LEIDSCH DAGBLAD op dennenheuvel :he hout scheepsverbindingen. 73ste Jaargang VRIJDAG 24 JUNI 1932 No. 22165 Donderdag 23 Juni 1932 No. 26 Het nieuwe, groote Boek. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertenttën nit. i.tw™ PRIJS DEZER COURANT.fl Lelden per 3 maanden f. 2.35; per week f. 0.18 n Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 o per post f. 2.35 portokosten. door C. E. DE LILLE HOGERWAARD. Hoofdstuk V. De gescheurde Jurk, Hoe prettig en vol afwisseling Loek liet op Dennenheuvel ook vond en hoe goed zij met het Vroolijke troepje kon opschie ten, toch trok er ln de tweede week van haar verblijf in Gelderland een dag aan, waarop zij met het verkeerde been uit bed stapte. Zij wilde dit zichzelve natuurlijk niet bekennen, maar zelfs de anders zoo aan stekelijke vroolijkheid van Miek scheen dien dag geen vat op haar te hebben. 't Begon bij het allereerste begin: ze trok haar kous binnenstebuiten aan zon der dat ze het merkte. Toon zij in den tuin kwam. riep Miek, die gewoonlijk zulke kleinigheden niet scheen op te merken: ,Jk zie. ik zie. wat jij niet ziet!" „Zeg het dan maar!" zei Loek. dia heelemaal niet in een stemming was om lang te raden. .Een kous. die binnenstebuiten zit!" klonk het vroolijk. „O, is 't anders niet!" zei Loek gemelijk Niet graag werd zij uitgelachen, vooral niet, waar het haar uiterlijk betrof en zij hep haastig naar haar kamer terug, waar zij de fout spoedig herstelde Toen ze weer in den tuin kwam. liep zij echter niet naar Miek. maar ging juist den tegenovergestelden kant uit. „Mevrouw is angebrand. O. o. wat heeft ze 't land!" zong Miek. die zelf niet gauw boos er een grapje van maakte Een woedende blik van haar nichtje deed haar echter inzien, dat ze op die manier Loek niet over haar boosheid heenhielp. Dus pro beerde zij het op een andere wijze Ze liep nu ook den tuin in en nam een pad. waarop ze Loek moest tegenkomen. Lachend trad ze haar tegemoet en zei: „Zullen we touwtje springen?" „Dank je wel, veel te warm!" luidde het onvriendelijke antwoord Ook dat hielp dus niet en met een plotseling inzicht boven haar jaren be greep Miek, dat het 't verstandigst was, Loek maar aan haar lot over te laten. Ze zocht daarom haar lievelingsplekje ln den ouden boom op en bleef daar zitten tot de bel voor het ontbijt ging. Toen allen om de tafel zaten, zag Tante Truus dadelijk, hoe de zaken bij Loek stonden, al besloot zij te doen. of zU niets bemerkte. Dat buitje zou wel weer over drijven. dacht zij. De zon jaagt immers de donkerste wolken op de vlucht' Oom moest dien morgen naar de stad Tante had het druk ln huis en zij vroeg de vier oudsten een boodschap voor haar te doen op Ruimzicht, een groot buiten op een half uur afstands. Haar eigen kinderen, de drie Tervoren tjes waren er onmiddellijk toe bereid en daar Loek niet durfde weigeren, schikte rij zich ln het onvermijdelijke door met hen mee te gaan. Onderweg was er allerlei, dat haar af leidde en haar booze bui deed vergeten. Miek verheugde zich hierover, al was ze too verstandig er niet op te zinspelen en toen het viertal op Ruimzicht aankwam zou niemand gezegd hebben, dat één van hen dien morgen de bokkepruik had op gehad. Hun boodschap was spoedig gedaan en mevrouw De Vonk, de eigenaresse vai| Ruimzicht, gaf mondeling het antwoord mee. Ze leidde de Jeugd rond op het prach tige, uitgestrekte buiten en bleef gerui- men tijd met hen kijken naar de vele jong dieren, die er waren op de bijbe- hoorende boerderij als: biggen, kuikentjes, kleine eendjes en een jong geitje Vooral Loek keek haar oogen uit en allen bleven