Hoover's Ontwapeningsvoorstel 73tle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 23 Juni 1932 Derde Blad No. 22164 KERK- EN SCH00LNIEUWS. FEUILLETON. Fortinbras' Toovermacht VERMINDERING VOORGESTELD MET EEN DERDE. BEHALVE BIJ DE FRANSCHEN EEN GOEDE ONTVANGST Met groote belangstelling is gisteren de bijeenkomst der Ontwapeningsconferentie tegemoet gezien, na aankondiging van Hoover's voorstel. Hoover. Tegen vier uur opent president Hender son onder ademlooze stilte de zitting en geeft vervolgens het woord aan ambassa deur Gibson. De president der Vereenigde Staten heeft mij opgedragen de algemeene conferentie voor de Ontwapeningsbeperking den tekst van de volgende verklaring te overhandi gen. Deze verklaring wordt tegelijkertijd bekend gemaakt in de heele wereld. Het is mijn grootste hoop dat deze publicatie van een Ontwapeningsprogram een appèl be- teekent aan alle volkeren en zal leiden tot een verdiept algemeen onderzoek van het probleem en tot een openlijke verklaring, welke een wezenlijke bijdrage zal vormen voor het algemeene program der Ontwa peningsconferentie. Vervolgens leest Gibson de instructies voor welke president Hoover de Ameri- kaansche delegatie gistermorgen om half vijf heeft doen toekomen. Deze instructies hebben den volgenden inhoud: Hoover's voorstel. Thans heeft het uur geslagen om einde lijk alle afzonderlijke besprekingen te be ëindigen en een bepaalde grootsch opge zette procedure aan te nemen voor de ver mindering der bewapeningslasten, welke zoo zwaar drukken op de arbeiders van alle volkeren. Dit program zou de heele wereld een economische verlichting brengen en de mogelijkheid geven de vrees en alle wanbegrippen te overwinnen welke het ge volg zijn van de bewapeningen en welke het vertrouwen der volkeren verstikken. Dit program zou voor een tijdvak van tien jaren ten minste een bezuiniging ge ven van tien milliard dollars. De Amerikaansche regeering stelt de volgende rijf punten voor welke beslissend moeten zijn voor de verdere behandeling van het Ontwapeningsprobleem: 1. De waarde van het Briand-Kellogg- pact bestaat in het feit dat de staten zijn overeengekomen hun wapenen slechts te gebruiken voor hun nationale verdediging. 2. Er moet gestreefd worden naar ver laging der bewapening niet alleen door vermindering van den stand der bewape ning, maar ook door de vergrooting der krachten voor de nationale verdediging als gevolg van de vermindering der aanvals wapenen. 3. De bewapening staan in wederzijdsche verhouding tot elkander. Daarom moet de bewapenings-vermindering proportioneel geschieden. 4. De vermindering der bewapening moet voorzichtig en concreet worden aange bracht en moet leiden tot een waarachtige economische verlichting. 5. De bewapeningen te land. ter zee en in de lucht zijn de drie grootste kwesties welke behandeld moeten worden. Zij han gen ten nauwste met elkander samen en kunnen niet afzonderlijk worden behan deld. Uitgaande van deze principes, stelt de Amerikaansche regeering 'n vermindering voor van alle bewapeningen met een derde Op het gebied van de bewapening te land stelt de Amerikaansche regeering voor het reeds bij de conferentie inge diende voorstel aan te nemen, waarbij een volkomen afschaffing der tanks, chemi sche oorlogswapenen en zwaar geschut wordt geëischt; voorts een verlaging met een derde van alle landlegers, welke uit gaan boven het karakter van politietroe- pen. De bepaling van het „Verdrag van Ver sailles" en de overige vredesverdragen heb ben reeds de bewapeningen van Duitsch- land, Oostenrijk, Hongarije en Bulgarije teruggebracht tot een stand, welke in overeenstemming is met de eischen voor de handhaving van de binnenlandsche orde