Leerlingen van J. A. JANSEN ÏTT.™ LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 28 Juni 1932 BUITENLAND. Examen Boekhouden enz. „Ver. van Leeraren" GESLAAGD TELEGRAMMEN. LAUSANNE EN GENEVE. DE FRANSCH—DUITSCHE BESPREKINGEN. Aan de Fransch-Dultsche onderhande lingen, welke hedennamiddag zijn hervat, wordt algemeen een beslissende beteekenis toegekend. Het gaat om de vraag welke Vrijdag door den Franschen premier Her- not en den minister van Financiën. Ger main-Martin, tot de Duitsche delegatie is gericht, namelijk welke voorstellen Duitsch land ter oplossing van het reparatie-pro bleem heeft te doen. Gistermiddag duurden de besprekingen ruim drie uur. De zitting was streng ver trouwelijk. Na afloop las de Fransche staatssecreta ris Fagonon het volgende officleele com muniqué aan de journalisten voor: De Duitsche en Fransche gedelegeerden zijn vanmiddag opnieuw bijeengekomen. De Duitsche rijksminister van financiën heeft de redenen uiteengezet, die volgens zijn op vatting voor een annuleering der schulden pleiten en voorts de eerste maatregelen besproken, die hij voor den wederopbouw van Europa voorstelt. De Duitsche rijkskanselier heeft deze verklaring nog van een algemeen stand punt uit ontwikkeld en verder aangevuld. De Fransche minister-president Herriot van zijn kant heeft de maatregelen aange kondigd, die hij noodig acht. De onder handelingen zuilen Woensdagmorgen wor den voortgezet. Het communiqué wekt den indruk, dat men nog niet veel is opgeschoten en dat men den dag van heden vrij wil houden voor particuliere besprekingen, om een toenadering tusschen de wederzijdsche standpunten tot stand te brengen. De lange duur der zitting moet gedeel telijk een gevolg zijn van het feit. dat de Fransche minister van financiën, Germain Martin, de Fransche vertaling van de rede van den Dultschen minister van financiën woordelijk opschreef en den tolk van de Fransche delegatie, die de vertaling in het Fransch voorlas, herhaaldelijk verzocht langzamer te lezen. Naar verluidt, zijn in de zitting van gis termiddag beide partijen op hun stand punt blijven staan. De Duitsche rijkskan selier en de rijksminister van financiën bleven bij hun verklaringen, dat verdere betalingen voor Duitschland onmogelijk zijn, terwijl Herriot te kennen heeft gege ven, dat de Fransche regeering hiermede geen genoegen kan nemen. Onder deze omstandigheden zou een af breken van de onderhandelingen niet ge heel onmogelijk zijn geweest, doch blijkens het communiqué is dit toch niet het geval geweest. In toonaangevende Fransche kringen wordt nog verklaard, dat de rijkskanselier een beroep heeft gedaan op den goeden wil van Frankrijk. Hierop heeft de Fransche premier verklaard, dat Frankrijk geenszins voornemens was Duitschland in een toe stand van economische ondergeschiktheid te houden. Frankrijk is volkomen bereid, mede te werken aan den Europeeschen wederopbouw en heeft begrip voor den nood van Duitschland en Europa. Des ondanks hebben de uiteenzettingen van den Duitschen minister van financiën, graaf SchwerinKrosigk, niet tot een toenadering van het Fransche en Duitsche standpunt geleld. In verband hiermede zal de Fransche minister van financiën, Ger main Martin in de zitting van Woensdag het Fransche standpunt uiteenzetten en antwoorden op de Duitsche stellingen. Verder heeft Herriot verklaard, dat van Duitsche zijde nog Vrijdag gesproken is van compensaties ingeval van een schrap pen der herstelbetalingen, terwijl gisteren van Duitsche zijde geen sprake meer is geweest van compensaties. In internationale kringen der conferen tie wordt de toestand algemeen zeer ern stig geacht. Men stelt algemeen vast. dat de Duitsche regeering het zakelijk reeds bekende