LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 29 Juni 1932 SPORT. SPREEKCEL. TELEGRAMMEN. DUITSCHLAND. Rijksraad keurt begroeting goed - Nieuwe botsingen - Wat wil de Stahlhelm? De Rijksraad heeft de begrooting voor 1932 goedgekeurd. De algemeene rapporteur, Ministerial- director dr. Brecht, wees erop, dat het to taal deficit thans 1690 millioen R.M. be draagt. Dit deficit zou in dezen crisistijd niet zoo zeer behoeven te verontrusten, in dien voor de toekomst slechts een gezonde ontwikkeling was gegarandeerd. Dit is evenwel ondanks alle bezuinigingsmaatre gelen niet het geval. In het verder verloop van zijn uiteenzet ting zeide de rapporteur nog, dat „men in Duitscliland de voorstelling, welke ook te Lausanne ingang heeft gevonden, als zou den onze binnenlandsche schulden aan merkelijk lager zijn dan die van Engeland en Frankrijk en ons een bevoorrechte posi tie zouden geven bij de concurrentie op de wereldmarkt, volkomen onjuist noemt," De binnenlandsche oorlogs- en vooroor logsschulden waren even hoog of zelfs nog hooger dan die van Engeland en Frank rijk. Milliarden goudmark aan dergelijke schulden zijn door de inflatie tot mini male waarden teruggebracht. In Dultschland is. aldus dr. Brecht. veel vuldig de omgekeerde meening verspreid: Wij zouden beter kunnen concurreeren. in dien wij onze binnenlandsche schulden niet zoo meedoogenloos zouden hebben ge schrapt. Dit gebeurde evenwel niet uit on wil, doch uit onmacht om te betalen, aan gezien wij niet in de gelegenheid waren, zooals in Engeland meer dan 40 pCt. of, zooals in Frankrijk, meer dan een vierde der belastingontvangsten ten goede te doen komen aan de binnenlandsche credi teuren. Het was, duidelijk gezegd het bin nenlandsche' bankroet ten gevolge van den oorlog en het verdrag van Versailles. Een faillissement kan onder zekere omstan digheden een voordeel zijn voor de debi teuren. maar het faillissement eener maat schappij is voor de aandeelhouders zeer zeker geen voordeel, zelfs Indien zij zelf de voornaamste crediteuren zijn en indien oudere vorderingen met preferentie wor den behandeld Wat de bezuinigingen betreft, deelde de rapporteur nog mede. dat voor de binnenl. uitgaven van het Rijk nog ongeveer twee milliard zijn overgebleven Hiervan komen 744 millioen op de nieuwe weermacht 934 millioen voor sociale en 272 millioen voor economische doeleinden. Voor zijn binnen land heeft Duitschland derhalve aldus dr. Brecht minder beschikbaar dan Frankrijk Engeland en Amerika alleen reeds voor hun weermacht uitgeven. De Saksische Landdag heeft zich giste ren beziggehouden met voorstellen, die ge richt waren tegen de Jongste noodverorde ning der Rijksregeering Een communisti sche motie van wantrouwen tegen de Riiks- regeering werd met 44 tegen 27 stemmen en 6 onthoudingen aangenomen De natio- naalsocialtsten waren bij de stemming niet aanwezig. Hindenburg heeft den Rijksminister van Binnenlandsche Zaken baron von Gayl ontvangen voor een bespreking over de aanhangige binnenlandsche kwesties. Hitier heeft zich In een rede te Muen- chen opgeworpen als kampioen voor de rijkseenheid. Dit naar aanleiding van het verzet der Zuid-Duitsche landen. Over de bijeenkomst van de ministers der landen meldt de „Germania" nog dat de ministers de aanvullende noodverorde ning der Rijksregeering tot algemeene op heffing van het uniform- en demonstra tieverbod nauwgezet hebben overwogen. Daarbij ls gebleken, dat de landen een parig de maatregelen van de Rijksrcgee- rlng van de hand zullen wijzen. Tegen de bepalingen van de nieuwe noodverordening zijn ernstige bezwaren ingebracht: de ver antwoordelijkheid voor de In de noodver ordening vervatte maatregelen berust, vol gens de landen geheel bil de