in deze landen. Op deze wijze is Duitsch- land, dat een bevolking heeft van 65 mil- lioen menschen, een leger toegestaan van 100.000 man. De Amerikaansche regeering stelt der halve voor. dat alle staten als strijdkrach ten, welke aan de eischen van een politie organisatie voldoen, aannemen een leger, dat in verhouding staat tot de in Duitsch- land en de overige staten toegestane strijdkrachten, evenwel zullen voor de koloniale mogendheden zekere wijzigingen worden aangebracht, waarbij rekening zal worden gehouden met de bizondere belan gen dezer staten. Op het gebied van de militaire lucht vaart stelt de Amerikaansche regeering de volkomen afschaffing der bombardements vliegtuigen voor. Op deze wijze zou het bezit van vliegtuigen, welke zouden kun nen worden toegepast tegen de civiele be volking, onmogelijk worden gemaakt. Op het gebied der vlootbewapening stelt de Amerikaansche regeering de verlaging voor der geheele tonnage van linieschepen met een derde, der tonnage van vliegtuig moederschepen. kruisers, torpedojagers met een vierde en der tonage van de on derzeebooten met een derde. In geen geval mag een staat meer dan 35 000 ton aan onderzeebooten bezitten. Voor de vijf belangrijkste maritieme mogendheden heeft het Verdrag van Was hington reeds de grenzen vastgesteld voor de linieschepen en de vliegtuigmoeder schepen. Wat de kruisers en torpedojagers van Frankrijk en Italië betreft, zullen deze worden behandeld, alsof deze staten zijn toegetreden tot het Verdrag van Washing ton. De toepassing van dit program zou leiden tot een buitengewone beperking der uitgaven voor den nieuwbouw van oor logsschepen. De voorstellen der Amerikaansche regee- j ring zijn eenvoudig en direct. Zij eisclit de medewerking van iedere afzonderlijke na tie. Niets zou zoo zeer de hoop der mensch- heid doen herleven dan de goedkeuring van dit program. Het is een waanzin der wereld zich nog verder te verbloeden in ontzaglijke militaire uitgaven. De Ameri kaansche regeering dient deze voorstellen, welke een wezenlijke verlichting zouden kunnen beteekenen voor alle mogendheden in. in het volle gevoel, van haar eigen ver antwoordelijkheid. De portee van de verklaring van Presi dent Hoover is ondubbelzinnig, duidelijk, concreet en algemeen begrijpelijk. Onge twijfeld zullen alle regeeringen het Ameri kaansche Ontwapeningsprogram eerst wil len onderzoeken. Gibson gaf vervolgens een technische toelichting op het nieuwe groote ontwape ningsprogram zijner regeering. De verla ging van de geheele tonnage der Vereenigde Staten en Groot-Britannië met 25 pet. moet geschieden op de basis van het ver drag van Londen. De Amerikaansche regeering eischt voorts, dat geen staat meer dan 40 onder zeebooten zal hebben met een maximum van 1200 ton en in totaal van niet meer dan 35.000 ton. Gibson verklaarde vervolgens, dat de Amerikaansche regeering op grond van het Hooverplan bereid is onverwijld af te zien van 50.000 ton nieuwe vlootruimte, voorts 1000 stukken zwaar geschut en 900 tanks en 300 bombardementsvliegtuigen te vernietigen. Gibson beëindigde de voorlezing van Hoovers boodschap met de verklaring, dat de Amerikaansche delegatie zich ter be schikking stelt van alle overige delegaties ter fine van nadere toelichting. De Vereenigde Staten, aldus Gibson, zijn evenwel besloten vergaande materieele of fers te brengen in de belangrijkste bewa peningssoorten binnen het kader van een wereld-ontwapeningsprogram en zijn er van overtuigd dat ook alle overige mogend heden dezelfde grootsche offers zullen wil len brengen. Gibson las Hoovers boodschap op ernsti- gen, plechtigen toon voor. Hij legde duide lijk den nadruk op ieder woord. In de zaal heerschte ademlooze