Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat". 73®te Jaargang DONDERDAG 30 JUNI 1932 No. 22170 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. ALGEMEENE LEDENVERGADERING TE LEIDEN. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAG BLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts.' bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT.:] Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35; per week f. 0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN LEIDEN, op MAANDAG 4 JULI 1932, des namiddags te twee uur, in het gebouw „Tot Nut van 't Algemeen", (Steenscbuur 21). Alsnog te behandelen: Voorstel: a. in zake de tusschentijdsche beëindi ging van de met P. J. H. van der Pluym aangegane huur van het win kelhuis Nieuwe-Rijn No. 22; b. tot verhuring van de benedenverdie ping van het sub a bedoelde perceel, aan den Leidschen Belastingophaal dienst (145) UITKEERINGEN CRISIS-ZUIVEL WET 1932. Ingevolge atikel 22 der crisis-zuivelwet 1932 zullen aan melkveehouders gedurende ten hoogste drie weken uitkeeringen kun nen worden verstrekt berekend naar een bedrag van f. 0.75 per melkgevende koe per week (dus droogstaande dieren niet mede te rekenen). Alle te Leiden woonachtige melkvee houders, die aanspraak maken op deze uitkeering, worden opgeroepen om opgaat te doen van de op 15 Juni 1932 in hun bedrijf verzorgd wordende melkgevende koeien, en wel op Vrijdag 1 Juli a.s., des voormiddags te 11 uur, in het gebouw van den Keuringsdienst van Waren- Morsch- weg No. 1. Daarbij zal onder meer ook opgaaf moe ten worden verstrekt van de melkproduc tie in de week van 12 tot en met 18 Juni 1932 en van de jaarproductie van den veestapel in 1931. 2335 De Burgemeester, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Leiden, 30 Juni 1932. EERE-DOCTORAAT Prof. Dr. A. EECKHOF Prof. dr. A. Eeckhof heeft heden het hem door de Universiteit van Edinburgh toegekende eere-doctoraat in de godge leerdheid in een plechtige bijeenkomst aldaar in ontvangst genomen. Prof. PLOOT GAAT HEEN. Door B. en W. van Amsterdam wordt voorgedragen voor eervol ontslag op zijn verzoek met ingang van 19 September a.s. prof. dr. D. Plooy. gewoon hoogleeraar in de uitlegging van het Nieuwe Testament en de Oud-Christelijke Letterkunde aan de Universiteit aldaar. DE LEIDSCHE AMBACHTSSCHOOL. Het nieuwe gebouw. Wij zijn gistermiddag in de gelegenheid geweest een kijkje te nemen in de nieuwe uitbreiding der Ambachtsschool, welke ge legen is tegenover het bestaande 'gebouw aan den Haagweg. Naar men weet is tot dezen bouw beslo ten, aangezien de oude school onvoldoende leslokalen bevatte om het steeds toene mend aantal electriciens-leerlingen te her bergen, terwijl bovendien niet tegemoet kon worden gekomen aan de wenschelijk- heid tot het instellen van een cursus in motorherstellingen. Dank zij de nieuwe uitbreiding is zulks thans mogelijk geworden. Het nieuwe ge bouw bevat behalve de waschgelegenheden en toiletten, zes ruime leslokalen, waarin licht en lucht vrijelijk kunnen toetreden. De school werd gebouwd door de firma Van Riet onder toezicht, en naar ontwerp van den architect, den heer Buurman. De leerlingen waren bij de inrichting der school behulpzaam. Zoo werd vrijwel de geheele inrichting der smederij door de leerlingen zelf ver vaardigd en ook het schilderwerk werd door hen uitgevoerd. Hoewel de school reeds eenigen tijd ge leden in gebruik is genomen, zal de offi cieele opening eerst het volgende iaar ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der Ambachtsschool plaats vinden. EXAMEN NUTTIGE HANDWERKEN. Gemeentelijke Kweekschool. Geëxamineerd 5 candidaten Geslaagd de dames T. Burgij, B. Canerinus, H. A. J. Dijkstra, A. J. van