73sle Jaargan? DINSDAG 21 JUNI 1932 No. 22162 PRIJS DER ADVERTENTIEN: PRIJS DEZER COURANT.:] Dit nummer bestaat uit DRIE Blades EERSTE BLAD. STADSNIEUWS. A. J. DE LANGEN f GEMENGD NIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 30 Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35; per week f.0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.85 portokosten. autotochten voob ouden van dagen. Aller medewerking verzocht. Het Comité voor autotochten voor Ouden ran Dagen viert dit jaar zijn eerste lustrum. Voor de vijfde maal organiseert bet een tocht voor de oudste Leidsche in gezetenen. Reeds heeft de oproep voor aanmelding der oudjes ln de courant gestaan, en meer dan vierhonderd ouden van dagen hebben uch opgegeven. Ze zijn allen boven de reventig, velen boven de tachtig jaar. Wat worden de menschen in Leiden toch ver bazend oud! Maar als het Comité geen van deze oude lieden wil teleurstellen is het noodig in de allereerste plaats, dat de Leidsche bur gerij meewerkt, door auto's beschikbaar te stellen en door giften in natura of in geld. Nu weet het Comité, dat het in deze tijden bijna onbescheiden is, om nog weer eens opnieuw geld te vragen; maar tege lijkertijd zién wij dan vóór ons de hunke rende gezichten van al die oude mannen en vrouwen, voor wie de autotocht met de daarbij behoorende tractatie een jaar- Ujksch evement is in hun vaak eenzaam en moeilijk bestaan. Velen zullen vragen: ls het niet ondoen lijk, om zóóvelen ineens mede te nemen? Van de zijde der autobezitters isreeds ver leden jaar, (toen we een honderd men schen minder te plaatsen hadden dan dit jaar) opgemerkt, dat de lange stoet heel groote bezwaren met zich meebrengt. Vooral het lange wachten bij het Inladen na de pauze is voor de oudjes te vermoei end en stelt het geduld der autobezitters te veel op de proef. Daarom heeft het Comité besloten, twee tochten te organi- seeren. De eerste tocht zal plaats hebben op Donderdag 14 Juli. Hiervoor komen in aanmerking de ouden van dagen, die nog nooit mee geweest zijn, de gestichten en de gebrekkige kinderen. De tweede tocht zal op een nader te be palen dag in het begin van September j zijn. Dan komen de oude bekenden aan de j beurt! De autobezitters, die hun auto voor 14 Juli beschikbaar willen stellen, worden wiendelijk verzocht zich schriftelijk, mon deling of telefonisch op te geven bij Mevrouw C. Smitsde Wit, Rapenburg 82 Tel. 2605. Giften in geld of in natura worden In gewacht bij Mejuffrouw M. S. van Yssel- steyn. Rapenburg 82 (giro 78364). Het comité hoopt van harte, dat de Leidsche burgerij, ondanks crisis en ma laise, zal willen meewerken om den oudjes veer een onvergetelijken dag te bezorgen. Het Comité: Dr. M. D. HORST. Mej. R. DRIESSEN. Mevr. A. M. GOUDSMIT— B. DE KONING. COHEN. Mevr. C. SMITS—DE WIT. Mej. M. VAN DER VELDEN. Mej. M. S. VAN YSSELSTEYN. Wijlen de heer A. J, de Langen. In den ouderdom van 76 jaar is Zondag overleden de heer A. J. de Langen, oud- hoofd der Chr. School in de Pasteur- straat ouderling der Ned. Herv. Ge meente bestuurslid der Chr. Wijkver. „Levendaal" en mede-oprichter, oud bestuurslid en eerelld der Leidsche Chr. Oranjevereeniging. De heer de Langen was een in onder wijs-, kerkelijke- en zendingskringen zeer bekende en alom geachte persoonlijkheid, wiens heengaan door allen, die hem heb ben gekend, diep wordt betreurd. Zijn stoffelijk overschot zal morgen middag om 12 uur op „Rhijnhof" worden ter aarde besteld. excursie vereeniging van mathesianen." handelsregister kamer van koophandel. Nieuwe inschrijving. N.V. Beidt uw Tijd, Leiden. Handel in onroerende goederen, verhuren .admini- streeren en exploiteeren van onr. goede ren, enz. (Ned. Staatscrt. 