zoekplaatje. raadsels. goede oplossingen. :he hout Het voornaamste nieuws 73ste Jaargang VRIJDAG 24 JUNI 1932 No. 22165 van heden. SCHEEPSVERBINDINGEN. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentiën uit T.oiHor. D...KTJ PRIJS DEZER COURANT.i] Lelden per 3 maanden f. 2.35; per week f. 0.18 n Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 :o per post f. 2.35 portokosten. (Nadruk verboden.) Waar is de kikker, die uit de trommel is gevallen? Moeder, die hem niet wilde tegenhouden, wenschtc eigenlijk, dat Vader Jaap geen liets beloofd had, als hij met nummer één overging. De jongen ging er heusch slecht van uitzien, 't Was maar heel goed, dal het proefwerk weldra afgeloopen zou zijn! Achter in den tuin, op een beschaduwd plekje, zat Jaap weldra met een boek open vóór zich. Hij scheen echter zijn aandacht niet te kunnen bepalen bij zijn taalregels. Telkens schoot er een vloeitje tusschen, waarop het cijfer 42816 danste. Jaap werd er duizelig van. Hij wilde nu wel, dat hij nooit op het denkbeeld gekomen was, Jans vloei te vragen. Liever, veel liever had hij een som fout gemaakt, dan den geheelcn tijd aan dat vioei te moeten denken, dat vloei, dat hem blijkbaar niet met rust scheen te willen laten en hem integendeel de hevigste verwijten deed. O. wat kreeg Jaap het warm, al was het onder den dikken boom, waar hij zat, heer lijk koel Plotseling scheen hij echter iets tv bedenken, dat htm wat kalmer stemde Als Jan de som fout had, zou hij haar natuurlijk ook fout hebben en zijn buur man dus niet benadeeld hebben. O, hoe hoopte hij, dat de som fout was. Zelfs al zou hij het antwoord verkeerd overgeschreven en Jan de som goed heb ben, alles was beter dan... zijn bedrog Jaap haalde nu zijn rekenboek te voor- schijn, ging opnieuw cijfeien, maar kon niet het kleinste foutje ontdekken Helaas, de som was goed Weer trachtte Jaap zich in zijn taal regels te verdiepen. Bedriegen bedroog bedrogenSpande dan alles tegen hem samen, of kwam het werkwoord bedriegen werkelijk in dijn boek voor? Ja. daar stond het! Om het niet langer te zien sloeg Jaap de bladzijde om, maar.al trachtte hij dit ellendige woord op die manier ook uit zijn trein te verbannen, gelukken mocht het hem niet! 'tWas afschuwelijk, dcch er hieip niets aan hij had met zijn proefwerk bedrogen. Als hij nu nummer één werd en een fiets kreeg, zou hij ook zijn vader bedriegen. Bo vendien Jan! Wie weet. wat Jan kreeg, als hij nummer éen werd. O. als hij dat ellen dige vloeitje maar nooit onder de oogen gekregen had! Als als.ja. wat zou •lies anders geweest zijn zonder dat onge lukkige vloeitje, neen, zonder zijn bedrog! „Niets meer aan te doen!" mompelde de longen. „Niets meer aan te doen? Ja. er was wat aan te doen, iets, dat wel heel, heel moei lijk was, maardat een eind aan zijn zelfverwijten maken zou. Hij moest naar meneer Ringers, zijn onderwijzer, gaan en hem alles zeggen, 't Was zeker geen pretje, maar 'tmoest!" Dan maar dadelijk!" zei hij hardop, liep naar huis, stak even zijn bol om de deur der huiskamer en zei: „Moeder, ik moet nog even uit!" Het gebeurde wel meer, dat Jaap voor of na tafel nog even naar Jan ging voor zijn werk en 't verwonderde Moeder dus vol strekt niet, dat hij nog uitging. Meneer Ringers woonde dichtbij, maar hoe meer Jaap zijn woning naderde, lioe langzamer hij begon te loopen. 'tLeek wel, °f de jongen lood in zijn schoenen Had! Hij zag er geen klein beetje tegen op zijn bedrog op te biechten, maar het moest! Eindelijk stond Jaap bij meneer Ringers op de stoep. Als hij nu maar thuis was! Jaap betwijfelde het, of hij morgen nog wel den moed zou hebben alles te zeggen. Daar ging de deur open en op zijn vraag, of meneer thuis was, kreeg Jaap een be vestigend antwoord. Even moest hij wach ten en toen mocht hij binnenkomen. Alles scheen om Jaap heen te dansen, terwijl hij op meneer Ringers afstapte, die hem verwonderd aankeek. Hoehoe zou hij ook weer beginnen? „Meneer, wilt u mijn laatste som fout rekenen? 