verrast staan, toen een prach tige pauw het plotseling ln zijn Udelen bol kreeg te pronken en zijn schitterenden staart bewonderen liet. Het werd laat, vóór zij het wisten en toen mevrouw De Vonk plotseling uitriep: „Maar kinderen, 't is al kwart voor twaalf! Moeder zal niet weten, waar jullie blijft!" namen allen haastig afscheid en spoedden zij zich naar huis. „Laten we den kortsten weg door de velden maar nemen!" stelde Bob voor. In vluggen stap ging het nu door de velden naar Dennenheuvel terug. Hoog stond het koren aan weerskanten van de smalle paadjes, waarop zij als kippen achter elkaar liepen. Op sommige plaatsen was reeds met maaien begonnen en ston den de bossen aan schooven. 't Was warm 111 de zon en vooral Loek verlangde naar huis. Plotseling riep Bob verschrikt uit: „O. kijk eens, prikkeldraad! Dat is hier nooit geweest!" 't Was een echte jobstijding, want waar prikekldraad is, wordt de weg ver sperd en moet omgekeerd worden! „En we zijn er bijna!" dep Hans spijtig. ..We kunnen er onmogelijk door!" was Bobs meening. ,.'t Moet'" zei Miek met groote beslist heid „We hebben onmogelijk tijd een kwartier om te loopen" „Kunnen we er onderdoor?" vroeg Hans, die zijn beentjes begon te voelen en niets van „een kwartier omloopen" hebben moest. ,.'t Zal best gaan." antaoorde Miek „Bob en ik zullen het prikkeldraad met onze handen zoo hoog mogelijk houden Ga Jij nu plat op den grond liggen en schuif cr dan zoo onder door Hans deed wat hem gezegd werd en was weldra onder het gevaarlijke prikkel draad doorgekropen. „Nu Loek'" zei Miek „Dank je wel! Ik doe 't niet!" riep haar nichtje uit. En haar boosheid, die door het bezoek aan Ruimzicht geheel verdwe nen scheen te zijn. dook plotseling weer op „Hou jij dan het prikkeldraad aan de zen kant vast, dan kruipen Bob en ik er om beurten onder door", zei Miek, ais vond zij het heel gewoon. Loek zag zich wel genoodzaakt het be vel op te volgen en deed dit met een boos gezicht eerst met Bob, zoodat Miek er onder door kroop en toen met haar nichtje aan den anderen kant, zoodat Bob gele genheid had zich bij de anderen te voegen. „Nu jij nog!" zei Miek, die wel begreep, dat Loek er niet voor te vinden zou zijn, alleen achter te blijven. „Ik doe 't niet!" hield Loek echter kop pig vol. „Dan gaan wij verder!" zei Bob zonder cenig medelijden te toonen. „Meisjes zijn ook altijd zoo vervelend! Ze durven niks!" „Miek is toch zeker ook een meisje!" Als ik eerst maar lezen kan, Lees ik zelf mijn boeken! Moeder hoeft dan heel niet meer Versjes op te zoeken. Moeder heeft het soms zoo druk, Vader moet veel schrijven. Zegt dan: toe ,vent, laat je boek In de kast nu blijven! Morgen heb 'k misschien meer tijd, Nu moet je zoet spelen Maar daarin heb ik geen zin, 'k Loop me te vervelen. 'k Kijk eens in mijn nieuwe boek Vol met die figuurtjes, Letters zijn het 'k weet het wel - Vader roept: geen kuurtjes, Hoor je 't niet? 't Boek in de kast! Nu gehoorzaam wezen! Zie je. daarom wou 'k zou graag, dat ik zelf kon lezen! HERMANNA, (Nadruk verboden.) riep Loek boos uit ,al bedacht zij in het volgend oogenblik, hoe dom die opmerking was, want Miek durfde alles! „Miek doet voor geen enkelen jongen onder!" zei Bob, niet weinig trotsch op zijn zusje, dat hem wat voor katte- kwaad hij ook uitvoerde! nooit ln den steek zou laten. Maar Miek kreeg medelijden met het nichtje uit de stad. „Probeer t maar! 