Rilksregee- ring. Botsingen hadden plaats te Berlijn, Leip zig. Duisburg en Strassfurt bji Anhalt. waar 3 dooden vielen cn 7 gewonden. Te Kiel drongen vrouwen en kinderen van werkloozen onder leiding van een com munistisch raadslid het stadhuis binnen, waaruit de politie hen verdreef. Gisteren heeft de eerste bondsvoorzitter en stichter van den bond van frontsoldaten Stahlhelm", Franz Ssldte, voor de micro foon gesproken over den Stahlhelm en zijn wil voor staat en volk, In zijn Inleidend woord legde Soldte. er den nadruk op dat hij bewust den 28 Juni heeft gekozen om te spreken, aangezien on dezen dag het herstelverdrag van Versailles werd onder teekend. dat niet alleen de wortel betee- kent van het ongeluk van Dultschland, doch van de geheele wereldcrisis. Hij zeide voorts om.: De Stahlhelm hoeft van het begin af aan dit immoreel verdrag bestre den en zal het. zoolang het blliit bestaan, bestriiden. Want de Stahlhelm zelf is het levendige protest tegen dit verdrag. Het bewind dat in 1918 na de omwenteling vrij heid en brood beloofde, heeft dit niet kun nen verzorgen. Ondanks alles hebben wij evenwel niet toegegeven. Wie de vrijheid voor zijn vaderland wil bevechten, moet zelf vrij zijn. Daarom moet de Stahlhelm vrij zijn van alle invloeden en machten. Het levensrecht van de natie en de strijd om de binnen- en buitenlandsche vrijheid van Duitschland, bliiftde kern van het Stahlhelm program. Wij striiden voor Dultschlands vrijheid, aldus Seldte. Wij willen niet aanvallen, wi.i willen slechts verzekeren wat ons toebehoort. En wij moeten terug hebben, wat men ons ontno men heeft. Wij willen geen nieuwen oor log. juist omdat wij frontsoldaten hem hebben meegemaakt Doch heeft men ons noodig voor de verdediging van het vader land. dan is de Stahlhelm van zelfsprekend ieder oogenblik bereid. De Stahlhelm zal gaarne met alle natio nale groepen en partijen samenwerken, die hetzelfde als deze organisatie nastreven. o CHINA. DE douanekwestie in Mantsjoerije. De ambassadeurs van Frankrijk, Italië en de Sovjets hebben een bezoek ge bracht aan den onderminister van bui tenlandsche zaken te Tokio om inlichtin gen te vragen nopens de douane in Mantsjoerije De onderminister antwoordde hen even als aan den Britschen gezant, dat Japan zou trachten tot een minnelijke schikking te komen. ZWEMMEN. ZWEMINRICHTING ,DE ZIJL". Woensdag 13 Juli te 7 uur nam. zullen er in de zweminrichting „de Zijl" Volks wedstrijden worden gehouden, waarbi) ook eenige Leidsche kampioenschappen wor den verzwommen. Het programma vermeldt de volgende nummers: 25 M. vrije slag meisjes tot 13 jaar; idem voor jongens. 50 M, vrije slag meisjes 1316 jaar; idem voor jongens. So M. schoolslag dames; idem voor heeren. 50 M. vrije slag heeren. 50 M. rugslag heeren. 30 M. reddingszwemmen, waarvan 20 M. met drenkeling voor Dames en Heeren. 50 M. schoolslag Dames. Kampioen van Lelden. 50 M. rugslag Dames. Kampioen van Lelden. 100 M. schoolslag Heeren. Kampioen van Leiden. Waterpolo-wedstrijd de Zijl II—??? De inschrijving sluit Zaterdag 9 Juli. WATERPOLO. DE ZIJL II—L.Z.C. IV 4—0. Gisterenavond speelde De Zijl II tegen L.Z.C. IV een competitiewedstrijd voor de res. 3e kl. van den N.Z.B. De Zijl heeft twee invallers. De L.Z.C.-ers zijn na het uitzwemmen het snelst, en beginnen met het doel van de gastheeren te verkennen. Wanneer F. v. d. Mark Fzn. in de achter hoede den bal vrij krijgt, weet hij na mooi opzwemmen de eerste goal te maken. Het spel gaat gelijk op en neer; aan weers kanten hebben enkele ongevaarlijke aan vallen plaats. Als de L.Z.C.