LEEGVERKOOP Gebreide Blazers WARNECKE 1 Het Kousen- en Sokkenhuii A.S. ZATERDAGMORG P. H0GEND00RN ZOON LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 23 Juni 1932 LONDENSCHE BRIEVEN. VOOR DAMES EN KINDEREN ALLE MODEKLEUREN STATIONSWEG 4 - TEL. 151< CORRESPONDENTIE. KOEKJES BAKKEN. (Van onzen eigen correspondent.) ENGELAND EN IERLAND. Londen, 14 Juni 1932. Het heelt er allen schijn van dat De Valera de Britsche regeering tot onder handelen heeft ultgenoodlgd met het doel haar ten duidelijkste te doen weten, door het persoonlijk woord, dat hij geen streep van zijn standpunt wil afwijken Op zulk een grondslag kan onderhandeling, die altijd een proces moet zijn van toegeven aan beide kanten, tot niets leiden. De Morning Post" is er zoo boos over dat de pagina's van het blad, welke het Ierschc nieuws bevatten, met het woord „hoax" (fopperij of bedriegerij!) zijn bezaaid. De bittere teleurstelling over de mislukking der besprekingen is geenszins tot dit ultra conservatieve blad beperkt. Zij is integen deel algemeen en misschien in Ierland nog grooter dan in Engeland. Toch was de hoop op succes van stonde af aan zwak. En ze werd zwakker toen De Valera aan den vooravond van de onderhande lingen te Londen in zijn senaat verklaarde dat zijn standpunt en dat van zijn colle ga's met betrekking tot de eedkwestie on veranderd was gebleven. De President van den Ierschen Vrijstaat is een dogma tisch man en daarom een slecht onder handelaar. De hoop, welke ten aanzien van de uitkomst der conferentie te Lon den bestond, was voornamelijk gebaseerd op den gedachtengang, dat de door Dn Valera zelf ingezette onderhandelingen geen raison d'etre hadden indien hij niet een uitweg zag in een compromis dat hem zelf voor oogen stond. Maar deze gedach tengang hield geen rekening met den persoon van de President, die geen tacticus en geen politicus is maar wel een fana ticus, overtuigd van zijn recht, overtuigd ook van het onrecht, dat Engeland tot dezen dag toe Ierland blijft aandoen. Dat ls een overtuiging, welke in zijn hoofd als gemetseld is en het is een kras voorbeeld van de onvruchtbaarheid van het idee fixe. Men heeft hooren uitleggen dat De Valera met de inleiding van de onder handelingen tusschen hem en de Britsche ministers een tactischen zet heeft willen doen, dat men te doen heeft met een be rekenden stap, bedoeld om hen in Ierland het zwijgen op te leggen die zijn starre eigenzinnigheid tegenover Engeland en etjn negatie van dit land als mede-onder teekenaar van het Britsch-Iersch Verdrag afkeuren. Hij zou de onderhandelingen zijn begonnen schfjn-onderhandelln- gen dan om te kunnen zeggen: Zie je nu wel, daar in Londen is de geest nog even imperialistisch, nog even heersch- zuchtig, nog even bemoeizuchtig als altijd, er is geen land met die menschen te be zeilen. Die uitlegging zal wel verkeerd zijn. Zij die De Valera het best kennen en het is niet zoo moeilijk hem te kennen indien men maar a priori beseft dat hij in in samenstelling geheel verschilt van de gangbare soort politici en dat hij een zeer zeldzam° «ni-m ic van Hit vprins meenen da wenschte on ticus in de hem brandt tuigd was d de redelijkh kunnen doe dan moet h leurgestelde Hij heeft he Engeland ol er zich lof, liooge paard gingen van binet er vt middellijk 1 noodiging v- zooveel woi verdragsche zich gekenrr wille van de wien te wijl monle tusse dan tien ja dorven, hee woord door zetten wat eed van tro land, welke parlement i den wetgev-. zou worden annuïteiten betaald. Be tueel aange De Valer den de ar, zelfs rechts kennis te s Hij heeft 1 willen steil niet slecht, maar van i paskwil wil te nemen c tegemoet t koestert over den