ZOMEB OPRUIMING A. PARMENTIER's Mag. Morgen begint onze groote LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 30 Juni 1932 DAMES KOUSEN SOKKEN BREESTRAAT 128 TELEGRAMMEN. ander vraagstuk is dan voor wie behoeften schept. Denk niet dat de Javaan lui is of on willig, maar hij wenscht zich niet in te spannen tot het verkrijgen van waarden, waarop hij geen prijs stelt. Komt het er op aan zich in te spannen voor het onontbeerlijke, dan werkt hij met een ijver, met een taaie volharding, die onze bewondering afdwingt. Maar dat doet hij niet als gij hem een goed dagloon biedt, waarvan hij desnoods twee dagen kan leven. In de eigen Inlandsche maat schappij is arbeiden voor loon een nau welijks bekende zaak. Inderdaad is een echt Oosterling dan ook niet bruikbaar voor een echt Wes- tersch bedrijf, waarin alles op haren en snaren gezet wordt om elke minuut van den tyd, tot de volle 100 te benutten, tenzij men het zoo weet in te richten, dat zijn aandeel in de verrichtingen zuiver mechanisch is. De groote gewilligheid en het bijzonder groote aanpassingsvermogen aan mecha nische verrichtingen, maakt intusschcn den Javaan voor sommige werkzaamheden tot een ideaal werkman. Hij heeft een bij zondere geschiktheid in het omgaan met machines. Maar de machine past niet in de Oostersche desa. waar het begrip tijd vervloeid met dat van eeuwigheid. Het weinigje industrie, dat Java heeft is ech ter niet van eigen initiatief en we treffen het aan niet in de desagemeenschap, maar onder de gedeeltelijke verwesterschten, die het desaverband geheel of ten dele los lieten. Dat weinigje industrie staat voor een deel onder leiding van Europeanen, voor de rest onder leiding van Chineezen. Wanneer wij heel royaal rekenen en alle inrichtingen die een machine bezitten meetellen (dus ook de bioscopen, omdat ze een motor hebben) dan komen wij op ultimo 1930 voor heel Nederlandsch-Indiè met zijn 62 millioen inwoners op 5385 in richtingen, waarvan een derde deel dateert van de laatste 4 jaar. Aan die inrichtingen met een of andere machine waren toen ongeveer 200.000 menschen werkzaam, waarvan een derde op de suikerfabrieken, ruim 50 000 op fabrieken voor de cultures: thee, rubber, koffie, olie, vezel, tapioca en rijst. Ruim 9000 werken op machine fabrieken en andere inrichtingen voor metaalbewerking. De toestand, dat de ar beider afhankelijk is van loon, geldt slechts voor enkelen. Individueel kan elke fabrieksarbeider zeer gemakkelijk terug vallen op de inheemsche productie en zich dus ten allen tijde onttrekken aan onge- wenschte behandeling of aan arbeid onder ongewenschte omstandigheden. Voor de onderneming beteekent dit practisch: moeite om arbeiders te vinden en te hou den. zeer groote moeite om vakkundige arbeiders te vormen. Nieuwe industrieën hebben daar zeer veel moeite mee. Als de ondernemer zich niet aanpast aan het denken en doen van de arbeiders, verdwijnen deze tot en met de laatste. Die aanpassing aan de wenschen van de arbeiders elscht een regeling van de arbeidsorganisatie waarin 'n zoo ruim mo gelijke plaats wordt ingeruimd aan stuk werk. De reeds bestaande industrie vertoont hier en daar een karakter, dat zoo hemels breed verschilt van wat wij hier gewend zijn, vooral de bedrijven, die niet op Euro- peesche, maar op Oostersche wijze zijn georganiseerd. Gewoonlijk kleine Chinee- sche, een enkele maal Javaansche bedrij ven. Deze