XePs TE KOOP 1 AFBRAAK-PRIJZEN (ZIET ONZE ETALAGES) Verkade KOELHUIS Nieuwe Aardappelen MOTZAKKEN De DEKEN-VERKOOP begint Donderdagmorgen negen uur Naaisters gevraagd, LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Dinsdag 28 Juni 1932 AUTOTOCHT. UIT RUSLAND. MINTA Pracht Winkelhuis BONTJASSEN ANTI MOTTEN Sterk geprepareerde J. VRIJENHOEK Tien uur. De deur van het lokaal, waar we de aanmelding van de oude menschen voor de jaariyksche autotocht verwach ten, wordt opengezet. Aarzelend schuiven de eerste oudjes naar binnen, een paar bijdehandte vrouwtjes. „Zijn we hier goed?" Als ze binnengenoodlgd worden, Is de stroom niet meer te stuiten. Met hun twin tigen, dertigen staan ze weldra opeen gepakt en nog altijd wordt er vanuit de gang verder opgeduwd, zoodat de voor sten, die hun goede plaats willen behou den, de tafel en stoelen dreigen omver te gooien. We moeten maatregelen nemen. „Deur dicht, en voorloopig niemand meer naar binnen!" Een guitig oud man netje biedt zich aan als portier. HU zal. „net als de pelisie by 'n totale uitver- koup", de menschen bij tien tegelijk naar binnen halen. Om de beurt komen ze plaats nemen op den stoel, die naast de tafel voor hen klaar staat. Even uitrusten „Hè hè, die trap, en die warmte, en 'k woon zoo ver. Maar 't vorig jaar was ik te laat, en daarom zeg ik tege me dochter: dan maar liever de eerste!" Van negen uur af heeft ze al voor de deur gestaan. De oude bekenden worden vlug afge werkt, want die staan al op het kaart- register. ,,'t Lijkent wel de Burgerlijke Stand, alles staat er op, zelfs je leeftijd!" lacht het menschje. „Nee, me man gaat niet mee, die ls twee maanden geleden gestorven." Met de nieuwelingen gaat het minder vlug. Opgave van adres gaat dikwijls met groote moeilijkheden gepaard. „Welk nummer?" „Och juffie, daar heb ik nou echt naar vergeten te kijken, maar 't ls op de Zijlsingel, en me schoonzoon ls schilder". We hopen, dat we niet te veel schilders op den Zijlsingel moeten af zoeken. „Ik ben een beetje hardhoorlg", zegt een ander. Hij blijkt inderdaad niet te be schreeuwen. Maar .na veel zoeken diept hij een winkelzakje uit een van zijn zak ken op, waar een der huisgenooten naam en adres op heeft genoteerd. Het man netje lacht overgelukkig, als we door gebaren te kennen geven, dat de zaak in orde is. Bij de getrouwde vrouwtjes moeten we opletten. „Ik heet Mina van Duuren, en lk wou graag ln de gunst staan, ik ben 76 jaar en nog nooit meegeweest". Ze wordt opgeschreven. Klaar? „Nee", schudt ze, „me man óók nog: Jan van Vloten, zelfde aderes". We beduiden haar, dat ze dan toch eigenlijk mejuffrouw van Vloten, ge boren van Duuren, zal moeten heeten. Ja, dat zal dan wel zoo zijn. Verleden jaar hebben we tevergeefs naar een weduwe gezocht, die haar meisjesnaam had op gegeven. Niemand ln de buurt kende haar onder dien naam, zoodat ze tot haar groot verdriet geen kaart heeft gekregen. Een van de oude dametjes heeft last van benauwdheid en vraagt of ze vóór haar beurt geholpen mag worden. Als ze maar weer in de buitenlucht is, gaat het over. Er wordt zwak geprotesteerd. Ze hebben het allemaal benauwd. Je moet er wat voor over hebben. Maar een paar goedzakken duwen het vrouwtje naar voren. Kom Jongens, we hebben den tijd we zijn immers toch allemaal werkloos? De mop vindt daverenden bijval, be halve bij het mannetje, dat nu net aan de beurt is. „Drie-en-tachentig jaar. en niet werkeloos," zegt hij oolijk. We kij ken verwonderd. „lederen dag om zes uur op en dan naar de kerk, en dan een half uur loopen naar me baas. Ik werk bij een boer ln Zoeterwou. En 'k zou me geen raad weten, as 'k niks meer te doen had". Als de stroom wat mindert, kunnen we de menschen wat rustiger helpen en ze profiteeren er direct van. Confidenties ko men los, die meestal niet van de vroolijkste soort zijn. De vrouwen zijn speciaal ver zot op ztekteverhalen, waarbij het verloop zoo drastisch mogelijk geschilderd wordt, zoodat we wel eens draaierig worden en het gesprek een andere wending