13 Juni 1932, bij voegsel Nr. 1216). Directeur: H. van Zoelen, Leiden. Commissaris: a. J. van der Zwet, 'sGra- 'enhage. Maatsch. kap. f. 20.000, waarvan ge plaatst en gestort f. 4000. Opheffing: A. Vilders, Breestraat 41, Leiden. Kan toor- en schrijfbehoeften. Wijzigingen: Fa. Wed. G. W. Schretlen, Hooigracht 49 Leiden, Wijnkooperij en cognachandel. Wijziging handelsnaam in: Café „Bo- iega". Bijvoeging uitgeoefend bedrijf: verkoop van sterke dranken. Fa. Wed. G. W. Schretlen, Hooigracht 49 Leiden. Tapperij en slijterij. Door het overgaan van de vergunning voor den verkoop van sterke dranken, is "eze handelszaak opgenomen in de zaak van P. Burgerhout. V. Uitgeversmaatschappij „Ons Oegst- Eeest", Deutzstraat 15, Oegstgeest. Uittredende directeur: a. G. Timmer mans, Oegstgeest. dd. 1 Febr. 1932. Nova. Terweeweg 82, Oegstgeest. Brood- mi banketbakkerij. Uittredend eigenaar: a. Lammens, Kat- a. d. Rijn, dd. 7 Juni 1932. eindexamen gymnasium. Afdeeling B, 2de groep. Geslaagd de «even L. F Dingemans, Leiden en J. van ~°rP, Katwijk a. Zee, en de dames L. W. fwnnans, Leiden, en R. A. Warmenhoven, "arneveld. Het examen wordt met één «odidaat voortgezet. Afgewezen 2. van de vorige groep is na voortgezet gamen nog geslaagd de heer R. v. d. «aaien, Leiden. Naar de Zuiderzeewerken. Het was wel een zeer goede gedachte van het bestuur der V. V. M. om een excursie naar de Zuiderzeewerken te orga- niseeren. De tocht stond onder de beproef de leiding van Ir. Van Dijk. Aan den vooravond der excursie hield de leider een causerie met lichtbeelden om een goeden kijk te geven op hetgeen er te zien was. Den volgenden morgen om halfzeven vertrokken 35 leden; zij arriveerden om halfnegen in Alkmaar na een schitteren den tocht door de mooie streken van het Kennemerland. Hier was de belangstel ling vooral gericht op het prachtige Waaggebouw met zijn bekende ruitertjes in den toren. Van hier ging de reis verder over Oudorp, Heerhugowaard, Veenhui- zen, Hoogwoud, Lambertschaag naar Me- demblik, waar de deelnemers door de directie der Zuiderzeewerken in de gele genheid werden gesteld het mooie electri- sche gemaal „De Lely" te bezichtigen. Onder leiding van den chefmachinist werd het geheele gebouw met al de daarin aan wezige machines en instrumenten bezich tigd. Van Medemblik ging de tocht over. Aartswoud (een kijkje in den nieuwen polder), over den ouden Westfrieschen Zeedijk naar Kolhorn, door den Waard- polder naar Wieringerwaard. Zoodoende kregen de excursisten een idee van de achtereenvolgende indijkingen, welke hier hebben plaats gehad. Van Wieringerwaard ging het over de Oude Sluis naar Ewijcksluis, waar de groote dijk door het Amsteldiep de aan dacht vroeg. Vooral de steenglooiïng werd aandachtig bekeken. Een tocht over Wieringen naar den Oever het begin van den grooten dijk naar Friesland volgde nu! De groote uitwateringssluizen, de groote schutsluis, het zandspuiten en het pas gemaakte laatste dijkgedeelte trok ken de volle belangstelling. Vanaf de Vlieter ging de tocht over de Houkes, waar voet werd gezet in den nieuwen Wieringerpolder en toen ving de terug reis aan Door Anna Paulownapolder werd gere den naar de Kooi (vlotbrug) over den prachtigen weg langs het N.H. Kanaal naar Alkmaar. De excursisten bezichtigden nu weer dit mooie stadje met zijn typische gevels en grachtjes. Ook hier klonk tenslottehet sein van vertrek en in een kalm gangetje ging men ten zeerste voldaan naar de oude Sleutelstad terug. De heer Sanders, voorzitter der V. V. M. was bij het einde der reis zeer zeker de tolk van alle excursisten, toen hij den heer Van Dijk woorden van dank toe voegde voor de groote welwillendheid, waarmee hij den tocht geleid had. Ook de heer Van Zwieten de Blom moest har telijke woorden van dank in ontvangst nemen voor de zoo goed gekozen route. Het was een in ieder opzicht welge slaagde excursie. roofoverval te oss. Een portefeuille met f. 900.ontstolen. In den nacht van Zondag op Maandag had te Oss in de Kromstraat een roof overval plaats. Zekere J. Kusters, die pas een bedrag der assurantie had ontvangen, begaf zich, na vele café's