EN NU V HET WONDERBARE» ORANGE EN DENK EROM U lauU-ni-' f DE ENORME f FONGERS- efe ƒ58: HET BEZOEK MN DE „GRAF ZEPPELIN" Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 20 Juni 1932 Derde Blad No. 22161 Een imposant schouwspel op Waalhaven een slechte verkeersregeling 'na afloop. VROEGER 43cl. NU 34 cl. LAURENS BLEU VAN 5-4 voor 45 ct LAURENS ROUGE „65 55 LAURENS VERT 76 67 FEUILLETON. Fortinbras' Toovermacht KUNST EN LETTEREN. BINNENLAND. NOORDWIJKERHOUrS OUDSTE INWONER. j PRIJSDALING RECHTZAKEN. FAILLISSEMENTEN. iiiiiiiiiiiiiniiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiniiiiiiiniiiiiiiniiiiuiiiinwii O Zaterdag heeft het Duitsche luchtschip M ..Graf Zeppelin" zijn aangekondigd be- aJjIt aan de Maasstad gebracht. Df groote trek van de menschenmassa yar Waalhaven begon niet vroeg, wel wa in reeds eenige duizenden voor den mid- is; naar het vliegveld getrokken, doch Krst omstreeks drie uur werd het mee- Kns; een lange file van auto's en trams jiioog zich uit de binnenstad naar Waal- laven en alle veerbootmaatschappijen voe- Jii met volle capaciteit en volle booten, jink zij de afzetting, die reeds bij het be au van den weg naar Waalhaven begon, ion de politie voor een zeer geleidelijken ieroer van den verkeersstroom zorgen. Op Taaihaven hielden de Panders, de ver- ieersvliegtuigen en de Hawks, het snelle Cortiss-toestel. dat bij Aviolanda is ge touwd het publiek bezig, dat omstreeks (uur naar schatting ten getale van onge- jecr 60 000 aanwezig was. Een aardige afwisseling vormde de aan komst van de ..Ijsvogel" die pas uit Indië Huggekeerd, nog een passagier mee bracht uit Calcutta, die per sé nog dien irond in Londen moest zijn. Het K.L.M.-vliegtuig voor Londen, dat reeds met ronkende motoren stond te jachten, vertrok 10 minuten later dan de officieele starttijd. maar de K.L.M. had jederom bewezen haar passagiers „ser- rce" te geven. Door middel van luidsprekers werden reregeld berichten op het terrein verspreid over de positie van de Zeppelin. Om 2 u. 13 verscheen de ..Zepp" boven Groningen, waar met een parachute post werd uitgeworpen: om 2 u. 55 boven Leeu- tarden en geleidelijk kwam de reus daar na dichterbij. Om halfvijf werd hij boven Dan Haag gesignaleerd en even later ste len drie groote Fokkers op om het lucht schip in de lucht te begroeten en veilig vaar Waalhaven te dirigeeren. Om 5 uur werd uit de richting Schie- iam het zilveren gevaarte zichtbaar, te- eclijk met een aantal vliegtuigen maakte n] een ronde boven de stad, om dan recht op Waalhaven aan te koersen. Onder ge loei van de sirenes en fluiten van de schepen in de havens maakte de Zeppelin nogmaals een ronde boven Rotterdam, om mét de neus in den wind op het landings- ierrein toe te vliegen. Uiterst rustig landde de Zeppelin te 5 35. onmiddellijk opgevan- ♦en door de landingsmanschappen. Toen het geweldige gevaarte goed en el stil lag. gingen de passagiers, w.o. Prins Hendrik en eenige ministers, van boord. De Prins en de Ministers reden in ten tweetal auto's naar het paddock, het oificieele gedeelte, dat op vrij grooten af stand van de landingsplaats gelegen was. Zij werden hier verwelkomd door het be stuur van de Aero-club. Zeventien andere passagiers hadden zich intusschen aan boord begeven. Het plan bestond om kapi- lein Lehmann te huldigen. Een auto be- :af zich op weg naar het luchtschip om den gezagvoerder af te halen. Plotseling echter ging het gevaarte de lucht weer in. roodat de gereedstaande krans weer naar den bloemist kon worden teruggestuurd. Hoe onverwacht dit vertrek plaats vond. blijkt wel hieruit, dat twee passagiers, die ien locht naar Friedrichtshafen zouden meemaken, vanaf eenigen afstand met be teuterde gezichten dea ..Zepp" de lucht lagen ingaan! Het bleek, dat het oponthoud te Rotter dam. dat oorspronkelijk een uur zou be dragen. aanmerkelijk was verkort in ver- bar,d met de ongunstige ingekomen weer berichten. zoodat reeds te vijf minuten tóor zes weer „lucht" werd gekozen Na cos een rondje boven de Maasstad te heb ben gevlogen, verdween de ..Zepp" in Z.