Voor niemand verbergen wij LEIDSCH DAGBLAD Derde Blad Woensdag 29 Juni 1932 KERK- EN SCHOOLNIEUWS. SPORT. de samenstelling van Palmolive FAILLISSEMENTEN. A5PIR8N PREDIKBEURT. BOSKOOP. Evangelisatie (Nutsbewaarschool)Don derdagavond 8 uur, de heer J. J. Verroen, van Rotterdam. NED. HERV. KERK. Zestal: Te Zuidbroek. H. H. Baudet, te Klooster Ter Apel; J. Boonstra. te Gieten; P. G. Dijkema. te Engelumj J. C. Fischer, te Jukwerd; J. H. Oterdoom. te Rauwerd; J. N. Sevenster, te Bergum. Beroepen: Te BellingwoldeOudeschans, J. v. Rossum, te eMtslawier Te 'sHeer Arendskerke, I. P. v. d. Waal. te Grijps- kerke. Te Westzaan (Ver. van Vrljz. Herv). ds. W. G. Reddinglus te 's-Gravenhage. Bedankt: Voor Blankenham, C. A. Paap, cand. te Werkendam. Aangenomen: Naar Scheveningen (vac- J. Wartena), H. Stolk. te Charlois. REM. BROEDERSCHAP. Viertal: Te Den Haag (vac.-G. J. Slrks), dr. J. C. A. Fetter, te Rotterdam; L. B. Houtgast. te Dordrecht; dr. R. Miedema, te Amersfoort; A, C. de Regt, te Gronin gen. HERSTELD EVANG. LUTH. KERK. Beroepen: Te Gorinchem, J. C. V. van Bemmel te Hoorn. GEREF. GEM. Bedankt: Voor Mellskerke, J. D. Barth te Borsselen. Ds. D. GERRETSEN f In den ouderdom van 59 jaar is te 's-Gravenhage overleden dr. D Gerretsen, predikant bij de Ned. Herv Gem. aldaar. Ds. Gerretsen was in 1873 geboren, en in 1897 predikant geworden te Colmschate, vanwaar hij in 1900 naar 's-Gravenpolder vertrok. o TOELATING LAGERE SCHOOL. De minimum-leeftijd op zes jaar gebracht. In het Staatsblad is afgekondigd een K. B. waarbij is bepaald, dat kinderen, die in het tijdvak van 16 Juni 1932 tot en met 15 Juli 1933 tot een school voor gewoon lager onderwijs worden toegelaten, bij het begin van het schooljaar of van den schoolcursus den leeftijd moeten hebben bereikt van vijf jaar en negen maanden. De kinderen, die in het tijdvak van 16 Juli 1933 tot en met 15 Juli 1935 tot een school voor gewoon lager onderwijs wor den toegelaten, moeten bij het begin van het schooljaar of van den schoolcursus den leeftijd van zes jaren hebben bereikt. Onder schooljaar of schoolcursus wordt verstaan de in het leerplan der school vastgestelde klasseduur. PROF. IR. W. A. KNOL f In Den Haag is gisteren, 52 jaar oud, overleden prof. ir. W. A. Knol mi, oud- hoogleeraar in de mijnbouwkunde aan de Technische Hoogeschbol te Delft, welke functie hij van 31 Maart 1914 tot 1 Sep tember 1925 heeft vervuld. Ir. Knol was in 1902 mijningenieur ge worden, na aan de Polytechnische School te Delft te hebben gestudeerd. Daarna is hij bedrijfsingenieur bij de staatsmijn Wilhel- mina. assistent aan de Polytechnische school en directeur der Holland-Amerlka Mijn- houw Mij. in Amerika geweest. Voorts heeft hij als adviseerend mljnbouwkundjg inge nieur in [ndif gewerkt. Prof. Knol was ook lid van den raad van beroep voor het mijnwezen. (N.R.Crt.). o GEREF. KERKEN IN HERSTELD VERBAND. In classicale vergadering bijeen. De Geref. kerken in Hersteld Verband hier te lande die in classicaal verband tezamen leven, kwamen te Rotterdam in vergadering bijeen. De vergadering werd door ds. E. L. Sme- lik van Rotterdam namens de roepende kerk geopend. Tot leden van het modera- men werden gekozen de heeren ds. E. L. Smellk praeses; ds, J. G. Geelkerken te Amsterdam-Zuid assessor: ds. P. v. d. Vloed te Arnhem, scriba. De vergadering was voor een groot deel gewijd aan de behandeling van