bedrijven werken bijna uit sluitend met vrouwen en kinderen. De vrouwen gaan een contract aan voor een jaar, de jongens en meisjes van 13 tot 16 jaar worden door de familie afgestaan. De vrouwen krijgen eten en het uiterste minimum aan kleeding en zijn volkomen in de macht van den leider, zy slapen onder de werktafels op den grond, soms zelfs zonder hoofdkussen; zy werken zoo lang het dag is. komen nooit buiten de werkplaats, missen elke verzorging bij ziekte, worden by onwil gestraft door over gieting met een sterke soda-oplossing en een verschroeiend bad in de tropenzon. De mishandelden zwygen zelfs wanneer er een onderzoek naar wordt ingesteld, want zy zyn er van overtuigd, dat hun „heer" recht heeft alzoo met hen te han delen. Dat is het Oosten, dat slechts twee plaatsen kent voor den mensch in het maaschappelijk leven. Nameiyk de plaats van den Sultan, die de volle onbeperkte macht heeft over alle anderen, die slechts bestaan om hem en daar tegenover het volk. dat slechts heeft te dragen en te dulden. De cultureele ontwikkeling van het Ja vaansche volk is nog niet toe aan het arbeiden in grooter arbeidsverband, waar- by een organisatie vereischt wordt met een voortgezette arbeldsverdeeling en een ingewikkeld veranderingsproces der te be werken grondstoffen. Dat blykt het best wanneer we letten op de landbouwbedry- ven der Javanen. Toen Java nog maar een vierde van de bevolking had, die het thans draagt en voedt, was het spinnen en weven algemeen Die huisnyverheld was gebasseerd op een eigen aanplant van katoen. Java is weinig geschikt voor de teelt van katoen en toen dank zy de door Nederland opgelegde vre de de bevolking in aantal zoo sterk toenam was 't economisch vanzelfsprekend, dat de katoencultuur inkromp voor die van ryst en van gewassen die het geld opbrachten waarvoor men óf geweven stof óf katoe nen garens kocht om in de eveneens ge stegen behoefte aan kleeding te voorzien Zoo verdween het spinnen geheel en werd het weven zeldzaam. Twente leverde het textiel, dat Java betaalde met zyn copra- export. Maar Twente werd van de markt gedrongen door Japan. Maar waarom zou den we de levering onbevochten aan Japan laten? Japan is voor zyn textielnyverheld aangewezen op invoer van grondstoffen, maar maakt gebruik van den lagen levens standaard van zyn bevolking. Zonder de Japansche fabrieksverschrik- kingen binnen te halen is de vestiging van een textielbedrijf voor de eigen markt mogeiyk, ook in concurrentie met Japan, vooral door de byzondere geschiktheid van den Javaan voor dergeiyk werk, waarby het niet op groote lichaamskracht aan komt. Japan ziet dat zoo goed in, dat het reeds nu zyn maatregelen neemt en een volledige fabrieksinstallatie naar Sema- rang heeft overgebracht om in Midden- Java een textielbedryf op te zetten, dat de Japansche invoeren aanvult met de nog goedkooper te winnen Javaproducten. Japan sneedt het Nederlandsche fabri kaat den weg naar Indië af. Japan zal cftk den Nederlandschen fabrikant den weg naar Indië afsnyden door hem steeds eenige passen vóór te zyn. Over de industrieele mogelykheden in het algemeen zegt spr. dat tal van grond stoffen in winbare conditie aanwezig zyn en dat er dry fkracht genoeg te winnen is uit steenkool en waterkracht. Van het laatste op Java 600 000 P.K., op Sumatra en Borneo ieder 2.000.000 P.K. Deze malaisetyd is voor vestiging van nieuwe bedrijven bijzonder