Gebreide Blazers WARNECKE 1 LEEGVERKOOP Ziezoo, we zijn ingespannen! 2de MEISJE Het Kousen- en Sokkenhuis A.S. ZATERDAGMORGEN P. HOGENDOORN ZOON SLEPEN KAMERS GEZOCHT Net Burgermeisje LEIDSCH DAGBLAD Derde Blad Donderdag 23 Juni 1932 VROOM M \DREESMANM VOOR DAMES EN KINDEREN ALLE MODEKLEUREN STATIONSWEG 4 - TEL. 1516 LONDENSCHE BRIEVEN. UIT BE BONTE WAERELO. SP0RTH0ED TE HUUR: NIEUW MODEL DAMES VILTKAPJE Geheel ajour be werkt, in 12 mod. kleuren voorradig, reclameprijs (Van onzen eigen correspondent.) ENGELAND EN IERLAND. Londen, 14 Juni 1932. Het heelt er allen schijn van dat De Valera de Britsche regeering tot onder handelen heelt uitgenoodigd met het doel haar ten duidelijkste te doen weten, door het persoonlijk woord, dat hij geen streep van zijn standpunt wil afwijken. Op zulk een grondslag kan onderhandeling, die altijd een proces moet zijn van toegeven aan beide kanten, tot niets leiden. De Morning Post" is er zoo boos over dat de pagina's van het blad, welke het Iersche nieuws bevatten, met het woord ,,hoax" (fopperij of bedriegerij!) zijn bezaaid. De bittere teleurstelling over de mislukking der besprekingen is geenszins tot dit ultra conservatieve blad beperkt. Zij is integen deel algemeen en misschien in Ierland nog grooter dan in Engeland. Toch was dc hoop op succes van stonde af aan zwak. En ze werd zwakker toen De Valera aan den vooravond van de onderhande lingen te Londen in zijn senaat verklaarde dat zijn standpunt en dat van zijn colle ga's met betrekking tot de eedkwestie on veranderd was gebleven. De President van den Ierschen Vrijstaat is een dogma tisch man en daarom een slecht onder handelaar. De hoop, welke ten aanzien van de uitkomst der conferentie te Lon. den bestond, was voornamelijk gebaseerd op den gedachtengang, dat de door Do Valera zelf ingezette onderhandelingen geen raison d'etre hadden indien hij niet een uitweg zag in een compromis dat hem zelf voor oogen stond. Maar deze gedach tengang hield geen rekening met den persoon van de President, die geen tacticus en geen politicus is maar wel een fana ticus, overtuigd van zijn recht, overtuigd ook van het onrecht, dat Engeland tot dezen dag toe Ierland blijft aandoen. Dat ls een overtuiging, welke in zijn hoofd als gemetseld is en het is een kras voorbeeld van de onvruchtbaarheid van het idee fixe. Men heeft hooren uitleggen dat De Valera met de inleiding van de onder handelingen tusschen hem en de Britsche ministers een tactlschen zet heeft willen doen, dat men te doen heeft met een be rekenden stap, bedoeld om hen in Ierland het zwijgen op te leggen die zijn starre eigenzinnigheid tegenover Engeland en zijn negatie van dit land als mede-onder teekenaar van het Britsch-Iersch Verdrag afkeuren. Hij zou de onderhandelingen zijn begonnen schijn-onderhandelin- gen dan om te kunnen zeggen: Zie je nu wel, daar in Londen is de geest nog even imperialistisch, nog even heersch- zuchtig, nog even bemoeizuchtig als altijd, er is geen land met die menschen te be zeilen. Die uitlegging zal wel verkeerd zijn. Zij die De Valera het best kennen en het is niet zoo moeilijk hem te kennen indien men maar a priori beseft dat hij in in samenstelling geheel verschilt van de gangbare soort politici en dat hij een zeer zeldzame vorm is van dit genus meenen dat hij de onderhandelingen wenschte omdat het geloof van den fana ticus in de zuiverheid van zijn zaak in hem brandt en omdat hij werkelijk over tuigd was dat hij de Britsche staatslieden de redelijkheid van zijn opvattingen zou kunnen doen beseffen Als dat zoo is dan moet hij thans een van de meest te leurgestelde menschen zijn in Ierland. Hij heeft het echter aan zichzelf te wijten. Engeland of de Engelsche regeering heeft er zich loffelijk van onthouden op het liooge paard te gaan zitten. Geen overwe gingen van nationale eer hebben het ka binet er van weerhouden ministers on middellijk naar Dublin te sturen op uit- noodiglng van den man. die nochtans met zooveel woorden was geteekend als een verdragschender. Engeland's houding heeft zich gekenmerkt door grootmoedigheid ter wille van den lieven vrede. De Valera, aan wien te wijten is dat de vrede en de har monie tusschen de twee landen, nu meer dan tien jaar volgehouden, weer zijn be dorven, heeft er klaarblijkelijk op geant woord door nog eens woordelijk uiteen te zetten wat reeds schriftelijk drie maan- eed van trouw aan den koning van Enge land, welken elk lid van het Vrijstaat- parlement moet