flnancieele aangelegenheden aangezien de malaise zich ln den kring van de Ger. kerken in H. V. zich eveneens sterk doet gevoelen. Het rapport van de deputaten voor de fl nancieele aangelegenheden en de verzoe ken om steun van enkele kerken behan delde de' vergadering ln comité-generaal. De vergadering besloot tot de benoeming van een crlsls-comlté. dat gelden zal In zamelen ten bate van die kerken, die door de economische crisis in bijzondere mate getroffen worden. Tot leden dezer commis sie werden benoemd de heeren ds. G. W v. Deth te Bussum. ouderling M. de Bruin van Amsterdam-Centrum en H. F. Punt te Den Haag. Als kerken die voor dezen cri- slssteun het allereerst in aanmerking ko men, werden ter vergadering genoemd die van Amsterdam-West. Andijk. Baarn en mogelijk ook Oudemirdum. De classis verleende op verzoek van de kerk van Amersfoort aan ds. H. C. v. d. Brink van Amersfoort de nestor der pre dikanten in Hersteld Verband eervol eme ritaat tegen 1 September. Ds. H, C. v. d. Brink bracht het zen dingsrapport uit; ds. G. W. v. Deth dat over den arbeid van de afd. Nederland van den Wereldbond der Kerken en ds. H. Has- per van Den Haag dat omtrent den liede renbundel. Behoudens onvoorziene bezwa ren zullen de kerken van het concept, dat deputaten ontwierpen, spoedig gebruik kunnen maken. Als roepende kerk voor de volgende ver gadering werd die van Amsterdam-West aangewezen. Deze vergadering zal worden gehouden op Dinsdag 22 November en door ds. E. van Duin worden gepresideerd. .(Vad.l LAWN-TENNIS. HET TOURNOOI TE WIMBLEDON. Naar het einde. De uitslagen van gisteren luiden: Heeren-enkelspel: Vines si. Maler 62, 63, 62; Crawford si. Perry 75, 86. 2—6, 8—fl; Austin si. Shields 6—1, 9—7, 5—7, 6—1; Satoh si. Wood 7—5, 7—5, 2—6, 6—4. Heeren-dubbelspelBrugnon en Borotra hebben een walk-over naar de demi finale daar Lee en Lester zich hebben teruggetrokken. Vierde ronde gemengd dubbelspel: Vines en mrs. Moody sl. Knottenbelt en mej. Couquerque 62, 64; Andrews en miss Stammers sl. Mangen en miss Palfrey 64 64; Brugnon en madame Mathleu sl. Col lins en miss Harper 62, 36, 62. Derde ronde gemengd-dubbelspel: Miki en miss Round sl. Wilde en miss Feitham 63, 36, 64; Brugnon en madame Mathleu sl. Peters en mrs. Peters 26, 61, 64; Collins en miss Harper sl. Shirwel en miss Montgomery 75, 83; Crawford en echtgenoote sl. Allinson en miss Jacobs 60, 64; Aoki en miss Peacock sl. Collins en miss Webb 46, 62, 61; von Cramm en frl. Krahwinkel sl. Satoh en miss Thomas 63, 46, 62; Spencer en miss Nuthall sl. Merlin en m.elle Rosambert 7—5. 3—6, 62; Kle mengerd en Covell slaan Huges en mrs. Sehephurst Barron 36, 63. 64. 2e ronde gemengd dubbelspel: von Cramm en frl. Krahwinkel sl. Collins en miss Ridley 63, 7—5. 3e ronde gemengde dubbelspelen: Maier en miss Ryan hebben eer walk-over we gens het terugtrekken van Lester en mrs. Holkroft Watson. 3e ronde dames-dubbelspel: mrs. Schep- hurset Barrow en miss King sl. mrs. Beamish en mrs. Mellows 108. 62; mrs. Covell en miss Yorke sl. miss Diks en mrs. Peters 63, 36, 64; miss Metaxa en miss Slgart sl. mrs. Michell en miss Round 64, 68, 62; miss Ryan en miss Jacobs sl. miss Treutham en mrs. Turnbull 6—1, 4—6, 6—1. Knottenbelt en mej. Conquerque tegen Mrs. Moody en Vines. De laatste Nederlandsche spelers zijn vandaag met eere gevallen. Knottenbelt en mej. Couquerque verloren ln de 4e ronde van de gemengde dubbelspel met 26. 