'k Had 't antwoord van Jan de Vries gezien!" Het was er uit! De rest kwam er niet op aan. Meneer Ringers, die een echt vriend van de jeugd was, begreep onmiddellijk, hoe veel deze bekentenis Jaap gekost moest hebben en vond het flink, dat de jongen eerlijk voor de waarheid uitkwam. „Ga zitten," zei hij. „en vertel me dan eens precies, hoe 't gegaan is!" Jaap kon zijn eigen ooren niet gelooven. Was meneer dan heelemaal niet boos? En in een plotselinge behoefte alles te vertel len, wat hem zoo geweldig hinderde, deed hij het heele verhaal. Toen het uit was, keek meneer Ringers wel ernstig, maar niet boos en hij zei: „Ik ben blij, dat je eerlijk voor uit komt en het bedrog ongedaan wilt maken. Natuurlijk zal ik aan je verzoek voldoen door de som fout te rekenen. Als je ooit in je verder leven op het punt staat een on eerlijke daad te begaan, denk dan aan het vloeitje en de moeilijke som!" Jaap beloofde dit en nam opgelucht af scheid. De som was natuurlijk fout, maai bij durfde iedereen weer onder de oogen komen. Hij ging regelrecht naar huis en vertelde ook aan Moeder, wat er voorgevallen was. Zoolang hij dat niet gedaan had, was zijn schuld immers nog niet geboet! Moeder streek hem over zijn bol en zei: „Ik ben trotsch op je, m'n jongen!" Op dit oogenblik werd het Jaap bijna te machtig. Nog een prijsje te krijgen, was meer dan hij verdragen kon. Na zijn boe ken uit den tuin gehaald te hebben, vluchtte hij naai- zijn kamertje, waar hij z.ch de tanden stijf op elkaar geklemd opnieuw in zijn werkwoorden verdiepte. „Bedriegen" liet hem thans echter met rust. En toen hij met nummer twee overging Jan de Vries was nummer één kreeg hij toch een nieuwe fiets van Vader, die door Moeder van het gebeurde op de hoogte was gebracht. Jaap was in de wolken. Eigenlijk vond hij, dat hij de fiets niet verdiend had, maai- wat niet was, kon immers nog komen! Aan hem zou 't stellig niet liggen, als hij den volgenden keer niet nummer één was ook zonder vloeitjes zou hij zijn doel bereiken! En met dit goede voornemen begon Jaap de vacantie, die dank zij z'n nieuwe fiets! een heerlijke vacantie werd. (Nadruk verboden.) RAADSELS VOOR ALLEN, OM UIT TE KIEZEN. DE GROOTEREN 4, DE KLEINEREN 3. I Ingezonden door Gerrit v. Ommering. Welke vogel staat hier: i, u, e, e, e r, 1, k, w. II Ingezonden door Abram Wijnnobel. Welk rijtuig gaat niet vooruit op wielen? III Ingezonden door Hester Lancel. Een dorp in Holland van 14 letters. 1, 12, 13, 14 is geen dame, 2, 3, 5 een gladde visch, 4, 6, 7, 8. 9, 10 een man op een trein, 11 het begin van man. IV Ingezonden door Willy van Wijk. Mijn vader heeft twee appels en die heeft hij al zijn heele leven, hoe kan dat nu. Ingezonden door Annie Brouwer en Clazina van Duuren. Welk bekend spreekwoord staat hier: .1 .s .e l..g.n n.g z.. s..l .e wrd atrh.1ar w1. VI Ingezonden door drietal de Geus. Laatst zag ik in den tuin van mijn 2, 3, 4 een 7, 6, 5 op een 5, 6, 7 van een 1, 2, 3, 4, zitten. Wat is 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7? VH Ingezonden door Bert van Reenen. Kan je mij een gewas, dat ook wel als groente wordt gegeten, noemen, dat omgekeerd een vriendelijke blik beteekent. VIII Ingezonden door Marietje van der Meij. Mijn eerste is een vermaak of iets lek kers om te eten, mijn tweede is een dier, mijn geheel is ook een dier dat graag leeft waar mijn le is. GOEDE OPLOSSINGEN DER RAADSELS ONTVANGEN VAN: Jo Beumer, Willy Heyl, Adriana Struik, Gerard de Geus. Dorus de Geus, Keesje de Geus. Riet van Berkel Anje de Gelder, Jo de