73ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 29 Juni 1932 Tweede Blad No. 22169 RECHTZAKEN. BINNENLAND. DE UNIVERSITEITS FEEST EN TE AMSTERDAM. De hoogleeraren begeven zich naar het Concertgebouw ter bijwoning van de plechtige Senaatszitting. DE UNTVERSITEITSFEESTEN TE AMSTERDAM. Gistermiddag is in het Concert gebouw een plechtige Senaatszitting gehouden. Een overzicht van de zaal tijdens de atting. zonderen tijd inbreuk op de gemeentelijke autonomie kan gaan. Qui commande paye; het is te begrijpen dat als de regeering financieelen steun verleent, zij recht van bemoeiing eischt. Deze tijd eischt groote centralisatie. Echter daar vindt men een zekere inbreuk op de zelfstandigheid der gemeenten. Spr. gelooft dat wij dit gerust kunnen erkennen, maar, voegde hij er onmiddelijk aan toe, dat de autonomie een kostelijk goed is niet alleen voor de gemeente, maar ook voor de regeering. Spr. hoopte dat er overeenstemming zal kunnen worden be reikt tusschen regeering eenerzijds en de gemeenten anderzijds over de punten waarin inbreuk op de autonomie noodza kelijk en derhalve geoorloofd is, maar er zal moeten worden gewaakt tegen al te grooten ijver van rijksbureaux om de ge meenten aan banden te leggen. In dit alles heeft de vereeniging een belangrijke taak. De organisatie is gezond; het ledental neemt toe en heeft thans het aantal van 934 bereikt, omvattend 96 pet. der bevolking. Ook de bureaux van de vereeniging mogen zich in een toenemen- den groei verheugen. De geest onder het personeel ls uitstekend, bij het bestuur leeft een sterk besef van eenheid. Spr. richt ten slotte een woord van dank aan het bestuur en aan het personeel, in het bijzonder aan den directeur. Daarbij herinnerde hij aan het feit dat kortge leden de vereeniging 20 jaar heeft bestaan en het registratuurbureau 10 jaar. Spr. ein digde met den wensch dat de vereeniging nog vele jaren moge werkzaam zijn tot heil van de gemeenten en tot versterking van de aandracht van het land. Op voorstel van den voorzitter werd aan de Koningin een telegram van hulde ge zonden. Daarna bracht de heer J. G. Jansonius, burgemeester van Leeuwarderadeel na mens de commissie belast met het onder zoek van de notulen over 1931 en met het nazien der rekening en verantwoording over dit jaar verslag uit. Hij stelde voor alles onveranderd goed te keuren, welk voorstel de vergadering goedkeurde. Tot leden der commissie tot het nazien der notulen enz. over 1932 werd benoemd mr. L. B. J. van Oppen, burgemeester van Maastricht, A. J. van Gerrevink, burge meester van Oegstgeest en mr. G. J. Bis schop, burgemeester van Hoorn. In de vacature, ontstaan door het uit treden van de heeren Th. de Jong Tzn. en A. Jongbloed en door het aftreden van mr. Wendelaar en M. W. J. Coenders, welke heeren niet herkiesbaar waren, werd ge kozen de heer G. H. H. Habeas, burge meester van Kerkrade, W. J. H. Hoen, bur gemeester van Warffum, mr. J. Bothenius Lohman, burgemeester van Assen en P. v. Rees, burgemeester van Papendrecht. Het jaarverslag gaf geen aanleiding tot be sprekingen. Voorts kwamen enkele punten van huis- houdelijken aard aan de orde. Bij de rondvraag kwam ter sprake de positie van de noodlijdende gemeenten. Aan het einde van de vergadering bracht mr. F. J. van Lanschot, burgemees ter van den Bosch, hulde aan