- Westelijke richting om via Bergen op Zoom Tilburg. 's-Hertogenbosch. Eindho- 'en. Helmond en Venlo haar Heimat weer os te zoeken. Sirenes en fluiten van de in de haven liggende schepen riepen de Zep pelin een laatst vaarwel toe. Toen begon de terugtocht naar de stad. 5e voetgangers waren er nog het beste af. vant zij mochten tenminste rechtstreeks taar Rotterdam. RECLAME. PER DOOSJE VAN 2.0 ST. •aar het Engelsch van WILLIAM LOCKE door J. E. d. B K. 8) Daar de omvangrijke Gaspard Bi- Sourdin. zoon van den overleden en uen omvangrijken, eenarmigen en een- «enigen Amédéé Bigourdin, zooals heel Hrantóme wist, bordewasscher, bediende, sous-chef de cuisine (onderchef van de jeuken of tweede kok), sous-maitre hotel (onder-directeur) en boekhouder verschillende hotels in Lyon was ge veest, voor hij de uitnemende hotelhouder Jent, die hij nu was, wekte deze mede deling geen verbazing. De leeraar aan de oormaalschool betreurde zijn eigen killen «ademischen graad en noemde Martin ■et) gelukkigen kerel. Maar, mijn beste patroon, wat u in jh Café de 1' Univers verteld hebt. is Jeelemaal niet waar. zei Martin, toen Bi- hurdin hem de zaak mededeelde. Bigourdin maakte een afwerende bewe es met zijn stevigen arm. ,r Hoe kan ik weten, dat het niet waar Hoe kan ik doordringen in den geest •an de Engelschen en van dien grappen- jater van een zwager om te vatten ?arom je hier kwam als een geëerde i~' en opeens bediende van het hotel «Jat? Wat moet ik aan onze vrienden /«ellen? zij geven niets om je ziel. Ais je jP'voet van gelijkheid met hen wilt blij- i™ omgaan, dan moet je hen een uitleg- geven, die ze begrijpen. JT had niet gedroomd, zei Martin, weer op de club in het Café te komen. Maar de duizenden en nog eens duizen den automobilisten verdrongen zich voor den nauwen uitgang van het parkeerter rein w-aar de politie goed bedoelde, doch slecht uitgevoerde pogingen deed om het verkeer te regelen. Schrijver dezes behoorde tot de bevoor rechten die om precies kwart voor acht hel parkeerterrein verliet dus bijna twee uur na het vertrek van de Zeppelin En er waren er. die op dat tijdstip zeker nog een halfuur noodig hadden om het terrein te verlaten! Maar toen waren we nog niet in de slad! Om ons en duizenden anderen onverklaar bare redenen achtte de Rotterdamsche po litie het oirbaar om de geheele karavaan via de stoffige landwegen door Rhoon en Barendrecht te dirigeeren, een omweg van circa 20 K M., welke met de snelheid van een rups kon worden afgelegd. Eerst tegen tienen kwamen we van Waalhaven in Rot terdam terug... Waarom, zoo vragen we ons af. niet het autoverkeer ten behoeve van de voetgan gers één uur opgehouden en daarna den rechtstreekschen weg naar de stad vrij gegeven? Neen. op het gebied van verkeersregeling kan de Rotterdamsche politie een lesje gaan nemen bij haar Amsterdamsche col lega's! Maar ik heb er wél over gedacht, kerel, zei Bigourdin Omdat je het je nu in'je bol hebt gezet om bediende te-wor den, ben je toch neg hetzelfde mensche- lijke wezen, dat ik voorstelde aan mijn vrienden. En toen waardeerde Martin misschien voor het eerst de fijne vriendelijkheid en het innig loyale van zijn chef. 