geschikt, door dat hij in een bijna alles importeerend land mogelijkheden schept, die in de cx- porteerende landen versmelten. De slechte toestand waarin de land bouwproductie thans verkeert, maakt het voor Java van buitengewoon gewicht nieuwe productiewegen te betreden, niet om te gaan exporteeren. maar om te voor zien in do eigen behoeften, om te werken voor de eigen markt. Java's bevolking leeft op den rand van de levensmogelijkheid, dat is voor een tropisch Oostersch volk de geliefkoos de plaats in het. maatschappelijk leven. Geen reserves, geen zorgen. De daling van het volksinkomen door de verminderde arbeidsgelegenheid bemoei lijkt in hooge mate de aankoop van de noodige ryst, die de eigen oogst aanvalt. Inzonderheid de inkrimping van de suiker cultuur is voor den voedingstoestand van de bevolking dreigend, want wat de be volking verdient aan de cultuur van één hectaren suikerriet voor de fabriek, stelt haar in staat, de ryst te koopen die 5 hectare grond bAioeft om te groeien. Hoe komt de bevolking aan het geld om de rijst van de 4 ontbrekende hectaren te betalen? De industrialisatie van Indië is een noodzakeiykheid. is onafwendbaar tevens. De uitbreiding van de arbeidsgele genheid door ontginning van gronden exploitatie van mijnen, uitbouw der scheepvaart, kortom de geheele bedrij vigheid die onze activiteit in Indle bracht kon nooit zoo groot zyn, of de bevolkings aanwas bleek steeds nog grooter. Die ge weldige toename van monden en handen, zoekt naar uitbreiding van arbeidsgelegen heid, niet om het wat beter te hebben, maar om het leven te kunnen behouden. Deze moeiiyke tyden leeren het tropen- volk wat hier elke winter het menschdom heeft geleerd, dat het noodzakeiyk is reserves aan te leggen, waaruit men putten kan in tyden van ongunstige conjunctuur. De bevordering van de industrie in Indië is een zaak van geleidelyke ontwikkeling, van taai geduld en onverzwakte toewij ding. In alle landen zag men met de toename der bevolking en van de behoef ten de scheppende kracht van den men- schelijke arbeid vermeerderen. Die ont wikkeling is de onmisbare voorwaarde van den maatschappelijken vooruitgang, Java moet daarin niet achterbiyven al legt het tropisch Oostersch karakter van zijn be volking de oplossing der moeiiykheden ook heel byzondere problemen voor. Na een gemeenschappeiyken maaltüd werd groepsgewijze een bezoek gebracht aan de N.V. Meelfabriek „De Sleutels", v.h. de Koster en Co., de conservenfabriek der firma Tieleman en Dros en aan de Ver. „Het Kaasmerk". In alle bedryven werden de deelnemers door de directie ontvangen en rondgeleid. In de middaguren maakten de leden een boottocht over de Kager- en Braas- semermeren. Tijdens dezen tocht hield onze stadgenoot, de heer A. J. Dekker een voordracht over: „Opvoering van het vermogen van den Hollandschcn Windmolen." De windmolen, die eens in de geschie denis van ons land zulk een voorname plaats innam, werd een vergeten werk tuig, doordat onze technische wetenschap overstelpt werd met nieuwe vraagstukken de stoommachine, den motor en de elec- triciteit betreffende. Hoewel de oude wind molens. voor hun tüd, zeer vernuftig zijn gebouwd, kleven hen diverse fouten aan. waardoor het gemiddeld rendement slechts 10"/o bedraagt, en de werk-gele- genheid pl.m. 25°/». De voornaamste euvels zyn: gebrekkige, hoekige wiekvorm, pri mitieve lageringen voor de zware assen, waarin