73ste Jaargang VRIJDAG 24 JUNI 1932 No. 22165 STADSNIEUWS. Openlucht-filmvoorstelling,, Nederlandsch Fabrikaat" THEEHUIS LEIDSCHE HOUT Het voornaamste nieuws van heden. SCHEEPSVERBINDINGEN. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTj) Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35; per week f. 0.18 Buiten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. git nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. DE STADHUISBOUH. De uit te noodigen architecten. Naar l wij nader vernemen, zal het nieuwe voorstel*, van B. en W., betrekking hebbend op het aanwijzen van meerdere architecten om planihen te ontwerpen voor Stadhuis bouw aail de Breestraat met behoud van den ouden gevel, hoogstwaarschijnlijk niet in de eerstvolgende raadszitting ver moedelijk at Juli worden behandeld, doch in een zitting, een week later. Hoewel da voorstellen van B. en W. nog onbekend zij\n. worden toch reeds genoemd als de architjecten. die het college zal voor dragen, de hiperen A. J. Blaauw. te Amster dam, A. J. K(ropholler. te Wassenaar en H. F. Mertens, \te Bilthoven. Officieel Is dit derhalve nog j niet. Wij kunneri hieraan nog toevoegen, dat de Commissii van Fabricage zal voorstel len ook twetp Leidsche architecten uit te noodigen, n.l. de heeren B. Buurman en v, d. Laan. l BELGISCHE BELANGSTELLING VOOR DE LEIDSCHE MEDISCHE FACULTEIT. EINDEXAMENS GYMNASIUM. Derde groejh, af deeling A. Geslaagd: mej. J. Fris tie Leiden en de heeren J. Gijsman te Leiden, D. de Jong te Rijns burg, J. de Jo\sseling de Jong, Oegstgeest, J H. Vergragtl te Boskoop, H. D. Vriese- ma te Leiden em J. Zandée te Leiden. Het examen wordt1, met één candidaat voort gezet, OPENLtJCHTBIJEENKOMST VRIJZ^ CHR. FEDERATIE. Met verwij ziihg naar de in dit blad voor komende advertentie vestigen wij de aan dacht op een openluchtbijeenkomst van vrijzinnig-godsaienstigen, georganiseerd door de Vrijz.Chr. Federatie hier ter stede, op Zondhg 26 Juni a.s. te Wasse naar. Het religieuze spel, dat door enkele jonge Haagschep Remonstranten zal wor den opgevoerd, is ingestudeerd onder lei ding van Kommer Klein. De opvoering wordt voorafgegaan door een toespraak van ds. L. Bonga, 'Doopsgez. predikant al hier Het terrein, (waarop de bijeenkomst zal plaats vinden is per fiets en per gele tram zeer gemakkelijk te bereiken. De V. C, F. hoopt op vele bezoekers. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: „Draagt Elkanders Lasten", Dorpsstraat 55, Oegstgeest, vereeniging voor zieken- huisverpleging. Uittredende 2e voorzitter K. Kruizinga, Oegstgeest. Nieuwe le voor zitter K. Kruiziriga, Oegstgeest. Nieuwe 2e voorzitter A. Dirkse, Oegstgeest. In verband met den bouw van een Academisch Ziekenhuis te Gent. Te Gent, waar men bezig is met plan nen voor den bouw van een Academisch Ziekenhuis, blijkt groote belangstelling te bestaan voor de wijze, waarop men deze aangelegenheid hier ter stede heeft opge vat, Reeds eerder werd door de Faculteits commissie te Gent, die in het bijzonder met de voorbereiding der plannen is be last, contact gezocht met den heer Maas, den directeur van het Academisch Zieken huis alhier en deze ontving de vereerende uitnoodiging als adviseerend lid der Gent- sche commissie te willen fungeeren. In verband hiermede en ook met het doel de leden der Leidsche faculteit te ontmoeten en de verschillende afdeelingen van het Leidsch Academisch Ziekenhuis te bezichtigen arriveerde gisteren 'n twaalf tal hoogleeraren van de geneeskundige faculteit te Gent per auto aan het Acade misch Ziekenhuis, waar zij door den direc teur, den heer Maas en den decaan der Leidsche faculteit, prof. dr. J. A. J. Barge werden ontvangen. Na eenige besprekin gen met den heer Maas te zijnen bureele werden de Gentsche hoogleeraren door dezen rondgeleid over het terrein en be zochten zij de verschillende klinieken, het laboratorium voor pathologische anatomie enz, alwaar