Wekker. Adrie van Nood Dirkje Hop man. Hennie de l'Ecluse Johan van Nood, Maurits van Nood Hendrik West. Karei West Annie Zaalberg Stientje Griffioen, Jo van der Linden Tieleman van der Lin den, Willy van Wijk Julie Franke Ploon de Kort. Ru van Dijk Bas van Dijk Annie van Dijk. Mien Breyer Coba Dexel. Conny van Vliet, Bert van Reenen, Arie de Graaff Jan de Graaff Marietje Laterveer. Hen drik Johan Breuker Marijtje Wassink, Jo hanna Wassink Marie Guley. Jacoba van Leeuwen, Nelly Wagemans Johannes Ja cobus Planje Adri Bavelaar Abram Ba- velaar. Henk Boom. Sophia de Roode. Ger- harda Eggink. Christiaan Eggink. Maartje Zaalberg, Annie van der Biezen Greet van der Biezen. Johanna Guldemond. Annie Guldemond, Vincent Rijnbende. Cornelis Jan Arbouw. Een brief zonder naam groot vel wit papier in groot wit couvert, ik ge loof het schrift van Wim Kruit te herken nen, Hendrina de Ren Lena Schilp Willie Schilp, Reinier den Hertog. Annie den Hertog, Matthijs van Dijk. Fora van der Vliet. Marie La Lau Kootje de Wit. Lena Lemel, Corrie Wesselius. Marjanna van den Anker, Corry van Driel. Jan van Driel, Jannie de Water. Frans de Water Johan Mulder. Hendrik Mulder Francina de Wit, Krijn Haasnoot Miesje van der Bent, Ma- rius van den Anker. ich terecht in erheugen. Het als klein, dat .ral des Zon- 'park bezoekt, -mede ook de 'd om temid- uit te rusten hen. De heer isch tegemoet oegere mate- theehuis in- men zich, in izeten. buiten ermen de al uis in den weinig difenst ij plotselinge niet aan of ijzen! roeer belangstelling aan den dag wordt gelegd voor de Nederlandsche industrie, au de werkloosheid zulke afmetingen heeft aangenomen, en de uitvoer vermindert. industrie tracht thans het afzetgebied ja het binnenland te vergrooten, om zoo mende meer werklieden in dienst te kun- a» houden, en hierin kunnen zoowe! ®iakeliers als verbruikers behulpzaam zijn ™or in het vervolg ook inderdaad de TOorkeur te geven aan Nederlandsche jWducten indien deze gelijk in prijs en ™allteit zijn aan de buitenlandsche. be winkeliers zien dit meer en meer in uvien piB.KKB.idri en tiet inrichten van Nederlandsch fabrikaat etalages, terwijl ook het N.J.V. medewer king verleent. Ongetwijfeld zullen velen de films wil len gaan zien, om zoo op aangename wijze kennis te maken met de Nederlandsche industrie, en er dan door de Nederlandsch fabrikaat-uitstallingen toe gebracht wor- 'en, ook inderdaad Nederlandsche goede- rc te koopen. L»venstaand plaatje laat zien, hoe in de vwschtllende steden van ons land van i te vo-en reclame wordt gemaakt voor I deze verstellingen. uomsorug reeus is aanoesteed en gegund. Hierna werd de vergadering gesloten. Op denzelfden dag is een vergadering van hoofdingelanden gehouden met het doel om een voordracht op te maken voor de benoeming van een hoogheemraad we gens de periodieke aftreding van den hoogheemraad P. F. Noordam te Wou- brugge De volgende voordracht werd op gemaakt: 1 P. F Noordam te Woubrugee, 2 J Biemond te Haarlemmermeer, 3. P. J. Heemskerk te Rijpwetering. UU4 UC 1CUCII. De heer Alphenaar vroeg opheffing van het verbod tot gebruik van een eigen ge weer bij wedstrijden. Op een desbetreffende vraag, deelde de commandant mede. dat door de leden, die 's Zaterdags verhinderd zijn, iederen laat- sten Dinsdag van de maand in Katwijk kan worden geschoten. De heer Haverkorn dankte het bestuur voor de instelling van den verbandcursus. waaraan door diverse leden met succes is deelgenomen en verzocht dezen cursus ook in den a s. winter weer te doen hou den. De commandant zeide, dat daartoe reeds stappen zijn gedaan. ACHT. temde veree- r voorzitter- J. Trapman ledenverga- ed bezochte (an welkom, d-voorzitter, lijk en wees erwacht-in- .arom sprak groote op- woord aan n Mens tot inveranderd omen