4—6 van mrs. Moody en Vines. Belde Ameri- kaansche kampioenen hadden een week geleden voor de eerste maal samen ge speeld. Buitendien zijn zij van nature uit sluitend enkelspelers, maar al vormen zij geen ideaal duo hun brillante en indlvi- dueele kwaliteiten verloochenen zich ook in hun double niet. hetgeen mei. Couquer que en Knottenbelt hedenmiddag onder vonden. Dat zij van de Amerikanen twee love-games konden nemen, eenmaal op Knottenbelt service en de tweede maal op de service van mej. Couquerque kan daar om meer dan opwegen tegen de enkele love-game, die hun tegenstanders heden middag konden nemen. Geen oogenblik lieten de Hollanders zich door het prestige of door de nu en dan superbe spelkwaliteiten van de Amerikanen intimideeren en hun volhardende moed werd schitterend beloond, toen zij in de tweede set hun 15 achterstand ophaal den tot 45. De eerste game van die set hadden de Hollanders genomen voor-love op Knottenbelt's service. Mej. Couquerque overtrof daarbij zichzelve met veel nets- mashes. harde cross-court drives en nim mer falende aanvals-taktiek. De Amerikanen wreekten zich echter door de vier volgende games te nemen, waarvan twee voor love. Alle strijdvaardig heid der Nederlanders scheen nutteloos te zullen blijven. Toen volgde echter een lichte inzinking der Amerikanen, waarvoor de Nederland- ders hen terdege bestraften. Op mej. Cou- querque's service namen zij de volgende game voor love. Er werd hard gestreden, met herhaaldelijke deuce punten over de volgende drie. die den Nederlanders toe vielen. Zij wonnen de game, dank zi) hun strijdlust, hun prachtig aaneensluitend sa menspel. waarbij beiden kans zagen smas hes van vlak achter het net en harde smashes van veraf te plaatsen, feillooze drives langs de zijlijnen te plaatsen en de Amerikanen er herhaaldelijk toe te bren gen den bal uit of in het net te slaan. Mej. Couquerque behaalde haar grootste triomf, toen zij twee achtereenvolgende ballen van Vines aan beide kanten van de base-lijn hield, terwijl zij beide malen slipte, doch al vallend zoo zuivere returns gaf in de buitenhoeken van de court, dat Vines gedwongen werd de ballen uit te slaan. Vier naties in den eindstrijd om het keerenenkclspel. Voor de eerste maal ln de geschiedenis van Wimbledon bestreden in de laatste ronden elkaar vier naties: Engeland. Australië Japan en Amerika, om het kam pioenschap heeren-enkelspel. Vines was de eerste, die voor deze ronde gekwalificeerd werd met drie service-aces. Bij zijn poging om op te halen, kreeg de TUSSSCHEN TWEE VUREN. Het Zendingsbureau vraagt ons plaats voor het volgende: De nood wast weer met den dag. Iedere post uit Indlë brengt berichten, dat de ge volgen der regeeringsbezuiniging nu ook op de zendingsvelden steeds nijpender wor den. Scholen worden opgeheven, andere gecombineerd, wat hetzelfde resultaat heeft: dorpen komen zonder goeroe. Steeds dringender worden de verzoeken, dat de Zendingsbesturen althans de allernoodza kelijkste posten bezet zullen houden met. uit de zendlngskas betaalde krachten. En hier vermindert de toevloeiing der gaven ook met den dag; de giro wordt be angstigend klein, de laatste oproep om hulp schijnt door verreweg de meesten tot wie zij gericht is. onbeantwoord te blijven. Er is deze maand f. 86,000 noodig. Er ls nu. terwijl ons nog drie dagen resten, f. 40.000 ontvangen. Zoo