-keeper treuzelt met uitgooien en een voorhoedespeler vlug Inzwemt, haalt hij den bal over de lijn. Er volgen dan weer enkele tegenaanvallen van L.Z.C., echter zonder resultaat. F. v. d. Horst schiet na opzwemmen tegen de paal. Hij weet echter den bal weer te be machtigen en doet het thans beter (30). Met dezen stand breekt de rust aan. Na de rust is het weer een gelijk opgaande strijd, met de Zijl iets meer In den aanval. L.Z.C. weet een corner te forceeren, welke echter niets oplevert De Zijl reserves krij gen eveneens een corner te nemen en doen het beter, daar F. v. d Horst met een houdbaar schot den stand op 4—0 brengt, waarmede 't einde aanbreekt. De scheids rechter kweet zich naar behooren van zijn taak. DE REINIGINGSDIENST. Een abonné verdedigt het voorstel tot verbetering van den Reinigingsdienst als noodzakelijk voor een stad als Lelden Waar inzender uitgaat van de verkeerde opvatting, dat de schrijver van „Zou de Raad het aandurven" belanghebbende is hetgeen niet het geval is! kunnen wij daarop verder niet ingaan. FRANKRIJK. Bezulninging ook op devensie Spion gearresteerd. De drie Kamer-commissies voor leger, vloot, en luchtvaart, samen vergaderd, hebben zich, na Messlmy en Rio, gedele geerden op de conferentie te Genève, ge hoord te hebben, bereid verklaard een zekere verlaging te overwegen van de militaire credieten, op voorwaarde echter, dat deze voorzichtig zijn en geen inbreuk maken op de stevigheid der nationale verdediging De minister van oorlog Boncour ver klaarde aan de pers dat de uitgave-beper- klngen, die tot stand kunnen worden ge bracht, zonder de nationale verdediging ln gevaar te brengen en die naar zijn meening in verband staan met de om standigheden en de besprekingen te Genève, een plaats zullen krijgen in de begrooting voor 1933 en ten deele in de loopende begrooting. De globale bezuinigingen op de begroo ting in haar geheel zullen hun Invloed op de diensten van het departement van oorlog slechts ln evenredigheid op het be perkingspercentage voor de andere depar tementen uitoefenen en zullen voor de begrooting van defensie belangrijker schijnen, omdat deze, indien men geen rekening houdt met de openbare schuld, ongeveer de helft van de begrooting ver tegenwoordigt. Deze bezuinigingen zullen tot stand wor den gebracht in volkomen overeenstem ming met de groote diensten van den generalen staf en het secretariaat van het rrin'isterie van oorlog. Boncour wees er trouwens op. dat Frankrijk reeds een voorbeeld van be perkingen gegeven heeft door de invoering van den éénjarigen dienst en? dat het zijne bewapeningen verder zal beperken. De politie te Parijs heeft een Pool gear resteerd, die dien naam Fantomas droeg. Hij was in het bezit van documenten, welke op de nationale verdediging be trekking hadden. Zes bevelen tot aanhou ding zijn uitgevaardigd tegen personen, die met hem in relatie stonden. o VEREENIGDE STATEN. Om het presidentschap. De huishoudelijke commissie van de Democratische conventie heeft, in tegen stelling met de bestaande bepaling, beslo ten het verkiezingsprogram vast te stellen alvorens de candidaten voor presidentschap en vice-presidentschap aan te wijzen. William Forster, communist:sch candidaat voor het Amerikaansche presidentschap is gearresteerd onder verdenking van mis dadige samenspanning. LAUSANNE EN GENEVE. GENEVE, 29 Juni (Reuter) De bij zondere commissie van de luchtvaartaf- deeling heeft een voorstel aangenomen van Amerika, waarin geconstateerd werd dat bij den tegenwoordigen stand van de civiele en militaire luchtvaart een gebruik van civiele vliegmachines voor militaire doeleinden op het verloop van de vijan delijkheden geen invloed kon oefenen. Voor het geval dat de ontwapeningscon ferentie zou komen tot een scherpere be grenzing van de militaire vliegtuigen, zou de burgerlijke luchtvaart daartegenover een militaire waarde