veel arbeid aan wry ving verloren gaat. en de aandrijving van verouderde arbeidswerktuigen. De uitwendige vorm onzer Hollandsche molens, waarvan zoo veel bekoring uitgaat, is, ook uit tech nisch oogpunt, niet zoo slecht gekozen, en behoeft voor economischer werking hoegenaamd geen wüziging. De vlieg techniek heeft echter de toekomst van den windmolen helpen verbeteren, en in enkele jaren tüds zyn reeds verscheidene molens, door aanbrenging van stroom- ïyn-wieken, kogel- of rollagers en moderne arbeidswerktuigen, zoodanig verbeterd, dat het rendement tot 34 a 52"/» is ge stegen, en de werk-gelegenheid tot 75 a 85"/» is toegenomen. Men ziet uit deze cijfers den enormen vooruitgang op dit gebied, die welhaast een revolutie in de molenwereld betee kent! Door het productief maken van alle zwakke winden die voor den ouden molen geen nut hadden en het beter benutten der sterkere winden is de hoe veelheid energie, welke de molen per jaar kan ontwikkelen, geweldig groot: zy be draagt voor een molen van 100 voet vlucht (normale grootte) te Amsterdam 400.000 en te Den Helder 600.000 P.K.U. (paarde- kracht-uren) of gemiddeld in onze kust streek millioen P.K.U. Deze cijfers zijn geen fantasieën, doch gebaseerd op in de werkelijkheid uitgevoerde zeer nauw keurige metingen. Niets belet ons echter de molens grooter en hooger te maken, waardoor de ge noemde energie-bedragen nog belangryk zyn op te voeren en hoe grooter de molen wordt, hoe economischer hy werkt. Het vastleggen der windkracht, waar door de bedryfs-onzekerheld geheel weg valt. is nu gemotiveerd en is mogelük in electrische batteryen in saamgeperste lucht of in ysvorming. Door electrisch- automatische zelfkruiing en zeifzwich- ting voorkomt men dat geen enkel wind- uur. zwak of sterk, verloren gaat, en de moderne molen zal ons steeds de energie kunnen leveren in den vorm welke wij maar wenschen. De wind-energie, ons door de natuur geschonken, is oneindig veel grooter dan onze behoefte. By 't inkrim pen der wereldvoorraden aan kolen en olie. ziet men dit ook in het buitenland in en gaat men zich op molenbouw toe spitsen; als wy niet oppassen zullen we dus ons „eerstgeboorterecht" op molen- gebied verliezen. Waar is nu de Holland sche ondernemingsgeest? Door de herleving van den windmolen, aldus eindigde spr., zullen wy in staat zyn onzen invoer aanzienlyk te vermin deren en onzen uitvoer te vergrooten, onze werkloosheid te bestryden en alzoo dus onze welvaart en onafhankeiykheid in ruime mate dienen. RECLAME. Zijden geplateerd39 ct. Zilvermerk dito met Dor92 ct. Waschzijden extra fijn Waschzfjden zeer mooi goudmerk 74 ct. geweven Macco fantasie 21 ct., p. 6 paar f. 1.15 I Engelscbe wollen sokken 62 ct. 84 Ct. Macco-fantasie 35 ct., p. 6 paar f. 1.95 restanten zeer sterk 29 ct., p. 6 paar f. 1.65 232' 120 49 en 64 cent Zijden-fantasie 29 ct., p. 6 paar i. i.oo Sportkousen in zoor groote verscheidenheid tegen bijzonder lage prijzen. Directoirs macco diverse kleuren44 cent. dames maten. Camisoles 39, 49 en 69 cent - Zijden Onderjurken 84 cent. ZUID-HOLLANDSCHE VEREENIGING „HET GROENE KRUIS". De afdeeling Leiden van de Zuid-Hol- landsche vereeniging „Het Groene Kruis" kwam gisteravond in haar gebouw Pieters kerkgracht 9, na voorafgaande huishou delijke vergadering, ln jaarvergadering bü een. Om negen uur werd de vergadering ge opend door den waarnemend voorzitter ds. J. A. Prins