LODSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 23 Juni 1932 DUITSCHLAND. Het rijk en de landen De Pruisische Landdag bijeen Oorlog lusschen Centrum cu Hitier. De conferentie der ministers van Bin- nenlandsche Zaken der landen, welke gis termorgen om elf uur een aanvang heeft genomen in het Rijksministerie van Bin- nenlandsche Zaken, werd tegen half vijf, dus na ongeveer 5'/: uur, beëndigd. Over het verloop wordt gemeld: Na de openingsrede van den rijksminis ter van binnenlandsche zaken, Von Gayl, die het standpunt van de rijksregeering uiteenzette, nam als vertegenwoordiger van het grootste Duitsche land als eerste de Pruisische minister van binnenlandsche zaken, Severing het woord. Hij wees er op, dat de Pruisische regeering verzachtingen van het demonstratieverbod voor den tijd der verkiezingen beloofd had en dat an dere landen, vooral in Noord-Duitschland, in dit opzicht geenerlei beperkingen had den uitgevaardigd, zoodat in de maand Juli voor het grootste deel van het rijk geen algemeen demonstratieverbod be stond. Na Severing verdedigde de Beiersche minister van binnenlandsche zaken Stuet- zel het bekende standpunt van de Beier sche regeering. De drie ter conferentie vertegenwoor digde nat.soc. ministers van binnenland sche zaken, n.l. Roever (Oldenburg), Klag- ges (Brunswyk) en Freyberg (Anhalt) ver dedigden volkomen opheffing van alle be perkingen. Dc vertegenwoordigers van Saksen, Wurtemberg, Fhueringen, Bremen en andere staten waren van meening, dat een onbeperkte demonstratievrijheid niet mocht worden toegestaan. Desniettemin hebben deze landen zich geschikt in de opheffing van het uniformverbod op grond van de rijksnoodverordening. Het is waarschijnlijk dat zoowel Beieren als Baden te kennen zullen geven niet in staat te zijn aan het verlangen der rijks regeering te voldoen. Daarop zal Zaterdag of Zondag een nieuwe noodverordening van den rijkspresident worden uitgevaar digd, waardoor elk optreden voor zoover dit tegen de maatregelen van de rijksre geering indrulscht zal worden onmogelijk gemaakt. Tegen deze noodverordening zullen de regeeringen van Beieren en Ba den dan weliswaar protesteeren bij het rijksgerechtshof, maar door dit protest kan het onmiddellijk in werking treden van de noodverordening niet worden ver hinderd, zoodat in elk geval de beide re geeringen zich althans voorloopig aan den wil van de rijksregeering zullen moeten onderwerpen. Gistermiddag is dc Pruisische Landdag weer bijeengekomen. De nat.soc. Kerrl is definitief tot president van het Huis ge kozen. Op zijn naam waren 197 stemmen uitgebracht. De sociaal-democraat Witt- maack kreeg er 91 en de communist Kas- per 53. De afgevaardigden van het Cen trum hebben blanco gestemd. Dit wegens de campagne, door de nat.socialisten tegen het Centrum gevoerd. De Centrumafgevaardigde Baumhoff is met 184 stemmen benoemd tot tweeden vice-president. Tot eersten vice president is benoemd de Duitsch-Nationaal Dr. v. Kries, terwijl de nationaal-socialist Haake met 189 stemmen tot derden president Werd benoemd. Het is de vraag, of Baumhoff zijn be noeming zal aanvaarden! Aangenomen werd een amnestie voor politieke en uit economischen nood begane vergrijpen, met uitzondering van zware delicten, zooals misdaden tegen het leven, zware lichamelijke verwonding etc. De derde lezing en laatste stemming zullen morgen plaats vinden. Naar de „Germanla" meldt heeft de Centrumfractle van den Rijksdag de voorbereiding van de Rijksdagverkiezin gen besproken, en hierbij haar houding bepaald. Tot uiting werd gebracht, dat de regee- ïing von Papen maatregelen heeft geno men, die het tegendeel hebben bereikt van dat wat zij beoogden. Zij heeft niets ver zoent, zij heeft gesplitst en uiteen doen springen. De uitgevaardigde noodverordeningen, die zonder sociaal inzicht, zonder erbar men zijn, hebben protest gewekt onder de breedste volkslagen. Het door de geheele jonge generatie stormachtig