Wijk en A. Zaneh. Hiermede zijn de examens afgeloopen! ARBEIDSBEURS. Op den 29sten Juni 1932 waren 2651 (v.j. '89) werkzoekenden ingeschreven. Hedenmorgen om 10 uur is in de groote Stadszaal de jaarlijksche algemeene leden vergadering der Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" aangevangen. De vergadering werd o.m. bijgewoond door de wethouders Tepe en Romijn. den heer D. ten Cate Brouwer, en dr. mr. P. G. Knibbe, voorzitter en secretaris der Kamer van Koophandel, vele hoofden van tak ken van gemeentedienst afgevaardigden van industriëele en middenstandsveree'ni- gingen, enz. Namens de afd. Leiden der Ver. Ned. Fabrikaat sprak de heer H. A. Pel een kort welkomstwoord, waarna op voorstel van den vice-voorzitter onder applaus beslo ten werd telegrammen van hulde te zen den aan de Beschermvrouwe, H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik en H. K. H. Prinses Juliana. Bij ontstentenis wegens ziekte van den voorzitter, den heer ir. J. van Dusseldorp, werd diens openingsrede over „De weg uit de malaise", uitgesproken door den onder voorzitter. den heer S. J. Hogerzeil. Het volgende is er aan ontleend: Openingsrede van den voorzitter. Wanneer wij ons de vraag stellen of onze Vereeniging gedurende de ruim 17 jaren van haar bestaan veel bereikt heeft, dan kan het antwoord op die vraag bevestigend zijn. Stonden velen in het begin zoo niet vijandig dan toch sceptisch tegenover ons streven, bij de meesten heeft die opvat ting zich gewijzigd. Werkgevers en werkne mers juichen thans vrijwel algemeen ons optreden toe ja zelfs zijn er onder onze vroegere tegenstanders, die een krachtiger optreden gewenscht achten of van mee ning zijn, dat wanneer het buitenlandsch product goedkooper is. toch aan het bin- nenlandsche de voorkeur moet worden ge geven. Dit laatste standpunt te verdedigen of te bestrijden, ligt niet op onzen weg. Onze vereeniging moet zich houden aan haar statuten. Maar zich houdend aan die statuten, mag men zijn oogen niet sluiten voor den vloek der werkloosheid en voor de jaarlijksche toeneming onzer bevolking met 100.000. Ofschoon ons land buiten den grooten oorlog gebleven is en ofschoon het jarenlang 200 of 300 millioen gulden aan dividenden uit onze koloniën trok. twee voordeelen waarop geen enkel ander land kan wilzen. is de toestand van land bouw, handel en nijverheid ten onzent zeer ongunstig. Hoe komt dat? Zoolang ons land nog betrekkelijk dun bevolkt was en aan onzen export geen over wegende belemmeringen in den weg werden gelegd, trad nog niet duidelijk op den voor grond de onjuistheid van de economische leer aan de meeste onzer intellectueelen onderwezen en op velerlei wijzen aan een groot deel onzer bevolking ingeprent, dat goederen tegen goederen worden geruild en dat dus, zooals Pierson schreef, men moet wenschen overstroomd te worden met alle soorten van goederen, want dat die overstrooming slechts een andere vorm is van vraag naar onze producten De toe stand van thans doet de onjuistheid van die leer in het oog springen. Stellen wij ons eens voor dat thans de 10% invoer recht op fabrikaten en de contingenteerin- gen werden afgeschaft, dan zou inderdaad de overstrooming met alle soorten van goederen een feit worden. Maar zouden wij dan een groote vraag krijgen voor onze boter onze kaas, onze tuinbouwproducten, onze manufacturen en onze andere fabri katen? Het antwoord op die vraag moet ontken nend luiden, omdat men door goederen te koopen nooit vraag voor zijn producten krijgt, doch de verplichting op zich laadt de koopsom te betalen. Wij zouden die overstrooming moeten betalen met gelds waarde, resp. effecten, vorderingen, land bezit. vaste