Jzn., waarna de secretaris de heer H. Filippo W.F.zn., de notulen las, die onveranderd werden goedgekeurd. Hierna las de secretaris het jaarverslag waaraan wy het volgende ontleenen. In de October-vergadering werden mej. dr. A. J. Steenhauer en H. Filippo W.F.zn. als bestuursleden herkozen, terwijl in de bestaande vacatures van de heeren dr. M. D. Horst en arts J. A. Schreuder werd voorzien door de benoeming van mej. dr. Catha. Hovens Gréve en arts H. A. Schou ten. die beiden de benoeming aannamen. De heer J. A. Schreuder. die in Augustus 1931 zyn artspractijk had eergelegd. zond voor de October-vergadering bericht, dat hij wegens zyn vertrek naar Apeldoorn zich genoodzaakt zag als voorzitter te be danken. Sedert de oprichting der Leidsche Groene Kruls-afdeeling in 1908 is dr. Schreuder steeds haar voorzitter geweest. Hü heeft aan de oprichting destyds een zeer werkzaam aandeel gehad en bleef ook al die jaren een belangstellend mede werker in alle Groene Kruis-arbeid. Een woord van zeer hartelijken dank aan onzen eersten voorzitter voor alles wat hy in 't. bijzonder voor 'onze afdeeling deed is hier zeer zeker op zyn plaats Wij wen schen hem in zijn nieuwe woonplaats Apeldoorn alle goeds toe Het bestuur was na 1 October 1931 sa mengesteld als volgt: dr. H J M, Boon- aqker, voorzitter; H. Filippo W.F.zn., secre taris; mej. F. A. Le Poole, pennlngmees- teresse; mr. H. Burgersdyk, mr H. M. A. Coebergh, mej. dr. Catha. Hovens Gréve, jhr. C. C. Roëll, ds. J A. Prins J.J.zn., arts H A. Schouten, mej dr. A. J. Steenhauer. Verschillende verplegingsartikelen die beschadigd waren of een onooglijk aan zien hadden gekregen, werden opgeruimd. Een der leden van de magazijncommissie belastte zich evenals vorige jaren met het dagelyksch toezicht op het magazyn. Vooi het herstellen van windkussens, croup- ketels en inhallatietoestellen werd nog ln het byzonder zorg gedragen In 1931 werden verschillende nieuwe artikelen voor het magazyn aangekocht. In 1931 werden 1054 artikelen uitgeleend aan 597 personen. Van deze gebruikers waren 106 personen lid van het Zieken fonds Boërhaave, dat bij ons Groene Kruis is aangesloten. Aan onzen wykverplegingsdlenst bleven ook in 1931 de Zusters E. Evelein er. M. F. de Wit verbonden. Zy vervulden op lofwaardige wüze haar werk tot tevre denheid harer patiënten. Wij brengen haar hierby onzen harteiyken dank voor de wüze waarop zU zich in vaak moeilijke gevallen van haar plicht gekweten hebben. Gedurende bet jaar 1931 werden door Zuster E. Evelein 3179 en door Zuster M. F. de Wit 3335 bezoeken aan patiënten gebracht. Het aantal leden bedroeg op 1 Januari 1931, 1304, op 1 Januari 1932, 1262 leden, derhalve een vermindering van 42 leden. Hoewel niet direct, tot dit verslagjaar behoorend dient hier nog even aangestipt, dat van 1 Januari 1932 af tot 1 Juli 1932 49 nieuwe leden werden ingeschreven en 82 leden werden afgevoerd, zoodat we 1 Juni 1932, 1203 leden telden, derhalve 101 minder dan op 1 Januari 1931. De geldmiddelen over 1931 laten een be- hooriyke afschrijving en reserveering toe. Hierna bracht de penningmeesteresse, mej. F. A. Le Poole, rekening en verant woording uit over het afgeloopen jaar. In verband met de koersdaling der effecten is het allereerst noodig om de in vorige jaren gekweekte reserve voor koers verschil voor afschryving aan te wenden. Het bedrag dier reserve ad f. 799.67 is dus in het credit der verlies- en winst-reke- nlng gebracht. De waarde der effecten is thans f. 16.758.43. Het verlies der effec tenrekening ad f. 1993.75 is in het debet der Verlies- en Winstrekening gebracht. De boekwaarde van het verplegings- materiaal der vereeniging bedroeg op 1 Januari f. 400.