738te Jaargang WOENSDAG 29 JUNI 1932 No. 22169 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. ASFALT-WEGEN Economische wegen VACANTIE-ADRES LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT^ Voor Leiden per 3 maanden t. 2.35; per week f. 0.1» Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.1» Franco per post f. 2.35 portokosten. Dl! nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op het verzoek van de firma J. C. van der Steen en Co. om ver gunning tot het oprichten van een fabriek van koek, banket en suikerwerk in het perceel Pieterskerkgracht Nis 1820. Sec tie C, No. 1823, is verdaagd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 29 Juni 1932. 2274 GOUDEN HUWELIJKSFEEST. LEIDSCHE CHR. JEUGD-CENTRALE. Van het echtpaar VerhoogtPenseel. Voor de 50ste maal gaan morgen voor het echtpaar Andreas Verhoogt en Wilhel- mina Penseel, wonende Uiterstegracht 14, de bruidsdagen in. Het krasse echtpaar, de man is 72 en de vrouw 73 jaar oud, zal in deze dagen vanzelfsprekend vele blij ken van belangstelling ondervinden, welke wel hun hoogtepunt zullen bereiken op den 12en Juli, den trouwdag. Van de 9 kinderen die uit dit huwelijk werden ge boren, zijn er thans nog 8 in leven, ter wijl niet minder dan 43 kleinkinderen de trots der grootouders vormen. De krasse bruidegom was tot voor enkele maanden bij de firma Clos en Leembruggen in dienst ter verzorging van de personeel- tuintjes en voordien waarmoezier. AFSCHEID VAN DEN HEER J. VINK. Als directeur van „Orpheus". Gisteravond nam de heer J. Vink, die ruim 30 jaren vanaf de oprichting, direc teur van de muziekvereeniging „Orpheus" is geweest, wegens gezondheidsredenen af scheid van bovengenoemd gezelschap. Bij monde van den heer J. Brouwer, voorzitter van .Orpheus". die in zijn toe spraak enkele herinneringen aanhaalde, werd hem namens het muziekgezelschap een souvenir aangeboden. Hem werd ver zocht voor de laatste maal een van zijn arrangementen n.l. „Faust Fantasie" te willen dirigeeren. waaraan de heer Vink gaarne voldeed. Daarna gaf hij den diri geerstok over aan zijn opvolger den heer P. de Rook. Na afloop der repetitie blaef men nog eenigen tijd gezellig bijeen en werd menige oude herinnering opgehaald. Openluchtmeeting. Het gaat met de Leidsche Chr. Jeugd- Centrale flink vooruit. Het aantal aange sloten' vereenigingen is weer met vier ver meerderd, terwijl nog met andere veree nigingen wordt onderhandeld. De nieuw toegetreden groepen zijn: de Ned. Hev. Knapenvereeniging „Pniel", de Chr. Hist. Jongerengroep, de C. J. M. V. „Leeuwendaal" en de Driehoeksmeisjes. Inzake de groote openluchtmeeting op „Oud-Poelgeest" a s Zaterdagmiddag om drie uur, deelde men ons mede. dat ds. A. K. Straatma.Ned. Herv. pred. te Den Haag het onderwerp „Vrije tijd" zal behande len, terwijl wethouder S. Goslinga, het onderwerp „Arbeid" zal inleiden. Het jeugdkoor „Ex Animo" en een Chr. mu ziekvereeniging zullen ook hun medewer king verleenen. CAFÉ-RESTAURANT „IN DEN VERGULDEN TURK." FILMVERTOONING „NEDERLANDSCH FABRIKAAT". Donderdag op de Kaasmarkt. Als reeds eerder gemeld, zal de vereenlging „Nederlandsch Fabrikaat" ter gelegenheid van de algemeene vergade ring morgenavond een openluchtvoorstel ling komen geven van Nederiandsche industrie-films, terwijl voor de eerste maal een film vertoond zal worden over het natuurschoon in eigen land, om ook de leus „Blijft in eigen land" meer ingang te doen vinden. Deze natuurfilm geeft een beeld van Lochem en omstreken. De verschillende industriefilms geven een overzichtelijk beeld van eenige Nederiand sche bedrijven, waarin men verscheidene artikelen geheel in het fabrikatie-proces kan volgen. Zoo ziet men onder anderen het vervaardigen van electrische motoren, rubberschoenen, fietsbanden, zeep, mosterd zout, radio-artikelen, kabels, koek, tafel zilver. Eenige humoristische teekenfilmpjes vestigen op onderhoudende wijze de aan dacht op de voordeelen, verbonden aan het gebruik van sigaren, koek, tabak, thee