't Zou voor den hotelhouder heel gemakkelijk zijn ge weest om zijn bediende te laten dalen in de achting van de Hiërarchie van Bran- tóme. door hem te beschouwen als een gekken Engelsehman, een avonturier, die heelemaal geen leeraar was, maar slechts een verioopen huisonderwijzer, maar dit was een handelwijze, Gaspard Bigourdin onwaardig. En zoo moest Martin force majeure zich wel leenen tot dit vrome be drog en zijn werkzaamheden afgelooper. nam hij 's avonds zijn plaats weer m in het gezellige zaaltje in het Cafe de 1' Univers. De opwekkende prikkel, dien hij miste sinds Corinna op bevallige, waardige wijze met den nachttrein was vertrokken naar Parijs, vond hij nu terug in zijn nieuwe betrekking Euphémie, de keukenmeid, wier heimelijke vuilheid zorgvuldig ver borgen was voor Fëlise. maar zeer zicht baar was voor Martin, plaagde hem m»t haar slecht humeur. Ze vatte zijn werk zaamheden op als een grap en gaf aan haar afkeer om een heer in de keuken te hebben, duidelijk lucht. Het ontwikkelde Martin's diplomatieke talenten om met haar tot een entente cordiale te geraken. De prikkelbaarheid van een galligen han delsreiziger, die in zijn vorig hotel, door slecht voedsel een soort vergiftiging had gehad iets wat bij indigestie altijd wordt beweerd wreekte zich op den be diende, die hem in 't Hótel des Grottes een onberispelijk maal had opgediend, 't Hoor de nu eenmaal bij zijn beroep om booze buien over zich heen te laten gaan en ook dit gaf een zekeren prikkel. HET OVERLIJDEN VAN FRED, v, EEDEN In het sterfhuis van Frederik van Eeden hebben vele bezoekers hun opwachting ge maakt. In de werkkamer is de doode op gebaard: zij staat vol van bloemen. Er is een stroom van brieven gekomen, o.a. van Minister Terpstra. Er is verlof gegeven om aan het graf te spreken. Er hebben zich vier sprekers op gegeven. WEEKBLADEN „Het Leven" brengt talrijke foto's van de „Leven"-marathon op het Olympisch Parcours, een beschouwing met afbeel dingen over ,d_e hypnotische kracht van gramofoonplaten, momenten der aard bevingsramp in de Minnahassa en van de opmarsch der Oud-strijders. De „Haagsche Post" bevat artikelen over „Wachtend op het Rapport-Weiter", De Levensgeschiedenis van een Chileensch student: „Als de cholera haar slachtoffers eischt". Totale zonsverduistering op Ko ninginnedag. „In het licht van drie nieuwe conferenties", „Josephine Baker" etc Mr. A. C Josephes Jitta brengt in de „Groene Amsterdammer" een beschouwing getiteld „De democratie staat op het spel", mr. D. A. Delprat schrijft over „Indië's nood", Prof. mr. dl'. S v. Brakel brengt herinnering aan mr. Th. Heemskerk, Jor- aaan beschouwt een film, die wij niet te zien krijgen, nl. Rouben Marmoulian's „Dr Jekyl en mr. Hyde". Anna Benavente schrijft over „Zomervacantie aan de Ri viera". ,,De Wereldkroniek" opent met een aar dige foto van een ..Kikkerconcert", publi ceert schilderachtige foto's van Brugge en van het huwelijk van een Datudochter. ten slotte een uitgebreid wereldallerlei. 782 Automobilisten, die kwamen, waren ge troffen door zijn vlugge en nette manie ren en hun lof werkte tonlseerend. Ook gaven ze flinke fooien. Dat was in het be gin wat lastig. Een heer kon bediende worden of wat ook, als het maar een eer lijk baantje was. en toch een heer blijven, maar kon hij fooien aannemen? Of liever, de fooien ontvangen hebbende, mocht hij ze wel behouden? Was het niet veel nobe- lei om ze aan Euphémie of aan Baptoste af te staan? Bigourdin om raad gevraagd, oordeelde dat het prachtig zou wezen. Maar dat hel deze uitnemende dienaren zou ontwrich ten. Toen sprak Martin van burgerlijk armbestuur of van de_armenbus in de kerk. Ik dacht, zei Bigourdin. dat u bedien de waart geworden om uw brood te ver dienen. Dat is zoo. antwoordde Martin. Dan. zei Bigourdin, moet je het ook verdienen als een bediende. Stel u voor, dat ik de beheerder was van een groot hotel en ik gaf u niets, hoe zoudt ge dan kunnen leven? Ge zijt de dienaar van het publiek, 't Publiek betaalt u voor uw dien sten. Waarom zoudt ge te trotsch zijn om betaling aan te nemen? Maar een fooi is een fooi, wierp Mar tin hem tegen Het is goed geld zei Bigourdin. Houdt je vijffrancstukken in je zak, zij zullen zich vermeerderen en in den loop der tijden zullen ze je in staat stellen om een hotel te bouwen op de Cöte d' Azur. Martin schreef aan Corinna over dit lastige probleem. Vol ergernis, onder haar familie in de overvolle pastorie, kon ze hem weinig uitkomst