span ning. Het Engelsche standpunt. Na Gibson nam de Engelsche minister van buitenlandsche zaken, sir John Simon het woord. Deze legde bijzonderen nadruk op de buitengewone beteekenis van het Ameri kaansche plan en wenschte de Amerikaan sche regeering geluk met haar stap. Daarna zette hij in zeer handigen diplo- matieken vorm het Engelsche standpunt uiteen. De particuliere besprekingen, die op het oogenblik gaande zijn, hebben groote practische beteekenis en de pogingen om tot directe overeenstemming tusschen de mogendheden te geraken mogen niet on derbroken worden Dit is ongetwijfeld ook niet het doel van het Amerikaansche plan. Iedere redelijke stap waardoor een ver mindering van de effectieve sterkte kan worden bereikt, zonder dat daarbli de vei ligheid van de afzonderlijke landen in het gedrang komt moet zeer ernstig bestu deerd worden. Hierdoor kan een buitenge wone verlichting van de groote financieele lasten worden bereikt. De Amerikaansche voorstellen op het gebied van de militaire luchtvaart moeten vooral nauwkeurig bestudeerd worden. De Engelsche regeering hecht er veel waarde aan. dat aanvallen van bombardeervlieg tuigen op de burgerlijke bevolking onmo gelijk gemaakt zullen worden. Op 't gebied van de vlootbewapening moeten thans practische voorstellen wor den gedaan. Het schijnt echter twijfelach tig. of de onderhavige Amerikaansche voor stellen rekening houden met de verschil lende posities van de groote vlootmogend- heden De Engelsche regeering wenscht een ver mindering van de vlootbewapening, die verder gaat dan de Amerikaansche voor stellen. vooral afschaffing van de duikboo- ten en tenminste vaststelling van de maxi mumtonnage der duikbooter, op 250 ton. Voor de groote slagschepen moet een kleiner maximum worden vastgesteld dan dat van 35.000 ton van de overeenkom sten van Londen en Washington. Het ontwapeningswerk moet thans met alle kracht en vol vertrouwen worden voortgezet De uitvoering van de ontwape ning hangt echter af wan de 'overeenstem ming en het succes van de samenwerking van alie afgevaardigden. Frankrijk afwijzend. Na sir John Simon sprak Paul Boncour, die verlangde, dat het Amerikaansche plan door de conferentie gemeenschappelijk met het voorstel der Fransche regeering voor een organisatie der internationale veilig heid behandeld zal worden, In de aan den gang zijnde particuliere besprekingen is getracht, een grondslag voor de regeling van het ontwapenings- vraagstuk te vinden, die. in geval overeen stemming wordt bereikt, aan de hoofdcom missie kan worden voorgelegd. Volgens de bepalingen van het pact van den Volkenbond is de oplossing van het ontwapeningsvraagstuk echter onafschei delijk verbonden met de organisatie van de internationale veiligheid. De Fransche regeering blijft onbeperkt trouw aan het tot nu toe ingenomen stand punt dat zonder garanties voor de veilig heid een oplossing van het ontwapenings vraagstuk ondenkbaar is. Het zou huichelarij zijn. de groote moei lijkheden van de ontwapeningsconferentie te verbergen, doch de resultaten, welke de ontwapeningsconferentie kan bereiken, zijn ten nauwste verbonden met de oplossing van het veiligheidsvraagstuk. Paul Boncour beschouwde het als zijn plicht, dit standpunt der Fransche regee ring zeer optnlijk en duidelijk uiteen te zetten. De Fransche veiligheidsvoorstellen moeten door de conferentie worden onder zocht. indien men een vermindering van de bewapening wil bereiken. Aan het slot van zijn rede verklaarde Paul Boncour. dat de Fransche regeering slechts onder dit principieele voorbehoud het Amerikaansche voorstel aanvaardt als grondslag voor onderhandelingen. De Fransche regeering heeft de bewape ning reeds veel