Duitsche standpunt in het her- stelvraagstuk gisteren met groote open hartigheid en duidelijkheid uiteengezet heeft, en dat thans geen enkele twijfel meer kan bestaan omtrent dit standpunt. Algemeen wordt er op gewezen, dat Duitschland echter zich principieel bereid heeft verklaard mede te werken aan den wederopbouw van Europa. In dit verband moet de mogelijkheid gezocht worden van een economische overeenstemming met Frankrijk. Het in de zitting van gisteren behandelde program bevat dus naast het negatieve gedeelte tevens een positief ele ment. waaruit veel kan voortkomen. Toch wordt de indruk sterker, dat de Fransche regeering vast zal houden aan het een maal Ingenomen standpunt en verdere herstelbetalingen zal eischen. De vertrouwelijke beraadslagingen tus schen de leiders der delegaties zijn onmid dellijk na de zitting hervat. Gisteravond laat heeft nog een onder houd plaats gevonden tusschen von Papen en Macdonald. Tevoren hadden Macdonald en Herriot een bespreking gehouden. Men verwacht, dat Macdonald thans weer zal trachten bemiddelend op te treden tus schen de Fransche en Duitsche opvat tingen. Heden komt sir Simon per vliegtuig uit Londen terug. De sub-commissie voor moreele ontwa pening te Genéve heeft besloten haar zit tingen te verdagen tot 11 Juli a.s Het lid der Duitsch? ontwapeningsdele gatie. de jurist dr. Norden. werd gister avond tijdens een wandeling op een boschweg nabij Hermance. dicht bij Genève. door een motorrijwiel overreden en zóó ernstig gewond, dat hij in be- wusteloozen toestand naar een ziekenhuis moest worden overgebracht. Hedenmorgen is hij tot bewustzijn gekomen. Zijn toe stand is zeer ernstig. DUITSCHLAND. De inwendige onrust. - Dr. Ernst Scholz. f De Rijksminister van Blnnenlandsche Zaken heeft gisteren de leden van het be stuur der S.P.D. Chrtspien Dittmann, Stampfer en Vogel ontvangen die bij hem protesteerden tegen nationaal socialistische daden van terreur en desbetreffend mate riaal overhandigen. De Rijksminister deed toezegging het materiaal te zullen bestu- deeren. Naar .de „Vorwaerts" over de ontvangst van de leden van het sec.-dem. bestuur, door den rijksminister nog meldt, hebben de leden van het partijbestuur den minis ter de vraag gesteld of hij niet van mee ning was, dat de in het schrijven van den rijkspresident omschreven voorwaarden voor een optreden tegen excessen thans ontstaan zijn na den aanval op het ge bouw van de .Vorwaerts" door de nat.-soc. De minister heeft geantwoord, dat dit nog niet het geval was. De vertegenwoordigers van de soc.-dem. partij hebben tijdens het onderhoud, dat iets langer dan een uur duurde, verklaard, dat een verder voort duren van den „geuniformden terreur van de S. A." zou leiden tot een toestand, waar voor niemand de verantwoordelijkheid zou kunnen dragen. De nieuwe noodverordening van den Rijkspresident zal waarschijnlijk heden middag worden gepubliceerd. De noodver ordening zal de bepaling inhouden dat de uniform- en demonstratieverboden voor het geheele Rijk worden opgeheven. In de noodverordening zal evenwel in zooverre rekening worden gehouden met de wenschen der landen dat de politieautori teiten der landen gemachtigd zullen wor den plaatselijke en onder bijzondere voor waarden uitzonderingsbepalingen uit te vaardigen. Voorts zal een uitvoeringsverordening bij par. 4 van de noodverordening van 14 Juni worden uitgegeven, waarbij voor betoogin gen aanmelding bij de autoriteiten ver plichtend wordt gesteld, ten einde te voor komen dat op hetzelfde tijdstip tegenbe- toogingen zouden kunnen worden georga niseerd. Gisteren ls te Berlijn een bespreking aangevangen van de minister van Blnnen landsche Zaken van eenige Duitsche lan den met den waarnemenden