en koffie van Nederlandsch Fabrikaat. Deze filmpjes vormen een aardige afwisse ling met de industrie-films. Als begeleiding zal door twee groote luidsprekers gramofoonmuziek ten gehoore gebracht worden. Ook zal nog een toe spraak tot de menigte gericht worden, om nog eens de nadruk te leggen op de nooa- zaak, in den tegenwoordigen tijd vooral Nederlandsch Fabrikaat de voorkeur te geven, indien gelijk in prijs en kwaliteit als buiteniandsche goederen. De vertooning der films zal morgen avond op de Kaasmarkt beginnen om ongeveer tien uur. Te voren wordt muziek gemaakt. EXAMENCOMMISSIE NIJVERHEIDSONDERWIJS. Bij beschikking van den minister van Onderwijs, K. en W. is in de commissie, in 1932 belast met het afnemen van de examens ter verkrijging van de akten van bekwaamheid tot het geven van nijver heidsonderwijs, gemerkt N I, N III (met aanteekeningN b N c, N o en N p. als- Oog benoemd tot lid dr. J. Voogd, hoofd assistent aan het natuurkundig labora torium der rijksuniversiteit te Leiden en ieeraar aan de school van het Genoot schap Mathesis Scientiarum Genitrix aldaar. Een aanzienlijke verbouwing. De eigenaar van bovengenoemd café- restaurant, de heer W. Couwenberg, zendt ons naar aanleiding van de jongste ver bouwing een alleraardigst boekje, dat tal van wetenswaardige historische bijzon derheden omtrent het pand Breestraat 84 bevat. Welke Leidenaar weet bijvoorbeeld, dat dit huis in 1587 bewoond werd door niemand anders als den secretaris van Leiden, den beroemden Jan van Hout? Later is het overgegaan in handen van den lakenfabrikant Leplac, die het pand in 1673 geheel liet verbouwen en den naam „In de vergulde Druyff" veran derde in „In den Vergulden Turk", waar schijnlijk uit dankbaarheid voor de voor deelen welke hij door zijn zakelijke rela ties met Smyrna had behaald. De be kende beeldhouwer Xaveri, die ook de beeidhouwwerken van „Gravensteen" heeft gemaakt, vervaardigde het thans nog bestaande Turk-motief in den gevel. Tot het einde der vorige eeuw is „de Turk" als particuliere woning in gebruik geweest, het laatst door prof. Bierens de Haan. Daarna werd er een café geves tigd onder den naam „Suisse". Oudere stadgenooten zullen zich dit nog wel herinneren. Omstreeks 1900 werd het pand aangekocht door den heer M. H. v. Waveren, die het grondig liet restauree- ren, het den, behoudens de jongste ver bouwing, tegenwoordigen vorm schonk en het den ouden naam hergaf. Ruim 22 jaar lang heeft de heer Couwenberg, trouw terzijde gestaan door zijn echtgenoote, aan het hoofd van het bedrijf gestaan en door zijn voortreffe lijke leiding er in niet geringe mate toe bijgedragen, dat „de Turk" in blnnen- en buitenland met eere wordt genoemd. Dat hij met zijn tijd weet mee te gaan, leert de verbouwing, waarover wij hier boven reeds terloops spraken, opnieuw. Uitwendig is er niet veel verandering te bespeuren, maar aan de achterzijde en voornamelijk daar, waar de koks sedert dertig jaar de reputatie van „de Turk" als voortreffelijk restaurant hooghouden, des te meer. Van het achterhuis werd de eerste, tweede en zolderverdieping afge broken en een geheel nieuwe keuken, lin nenkamer, wasscherij, proviand- en kleedkamer in twee verdiepingen opge trokken. Het geheele werk werd door de firma G. Splinter en Zn. aangenomen en binnen den vastgestelden tijd van drie maanden voltooid. Bijzondere aandacht is gewijd aan rook-afvoer en iuchtverver- sching. Het personeel werkt nu in ruim ten, welke overvloeien van licht en lucht, wel een groote tegenstelling met den vroegeren toestand. Mevr. Couwenberg gunde ons ook even een blik in haar heiligdom, de proviand kamer met eigen Weck-inrichting en de wasscherij, welker capaciteit door aan schaffing van nieuwe machines werd op gevoerd tot 4000 stuks waschgoed per dag! Een belangrijke verbetering, waarvan ook de bezoekers rechtstreeks profiteeren is de verbouwing van het vroegere ach terzaaltje, niet ten onrechte vanwege het slechte licht en lage plafond „het