verkrijgen. LONDEN, 29 Juni (Reuter) Algemeen gelooft men dat de Engelsche bemidde lingspogingen een verbetering van de at mosfeer tengevolge hebben gehad. De corespondent van Reuter te Lausanne zegt, dat het natuurlijk niet uitgesloten is, dat do Franschen met opzet den ernst van den toestand overdrijven om aldus druk op de Duitschers uit te oefenen. De correspondent van de „Times" meldt uit Lausanne, dat de Britsche delegatie zich in principe voorstandster heeft ver klaard van een politiek van volledige schrapping der schulden, doch de dele gatie heeft de moeilijkheden van Frank rijk erkend en tenslotte directe bespre kingen voorgesteld tussehen de Fransche en Duitsche gedelegeerden, die in geenen- deele ontmoedigend zijn begonnen. De correspondent van de „Morning Post" te Lausanne is van mcening, dat de houding van de overige gedelegeerden Frankrijk aanmoedigt krachtig vast te houden aan wat zij hun rechtvaardige elschen noemen. LAUSANNE. 29 Juni (V.-D.) Officieel wordt van Duitsche zijde medegedeeld. De voorstelling die de Fransche peis van de gisteren gevoerde onderhande lingen der Fransch, Britsche en Duitsche delegaties geeft, is misleidend. De werke lijke gang van zaken is de volgende: Reeds in zijn eerste rede in de plenaire zitting heeft de Rijkskanselier verklaard, dat het in het belang van het herstel van normale economische verhoudingen onvermijdelijk is aan het systeem der her stelbetalingen een einde te maken, en dat uit deze overweging een eindbedrag te betalen door Duitschland niet in aan merking kan komen. Ook in de particu liere bespreking tussehen de leiders der delegaties en tussehen den Engelschen eersten minister en den Rijkskanselier waar de laatste op 20 Juni jl.l tegen-over MacDonald er op wees dat Dultschland een dergelijk eindbediag niet zou kun nen betalen De motiveering hiervan is later nog schriftelijk aan MacDonald ter hand ge steld Hetzelfde geldt voor de schrapping der herstelbetalingen en het standpunt dat een elndbetahng onmogelijk ls, heeft de Duitsche delegatie reeds ingenomen, ln de directe besprekingen met de Fransche delegatie op 27 Juni jl. In de gisteren gehouden besprekingen tussehen de Britsche, Fransche en Duit sche delegatie richtte MacDonald tot den Rijkskanselier de vraag of hij te zijner tijd niet Iets doen kan om tot een oplos sing te komen. De Rijkskanselier had daarop geantwoord „het vertrouwen kan dan pas weer in de wereld hersteld wor den wanneer de overwinnaars-mogend- heden zullen besluiten de dlscrlmlninatle van het verdrag van Versailles te ver wijderen. Wanneer de gelijkgerechtigd heid van Dultschland en de veiligheid zijn hersteld, dan acht de Rijkskanselier het mogelijk, dat Dultschland zijn aandeel in de algemeene bemoeiingen tot wederop bouw der wereld-economie in den vorm van een bijdrage brengt Vanzelfsprekend wanneer het economisch evenwicht ln Duitschland en in de wereld daardoor niet ln gevaar gebracht kan worden. BALDUIN OVER IIOOVER'S ONTWAPENINGSVOORSTEL. LONDEN. 29 Juni (V. D.). Aan het slot der Lagerhuisdebatten, die tot gisteravond zeer iaat duurden, eischte de leider van de oppositie George Lansbury. dat de regee ring zou mededeelen. wat haar standpunt was ten aanzien van de Ontwapenings voorstellen van Hoover, die de grootste plannen van dien aard waren, die tot nog toe waren gedaan. Het was van 't grootste belang, dat de Ontwapeningsconferentie en de conferentie van Lausanne, die nauw met elkaar1 verbonden zijn, resultaat zouden opleveren. Lansbury werd namens de regeering be antwoord door Baldwin, die verklaarde zich te verheugen over de ontwapenings voorstellen van Hoover, want deze bewo gen zich naar zijn meening in een rich ting, die naar de Ontwapening moest leiden. In