afleggen, voordat hij aan den wetgevenden arbeid deel kan nemen, zou worden afgeschaft en dat de land- annuïteiten niet meer zouden worden betaald. Beide maatregelen zijn contrac tueel aangegaan. De Valera heeft het onnoodig gevon den de andere partij van het contract zelfs rechtstreeks van zijn voornemen in kennis te stellen (dat kwam eerst later) Hij heeft haar voor het voldongen feit willen stellen en met zijn eedsontwerp niet slechts den eed willen afschaffen maar van het Britsch-Iersch verdrag een paskwil willen maken Er is reden aan te nemen dat Engeland bereid is Ierland tegemoet te komen indien het grieven koestert over den vorm van den eed of indien het van meening is dat de regeling van de betalingen der land-annuïteiten onrechtvaardig is. Engeland heeft de laat ste tientallen jaren veel geleerd, o.a. dat een houding van superioriteit tegenover de andere landen van het Britsche Ge- meenebest van Naties, zij het Canada, Zuid-Afrika, Ierland, niet langer van de zen tijd is Niet de grieven of de eischen van den Vrijstaat zijn voor Groot-Brit- tannië aanleiding geweest te verklaren dat het op de a.s. Conferentie te Ottawa niets met Ierland te doen wil hebben, dat het met dit land in geen fiscale verbin tenissen kan treden. De aanleiding is ge weest, de houding van den President van den Vrijstaat, zijn methode, welke de op vattingen van de tweede partij in het Verdrag heeft veronachtzaamd alsof ze niet bestonden of geen bestaansrecht hadden. Met dat al blijft De Valera volhouden, volstrekt tegen alle uiterlijke manifes taties van zijn beleid in, dat hij althans op het oogenblik de politieke verhouding van den Vrijstaat tot Engeland niet wil veranderen en dat hij al evenmin voor nemens is het Engelsch-Iersch Verdrag te verloochenen. Zijn redeneering is dat de geldigheid van het Verdrag met zijn eeds ontwerp niet is gemoeid. Is het te ver wonderen dat men er De Valera van be schuldigt dat hij, om een bekende En gelsche uitdrukking te gebruiken, tege lijkertijd „zijn cake wil behouden en op eten." Hij zoekt de voordeelen van het verband met het Britsche Rijk te con- serveeren maar de verplichtingen, welke dat verband oplegt, te ontgaan. De voor deelen zijn voor Ierland zoo aanzienlijk (en voor Engeland niet onaanzienlijk) dat men moet hopen dat ze vroeg of laat De Valera tot inkeer zullen brengen en daarmee aan een conferentie-tafel waar economische eischen zwaarder zul len wegen dan abstracte gevoelens. De Valera's economische politiek (ook al extremistisch in haar nationalisme) is ge richt op de ontwikkeling van een veree- nigd Ierland, dat voor zijn behoeften ge heel van andere landen onafhankelijk zal zijn. Zulk een politiek staat thans in «e wijdere wereld aangemerkt als funest voor aller welvaart. Afgescheiden van de vraag of een economische politiek met zulk een ambitieus doel ooit praktisch mogelijk zal blijken moet het in elk geval heel lang duren voordat deze toestand van nationale „self sufficiency" zelfs re delijk zal zijn benaderd. En de vraag rijst hoe de meerderheid van het Iersche volk intusschen aan zijn brood en zijn ver diensten zal komen, hoe de Iersche boer zal varen indien zijn producten, die nu en vrij en nagenoeg uitsluitend op de Brit sche markt komen, de behandeling zullen krijgen, welke Engeland thans geeft aan versche groenten, primeurs en andere tuingewassen uit Nederland, b.v. en indien de gewassen uit de andere Dominions voorkeur niet alleen fiscale, maar ook gevoelsvoorkeur zullen genieten op de Britsche markt. Door de beslissing van den Ierschen Senaat, die De Valera's eedsontwerp deer lijk heeft gehavend, zoo deerlijk, dat de verwekker het niet meer als zijn eigen geesteskind wil herkennen, is de urgentie van het Engelsch-Iersehe geschil nu wat opgeschort. Er is tijd voor verademing. Blijkens de jongste berichten is De Valera niet voornemens alles op haren en snaren te zetter., a.w.z. verkiezingen te laten houden om zijn 'mandaat ten aanzien van de betrekkingen met Groot-Brittannië bui ten quaestie te stellen. Overeenkomstig de constitutie zou het eedsontwerp in oor- spronkelijken vorm nu eerst over acht tien maanden wet kunnen worden. Hoe Ierland inmiddels in Ottawa zal handelen of er behandeld zal worden is een open vraag. Misschien dat overleg met andere Dominions er de Ieren tot andere ge dachten brengt. EEN TURKSCHE KOPENICKIADE. Te Smyrna, waar in oude romantische tijden roovers en zwendelaars de geschie denis maakten, te