sterker verminderd dan in het Amerikaansche voorstel wordt beoogd. Paul Boncour besloot met er op te wijzen, dat in het Kelloggpact de sanctiebepalin gen ontbreken, welke thans geschapen moeten worden Litwinoff aan 't woord. Litwinoff, de Russische gedelegeerde, oefende scherpe critiek op het werk der conferentie dat tot nu toe slechts acade mische waarde heeft. Na een voorbereiding van 10 jaar en in de vijfde maand der conferentie weet men nog niet eens. of alie staten die aan de conferentie deelnemen, werkelijk bereid zijn. te ontwapenen of hun bewapening te verminderen. De Russische delegatie wijst iedere verantwoordelijkheid voor een mis lukking der conferentie af. De Russische delegatie begroet de voor stellen der Amerikaansche delegatie des te meer. omdat deze op verschillende punten met de Russische voorstellen overeenstem men. Duitschland's woordvoerder. Daarna nam de vertegenwoordiger van Duitschland. gezant Nadolny. het woord, die verklaarde, dat de Duitsche delegatie met de grootste belangstelling en met bij zondere voldoening kennis heeft genomen van de voorstellen van president Hoover. De conferentie kan er zich mee geluk- wenschen. dat de president der V. S. dit initiatief heeft genomen. Men moet zich de waarheid niet ont veinzen. dat de conferentie gevaar loopt te zeer in beraadslagingen over onderdeden te verloopen en dat men op het punt ge komen is. dat gevreesd moet worden, dat men nooit tot de pricipieele beslissingen zal geraken, welke de geheele wereld ver wacht. De Amerikaansche voorstellen, die van hooge wijsheid getuigen, hebben de ver dienste. dat daardoor een nieuwe aanspo ring aan de conferentie wordt gegeven, en spr. hoopt, dat deze voorstellen de werk zaamheden zullen vergemakkelijken. In het bijzonder juichte Nadolny het principe der noodzakelijkheid van verster king der verdediging en van vermindering der aanvalscapaciteit van de staten toe. Het is te hopen dat men bij verdere onder handelingen nog zal komen tot verder gaande verlaging der bewapening. Hoe sterker de verlaging der bewapening, hoe gemakkelijker het probleem van het her stel der gelijkheid zal worden. Het prin cipe der gelijkheid is een der beslissende voorwaarden voor het eindresultaat der Ontwapeningsconferentie. Grandi aanvaardt volledig. De Italiaansche minister van Buiten landsche Zaken. Grandi. verklaarde dat de Italiaansche regeering onbeperkt, on voorwaardelijk en volkomen instemt met het Amerikaansche plan. De Italiaansche regeering stelt zich bij de ontwapenings kwestie op de volgende principen: Volkomen afschaffing van het zware ge schut en het tankwapen. Verlaging der troepeneffectieven volgens dc methoden van het verdrag van Ver sailles. Volkomen afschaffing der bombarde mentsvliegtuigen. Verbod bommen neer te werpen. Afschaffing van den chemischen- en gas- oorlog. De Italiaansche regeering stemt even zeer toe in de vlootvoorstellen. Een jaar geleden, aldus Grandi. heeft president Hoover door zijn moratorium- voorstel den weg gewezen voor een prac tische oplossing van het probleem der oor logsschulden; thans wijst hij weder den weg naar een practische oplossing van het Ontwapeningsprobleem. Indien men de wereld wil herstellen, moet men thans een beslissing nemen. De redevoering van Grandi werd met stormachtig applaus begroet, terwijl de verklaringen van Simon en Paul Boncour koel werden ontvangen. De duidelijke en moedige uiteenzettingen van den Italiaanschen minister hebben in alle conferentiekringen sterk de aandacht getrokken. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Lage Vuursche, P. J. Steenbeek ,te Oudewater. Te Rijsoord en te Heukelum, F. K. van Evert te Zoute- lande. Aangenomen: Naar Middelburg (vac. Obbink) J. W. Dippel, te Aalten. GEKEF. KERKEN. Beroepen: Te Hoorn, J. Dijkstra, te Hau- lerwijk. GEREF. GEM. Tweetal: Te Ridderkerk, B. van Neerbos, te Terneuzen en A. Verhagen te Middel burg. BeroepenTe Den Haag, J. R. van Oordt te Zeist. REM. GEREF. GEMEENTE. Beroepen: Te Hoogeveen, J. W. Herfst, te Doesburg. o PART. SYNODE ZUID-HOLLAND TEN NOORDEN. De zaak-Dr. Ubbink in handen van een commissie. In de Valkenboschkerk te 'sGravenhage werd de Part. Synode gehouden van de Geref. Kerken van Zuid-Holland ten Noorden. De Synode werd door Dr. K. Dijk ge opend namens de roepende Kerk van Den Haag-West en de roepende classis Den Haag op gebruikelijke wijze en een kort woord van welkom, waarin gewezen werd op 't gewicht van de te nemen beslissingen Tot praeses werd vervolgens gekozen Dr. K. Dijk: tot assessor Ds. H. Meyering, van Katwijk a. d. Rijn, tot le scriba Ds. E. H. Broekstra, te Rijnsburg. en tot 2e scriba Ds. D. Nauta van Woubrugge. In betrekking tot de zaak van Dr. J. G. Ubbink, die daags voor haar vergadering bij de Synode een bezwaarschrift indiende tegen de afzetting door de classis Woerden, benoemde de Synode een commissie be staande uit de heeren Dr. K. Dijk, (saam roeper); Ds. E. H. Broekstra: Ds. T. J. Hagen en de ouderlingen J. Noorlandt te Lisse en H. Rietveld, te Moordrecht. ZENDINGSDAG OP POELGEEST. Vanwege de classis Den Haag der Chr. Geref. Kerk zal Woensdag 20 Juli op de buitenplaats Poelgeest een Zendingsdag worden gehouden. Als sprekers zullen optreden: ds. L. H. v. d. Meiden van Den Haag; ds. H. Janssen, leger- en vlootpredikant in alg. dienst te Den Haag; ds. H. Visser van Dordrecht: ds. N. de Jong, van Rijnsburg; ds. K. G. v. Smeden van Haarlem-Noord en student W. F. Laman van de Theol. School te Apeldoorn. HOOGLEERAARSBENOEMINGEN. Aan de Universiteit te Amsterdam werd door den Raad benoemd tot gewoon hoog leeraar in de theorethische wijsbegeerte en de geschiedenis der wijsbegeerte, prof. dr. H. J. Pos, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit, met 32 van de 37 uitgebrachte stemmen. Tot buitengewoon hoogleeraar in da psychologie werd benoemd prof. dr. G. Révész. privaat docent alhier, met 29 st., terwijl 8 stemmen werden uitgebracht op dr. H. C. Ruemke te Amsterdam. Andere sprekers. De Japansche gedelegeerde. Matsoedeira meende, dat het het beste zou zijn. indien de bij de vlootverdragen van Washington en Londen betrokken regeeringen opnieuw er toe besluiten, om de voorstellen voor de vlootbewapening opnieuw te bestudeeren. De vertegenwoordiger van Spanje, de Madariaga. miste in de Amerikaansche voorstellen de afschaffing van de militaire luchtvaart en de internationaliseering van de burgerlijke luchtvaart. De zitting werd daarop gesloten met een korte toespraak van Henderson, die er op wees. dat de Amerikaansche voorstellen thans een deel van het programma vor men, dat in de particuliere besprekingen der delegaties verder behandeld zal moe ten worden. Hij sprak de hoop uit, dat deze bespre kingen spoedig tot een resultaat zullen lei den. zoodat de hoofdcommissie nog voor de zomervacantie ten minste enkele groote principes tot besluit zal kunnen verheffen. naar het Engelsch van WILLIAM LOCKE door J. E. d. B. K. 28) Het kleme gezelschap was zeer met zienzelf vervuld. Men had het druk over den truffeloogst en haalde er zelfs sta tistieke gegevens bij; men luisterde naar Lucien's tamme anecdoten over den menst; men maakte uit, dat de Parijze- naars zeer te beklagen waren, omdat ze moesten wonen in Parijs en niet in Bran- •?me- Zelfs de smakelijke gerechten kon oen het gezelschap niet op vroolijker peil Krijgen. En dat kwam misschien door de weinige toeschietelijkheid