goederen, schuldbekentenissen en dergelijken. omdat de andere landen onze goederen niet willen invoeren. Dit laatste is thans het groote bezwaar. Onze vereeniging kan opwekken om bij ge lijken prijs het binnenlandsch product te koopen. waardoor het door het buitenland van ons te vorderen bedrag niet onnoodig wordt vergroot en wii dus met minder ex port kunnen volstaan, maar het streven onzer Vereeniging beweegt zich niet op het gebied van export-bevordering. En toch is die exportvergrooting noodig bij een met 100 000 's jaars toenemende bevolking, die tal van artikelen als katoen, graan, thee, petroleum, enz. niet of in onvoldoende hoe veelheid kan voortbrengen en die dus moet invoeren en moet betalen. Maar om te kunnen betalen zonder te verarmen, moet er uitvoer zijn. Hoe krijgen we nu dien uitvoer? Inplaats van het stelsel van den eenzij- digen vrijen invoer, op de basis van meest begunstiging, dat buitengewoon schadelijk en wetenschappelijk onjuist is, moet wor den gestreefd naar de bevordering van den Vrijhandel dat is het stelsel, waaronder de goederen wederzijdsch vrij kunnen worden in- en uitgevoerd Wij zoud a die wederzijdsche vrije uit wisseling van producten kunnen hebben met onze koloniën, wij zullen ze moeten zoeken bij Engeland, wij moeten het aan bieden aan landen die met ons weder zijdsch de tarieven willen verlagen. Er is nog een bijzondere reden waar om Nederland dien weg uit moet. Neder land is het land dat de laagste rechten heeft. Indien Nederland met andere landen overeenkomt bijvoorbeeld de rechten op fabrikaten wederzijdsch op te heffen of te brengen op 5 dan offert Nederland veel minder op dan de andere landen en is te vens het voordeel der rechtenvermindering voor de Ned exportindustrie veel grooter dan voor de buitenlandsche industrieën. Zonder vrijen uitvoer is het streven on zer Vereeniging wel is waar nuttig en hoogst noodzakelijk maar kan dit streven Nederland niet tot volledigen bloei bren gen. om uit de malaise te komen zij dus voor Nederland de leuze: Voor Vrijhandel tegen Eenzijdigen vrijen invoer. Daarna bracht de algemeen secretaris penningmeester de heer H. F. R. Snoek verslag uit van de werkzaamheden der ver eeniging gedurende het eerste halfjaar van 1932. Halfjaarlijksch verslag van den secretaris. Het volgende is er aan ontleend: De belangstelling voor doel en werken onzer Vereeniging is wel zeer sterk toege nomen en gedurende het afgeloopen half jaar werd dan ook onder hoogen druk ge arbeid. Van ons bekend vlugschriftje, waarin een en ander omtrent doel en werken der Vereeniging wordt meegedeeld, werden 71.000 exemplaren verspreid. Van onze wandkaarten die men hoe langer hoe meer in winkeluitstallingen en wachtkamers aan treft, gingen 20.540 exemplaren de deur uit. de strooibiljetten ijie bij onze openlucht voorstellingen worden rondgedeeld, bereik ten het cijfer van ruim 150.000 terwijl voor de serie nieuwe sluitzegels zeer groote belangstelling bestaat, ongeveer 260.000 exemplaren daarvan werden sedert de en kele weken geleden waarop deze serie het licht zag. verzonden. Onze tijdschriften .Nederlandsch Fabri kaat" en „Nederlandsch Fabrikaat in Ned. Oost- en West-Indië bereikten een geza menlijke maandeliiksche oplage van ruim 9000 exemplaren Gedurende de eerste zes maanden van het jaar werden door of met medewerking van het bestuur onzer Vereeniging. 