't Gaat best!" zei ze overredend En Loek, die geen anderen uitweg zag, besloot zich al was het mokkende! in het onvermijdelijke te schikken. „Lager! Je meer bukken!" zei Miek. Loek volgde haar raad echter niet op en haar jurk bleef ln het prikkeldraad haken! „Wacht evenl Ik maak je wel los!' riep Miek, maar Loek ongeduldig kroop door enscheurde haar nieuwe jurk! Plotseling barstte zij in tranen uit. Haar booze bui scheen een uitweg gevonden te hebben, „Flauwe meid!" smaalde Bob, terwijl Loek opstond. Dat was te veel en Loek gaf haar neefje onverwacht een klap in 't gezicht. Miek was echt verontwaardigd en Bobs handen jeukten. Wat had hij dat kleine katje uit de stad graag teruggeslagen, maar neen een meisje slaan was be neden zijn waardigheid. Zwijgend werd het laatste deel van den terugweg afgelegd en toen Tante Truus van het eene gezicht naar het andere keek en de scheur in Loek's jurk ontdekte, be gon zij iets van de toedracht der zaak te vermoeden. 't Werd een stille koffiemaaltijd, waarin zelfs de kleintjes niet veel opvroolijking konden brengen. (Wordt vervolgd .'Nadruk verboden.) ich terecht in erheugen. Het als klein, dat .ral des Zon- ■park bezoekt, •mede ook de 'd om temid- uit te rusten hen. De heer isch tegemoet •oegere mate- theehuis in- men zich, in izeten, buiten ermen de al uis in den weinig diénst ij plotselinge niet aan of ijzen! ®eer belangstelling aan den dag wordt Belegd voor de Nederlandsche industrie, nu de werkloosheid zulke afmetingen heeft aangenomen, en de uitvoer vermindert, be industrie tracht thans het afzetgebiel jn het binnenland te vergrooten, om zoo doende meer werklieden in dienst te kun nen houden, en hierin kunnen zoowel winkeliers als verbruikers behulpzaam zijn door in het vervolg ook inderdaad de voorkeur te geven aan Nederlandsche Wdducten, indien deze gelijk in prijs en *™iteit zijn aan de buitenlandsche. bo winkeliers zien dit meer en meer in v.v..jV.vvt.ii cm en net inrichten van Nederlandsch fabrikaat etalages, terwijl ook het N.J.V. medewer king verleent. Ongetwijfeld zullen velen de films wil len gaan zien, om zoo op aangename wijze kennis te maken met de Nederlandsche industrie, en er dan door de Nederlandsch 'abrikaat-uitstallingen toe gebracht wor- tsn, ook inderdaad Nederlandsche goede- rci te koopen. Lnvenstaand plaatje laat zien, hoe in de vwschillende steden van ons land van I te vi>en reclame wordt gemaakt voor I deze Verstellingen. -iiwiiig reeas is aanoesreed en gegund. Hierna werd de vergadering gesloten. Op denzelfden dag is een vergadering van hoofdingelanden gehouden met het doel om een voordracht op te maken voor de benoeming van een hoogheemraad we gens de periodieke aftreding van den hoogheemraad P. F, Noordam te Wou- brugge De volgende voordracht werd op gemaakt: 1 P. F Noordam te Woubrugge, 2. ,T Biemond te Haarlemmermeer, 3 P. J, Heemskerk te Rijpwetering. ACHT. lemde veree- r voorzitter- J. Trapman ledenverga- ed bezochte ■an welkom, d-voorzitter, lijk en wees erwacht-in- arom sprak groote op- woord aan o Mens tot mveranderd imen stuk jaarverslag ental voor draagt, de subsidie, dankbaar- in hetgeen het belang Zijn be en welver- prachtigen werd voor iinitief ge- taveren. De aan een doel be- t ernst en verstand- i over. De t en zijn o, stonden idant ter iding van i de Jager lijk merk- ompetitie, L. B. W. ink goed- t de hee- •t en W. nde van en be ster, den ikte orde tot dé- r applaus '03.78; de en batig nancieele rhouding 'en com- en den n. Men leze ver te wor- '.woordde met de tie heeft en met te kun- eer Ha- erwijs in vapenen De "heer Alphenaar vroeg opheffing van het verbod tot gebruik van een eigen ge weer bij wedstrijden. Op een desbetreffende vraag, deelde de commandant mede. dat door de leden, die 's Zaterdags verhinderd