van een der hoofdpersonen. Houdt u van honden. Mademoiselle? roeg Lucien, die dapper met een praatje ?an wal stak. S6*" u er een' Mademoiselle? Non, Monsieur, antwoordde Félise. - mooie poedel, die zoo knap was Z1)n kunstjes, is dood geloof ik. zei lend™6 baar zoon te htilp sneI- Oul, Madame, antwoordde Félise tioe verlokkend beschroomde onschuld vrwir heergeslagen oogen ook moge zijn den, iongen Franschman, die aan i~®en denkt, als die onschuld zoo niets kvend^ger wordt het "esPrek er nlet havo,ii^ ®ewend haar aardig te hooren ,'„verbaasde zich over haar stil- knü 2: at voor aantrekkelijker metgezel daat a; wenschen, dan dien knappe sol als haar zat. En ze at zoo goed nets. Toen ze bedankte voor snip met truffels en champignons een gerecht, dat Euphémie bij het braden hartkloppingen had bezorgd, fluisterde hij haar in het oor: Kom. neem nu een klein stukje. Toe. En toen ze zich bediende, zag hij hoe een roode blos over haar halsje toog. Hij was blij dat hij er in geslaagd was haar wat aan het eten te krijgen. Hoe het na het diner was gegaan in den salon, waar Félise volgens oud gebruik, koffie en likeur aan de gasten presenteer de. wist Martin niet. Hij had het veel te druk met Euphémie en het kamermeisje en Baptiste en den plongeur om alles van het diner op te rui men. En, buitendien, wat zou hij, als hotel bediende, daar binnen in dien deftigen kring hebben gedaan? Toen het werk af was geloopen en de resten van de schotels en de halfvolle flesschen veroberd en opgedronken waren, informeerde Euphémie zeker voor de hon derdste maal, wat Monsieur en Madame Viriot wel van eiken schotel hadden gezegd. De maag van Monsieur was het cen trale punt van den heelen middag. Ik ken de maak van Monsieur Viriot nu al twin tig jaar, ook de maag van Madame Viriot, want oude dames weten meer dan je denkt. En toen de moede en ijverige dienstbo den naar bed waren gegaan, sloot Martin overal en de gezellige warmte in de keu ken ontvliedend, ging hij naar de weinig verlichte hall om daar nog, voor hij naar bed ging, een sigaret te roken. Daar vond hij Bigourdin, die op een rieten ruststoel lag. Is alles goed gegaan? vroeg Martin. Uitstekend. Iedereen heeft lekker ge geten. Ze kunnen naar alle mogelijke en onmogelijke familieleden gaan en zeggen, dat er in heel Périgord niet zulk een goede keuken is al in het Hotel des Grottes. En het dienen ging keurig; nergens eenige stoornis. Ik feliciteer je en ik dank je, mon ami. Maar ouf. Ik ben blij, dat het voorbij is, en hij zuchtte van voldoening. Ik ben niet geschikt voor al die formali teiten in den omgang, 't Is zoo vermoeiend. 't Is ook vermoeiend voor de bedie ning, lachte Martin. Maar het is noodzakelijk als men een jong meisje wil uithuwelijken. De vader en de moeder van den jongen man ver wachten het. 't Is allemaal zoo ingewik keld. Het formeele huwelijksaanzoek zal wel spoedig gedaan worden. Ze willen handschoenen dragen, het is bespottelijk, maar wat wil je' 't Is de gewoonte. En dan is er een groot diner bij de Viriot's. Hij heeft Charbertin in zijn kelder liggen, mijn oude vriend Viriot, o mijn beste Martin, dat is het eenige, wat er mij mede verzoent. Je eet heel lekker bij de Viriot's. Als mij geen Chambertin schenkt dan krijgt Félise geen bruidschat mede. Is het dan allemaal al afgesproken, vroeg Martin Wat allemaal? Het huwelijk. Zonder twijfel. Dus heeft Mademoiselle Monsieur Lu cien aangenomen? Mais non, riep Bigourdin op gecho- queerden toon. Lucien is een welopgevoede jonge man en zou niet zoo tegen het ge bruik ingaan, 't Is geen zaak tusschen Lu cien en Félise, het is een zaak tusschen de twee families, de ouders en voor Félise ben ik in loco parentis (ik vervang haar va der). Félise ten huwelijk vragen, aanzoek bij Félise doen? Waar denk je aan? 