-. Het saldo der verlies- en winstrekening blyft na bovengenoemde afschryvingen f. 1075,14; voorgesteld wordt f. 1000.- te boeken op reserve voor koersverschil op effecten en f. 75,14 op nieuwe rekening. By schryven van de dames Parmentier en N. van der Mey werd de balans in orde bevonden en de penningmeesteresse daar op onder dankzegging gedechargeerd Hierna werd de vergadering door den waarnemenden voorzitter gesloten. LIEDERENAVOND VAN FRED. WINTER. Gisteravond heeft de Weensche llede- renzanger Fred. Winter in de kleine zaal der Stadsgehoorzaal voor een grootendeels te dezer plaatse verblijvend Duitsch en Gottenrijksch publiek een iiederenavond gegeven. Het programma was gedeeltelijk gewyd aan de klassieke componisten, an derzijds aan het luchtige genre, waarby de echt onvervalschte oude en nieuwe „Wie ner Heurigerlieder" een groote plaats in namen. De overgang was wel zeer stijlloos en plotseling; van Waif's „Der Musikant" sprong de zanger over op het „Vier Worte mocht ich dir jetzt sagen" v. Ralph Erwin: twee genres, die voor den muzikalen toe hoordei' moeilyk direct achter elkaar te verdragen zyn. Het warm getimbreerde geluid van Fred. Winter bezit stellig aangename kwalitei ten, die vooral in Schubert's onvergely- kelijk schoone „Nacht und Traume" goed tot haar recht kwamen. Het leende zich overigens voortreffelijk voor een kleine zaal. want deze stem is tengevolge van een onjuiste scholing, niet vér-dragend en blijft o.a. teveel achter in het gehemelte hangen. De uitdrukkingsmogelykheden van dezen zanger zyn dan ook beperkt, terwyl qua styi, voordracht en rhytiime vele opmerkingen te maken zouden zyn. De klassieken kwamen derhalve meerma len slechts matig tot hun recht; groot succes hadden de bovengenoemde senti- timenteele Heuriger liederen, die een echt- Weensche stemming schonken. Bij de debetzïjde van dezen zanger kan ongetwy- feld zyn duidelijke uitspraak geplaatst worden, zoodat een ieder hem. zelfs zonder programma kon volgen. 'tWas een avond, die by velen liet ver langen naar Weenen. „die Stadt der Lie- der" opriep, doch die den kunstzinnigen toehoorder toch met zeer gemengde ge voelens van appreciatie huiswaarts deed keeren. De zanger had by zyn auditorium telkens een hoogst vriendsehappelyk ap plaus in ontvangst te nemen! GEVONDEN VOORWERPEN. Huissleutels, étui met sleutels, hand schoenen, ledige portemonnaie. portemon- naie met inhoud, gouden ring, doublé ring. gouden armband, bril in étui. zilveren arm band. bril. rozenkrans, kinderjasje, rozen krans in étui. zilveren rozenkrans in étui. iddder. zak kurken, autonummerplaten G. 70129 H 90788 en C 14685. dames- taschje met inhoud, kindertaschje met in houd. 2 guldens, rijwielbelastingplaatje. ry- wielbelastingplaatje in étui. R.