vorm van den eed of indien het van meening is dat de regeling van de betalingen der land-annuïteiten onrechtvaardig is. Engeland heeft de laat ste tientallen jaren veel geleerd, o.a. dat een houding van superioriteit tegenover de andere landen van het Britsche Ge- meenebest van Naties, zij het Canada, Zuid-Afrika, Ierland, niet langer van de zen tijd is Niet de grieven of de eischen van den Vrijstaat zijn voor Groot-Brit- tannië aanleiding geweest te verklaren dat het op de a.s. Conferentie te Ottawa niets met Ierland te doen wil hebben, dat het met dit land in geen fiscale verbin tenissen kan treden. De aanleiding is ge- intusschen aan zijn brood en zijn ver diensten zal komen, hoe de Iersche boer zal varen indien zijn producten, die nu en vrij en nagenoeg uitsluitend op de Brit sche markt komen, de behandeling zullen krijgen, welke Engeland thans geeft aan versche groenten, primeurs en andere tuingewassen uit Nederland, b.v. en indien de gewassen uit de andere Dominions voorkeur niet alleen fiscale, maar ook gevoelsvoorkeur zullen genieten op de Britsche markt. Door de beslissing van den Ierschen Senaat, die De Valera's eedsontwerp deer lijk heeft gehavend, zoo deerlijk, dat de verwekker het niet meer als zijn eigen En dit kwam hem goed te pas bij de ui» voering van zijn plan. ul> Daar men hem in Smyrna niet kenrt» liet hij zich visitekaartjes maken met den titel: Kaimakam: bestuurder van provincie. Meer behoefde hij niet te doen en zijn rekening klopte precies h kaartje deed wonderen. Hij kreeg lileerèn zonder dat men direct betaling eischte De kapper in Smyrna haarkunstenaar geheeten verleende hem crediet. In een paar uur was de beseheiden Memdoech Effendi veranderd in den trotschen Mem doech Bey. Zoo snel mogelijk probeert hij in con tact te komen met officieren, hij wordt Iedereen weet, dat Zvvanenberg's Soepen de krachtigste en geu- rigstezijn. Probeert ze eens en ook LI zult nooit meer andere willen hebben. U hebt de keus uit acht soorten! De een nog smakelijker dan de andere! SOORTEN Erwtensoep Groentesoep Bruloeboonrnsoep Kippensoep Hulshoudsoep ÖKtsU Soep Schildpadsoep .Tomatensoep Waarschijnlijk ga ik de volgende week Donderdag 30 Juni naar Zeeland, als ik dan zoover beter ben dat ik kan reizen. Ik zal het jullie de volgende week mede- deelen als het dan is beslist en dan mijn adres vermelden, maar deze keer moeten de brieven over de post nog gewoon naar mijn Haagsche adres. Het wordt hoe langer hoe meer het zomerseizoen voor de raadsels, dat kan ik iedere week merken, maar als ik begin Juli nog prijsraadsels geef vóór de groole vacantie, dan hoop ik dat iedereen nog trouw meedoet die keer. Reinler en Annie den Hertog, ja jullie hebben allebei al eens een prijs gehad, je weet dus dat het zulke mooie boeken zijn en dan begrijp ik, dat je er dolgraag nog eens zoo een zou willen hebben. Hendrina de Ren, heb je 's zomers geen tijd en geen zin om een brief te schrijven bij de raadsels, nu stuur dan alleen maar de oplossingen, dat is ook goed. Annie van der Blezen, is dat een schoolreisje, 14 Juli naar Apeldoorn, nu dat zal een heerlijke dag worden. Adriana Struik, de vorige week waren het prijsraadsels, maar nu deze keer niet hoor, het zijn nu maar gewone raadsels, daar worden geen boeken voor verloot. Jo Beumer en Willy Heyl, dat begreep ik dadelijk wel dat Jo het boek van Willy ook mag lezen, twee zulke goede vriendinnen, die altijd samen de raadsels inzenden. Gerard, Dorus, Keesje de Geus, neen 25 jaar geleden was ik nog geen raadsel tante. ik werd het in December 1920, dus nu ll'/j jaar geleden. Ja hoor, Keesje, ik houd ook erg veel van dieren, ik begrijp dat je het aardig