geven. Ze maakte de algemeene opmerking, dat de geheele zaak haar tegen stond, of hij dan al of niet de fooien behield. Hij schreef er over aar. Fortinbras. De Marchand de Bonheur ant woordde op een briefkaart: Zul je dan nooit Ieeren dat zin voor DE LOONSVERLAGING BIJ DE SPOORWEGEN. Overeenstemming bereikt. In aansluiting op ons bericht van Zater dag, waarin gemeld werd dat de vijf vak organisaties besloten hadden het compro misvoorstel der Spoorwegdirectie alsnog te willen aanvaarden na het eerst te hebben verworpen, kan worden bericht, dat hier over Zaterdagmorgen een bespreking tus- schen de directie en den personeelraad is gehouden. Beide partijen zijn op basis van dit compromis-voorstel van 31 Mei tot overeenstemming gekomen, zoodat het personeel op 1 Juli a.s. een loonskorting van 5 ",'n zal krijgen, terwijl in het najaar moet worden beslist, of met Jauari 1933 een tweede maal 5"/o verlaging moet wor den ingehouden. o DRUK REIZIGERS VER VOER NAAR ZWITSERLAND. In verband met druk reizigersvervoer naar Zwitserland en overbezette treinen in de lichting Bazel, zullen ingaande Maandag 20 Juni de treinen in de richting Bazel met een 1ste, 2de en 3de klas rij tuig versterkt worden -o- BOND VAN WIJKVERPLEEGSTERS- Te Utrecht is de algemeene vergadering gehouden van den Ned, Bond van Wijk verpleegsters. Uit het jaarverslag bleek, dat verschil lende Prov. Groene Kruisbesturen gehoor gegeven hebben aan den wensch van den Bond om meer aandacht te besteden aan de magazijnen der verplegingsartikelen en het arbeidsveld der Wijkverpleegsters. In de vacatures, ontstaan door 't perio diek aftredën van zr, Nieboer en zr. Mer- kelbach werden gekozen zr. A. P. Boer (Waddingsveen) en zr. C. Vredeveid (Leeuwarden). ■o- DIERENPARK TE RHENEN GEOPEND. De opening van Ouwehand's Dierenpark op de Grebbeberg te Rhenen heeft eergis- termiddag onder groote belangstelling plaats gehad. De burgemeester der ge meente Rhenen verrichte de ceremonie, die op een zeer origineele wijze plaats vond. Het dochtertje van den eigenaar, gezeten op een kameel bood den burge meester de schaar aan. waarmede het lint werd doorgeknipt. Verschillende sprekers voerden het woord. o.a. de vertegenwoordigers van plaatselijke en provinciale Vereenigingen voor Vreemdelingen Verkeer. Het is te verwachten, dat de grootsche opzet van dit park een eerste stap zal zijn voor de ruimere bekendheid van Rhenen en haar mooie omgeving. o DE HEER DOBBELMAN 70 JAAR. Gisteren is de heer P. Th. H. M. Dob- belman, te Nijmegen, lid der Eerste Kamer 70 jaar geworden. UIT NED. OOST-INDIE. EEN WINDHOOS. DJEMBER, 18 Juni (Aneta) Gisteren verscheen boven Djember een zware wind hoos, waardoor vele boomen werden ont worteld. De lichtleiding werd gestoord. De windhoos ging door tot aan de grens van de afdeeling Bondowoso. Een ongewaaide boom viel op een vracht auto. welke doorbrak. De in de auto zit tende cornet brak een been. 4 schuren van de tabaks-maatschappij Oud-Djem- ber zijn vernield, terwijl voorts een schuur van het Besoekische proefstation werd vernield. Van de Oud-Djembersche kli niek werd een deel van het dak afgerukt. humor het begin en eind is van alle le venswijsheid? En hierop stak Martin, toen hij zich ge wend had fooien aan te nemen, ze op als een echte bediende en langzamerhand be gon hij ze te beschouwen als behoorende in het wereldplan. Zooals de hemelen re- genstroomen deden neerdalen op het dorstend aardrijk, zoo deden de gasten zilveren muntjes neerdalen op dorstende bedienden. In hoeverre dat goed was voor zijn ziel. kon hij niet uitmaken Maar in alle geval bereikte hij op zijn kalme be scheiden manier de nederige rangen van het geluk. Waarmede niet gezegd is, dat hij, ware hij als een vreemdeling in dienst gekomen bij den uitnemenden eigenaar van hotel Du Commerce in Périgueux, hij dezelfde bevrediging voor lichaam en ziel gevonden zou hebben De zoetheden