roefje" genoemd. Thans is over de geheele lengte een prachtig zuiderlicht aange bracht en de vloer ligt op gelijke hoogte als de gangen. Deze zaal werd naar ontwerp van den bekenden binnenhuis-architect Paul Bromberg door de firma Pander uit Den Haag uitgevoerd in mahonie-betimme- ring afgewisseld door een bespanning van zijde-doek. Gisteravond is in intiemen kring het mooie zaaltje officieel ingewijd, waarbij we opnieuw in de gelegenheid waren de voortreffelijke hoedanigheden van de Turkkeuken te constateeren. Moge de uitgave van het boekske, waar van wij in den aanhef spraken en waarin ook een lijst van de voornaamste Leid sche bezienswaardigheden en musea is op genomen, bijdragen tot grooteren bloei van den ouden Leidschen „Turk." LAUSANNE EN GENEVE. LEIDEN'S INWONERTAL. Blijkens mededeeling van den directeur- generaal van de Statistiek bedroeg het aantal inwoners van onze gemeente op 31 December j.l. 71.598. Te Genève slaagde voor het doctoraal examen Staatswetenschappen onze oud stadgenoot de heer J. L. F. C. A. de Thouaxs. NOG ALTIJD STILSTAND - DE FRANSCHEN PESSIMISTISCH. De tweede bijeenkomst van Mac Donald, Herriot en Von Papen, gistermiddag ge houden in aanwezigheid van den Duit- schen minister van Buiteniandsche Zaken en de ministers van Financiën van Frank rijk en Engeland, welke vier uren duurde, werd tegen acht uur beëindigd. Overeen gekomen werd dat heden opnieuw een zit ting der zes uitnoodigende mogendheden zal worden gehouden, zoomede directe onderhandelingen tusschen de Duitsche en Fransche delegatie en wel tusschen Von Papen en Herriot, zoomede tusschen Schwerin Grosgk en Germain Martin. Be treffende het verloop der zitting wordt officieel verklaard: „Heden heeft de president der conferen tie met de leiders van andere delegaties en de gedelegeerden van Frankrijk, Duitsohland en Engeland de resultaten der besprekingen, welke tusschen deze de legaties hebben plaats gevonden, geresu meerd. Morgenmiddag zal de president der zes uitnoodigende mogendheden rapport uit brengen over den toestand. De bespreking tusschen de Duitsche en Fransche dele gatie zal worden voortgezet." Behalve deze beraadslagingen hebben uitvoerige besprekingen plaats gehad tus schen de Duitsche, Engelsche en Fransche financieele experts. Van Fransche zijde wordt thans ge streefd naar een actieve financieele deel name van Duitschland aan het „fonds commun" door middel van industrie- en spoorwegobligaties. Betreffende de onderhandelingen tus schen MacDonald, Herriot en Von Papen wordt een streng stilzwijgen in acht ge nomen. Volgens mededeelingen van Fransche zijde is bij de gisteren gevoerde bespre kingen gebleken, dat er geen uitzicht op een oplossing is. Men is overeengekomen een commissie te benoemen, bestaande uit de vertegenwoordigers der zes uitnoodi gende mogendheden, ten einde op deze wijze de conferentie permanent te ver klaren. Feitelijk zou de conferentie reeds dezer dagen beëindigd worden, mogelijk reeds Donderdag. Minder pessimistisch blijft Engeland. In leidende Engelsche kringen wordt in tegenstelling met de buitengewoon pes simistische stemming aan Fransche zijde, de toestand geenszins hopeloos geacht. De onderhandelingen zijn volkomen vriend schappelijk verloopen. De onderhandelin gen worden voortgezet en zullen waar schijnlijk tot het midden van de volgende week duren. Weliswaar zijn de moeilijk heden nog zeer groot, maar na de onder handelingen van gisteren heeft men den indruk, dat men, vergeleken met den stand van zaken der laatste dagen iets verder is gekomen. Men zal thans wederom de conferentiemachine in gang zetten en een subcommissie in het leven roepen teneinde in een nauw omschreven kader een over brugging der tegenstellingen te vinden. Voor de verklaring van Fransche zijde, dat thans een afbreken der conferentie onver mijdelijk is geworden, toont men aan En gelsche zijde weinig begrip Men is veeleer optimistisch gestemd. Aan Engelschen kant schiint men sceptisch te staan tegen over de