bezocht te heb ben, huiswaarts. In de omgeving van de kerk van het H. Hart werd hij onverhoeds met een knuppel op het hooid en in het gezicht geslagen, waarna hem zijn por tefeuille, inhoudende een bedrag aan f. 900 ontrukt werd. Hoewel de politie direct een onderzoek instelde is het nog niet gelukt de aanranders in te rekenen. van de trap gevallen. Een buffetchef overleden. Eergisterochtend is te Leeuwarden een buffetchef in een café, toen hij thuiskwam van zijn arbeid, van een trap gevallen. Hij kwam met zijn hoofd op de straatstepnen terecht en was onmiddellijk dood. Zijn lijk vond men rechtstandig, met het hoofd naar beneden, geleund tegen de trap. „Hbld." o VERDRONKEN. De 18-jarige A. v. Heel van den Breeden Hilledijk te Rotterdam is gisterenmiddag in de Waalhaven bij het zwemmen plotse ling in de diepte verdwenen. De rivier politie heeft het lijk opgehaald. aan de gevolgen overleden. Den ouden zwerver, vermoedelijk ge naamd J. Selier, die op de spoorbrug te Nieuw-Vennep overreden werd en ernstig verwond naar het ziekenhuis te Leiden werd vervoerd, werd een arm geamputeerd. In zijn toestand, die aanvankelijk eenige hoop op herstel gaf. kwam m de laatste dagen een zoodanige ongunstige wending, 1 dat hij in genoemde inrichting aan de j gevolgen is overleden. In het ziekenhuis te Kaldenkirchen (Limb.) overleed heden de 38-jarige onge- i huwde G. Linssen uit Tegelen, die in -de fabriek van de Gebrs. Teeuwen bij het pannenladen tusschen een vrachtauto en aanhangwagen is geraakt en een ernstige longkwetsuur opliep. EINDEXAMEN CHR. H. B. S. Afdeeling A. Geslaagd de heeren W. F. Matthijs, Kortgene en H. Zandbergen, Rijnsburg. de berooving te heerlen. De recherche te Heerlen heeft ln ver band met de beroovmg aldaar, te Voeren- daal aangehouden een 24-jarïgen mijnwer ker, wonende aldaar, die bekend heeft aan de daders van genoemde berooving inlich tingen, welke zij voor het volvoeren van hun plannen noodig hadden, te hebben verstrekt. BUITENLANDSCH GEMENGD. BRAND. Gistermiddag te ongeveer half drie is een felle brand uitgebroken in de maga zijnen en werkplaatsen van de meubei- inrichting Marijnen Lemmens, gelegen aan de Vuchterstraat te Den Boscn. De politiebrandweer was spoedig aanwezig doch stond vrijwel machteloos tegen de felle vuurzee, die in de opgeslagen voor raden bedden-materiaal een al te gemak kelijke prooi vond. Gelukkig was spoedig de gemeentebrandweer met veel materiaal en manschappen op de plaats des onheils aanwezig. Daar de meubelinrichting ge heel door huizen en gebouwen wordt in gesloten, was de brandweer genoodzaakt muren en dakdeelen om te halen. Met vier stralen op de gemeentewaterleiding is men er na anderhalf uur hard werken in geslaagd het vuur te blusschen. De schade, welke slechts zeer matig door verzekering wordt gedekt, is vrij aanzien lijk. Het groote kloostergebouw van het Gezelschap van de Zusters J. M. J. dat enkele oogenblikken zeer ernstig werd be dreigd, kon door concentreeren van alle krachten gespaard blijven. De alhier tot arts bevorderde student M. Dura is benoemd tot reserve-officier van gezondheid der tweede klasse bij de landmacht. Het Harmonica-gezelschap „D. V. V." heeft Zondag jJ. op het nationaal accor deonconcours te Den Haag in de derde afdeeling met 296 punten een tweeden prijs behaald met het verplichte nummer „La reine des songes", ouverture sym- phonique van G. Gadenne. Toen gisteravond omstreeks 9 uur een surveilleerende politieagent op de Lammermarkt een man wilde bekeuren, die zich onder den invloed van sterken drank onweivoegelijk gedroeg, weigerde hij zijn naam op te geven. Onder hevig verzet is hij daarna naar het posthuis aan de Steenstraat overgebracht, waar bleek, dat hij C. S. heette. Hedenmorgen is hij weer op vrije voeten gesteld. Bij de politie is een onbeheerd ge vonden heerenrijwiel te bevragen. Voorts worden aldaar inlichtingen ingewacht om trent een