Stilstand te Lausanne én Genève. LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 21 Juni 1932 trotsche gevoel mogen de oude cavalle- risten van den Wapendag naar hun bur gerlijk beroep terugkeeren, bezield door de heilige plicht rusteloos te strijden voor het herstel van ons vaderland op de oude, onwrikbare basis: voorwaarts voor eer en weer." Het telgram was geteekend Wilhelm I.R. De leiding van den wapendag heeft het volgende antwoord-telegram gezonden „Vele duizenden hier verzamelde oude kameraden van het oude Duitsche volks leger, van veldmaarschalk tot gemeen sol daat, danken hup voormaligen oppersten krijgsheer voor het trouwe herdenken en de vriendelijke groeten van ganseher harte. Wij zijn en blijven ook in de toe komst houw en trouw. Ondanks grooten nood, sterk in het geloof en Duitsch tot in het merg." (w.g.) Schroeder. Ook van den ex-kroonprins werd 'n bc- groetingstelegram ontvangen. Bij botsingen tusschen communisten en Nazis te Dusseldorf is een communist doodgeschoten, een ander zwaar gewond. ENGELAND. Te groote zuinigheid. In het Lagerhuis heeft Baldwin op de vraag of het geen tijd werd voor een nationale campagne tegen te groote en overdreven zuinigheid van particulieren geantwoord, dat de omstandigheden z.i. het op touw zetten van een nationale campagne nog niet wettigden, maar wel wilde hij de woorden herhalen door Mac Donald in het felst van de crisis in Sep tember gesproken: besteed uw geld zuinig, maar houdt zooveel mogelijk arbeiders aan den gang in alle bedrijven, die nog winst opleveren of over voldoende reserves be schikken om tegen een kwaad jaar niet te behoeven op te zien. CHILL Nog onzekere toestanden. Ondanks de strenge censuur in Chili is liet bericht doorgesypeld dat gistermorgen de communisten in Santiago de Chili een demonstratie op touw hebben gezet. De politie dreef de menigte uiteen en maakte daarbij gebruik van vuur- en liouwwapens. 15 Communisten werden ge dood 28 gewond. Vier Europee-che economen, o.m. prof. Sombart, uit Berlijn, zijn door dc socia listische regeering uitgenoodigd, haar bij de opstelling van haar economisch pro gram behulpzaam te zijn. Volgens Engelsche berichten zijn in Chili stakingen uitgebroken. De militaire autoriteiten hebben de openbare diensten in beslag genomen. Davila blijft voor staatssocialisme propaganda maken, maai de meerderheid der arbeiders is hem vijandig gezind en beschuldigt hem van te veel neiging voor Amerika. CHINA. Nieuwe moeilijkheden in IHandsjocrije. De Mandsjoerijsche regeering heeft Zondag de douane-autonomle uitgeroe pen. Hef tot dusverre voor geheel China geldende douane-systeem ondergaat hier mede een verandering. De nieuwe Mandsjoerijsche douane- stations worden direct onder controle van dc Mandsjoerijsche regeering en indirect onder controle van de Japansche regee ring gesteld. Tot leiders der Mandsjoe rijsche douane-stations zijn Japanners benoemd. De tot dusverre bij de douane werkzame Britsche onderdanen zullen overal door Mandsjoerijsche onderdanen vervangen worden. De Mandsjoerijsche regeering verklaart, dat de dienst verder normaal zal worden doorgevoerd. Verder zullen Japanners de leiding van het postwezen overnemen en het belas tingwezen reorganiseeren. De Japansche pers deelt mede, dat op bevel van den Japanschen minister van Oorlog Araki op dit departement een speciale kolonisatle-afdeeling is ingericht, die zich zal bezighouden met de vestiging van oud-soldaten van het Japansche leger in Mandsjoerije. De Japansche regeering heeft zich bereid verklaard, de kolonisatie plannen van minister Araki te steunen met een bedrag van 10 millioen yen. Soeng, de Chineesche minister van financiën, heeft verklaard dat het plan van de Mandsjoerijsche regeering om toe zicht uit te oefenen op alle douanerechten die in Mandsjoerije geheven worden en die welke in de haven Dalren verkregen wor- aen, voor zich te reservceren, een onmee- doogende vernietiging