premier van Pruisen, Hirtsiafer. Te bevoegder zijde werd evenwel niets positiefs medegedeeld. Aanwezig zouden evenwel zijn de Beiersche minister van Binnenlandsche Zaken, dr. Stuetzel, den Wurtembergschen staatspresident, Bolz, die zooals bekend de zaken afwikkelt van den minister van Binnenlandsche Zaken van Wurtemberg en eenige andere ministers van Binnenlandsche Zaken. De a.s. even- tueele opheffing van het uniformverbod zou het belangrijkste punt van bespreking zijn en de toelating van demonstraties. Gisteren hebben botsingen plaats gehad te Leipzig, te Chemnitz, Eppeln en te Wup- pertal; resultaat vele gewonden. In laatst genoemde plaats Heten de communisten honden op de politie los. Twee honden werden neergeschoten. Rijksminlsetr b. d. Dr. Ernst Scholz, de vroegere leider van de Duitsche Volks partij is, naar de „Montag" meldt na een langdurige ziekte overleden. Ds. Scholz was 57 jaar oud. Van huis uit was hij jurist, doch spoedig kreeg hij een functie bij het gemeentebestuur. In 1912 werd hij eerste burgemeester van Cassel, als hoedanig hij deel uitmaakte van het Pruisische heerenhuis. In 1920 aanvaardde hij den post van rijksminister van econo mische zaken, hetgeen hij tot 1921 bleef. Sedert 1921 was hij voor de Duitsche Volks partij rijksdagafgevaardigde. Reeds toen hij de leiding van de Duitsche Volkspartij op zich nam 'n 1929 was hij ziek, zoodat hij zijn volle politieke activiteit reeds toen niet meer kon ontplooien. ENGELAND. De politiek in Indië. Bij de opening van het debat over de begrooting van Indië zeide minister sir Samuel Hoare, dat voor de regeering het oogenblik gekomen is om belangrijke be slissingen te nemen en aan het Lagerhuis te vragen om te helpen om op praktische en redelijke wijze de hinderpalen te over komen, die nog den weg versperren voor een constitutioneele ontwikkeling van Inde Hoare zeide, dat bij den afloop op 30 Juni van enkele verordeningen, het noodzakelijk zal zijn om speciale volmach ten uit te oefenen, die enkel aangewend zullen worden in provincies in quaestie, waar zij speciaal vereischt zijn. Hoare zeide, dat de regeering zoo vast besloten is om het constitutioneele pro gram te bevorderen, dat zij, ondanks de moeilijkheden en gevaren, haar beslissing omtrent den toestand der gemeenschap pen .nog dezen zomer bekend zal maken. Hoare verklaarde, dat de regeering trouw was gebleven aan haar oorspronkelijk plan om den overgang van de besluiten der Ronde Tafelconferentie in den tastbaren vorm van een Indische grondwet te bewer ken en het oogenblik was aangebroken om over de methode waardoor die nieuwe grondwet tot stand zou komen, te spreken. Dit zou in drie niet ver uiteenloopende stadia kunnen geschieden De regeering zal in de eerste plaats haar beslissing mee- deelen over het communale vraagstuk, het probleem dus waarover de Indiërs zelf niet tot overeenstemming kunnen komen. Dan zal de constitutioneele commissie in Indië bijeengeroepen worden en in een plechtige zitting zal dan de autonomie van den federalen regeeringsvorm in Indië af gekondigd worden en ten slotte zal de re geering een commissie uit leden van Hoo- ger- en Lagerhuis benoemen, die de regee- ringsvoorstellen over 't communale vraag stuk en de afkondiging van het federale, grondwettig geregeerde Indië zal onder zoeken en die vrijheid zal hebben met vooraanstaande Indiërs contact te zoeken en eventueele wijzigingen, of aanvullingen voor te stellen. Sir Samuel deelde daarna nog mee dat in overleg met den Onderkoning en de Indische regeering besloten was de uitzon deringsbepalingen die door Lord Welling don waren afgekondigd om de methoden in de Congrespartij te bestrijden, te hand haven in die streken waar het plaatselijk