zitten wij weer tusschen twee vuren. Eenerzijds stijgende behoeften aan steun, anderzijds stijgende achterstand bij de ge raamde behoeften Vacantiemaanden voor den boeg, waarin het werk ginds toch moet doorgaan. Wij kunnen allen weer vragen: Helpt ons, helpt het zendings werk. Spanjaard wederom last van zijn schou- derspler. wat hem gedurende de rest van den wedstrijd handlcapte. Wood streed ln de center-court om den titel tegen den Ja- panees Satoh. De kalmte van den Japan ner bracht hem ln de war. Wood's wapens zijn altijd scherp genoeg om hem punten te doen winnen, doch hij maakt er zelden gebruik van, wanneer het er op aan komt, een game te winnen en ten slotte, toen Satoh's spel sterker werd. faalde hij ook ln de service. Satoh's belooning voor mee overlegd spel. Percy streed tegen Crawford tot het bit ter eind. De betere strokeplayer heeft in dezen wedstrijd den meer vasthoudenden speler verslagen. (Msbde). o ZWEMMEN. VAN HOEK VAN HOLLAND NAAR SCHEVENINGEN. Nieuwe Kanaalpretendentc? Mevrouw Brouwer uit Rotterdam, die reeds eerder van zich heeft doen spreken door groote zwemtochten langs onze kust, heeft gistermorgen opnieuw een zeer goede prestatie geleverd, door in 4 uur en 48 min. van Hoek van Holland naar Scheveningen te zwemmen. Die tijd is op zichzelf niet zoo buitengewoon doch wèl als men in aanmerking neemt dat van 10 uur af, toen de zwemster ter hoogte van Monster was. een stijve bries het water zeer woelig maakte. Deze wind had mevr. Brouwer wel is waar schuin achter, doch de golf slag was zoodanig dat het vletje, dat de zwemster vergezelde, 't raadzamer achtte bij de Schevenlngsche haven maar in eens naar binnen te varen, en de verdere bege leiding aan de motorboot over te laten. Mevr. Brouwer was te 8.45 uur 's ochtends bij Ideaal weer aan den Hoek van Holland gestart Om 10 uur werd Monster gepas seerd, waarbij tevens de wind opstak: om half twaalf lag de zwemster voor Kijkduin en te 1.33 uur gistermiddag zette zij te Scheveningen. onder groote belangstelling voet aan wal. Het plan bestaat binnenkort ditzelfde traject nog eens heen en weer te zwemmen en ingeval van succes, zich voor te berei den voor een Kanaaltocht. WATERPOLO. DE ZIJL I—L. Z. C. II Hedenavond om 8 u. 15 speelt De Zijl I tegen L.Z.C. II ln de zweminrichting De Zijl een vriendschappelijken wedstrijd. CRICKET. TESTMATCH ENGELAND—INDIË. De testmatch op Lords is gisteren be ëindigd en gewonnen door Engeland met 158 runs. De scores waren Engeland 259 en 275 voor acht tegen Indië 189 en 187. KORFBAL. L. K. C. „FLUKS" In de gehouden algemeene ledenverga dering der L.K.C. Fluks is het volgend be stuur gekozen P Ressenaar. voorzitter; G. W. Horrée, H. de Grootstr. 4. secr.; M. W. Hoeks, pen ningmeester; mevr. J. v. NieropHoeks, commissarisse; F. v. d. Waals, commissaris. AMICITIA—TER GOUW I. Amicitia heeft een wedstrijd gespeeld tegen Ter Gouw I. Doordat Amicitia met drie Invalsters uitkwam, kon zij het niet bolwerken tegen de sterke derde klasse van de N. K. B. Ter Gouw wist voor de rust vier keer te doelpunten. Na de rust pakte Amicitia iets beter aan. doch kon niet ver hinderen. dat Ter Gouw nog eenmaal doel puntte. Einde kwam met 05. WIELRENNEN. DE ZESDAAGSCHE TE MARSEILLE. Na 21 uur luidde het klassement der zes- daagsche als volgt: 1. HagelsteenSmltz (Belgen. 