beteekent van de solvabiliteit van een land met vierhonderd millioen inwoners, namelijk China, waai de groote mogendheden zeker niet onver schillig tegenover kunnen blijven staan. Die toeëigening van de douane opbrengsten, die den voornaamsten st;eun vormen van de Chineesche financiën en die de garantie vormen van de bulten- landsche leeningen, zou tot een catastro phe leiden. Soeng voegde hier nog aan toe dat Japan die plannen aanmoedigt. Naar uit Washington wordt gemeld, heeft Staatssecretaris Stimson.een vrij langdurig onderhoud gehad met den Ja panschen ambassadeur inzake de politiek der Mandsjoerijsche regeering. waarbij in het bijzonder de reorganisatie van het douanestelsel in Mandsjoerije werd be sproken. De Amerikaansche regeering heeft Ja pan er opmerkzaam op gemaakt, dat de handelingen der Mandsjoerijsche regee ring onwettig zijn en niet in overeen stemming zijn met de internationale ver dragen. De Japansche ambassadeur heeft Staatssecretaris Stimson er op gewezen, dat de Japansche regeering niet verant woordelijk is voor de daden der Mandsjoe rijsche regeering, daar de werkzaamheden dezer regeering volkomen onafhankelijk cn zelfstandig zijn. (Sic!) JAPAN. Loonsverlaging. Frankrijk in beide het struikelblok. DE LEENING AAN OOSTENRIJK. Officieel wordt medegedeeld, dal op grond van een overeenkomst tusschen liet Japansche ministerie van arbeid en de Japansche werkgevers-organisaties beslo ten is de loonen in Japan met ingang van 1 Juli a.s. met 8 pet. te verlagen. De loons verlaging zal gelden voor alle bedrijven en fabrieken In Japan. Het onderhoud tusschen Herriot en Mac Donald, waaraan ook de Fransche minis ter van Financiën, Germain Martin, deel nam, duurde gisteren den geheelen och tend van tien uur tot ongeveer 1 uur. Herriot heeft MacDonald op de hoogte ge bracht van het Fransche standpunt inzake de herstel- en ontwapeningskwestie. Volgens mededeeling van welingelichte zijde zijn bij de persoonlijke besprekingen van gisteren de tegenstellingen in het herstelvraagstuk in alle scherpte aan het daglicht getreden. Herriot heeft MacDonald medegedeeld, dat Frankrijk moet blijven vasthouden aan de reparaties, al is het ook bereid tot een essentieele verlaging en een uitstel der herstelbetalingen zonder eenige nieuwe formeele erkenning. De Engelsche regeering staat, evenals tot dusverre, op het standpunt van de onvoorwaardelijke noodzakelijkheid van een volledige schrap ping der herstelbetalingen als voorwaarde voor de overwinning van de economische crisis en als eersten stap in de richting van de algeheele oplossing van de inter nationale schuldkwestie. De stand der herstelconferentie is op het oogenblik dus zoo, dat aan den eenen kant men de eensgezinde houding heeft van Engeland, Italië en Duitschland, welke onmiddellijke en volledige schrapping elschen, terwijl aan den anderen kant Frankrijk aan het herstelsysteem vasthoudt. De officleele Fransche mededeelingen inzake het Fransche standpunt in het her stelvraagstuk worden van Duitsche zijde zeer nadrukkelijk afgewezen. Vooral keert men zich van Duitsche zijde principieel tegen de behandeling van het herstel- vraagstuk in den op het oogenblik bui tengewoon ernstigen toestand van de wereldeconomie als een zuiver financieel probleem, gelijk Herriot dit gedaan heeft in zijn verklaring aan de Fransche pers. De Duitsche opvatting is gebaseerd op de steeds grooter wordende overtuiging, dat zonder een onmiddellijk schrappen der herstelbetalingen aan een herstel van het van alle kanten geeischte vertrouwen en een herleven van het economisch leven niet te denken is en dat het herstelvraag stuk als internationaal probleem thans definitief moet worden opgelost. In de besprekingen van gisteren tus schen MacDonald en de Duitsche minis ters zijn van Engelsche zijde mededeelin gen gedaan over de ontwapenginsbespre- kingen te Geneve, welke, volgens deze mededeelingen, tot geen practisch