van het Hotel des Grottes zou hij hebben ge mist. Zijn werkgever, die. zijn vaardigheid waardeerende, hem nog altijl beschouwde als een exentrieken geleerde, behandelde hem buiten zijn diensturen als zijn vriend en kameraad. De notabelen uit de stad beschouwden hem als hun gelijke. Voor de grotbewoners en de proletariërs, die hij had leeren kennen, was hij nog altijd Monsieur Martin en ofschoon geheel Brantöme van zijn métamorfose op de hoogte was, werd hij overal met denzelf den eerbied gegroet. Waar hij kwam of ging op zijn wandelingen, overal dezelfde glimlach en hoed af. Hij vergeleek het met het norsche gedoe in de Londensche stra ten. Hij had zich daar altijd verloren ge voeld, een onbeduidend stukje mensch- heid van geen waarde. Hier was hij iemand, die overal een vriendelijk wel kom vond Zoo zou het een ontslagen tuchthuisgevangene ook gaan, als hij na vele jaren in dp wereld terugkwam: hij zou zich verheugen niet meer te zijn ge vangene B 2278. maar Bill Smith. Maar Martin werd nooit bij zijn familienaam genoemd. Bigourdin lag overhoop met den De heer L. Duivenvoorden. Morgen herdenkt de oudste inwoner van Noordwijkerhout, de heer L Duivenvoorden algemeen bekend als „Oome Leen", zijn 9Isten verjaardag. Bij den verleden week gehouden auto tocht voor „Ouden van Dagen" was hij één der grootste pretmakers. Den volgenden morgen vroeg trok hij er weer met de zets gewapend op uit, om gras te'maaien. De a.s. jarige is nog kerngezond en steeds in volle actie. Morgen zal het groot feest zijn in zijn woning aan de Dorpsstraat. Wij wenschen den kranigen ouden wei verzorgden ouden heer nog vele Jaren toe! RECLAME. HET GESPREK 1 VAN DEN DAG 1798 HET DRAMA TE KERKDRIEL. Verdediging teekent hooger beroep aan. Naar wij vernemen is door den ver dediger mr. Roobol cassatie aangeteekend in de zaak tegen de drie gebroeders R. uit Kerkdriel, die door het Gerechtshof te Arnhem, wegens moord op den rijks veldwachter Tap, aldaar op Oudejaars avond 1931 gepleegd, veroordeeld waren: de eerste tot 13 jaar, de beide anderen tot 10 jaar gevangenisstraf. In de week van 13—IS Juni zijn in Nederland uitgesproken 76 faillissementen. Mi1!'-.!' TT: -'I. i'1i: 'li, T ;l! 'T - T!"1 Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. naam Overshaw en had hem Monsieur Martin genoemd en zoo bleef het, in het Café de 1' Univers, in heel Brantöme... Maar wat heb je aan je familienaam, als iedereen je bij je voornaam noemt? Jullie zijn allemaal veel te goed voor mij. zei hij eens tegen Bigourdin, dit land heeft een ruim hart. Heb ik het je niet gezegd, beste vriend, antwoordde deze, dat Périgord je aan het hart zou drukken. En dan was er Félise, die, als zijn werk geefster, hem Martin noemde, maar bui ten de diensturen, hem altijd betitelde als Monsieur Martin. Tusschen borden en schotels bracht' zij een atmosfeer van vrede, en haar aanmoedigende woorden klonken lang na in zijn ooren Met een tact, die men alleen in Frankrijk vindt, combineerde zij de autoriteit van de meer dere met de achting van haar. die zich verstandelijk de mindere voelt. Zij vond zijn veranderen van betrekking niet zoo heel belangrijk Haar vader, de alwijze en algoeae, had het bevolen; haar oom. wijs en goed. had er in toegestemd: Martin, bijzonder wijs en bijna volmaakt, had het met enthousiasme aanvaard, 't Was niet aan haar om de handelingen van ondoor grondelijke mannen te beoordeelen. Zij ontmoetten elkaar noodzakelijker wijze nu meer dan toen hij nog gast was en daar zij te zamen vele gelijke belangen hadden werd hun gemeenzaamheid groo- ter. 't Was nu de drukke tijd van het jaar: het maken van de pate de foie gras; de vetgemeste ganzen werden gedood, de ge zwollen lever er uitgehaald en uit de beu kenwouden werden de manden zwarte, wratachtige truffels, door de varkens en honden opgezocht, gebracht. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 9