zij door de verschillende hoog leeraren of hun plaatsvervangers werden gewacht. Om half vijf vereenigden zich de leden der beide faculteiten aan een thee, die in het administratiegebouw door de goede zorgen van den heer Maas werd geser veerd. De decaan der Leidsche faculteit sprak de gasten toe, heette hen hartelijk welkom, het ten zeerste betreurend, dat het wegens het kortstondige bezoek niet mogelijk was geweest, hun een ontvangst te bereiden, die meer in overeenstemming zou zijn geweest met de vreugde, die de Leidsche faculteit bij een zoo zeldzame gebeurtenis ondervindt. Dat welhaast een gansche faculteit in de stad eener zusterfaculteit in het bui tenland op bezoek komt, is een zoo hooge uitzondering, dat een meer nadrukkelijk en uitvoerig vreugdebetoon hierover zeer zeker gerechtvaardigd zou zijn. Intusschen bood spr. aan de bevriende Gentsche faculteit de beste wenschen aan voor het welslagen in hun grootsch onder nemen en beval hij de Leidsche faculteit in hare genegenheid en waardeering aan. Tegen 5 uur werd de rondgang hervat en na afloop daarvan vertrokken de bezoe kers weer zoo spoedig mogelijk per auto naar Gent, zeer voldaan over het leerzame dat hun getoond was. NIJVERHEIDSONDERWIJS. R.K. Huishoudschool te Leiden. Voor het theoretisch gedeelte van het examen akte N VIII (leerares Koken en Voedingsleer) zijn geslaagd de dames: J. M. Dalebout, A. A. A. van Holstein (Zr. Claverine), J. Plantenberg (Zr. Francine), S. M. Kok, C. A, Veeger en M. J. C. Soe- ters. HOOGHEEMRAADSCHAP VAN RIJNLAND. Zooals wij reeds eerder hebben aange kondigd wordt ter gelegenheid van de jaarvergadering der Ver. „Nederlandsch Fabrikaat" op de Kaasmarkt op Donder dag 30 Juni des avonds een filmvoorstel- gegeven. Het is inderdaad wenschelijk, dat wat ®eer belangstelling aan den dag wordt gelegd voor de Nederlandsche industrie, M de werkloosheid zulke afmetingen heeft dangenomen, en de uitvoer vermindert, he industrie tracht thans het afzetgebied jn het binnenland te vergrooten, om zoo- wende meer werklieden in dienst te kun nen houden, en hierin kunnen zoowei winkeliers als verbruikers behulpzaam zijn door in het vervolg ook inderdaad de •oorkeur te geven aan Nederlandsche Producten, indien deze gelijk in prijs en ™ahteit zijn aan de buitenlandsche. va winkeliers zien dit meer en meer in en ook te Leiden wordt door de Midden- standsvereenigingen, in samenwerking met de Kamer van Koophandel en de vereeni ging „Nederlandsch Fabrikaat" een krach tige actie voorbereid voor het „Neder landsche product door het verspreiden van strooibiljetten en plakkaten en het inrichten van Nederlandsch fabrikaat etalages, terwijl ook het N.J.V. medewer king verleent. Ongetwijfeld zullen velen de films wil len gaan zien, om zoo op aangename wijze kennis te maken met de Nederlandsche industrie, en er dan door de Nederlandsch fabrikaat-uitstallingen toe gebracht wor den, ook inderdaad Nederlandsche goede ren te koopen. Bovenstaand plaatje laat zien, hoe in de virschillende steden van ons land van te vo-en reclame wordt gemaakt voor deze verstellingen. Vereenigde vergadering. In de gehouden Vereenigde Vergadering van het Hoogheemraadschap van Rijn land werd mededeeling gedaan van ae benoeming en beëediging als hoogheem raad van den heer Ch. M. Reinders Fol- mer te Heemstede en van de goedkeuring door Gedeputeerde Staten van Zuid- en Noord-Holland van de suppletoire begroo ting 1931. Het bestuur gaf een schrifte lijke uiteenzetting van de verhouding van Rijnland tot de scheepvaartbelangen in de provincies Zuid- en Noord-Holland en wel naar aanleiding van vragen, in de vorige vergadering hierover gesteld. In dit stuk werd vermeld, dat volgens de op vatting van de beide provinciale besturen de zorg voor de scheepvaartbelangen niet tot de taak van Rijnland behoort en dat het bestuur van Rijnland zich dan ook heeft te onthouden van het in vergun- nigen