119 in- dustrieele filmvoorstellingen gehouden, daarbij gebruik makend van het industrieel filmarchief der Vereeniging, Verder hebben in totaal 70 reizende schooltentoonstellingen plaats gehad. In een oplage van 60.000 exemplaren werd een industrieel kwartetspel, in samen werking met een tiental fabrikanten uitge geven. waarvoor een ongedachte belang stelling bleek te bestaan, wat ten gevolge had. dat onmiddellijk nadat de eerste serie van dit spel was uitgekomen, de uitgave van een tweede serie, eveneens van 60 000 exemplaren, ter hand werd genomen, welke tweede serie binnen enkele weken het licht zal zien. Dat hoe langer hoe meer het pu bliek zelf bij voorkeur Nederlandsche fa brikanten in steeds toenemende mate be langstelling wordt getoond voor het natio- naliteitskenmerk „V.N.F." der Vereeniging. Gedurende het eerste halfjaar werd 610 maal inlichtingen verstrekt. 252 betreffen de afzet van Nederlandsch fabrikaat hier te lande en 358 maal betrekking hebbend op afzet, in het buitenland. Het is een verheugend verschijnsel, dat de handeldrijvende middenstand hoe lan ger hoe meer medewerking toont; in dit verband kan worden gewezen op de tal rijke „Nederlandsch fabrikaat weken" die in samenwerking met onze Vereeniging werden georganiseerd. Zooals bekend heeft Z. E. de Minister van Economische Zaken en Arbeid op de begrooting een bedrag van f. 100.000 ge bracht met de bedoeling dat deze som wordt besteed voor het maken van een krachtige propaganda tot het gebruik van Nederlandsche artikelen. De begrooting, is. zooals men weet door de beide Kamers der Staten Generaal goedgekeurd. Voor zooverre mogelijk, heeft ons Be stuur zijne plannen gereed. Het is te ho pen dat de uitvoering thans zoo snel mo gelijk zal kunnen geschieden in verband met de kommervolle toestanden die in het Nederlandsch bedrijfsleven heerschen. Het jaarverslag werd onder dankzegging goedgekeurd. Volgens het finantieel verslag was het afgeloopen jaar in geldelijk opzicht niet gunstig, zoodat er een nadeelig saldo is van f. 1302.13 ondanks het feit, dat het ledental zich met 1178 uitbreidde. De kascommissie, bestaande uit de heeren S. van Hoogstraten, J. L. W. C. von Weiier en H. C. Obreen adviseerde tot déchargeverleening, waartoe werd be sloten. Hierna was de bestuursverkiezing aan de orde. Ir. J. van Dusseldorp, die aan de beurt van aftreden was, zag zich wegens gezondheidsredenen genoodzaakt zijn functie neer te leggen. Mr. Hogerzeil me moreerde kortelijks de vele en groote ver diensten van den scheidenden president, welke het Hoofdbestuur aanleiding gaven den heer van Dusseldorp voor te dragen voor het eerelidmaatschap. De vergade ring hechtte hieraan door een hartelijk applaus hare instemming. In de bestaande vacature werd als lid van het H. B. gekozen de heer F. K. van der Berg. oud-president van de Ja- vaasche Bank. De heer Hogerzeil sprak tenslotte wor den van hartelijken dank tot het bestuur der afdeeling Leiden voor de ondervonden medewerking en de ontvangst. Bij de rondvraag wees de heer Willem C. Brouwer op het verouderde uiterlijk van het vereenigingsorgaan; de afdeeling Haarlem verzocht meer propaganda door middel van het woord en beschikbaarstel ling van propaganda-materiaal. Het pro gramma van actie ware het beste bijv. eens per jaar te bespreken op een bijeen komst van de secretarissen der voornaam ste afdeelingen met den heer Snoek. Ten slotte verzocht'hij de contributie-afdracht te willen verminderen van 60 tot 50 pro cent. Mevrouw Janssen uit Den Haag hield een uitvoerig pleidooi voor het ge bruik van Nederlandsch fabrikaat en vroeg op alle artikelen herinneringstee kenen te willen aanbrengen, zoodat ieder een direct weet, dat het Nederlandsch fabrikaat is. Mevr. RomijnSjollema, presidente der afd. Leiden van de Ned. Ver. van Huis vrouwen. ondersteunde dit verzoek en verzocht de medewerking der vereeniging teneinde de Nederlandsche industrie meer rekening te doen houden met den smaak der Nederlandsche Huisvrouwen. De heer Hartman iDen