-K. Kerk boekje heerenhorloge, rMwielslot. speelbal, bal van een signaalhoorn, broche, vliegen de Hollander, portemonnaie van Eradus, pakje inhoudende ceintuurs, defect horloge kralen halsketting, actentasch. rijwielvlag- je. doublé armband, bankbiljet a f. 10. na tuurkundeboek. gekleurd zakdoekje, tasch boeken van J. Troost, bus benzine, eenige gonjezakken. rammelaar, damestaschje van mej. v. d. Valk. yzeren bout, pakje bad- goed, koperen schroefdop. zakmes, gymna stiekschoen. ï'üwieilampje. zilveren vulpot lood, brillenhuis. zangboek van A. P. van Campenhout. auto-slinger, bruin kinder schoentje. lorgnet in étui. paar motor broekspijpen. vulpen, dames-seintuur. jon genspet. Gevonden in het Postkantoor: Bruin le deren actentasch met inhoud, vulpenhou der, parasol. Gevonden in de Electrische Tram (Statis- lijn): Parapluie. wandelstok, studieboek, paar zeemlederen handschoenen. Gevonden in een autobus van Stadsver keer: Parapluie. ledige damestasch. kin dertaschje inh. zakdoek, paar glacé hand schoenen. poederdoosje, rozenkrans, kruis van een rozenkrans, haarspeld, etens- bordje. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrygen ten Politiebureele alhier eiken werkdag, behalve Donderdag en Vrijdag, tusschen 1 en 3 uur n.m. i LEIDSCHE BELASTING OPHAALDIENST. i j Genoemde dienst heeft in de afgeloopen maand f. 18.726,87 aan den Ryksontvanger afgedragen, benevens f966,87 aan tien gemeente-ontvanger. Het aantal aangeslotenen steeg tot 4870. Morgen hoopt D. Pelt den dag te lier- denken, dat hy vóór veertig jaar in dienst trad by de Kon. Ned. Grofsmederij Geslaagd voor Nederlandsche Han delscorrespondentie de jongedames J. d. Winter, T. Miltenburg en A. Nieboer, leer lingen der St. Jozefschool v. d. Werffstraat. LAUSANNE EN GENEVE. PARIJS. 30 Juni (V. D.). De speciale correspondent van de „Echo de Paris" té Genève meldt, dat in den boezem der Fransche ontwapeningsdelegatie zich een strooming begint af te teekenen, die zeer welwillend tegenover het ontwapenings voorstel van Hoover staat De Fransche delegatie die onder leiding van den Minister van Oorlog en op uit- noodiging van den Minister-president Herriot gisteren te Lausanne is geweest heeft van de gelegenheid gebruik gemaakt om haar houding ten opzichte van de Amerikaansche voorstellen te bepalen. Men heeft besloten om aan het Bureau der Ontwapenings-conferentie te Genève voor te stellen het plan van Hoover door te zenden aan de Algemeene Commissie opdat het in het werkprogram der confe rentie opgenomen zal kunnen worden. LAUSANNE, 30 Juni. (Reuter). De spe ciale Havas-correspondent meent te kunnen mededeelen, dat Mac Donald gis teren de vertegenwoordigers van de vij f crediieur-staten heeft voorgesteld, op grond van het rapport van de commissie van Bazel, af te zien van de annuiteiten van het Youngplan en toe te stemmen in het storten van Duitschland van een be paalde som. Allen hebben dit voorstel aangenomen en er rest nu nog de toe stemming van Duitschland. LAUSANNE 30 Juni. (Reuter). In een nieuwe conferentie van de crediteurstaten welke om een uur 's nachts eindigde zyn de cyfers besproken. Na twee of drie jaar, welke bestemd zyn om de economie van het Rijk te her stellen, moet Duitschland de rente en af lossing van de vastgestelde som. welke zal worden uitgegeven door de B.I.B. gegaran deerd door Duitschland, voldoen. Deze som zal dienen voor de regeling van de internationale schulden en zal dus voor het grootste gedeelte naar de Ver- eenigde Staten gaan. Duitschland zal zich dus tegenover een eensgezind front van schuldeischers vin den, die begrijpen, dat alleen een eens gezind Europa van Amerika de schrapping van de schulden zal kunnen verkrygen. DE NOODVERORDENING INZAKE DE RIJKSBEGROOTING. BERLIJN, 