krachtens keur opnemen van voor waarden welke de bescherming van die belangen ten doel hebben, ook in die ge vallen, welke niet worden bestreken door de provinciale verordening op de stoom vaart in de boezemwateren van Zuid-Hol land en het Reglement Vaarwateren Noord-Holland Sinds eenige in 1926 voor gekomen geschillen hierover in Zuid-Hol land en sinds het tot stand komen van genoemd Noord-Hollandsch reglement heeft het bestuur zich naar deze opvat ting der provinciale besturen gedragen, hoewel het bestuur het In het belang van de betrokkenen betreurt, geen voorschrif ten te dezer zake te kunnen geven in de gevallen, waarin ook de provinciale be sturen niet op grond van hun desbetref fende verordeningen kunnen ingrijpen. Tijdens de bespreking van dit punt bleek, dat de leden der Vereenigde Vergadering algemeen deze leemte betreuren en ver schillende voorbeelden werden genoemd, waaruit blijkt hoezeer belanghebbenden bij kleine vaarwateren kunnen worden ge schaad. door dempingen of door te lage bruggen, welke, nu Rijnland alleen heeft te letten op de belangen van het boezem- beheer, niet kunnen worden voorkomen met behulp van het publiek gezag. Verder deelde het bestuur mede, dat het bij de a.s. begrooting een voorstel zal doen tot het toepassen van een korting op de wedden. Na onderzoek der geloofsbrieven werd als hoofdingeland voor het eerste district (Bloemendaal) toegelaten de heer N. Zandbergen Wzn. te Oegstgeest en als hoofdingeland-plaatsvervanger voor het zesde district (Lisse), de heer L, Onder water aldaar. Vastgesteld werden 12 beschikkingen op reclames tegen aanslagen in Rijnlands bundergeld 1932. In samenwerking met de hoogheem raadschappen Delfland en Schieland werd besloten tot het toekennen van pachtver- minderlng over 1932 aan de huurders van Celia's hoeve te Bodegraven, behoorende tot den Wierikkerdijk Besloten werd tot wijziging van een reeds genomen besluit tot afstand van grond onder Amsterdam aan de H IJ S M. Ten slotte werd de rekening over het jaar 1931 vastgesteld met een totaal aan ontvangsten van f. 1 135 956.61'A en aan uitgaven van f. 1.033 403 68. gevende een batig saldo van f. 102.552.93Vi. Bij de rondvraag vroeg een der leden naar den inhoud van een door verschil lende polders aan Rijnland gedaan ver zoek om te bevorderen, dat het bunder- geld wordt verlaagd Hierop antwoordde de Dijkgraaf, dat de Oude Groenendijk- sche en Barrepolder onder Zoeterwoude zulk een adres heeft ingezonden en aan de andere polders in Rijnland om adhae- sie heeft verzocht, waaraan een aantal polders heeft voldaan. Spr. zette uiteen, dat dit adres, dat geen enkele motivee ring inhoudt dat inderdaad het bestuur van Rijnland te duur wordt gevoerd en dat uitgaat van personen, die dit ook niet kunnen beoordeelen, eenigszins vreemd aandoet en dat het bestuur van Rijnland een dergelijke boodschap niet noodig heeft. Spr. begrijpt ten volle de moeilijke omstandigheden waarin boeren en tuin ders verkeeren. maar acht dit adres niet op zijn plaats. Van deze gelegenheid maakte spr. gebruik om te wijzen op het feit, dat verschillende polderbesturen op verkeerde wijze pogen om de crisis het hoofd te bieden, n.l. door zich te onttrek ken aan wettelijke verplichtingen, als b.v. het niet betalen van pensioensbijdra gen of het weigeren van betalingen, ge regeld bij bijzonder reglement. Spr. lichtte dit met eenige voorbeelden uit den laat- sten tiid toe surak de hooo uit. dat men op een verstandige wijze het beheer in de polders zal blijven voeren. Op een vraag van een ander lid om trent den toestand van de Oegstgeester- brug en de Zandlaanbrug (Katwijk) werd geantwoord, dat het College er op uit is om tot een zoo spoedig mogelijk herstel van de dekken van de Oegstgeesterbrug te komen en dat de herstelling van deZand- lsansbrug reeds is aanbesteed en gegund. Hierna werd de vergadering gesloten. Op denzelfden dag is een vergadering van hoofdingelanden gehouden met het doel om een voordracht op te maken voor de benoeming van een hoogheemraad we gens de periodieke aftreding van den hoogheemraad P. F. Noordam te Wou- brugge De volgende voordracht werd op gemaakt: 1 P F. Noordam te Woubrugge, 2. .T. Biemond te Haarlemmermeer. 