geven. Een Juffrouw komt fluisterend vertellen, dat ze ruzie gehad heeft met haar buur vrouw uit het hofje, met wie ze verleden jaar absoluut in dezelfde auto moest zit ten. Nu verzoekt ze dringend, haar niet samen met de gewezen vriendin te laten rijden, anders komt er moord en dood slag van! Een andere oude dame vraagt vriende lijk, om achteruit te mogen rijden. Het lijkt ons een moeilijk probleem. Welke auto heeft nog zitplaatsen, waarbij men achteruit rijdt? Zij ls er zeker van, dat ze dan geen last van misselijkheid heeft. Niet dat men er ooit moeite mee zou hebben, want verleden jaar had ze in een prachtige auto gereden en niemand had iets gemerkt. Toen ze 't voelde aan komen, had ze aan haar man haar zak doek en eau de colognefleschje gegeven, en toen was de zwart fluweelen reticule met zilveren slot kijk maar, ik heb hem meegebracht een uitkomst ge weest. Aanschouwelijk stelt ze voor, hoe ze naar den grond bukte, schijnbaar om iets op te rapen: en toen was 't al gebeurd. Zelfs de medereizigsters hadden niets ge zien. Knap werk verklaart ze trotsch. In kleine lettertjes worden dergelijke notitie's achter de namen gezet. We moe ten ook aan de auto's denken! Een enkele maal prijkt ook de toevoeging: vies, niet mee. achter een naam. Het komt slechts zelden voor, omdat de menschen zelf heel goed weten, dat er speciaal hier op gelet wordt bij het huisbezoek, dat we bij alle nieuwelingen doen. Ze zorgen er dus wel voor, bij de aanmelding reeds een behoorlijken indruk te maken. Maar de menschen, voor wie de auto tocht wel in de allereerste plaats bedoeld is, krijgen we bij de aanmelding niet te zien Het zijn de oudjes, stijf van de rheu- matiek, met verlamde beenen, die het heele jaar in hun kamertje in den rieten stoel zitten, en alleen die ééne dag hun steeg, hofje of poort verlaten om iets van de buitenwereld te genieten. Zij worden aangemeld door een familielid. Wanneer we een jong gezicht zien verschijnen, we ten we al dadelijk dat er een hulpbehoe vende moet worden opgeschreven, bij' wie we een van de wijkzusters noodig zullen hebben. In verband hiermee deed zich een grappig incident voor. Een flinke, blozend uitziende man van naar schatting ruim vijftig treedt naar voren. Hij heeft opvallend welig, pikzwart haar. „Naam?" „Jacobus de Ridder, al twee jaar mee geweest". We nemen de kaart uit het register. Het adres is goed, de kaart vermeldt den leeftijd van 81 jaar. „Is uw vader hulpbehoevend? Moet er een zuster bij komen?" Even verbazing. Dan lacht hij ons in ons gezicht uit. „Vader? Hier staat de vader! Verleje Jaar hè-je me ook al in 't ootje willen nemen! Maar nou vlieg ik er niet meer in!" Iedereen heeft uitbundig plezier. „Breng je geboortebewijs dan mee, ze geloove je niet!" roept er een. „Zeg opa," vraagt een tweede, „waar verf jij je haardos mee?" „Met schoensmeer. Iedere morgen 'n lik op me kop, as me schoene klaar zijn", zegt hij droog. En met een knipoogje naar de „juffies", die nog steeds verwonderd dien jeugdigen grijsaard aanstaren, verdwijnt hij uit de kamer. C. S.-de W. Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. HET OORLOGSSPOOR IN HET VERRE OOSTEN. (Nadruk verboden.) Door de Japanneezen en hun bewon deraars in het Westen wordt vaak verkon digd als zou de buitenlandsche politiek van het machtige eilandenrijk in het Verre Oosten op het oogenblik onge twijfeld de sterkste militaire mogendheid van de wereld door keizer Mutsu-Hito vastgesteld en sindsdien door alle opeen volgende regeeringen consequent doorge voerd worden In dezen vorm is de be wering niet juist en doet ze sterk denken aan het beruchte „testament van Peter den Groote" (dat in werkelijkheid nooit bestaan heeft), dat de buitenlandsche po litiek van Rusland voorgoed zou hebben bepaald. Er kan echter niet ontkend wor den, dat de Japansche buitenlandsche po litiek de doeleinden, welke zij zich in de laatste decennia gesteld heeft, op stelsel matige wijze tracht te bereiken en dat de Japansche diplomaten daarbij in vele op