zijn, iederen laat- sten Dinsdag van de maand ln Katwijk kan worden geschoten. De heer Haverkorn dankte het bestuur voor de instelling van den verbandcursus. waaraan door diverse leden met succes ts deelgenomen en verzocht dezen cursus ook in den a.s. winter weer te doen hou den. De commandant zeide, dat daartoe reeds stappen zijn gedaan. BINNENLAND. De steun aan de nationale scheepvaart door de Tweede Kamer goedgekeurd; hulp aan de noodlijdende binnenschippers? (Pari. Overzicht, le Blad.) De jaarvergadering te Haarlem van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijver heid en Handel (3e Blad en Laatste Be richten, le Blad.) Prof. dr. Vening Meinesz over het jubi leum van den Ned. Onderzeedienst. (3e Blad.) De bouw van den derden kruiser geheel gegund aan Wilton-Feyenoord. (Binnen land, 3e Blad.) Ernstig auto-ongeluk te Beemster; vijf personen gewond. (Gemengd, 2e Blad.) BUITENLAND. Stilstand te Lausanne en Genève. (Buitenland en Tel., le Blad.) Motie van wantrouwen tegen de Engel- sche regeering verworpen. (Buitenland, le Blad.) Voortdurende onrust in Duitschland, (Buitenland, le Blad.) Hierna reikte de voorzitter de in het afgeloopen jaar gewonnen prijzen uit, be staande uit kunst- en gebruiksvoorwerpen. Deze werden als volgt gewonnen: Schieten: Verbiest, beker, uitgeloofd door den heer van Staveren; de Wit, kam pioensmedaille met 292 pnt.; van Staveren en Nievaart, medailles. Afd. A: 1. van Staveren; 2. Alphenaar; 3. F. v. d. Velden. Afd. B.: 1. Kaapaan; 2. Gadri. Afd. C: 1. v. d. Mark; 2. Oudshoorn; 3. Scheffer; 4. van Koperen Afd -D: 1. Barthen; 2. Beurze; 3. van Leeuwen Jr. Schermen: 1. Mastricht; 2. Brussee; 3. de Graaf. Hierna werd de vergadering gesloten. DOODELIJK ONGEVAL. Hedenmorgen omstreeks 7 uur is de 39-jarige timmerman N. S., werkzaam bij den nieuwbouw der Sted. Lichtfabrieken, van een hoogte van ruim 18 meter geval len. De dood trad onmiddellijk in. De Eerste-Hulpdienst vervoerde het stoffelijk overschot naar het Academisch Zieken huis. o Voor het examen voor Rijksklerk der directe belastingen, invoerrechten en ac cijnzen slaagden te Utrecht de heeren A. Beerepoot, A. H. P. Boender en W. L. Leget, allen alhier. Aan de Technische Hoogeschool te Delft slaagde voor het propaedeutisch examen civiel-ingenieur de heer G. H. van Hoolwerff, alhier. Gistermiddag is de 25-jarige J. H. W., die op een bakfiets over het Gerecht reed, met zijn hoofd tegen een muur gebotst. Doordat de bakfiets kantelde, kwam W. onder het rijwiel terecht. Hij voelde zich onwel en klaagde over pijnen, doch de E. H. D. kon geen letsel constateeren. De 26-jarige A. N. uit Voorschoten heeft gisteren met zijn fiets een groote spiegelruit van de firma L. op den hoek van Oude Rijn en Hooigracht ter waarde van f. 100 vernield. Wij verwijzen naar een advertentie in dit Blad betreffende een aangekondigde uitgave der Ned. Spoorwegen, bevattende alle goedkoope treinen, tarieven, dienst regelingen e. d. gedurende den zomer van 1932. De navolgende passagiersschepen zijn morgen in radio-telegrafische verbinding met de daarnaast vermelde kuststations en via die stations rechtstreeks te bereikep. Medegedeeld door de N.T.M. Radio-Holland. Chr. Huygens, Scheven. Radio Colombia idem Costa Rica, idem Cottica, Rugby Radio Flandria, Scheven. Radio In- drapoera, idem Kota Radja, Medan Radio Orania, Scheven. Radio P. C. Hooft, idem Poelau Laut, Colombo Radio V. Rensselaer, Scheven. Radio Rotterdam, idem Sibajak, idem Sta tendam, idem Tasman, idem Veendam, idem Volendam, Marion Radio W.C.C.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1