlijnsche beeldhouwer Fritz Scherbaum voor het Museum te Leiden een getrouwe copie ver vaardigd. die thans in het Museum is tentoongesteld Daarvan zijn afbeeldingen in kleurendruk bij den portier van het Museum verkrijgbaar. PARKCONCERT. Het programma voor het Parkconcert op Dinsdag 5 Juli des nam. te acht uur luidt als volgt: 1. „Pro Libertate et Patria", marsch, Geijp; 2. Ouverture „La Dame Blanche", Boieldieu: 3. .La perle du Daunbe", wals, Vollstedt; 4. „Scènes Pittoresque", suite. Massenet; 5. 5e Valse Chromotique (le uitv.), Godard-Geijp; 6. Rhapsodic Hon- groise, Liszt-Geijp; 7. „The Gladiators Farewell", marsch (le uitv.), Blanken burg. PRENTENKABINET. CHR. H. B. S. De overgangsexamens. Bevorderd tot de tweede klasse: F. v. d. Berghe, W. E. Bosch, W. F. Brinks, H. Cardinaal, R. B. v. Dijk, J. Ko ning. A. H. de Kort, W. J. Lambour, M. H. Lugthart, C. J. v. d. Most van Spijk. J. C. Mulder. B. J. v. d. Nat, H. D. L. Odendaal, L. v. d. Stoel, B. Uyterlinde. J. G. de Vidal. S. Bakker, P. Boot, Dies de Borst, J. de Bruyn, R. Z. C. Burg, N. J. Gelok. Wilha. v. d. Hoff. J. Kooien, D. Knuttel, Willy Lange, H. M. Stiasny, A. Tom, D. R. de Vliet. F. Westrik, Afgewezen 8. Bevorderd tot de derde klasse: J. Borger, H. J. Bosch, A. Boutkan, F. Goekoop, W. F Jansen v. Mantgem, G. J. v. Koppenhagen, W. Lagendijk, J. J. Leen- houts, H. J. Maas, F. J. Mastenbroek, A. Mulder, H. G. de Ru, J. C. Timmermans, P. Vermeulen, A. W. v. d. Worm, A. J. J. Arentshorst, Miep de Bel. J. Bosschieter, A. v. Duuren. Greta Borger, C. J. de Graaff, Toos Henrard. H. J. Lamers. R Munting, Marie Peiger. Constance v. Sandick. Adr. Velktamp, Lize Verduyn, J. Zuyderduin. Afgewezen 7. Bevorderd tot de vierde klasse: H. P. v. Aggelen, F. Donkers. E J. Gesink. G. L. v. d. Hoeven, C. W. de Jong, A. J. Kwak, J. Laman, R. Middendorp, C. de Ru, G. J. Smink, J. J. Timmers, N. G. Veld hoen, W. J. v. d. Vliet, P. Weeda, Joha. Duymaer, E. C. v. d Heide, P. T v. d. Hoff, R. J. H. Jansen, J. J. de Jong, Betsy Kooy, J. H. C. Laman, Anna Oudshoorn, L. Par- levliet, A. Parmentler, J. Versluys, Annie de Vidal, Petra Werkman, Lettie Weeda. Afgewezen 8. Bevorderd tot de vijfde klasse A' B. Arentshorst, G. Betist, Greta Bree- dijk, J. G. Gleichmann, Joha. de Jong, W. A. E. v. d. Valk. Afgewezen 1. Bevorderd tot de vijfde klasse B; W. Betist, Sophie Endert, L. A. C. v. d. Harst, A. W. Heymans. Ph. Koning, C. Kuilman, C. Kuypers, F. W. v. Limburg Stirum, F. Munting, A. den Ouden, E. P. Wattez, Ditje Wiersma, J. v. Zwieten. Afgewezen 9. MET EEN MES GESTOKEN. Omstreeks halfdrie in den nacht van Donderdag op Vrijdag vond een agent op den hoek van het Oranjeplein en de Tul- linghstraat te 's-Gravenhage een man lig gen, door wiens kleeding bloed droop. Bij onderzoek bleek, dat de man, een 28-jarige inwoner van Leiden met een mes in de rechterlies was gestoken. Hij is door den G.G. en G.D. naar het ziekenhuis Zuidwal gebracht. In verband hiermede is aange houden en in bewaring gesteld de in het perceel wonende 24-jarlge machinist C. Z. Het Prentenkabinet der Leidsche Univer siteit zal wegens herstellingen gesloten zijn van 1 Juli tot October. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: W. J. Creyghton Zoon, Hooigracht 46, Leiden. Grossierszaak in kruidenierswaren en aanverw. artikelen. Vennooten: W. J. Creyghton, Oegstgeest en B. A. Creyghton, Oegstgeest. Wijzigingen: Woubrugsche Eierveiling, A. 134b, Wou- brugge Uittredend Bestuurslid: G. van Straalen. Woubrugge. Nieuw Bestuurslid: A. Rijlarsdam. Alphen a. d. Rijn. Naamlooze Vennootschap Hollandsche Naadlooze Vloerenfabriek „Duralinit" in oprichting. Tramstraat 67. Katwijk a. Zee. Door uittreding van den heer C. W. Ver loop dd. 1 Juli 1932, wordt bovengenoemde handelszaak omgezet in een handelszaak met één eigenaar, onder den naam: Naad looze Vloerenfabriek „Duralinit". Eigenaar H. van Tongeren. Katwijk a. Zee; Procu ratiehouder: W. van Tongeren. Katwijk aan Zee fokker uit Lobositz het zijne aan toe. ter wijl Hermann Thiemig niet achterblijft! Voor de pauze draait de sensationeele film ,De Man van IJzer en Staal" met Buck Jones in de hoofdrol. Trianon-Theater De film ,,Ik heb een mensch gedood", waarover wij in onze filmrubriek nadere gegevens plaatsen, heeft gisteravond onmiddellijk een zeer glooien indruk gemaakt. Het gegeven, dat door het tooneelstuk van Maurice Rostand reeds groote bekendheid heeft, is op een veelszins meesterlijke wijze voor de film bewerkt en brengt tal van indrukwekken de momenten, zooals de biecht in de kathedraal van den Franschman, die ook zelfs dan zijn moord op den Duitschen soldaat niet vergeten kan Dan zijn gang naar het kerkhof, de ontvangst in de woning van dr. Holderlin, waar hij ten slotte als nieuwen zoon wordt aangenomen. Het spel van Phillips Holmes. Nancy Carrol in de hoofdrollen en vooral ook dat van de zwaar geschokte ouders ls van een diepmenschelijke ontroering, ter wijl de geniale regisseur Ernst Lubitsch het aangrijpende verhaal door tallooze fijne en teedere trekjes in het schoonste licht plaatst. Wel zelden is hij in een bewerking zóó gelukkig geweest! Daar zullen weinig films zijn, die zóó doordringend den mensch het besef bij brengt, dat de oorlog een „broedermoord" beteekent, die zóó levend den vloek uit het menschelijk leven tracht te bannen die „volkerenhaat" heet en zóó volledig de ouderliefde schetst. Een verhaal met een waarachtig schoone inhoud, op mensche lijk sobere wijze uitgewerkt, wordt hier den toeschouwer geboden. Mogen talloozen het gaan volgen! Voor de pauze de uiterst-geestige mili taire klucht die. wars van .alle grofheid, door het kostelijke spel, o.a. van Siegfried Arno en Hugo Fischer, het publiek in hooge mate amuseert. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen Indisch recht, de heeren Oetarjo Soeria Mihardja (Leiden), W. J. H. Jolles (Den Haag). W. F. J. Buys (Oegstgeest), H. J. Venselaar (Den Haag); voor het candi- daats-examen wis- en natuurkunde (let ter A) de heer A. F. Monna (Den Haag); voor het doctoraal-examen rechtsgeleerd heid de heer L. H. J. Brantjes (Maastricht) candidaatsexamen klassieke letteren mej. A. J. G. Punt (Gouda) en de heer P. I. J. Dijk (Leiden); propaedeutisch examen godgeleerdheid de heer W. F. Tenbruggen- cate (Maastricht); Taalkundig candidaats examen Indologie de heer W. F. Coté Haarlem). Candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde, letter E, de heer J. H. van Emden Grondijs (Deventer), idem, letter F de heer J. W. Zwarsenberg (Hillegersberg) idem. letter L. mej. H. F. J. Hulshoff 'Den Haag). BINNENLAND. Het voorstel van B. en W. inzake den Lcidsehen Stadhuisbouw. (3e Blad.). Huldiging: van den heer mr. L. Lictaert Fecrbolte bij zijn koperen jubileum als directeur-generaal der Volksgezondheid «Binnenland, le Blad). Hevige fabrieksbrand te Alkmaar. (Ge mengd Nieuws, 2e Blad.). BUITENLAND. Heden zullen de Duitschcrs te Lausanne een belangrijke beslissing moeten nemen. (Buitenland, le Blad.). H. B. Butler benoemd tot directeur van het