stuk jaarverslag ental voor draagt, de subsidie, dankbaar- in hetgeen het belang Zijn be en welver- prachtigen werd voor (initief ge- caveren. De aan een doel be- t ernst en verstand- i over. De ir en zijn i, stonden ïdant ter iding van i de Jager lijk merk- ompetitie, L. B. W. ink goed- t de hee- t en W. nde van en be ster, den ikte orde tot dé- r applaus '03.78; de en batig nancieele rhouding 'en com- en den n. Men ieze ver te wor- (woordde met de .ie heeft en met te kun- eer Ha- erwijs in vapenen BINNENLAND. De steun aan de nationale scheepvaart door de Tweede Kamer goedgekeurd; hulp aan de noodlijdende binnenschippers? (Pari. Overzicht, le Blad.) De jaarvergadering te Haarlem van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijver heid en Handel (3e Blad en Laatste Be richten, le Blad.) Prof. dr. Vening Meinesz over het jubi leum van den Ned, Onderzeedienst. (3e Blad.) De bouw van den derden kruiser geheel gegund aan Wilton-Feyenoord. (Binnen land, 3e Blad.) Ernstig auto-ongeluk te Beemster; vijf personen gewond. (Gemengd, 2e Blad.) BUITENLAND. Stilstand te Lausanne en Genève. (Buitenland en Tel., le Blad.) Motie van wantrouwen tegen de Engel- sehe regeering verworpen. (Buitenland, le Blad.) Voortdurende onrust in Duitschland. (Buitenland, le Blad.) Hierna reikte de voorzitter de in het afgeloopen jaar gewonnen prijzen uit, be staande uit kunst- en gebruiksvoorwerpen. Deze werden als volgt gewonnen: Schieten: Verbiest, beker, uitgeloofd door den heer van Staveren; de Wit, kam pioensmedaille met 292 pnt.; van Staveren en Nievaart, medailles. Afd. A: 1. van Staveren; 2. Alphenaar; 3. F. v. d. Velden. Afd. B.: 1. Kaapaan; 2. Gadrl. Afd. C: 1. v. d. Mark; 2. Oudshoorn; 3. Scheffer; 4. van Koperen Afd ,D: 1. Barthen; 2. Beurze; 3. van Leeuwen Jr. Schermen: 1. Mastricht; 2. Brussee; 3. de Graaf. Hierna werd de vergadering gesloten. DOODELIJK ONGEVAL. Hedenmorgen omstreeks 7 uur is de 39-jarige timmerman N. S„ werkzaam bij den nieuwbouw der Sted. Lichtfabrieken, van een hoogte van ruim 18 meter geval len. De dood trad onmiddellijk in. De Eerste-Hulpdienst vervoerde het stoffelijk overschot naar het Academisch Zieken huis. Voor het examen voor Rijksklerk der directe belastingen, invoerrechten en ac cijnzen slaagden te Utrecht de heeren A. Beerepoot, A H. P. Boender en W. L. Leget, allen alhier. Aan de Technische Hoogeschool te Delft slaagde voor het propaedeutisch examen civiel-ingenieur de heer G. H. van Hoolwerff, alhier. Gistermiddag is de 25-jarige J. H. W., die op een bakfiets over het Gerecht reed, met zijn hoofd tegen een muur gebotst. Doordat de bakfiets kantelde, kwam W. onder het rijwiel terecht. Hij voelde zich onwel en klaagde over pijnen, doch de E. H, D. kon geen letsel constateeren. De 26-jarige A. N. uit Voorschoten heeft gisteren met zijn fiets een groote spiegelruit van de firma L. op den hoek van Oude Rijn en Hooigracht ter waarde van f 100 vernield. Wij verwijzen naar een advertentie in dit Blad betreffende een aangekondigde uitgave der Ned. Spoorwegen, bevattende alle goedkoope treinen, tarieven, dienst regelingen e. d. gedurende den zomer van 1932. De navolgende passagiersschepen zijn morgen in radio-telegrafische verbinding met de daarnaast vermelde kuststations en via die stations rechtstreeks te bereikep. Medegedeeld door de N.T.M. Radio-Holland. Chr. Huygens, Scheven. Radio Colombia idem Costa Rica, idem Cottica, Rugby Radio Flandria, Scheven. Radio In- drapoera, idem Kota Radja, Medan Radio Orania, Scheven. Radio P. C. Hooft, idem Poelau Laut, Colombo Radio V. Rensselaer, Scheven. Radio Rotterdam, idem Sibajak, idem Sta tendam, idem Tasman, idem Veendam, idem Volendam, Marion Radio W.C.C,

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 3