resul taat hebben geleld. In de gisteren hervatte besprekingen te Geneve zou een princi- pieele overeenstemming betreffende het verbod van chemische en bacteriologische oorlogswapenen zijn bereikt, en een over eenstemming over het verbod van de voornaamste aanvalswapenen in voorbe reiding zijn. In den loop van heden vindt een bespreking plaats tusschen den rijks kanselier en den Franschen premier. Herriot zelde tegen de pers o.a.: Van Fransche zijde worden thans in de eerste plaats onderhandelingen gevoerd met de Britsche regeering, aangezien de Britsche premier de Duitsche opvatting ten deele huldigt en men de Britsche re geering nu wil overtuigen van de juistheid der Fransche these. Zoodra overeenstemming zal zijn bereikt tusschen Engeland en Frankrijk zullen de beraadslagingen van Fransche zijde met de Duitsche regeering beginnen. Engeland verwacht eenerzijds van Frankrijk toestemming in een volkomen schrapping der herstelschulden en voorts VEREENIGDE STATEN. Nat of droog Arbcidsvcrkorting. Nu de Republikeinsche partij op haai' nationale conventie te Chicago besloten heeft op het gebied van het drankverbod concessies te doen aan de natten, begrij pen de leiders der Democratische partij, dat zij in dat opzicht de Republikeinsche tegenstanders moeten trachten te over troeven. Zij willen nog heel wat verder gaan dan het compromisvoorstel van de Republikeinen. Niemand minder dan Jouett Shouse, de president van het De mocratische partijbestuur, wil op het ver kiezingsprogram der partij de belofte brengen, dat indien de Republikeinen het winnen bij de verkiezing, een volksstem ming zal worden gehouden, om zoo moge lijk het achttiende amendement op de Grondwet der Unie (in dit amendement is de droogte van de Ver. Staten vastge legd) te herroepen. Borah, die een vurig voorstander van het drankverbod is, heeft volgens een bericht uit Washington zijn scherpe afkeuring uitgesproken over de dubbelzinnigheid der republikeinsche politiek ten opzichte van het drankvraagstuk, zooals die op de Jong ste conventie tot uiting is gekomen. Hij verklaarde Hoover ip een zoodanige poli tiek niet te zullen steunen. Men ziet, hoe dwars door de partijen heen de kwestie nat of droog loopt! Het Huis van Afgevaardigden heeft de door den Senaat aangenomen algemeenc salarisverlaging van 10voor de ambte naren verworpen. Aangenomen werd daarentegen het voorstel van Hoover betreffende arbeids- verkorting, waarbij bepaald wordt, dat alle ambtenaren, die meer dan 1000 dollar per jaar verdienen, jaarlijks een maand, en per maand 5 dagen onbetaald verlof krijgen. Momenteel wordt het aantal werkloozen geschat op bijna 11 millioen. een laten varen van het plan Rijksspoor- weg-ooligaties te gebruiken voor een even- tueele slotbetallng, in de plaats waarvan Engeland, indien zulks niet is te voorko men, den vorm van een internationale leening zou verkiezen; anderzijds hoopt Engeland van Duitschland concessies in zake een garantieformule. De gisteren gehouden zitting der ver tegenwoordigers van de zes uitnoodigende mogendheden, welke plaats had in het Chateau d'Ouchy duurde ternauwernood tien minuten. Aan de bespreking werd deelgenomen door de leiders der zes delegaties. Betref fende de zitting wordt een kort officieel communiqué gepubliceerd, waarin wordt medegedeeld, dat de president der herstel conferentie, MacDonald, zijn collega's op de hoogte heeft gesteld van de thans aan gevangen besprekingen. Deze besprekingen zullen thans worden voortgezet met de afzonderlijke delegaties. Ten einde deze besprekingen mogelijk heid voor uitbreiding te geven, is besloten de tegen hedenmorgen vastgestelde ple naire zitting der herstelconferentie voor onbepaalden tijd te verdagen. Direct na de bijeenkomst der zes uit noodigende mogendheden had in hotel Beau Rivage een drie-mogendheden-be- spreking plaats, waaraan aanvankelijk werd deelgenomen daar MacDonald, Runci- man. Herriot, Germain Martin, von