verlangde kolonisatiewerk is verdaagd. De politieke maatregelen van het nieuwe kabinet hebben in enkele da gen het Duitsche volk op het diepst in be roering gebracht. Verre van een boven- partijdlge regeering te zijn, schijnt het kabinet von Papen in hooge mate afhan kelijk te zijn van den wil van rechtsradi- cale partijen. Conflict tusschen rijk en landen, bloedige botsingen in stad en land zijn de natuurlijke gevolgen van de opheffing van het uniformverbod. De fractie protesteert ten scherpste te gen de door de maatregelen van het kabi net von Papen opgeroepen bedreiging van de openbare veiligheid. Teneinde de grootste gevaren voor het volk te verhoeden verwachtj zij, in over eenstemming met de aankondiging van den Rijkspresident een onmiddellijk en effectief ingrijpen van de regeering. In het belang van de handhaving van orde en rust. De vredelievende bevolking verlangt, dat de beginnende verkiezingsstrijd kan geschieden zonder gewelddadige beïnvloe ding en dat dc politieke maatregelen dei- landen tot het in stand houden van de openbare orde van den kant der rijks regeering niet worden tegengewerkt. Adolf Hitler publiceert in de „Völkische Beobachter" een oproep, waarin hij her innert aan den strijd der nationaal- socialisten en de tallooze overwinningen, die zij hebben behaald, zoodat niemand meer kan loochenen dat zij thans dc grootste partij vormen. In Pruisen heeft het Centrum getracht, tezamen met de SPD. de zwart-roode heerschappij te handhaven. In Beleren heeft hetzelfde Centrum door gebruik te maken van een valsch Landdagprotocol de lieele natio- naal-socialistische fractie geschorst waar door alle nationaal-sociallstische kiezers in dit land. 1.270.000 zijn uitgesloten van de uitoefening hunner grondwettelijke rechten Terzelfdertijd staat het Rijk dooi de veertienjarige heerschappij van deze menschen voor zijn politiek en econo misch bankroet. Met een dergelijke partij, die in alle deelen des Rijks de nationaal- socialistisehe beweging vervolgt en onder drukt, kan de nat.-soc. partij niet samen- HOOVER'S ONTWAPENINGS VOORSTELLEN. HOE ZIJ ONTVANGEN WORDEN. LONDEN. 22 Juni. (Reuter). De leider van de Labour-oppositie in het Lagerhuis Lansbury, stelde de vraag, of het voorstel van Hoover de bewapening met een derde te verminderen ook op Duitschland van toepassing zou zijn, dat weerloos is, en welke toestand eigenlijk de kern van de kwestie vormt. De geallieerden zijn hun beloften niet nagekomen, anders was de bewapening over de geheele wereld verminderd tot het niveau, dat te Versailles voor Duitschland is vastgesteld. Dit minimum zal zijns inziens op de Ontwapenings-conferentie moeten worden bereikt. ROME, 23 Juni. (V.D.). Gisteren ver klaarde de Pauselijke Staatssecretaris, kardinaal Pacelli, dat elk initiatief van welke zijde ook om concrete resultaten op het gebied der ontwapening te bereiken door den Heiligen Stoel met groot welge vallen werd begroet Het Amerikaansche voorstel is een groot gebaar en van het grootste belang. LONDEN, 23 Juni. (V.D.). Het Engel- sche Kabinet is voor morgen in een bui tengewone zitting bijeengeroepen ter be spreking van de ontwapeningsvoorstellen van president Hoover. De zitting staat in verband met het vertrek van Sir John Simons naar Londen, die, alvorens te Genève het Engelsche standpunt ten aan zien van de Amerikaansche voorstellen wordt geformuleerd de zaak uitvoerig met zijn collega's zal bespreken. PARIJS, 23 Juni. (V.D.). De ontwape ningsvoorstellen van president Hoover hebben te Parijs als een bom gewerkt en met één slag is de belangstelling voor dt onderhandelingen te Genève weer opge leefd. Een aantal groote Parijsche bladen is van meening dat Hoover's voorstel voor namelijk een verkiezingsmanoeuvre is. Afgezien van eenige linksche bladen staat de groote pers tamelijk afwijzend tegen over de voorstellen, temeer omdat deze geen enkele toezegging inhouden, dat Amerika na aanvaarding ervan