Internat. Arbeidsbureau. (Buitenland, le Blad.). Roosevelt aangewezen als democratisch candidaat voor het Amerikaansche pre sidentschap. (Tel., le Blad.). JUBILEUM Mr. L. LIETAERT PEERBOLTE DE BIOSCOPEN. Casino-Theater brengt de wedervertoo- nmg van ..Storm", een film, die eenige .laren geleden hier ter stede reeds een goe- den indruk achtergelaten heeft. „Storm" speelt zich af in het Rusland der Czaren waarin de aristocratie haar bevoorrechte positie wist te handhaven totdat ten slotte de revolutie een eeheele omwenteling te weegbracht. Deze gang van zaken was een dankbaar object voor „Storm" terwijl een boeiend er door gevlochten verhaal gele genheid gaf de spelcanaciteit te ont plooien. John Barrymore, Camilla Horn en Louis Wolheim zijn er de voornaamste spe lers in en ze weten een goede speelfilm tot stand te brengen Aan deze film gaat een uitgebreid voor programma vooraf, waarin o.m. .Neder land in klank en beeld." Luxor-Theater. „Madchen zum Hei raten" met Renate Mülier in de hoofdrol en Hermann Thiemig Franz Griinbaum. Löke Szakel] en andere bekende sterren in de bijrollen blijkt een amusementsfilm van het zuiverste water te zijn Steeds lui der werden de lachsalvo's en steeds snel ler volgden zij elkaar op! De geschiedenis zeer eenvoudig als het meerendeel der Duitsche films biedt door middel van de talrijke onverwachte en daardoor dubbel- komische scènes den spelers alle gelegen heid hun beste spel te geven. Als Bernstein van het volmaakte huwelijksbureau waar .vraag en aanbod" door een spreken de film met elkaar in contact worden ge bracht! heeft Griinbaum een belangrijk aandeel in het succes van deze film. Sza- kall voegt er als een trouwlustig varkens Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Januari 1933 op zijn verzoek eervol ont slag verleend aan dr. A. Beets, redacteur van het Woordenboek der Nederlandsche Taal alhier, met dankbetuiging voor de langdurige en belangrijke diensten, door hem bewezen. Bij beschikking van den minister van Onderwijs, K. en W. is dr. P A. Dietz alhier tot wederopzeggens toegelaten als privaat docent in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit alhier om onderwijs te geven in de parapsycho logie. Bij beschikking van den Minister van Defensie is benoemd in de commissie, welke in 1932 is belast met het rangschik- kings-onderzoek van de candidaten voor adelborst voor den zeedienst en den stoom vaartdienst bij het Koninklijk instituut voor de Marine te Willemsoord: tot voorzitter, tevens lid: De gepensionneerde schout-bij-nacht-ti- tulair C. L. van Buuren. voorzitter van de commissie tot het examineeren van offi cieren en adelborsten. De heer A Martijn alhier slaagde te Rotterdam voor het examen Fransche Handelscorrespondentie van de Federatie „Mercurius" in Nederland. Op verzoek van de Leidsche politie zijn te Rotterdam twee zwervers gearres teerd. Een van hen, zekere G, N. had ten nadeele van een logementhoudster 'in de Janvossensteeg een gouden ring benevens een bedrag van f. 100.- verduisterd, ter wijl de andere, H R K zich schuldig had gemaakt aan diefstal van kleeren ten nadeele van een logementsgast. Hedenmorgen is de 48-jarige schil der J. L„ wonende in de Oosterstraat alhier bij het verrichten van werkzaam heden op het terrein der Sted. Licht fabrieken van een hoogte van vier meter van het dak van een transformatorhuisje gevallen en op een betonnen vloer terecht gekomen. Hij bekwam kneuzingen aan een arm en been en werd door den EH.D. naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. Bij den stalhouder Dieben zijn drie zwartbonte varkens geschut, die gisteren op de markt zijn achtergebleven. De politie alhier heeft aangehouden J. R. O. en N. R., die bij den winkelier G. V. in de Janvossensteeg een iade heh- ben gelicht. 