Papen en van Neurath. Dit onderhoud duurde meer dan 2 uren. De besprekingen zijn strikt geheim. Er is afgesproken de pers niets mede te deelen. Herriot en de Fransche minister van Fi nanciën keerden evenwel na eenigen tijd in hun hotel terug, zoodat de verdere be sprekingen alleen plaats vonden tusschen de Duitsche en Engelsche ministers. Onmiddellijk daarna had in hotel Savoy een zitting plaats van de Duitsche dele gatie, waarin de Rijkskanselier en de Rijksminister van Buitenlandsche Zaken de overige heeren der Duitsche delegatie op de hoogte stelden van hun tot nu toe gevoerde besprekingen. Parallel aan de besprekingen te Lau sanne vinden te Geneve bijeenkomsten plaats waaromtrent de betrokken regee ringen voortdurend worden op de hoogte gehouden. Naar uit Washington wordt gemeld, heeft president Hoover een langdurig telefoon gesprek gehad met ambassadeur Gibson, over welks inhoud stilzwijgen wordt be waard. Naar verluidt heeft de toon van de Fransche pers in de laatste dagen in het Witte Huis gedurende de laatste dagen zeer mishaagd. De aanvallen worden onbe grijpelijk genoemd, daar de regeering de houding van Amerika zoowel officieel als officieus inzake de schulden- en ontwa peningsproblemen dikwijls en bijna tot vervelens toe heeft uiteengezet. Bij de opening van -de Internationale Kamer van Koophandel heeft het vorig jaar Hoover de geheele wereld toegeroepen, dat de ver mindering van de reusachtige bewape- ningskosten een voorwaarde was voor het herstel van de geheele wereld. De for meele voorwaarde voor Hoovers kansen en pogingen om het congres te brengen tot herziening van de schuldenkwestie is dus, gelijk reeds zoo dikwijls gezegd werd. de overeenstemming van Europa over de her stelbetalingen, vervolgens individueele voorstellen betreffende de vaststelling van de betalingscapaciteit van den betreffen- den schuldenaar-staat zakelijke voor waarde is de bereidwilligheid de bewape ningen te verminderen en de oorlogsbe- grootingen aanzienlijk te besnoeien. Men neemt aan. dat Hoover i.i dezen zin met Gibson heeft gesproken en hierbij vooral den nadruk er op heeft gelegd, dat Europa niet op sympathie kan hopen, zoolang het geweldige sommen uitgeeft voor oorloge bewapeningen. Het gaat in hoofdzaak tusschen Frank rijk, Engeland en Amerika. Heden zullen de beraadslagingen worden voortgezet. Van een deelneming van andere mogend heden aan de besprekingen is nog niets bekend. Gistermiddag heeft een gedach- tenwlsseling plaats gevonden tusschen Italiaanschen minister van buitenland sche zaken Grandi en den Duitschen de legatieleider Nadolny. waarin gesproken is over de houding, die zal worden aan genomen door Duitschland en Italië te genover de geheime onderhandelingen tusschen Frankrijk, Engeland en Amerika. De Britsche minister van buitenlandsche zaken en de Italiaansche minister van bui tenlandsche zaken zijn des avonds weer naar Lausanne vertrokken. De president van de gemengde commis sie voor de kwestie der leening aan Oos tenrijk Musy, heeft gisteren den regee ringen van Duitschland. Engeland, Frank rijk en Italië- de mededeeling gedaan, dat de commissie haar taak voldoende voor bereid acht en thans wacht op het oor deel der vier regeeringen. De mededeeling legde nog eens den na druk op de belangrijkheid en urgentie der te nemen besluiten. Zoo er vóór Donder dag geen beslissing valt, zal Oostenrijk gedwongen zijn een moratorium voor bui tenlandsche betalingen aan het buiten land uit te vaardigen. Zooals bekend, zal aan de leening wor den geparticipeerd door Frankrijk met 100 millioen schellingen, door Engeland met een conversie van credleten op kor ten termijn ten bedrage van 100 millioen schellingen in een crediet op langen ter mijn. Italië met 30 millioen schellingen, terwijl de overige 70 millioen over eenige neutrale Staten zouden worden verdeeld. Oostenrijk's bondskanselier Dolfung is hals over kop naar Lausanne vertrokken LAUSANNE