30 Juni (V.D.). De Rijks president heeft heden de noodverordening, waardoor de Ryksbegrooting kracht van wet krijgt, onderteekend. o CURTIS VOOR DE RECHTBANK. NEW YORK, 30 Juni. (V. D.) De Justitie heeft verschillende getuigen tegen de scheepsbouwer Curtis die als gevolg van zijn bemoeiing met de Lindbergh-affaire is gearresteerd, gehoord. Een der getuigen W. C. Haskell, een New Yorksch journalist verklaarde dat Curtis had medegedeeld contact te hebben met de ontvoerders, die het kind op een jacht zouden hebben gebracht, dat voor de kust bij Norfolk lag. Curtis had toen, verteld dat tengevolge van het ruwe weer het kind niet aan boord kon worden gehaald. Hij had zelfs Lindbergh het jacht vanuit de verte getoond en aangezien door de ruwe zee geen boot kon uitvaren had men Lindbergh slechts met moeite kunnen weerhouden in zee te springen en naar het jacht te zwemmen. Als verdere getuige werd gehoord een ambtenaar van den douanedienst, Wilson die verschillende mededeellngen van Cur tis had gekregen. Op een vraag van Curtis verdediger in hoeverre hy Curtis schuldig achtte antwoordde Wilson dat Curtis op het belangrijkste moment het onderzoek had geremd, door te voorkomen, dat ten aanzien van sommige menschen het onderzoek was voortgezet, waardoor hij hulp had verleend aan schuldigen, die bij de ontvoering betrokken waren. DISCONTO-VERLAGING. LONDEN, 30 Juni (V.-D.) Door de verlaging van het Engelsche bankdisconto met '/«"/o tot 2°/» is het disconto het laag ste dat men sedert 1895 in Engeland heeft gehad. Met ingang van 1 Juli is de agent S. Verver door den burgemeester benoemd tot brigadier by de politie alhier. Geslaagd is voor het examen boek houden. handelstekenen, handelsrecht en statistiek, afgenomen door de Vereeniging van Leeraren te Amsterdam, mej. Hans Ouwerkerk. alhier, leerlinge van Octavia Parmentier. Bij Kon. besl. van 17 Juni 1932. No. 54, is aan mej. N. A. J. Steinhauer, con servatrice van het Pharmaceutlsch Labo ratorium der Universiteit alhier, de per- soonlyke titel van lector verleend. Bij 't in Den Haag gehouden examen der H. C. V. zijn geslaagd voor costumière de dames: W. Brandse M. Jagerman, L. Kasten, J. v. d. Lelie; voor coupeuse mevr. M. de Haas; voor leerares mej. B. Mole naar. allen leerlingen van mej. A. J. Leget. De „Stscrt." No. 124 bevat de akten betreffende de Coöperatieve Vereeniging Eerste Leidsche Inkoop Combinatie „E.L.I.C" gevestigd alhier. Ingaande heden zullen voor het ver voer van groenten van 's-Hertogenbosch en Zaltbommel speciale groententreinen van daar naar Leiden loopen. Zoo noodig heeft vervoer van groenten met sneltreinen plaats, zoodat groenten die 's middags ver zonden worden nog denzelfden avond in Leiden aankomt. Het 2de gedeelte der lichting 1926 dat voor herhalingsoefeningen bij het pe reg veld-artillerie onder de wapenen is, vertrekt op 2 Juli met groot verlof. Het onbereden personeel der le ploeg van de lichting 1932 en het bereden personeel der lie ploeg van de lichting 1931 van het 6e leg. veld-artillerie, vertrekt op 2 resp. 5 Juli met groot verlof. De beredenen der lie ploeg van de bob" ting 1932 komen op 4 Juli a.s. voor eerste oefening b. het 6de reg. veld-artillerie on der de wapenen. De directie van den Hortus cus deelt mede. dat de tuin op Zateraa„ 2 Juli a.s. voor het publiek gesloten zal 2—J

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2