bestuur ze nog niet kan missen. Dit was in de eerste plaats Bombay, en voorts Calcutta en enkele steden in den Pundjab en de Vereenigde Provinciën. De ordelie vende bevolking had recht op bescher ming. maar de uitzonderingsbepalingen zouden in geen geval vermeerderd worden, en het lag aan de bevolkng der genoemde BRANDSTICHTING. De rechtbank te Arnhem heeft heden uitspraak gedaan in de zaak tegen den ongeveer veertig-jarigen chef-veldwachter G. .J A. uit Zetten, die veertien dagen geleden terecht heeft gestaan als verdacht van brandstiohting in zijn eigen woning. In den morgen van den llen November 1931 was n.l. brand ontstaan op een der slaapkamers van de kinderen van hem, terwijl de verdachte alleen thuis was. Enkele kamers van het huis brandden geheel uit. De zaak is destijds reqds eerder voor de Arrondissementsrechtbank behandeld. Deze verklaarde de toen uitgebrachte dag vaarding nietig. Het O. M. bracht daarop een nieuwe dagvaarding uit en eischte na de tweede behandeling verdachte's ver oordeeling tot één jaar en zes maanden gevangenisstraf. De rechtbank, heden uit spraak doende, verklaarde den veldwachter schuldig aan brandstichting en veroordeelde hem tot een gevangenisstraf voor den tijd van één jaar. DE KINDERDOODSLAG TE MOERDRECHT. De Arrondissementsrechtbank te Utrecht deed heden uitspraak in de zaak tegen den schipper Gerrit de Vries en de koop vrouw Gatske van der Woude, die terecht hadden gestaan, verdacht van verre gaande mishandeling van een 5-jarlg meisje, dat tengevolge daarvan overleden ie en door verdachten in den dijk 'bij Moerdrecht begraven werd. De recht bank verwees ten aanzien van beide ver dachten de zaak terug naar den rechter commissaris om een nader onderzoek naar de schuldvraag ln te stellen ln ver band met een ingekomen brief van iemand, die tot dusver nog niet in de zaak gehoord was. De Officier van Jus titie had resp. tegen de verdachten vier jaar en zes maanden gevangenisstraf ge- eischt. EEN INBRAAK TE LAREN. In den nacht van 5 op 6 Dec. van het vorige jaar werd ingebroken in liet gebouw van de bakkerij van de Coöperatie „Steunt Elkander" te Laren N.-H.). Uit een brandkast die opengebroken werd, namen de indringers een bedrag van f. 1875 weg. Verdacht van diefstal met braak werd de 36-jarige expediteur W. F., wonende te Hilversum, gearresteerd en door de rechtbank te Amsterdam wegens diefstal met braak veroordeeld tot één jaar ge vangenisstraf. Verd., die zijn onschuld vol hield, ging van het vonnis in hoqger beroep. De procureur-Generaal eischte bevestiging van het vonnis van de rechtbank. De verdedigster mej. Bartha de Vries pleitte vrijspraak. streken zelf om ze zoo spoedig mogelijk ongedaan gemaakt te krijgen. Een resolutie der arbeidersoppositie, om de Indische begrooting te verlagen, werd met 242 tegen 28 stemmen verworpen. Aan het slot van het debat zeide Hoare, dat er geen sprake kon zijn van eenige onderhandeling, zoolang de stuwende krachten achter het congres niet voor goed de pogingen zouden opgeven om de wer king van het Britsche Indische bestuurs apparaat te dwarsboomen en zichzelf op te werpen als concurreerende krachten voor de Britsch-Indische regeering. VEREENIGDE STATEN. Democratisch partij-congres. Te Chicago is het democratisch partij congres geopend. Barkley i Kentucky hield een rede voering, waarin hij de drie laatste republi- keinsche regeeringen, in het bijzonder die van Hoover verantwoordelijk stelde voor den economischen toestand in de Vereenigde Staten. Hij stelde voor. het douane-wezen en het bankwezen te reor- ganiseeren en de invoering van een vijf- daagsche werkweek. Wat de buitenland- sche politiek betreft is de partij voor toe treding tot het Haagsche Hof, de hand