Fransche houding. Van Duitsche zijde wordt een uitvoerige verklaring gegeven van het standpunt der Duitsche delegatie te Lausanne. Geen de legatie stond van den eersten dag af zoo sterk onder den indruk, dat het te Lau sanne niet er om ging de verhouding tus schen crediteuren en schuldenaars te zui veren, doch dat het het doel is, voor lange jaren het lot van Europa en van de we reld te bepalen. De ontwikkeling van het herstelvraag- stuk heeft de geheele wereld tot het be wustzijn gebracht, dat de herstelbetalin gen niet slechts het Duitsche bedrijfs leven vernietigen, doch ook den economi- schen welstand der crediteuren en de geheele overige wereld dreigen te ver woesten. Het zou dus doelloos zijn te Lausanne een nieuw systeem voor de herstelbetalin gen te willen uitvinden. Met een tot nog toe op dergelijke conferenties onbekende openhartigheid hebben de laatste dagen schuldenaars en schuldeischers het herstelprobleem in alle bijzonderheden met elkaar besproken. In tegenstelling tot de in het buitenland verbreide meening, als zou Duitschland zich te Lausanne zuiver negatief tot de herstelbesprekingen beperken, hebben de Duitsche vertegenwoordigers ter herstel conferentie krachtige medewerking aan den economischen wederopbouw van Europa toegezogd. Van Duitsche zijde is 'n urgentie-pro- Geslaagd voor het Staatsexamen- L.O. te 's-Gravenhage, de heeren B. P. Liese en J. A. Beversluis alhier. Onze stadgenoot de heer H. J. Hermans behaalde aan het Conservatorium te Amsterdam het eind-diploma met als hoofdvak piano Bij onderhandsche inschrijving is aan de firma J. J. van Mastrigt, Haarlem merstraat 238 de levering gegund van versch rundvleesch ten behoeve van het Academisch Ziekenhuis gedurende het derde kwartaal van 1932. gram opgesteld, dat ln de eerste plaats zal leiden tot de economische en fmancieele saneering van Oostenrijk en de Zuld- Europeesche staten. Verder heeft de Duitsche regeering medewerking toegezegd bij alle maatrege len voor de reorganisatie der wereld economie. Een bijzondere rol speelt hierbij zoogenaamd „fond commun", dat voorna melijk tot taak zal hebben landen met valuta-moeilijkheden de noodige dekkin gen te verschaffen. Bij de pogingen om Europa te saneeren nemen Frankrijk en Duitschland een bij zondere plaats in. Volgens Duitsche op vatting vormt overeenstemming tusschen deze beide landen de grondslag voor een gunstige ontwikkeling van Europa. Daar om zullen ook in de toekomst de economi sche betrekkingen tusschen deze beide landen hechter moeten worden. De houding der Duitsche regeering ter conferentie was van den eersten dag af aan volkomen consequent. Het is in strijd met de feiten, wanneer beweerd wordt dat de Duitsche regeering na den terugkeer van den rijkskanselier uit Berlijn een straffer standpunt is gaan innemen. De verklaringen van den rijkskanselier en den rijksminister van financiën gingen in de laatste dagen steeds in de richting, dat voorstellen van een nieuw systeem van herstelbetalingen onmogelijk zijn en dat het Duitsche volk in zijn ontzaglijken nood dergelijke voorstellen niet zou begrij pen en eenstemmig zou afwijzen. Het Duitsche standpunt is en blijft, dat slechts schrapping der herstelbetalingen voor alle volken de hoop op een betere toekomst opent en dat de samenwerking binnen het kader van het meest constructieve plan de eenig mogelijke weg is naar den opbouw van Europa en van de wereld. De staats lieden kunnen de situatie meester worden, wanneer zij den door de Duitsche delegatie gewezen weg volgen. De Amerikaansche ambassadeur Gibson de leider der delegatie van de Vereenigde Staten te Geneve, is gistermiddag opnieuw onverwacht in hotel Beau Rivage, het hoofdkwartier der Britsche regeering te Lausanne, aangekomen, waar hij een vrij langdurig onderhoud heeft gehad met MacDonald, waarbij, naar verluidt, de verdere behandeling van het nieuwe Amerikaansche ontwapeningsplan en de houding der Engelsche regeering nopens de Amerikaansche voorstellen