3. P. J. Heemskerk te Rijpwetering. De Leidsche Hout mag zich terecht in een groeiende populariteit verheugen. Het aantal personen, zoowel groot als klein, dat 's middags, 's avonds en vooral des Zon dags dit prachtige wandelpark bezoekt, neemt gedurig toe en daarmede ook de behoefte aan een gelegenheid om temid den dezer heerlijke omgeving uit te rusten en zich te kunnen verfrisschen. De heer Fr Hofenk is aan dezen wensch tegemoet gekomen en heeft in de vroegere mate riaalbewaarplaats een keurig theehuis in gericht, Bij goed weer kan men zich, In gemakkelijke rieten stoelen gezeten, buiten verpoozen. terwijl groote schermen de al te felle zonnestralen afweren. Wij hopen, dat het theehuis in den Leidschen Hout slechts heel weinig diénst zal doen als toevluchtsoord bij plotselinge stortbuien, doch twijfelen er niet aan of het zal ook dan zijn nut bewijzen! LEIDSCHE BURGERWACHT. De Jaarvergadering. Gisteravond hield bovengenoemde veree niging in de Burchtzaal onder voorzitter schap van den heer mr. F. J. J. Trapman haar jaarlijksche algemeene ledenverga dering. De voorzitter opende de goed bezochte vergadering met een woord van welkom, in het bijzonder tot den oud-voorzitter, den heer P. H. Pijnacker Hordijk en wees op het belang van het Burgerwacht-in stituut, juist in deze tijden. Daarom sprak hij zijn blijdschap uit over de groote op komst en gaf vervolgens het woord aan den secretaris, majoor M. van Mens tot het lezen der notulen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Na behandeling der ingekomen stuk ken, bracht de secretaris zijn jaarverslag uit. waaruit bleek, dat het ledental voor uitgaande is en thans 478 bedraagt. Als gevolg van de verminderde subsidie, blijft zuinigheid geboden. Met dankbaar heid werd melding gemaakt van hetgeen door mr. Pijnacker Hordijk in het belang van de Burgerwacht is gedaan. Zijn be noeming tot eerelid vormt een welver diende belooning voor zijn prachtigen staat van dienst. De Pijnacker Hordijk-beker werd voor de zesde maal en daarmede definitief ge wonnen door den heer J. van Staveren. De oud-voorzitter stelde spontaan een nieuwen beker voor hetzelfde doel be schikbaar. Er werd dit jaar met ernst en ijver geoefend: de onderlinge verstand houding liet niets te wenschen over. De lste luitenant P. H. Steenhauer en zijn rechterhand, sergeant Blodkamp, stonden ook dit jaar weer den commandant ter zijde. De resultaten van de leiding van de heeren Gijsberti Hodenpiji en de Jager bij de schermlessen waren duidelijk merk baar uit den stand in de competitie, waaraan onder den naam van L. B. W. werd deelgenomen. Het jaarverslag werd onder dank goed gekeurd De kascommissie, bestaande uit de hee ren mr. de Clercq, K. de Groot en W. Pijnacker, rapporteerde bij monde van laatstgenoemde, dat de boeken en be scheiden van den penningmeester, den heer J. G. Sillevis, in volmaakte orde waren bevonden en adviseerde tot dé- charge-verleening, waartoe onder applaus werd besloten. De ontvangsten bedroegen f. 2903,78; de uitgaven f. 2876 47, zoodat er een batig saldo is van f. 27.31. Na afdoening van eenige financieele aangelegenheden, werd de verhouding tusschen den burgemeester en den com missaris van politie eenerzijds en den Burgerwacht anderzijds besproken. Men was algemeen van oordeel, dat deze ver houding goed en degelijk behoort te wor den geregeld. De commandant antwoordde hierop, dat hij de volgende week met de bedoelde instanties een conferentie heeft en deze verhouding dan definitief en met een bevredigend resultaat hoopt te kun nen vastleggen. Bij de rondvraag verzocht de