having van de Monroe-leer en de schul denschrapping tegenover bewapenings beperking. Als candldaten voor het presidentschap worden genoemd.' Roosevelt, Al Smith, Garner, Newton Baker, Ritchie (Mary land), senator Reed, Wheeler (Montana) en Trailer uit Chicago. De constitutioneele commissie beveelt, aan, een einde te maken aan den regel, volgens welke een twee-derde meerder heid noodig is voor de benoeming van een candidaat voor het presidentschap, inge val na zes stemmingen nog geen candidaat is gekozen. RUSLAND. Verordening tot bescherming der vrije markten. Alle aanbevelingen der regeering, de vrije markten te beschermen zijn tot nu toe op niets uitgeloopen. De Executieve Commissie der Sovjet Unie publiceert in verband hiermede een verordening welke bescherming der vrije markten beoogt. Alle autoriteiten hebben instructie ge kregen maatregelen te nemen tot be scherming van de vrije markt en zich correct te gedragen tegenover die boeren die levensmiddelen op de vrije markt ver- koopen. Misbruik zal streng worden be straft. De plaatselijke autoriteiten en de Gepeoe hebben instructie ontvangen toe te zien op de naleving der verordening, welke is geteekend door Kalinin en Mo- lotow. RECLAME. 7296a de Heeren •T. BREURING. .1. M. A. VAN DAM, T HEERES, B. S. T. AAL. H. VAN 'T WOUT. LEIDEN. LEIDEN. LEIDEN. LEIDEN. NOORDWIJK. BUREAU VOOR BOEKHOUDEN - OPLEIDING PRAKTIJKEXAiHENS Speciaal eigen opleiriingssysteem en repetitiemethode Condities f.o.- per maand, per wekelijksche lesuur. LAUSANNE EN GENEVE. WASHINGTON, 27 Juni (Reuter) Op het Departement van Buitenlandsche Zaken en op het Witte Huis is men zeer opgewonden over de, sedert het begin der Conferentie van Lausanne, zich ophoo- pende stormberichten over het Europee- sche probleem, die via Parijs en Londen, zoogenaamde authentieke uitlatingen van de Amerikaansche regeering over de schuldenkwestie ten beste geven, waar door verwarring en moeilijkheden wor den teweeg gebracht, en welke een be hoorlijke oplossing van het vraagstuk vertragen. Daarom verklaart de Amerl- kaansche regeering nogmaals uitdrukke lijk, dat zij vastbesloten is, zich niet in de besprekingen van Lausanne te mengen. Zij heeft van den aanvang af den aan Amerika gestelden eisch voor onjuist en geweigerd herstelbetalingen van Duitsch land te verlangen. Amerika blijft ook het verzoek van Europa afwijzen om de ver mindering van de vorderingen der geal lieerden aan Duitschland te koppelen aan het vraagstuk der schulden van de ge allieerden. Men stelt zich hier op het standpunt dat ieder land offers moet brengen en dat de oplossing der herstel kwestie een zuiver Europeesch pro bleem is. LAUSANNE, 27 Juni (Reuter) Her riot, de Duitsche ministers beantwoordend zeide: „Wij zijn te Lausanne gekomen, met den oprechten wensch om den toe stand van Duitschland en die van Europa te leeren kennen, en om aan hun her stel mede te werken. Frankrijk verlangt er geenszins naar om Duitschland in een minderwaardigen economischen toestand te houden. Integendeel, Frankrijks hou ding wordt bepaald, door het rapport van Bazel. Niettemin heb ik niet den indruk dat de bijeenkomst van heden de ge zichtspunten van Frankrijk en Duitsch land nader tot elkaar zal brengen. Mijn plicht gebiedt mij bepaalde reserves te maken, in afwachting van het gedetail leerde antwoord vah Woensdag. LONDEN. 28 Juni. (Reuter) De Brit sche pers wijst erop. dat het verloop van de onderhandelingen te Lausanne niet al te tragisch moet worden opgevat. De „Daily Telegraph" noemt de bereid willigheid van Duitschland om een bij drage te leveren van Europa een verblij dend teeken en hoopt, dat tenslotte alle hinderpalen, welke het herstel in den weg staan, zullen worden weggeruimd. PARIJS. 