is bespro ken. De Amerikaansche regeering eischt een spoedige definitieve bespreking der Amerikaansche voorstellen, terwijl ln vooraanstaande kringen der Ontwape ningsconferentie het voornemen zou be staan de conferentie den 15en Juli voor eenige maanden te onderbreken, zonder dat een behandeling der Amerikaansche voorstellen zou plaats hebben. Het presidium der ontwapeningsconfe rentie zou, naar 4n het voornemen ligt, de volgende week bijeenkomen, waarna de hoofdcommissie haar werkzaamheden zou hervatten tot midden Juli. Volgens den diplomatieken medewerker van de „Daily Tel." zou rijkskanselier von Papen den wensch koesteren, om met be hulp van Frankrijk een volledige verzoe ning tusschen Duitschland en Polen tot stand te brengen. Het plan van von Papen moet hierop neerkomen, dat de corridor geïnternatio naliseerd en .Dantzig aan Duitschland teruggegeven wordt, waartegenover Polen de faciliteiten van vrijhavens zou verkrij gen,- zooals dit voor Tsjecho-Slowakije in de havens van Hamburg en Stettin het geval is. Een ander middel tot verbetering van de betrekkingen tusschen Duitschland en Polen ziet von Papen in een plan tot ver zoening van de Donaulanden, waarbij dan Duitschland en Polen zouden toetreden tot een economische federatie van de Donaulanden. De diplomatieke medewerker is van oor deel dat deze oplossing door het Duitsche volk in zijn geheel niet zal worden aan vaard. aangezien ook in dit geval Duitsch land door den corridor nog steeds in twee stukken verdeeld is. BINNENLAND. De feesten ter eere van Amsterdam's Universiteit. (3e Blad). De uitvoer van leer naar Frankrijk. (Binnenland, 2e Blad). De Vereeniging van Nederl. Gemeenten in jaarvergadering bijeen. (Binnenland 2e Blad). Wapensmokkel naar Duitschland (ver moedelijk voor de nationaal-socialisten) ontdekt. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Nog steeds stilstand te Lausanne en Geneve trots verdere besprekingen. (Bui- tenl. en Tel. le Blad). De nieuwe Duitsche noodverordening. (Tel. le Blad). De Duitsche rijksraad keurt de begroo ting goed. (Buitenl. le Blad). RECLAME. „Economisch"! is het wachtwoord, 2248 Waarvoor alles buigt en zwicht; Daarom zijn de ASFALTWEGEN Naast een groot GENOT óók PLICHT. Dr. Fritz Norden, die Zondag door een motorrijder is overreden, is aan zijn ern stige kwetsuren bezweken. De Duitsche delegatie verliest in dr. Norden, die sedert 7 jaar lid van de Duitsche delegaties te Genève is geweest en op bijna alle inter nationale conferenties na den oorlog als juridisch deskundige en tolk van de Duit sche delegatie met groot succes werkte, een hooggeachten medewerker. ENGELAND. De conferentie van Ottawa. Aan ©en noenmaal, dat de Empire League aan de Engelsche delegatie naar Ottawa heeft aangeboden, heeft minister Thomas gisteren gezegd, dat de delegatie niet naar Ottawa gipg om 1*3 zie^. wat zii -kon kriigen, maar veeleer om te zien wat zii kon bijdragen tot het gemeenschappelijk belang. De Engelsche delegatie had niet een vastgesteld plan. Zij wenschte onbe vooroordeeld, met alle kennis van de moeilijkheden die te wachten stonden en niet van te voren gebonden naar deze conferentie te gaan. De wereld snakte naar leiding, en het zou zeker een aan wijzing voor anderen zijn, indien getoond kon worden, dat het Britsche rijk, dat een kwart van de geheele wereld omvat, met zijn verschillende belangen een gemeen schappelijk doel had bereikt. Reuter verneemt uit bevoegde bron, dat De Valera de volgende maand de confe rentie van Ottawa niet zal bijwonen, omdat talrijke binnenlandsche aangelegenheden hem beletten den Vrijstaat te verlaten. Of zou juist zijn, dat Baldari verklaard heeft niet met Ierland te Ottawa te wil len praten, na alles wat gebeurd is? Vergeet niet gedurende Uw vacantie onderstaand biljet aan ons toe te zenden! Ondergeteekende wonende —(straat)No- wenscht het „LEIDSCH DAGBLAD" vanaf tintopgezonden te hebben aan onderstaand adres:

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1