Smyrna dat ook nu nog niet heelemaal vrij is van „1001-nacht" bedriegers, heeft zich een gebeurtenis af gespeeld, die ons doet denken aan de his torie van den wereldberoemden kapitein van Köpenick. Memdoech Effendi, een sjofele Anato- liër, liep al lang met de gedachte rond om zich van de in Anatolie heerschende ar moede te bevrijden, een belangrijk man te worden, verder een meisje uit een goede Smyrnasche familie te trouwen en boven dien op een gemakkelijke manier aan de noodige piasters te komen. Daar hij een paar jaar tevoren de school van zijn ge boorteplaats Hendek bezocht had waar hij de Latijnsche spelling geleerd had, kon hij doorgaan voor een intellectueel. En dit kwam hem goed te pas bij de uit voering van zijn plan. ml* Daar men hem in Smyrna niet kenri liet hij zich visitekaartjes maken met den titel: Kaimakam: bestuurder van eeï provincie. Meer behoefde hij niet te dneü en zijn rekening klopte precies kaartje deed wonderen. Hij kreeg kleeren zonder dat men direct betaling eischt De kapper in Smyrna haarkunstenasr geheeten verleende hem crediet In een paar uur was de bescheiden Memdoeeh Effendi veranderd in den trotschen Mem doech Bey. Zoo snel mogelijk probeert hij in con tact te komen met officieren, hij wordt uitgenoodigd om een bezoek te brengen aan de militaire club en daar de stem ming weldra uitstekend wordt, is dé club in minder dan geen tijd een lid rijker n.I. den edelen Memdoech Bey. Deze voelt zich hoe langer hoe vorstelijker worden en blijft de vertering schuldig. Hierin ziet niemand evenwel iets kwaads; de ander officieren betalen ook pas aan het eind van de maand. Alle leveranciers en caféhouders zjjn overigens zeer genegen om het nieuwe lid van de miltaire club, dat men altijd in gezelschap ziet van officieren, het noo dige te verstrekken zonder daarbij on middellijk kwitantie aan te bieden. Slechts één der heeren, die toevallig geld noodig heeft, verzoekt den Bey be leefd om de schuld meteen te voldoen. De Bey verklaart, dat hij het nu te druk heeft, omdat hij onmiddellijk naar Hen dek moet vertrekken om zijn ambtenaren hun salaris uit te keeren. Dit wekt eenig wantrouwen op. Memdoech is intusschen vertrokken, maar in plaats van naar Hendek te gaan] heeft hij een taxi gehuurd en is daarin naar Manissa gereden, dat op 70 K.M. afstand ligt. De chauffeur krijgt zijn geld natuurlijk ook niet te zien: Memdoech moet immers weer naar Smyrna terug ook Het beste hotel van Manissa is voor den Bey net goed genoeg. Ook hier wordt iedereen ingenomen door het mooie visite kaartje. Een vroolijk avondje volgt nog, maar dan komt de wrekende Nemesis. Juist toen meneer de provinciebestuur der in slaap zou vallen, verscheen de Manissa'sche pohtie, die gewaarschuwd was door de politie van Smyrna. Mem doech Bey werd gearresteerd en veran derde met bekwamen spoed weer in Mem doech Effendi. En hiermee is het sprookje uit. DE"DAVISCUP" van prima soepel vilt, opvouwbaar mot banderol. Voorradig in diver se mod. kleuren reclameprijs BEGINT ONZE 1962 HAARLEMMERSTRAAT 150-154 ZIET VRIJDAGMIDDAG ONZE ETALAGES Iedereen weet, dat Zvvanenberg's Soepen de krachtigste en geu- rigste zijn. Probeert ze eens en ook U zult nooit meer andere willen hebben. U bebt de keus uit acht soorten! De een nog smakelijker dan de andere! SOORTEN Ensteciocp Groentesoep Brulneboonensoep Kippensoep HaUh oudsoep Oxtail Soep Schildpadsoep .Tomatensoep Voor direct gevraagd, een net R.K. 1942 voor dag en nacht, leeftijd onge veer 15 jaar. Aanmeld, 'savonds na 7 u. Hoogewoerd 30. door student (niet-corpslid) liefst in buitenwijken. Brieven met opg. van prijs Bur. v. d. Bi. onder No. 1948. Biedt zich aan: v. g. g. v. Liefst gedurende seizoentijd op Katwijk of i Noordwijk. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 6911a. BENEDENHUIS, bev. 2 groote kamers, vestibule, gang, W.C., keuken, voor- en achtertuin Huurprijs f. 25.— p. m. Te bevr.Woningbureau, Fagelstraat 5. 9533 Wel vrouw, hoe vindt je dat nu wei? Ik heb de knoop nu maar meteen doorgehakt, want nu zijn we beiden ingespannen! Bij zon, bij regen, en als het 's avonds wat koel is, wat zullen we een genot van onze Falcons hebben. En heb je er op gelet, wat een coupe er in die jassen zit? Eenmaal passen voor de maat en... de tweede jas was meteen onberispelijk. Ja, dat heb je natuurlijk weer als voordeel, ais je een kwaliteitsmerk koopt. Ongelooflijk en dan zoon lage prijs!

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 12