den aftre denden voorzitter. Deze dankte voor de vriendelijke woorden en meende intus- schen in dezen kring wel openhartig te mogen verklaren dat een deel van dezen dank terugviel op de directie en het bureau van de vereeniging. NEDERL. BANKETBAKKERSVEREEN. Jaarlijksche vergadering te Hilversum. De Nederlandsche Banketbakkersvereeni- ging heeft gisteren haar algemeene ver gadering gehouden te Hilversum. Des morgens heeft de voorzitter, de heer W. Berkhoff, namens de vereeniging een krans gelegd op het <p-af van den heer J. Boerhout, in leven redacteur van het orgaan. De openingsrede getuige van veel strijd in het afgeloopen jaar. vooral tegen de Winkelsluitingswet. Het jaarverslag vermeldt een toeneming van het aantal leden, dat 31 December 1931 905 bedroeg. Verschillende verslagen wer den uitgebracht en goedgekeurd. Tot hoofdbestuursleden zijn herkozen de heeren J. W. Hilbron Jr., J. M. Polak en M. M. Weyl. De heeren K. H. Jager en W. Eernstman werden herkozen tot leden in het bestuur van het vereenigings- en plaatsingsbureau; de heeren H. Ji. Weyers en Jac. Meerman tot leden in het bestuur der vakschool en gekozen de heer K. H. Jager, de heer W. Berkhoff tot lid der historische commissie en gekozen werd tot lid van de commissie voor het officieele or gaan de heer J. J. M. Lentink te Brammen. Inzake een al of niet aansluiting bij het Eerste Nederlandsch Middenstands ziekenfonds kwam men nog niet tot een definitief besluit. Behandeld werd een voorstel Haarlem om wederom een uniform getuigschrift ter beschikking van de leden te stellen. Aan het H. B. werd in deze opgedragen een onderzoek in te stellen op welke wijze het best aan het verlangen van Haarlem kan worden tegemoet gekomen. Inzake het vieren van den Moederdag op elen vasten datum werd nog geen definitief besluit genomen. Wel verklaarde de groote meerderheid zich voor een vasten datum. De algemeene vergadering keurde goed, dat de Nederlandsche Banketbakkersver- eeniging voor de vereeniging het Kamphuis aanvaardt 2 H.A. grond voor het te stichten kampeerhuis in de gemeente Lunteren. De begrooting, in ontvangsten en uitgaven een bedrag van f. 8050 aanwijzende, werd goed gekeurd. Het volgende jaar zal men te Arnhem vergaderen. Bij de rondvraag is zeer langdurig ge sproken over de gevolgen van de Winkel sluitingswet. (N.R.Crt.). 0 HET TRAMCONGRES TE DEN HAAG. Het gemeentebestuur van den Haag heeft gisteravond na een technische zitting de deelnemers aan het Internat. Tramcongres in de eerehal van de Indische tentoonstel ling ontvangen. De gasten werden welkom geheeten door den voorzitter van het ten toonstellingscomité, oud-minister Weiter, die in een korte rede de beteekenis van de expositie schetste. Zijn toespraak werd beantwoord door den heer de Lancker, president der Uniau. Vervolgens werd gamelangmuziek ten gehoore gebracht, terwijl aan buffetten thee werd geserveerd. Op het terrein der tentoonstelling gaf de Haagsche tram harmonie onder leiding van den heer Jac. ter Hall een muziekuitvoering. De deelnemers aan het 23e Tnt.-Tram- wegcongres zijn hedenochtend ruim half tien per extra-trein van het Holl. Spoor station te Den Haag naar Amsterdam vertrokken tot het brengen van bezoeken aan het Kol. Instituut waar de heer S. A. Reitsma (oud-afdeelings-chef van de Ned.