grijsgeschilderd melkwagentje, dat vermoedelijk met een ander wagentje verwisseld is. gasbedwelming te poppel. Drie dooden. In het Belgische grensplaatsje Poppel heett gisteren een ernstig ongeluk plaats gehad. Twee arbeiders, de 23-jarige Char les en de 25-jarige Frans Remeijsen, twee broers, waren in den oplegtoren van den Belgischen Boerenbond, waar de winter voorraden worden opgeslagen, aan het werk. Bij het openen van den toren steeg daaruit gas op. dat zich in het gebouw had ontwikkeld. Een der broers viel voor over, doordat hij bedwelmd raakte. De andere wilde hem grijpen, doch raakte eveneens bedwelmd, en beiden stortten m den toren. De directeur van het bedrijl, de heer Kolpert, die het ongeluk zag ge beuren, wilde te hulp snellen. Ook hij raakte bedwelmd, tengevolge waarvan hij achterover van den toren sloeg. Zijn hoofd werd verbrijzeld en hij was op slag dood. De beide broers, die eveneens dood werden opgenomen, waren ongehuwd. De heer K. laat een vrouw en twee kinderen achter. ernstig auto-ongeluk in oostenrijk. In de nabijheid van Goisern in Opper- Oostenrijk raakte een autobus aan het slingeren, waardoor twee personen, die langs den weg het panorama, dat men op deze plaats heeft stonden te bewon deren, werden gedood, waarna de wagen op een houtstapel reed, tengevolge waar van drie inzittenden werden gedood en twintig gewond. groote brand te kobe. De Japansche stad Kobe werd gisteren door een grooten brand geteisterd. In de zakenwijk der stad werden 70 gebouwen, waaronder groote handelszaken, kantoor gebouwen en clubhuizen volkomen in de asch gelegd. De politie meent dat brand stichters de hand in het spel hebben. drie toeristen verongelukt Drie toeristen uit Linz zijn Zondagmor gen bij een bestijging van den Erlakogel aan den Traunsee 400 meter omlaag ge stort en dood opgenomen. EEN COMMUNISTISCHE SPIONNAGE- CENTRALE TE BOEKAREST. De Boedapester Korrespondenz ver neemt uit Boekarest, dat er aldaar een groote communistische organisatie is ontdekt. De leider daarvan zou een Duit- scher zijn, Gustav Arnold geheeten, die door de Berlijnsche communistische cen trale naar Roemenië was gezonden. In zijn woning te Boekarest heeft men goud tot een bedrag van 8000 dollar gevonden. treinaanslag in lithauen. Op een passagierstrein van Kofno naar Memel, die gistermorgen te Memel had moeten aankomen, is gisternacht een stuk rail van twee meter over de rails ge legd. om den trein te laten ontsporen. De locomotief, die weinig vaart had, ont spoorde, 'maar de trein kwam tot staan zonder dat er ongelukken gebeurden. MRS. EAR HARTPITNAM TE NEW-YORK. Mrs. Amelia EaerhartPitnam, die on langs als eerste vrouw alleen den Oceaan overvloog, is gister vergezeld van haar echtgenoot per „Ile de France" te N. York aangekomen. Het comité van ontvangst was haar tot het Quarantainestation tegemoet gevaren. Na het debarkeeren heeft de gebruike lijke optocht langs Broadway plaats gehad waarbij kwistig met confetti werd gewor pen, terwijl de politie paradeerde. De optocht werd in de lucht geescorteerd door 15 vliegtuigen en het luchtschip „Resolute". Op het stadhuis werd de Oceaanvlieg- ster door burgemeester Walker verwel komd. Tot het comité van ontvangst behoorden o.m. de Oceaanvliegers Chamberlin, Fitz- maurice, Pangborn en Balchen. Gister avond vond een eere-banket plaats in het Waldorf-Astoria-hotel. Hedenmorgen vertrekt Mrs. Earhart per vliegtuig naar Washington, waar zij door pesident Hoover zal worden ontvangen. wervelstorm in den elzas. Gistermiddag is de Sundgau, naar ge meld wordt, door een wervelstrom geteis terd. Honderden boomen werden ontwor teld, vele huizen van hun daken beroofd. Te Uffhaim werden 5 schuren ingedrukt. De schade, die door den wervelstorm, die slechts enkele minuten heeft geduurd, is aangericht, wordt op verscheidene mil- lioenen geschat. Denkt morgen om de Woensdag collecte van het Crisis-Comité! BINNENLAND. Conflict te Leiden tusschen b. en W. en den Raad over onderwijsbenoemingen. (3e Blad Het voortgezette congres van het N.V.v. (Binnenland. 