12'/! jaar directeur-generaal van Volksgezondheid, Gisteren was het 12'/i jaar geleden, dat mr. L. Lietaert Peerbolte optrad als directeur-generaal der Volksgezondheid en zooals reeds eerder bericht werd hebben vele personen, die op eenigerlei wijze in ambtelijk contact met den heer Peerbolte staan, deze gelegenheid aange grepen om hem op bescheiden wijze te huldigen. Om 4 uur kwam mr. Lietaert Peerbolte met zijn echtgenoot» en familie ln de Twee Steden Palace te Den Haag en vond daar een grooten kring van vrienden en medewerkers, die hem wenschten te feliciteeren. Onder de aanwezigen was de minister president, jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, onder wiens departement thans de Volks gezondheid ressorteert; de secretaris generaal van dat departement, mr. Frede- ïiks en de oud-ministers prof. Slotemaker de Bruine en prof. Aalberse. Voorts wer den opgemerkt de hoofdinspecteuren der Volksgezondheid, Terburgh, Eykel, Coe- bergh, prof. Berger, chef van de veteri naire inspectie en den heer de Brey, chef van de drankbestrijding, de inspecteurs uit de verschillende hoofdinspecties, ver tegenwoordigers van het Rijksserologisch Instituut, van het Centraal Laboratorium voor de Volksgezondheid, van de Amster- damsche en Rotterdamsche kweekscholen voor Vroedvrouwen, hoaofdambtenaren en ambtenaren van de afdeeling Volksgezond heid van het departement van Binnen- landsche Zaken en voorts vele bestuurs leden van vereenigingen en organisaties, die zich op het gebied der volksgezondheid bewegen. Namens allen werd het woord gevoerd door dr. Josephus Jitta, voorzitter van den Gezondheidsraad, die zelde, dat de vele vrienden van mr. Lietaert Peerbolte dezen mijlpaal in diens leven gaarne had den aangegrepen om hem de omstan digheden in acht genomen te huldigen. Namens een grooten kring van vrienden en vereerders, bood spr. ten slotte een ameublement aan, vergezeld van een al bum met handteekeningen. Mr. Lietaert Peerbolte dankte allen voor de hem gebrachte hulde. Er waren vele fraaie bloemen gezonden en een zeer groot aantal telegrammen, waaronder één van minister Verschuur, als volgt luidende: „Door uitstedigheid verhinderd tegenwoordig te zijn sluit ik mij hierbij aan bij hulde aan directeur- generaal Volksgezondheid wiens Jaren lange scheppende arbeid niet voldoende geprezen kan worden". UITVOER VAN VISCH NAAR FRANKRIJK Mager succes der onderhandelaars. Men meldt uit IJmuiden aan de N.R.Crt.: De deputatie uit de Reedersvereeniglng en de Vischhandelvereeniging, welke naar Parijs is geweest om faciliteiten te ver krijgen voor den uitvoer van visch in het derde kwartaal, is hier teruggekeerd. Zij heeft niet anders kunnen verkrijgen dan dat er tot a.s. Maandag nog fijne visch als tong, tarbot e.d. naar Frankrijk mag wor den verzonden. Een totale hoeveelheid is niet opgegeven, doch daar er een groot aantal schepen op zee is, kan de hoe veelheid te verzenden visch niet groot zijn. De uitvoer van grove zeevisch blijft nog wel geoorloofd; het contingent hiervan is op 250 000 K.G. bepaald. Men deelde ons echter mede, dat het niet lang zal duren, of ook dit kwantum is bereikt en dan zijn de Fransche grenzen voor onze zee visch tot 1 October gesloten.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1