door de Europeesche mogendheden bereid is con cessies op het gebied der oorlogsschulden te doen. In de „Echo de Paris" noemt Pertlnax de voorstellen zuivere verkiezingsdemago- gie. Hoover werpt alles omver wat tijdens de jarenlange onderhandelingen der des kundigen is opgebouwd. Zijn initiatief kan slechts beschouwd worden als een egoïstische poging om alle eens gege ven beloften in te trekken. De „Petit Parisien" schrijft, dat de voor stellen zoodanig zijn. dat men zich slechts in de hoogste mate erover kan verbazen. Hun voornaamste fout is, dat zij niets be vatten wat garanties en veiligheid kan bieden evenmin als eenige controlemoge- li.ikheid. Zij wijzen daardoor het eenige verstandige middel af, dat gelegen is in vermindering der bewapening door ver mindering van de legerbegrootingen der verschillende landen. Het „Journal" schrijft, dat de eerste in werken „Liever zien wij af van minister zetels, eer wij onze eer en onze beginselen prijsgeven. Pruisen en Duitschland worden niet door schikkingen en compromissen doch door karaktervolle kracht gered", schrijft Hitier en hij eindigt met een oproep aan zijn partijgenooten om ervoor te zorgen, dat de verkiezingen van 31 Juli a.s. een beslissing brengen. Nu hebben de communisten te Breslau weer onlusten veroorzaakt. Drie Nazis werden zwaar gewond. POLEN. Een Fransche leening? Anti-Poolsche stemming te Danzig. Er verluidt, dat de Fransche regeering bereid is Polen een leening op korten ter mijn ten bedrage van 200 millioen francs toe te staan in twee termijnen, ten be hoeve van het aanleggen van een steen- kool-spoorwegiijn van Opper-Silezië naai de haven Gdingen. Het bezoek van Duitsche oorlogsschepen aan Danzig gaat door en is bepaald op Zondag a.s. De Poolsche commissaris te Danzig. Papee, heeft den senaat van Danzig er van in kennis gesteld, dat de Poolsche ver tegenwoordiger niet deelneemt aan de voorbereidingen tot het bezoek. Papee zal demonstratief voor den duur van het vlootbezoek Danzig verlaten. De stemming in Danzig van het oogen- blik wordt geïllustreerd door het feit, dat gisteravond onbekende daders drie revol verschoten hebben gelost op een spoor wegwagon, waarin zes Poolsche marine soldaten zaten. Niemand werd gewond. Bij den sneltrein Danzig-Warschau hield even eens gisteren een groep geüniformeerde Hitlerlanen een rumoerige anti-Poolsche demonstratie. TURKIJE. De staatsbegrooting. Het definitieve begrootingsontwerp 1932/ 1933 is thans den afgevaardigden der Turksche nationale vergadering toegezon den. De begrooting beloopt in inkomsten en uitgaven nog slechts 169 millioen Turksche ponden. Opvallend is in de eerste plaats de verlaging van de begrooting voor de gewapende .nacht, die in plaats van vroe ger 83 millioen Turksche ponden, thans nog slechts 40 millioen Turksche ponden krijgt. Openbare werken, het vorig jaar nog met 30 millioen op de begrooting ver schijnende. komen er .thans met slechts 10 millioen Turksche ponder, af. Voor het ministerie van buitenlandsche faken is nog slechts 2Va millioen pond uitgetrok ken. Daarentegen is de schuldendlenst, die het vorig jaar ongeveer 30 millioen Turk sche ponden opeischte, verhoogd tot 50 millioen Turksche ponden. druk die men te Genève heeft gekregen was, dat slechts de onruststichtende mo gendheden zich bi) het Amerikaansche voorstel zouden aansluiten. Dit feit alleen moet voldoende zijn om duidelijk te maken wat de waarde van deze voorstellen is. Het .Journal Industriel" ironiseert het geheele plan en verklaart, dat deze vooi- stellen geen wijziging mogen brengen in het te Genève en te Lausanne door Frank rijk ingenomen standpunt. De „Oeuvre" zoekt vergeefs in de voor stellen van Hoover een verwijzing naar de intergeallleerde schulden en gelooft niet, dat Amerika tot concessies bereid zal zijn, zelfs wanneer Frankrijk het Ameri kaansche plan zou aanvaarden. De eenige die zich enthousiast achter de Amerikaansche voorstellen