vindt om al die dieren te voeren. O foei, ja, wat kunnen ganzen dan een leven maken. Zoo, is de zee nog wel een uur bij jullie vandaan, dat is dan nogal ver Dorus, als je pas begint te leeren fietsen. Johannes Jacobus Planje, zoo is dat je kleine zusje die zulke kunsten kan maken en is ze pas een half jaar? En gaat ze dan al staan? Dat is al heel vlug hoor. Lena en Willy Schilp, ja ik heb Zater dag het luchtschip zoo prachtig gezien, het vloog zoo laag en net boven de van Beumngenstraat, ik zat voor het raam en ik zag en hoorde het aankomen, het kon niet mooier. Het was bepaald prach tig Dus je hebt al genoten van het schoolreisje naar de Indische tentoon stelling. Willy van Wijk, 's zomers kom je zeker niet zooveel tot handwerken als 's win ters, dat kan ik best begrijpen, vooral als het mooi weer is, dail is het zoo heerlijk om 's avonds nog uit te gaan als het huis werk en de lessen klaar zijn. Julie Franke, wel wel. dat is voordeelig dat jou tuintje zóóveel oplevert, dat je er allemaal van kunt eten. Zoo moesten de nageltjes geknipt van de kanarie, wie heeft dat gedaan? Heb je het beestje al zes jaar. dat is al een heelen tijd. Cornelis Arbouw, ja hoor, ik vind dat je tante je mooi postpapier heeft gege ven. Schrijf je nog wel meer brieven, behalve aan mij? Henny de l'Ecluse, is er een portret van je gemaakt met Je pop, dat is aardig! En heeft je pop mooi stil gezeten? Matthijs van Dijk, mag je zelf naar Leiden gaan om je prijs te halen, het is op Woensdagmiddag, dus vrij van school, Ik hoop voor je dat je zelf mag gaan! Anje de Gelder, heerlijk hoor, dat je al zoo gauw goed gewend was op de avond club en nu mag je ook met het zomerfeest meedoen, nu je bfj de grootefen behoort en ook met het spreekkoor? Jo van der Linden, er gaan zóó ont zettend veel scholen naar de Indische tentoonstelling, ik hoor telkens, dat men trams vol schoolkinderen er heen ziet rijden. Stientje Griffioen, woon je ver van het bureau Leidsch Dagblad? Dan is het wel gemakkelijk er even op de fiets heen te gaan. Conny van Vliet, ja de brieven moeten Maandagsmorgens vóór 9 uur aan het bureau LD. zijn, dus dan is Maandags middags te laat, dan is het beter Zater dags of Zondags al! Jacoba Dexel, zeker mag je mee gaan doen. Bij de prijsraadsels dan moet de leeftijd er bij geschreven, maar bij de gewone raadsels behoeft dat niet. PJien Breyer, nog een nieuweling, die mij welkom is. Neen. bij de gewone raad sels behoef je je leeftijd niet te schrijven, maar bij de prijsraadsels beslist wel. Dirkje Hopman, gezellig hoor, dat je grootvader is komen logeeren, je vond In een hoekje van de keuken, Daar staat onze kleine Jet. Strakjes gaat zij koekjes bakken; Alles heeft z'al klaar gezet. Suiker, ei'ren, meel en boter Roert ze eerst heel goed dooréén Klontjes in 't beslag, dat mag niet, Nu, je ziet er werk'lijk geen! Even proeven, even ükken; Nog wat suiker, nog een ei? Nog eens proeven, nog eens keuren. Ja, er moet wat suiker bij! (Nadruk verboden.) het zeker jammer, toen hij weer wegging. Ik hoop dat je echt hebt genoten op de Indische tentoonstelling. Adri en Abram Bavelaar zijn jullie maar één dag in Katwijk geweest en toen al heelemaal bruin verbrand? het was toen zeker een warme zonnige dag. Gaat Adri naar Amsterdam? zoo'n rondvaart is heel mooi, daar zal je wel van genieten. Riet van Berkel dat begrijp ik best hoor dat je dolblij was teen je moeder weer thuis was uit het ziekenhuis, je zal haar wel erg hebben gemist. O, dat weet ik zeker dat je een heel mooi boek hebt ge kregen als prijs, het zijn altijd prachtige boeken. Marietje Laterveer dat is necl aardig bedacht van die kieken, maar ik heb volstrekt niet van alle