't Interesseert me zeer. zei Martin. In Engeland doen we dat heel anders. Als een man een meisje trouwen wil, dan vraagt hij haar en als zij het samen eens zijn geworden, dan vertellen zij het aan hun families. Waarop Bigourdin het zonderlinge ant woord gaf: dat is het Britsche phlegma. Britscü phlegma! .Wanneer een man heel onphlegmatisch zijn eigen zaak bij een meisje bepleit! Martin kon geen goed antwoord bedenken! Hij had een gevoel van een klap in het gezicht. Hij gooide zijn sigaret weg! Hij was heel moe en slikte een gaap op! Bigourdin, die ook doodmoe was. kwam overeind en zei: Laten we slapen gaan. 't Is zoo dood vermoeiend geweest, 't Was zóó vermoeiend geweest, dat Fe- lise voor het eerst van haar leven, na de waterpokken en de mazelen in haar kin derjaren. een dag in bed bleef. Euphénie. haar persoonlijke adjudant, vond haar den volgenden morgen heel bleek met barsten de hoofdpijn liggen en verbood haar op te staan. Ze gaf haar heel veel lindebloesem (in Frankrijk het panacea voor alle kwa len) en al babbelend in haar dialect, ver hief ze Monsieur Lucien en zijn bijzondere hoedanigheden tot in de wolken. Tenslotte ging Félise met koortsige oogen en der wanhoop nabij, overeind zitten er wees naar de deur. „Mijn goede Euphénie. laat me met rust. Ga weg. Laat me met vrede. Euphémie sperde van verbazing haar mond wijd open. 't Was alsof 'n duif geschreeuwd had. Laat me alleen Ga weg! Loop naar den drommel! Mijn arm kleintje. Ephémie wist niet hoe ze 't had, maar ze ging weg Ze ging naar Bigourdin en vertelde, dat Mademoiselle lag te Ijlen ze had hersenkoorts en. als hij wilde dat ze haar verstand behield dan moest hij da delijk den dokter laten komen. De dokter kwam verklaarde haar op zeer zwakke gronden verkouden en zei dat ze een (zacht oliesoepie) hebben mocht. Dit ziekenkostje is een dunne groentesoep met een laagje slaolie er boven op drijvend, waardoor het voedsel makkelijk door de keel glijdt, door de Fransche keel wel te verstaan. Félise had niettegenstaande haar geheel Fransche opvoeding toch zooveel van Engeland in het weefsel van haar oesophagus, dat ze de oliesoep verafschuw de. De raad van den dokter had geen ef fect. Ze bleef den geheelen dag in bed en beweerde, dat ze. op de hoofdpijn na, vol komen wel was en den volgenden morgen stond ze op en deed haar werk. een scha duw van haar vroeger zelf. Maar wat scheelt haar toch. vroeg Bigourdin aan Martin. Aan dat vervelende diner kan ze toch niets verkeerds hebben binnen gekregen? Want ze heeft zoo goed als niets vergeten. En daar Martin ook geen licht kon laten schijnen in deze duistere zaak, stak Bi gourdin een sigaret op en ademde den rook in. Eigenlijk moest een vrouw het oog op zoo'n jong meisje houden, zie je? Mannen kunnen dat niet. Daar zijn altijd een massa geheimen, en met zijn armen maakte hij een gebaar alsof de Mont Blanc op den Mount Everest rustte Ik zal blij zijn, als ze goed getrouwd is. Misschien maakt de naderende verloving haar zenuwachtig. Vrouwen maken zich daar nu eenmaal zenuwachtig over. Ze is zoo benieuwd naar den uitslag van de onder handelingen. Op het oogenblik zijn dc Viriot's volkomen vrij om al of niet het aanzoek te doen. 't Zou wel goed zijn om haar een beetje gerust te stellen. Wat denk je? Martin kwanr hierop aan met de diep zinnige kernspreuk: Niets zoo fnuikend als onzekerheid. Dat is mijn idee ook, zei Bigourdin. Vergeef me dat ik deze dingen, die zoo intiem en eigenlijk een beetje heilig zijn, zoo met je bespreek Maar je hebt zoo'n helder verstand en zoo'n eerlijk hart. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 9