Haag) verzocht terdege toezicht van het H. B„ dat geen buitenlandsche artikelen in den handel worden gebracht onder de uiterlijke ken- teekenen van Nederlandsch Fabrikaat. Deze spreker verheugde zich over het enthousiasme der huisvrouwen voor het Nederlandsch fabrikaat, al wijzen zijn ondervindingen in tegenover gestelde richting.. Waar hij veel prijs stelt op contact met de Ver. van Huisvrouwen be- BINNENLAND. Jaarvergadering van de Ver. „Neder landsch Fabrikaat" te Leiden. (1ste Blad), Praeadviezen ter vergadering der Ver eeniging van Nederl. Gemeenten (Binnen land, 3de Blad). Ernstig auto-ongeval in Limburg. Twee dooden, vier gewonden. (Laatste Berich ten, le Blad). BUITENLAND. Een nieuwe hoopgevende phase ter con ferentie van Lausanne (Buitenland 2de Blad en Tel. 1ste Blad). Kabinets-erisis in Zuid-Slavië (Buiten land, 2de Blad). Het program der democraten in Amerika (Buitenland, 2de Blad). val hij de benoeming van een vrouw in het bestuur van harte aan. Daarna hield de heer K. v. d. Veer van het Koloniaal Instituut te Amsterdam een rede over; „Het Industrialisatievraagstuk voor Nederlandsch-Indië". Het industrialisatievraagstuk van ons overzeesch gebiedsdeel vertoont een sa menstel van problemen, die voor een groot deel zoo geheel vreemd zijn aan de econo mische puzzle, waarvoor we hier komen te staan, dat het nauwelijks mogelijk is een parallel te trekken tusschen de fabrieks nijverheid hier en de opkomende industrie in het eilandenrijk in het verre Oosten. De structuur van de Inlandsche maat schappij met zijn intensieve cultuur en zijn verbijsterende bevolkingsdichtheid is niet vergelijkbaar met Europeesche bevolkings centra. Naar onze Westersche opvattingen ont breekt daar de harmonische ontwikkeling. De gildentijd werd niet doorgemaakt, het ambacht ontwikkelde zich niet uit de zelf voorziening in behoeften aan woning en kleeding. Het zal u moeilijk zijn u een millioenen- volk voor te stellen practisch zonder tim merlieden. metselaars en schilders, maar het zal U gemakkelijk zijn te begrijpen, dat in zoo'n maatschappij het vestigen van een industrie een andere zaak is dan hier. Door onze aanwezigheid in Indië ont stond saamgestrengeld met de Inlandsche maatschappij een Westersche maat schappij met geheel andere verhoudingen, geheel andere idealen, geheel andere werk methoden. Die twee kwamen door elkan der beiden tot grooter kracht en ruimer veld zonder ooit ineen te vloeien. Oost bleef Oost en West bleef West. Het Oosten verstaat niets van ons jagen en aanvaardt daarvan niets. Het Oosten verafschuwt dat drijven en zwoegen om steeds meer, wanneer het onontbeerlijke er is. Het Oosten ziet met verbazing onze verdwazing aan. Het Oosten, dat in vrome stemming de ziel verheft tot zijn Schepper om te smeeken om een hart, dat geen last dier is van begeerten. Het Oosten, dat de hoogste zaligheid vindt in het dooden van het verlangen, het Oosten, dat het stoffe lijke kent als het grove, waarvan de ziel zich heeft los te maken, wil ze in geluk zaligheid versmelten in het hoogste. Het Oosten, dat alle zorgen wegredeneert door verleden noch toekomst te kennen. Gij begrijpt, hoe alle economische vraag stukken voor een Oostersch volk verschil len moeten van de onze. dat de industriali satie voor wie behoeften doodt, een geheel Foto Bleuzé. Het hoofdbestuur der Ver. „Nederlandsch Fabrikaat", welke heden hier ter stede in jaarvergadering bijeen kwam. Van rechts naar links de heeren; J. W. J. baron van Haersolte, B. I. Eelkema, B. Hoyng, H. F. R. Snoek (secretaris-penningmeester), mr S. J. Hogerzeil (wnd. voorzitter); daarachter staand H. K. Pel, en mr. J. M. Croockewit.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1