schaart, is de leider der socialistische partij, Leon Blum, die in de „Populaire" schrijft: „Met alle kracht roepen wij de mannen, die Frankrijk vertegenwoordigen toe: Wees niet langer halsstarrig. Zeg ja!" NEW-YORK. 23 Juni (V. D.). De New- Yorksche ochtendbladen juichen eenstem mig Hoover's ontwapeningsvoorstellen toe, aangezien zij den grondslag voor positieve resultaten vormen. Aangezien zij elastisch zijn uitgedacht en niet storen door tech nische bijzonderheden kunnen zij ge makkelijk gewijzigd worden. Hoover heeft aldus de „Herald Tribune" een groot waagstuk ondernomen Wanneer de Ont wapeningsconferentie thans zonder resul taat blijft is er slechts geringe hoop dat de herstel- en oorlogsschulden en de an dere internationale problemen geregeld zullen kunnen worden. De .New-York Times" verwacht een "ersterking van het Kellogg-pact op den grondslag van de voorstellen van Hoover, aangezien Japan bewezen heeft, dat het Kellogg-pact door sancties niet te hand haven valt. Frankrijk zal ongetwijfeld de vraag opwerpen, of Amerika bereid is een veiligheidsverdrag aan te gaan. Zoolang Amerika daartoe niet bereid is, zal het alles op het spel zetten. PARIJS, 23 Juni (V. D,). De „Matin" doet Interessante mededeelingen over de voor geschiedenis van de voorstellen van Hoo ver. De speciale correspondent van het blad te Lausanne verklaart, dat Herriot reeds tijdens het onderhoud met Gibson ervan op de hoogte was gesteld. Toen Gib son hem vroeg of hij er bezwaren tegen had, had Herriot geantwoord.' „Hoe kunt u aannemen dat ik er geen bezwaren tegen zou hebben? Juist op het oogenblik nu wij ons inspannen om de onderhande lingen te Geneve weer op gang te bren gen, grijpt u in een uw optreden kan de overeenstemming eerder bemoeilijken dan verlichten." De Fransche ministerpresident had ech ter het diepste stilzwijgen beloofd en tot gistermorgen heeft niemand uit zijn om geving iets van de voornemens van Hoover vernomen. De „Matin" zelf geeft slechts weinig commentaar en senrijft dat men den Ame- rikaanschen staatspresident misschien nog kan vergeven, dat hij zich met het adres vergist heeft en zijn verkiezings propaganda, die eigenlijk voor het Ame rikaansche publiek bestemd was, aan Europa richtte. Men kan hem echter niet vergeven, dat hij vergeten heeft dat een internationale conferentie dient om te onderhandelen en niet om ultimata voor gezet te krijgen. LONDEN. 23 Juni. (V.D.) De Ontwape ningsvoorstellen van Hoover hebben te Londen een diepen indruk gemaakt, die in de pers duidelijk tot uiting komt. De „Times" schrijft: „Deze uitvoerige en vérstrekkende voorstellen zijn grooter van opzet dan alle andere die te Genève tot nog toe van verantwoordelijke zijde zijn ingediend. De bijzonderheden van het vraagstuk in hoeverre en tot welke hoogte een leger slechts voor politiedoeleinden dient, kunnen nog tot gecompliceerde be sprekingen leiden. Engeland kan de in het Hooverplan neergelegde verplichtingen on der het oog zien voor zoover het de bewa pening te land betreft Engeland is echter het meest betrokken bij de voorstellen In zake de ontwapening ter zee en deze zul len dan ook nauwkeurig onderzocht moe ten worden Zeer sterk pleit voor de voor stellen van Hoover dat een schending van het Kelloggpact er zoo goed als onmogelijk door wordt gemaakt." De „Daily Telegraph" beoordeelt Hoo ver's voorstellen eveneens zeer gunstig en verklaart, dat Engeland deze voorstellen ten volle en in hun geheel dient te steu nen. Het plan toont groote overeenkomst met de Engelsche ontwapeningspolitiek. die indertijd reeds verder is gegaan. Het En gelsche leger is reeds tot politiesterkte ver minderd. Van Frankrijk, dat eigenlijk plot seling ziin lang ingenomen stelling moet verlaten, wordt zeer veel geëischt. Het pro gram van Hoover opent echter het voor uitzicht op een zoo groote verplichting van den druk op de verarmde wereld, dat de geheele wereld de plannen ernstig onder het oog