zichten de meerderen van hun blanke te genstanders zijn gebleken te zijn. Men denke bijv. aan het merkwaardige verschil tusschen de arrogante houding van de Duitsche diplomaten vóór den wereldoorlog, het voortdurend dreigen met de „gepantserde vuist", en vergelijke deze met de houding der Japansche diplo maten, wier imperialistische doel einden in vele opzichten verder gaan dan de Duitsche. De Japansche diplo maten weten de gewelddaden, welke de Japansche generaals in het Verre Oosten bedrijven en waarbij zij de rechten van de zwakke naburen met voeten treden, door allerlei zeer vredelievende woorden te verbloemen, zij weten hun veroverings plannen in stilte voor te bereiden en tot het laatste oogenblik den schijn van vre delievendheid te bewaren. En op welke meesterlijke wijze verstaan zijn de kunst, de aandacht van de publieke opinie af te leiden! Nemen wij bijv. het geval Sjanghai. Volgens hun gewoonte hebben de Japan sche generaals hun aanval op deze groote Chineesche stad in stilte voorbereid en met bliksemsnelheid uitgevoerd. Velen in Europa hebben zich afgevraagd, wat het eigenlijke doel van dien plotselingen aan val is geweest, die Japan toch in conflict met de geheele wereld zou kunnen brem gen. Op het oogenblik kan als vaststaand aangenomen worden, dat het een buiten gewoon handige zet was. Rechtstreeksche beteekenis had de aanval op Sjanghai niet maar hij moest de aandacht van het bui tenland van Mandsjoerije afleiden, waai de Japansche militairen intusschen hun doel de stichting van een „onafhan- kelijken staat" konden verwezenlijken. Het Westen spande al zijn krachten in om Japan te bewegen Sjanghai te ontruimen: Japan marchandeerde, trachtte een zoo hoog mogelijken prijs voor de ontruiming, van Sjanghai te bedingen en toonde zich tenslotte bereid tot de evacuatie van die stad over te gaan. Het Westen was zóó in beslag genomen door de onderhandelingen over Sjanghai, dat het Mandsjoerije ge heel verwaarloosd had. De aanval op Sjanghai was slechts een middel, de ope- ïatles in Mandsjoerije ongemoeid te kun nen doorvoeren. Wel hebben de Japansche generaals zich vergist wat het weerstands vermogen der Chineezen betreft en is die expeditie een zeer kostbare onderneming gebleken te zijn, maar het doel is toch bereikt. Indien het Japan op deze wijze gelukt was, het Westen om den tuin te leiden, zoo is dat onmogelijk geweest met China en Rusland. China zal zich nooit kunnen verzoenen met het afscheuren van Mand sjoerije en het stichten van den „onaf- hankelijken" staat. Voor Rusland is die „staat", waar de Japansche generaals de lakens uitdeelen en zich als in een ver overd gebied, in een wingewest gedragen, een voortdurende bedreiging. Iedereen ln Rusland weet, dat Japan zich niet tevre den zal stellen met het veranderen van het reusachtige en rijke en uiterst vrucht bare Mandsjoerije in een soort Japan sche kolonie, dat zijn adspiraties veel ver der gaan, dat na Mandsjoerije op het program de verovering van geheel Ooste lijk Siberie staat (het Trans-Bajkalland). zoodat Rusland van zijn laatste haven aan den Stillen Oceaan zou beroofd worden. Er is nog een mogendheid, die groote belangen bij de gebeurtenissen in het Verre Oosten heeft, n.l. Amerika. Een verdere versterking van de positie van Japan in het Verre Oosten zou het eilan den-keizerrijk tot den onbetwister heer- scher van den Stillen Oceaan maken, zou de Amerikaansche bezittingen in dien oceaan (de Philippijnen, Hawai enz.) in gevaar brengen. Ingeval het tot een oor log tusschen Rusland en Japan mocht komen, zal Amerika op den duur niet neu traal kunnen blijven, zal Washington de sovjet-regeering moeten erkennen, de Sov jet-Unie in zijn strijd tegen den gemeen- schappelijken vijand moeten steunen. Met evenveel aandacht volgen ook Australië en Nieuw-Zeeland de gebeurte nissen in het Verre Oosten. In deze do minions wordt Japan als de vijand be schouwd, wordt den kinderen op school bijgebracht, dat Japan de vijand is, met wien de blanke bevolking vroeger of