het Engelsche Kabinet bestond geen meeningsverschil over de voorstellen van Hoover. Baldwin hoopte, dat het Ka binet voorstellen zou goedkeuren, die, misschien niet ln denzelfden vorm, quan- titatief toch tot een even groote vermin dering der bewapening zouden leiden als door Hoover werd voorgesteld. Engeland zelf droeg verantwoordelijkheden ais geen ander land. Elke Engelsche regeering diende de ontwapeningskwestie in verband met haar verantwoordelijkheden van ver schillende standpunten te bezien, aange zien zij haar verantwoordelijkheid draagt niet alleen tegenover het Engelsche volk, doch ook tegen de Britsche volken van overzee. De Engelsche regeering wenscht, dat de voorstellen van Hoover zullen lei den tot een zoover mogelijke ontwapening. Of Hoover's voorstellen, zooals zij thans ter Conferentie liggen, de beste vorm van ontwapening voor Engeland en voor an dere landen zijn, moet nog onderzocht worden. Engeland wil deze zaak tot wer kelijk resultaat brengen. Hiervoor dient men echter tijd te hebben, want overijling is altijd gevaarlijk. Daarom zal de Ont wapeningsconferentie zoo mogelijk ver daagd moeten worden, en weer bijeen komen, zoodra het mogelijk ls voor de vele mogendheden, die mate van ontwape ning te verwerkelijken, die op grond van de voorstellen van Hoover of gelijkwaar dige voorstellen tot stand gebracht kan worden. Hoewel hij nog niet met MacDo nald had gesproken, verklaarde Baldwin, dat hij niets verklaard had, dat niet ln overeenstemming met de opvattingen van den Eersten Minister was. TERUGTREKKING DER FRANSCHE DEPOSITO'S UIT DE VER. STATEN. PARIJS. 29 Juni. (V.D;) Reeds eerder werd melding gemaakt van het voornemen van de Fransche regeering en de Bank van Frankrijk, om de Fransche deposito's uit de Vereenigde Staten terug te trekken. Naar thans verluidt zal deze maatregel worden genomen in volledige overeenstem ming met Washington, waar men de aan wezigheid van groote Fransche deposito's, die elk oogenblik teruggetrokken kunnen worden, een zoo onveilig element voor de stabilitetit der Amerikaansche financiën acht, dat men de voorkeur geeft aan het terugtrekken van deze deposito's uit de Vereenigde Staten. In welingelichte krin gen schat men de grootte van deze depo sito's op ongeveer 60 millioen dollar. DE MOORDENAAR VAN BABY LINDBERGH? PRAAG, 29 Juni. (V.D.) Uit Waag-Neu- stadtl in Slowakije wordt gemeld, dat een 3I-jarig Amerikaan, die zijn naam niet wil opgeven, zich bij de gendarmerie te Waag- Neustadtl heeft aangemeld, met de mede- deeling. dat hij de moordenaar van baby Lindbergh zou zijn, Na den moord zou hij met zes gangsters naar Londen zijn ge vlucht. waar men hun geld had nagestuurd Zij hadden zich naar Parijs begeven, en met een Durand-auto waren zij over Ant werpen en Brussel door Duitschland en Tsjecho-Slowakije getrokken om naar Sov jet-Rusland te Vluchten. In Silezië had men hem echter al zijn documenten ont stolen. Zijn vrienden hadden de vlucht voortgezet, doch hij was per autobus ver der gegaan en had zich in Waag-Neustadtl gemeld. De Amerikaan was geheel uitgeput en zakte ineen toen hti zich bij de gendarme rie had gemeld. Hij spreekt slechts En- gelsch. doch met een vreemd accent, ter wijl hij bovendien een Slavisch uiterlijk heef'. DE NIEUWE DUITSCHE NOODVERORDENING. BERLIJN, 29 Juni. (Wolff.). De Deutsche Allgemeinc Zcitung en de Vossische Zei- tung bevatten reeds eenige bepalingen uit den inhoud van de nieuwe noodverordening ter bestrijding van politieke excessen, .die heden in het Staatsblad gepubliceerd zal worden. 