28 Jtlni (Reuter) Ten aan zien van de Fransch-Dultsche besprekin gen te Lausanne meldt Havas, dat deze derde bijeenkomst niet dat resultaat heeft opgeleverd, dat men na de bespreking van Vrijdag heeft verwacht. Na de uiteenzet ting van den Duitschen minister van fi nanciën, zette de Fransche ministei van financiën de positie van Frankrijk uiteen en eindigde met de woorden.' „U bent ons iets schuldig, wat kunt U ons aan bieden?" Het gisteren bekend gemaakte officieele Duitsche standpunt, beteekent voor Frankrijk volkomen annuleering van de herstelschulden. De Fransche pers is alge meen van oordeel, dat de onderhande lingen thans beter gestaakt kunnen wor den, nu de Duitschers en de Fraifschen niet tot een overeenstemming schijnen te kunnen komen. PARIJS. 28 Juni. (Reuter). De cor respondent van de „Echo de Paris" meldt uit Genève, dat Henderson voornemens is de ontwapeningsconferentie op 17 Juli a.s. te sluiten, als de delegaties zich verbin den willen in November a.s. weder bijeen te komen. PARIJS, 28 Juni (Reuter) De spe ciale correspondent van „Het Journal" te Lausanne meldt, dat een onderhoud, dat Herriot gisteren met Grandi heeft gehad, hoofdzakelijk handelde over de hetze in de Italiaansche pers tegen Frank rijk. Herriot heeft tijdens dit onderhoud op de ernst van den toestand gewezen. LAUSANNE 28 Juni. (V.D.). De par ticuliere besprekingen, die na het succes- looze verloop van de jongste Duitsch- Fransche zitting noodig zijn gebleken, zul len heden door de Duitsche Ministers met de Engelsche en Fransche gedelegeerden worden voortgezet. Ook de delegaties zelf vergaderen om zich voor te bereiden op de beslissende zitting van morgen. In den loop van den dag zullen Rijkskanselier Von Papen en de Duitsche Rijksministers van Buitenlnadsche Zaken von Neurath een bespreking hebben met MacDonald. Een nieuwe Fransch-Dultsche bespreking wordt voor de zitting van Woensdag niet verwacht. Van Engelsche zijde wordt verklaard, dat voorloopig nog niet alle hoop is opge geven, dat de conferentie nog tot positief resultaat zal komen. De Engelsche regee ring is nog niet met een bemiddelings voorstel te voorschuil gekomen, doch de huidige zeer ernstige en gespannen toe stand eischt, dat de Engelsche regeering thans duidelijk stelling neemt en haar tot nog toe gehandhaafde terughoudend heid laat varen De Tsjechoslowaaksche Minister van Buitenlandsche Zaken Benesj heeft heden morgen een bezoek gebracht aan den Duit schen Rijkskanselier van Buitenlandsche Zaken Von Neurath. LONDEN. 28 Juni. (V.D.. In overeenstem ming met elkaar weten verschillende Lon- densche bladen omtrent de gisteravond ge houden kabinets-zitting mede te deelen dat de Engelsche regeering na onderhan delingen met de Dominions over de ont- werp-voorstellen van Hoover die zij als buitengewoon belangrijk erkent, een nieuw ontwerp-plan in Genève aan de orde zal stellen, dat waarschijnlijk nog verder zal gaan dan het Hoover-plan. De ontwapeningsconferentie zou dan uit de verschillende voorstellen een nieuw al gemeen plan kunnen uitwerken. LAUSANNE. 28 Juni. (V.D.). De En gelsche minister-president MacDonald heeft heden het initiatief genomen voor de voortzetting der onderhandelingen en voorloopig de leiding der onderhandelin gen zelf ter hand genomen. Hij heeft hedenmorgen om 12 uur den Duitschen Rijkskanselier en den Fran schen minister-president uitgenoodigd voor een gemeenschappelijke bespreking waaraan ook de Engelsche kanselier van de schatkist Neville Chamberlain en de Fransche Minister van Financiën Mar tin deelnamen. Kort te voren had de Duitsche Rijksminister van Buitenland sche Zaken een langdurig onderhoud met Chamberlain. Herriot, die tegen 12 uur in Hotel „Beau Rivage" aankwam ver klaarde tegenover de Engelsche journa listen dat hij vanmorgen vroeg had ge zien, dat de Engelsche pers den ernst der huidige situatie volkomen had begrepen en tot uiting had gebracht. Hij rekende op de verdere medewerking der Engel sche pers. Van Engelsche zijde wordt verklaard, dat de Engelsche regeering het nieuwe initiatief had genomen om een uitweg te vinden uit de huidige situatie die vol komen ls vastgeloopen. Algemeen bestaat de indruk, dat de Engelsche regeering een bemiddelingsvoorstel zal doen. PARIJS. 