-Ind. Spoorwegen) een lezing houdt over de Staatsspoorwegen en de tramwe gen in Ned.-Indië; aan Artis (waar het Amsterdamsche Gemeentebestuur een noenmaal aanbiedt) en aan het Rijks museum en tot het maken van een vaart door de grachten en havens. In extra trams wordt van het Amsterdamsche Sta tion naar het Kol. Instituut gereden. DE TELEGRAMMEN VAN DEN EX-KEIZER. De af deeling Maastricht van den R.K. Vredesbond in Nederland heeft een tele gram gezonden aan den voorzitter van den Ministerraad, waarin zij ernstig pro testeert tegen schending gastvrijheid ex- Keizer van Duitschland en het vertrouwen uitspreekt, dat maatregelen genomen wor den tegen oorlogszuchtige uitlatingen. o SPOORWEGNIEUWS. Naar wij vernemen zal door de Directie der Ned. Spoorwegen een belangrijke wijzi ging in het vervoer van bestel en stuk goederen per spoorweg gebracht worden. Men zal een commissie benoemen die zal voorbereiden om het goederenvervoer geheel over te brengen naar de A.T.O. Komt deze regeling tot stand, dan zal dit tengevolge hebben dat veel administra tief en ander spoorwegpersoneel overcom pleet komt. Naar wij vernemen zal er voorloopig geen wjjziging in de toekenning van kinder toeslag bij de Ned. Spoorwegen gebracht worden. De directie der Ned. Spoorwegen wil de Personeelraad zooveel mogelijk tege moet komen als de financiën der Maat schappij dit toelaten. FLIKKERLICHT BIJ ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Naar wij vernemen zullen alle onbe waakte overwegen bij de Ned. Spoorwegen van flikkerlicht voorzien worden wat cp zeer groote afstand reeds goed zichtbaar is. Verschillende proefnemingen hebben uitstekend voldaan. VERSPREIDE BERICHTEN. Te Nijmegen is in den ouderdom van 64 jaar overleden de heer P. J. Brabers. notaris te Vierllngsbeek. KANTONGERECHT ALPHEN. Door het kantongerecht alhier werden de navolgende verstekvonnissen gewezen wegens overtreding van de motor- en rij - wielwet. J. S. te Delft f. 5 subs. 2 d.; G. J. v. d. M. f.4 subs. 2 d.; G. S. te Koudekerk idem; C. L. te Hazerswoude 2xf.4 subs. 2x2 d.; W. v. d. W. te Boskoop f. 5 subs. 2 d.; A. den U. Boskoop idem; A. D. te Nieuwveen idem; A. S. te Boskoop f.4 subs. 2 d.; J. W. J. te 's-Gravenhage f. 10 subs. 4 d. Overtreding der arbeidswet: S. M. te Bodegraven f. 5 subs. 2 d.; W. B. idem 2xf. 3 subs. 2x2 d.; P. R. te Hazers woude 2xf. 3 subs. 2x2 d. Overtreding van art. 453 wetb. v. strf. J. C. D. zonder be kende woon- of verblijfplaats hier te lande f. 6 subs. 4 d.; P. J. idem f. 10 subs. 4 d.; Boterwet: J. v. L. f. 20 subs. 8 d. Overtr. stoomvaartwet: J. M. H. te Ter-Aar f. 5 subs. 2 d. Overtreding der politieverorde ning der gemeente Koudekerk H K. zon der bekende woon- of verblijfplaats f. 4 subs. 1 d.; idem der gemeente Rijnzater- woude J. S. F. te Leimuiden f. 5 subs. 2 d.; Terzake wegens overtr. van het Kon. be sluit van 27 Juli 1887: J. C. de B. te Bos koop f4 subs. 2 d. Regl. v. politie Aarka- naal-A. B. te Maassluis f.5 subs. 2 d. Waar geen woonplaats is vermeld, wonen veroor deelden te Alphen a. d. Rijn. DE OVERVAL TE NIJMEGEN. De Arnhemsche Rechtbank eischte in de zaak tegen een 27-jarigen schoenmaker en een 37-jarigen bakker uit Nijmegen, die in den nacht van 21 op 22 April een roof overval pleegden op den Groesbeekschen- weg en daarbij een bejaarden man. die met een dochter