EN GENEVE. LONDEN, 21 Juni. (Reuter). Ten aan zien van de bezwaren van Herriot om de oorlogsschulden en herstel-betalingen ge heel te schrappen waardoor, zooals Herriot zeide Frankrijk meer te lijden zou hebben dan eenige andere staat en waardoor Duitschland een sterke concurrent op eco nomisch gebied zou worden, verklaart Sir Walter Layton, dat Frankrijk niet moet vergeten, dat het reeds een groot deel van de herstelbetalingen heeft ontvangen, ter wijl Herriot ook heeft vergeten, dat de herstel-betalingen op den duur toch slechts ir. natura kunnen worden voldaan. Het is dus duidelijk, dat eventueele her stelbetalingen slechts gegarandeerd kun nen worden door een uitvoer-overschot van Duitschland te scheppen. LONDEN. 21 Juni. (Reuter). De corres pondent van de ..Morning Post" te Lau sanne schrijft, dat de onderhandelingen worden geremd, doordat Frankrijk blijft staan op zijn oude standpunt van „veilig heid". Herriot komt steeds weer terug op de kwestie van de politieke waarborgen. NEW YORK. 21 Juni. (V.D.). De be kende president van de Columbia-Univer- siteit, prof. Murray Butler, heeft in een radio-rede Hoovers' politiek inzake de oor logsschulden scherp aangevallen. Hij elschte o.a. schrapping van de oorlogs schulden door Amerika, terwijl de regee ring der Vereenlgde Staten bovendien een internationale economische conferentie bijeen diende te roepen om de tarief kwestie te bespreken. Een tegenovergestelde opvatting werd verdedigd door den gouverneur van den staat New-York, den depiocratischen can- didaat voor het presidentschap Roosevelt. Hij veroordeelde de regeering-Hoover, aan gezien zij niet den moreelen moed heeft gehad de Europeesche naties te dwingen hun verplichtingen te erkennen. Het is onmogelijk den economischen toestand der wereld te verbeteren, wanneer deze rechtvaardige verplichtingen niet erkend worden. BERLIJN. 21 Juni. (V.D.) Volgens een bericht uit Lausanne in de Berlijnsche bladen zou het voornaamste punt van de voorstellen, die MacDonald gistermorgen in zijn onderhoud met Herriot den Fran schen minister-president heeft gedaan, het voorstel zijn geweest om een vijftienjarigen politieken „Godsvrede" te sluiten, die uit sluitend van toepassing zou zijn voor Europa. PARIJS, 21 Juni. (V.D.) Sedert gister avond kan men in verband met de bespre kingen te Lausanne in de Parijsche pers een gewijzigde stemming waarnemen, die duidelijker in het oog valt naarmate de bladen zich met het huidige verloop der besprekingen meer tevreden toonden. Het optimisme heeft thans plotseling plaats ge maakt voor een groot pessimisme, nadat minister-president Herrio in den loop van gisteren vergeefs heeft getracht Mac Do nald voor zijn hersteltheorie te winnen. Het onderhoud tusschen Herriot en Mac Donald, dat meer dan drie uur heeft ge duurd, zou. naar Pertinax in de „Echo de Paris" weet mede te deelen. een zeer bewo gen karakter hebben gedragen. Herriot heeft de Duitsche verplichtingen als on aantastbaar beschouwd en er den nadruk op gelegd, dat hij tegenover de publieke opinie in Frankrijk althans den vorm moest handhaven. De ontoegevende houding van MacDonald heeft bij de Fransche delegatie de vraag doen rijzen of het doelmatig is de meeningsverschillen met de Engelschen op den voorgrond te plaatsen en Frankrijk te isoleeren, of dat het misschien beter is, zich naar de Engelsche wenschen te voegen om gemeenschappelijk stappen te Wash ington te doen. Het „Journal" meent te weten, dat men thans van Engelsche zijde tracht de Duit sche delegatie van haar huidig standpunt inzake de herstelkwestie af te brengen. Het is zonder eenige twijfel, dat men in En gelsche kringen ontstemd er over is. dat Frankrijk het herstelvraagstuk nogmaals heeft opgeworpen, nadat men de verkla ring van de belanghebbende mogendheden algemeen als het begraven van deze kwes tie beschouwd had. De correspondent van het blad verklaart zelfs van welingelichte zijde te hebben