later een strijd op leven en dood zal moeten voeren. Deze zekerheid van de a.s. worste ling met Japan was een van de oorzaken, waarom Australië en Nieuw-Zeeland het Britsche Rijk trouw zijn gebleven. Komt het tot een oorlog in het in het Verre Oosten, dan zullen deze dominions op den duur niet neutraal kunnen blijven. Uit zelfbehoud zullen zij den tegenstander van Japan steunen en op de regeering te Lon den pressie uitoefenen zich bij een even- tueele coalitie tegen Japan aan te sluiten. Ook Nederland zou geen onverschillige toeschouwer bij een eventueele worsteling in het Verre Oosten kunnen blijven, om dat Nederlandsch-Oost-Indië in het con flict betrokken kan worden. Bovendien zou een overwinning van Japan dat land zulk een overmacht in den Stille Oceaan verschaffen, dat Indonesië op den duur toch niet te behouden zou zijn. Wij den ken daarbij niet zoo zeer aan een recht- streeksch deelnemen door Nederland aan den oorlog als aan een neutraliteit, die voor Amerika, de Britsche dominions enz. gunstiger zal zijn dan voor Japan. Tenslotte zou een overwinning van Ja pan ook voor de Fransche kolonies in het Verre Oosten groot gevaar meebrengen, zoodat de kans, dat ook dat land op de een of andere wijze in het conflict zou betrokken kunnen worden, zeer groot is. Men vergete niet, dat een overwinning van Japan de genadeslag voor het prestige van het blanke ras in het geheele Oosten zou zijn, het streven naar onafhankelijkheid, dat nu reeds in det kolonies zeer sterk is, zou dan zulke afmetingen aannemen, dat vrijwel geen enkele kolonie door een Europeesche mogendheid behouden zou kunnen worden. Een eventueele oorlog tusschen Rusland en Japan kan dus door dezen samenloop van omstandigheden het karakter krijgen van een nieuwen wereldoorlog, wellicht van nog grootere afmetingen en met nog ontzettender gevolgen voor onze tegenwoordige beschaving dan de oorlog van 1914—1918. Wij staan nu voor een af grond, die ons dreigt te verzwelgen. Dat alles zijn mogelijkheden, waarmede rekening gehouden moet worden. Wij be- hooren geenszins tot hen, die een derge- lijken oorlog als onvermijdelijk beschou wen. Er zijn verschillende omstandig heden, die eenige hoop geven, dat het ergste vermeden zou kunnen worden. De economische positie van Japan is zeer slecht. Een oorlog, vooral onder de tegen woordige omstandigheden, eischt veel geld, en Japan bezit het niet. Aangezien de rijkste landen in elk geval belang zul len hebben, de overwinning van Japan te vreezen, zal het voor dat land uiterst moeilijk zijn credieten in het buitenland te krijgen. Japan is voor een groot ge deelte op het buitenland aangewezen om dat het land zelf arm aan delfstoffen is Zelfs voor de expeditie naar China moest Jppan in het Westen wapenen en munitie koopen (verschillende Europeesche wa penfabrieken werkten den laatsten tijd voor Japan); voor een strijd tegen Rus land om van een oorlog tegen een groote coalitie niet te spreken zou de behoefte aan buitenlandsche grondstoffen en producten nog grooter worden. Ten slotte heeft het voorbeeld van Duitsch- land aangetoond, wat de gevolgen van een te ver gedreven imperialisme kunnen zijn en de Japanners zijn zeer intelligente menschen. Er bestaat dan ook in Japan een sterke strooming tegen een verwezen lijking van het z.g. plan van Tanaka Tenslotte is de binnenlandsche toestand in Japan ook uiterst ongunstig Ondanks de vereering van den mikado en de voor een Westerling verbijsterende vorm van lovaliteit der Japanneezen, neemt de on tevredenheid in Japan met den dag toe Het is reeds zoo ver gekomen, dat er ia verschillende legerafdeelingen muiterijen zijn uitgebroken, die gewapenderhand on derdrukt moesten worden. Dat is een zeer veeg teeken. De Japansche overheid geeft zich rekenschap van het gevaar van een dergelijken toestand, de politici deinzen daarom voor de consequenties van een grooten oorlog terug. Van den anderen kant zoeken echter regeeringen vaak in dergelijke gevallen een afleiding in een oorlog. De