zal moeten zien. De „Morning Post" spreekt haar twijfel erover uit of een ontwapend Europa Ame rika zou kunnen bewegen tot het schrap pen van de schulden. De toepassing van het potlood voor gelijke schrapping van een deel der bewapeningsuitgaven heeft het nadeel dat niet voldoende rekening wordt gehouden met de speciale omstan digheden van elk land afzonderlijk. De .News Chronicle" schrijft, dat het duidelijk is dat thans Frankrijk zijn deel zal moeten bijdragen aan de redding van de wereld van de vloek der bewapenings lasten. Herriot zal zich moeten herinneren dat de Fransche bevolking zich bii de jong ste verkiezingen tegen den oorlog heeft uitgesproken Wanneer Frankrijk het plan aanvaardt, dan zal het zich een veiligheid verschaffen, die geen leger het land kan geven De „Daily Herald" acht het Hooverplan niet ideaal doch een bruikbare grondslag voor onderhandelingen en maatregelen. Het is een antwoord aan de naties die maar steeds eraan vasthouden dat zij hun bewapening slechts vergrooten voor defen sieve en niet voor aanvalsdoeleinden. TOKIO, 23 Juni. (Reuter). Naar ver luidt is de Japansche regeering voorstan der van afschaffing der chemische en bacteriologische strijdmiddelen, doch sterk gekant tegen Hoover's voorstel tot ver mindering van het aantal kruisers en slag schepen Over het algemeen staat zij wan trouwend tegenover de Amerkiaansche voorstellen. WASHINGTON, 20 Juni. (Reuter). Gisteren hebben de Amerikaansche afge vaardigden te Lausanne een telfonisch onderhoud met Stimson gehad, waarin wordt verklaard, dat het voorstel van Hoover beter werd ontvangen, dan werd verwacht. Het voorstel is door Hoover zelf opge steld, door Stimson verzonden en door Gibson met de overige leden besproken. Indien de voorstellen worden verworpen, zullen de Vereenigde Staten zich niet tegen een verdaging van de conferentie verzetten, aangezien de ontwapening ook langzaam kan plaats hebben. o DE BESPREKINGEN TE LAUSANNE. LAUSANNE. 23 Juni. (V.D.) Hedenmor gen zijD de particuliere besprekingen voort gezet. Rijkskanselier Von Papen ontving de Belgische Ministers van Buitenlandsche Zaken en van Financiën, die pogingen deden om te bemiddelen tusschen het Fransche en Duitsche standpunt. Herriot is voornemens morgenavond voor 2 dagen naar Parijs terug te keeren. Naar verluidt zouden de huidige voorstellen zich bewe gen in de richting van een betalings-uitstel voor Duitschland van drie jaar, gedurende welke periode een commissie van deskun digen een definitief bedrag zal vaststellen dat Duitschland als eindbetaling zou moe ten opbrengen. In een Engelsch memorandum aan Her riot verklaart de Engelsche regeering. dat wanneer geen overeenkomst kan worden bereikt over volledige schrapping der her stelbetalingen de door Duitschland te be talen schadeloosstelling zoo laag mogelijk moet worden gehouden. LAUSANNE, 23 Jan. (Reuter). Naar vey- luidt, zal het Brltsche memorandum over de herstel-kwestie, de volgende punten be vatten Groot-Britannië wenscht, dat een defi nitieve regeling van het herstelvraagstuk wordt getroffen, teneinde het vertrouwen van de wereld te herstellen en het econo misch leven van de wereld wederom op gang te helpen. Verder zal worden verklaard, dat Duitschland niet in staat is te betalen. Het vraagstuk naar latere betaling wordt niet beantwoord, doch de huidige oplos sing moet zoo zijn, dat het economisch herstel van Duitschland niet wordt ge remd. Het schijnt dus. dat de Engelschen een compromis tusschen het Fransche en Duitsche standpunt tot stand willen brengen. DE TOESTAND IN CHILI. SANTIAGO DE CHILI, 22 Juni. (Reuter) De staat van beleg is thans in werking ge treden. Na tien uur mag niemand meer op straat zijn. Het communisme is bij decreet verboden. Communistische propaganda zal streng worden gestraft. SANTIAGO, 23 Juni (V.