vernomen, dat de Engel sche delegatie heeft gedreigd terstond te zullen vertrekken wanneer Herriot op zijn huidig standpunt blijft staan. De ..Petit Parisien" verklaart, dat Frank rijk ondanks zijn wensch om zijn buren aan de overzijde van den Rijn te helpen, geen oplossing kan aanvaarden, die een zijdig ten gunste van Duitschland zou uit vallen en de andere belanghebbende mo gendheden zou schaden. In Lausanne gaat het niet alleen om de herstelkwestie doch om het Europeesche economische leven. De problemen kan men niet oplossen door de lasten van flen eenen schouder op den an deren te verplaatsen, doch door het eer biedigen van de verdragen, zelfs wanneer men hun nractische uitvoering drie of vijf jaar moet uitstellen. LONDEN, 21 Juni. (V.D.) De correspon dent te Lausanne van de „Daily Mail" weet naar aanleiding van informaties die hij van hoogst bevoegde zijde heeft verkregen mede, dat de Fransche regeering niet voor nemens is het referendum in het Saarge- bied tot na het jaar 1935 uit te stellen. De kwestie van het terugkoopen der kolen mijnen in het Saargebied, die technisch gesproken thans eigendom der Fransche regeering zijn. is een kwestie die te Lau sanne aan de orde zal komen. Frankrijk wenscht betaling voor de mijnen, terwijl de Duitschers op het standpunt staan dat een algemeene regeling der schulden mede inhoudt schrapping van de betaling voor de kolenmijnen. LAUSANNE 21 Juni. (VD.) In den af- geloopen nacht zou naar wordt vernomen in een plaatsje tusschen Lausanne en Genève een streng geheim gehouden bij eenkomst hebben plaats gehad tusschen Herriot en den Amerik. gezant Gibson. In de momenteel geheel tot stilstand gekomen werkzaamheden der herstelcon ferentie is nog steeds geen verandering te bespeuren. De conferentie is in een posi tie van stelling-oorlog gekomen. LAUSANNE, 21 Juni. (VD.). De offi- cieele mededeeling van de Nederlandsch- Belgiscbe overeenkomst inzake de weder" zijdsche verlaging der douane-tarieven heeft in internationale kringen te Lau sanne groote belangstelling gewekt. Men ziet de practische uitwerking van deze overeenkomst algemeen in een vérgaande economische toenadering. Indien de Scan dinavische landen tot de Nederlandsche Belgische ovreenkomst zouden toetreden zou men terstond in Europa een nieuw staetnblok krijgen, dat zijn handelsbetrek kingen onderling op een geheel nieuwe basis had gesteld. De Nederlandsch-Bel- gische overeenkomst beteekent de eerste bres in de huidige Europeesche tolpolltiek Opgemerkt wordt, dat België door dé overeenkomst thans in nauwe relaties met Holland komt en daardoor gedwongen wordt zich van het protectionistische Frankrijk los te maken. Echter is men in welingelichte kringen van meening, dat door de Nederlandsch-Belgische overeen komst de vraag wordt opgeworpen in hoe verre deze beide staten de wederzijds overeengekomen jaarlijksche verlagingen der tarieven met 10 tegelijkertijd ook moeten toestaan aan alle andere staten, met welke zij een meest-begunstigings- clausule hebben. Men staat op het stand punt. dat deze mogendheden thans, even als Duitschland na het tot-stand-komen van het Duitsch-Roemeensche en het Duitsch-Hongaarsche handelsverdrag, ver plicht zijn onderhandelingen te openen met de staten waarmede Nederland en België meestbegunstigings-verdragen heb ben gesloten. Aangezien Duitschland ook tot deze sta ten behoort, wordt de Nederlandsch-Bel gische overeenkomst van Duitsche zijde toegejuicht, aangezien de Duitsche regee ring sedert jaren op het standpunt staat dat de overwinning van de economische handelsbelemmering en de verlaging der douanetarieven slechts mogelijk is langs den weg van overeenstemming tusschen groepen van staten, om als eerste etappe te dienen naar een overeenkomst voor geheel Europa. LAUSANNE. 