Chineesch-Japansche oorlog van 1895 was voor een groot gedeelte een dergelijke afleiding voor de binnenland sche ontevredenheid in Japan. Wij willen geen voorspellingen doen. Niemand weet met zekerheid, wat de toe komst brengen zal. De gebeurtenissen hebben echter een eigen logica, die vaak sterker is dan de menschelijke wil. De eene daad sleept de andere mede. On danks al de handigheid van de Japansche diplomaten nadert Japan met een vaart het oogenblik, waarop het de fouten van Duitschland zal herhalen en de geheele wereld tot zijn vijanden maken. De Ja pansche politici begrijpen, dat hun poli tiek in Mandsjoerije den Volkenbond, China, Amerika en de Sovjet-Unie tot verzet moet prikkelen. Jnoekai zag dat in en wilde nog bijtijds remmen. Hij is er het slachtoffer van geworden. Josjizawa verklaarde daarop, dat Japan door nie mand gedwongen kan worden van zijn politiek in Mandsjoerije af te zien, dat het de interventie van Amerika of Rus land niet zou toelaten. Daarna volgde de mededeeling, dat indien de Volkenbond de .speciale positie van Japan in Mands joerije" (d.w.z. het protectoraat van Japan) zal weigeren te erkennen, Japan de conclusies van de commissie eenvoudig zal negeeren; een uitdaging dus aan den Volkenbond. Het gevaar van een oorlog in het Verre Oosten, die een nieuwe wereldoorlog kan worden, wordt met den dag steeds groo ter. Ondanks het waarschuwende voor beeld van Duitschland, herhaalt Japan de fouten van dat land. De Japansche gene raals weten, dat Rusland over eenige jaren veel sterker zal zijn en dat de overwin ning dan minder zeker zou worden, en zij komen op voor een „preventieven oor log" (dus precies als de Duitsche gene raals in 1914.) Zij jagen de geheele we reld tegen zich in het harnas en bereiden wellicht den ondergang van hun land voor, maar tevens een gevaar voor de ge heele beschaafde wereld. Dl'. BORIS RAPTSCHINKY. ONZE TELEFOONNUMMERS: REDACTIE1507 DIRECTIE en ADMINISTRATIE 2500 (op 2 lijnen) VANAT HEDEN DE BEKENDE KWALITEIT VAN OUDS BEKEND Groenten en Aardappelen dagelijks verscli. 7313a Aanbev. J. G. v. EVERT Jr. Haarl.straat 235, Telefoon 1909 TE KOOP: op lsten stand aan Rijksstraat weg te Alpben a. d. Rijn, bevat tende 2 Kamers, Keuken, Pak huis, etc. Bijzonder geschikt voor fijne Fruithandel. Br. aan J. D. VIS, corresp. v. d. Blad te Alpben a. d. Rijn, Letter B. Nog slechts 2 modern geb. Heerenhuizen met riant uitzicht aan den Lammeschansweg No. 5 en 6. bev.Vestibule, Hal met Trappenhuis, ruime Suite, Keuken. Voor- en gr. achtertuin, boven: groote Voor- en achterkamer. Badkamer en Tusschenkamer 2de: 2 groote kamers met zolderruimte en vele gemakken. Koopprijs billijk. Te bevr. bij J. C. v. d. STEEN aldaar op No. I en bij de Jongh's Woning Bur. te Oegstgeest. Tel. 2489 Te huur erevraaed, een gedeelte van koelhuis. Brieven Bureel van dit Blad ond. No. 7277a. a 90 cent per stuk DROGISTERIJ 2204 Haarlemmerstraat 119 SPECIAAL KRUIDENADRES 2198 Mr ZIET ONZE ADVERTENTIE MORGENAVOND IN DIT BLAD Een succes voor Verkade, die origi- neele Minta Keps! leder, die ze kent, is enthousiastl Geef ze eens na het eten, of bij de thee. U hebt óók succes met deze verfrisschende versnapering. 16 cf. per ons en in doozen van 50ct. Atelier W. F. K0RS Zn. Haarlemmerstraat 241-243. Bekwame 2216 Aanmelding-. Woensdag- en Donderdagmorgen tusschen 9 en 1 uur. i 1046 Haarlemmerstraat hoek Donkersteeg 2-4-6 Leiden /Veem op re O oUti» bel mauw» proof' pakket met. oprotitf nol but/o ad t l.tO) Flit wordt nooit los verkocht, doch uitsluitend In dexe bllicfcen Bescherm Uw huis en Uw voedsel tegen mieren. Zoodra de verkenners welke een leger van mieren voorafgaan melden t Voedsel en geen Flit komen deze hinderlijke diertjes Uw woning binnen. Bestrijdt de mieren met Flit, of beter sproei geregeld Flit eo voorkom een dergelijke mi eren plaag. Flit verdelgt de mieren en andere hinderlijke insecten- Let op het handelsmerk op de gele bus met de v war to hand t de Flitsoldaat.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 8