68 p.: 2. en 3. Chory—Fabre en Van Kempen Blanchonnet. beide koppels 51 p.; 4. Cou- pryPecxueux 22 o5. HaasBuhler (Zwitsers) 19 p.; 6. WambetBrocardo 16 p.; 7. CugnotRielens (Franschman-Belg) 47 p.; 8. .MietheThorren 44 p.; 9. Bres- siani—Dinale 11 p.; op 2 ronden: 10. Pug- lieslMinardi (Franschen. 34 p.; 11. Berto- lazziRinaldi (Franschen) 21 p.; 12. Flls- solClccione (Franschen) 13 p.: 13. di LisleCarlone 12 p AUTOMOBILISME. DE AUTOMOBIELKAART v. NEDERLAND DER K.N.A.C. Dezer dagen is het derde en laatste blad verschenen van de nieuwe automo- bieikaart van Nederland, welke is uitge geven door de Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club ten gerieve van de tal rijke automobilisten, die gaarne in het be zit zijn van een goede speciale kaart van ons land. De groote fout van vele zooge naamde automobielkaarten is, dat zij te veel in details zijn uitgewerkt en tal van bijzonderheden bevatten, welke voor den automobilist van geen enkel belang zijn, waardoor echter de duidelijkheid en over zichtelijkheid in het gedrang komen. Die al te overbodige detailleering is echter bij de K. N. A. C.-kaart achterwege gebleven, met het gevolg, dat men thans de be schikking heeft gekregen over een auto- mobielkaart waaraan in ons land een groote behoefte bestond. Het thans verschenen derde blad omvat het Zuidelijk gedeelte van Nederland en daarbij aansluitend tevens de Noordelijke strook van België. Vermeld zij nog dat de kaart van drie bladen voor leden der K. N. A. C f.3 kost en voor niet-leden bij den boekhandel verkrijgbaar is voor een prijs van f.6 of twee gulden per blad. RECLAME. 7852 Lel steeds op de groene Verpakking met den zwarten landt Iedere vrouw die zorg draagt voor haar teint, let in de allereerste plaats op de zuiverheid harer toiletzeep. Zij dient daarbij te bedenken, dat deze zuiverheid niet in de kleur of den vorm, doch in de samenstelling is te vinden! Vraagt u zich dus, voor u zeep koopt, af welke bestanddeelen deze bevat - want dat is uw grootste waarborg. Voor niemand verbergen wij, dat Palmolive zeep uit zuivere olijf- en palmoliën wordt be reid. Door de eeuwen been hebben die oliën bekend gestaan om baar verzachtenden in vloed op de huid, waarom dan ook duizen den schoonheids-experts bet regelmatig ge bruik van Palmolive zeep aanbevelen. tfbKwiAida ^uóöcftétêvriEd&t VOETBAL. OM DEN LOUIS DOBBELMAN WISSELBEKER. Morgenavond te 7 uur speelt L.P.S.V. I op haar terrein om dezen beker tegen N.R.M. (Rotogravure Mij). Scheidsrechter is de heer Hillebrand. EXCELSIOR— R. O. H. D. A, Hedenavond speelt Excelsior een wed strijd tegen R.O.H.D.A. om een lauwertak, uitgeloofd door Excelsior. Aanvang 7 uur op het terrein aan de Pesthulslaan. C. J. M. V.—A. W. S. 3—2. De op het R. C. L.-terrein vriendschap pelijk gespeelde wedstrijd C. J. M. V. A. W. S. is door eerstgenoemde vereeni- ging verdiend met 3—2 gewonnen. Met de rust was de stand 20 voor C. J. M. V. De scheidsrechter, de heer A. J. Momberg, leidde dezen wedstrijd correct. B.N.L.—ROODENBURG. Morgenavond speelt „B.N.L." een vriend schappelijken wedstrijd tegen „Rooden- burg" 2 en 3 en a.s. Vrijdag om half acht tegen „Excelsior". Voor deze beide wedstrijden heeft „B.N.L." twee fraaie medailles beschik baar gesteld. Er wordt gespeeld aan den Hoogen Rijndijk. TER LEEDE IV—B. M. T. Morgenavond om 8 uur wordt op het terrein Sporthoff te Sassenheim een wed strijd gespeeld tusschen Ter Leede IV en B M T van Voorhout. DAMMEN. BORDENWEDSTRIJDEN Damclub Leiden. Gisteren werden de volgende partijen gespeeld om de borden-volgorde. De uitslag is als volgt: Eerste klasse: S. v. d. Reek—C. Meinema 1—1; G. v. Zwieten Sr.