2e Blad). Buitenlandsche films met Nederlandsche dialogen; vrij goed geslaagde proef te Am sterdam. (Binnenland. 2e Blad). De steun aan de varkenshouderij; pro testen uit slagerskringen; de vleeschprij- zen aanzienlijk hooger? (Land- en Tuin bouw. 2e Blad). Treinbotsing te Alphen. (Laatste Be richten, le Blad). BUITENLAND. Stilstand te Lausanne en Genève. (Bui tenland en Tel., le Blad). Amerikaansche strijdvraag: nat of droog. Buitenl., le Blad). Nieuwe -moeilijkheden inzake sjoerije. (Buitenl., le Blad). Mand- DE ALGEMEENE TOESTAND. Stilstand. Momenteel zit men zoowel te Lausanne als te Genève vast. De Fransche houding is ln beide gevallen het struikelblok.- Frankrijk weigert zoowel schrapping der herstelschulden als essentieele ontwape ning! Maar de onderlinge besprekingen duren nog voort en vanuit Amerika schijnt Inzake het ontwapeningsvraagstuk krach tige pressie te worden geopend. Het is een beeld zooals iedere conferentie op zijn tijd te zien geeft. Hopen we, dat de impasse spoedig overwonnen zal zijn, hoe moeilijk de situatie ook isl DUITSCHLAND. Uitspraak van het Rijksgerecht De Hohenzollerns in actie. Hitier heeft een bezoek gebracht aan minister von Gayl. Vermoed wordt, dat Hitier den rijks minister gewezen heeft op de gebeurte nissen in Munchen en Keulen en ernstig er op heeft aangedrongen ,dat de rijks minister van binnenlandsche zaken de S.A. tegen»de in tegenspraak tot de rijks wet betreffende de uniformen zijnde aan vallen moge beschermen. De voorzitter van het rijksgerecht, dr. Bumke, heeft vonnis gewezen in de zaak betreffende de aanklacht der Duitsch-na- tionale fractie in den Pruisischen landdag tegen het land Pruisen en de Pruisische staatsregeering, wegens de afkondiging van de noodverordening van 12 September 1931, die volgens de aanklagers in strijd met de grondwet zou zijn. In de uitspraak wordt vastgesteld, dat inderdaad eenige bepalingen van deze noodverordening met de grondwet in strijd zijn, doch dat de noodverordening als zoodanig rechtsgeldig is en behoudens de geïncrimineerde bepalingen met de grond wet in overeenstemming. De hoofdcommissie van den Pruisischen landdag heeft een communistisch voorstel aangenomen waarbij het staatsministerie wordt verzocht alle inkomens, voor zoover zij boven de 12000 R.M. komen, geheel door belasting te laten vervallen. Voor het voorstel stemden behalve de communisten de sociaal-democraten tegen stemden de Duitsch-nationalen; de nationaal-socia- listen en het centrum onthielden zich van stemming. Een ander communistisch voorstel waar in het staatsministerie wordt verzocht de door de jongste noodverordening vastge stelde korttingen op de inkomens en hooge belastingen niet ten uitvoer te leggen, werd eveneens aangenomen; communisten nat.-soc. en D.-nat. stemden voor. Ten slotte nam de commissie een nat.-soc. voorstel aan. waarin het staatsministerie wordt verzocht stappen te doen bij de rijksregeering, opdat de sluiting der ooste lijke grens tegen den invloed van Pool- sche fabrieks- en landarbeiders gehand haafd blijft. (De Rijksregeering heeft de grens voor het jaar 1932 gesloten). De Hohenzollerns weren zich. Zondag werd te Hannover een Wapendag van Duitsche cavalleristen gehouden. Hierbij werd het volgende telegram ontvangen van Wilhelm 33: „Den op den tweeden Wapendag der Duitsche cavailerie verzamelden ouden kameraden zend ik mijn groet. Met groote erkentelijkheid erken ik de prestaties van de ruiterij in den wereldoorlog. Op alle oorlogstooneelen waren haar lansen en karabijnen evenzeer gevreesd Zij handel de naar het bevel van Frederik den Groote: „de Pruisen zullen den vijand het eerst attaqueeren". Deze riddergeest slaat ln oorlog en vrede eiken vijand. Met dit

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1