28 Juni. (V.D.). De Parijsche ochtendbladen zijn tamelijk pessimistisch gestemd ten aanzien van het verloop der gisteren gehouden bijeenkomst der Fran sche en Duitsche delegaties te Lausanne en vooral ten aanzien van Duitschland's verdere houding ter conferentie. De meeste bladen scharen zich gesloten ach ter de regeering Herriot en verzetten zich scherp zoowel tegen de Duitsche als tegen de Italiaansche voorstellen. Algemeen constateeren de bladen dat de besprekin gen van gisteren een teruggang betee- kenen en bijna alle correspondenten ge bruiken in hun telegrammen het woord „afbraak". Men ziet in de Berlijnsche reis van den Rijkskanselier een der voornaam ste oorzaken van de vastheid, waarmee hij zijn standpunt handhaafde. De „Echo de Paris" is van meening, dat Herriot beslist besloten is de onderhande lingen af te breken wanneer de Fransche minimum eischen niet aanvaard worden. Wanneer MacDonald er niet in slaagt Duitschland te bewegen tot wijziging van zijn huidige houding, dan zal er niets anders overblijven dan het instellen van twee commissies, nl. een voor de reorga nisatie van Europa en een voor de voor bereiding van de Londensche economische conferentie en het verdagen van alle verdere besprekingen tot den aanstaanden herfst. Het „Journal" acht het afbreken der cnderhandelingen nog nauwelijks te ver mijden. Het blad oefent tevens scherpe critlek op het Italiaansche memorandum. De „Petit Parisien" schrijft, dat men na de huidige houding der Duitsche de legatie althans een gebaar van goeden wil had mogen verwachten. Sedert Zater dag is een achteruitgang merkbaar, waar voor behalve Duitschland ook Italië en Engeland verantwoordelijk moeten worden gesteld Rijkskanselier von Papen en zijn medewerkers hebben nog slechts 24 uur den tijd om te overleggen. De in nauwe relatie met de regeering staande „Ere Nouvelle" keert zich even eens met groote scherpte tegen het Ita liaansche memorandum, dat zij een goed koop stuk werk noemt. Onder het voor wendsel tot algemeene overeenstemming als basis voor elke internationale samen werking moet worden beschouwd. HET LEGER VAN GENERAAL MA. MOEKDEN 28 Juni. (V.D.) Volgens me- dedeelingen van de zijde der Japansche legerleiding is de hoofdmacht van het leger van generaal Ma Tsjang SJan. den voornaamsten tegenstander van de nieuwe Mandsjoerijsche regeering. ten Noordwes ten van Charbin vastgeloopen en in een soort val geraakt waardoor het gedwon gen zal zijn zich te laten ontbinden of zich in de pan te laten hakken. DE 250STE VLUCHT VAN DE „GRAF ZEPPELIN." FRIEDRICHSHAFEN, 28 Juni. (V.D.) Het luchtschip „Graf Zeppelin" is heden morgen te 8.25 uur onder commando van kapitein Lehmann opgestegen voor zu11 250ste vlucht Aan boord bevinden zich 36 passagiers en de rondvaart zal ongeveer acht uur duren. Te Vaduz in het Vorsten dom Lichtenstein zal het luchtschip dalen om Dost in te nemen. AUTO OMGESLAGEN. BRUCX (Bohemen). 27 Juni. (Reuter)- Tusschen Komoten en Brucx is een auto waarin vijf personen gezeten waren, M het nemen van een bocht omgeslagen en in de diepte gestort. Vier der passagier» kwamen om het leven. 2—1

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2