-D.) De re geering onder leiding van Carlos Davila heeft op krachtige wijze een einde ge maakt aan de stakingen, voornamelijk ae staking van het spoorwegpersoneel, door een bekendmaking, dat een ieder, die de werkzaamheden der nieuwe regeering zou belemmeren door staking van werk zaamheden in bedrijven, welker function- neering voor den staat noodzakelijk was, met den dood zou worden gestraft. Het dragen van wapens is strafbaar gesteld met langdurige gevangenisstraf, terwijl voorts werd medegedeeld dat elke onge regeldheid en plundering op strenge wijze zou worden tegengegaan en dat verdach ten terecht zouden staan voor militaire rechtbanken, die niet zouden schromen schuldigen te veroordeelen tot den dood door den kogel. In den loop van den nacht hebben de meeste spoorwegarbeiders zich voor hervatting der werkzaamheden aan gemeld. Vergaderingen in de open lucht zijn verboden evenals verzamelingen op straat van meer dan drie personen. Alcoholhou dende dranken mogen slechts tot zes uur 's avonds getapt en verkocht worden en in besloten clubs tot 9 uur 's avonds. Het zakenleven te Santiago en te Val paraiso ligt bijna geheel stil. Op enkele plaatsen kwam het tot betoogingen van werkloozen, die voor de arbeidsbeurzen en regeeringsgebouwen werk eischten. De nacht-expresstreinen zijn voorloopig op geheven terwijl theaters, bioscopen en café's in de groote steden tot uiterlijk ne gen uur 's avonds geopend mogen blijven. Reeds tegen tien uur ligt het stadsverkeer zoo goed als geheel stil. Naar verluidt zou een der leiders van het Chileensche vliegercorps, majoor Arocena. een aanhanger v. kolonel Grove met vijftien andere officieren zijn gear resteerd onder verdenking van samenzwe ring tegen de huidige regeering. DE WERKLOOSHEID IN AMERIKA. WASHINGTON, 22 Juni (Reuter). De Senaat heeft een artikel van liet door den democratischen Senator Wagner in gediende on der steuningsont werp aangeno men, waarbij machtiging wordt verleend tot de uitgifte van een half millioen dollar obligaties voor openbare werken. In het totaal machtigt de wet tot het verleenen van voorschotten tot een maximum van twee milliard voor produc tief werk met het oog op de vermindering van de we_k oosheid. Hoover is tegen dit wetsontwerp, even als dat van Garner, waarbij 2.3 milliard wordt toegestaan en dat door het Huis van afgevaardigden voor gelijke doeleinden is aangenomen. JAPAN FASCISTISCH? WASHINGTON, 23 Juni. (Reuter). In een rapport van de Buitenlandsche Politieke Vereeniging wordt de schepping van een fascistisch-militair dictatorschap in Japan voorspeld, dat zal arbeiden aan de be langen van de lagere klassen en de midden stand en de versterking van de Japansche invloed in Mandsjoerije zal doorvoeren. OP ZOEK NAAR BERTRAM. LONDEN. 23 Juni. (V.D.) Naar men zich herinnert werd eenige weken gelertor, het Noord-Westen van Australië het vlieg tuig van den verdwenen Duitschen vlieeir Bertram gevonden. Aangezien men ver moedde dat Bertram en zijn metgezel hei vliegtuig in den steek hadden gefaten om te trachten door de wildernis de beschaaf de wereld te bereiken, werd een expeditie uitgezonden om de beide mannen op te sporen. Men heeft slechts Bertram's dae boek gevonden, waaruit bleek, dat Bei- tram 15 Mei j.l. om ongeveer halfacht voor de laatste maal was geland. De belde vliegers waren nog 9 dagen bij het vlieg turg gebleven, alvorens de wildernis in t„ trekken. DE HULP AAN OOSTENRIJK. LONDEN. 23 Juni. iReuter). Volgens de „Financial News" heeft Frankrijk de vol gende voorwaarden gesteld voor een lee" ning aan Oostenrijk: 1. Oostenrijk ziet voor den tijd van in jaar af van elk plan op een douane-unie met Duitschland. 2. Groot-Brittannië moet deelnemen in een leening aan Polen en de andere sta ten van de Kleine Entente. LAUSANNE. 