1 machtigt de landsregeeringen en politieke demonstraties in de open lucht te verbieden in verband met de openbare veiligheid. Die bevoegdheid is echter geen algemeene. Hierdoor worden verdergaande en algemeene bepalingen voor demonstra ties verboden buiten werking gesteld. Datzelfde geldt voor uniformverboden. De rijksminister van binnenlandsche zaken is bevoegd om eventneele nieuwe bepalin gen van landsregeeringen die een algemeen verbod of algemeen beperking van het houden van demonstraties of het dragen van uniformen inhouden, buiten werking te stellen. 2 machtigt de rijksminister van binnen landsche zaken om voor het geheele rijk of enkele plaatsen demonstratie- of uni formverboden in te stellen en op over treding van zijn bepaling straffen te stellen. f3 magtigt de politie vlugschriften die verzet tegen het wettig gezag aan sporen in beslag te nemen. 4 is een nadere bepaling van de nood verordening van 14 Juni, waardoor op hen die een demonstraties willen houden de verplichting wordt gelegd, om daartoe vergunning te vragen bij de autoriteiten, twee dc^en voordat men zich voorstelt de demonstratie te houden. Deze bepaliqg is bedoeld om te voor komen dat op hetzelfde oogenblik een fegendemonstratie georganiseerd zou kun nen worden. o NIEUWE PETROLEUMCONFERENTIE. PARIJS, 29 Juni. (Reuter). De twee de Internationale Petroleum-conferentie, waaraan vertegenwoordigers der produ centen-groepen uit Engeland, Amerika. Roemenie en Sovjet-Rusland deelnemen, is hedenmorgen alhier geopend. Het doel der conferentie is het zoeken van middelen om tot een normale prijs bepaling op de petroleummarkt te komen. De eerste Internationale conferentie is naar men weet, de vorige maand te New York mislukt. o DE TOESTAND IN CHILI. BUENOS AIRES. 29 Juni. 7 Reuter). Thans worden uit Chili bijzonderheden omtrent de omwenteling bekend, welke eerst niet door de censuur konden dringen. Te Santiago heeft 22 Juni een derde poging tot opstand plaats gehad, welke echter door colonel Lagos, met behulp van de artillerieschool en de energieke maatregelen van de regeering werd onder drukt. Cabero, een van de leden van de Junta is afgetreden. o SPOORWEGBOTSING IN ITALIË. LUGO, 28 Juni. (Reuter). Nabij Rabade heeft een botsing plaats gehad tussehen een passagiers- en een goederentrein, waarbij een persoon gedood en veertien zwaar gewond werden. De stationschefs van Lugo en Rabade zijn wegens nalatigheid gearresteerd. o DE OYERSTROOMINGEN IN ROEMENIE. BOEKAREST. 29 Juni (V.D.) Het aan tal personen dat tengevolge van de uit breiding van de overstroomingen in het Noorden van Moldarie en Besarabie dak loos is wordt op 20.000 geschat. Verschillende steden o.a. Jany en Cer- nautzie zijn door het water geheel gelsso- Ieerd. Tal van huizen zijn door het water ondermijnd ingestort, waarbij verschei dene slachtoffers zouden zijn gedood of gewond. De Roemeensche regeering heeft een voorloopige hulpfonds van 10 millioen lei beschikbaar gesteld voor de leniging van den eersten nood. TUSSCHENTIJDSCHE VERKIEZING IN ENGELAND. LONDEN 29 Juni. (Reuter). Bij de tus schentijdsche verkiezing te Montrose is dë nationaal-Iiberaal gekozen, doch de meer derheid over de Labour-candidaat waë meer dan 11.000 stemmen minder. o ONWEER TE STUTTGART. STUTTGART. 29 Juni (V.D.). Gister avond woedde boven Stuttgart een hevië onweer, dat gepaard ging met hevige hagelbuien en een wolkbreuk, waardoor tal van straten onder water kwamen te staan. Aan de oogst in de omgeving werd veel schade aangericht. TEGEN VERSAILLES. BERLIJN, 29 Juni (Wolff) In verband met den 13en verjaardag van de onder- teekening hebben hier gisteren verschei dene demonstraties plaats gehad tegen het Verdrag van Versailles. Ook de Duitsche Studentenbond hield een bijeenkomst, welke ook werd bijge woond door den nationaal-soctallstischen Landdag-afgevaardigde Prins August Wilhelm. 