kinderen een Wek, ik kan dat heusch niet doen, daar heb ik niets over te zeggen. Annie. Zaalberg wat zal je gelukkig zijn geweest toen ,1e moeder weer thuis mocht, komen. Je moeder heeft groot gelijk: het valt niet mee om ziek te zijn. Ik kan er over meespreken de laatste jaren. Natuur lijk moest jij toen meehelpen in de huis houding. Zoo, is Maartje een nichtje van je. De 4 raadselnichtjcs Jacoba, Marie Jo hanna en Marljtje ie mag gerust meer dan 4 goede oplossingen insturen. Zoodra ik genoeg hersteld ben om te reizen, ga ik naar Zeeland en dan worden alle brieven naar daar opgezonden. Dat is aardig dat jullie mijn portret uit de krant in het plakboek hebt geplakt. Ploon de Kort o, heel jonge eendjes vind ik zoo lief, net notedoppen die op het wa ter drijven, heusch nic-t grooter. Het is zoo dikwijls noordenwind en dan te frisch om buiten te liggen of te zitten, behalve als je in een hut ligt besehut tegen den noor denwind. Hoe oud is je marmotje? Arie en Jan de Graaft wat een grappig verhaal dat jullie zoo aan het wachten was op de jarige zus om haar de ca deautjes te geven en, dat zij toen maar bleef slapen. Dus 's middags was het groot feest toen zij mocht koffie schenken met haar nieuwe serviesje. Was er den vorigen avond muziek in de tent geweest en jullie daardoor later naar bed? Willy C. Mulder natuurlijk heb ik met Broertje komt eens even vragen: Of hij niet wat helpen moet? Kijk, bijvoorbeeld telkens proeven, Net zooals zus Jetje doet! Maar die Jetje lacht eens oolijk Neen, hoor hulp behoef ik geen. Al is 't nog zoo'n moeilijk werkje Heusch, ik kan het best alleen! Strakjes, als de koekjes klaar zijn, Broerlief, dan begrijp je pas, Dat voor 't bakken van die koekjes 't Proeven werk'lijk noodig was!" R. FRANKFORT. deelneming aan je gedacht, nadat ik het droevige bericht in de courant had gele zen. Wil ook aan je moeder mijn harte lijke deelnemende groeten overbrengen. Marjanna en Marius van den Anker alles gaat gewoon door met de raadsels en de correspondentie alios wordt gewoon naar Zeeland gezonden, jullie zult mijn adres dan onder de correspondentie zien staan. Jannie en Frans de Water ja zeker als je 11 jaar bent, loot je met de grooteren mee, maar als je nu met de grooteren of met de kleineren mee loot. de kansen bleven hetzelfde, er worden altijd een ge lijk aantal boeken verloot onder de beide groepen Corrie Wesseling het was weer een poos geleden dat ik wat van je hoorde, maar dat is niets erg hoor. Heb je zulke schat tige kleine poesjes, dat zou aardig zijn als je ze allebei mocht houden, dan kunnen ze samen spelen. Lena Lemel je mag gerust voortaan met Corrie samen inzenden en mij dan ook Tante noemen. Waar woont die zus ter die 2 zulke lieve kinderen heeft, zie je ze dikwijls? Johan en Hendrik Mulder groot gelijk hoor, je kan niet altijd gelukkig loten. Franclna de Wit zwem maar plezierig. Je raadsel zal ik eens plaatsen. Krijn Haasnoot ik zal je raadsel later eens plaatsen. Wil je je brief een beetje eerder verzenden ik kreeg dien nu pas Dinsdagavond en de andere brieven krijg ik altijd Maandags al. Miesje van der Bent dat is jammer dat je niet allemaal naar je Jarige grootmoe der kon gaan. maai' ik begrijp best dat het te ver was. Ik hoop dat je moeder nu geen kiespijn meer heeft. Dat boek waar je over schreef, ben je nu misschien nog wat te jong voor. want zij is veel ouder dan jij. Wil je je brief voortaan wat eer der verzenden. Allen hartelijk gegToet door Mej. A. KOOPMANS VAN BOEKEREN, Den Haag, van Beuningenstraat 42. REGIXT' OAZE HAARLEMMERSTRAAT 150-154 ZIET VRIJDAGMIDDAG ONZE ETALAGES 1969 193S 6-i

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 4