heer Ha- verkorn om meer theoretisch onderwijs in de bediening der verschillende wapenen voor de leden. De heer Alphenaar vroeg opheffing van het verbod tot gebruik van een eigen ge weer bij wedstrijden. Op een desbetreffende vraag, deelde de commandant mede, dat door de leden, die 's Zaterdags verhinderd zijn, iederen laat- sten Dinsdag van de maand in Katwijk kan worden geschoten. De heer Haverkorn dankte het bestuur voor de instelling van den verbandcursus, waaraan door diverse leden met succes is deelgenomen en verzocht dezen cursus ook in den a.s. winter weer te doen hou den, De commandant zeide, dat daartoe reeds stappen zijn gedaan. BINNENLAND. De steun aan de nationale scheepvaart door de Tweede Kamer goedgekeurd; hulp aan de noodlijdende binnenschippers? (Pari, Overzicht, le Blad.) De jaarvergadering te Haarlem van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijver heid en Handel (3e Blad en Laatste Be richten, le Blad.) Prof. dr. Vening Meinesz over het jubi leum van den Ned. Onderzeedienst. (3e Blad.) De bouw van den derden kruiser geheel gegund aan Wilton-Feyenoord. (Binnen land, 3e Blad.) Ernstig auto-ongeluk te Bcemster; vijl personen gewond. (Gemengd, 2e Blad.) BUITENLAND. Stilstand te Lausanne en Gcnève. (Buitenland en Tel., le Blad.) Motie van wantrouwen tegen de Engel- sche regeering verworpen. (Buitenland, le Blad.) Voortdurende onrust in Duitschland. (Buitenland, le Blad.) Hierna reikte de voorzitter de in het afgeloopen jaar gewonnen prijzen uit, be staande uit kunst- en gebruiksvoorwerpen. Deze werden als volgt gewonnen: Schieten: Verbiest, beker, uitgeloofd door den heer van Staveren; de Wit, kam pioensmedaille met 292 pnt.; van Staveren en Nievaart, medailles. Afd. A: 1. van Staveren; 2. Alphenaar: 3. F. v. d. Velden. Afd. B.: 1. Kaapaan; 2. Gadrl. Afd. C: 1. v. d. Mark; 2. Oudshoorn; 3. Scheffer; 4. van Koperen Afd .D: 1. Barthen; 2. Beurze; 3. van Leeuwen Jr. Schermen: 1. Mastricht; 2. Brussee; 3. de Graaf. Hierna werd de vergadering gesloten. DOODELIJK ONGEVAL. Hedenmorgen omstreeks 7 uur is de 39-jarige timmerman N. S„ werkzaam bij den nieuwbouw der Sted. Lichtfabrieken, van een hoogte van ruim 18 meter geval len. De dood trad onmiddellijk in. De Eerste-Hulpdienst vervoerde het stoffelijk overschot naar het Academisch Zieken huis. Voor het examen voor Rijksklerk der directe belastingen, invoerrechten en ac cijnzen slaagden te Utrecht de heeren A. Beerepoot, A. H. P. Boender en W. L. Leget, allen alhier. Aan de Technische Hoogeschool te Delft slaagde voor het propaedeutisch examen civiel-ingenieur de heer G. H, van Hoolwerff, alhier. Gistermiddag is de 25-jarige J. H. W., die op een bakfiets over het Gerecht reed, met zijn hoofd tegen een muur gebotst. Doordat de bakfiets kantelde, kwam W. onder het rijwiel terecht. Hij voelde zich onwel en klaagde over pijnen, doch de E. H. D. kon geen letsel constateeren. De 26-jarige A. N. uit Voorschoten heeft gisteren met zijn fiets een groote spiegelruit van de firma L. op den hoek van Oude Rijn en Hooigracht ter waarde van f. 100 vernield. Wij verwijzen naar een advertentie in dit Blad betreffende een aangekondigde uitgave der Ned. Spoorwegen, bevattende alle goedkoope treinen, tarieven, dienst regelingen e. d. gedurende den zomer van 1932. De navolgende passagiersschepen zijn morgen in radio-telegrafische verbinding met de daarnaast vermelde kuststations en via die stations rechtstreeks te bereiken. Medegedeeld door de NTM. Radio-Holland. Chr. Huygens, Scheven. Radio Colombia idem Costa Rica, idem Cottica, Rugby Radio Flandria, Scheven. Radio In- drapoera, idem Kota Radja, Medan Radio Orania, Scheven. Radio P. C. Hooft, idem Poelau Laut, Colombo Radio V. Rensselaer, Scheven. Radio Rotterdam, idem Sibajak, idem Sta tendam, idem Tasman, idem Veendam, idem Volendam, Marion Radio W.C.C.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1