6 o DE AMERIK. SPOORWEGEN. NEW-YORK, 28 Juni. (Reuter). De moeilijke toestand van de Amerikaansche spoorwegen blijkt duidelijk uit de inkom sten van de 66 voornaamste spoorweg maatschappijen. De netto-ontvangst van deze maat schappijen bedroeg gedurende de maand Mei gezamenlijk 11.359.000 dollar tegen 38.637.000 dollar in Mei 1931. o HONGERSNOOD IN POLEN. WARSCHAU, 29 Juni (Reuter). Oost- Polen wordt door hongersnood geteisterd. De ministerraad heeft gisteren besloten omvangrijke hulp te organiseeren. In het getroffen gebied zijn ziektegeval len geconstateerd, welke een gevolg zijn van ondervoeding. o BEZUINIGING IN AMERIKA. NEW YORK, 29 Juni. (Reuter). De Se naat heeft een wetsontwerp aangenomen, waardoor 150 a 175 millioen dollar op de begrooting wordt bezuinigd. Deze bezuiniging wordt voornamelijk verkregen door de verlaging van de amb tenaars-salarissen. Verder zal de bevordering van ambte naren worden uitgesteld, terwijl ook het officieren-corps zal worden gereorgani seerd. o DE BEOORDEELING VAN HERRIOT. PARIJS, 29 Juni (Reuter). De afgevaar digde Archimbauld heeft in een vergade ring van de radicale Kamerfractie voor gesteld over een motie van vertrouwen inzake het beleid van Herrlot te Lausanne te stemmen. De voorzitter Francois Albert spoorde echter, met het oog op de meeningsver- schillen ln de fractie aan, om over te gaan tot de orde van den dag. Zoo werd met 88 tegen 12 stemmen be sloten. Volgens Havas zijn de meeste radicale afgevaardigden van oordeel, dat dit vrij wel evenveel beteekent als een motie van vertrouwen voor Herriot, maar zij behou den zich toch een nadere bepaling van hun standpunt voor tot het oogenblik, dat Herriot voor de Kamer zal verschijnen. VERONTRUSTEND RUSSISCH BERICHT MOSKOU, 29 Juni (V.-D.) Volgens hier ontvangen berichten uit Shangas zou de Chineesche pers mededeelingen bevatten over de voorbereiding van een Japansch plan voor een inval in Noord-China. Japan zou volgens deze berichten voornemens zijn troepen ter beschikking van de Mants- joerijsche regeering te stellen om Sjan- Hai Kwan te bezetten en onlusten t« Tiensin en Peking te organiseeren. die als voorwendsel zouden kunnen dienen voor Japansche troepen om in deze steden in te grijpen ter bescherming van Japan sche ondermanen. Op deze wijze zou de Japansche regeering de Volkenbonds-com- missie na haar terugkeer voor een voldon gen feit willen stellen. (Men zal goed doen bevestiging af te wachten. Red. L.D.) o SIAM HEEFT EEN NIEUWE GRONDWET. BANGKOK, 29 Juni (Reuter). De koning van Siam heeft de nieuwe grondwet on derteekend, die zijn bevoegdheden sterk besnoeid. De staatsmacht ln Siam wordt thans uitgeoefend: io door den koning; 2o. door het parlement; 3o, dooreen commissie uit de Volks partij; 4o. door dc gerechtshoven. Elke handeling en elk besluit van den koning moet onderteekend worden door een lid van de commissie voor de Volks partij, voordat zulk een besluit rechts kracht verkrijgt. Het parlement, dat in zekere gevallen zelfs zonder toestemming der konings wetten mag uitvaardigen, zal voorloopig bestaan uit militairen. Later zal het par lement door het volk worden gekozen, waarbij ook de vrouwen het actief kies recht hebben. BANGKOK, 29 Juni (Reuter). Kroon prins Furi'outra van Siam is de eenige in vloedrijke prins welke nog gevangen wordt gehouden. De prinses Marlsra en Damrong zijn in hun paleizen teruggebracht. SCHIP IN BRAND. HAMBURG. 29 Juni. (Wolffbur.) Op het Duitsche stoomschip Tanger dat zien op reis van Marokko naar Hamburg bevindt, is nabij Neuwerk brand uitgebroken, Het geheele achterschip staat in uenter Met behulp van de toegesnelde sleep- booten ls het schip aan den grond gezet- De bemanning is gered.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2