alleen woonde, in zijn huis overviel, vijf jaar gevangenisstraf tegen leder der verdachten. BRIEF UIT EEN DOSSIER WEGGENOMEN? Bij het Amsterdamsche Gerechtshof dat de bekende zaak tegen een gewezen Haag- schen advocaat opnieuw berechtte heeft de procureur-generaal opnieuw een jaar ge vangenisstraf geëischt met aftrek van voorarrest. NIEUWE UITVOERCONTINGENTEER1NG Bepaalde ledersoorten naar Frankrijk. Bij beschikking van den minister van Economische Zaken en Arbeid is bepaald, dat met ingang van 1 Juli vallen onder de regeling van den uitvoer naar Frank rijk: lakleder, rundbox en andere groote bewerkte huiden, kalfsvellen. Belast met het uitgeven der certificaten is mr. W. P. M. van der Loo te 's-Graven- hage, en, bij diens ontstentenis, mr. H. Th. Schaepman te 's-Gravenhage. Zij zijn aangewezen als comptabelen in den zin der Comptabiliteitswet 1927. De minister heeft ingesteld een commis sie voor den uitvoer naar Frankrijk van leder. Benoemd zijn tot leden dier commissie de heeren Ch. J. van der Aa, te Oisterwijk; L. S. Gompen, te Amsterdam; mr. W. P. M. v. der Loo te 's-Gravenhage; L. J. Uyten- daal, te Reijen; L. F. Verwoerd, te Bla- ricum. Aangewezen is als voorzitter dier com missie de heer L. F. Verwoerd, te Blaricum. De hoeveelheid goederen voor den uit voer waarvan iedere exporteur uitvoercer- tificaten kan ontvangen, wordt berekend naar de hoeveelheid dier goederen, welke hij uitvoerde gedurende het tijdvak van 1. Januari 1928 tot 1 Januari 1932. Het bedrag ter bestrijding van de kosten, aan het afgeven de certificaten voor den uitvoer van leder verbonden, is vastgesteld op 7'/s cent per K.G.. met een minimum van f. 2.50 per certificaat. o VER. VAN NEDERL. GEMEENTEN. Jaarlijksche vergadering te Hilversum. Gisteren is de algemeene vergadering van de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten te Hilversum gehouden, bijge woond door vertegenwoordigers van 300 leden van de vereeniging. Den avond te voren waren de leden ten stadhuize ont vangen. De voorzitter, mr. W. C. Wendelaar, burgemeester van Alkmaar, wees in zijn openingsrede op de zeer bijzondere tijds omstandigheden, waarin de gemeenten verkeeren. De moeilijkheden zullen zich nog verscherpen bij het opmaken van de nieuwe begrooting voor 193a. Echter zal men het beleid niet door vrees moeten 'sten beïnvloeden. De door het Rijk te treffen maatregelen zullen met zachtheid moeten worden toegepast. Spr. kwam dan tot het vraagstuk van de autonomie der gemeenten en dacht daarbij terug aan hot juist te Londen gehouden internatio nale gemeentecongres. Daar kwam tot uiting dat vTijwel in alle landen dezelfde moeilijkheden door de gemeenten worden ondervonden. Overal ziet men denzelfden strijd over de vraag hoe ver in dezen bij AFDOENDE MAATREGELEN. De Berlijnsche politie heeft uitgebreide maatregelen getroffen, om bij voorko mende ongeregeldheden onmiddellijk paraat te zijn. Watertanks doorkruisen de stad, om indien noodlg, in wer king te kunnen worden gesteld tot het uiteenspuiten van de menigte. SPORTPRESTATIE. Mevrouw Brouwer is gistermorgen te 8.45 uur van Hoek van Holland gestart en heeft vandaar gezwommen naar Scheveningen, waar zij om 11.30 uur is aangekomen. Bij aankomst werd haar door een nichtje bloemen aangeboden.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 5