21 Juni. (VD.) Na een aan vankelijk officieel dementi wordt thans het nachtelijk onderhoud tusschen Herriot en Gib-vn bevestigd. In het onderhoud zou Gibson duidelijk te kennen hebben gege ven. dat de Amerikaansche regeering on der geen voorwaarden op schrhpping der intergeallieerde schulden zal ingaan, zoo lang de Europeesche groote mogendheden hun bewapeningsuitgaven niet aanzienlijk hebben verlaagd. LONDEN, 21 Juni. (V.D.) De corres pondenten der Londensche pers staan bijna allen op het standpunt, dat het ver keerd of althans voorbarig zou zijn, reeds thans van een mislukking der onderhan delingen te spreken. De correspondent van de „Times" schrijft, dat deze meening, nl. dat de conferentie mislukt zou zijn. voorname lijk van Duitsche zijde is verbreid, en verklaart, dat de Engelsche ministers zich geen illusies meer maken, dat een direct reultaat mogelijk is. De „Daily Herald" merkt op, dat de toe stand verscherpt is doch dat men niet van een mislukking der onderhandelingen kan spreken. Het blad hecht groote waar de aan de pogingen van Frankrijk om 'n Russisch-Poolsch non-agressiepact te steunen, wat misschien in de algemeene Europeesche plannen van MacDonald zou passen. Het plan van MacDonald zou een aanvulling beteekenen van het Kellogpact, dat naar bekend is, slechts den oorlog verbiedt. Indien dit te bereiken zou zijn zouden hierdoor de onderhandelingen over de herstelkwestie en de ontwapening be langrijk vergemakkelijkt worden. In de economische rubriek van de Daily Herald" wordt voorgesteld om. indien vol ledige schrapping der herstelbetalingen niet bereikt kan worden, accoord te gaan met een moratorium van minstens tien jaar, zoodat de wereld een lange periode van rust vóór zich heeft. Overeenkomsten voor korten termijn hebben geen doel meer. „Financial News" schrijft, dat de Duit schers geen bereidwilligheid toonen om toezeggingen voor toekomstige betalingen te doen. Het is nog altijd zeer goed moge lijk dat Herriot op den duur zal toegeven wanneer de Engelsche delegatie stevig en duidelijk op haar standpunt van volledige schrapping der herstel- en oorlogsschul den blijft staan Het blad is van meening dat het dreigement van Duitschland, om bij een mislukking van Lausanne een transfer-moratorium voor de particuliere schulden af te kondigen, tactisch ver keerd is, aangezien reeds een verwijzing naar een opheffing van de Stillhalte- overeenkomst onrust in de City veroor zaakte. De bankwereld van Londen en New York steunt de voorstellen tot volledige schrap ping der schulden. Ook tegenover de ko mende conferentie der Stlllhalte-crediteu- ren hebben de dreigementen practisch weinig waarde, aangezien de crediteuren geen nieuwe eischen tot betaling zullen stellen en voor een deel reeds hebben toe gestemd in een verlaging van den rente voet. DE VORMING DER PRUISISCHE REGEERING. BERLIJN. 21 Juni (V.-D.) De com munistische fractie in den Pruisischen Landdag deelt mede, dat overeenkomstig de in de „Rote Fahne" van 21 Juni gepu bliceerde mededeeling van het partijbe stuur der K. P. D. de communistische Landdagfractie den fracties der Sociaal- Democratische Partij en van het Cen trum heeft medegedeeld, dat zij bereid is bij de verkiezing van het presidium van den Landdag te stemmen op vertegen woordigers van de S.P.D. en van het Cen trum met uitschakeling der Nationaal- Socialisten en Duitsch Nationalen, omdat zij bereid is af te zien van het stellen van eigen candidaten. Zij eischt dan echter dat genoemde partijen haar medewerking zullen verleenen aan le hel herstel van de vergader-, demonstratie- en persvrij heid en beschikbaarstelling van den ratno- omroep voor de revolutionaire arbeiders- bewging in Pruisen, 2e het niet ten uit voer brengen der beide fascistische nooo- verordeningen der regeering Von rape in Pruisen. Overeenkomstig deze 2 eisen" heeft decommunistische fractie in °e Landdag voorstellen Ingediend waarbU o beide fracties door concrete stemnu» over deze voorstellen haar houding tege over de 2 eischen kunnen bepalen.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2