22 Juni. (Reuter) In zhn onderhoud met Herriot heelt Dollfuss den noodtoestand van Oostenrijk uiteengezet Omtrent dit onderhoud is een gemeen schappelijke verklaring gepubliceerd, vol gens welke Herriot heeft aangeraden dat Dollfuss zich tot de te Lausanne aanwe zige deskundigen zou wenden, waaraan hij toevoegde, dat hij zelf ter beschikking van de Oostenrijksche delegatie bleef. EEN BEDREIGING? MUENCHEN, 23 Juni. (Wolff). i> „Neueste Miinchener Nachrichten" schrijft dat de Beiersche minister van Binnen landsche zaken, Stuetzel, op een minister, conferentie heeft verklaard, in verband met het uniform-verbod, bezwarensmate- riaal over het staats-gevaarlijke drijven van de Nationaal-Socialisten in zijn bezit te hebben. HET DUITSCHE BEZOEK AAN DANZIG. DANZIG, 23 Juni. (Reuter). Het Duit sche linieschip „Schlezien" is gisteravond op de reede van Danzig aangekomen. Hedenochtend volgden twee torpedo, booten. Volgens program zullen de schepen he- denmiddag omstreeks half zes de haven binnenloopen. Het bezoek van de Duitsche schepen heeft plaats in verband met het 500-jari; bestaan van het St. Jacobs-hospitaal. DE STRIJD IN CHINA. TSJINSTJAU, 23 Juni (V.D.). Japansche vliegtuigen wierpen bommen op een bende Chineesche bandieten, naar schatting 700 man groot nabij Socsjoeng. Naar wordt medegedeeld, wer 'en de bende groote ver liezen toegebracht WEDEROM VULKANEN IN DE ANDES IN WERKING. BUENOS AIRES, 23 Juni. (VD.) Ver scheidene vulkanen in de Andes zijn op nieuw in werking getreden. Een groot i deelte van Argentinië van den voet van de Andes tot aan de kust heeft weer te lijden onder een dichten aschregen. Op sommige plaatsen ligt de asch verscheidene centi meters hoog. Ook te Buenos Aires is een lichte aschregen gevallen. Daarentegen zijn op andere plaatsen de aschwolken zóó dicht, dat overdag het kunstlicht moet worden opgestoken. o DUITSCH MISSIONARIS VERMOORD. LONDEN, 23 Juni. (Reuter). Uit Peking wordt gemeld, dat de Duitsche Consul- Generaal te Moekden naar Tsjientao in de provincie Kirin is vertrokken, teneinde een onderzoek in te stellen naar den moord op den Duitschen missionaris pater Rapp, die op 5 Juni werd vermoord en wel volgens getuigenis van eenige Koreans door Japansche soldaten. De priester was op reis en werd door Japansche soldaten aangehouden. Hij toonde zijn pas zonder van zijn paard af te stijgen. De Japanners achtten dit een beleedi- ging voor hun leger en brachten hem naar hun wachtlokaal, waar zij den priester mishandelden. Eenigen tijd later werd hij weer wegge voerd, waarop de getuigen schoten hoor den vallen. Het lijk van den missionaris werd later onder zand begraven, terug gevonden. De Japanners verklaren, dat de misdaad door Chineezen is begaan, die de uniform van Japansche soldaten hadden aange trokken. Een officieel Japansch rapport is nog niet opgesteld. HET GOUD DER EGYPT. BREST, 22 Juni. (Reuter). Na vier jaar bovenmenschelijken arbeid van de duikers is de „Artiglio" erin geslaagd de eerste baren goud van de „Egypt", ter waarde van eenige millioene francs naar boven te brengen. Bij gunstig weer zullen de duikers net werk voortzetten, waarna de Artiglio naar Plymouth zal vertrekken. Van de opbrengst van het bergings werk krijgt de Italiaansche bergingsmaat- schappij 52'/2 pet., de Fransche regeermg een bepaald bedrag aan rechten, terwij de rest in handen komt van de Engelscne verzekeringniaatschappij, die in 1921 premie voor de „Egypt" uitbetaalde. ELLY BEINHORN IN ZUID-AMERIKA- BUENOS-AIRES. 23 Juni. (V.D.). Na een verblijf van vijf dagen te Santiago Chili is Elly Beinhorn gistermorgen ge start voor een vlucht over de Andes, f eg den middag, na een vlucht van ruim z - uur is zij vlot te Mendoza in Argent:in op de Oostelijke helling van de Andes, g land. Waarschijnlijk zal zij van !,ja3r te Buenos-Aires aankomen om va" Bio verder te vliegen naar Montevideo en de Janeiro, waar haar vlucht door Amerika zal eindigen. ONTDEKKING VAN IJZERERTS, LENINGRAD, 23 Juni. (V. D.) In den bodem bij Novgorod zijn groote er dende aardlagen ontdekt. De era dende laag heeft een diepte van meter. De analyse wees uit, dat nee pet. ijzerhoudend is. gj

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2