—C. Gastelaars I1 M. Optendrees—J. Laven 20; T. D. v. Bosch—A. G. de Jeu. afgebr. Tweede klasse: J. C. de GraafJ. W. Schüss 02. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Onze binnenlandsche gebruiksveehan- del staat in het teeken van bijzondere stilte. Dit ls ook het geval met den export- handel. Onze zuidelijke buren de Bel gen vertoonen zich zeer sporadisch op de Hollandsche markten, slechts enkele kalfkoeien of jonge fokdieren worden momenteel door haar aangekocht. Overi gens is het voor Frankrijk waarvoor nog regelmatig eenlge bestellingen worden uitgevoerd, hetgeen de commissionairs zich regelmatig bij de Friesche stamboek veefokkers aanschaffen. Italië neemt den laatsten tijd zeer weinig af, maar naar we van exporteurs die op dat land veel zaken doen, vernemen, ziet men tegen de a.s. herfst een opleving van de export- handel voor Italië tegemoet. Zulks zal dan in het bijzonder zijn voor graskalveren. Voorts valt er op het oogenblik mede te deelen dat er reeds vrij veel slachtvee aan de markten wordt aangevoerd, wat nog niet bepaald in de weiden tot volle rijp heid is gekomen, maar uit hoofde van ge brek voldoende gras maar wordt opge ruimd, om eendge spuiïng en alzoo voor het overige vee, wat betere weiden te ver krijgen. Zoowel de melkveehouders als de vet weiders hebben dan ook geen weelderige welden. Dit drukt op de prijzen van alle vee en het was dan ook begin dezer week niet best met den handel ln slachtvee. Het vleeschverbruik loopt iets terug. Dit is op de markt goed te bespeuren, want ook de handel in nuchtere en slachtkalve- ren was weer minder, met eenigszins af- loopende prijzen. Wolvee was er nergens van eemge ^e- teekenis aangevoerd en nog een flauwe stemming in den handel. Wat de varkens aangaat, doet het ons verwonderlijk aan, dat na de aanneming der steunwet, de aanvoeren van Maandag en gisteren over het geheele land nog zoo flink waren. Dit had niemand verwacht. Men had gerekend dat de boer de varkens zcu houden tot de ln werking treden dier wet, doch men heeft blijkbaar met veel vertrouwen ln de uitwerking er van. De prijzen waren niet ongunstig, want bleven nog ruimschoots gehandhaafd nl. 1515Vï cent per pond voor de goede kwaliteiten. Sommige 16 cent VAN DER S. TIJDSCHRIFTEN. SPORT IN BEELD. ..Sport in Beeld" wordt deze week vrij wel geheel ln beslag genomen door foto's van de T.T.-races te Assen en de Neder landsche vertegenwoordiging op de Olym pische Spelen te Los Angelos, de artikelen zijn resp. van Bert Prinsen Geerlings en H. A. Mierum Terwogt. RECLAME. fóunvm zoo* fvftogL? Qxï\ <Z44, Let op don oronfo bond on I-et Bayerkrui». Prlji 75 cti. 2233 Uitgesproken: C. Ooijendijk, garagehouder en café houder te Zoeterwoude, Hooge Rijndijk T 117. Rechter-comm. mr. H. W. E. Klomp. Curator mr. F. J. J. Trapman te Leiden. C. Dekker, bloembollenkweeker, te Sas senheim. Kerklaan 51. Rechter-comm. jhr. mr. Th. W. C. Calkoen. Curator mr. G. H. Wissenburgh, te Leiden. D. SIoos, te Leiden, Catharinestraat 6. Rechter-comm. mr. G. Scholten. Curator mr. H. Burgersdijk te Leidr- - Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. 2-3

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 10