5SCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 20 Juni 1932 TELEGRAMMEN. STADSNIEUWS. BINNENLAND. GEMEENTERAAD v. LEIDEN BEURSOVERZIGHT. RECHTZAKEN. MARKTBERICHTEN. WEERBERICHT. Barometerstand. ICiStermiddag 3 uur: 765. Ijifienmiddag 3 uur: 764. telegrafisch weerbericht. json Ned Meieoroi instituut. De Bildt 1 Scogste stand 768.1 te Inngoe. laagste stand 756.1 te Skagen. Iterwachtlng tot den avond van 21 Juni llsakke tot matige Noord-Westelijke l Westelijke of Zuid-Westelijken wind luirbewolkt of betrokken. Waarschijn- i eenige regen. Weinig verandering in peratuur. i 8citenlani/sch weerbericht. Medegedeeld door bet Konlnkl. Ned. Meieoroi Inst. De Bildt.) depressie in het Oostzeegebied werd dieper en ontwikkelde zich tot een Jtonair minimum, dat een weerstoestand (are omgeving bleef beheerschen en te met het stationair gebied van l;en luchtdruk in het Noordwesten een ten luchtstroom onderhoudt van de l:::che Zee tot in de Golf van Biscaye I depressie vormt thans één geheel met secundair minimum over Zuid-Frank- 1 Aan de Zuid-Oostzijde van deze strook lagen luchtdruk wordt warmte gevon r In Zuid-Frankrijk vielen zware regens fcioo langs de Bothnische Golf. t; Noord-Scandinavië en in Spanje is lichtdruk stijgende. Het Iaat zich aan- t dat het minimum boven Zuid-Zweden inog een weinig naar het Westen zal kaatsen en dat de hooge druk in het lidwesten zal afnemen en die in het Ti-Westen toenemen waardoor de wind pdeliik naar Zuid-West zal eaan en de pperatuur weer iets zal stijgen. LUCHTTEMPERATUUR. I uur voonn.: 14 gr. C. (57 gr. F.), uur 'smidd.: 16 gr. C. 61 gr. .F.), t uur nam.: 17 gr. C. (63 gr. F.). |»GWATERT1JDEN TE KATWIJK a. Z. Voor Dinsdag. i te 5 u. 22 min.: n.m. te 5 u. 46 inin. WATERTEMPERATUUR. 'weminriebting „Hooge Rijndijk". lags 12 uur: 20 gr. C. Zweminrichting „De Zijl". liMiddags 12 uur: l8Ve gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Haandag: 9.55 n.m. tot 4.07 v.nj. 11AANS- OP- EN ONDERGANG. IJuni: onder: 6 u. 04; op: 23 u. 42. I KITSCH BEZOEK AAN DANZIG. |«R8CHAU. 20 Juni. (Reuter). Ten Jen van een bericht in de Duitsche dn, dat de Duitsche vloot in Juni de fin van -.'anzig zal bezoeken, ver st de Poolsche pers uit goede bron, [<e Poolsche regeering zich tot de Duit- p regeering heeft gewend, en verklaard, f ten bezoek, gezien den opgewonden f-and der gemoederen In Danzig, min nelegen komt. De Poolsche regeering piaame zien, dat dit bezoek nog eeni- Nid werd uitgesteld. heelt de commissaris-generaal van 1 den Senaat van Danzig om ophel- 'S gevraagd, doch nog geen vol- 14e antwoord ontvangen. DE TOESTAND IN CHILI. JjïTAGO DE CHILI, 20 Juni. (Reuter). |*te?eering spreekt officieel tegen, dat J Jlitaire luchtvloot'in opstand zou zijn pen en de torpedo-jager, waarmede •1 Greve en Entte naar hun verban- jord werden getransporteerd, zouden Epr tegengehouden. lp Brltsche kruiser „Durban" is te 1 aangekomen. l;pTIAGO DE CHILI 20 Juni (Reuter) li»?; ,an Deleg Is hier afgekondigd. Ippuuend corabiniers zijn In de stad F-cwitreerd om de orde te handhaven t'jinmunlstische onlusten te onder- Plen. ^ptoorwegarbeiders zijn in staking hit protest tegen het feit. dat de Jigdlenst» in het geheele land door wordt verricht. een bom of spel? LjtoEN, 20 Juni. (Reuter). Gister- B Scotland Yard verzocht een on- h) te stellen naar een bom, welke jonden onder het podium, van L. 4e bisschop van Carlisle een toe- o" bonden tot de leerlingen van Lin j College te Comberland. '«de olecht.igheid werd eer zwakke -,'oord en men meent, dat wel het 'contact maakte, doch dat de bom ontploffen. LAUSANNE EN GENEVE. LAUSANNE, 20 Juni. (Reuter). De zit ting der zes groote mogendheden zal eerst hedenmiddag plaatshebben. Voor vanochtend worden vertrouwelijke besprekingen verwacht tusschen Mac Do nald en Herriot. Het is nog niet zeker of de plenaire zit ting Dinsdag wordt gehouden. Gistermorgen hebben Engelsche en Fransche deskundigen besprekingen ge voerd met de leiders der Duitsche dele» gatie. Buitengewone aandacht werd in kringen der conferentie gewijd aan een verklaring van den Belgischen koning, die in den vorm van een mededeehng aan den Bel gischen minister-president, het Initiatief van België verlangt voor het herstel van de internationale solidariteit. De deskundigen hebben steeds ver klaard, dat het politieke vertrouwen slechts verwezenlijkt kan worden door ge ordende economische betrekkingen en dat de internationale solidariteit niet door redevoeringen alleen kan worden verkre gen. In kringen der conferentie ziet men de beteekenis van deze verklaring niet zoo zeer in een duidelijke wenk aan de confe rentie, dan wel als een bevestiging der be richten nonens een Nederlandsch-Belgi- sche douane-overeenkomst. Daar ook Luxemburg door een douane-overeenkomst met België verbonden is, zou een politieke toenadering tusschen Nederland en België ook Luxemburg omvatten. NEDERLANDSCH VERBOND VAN VAKVEREENINGEN. HET CONGRES TE 's GRAVENHAGE. LONDEN, 20 Juni. (Reuter). Zoowel Times als Morningpost zijn zeer tevreden over het uitstekend begin van de confe rentie van Lausanne. Beide bladen hoopen, dat de conferentie niet uiteen zal gaan voor een definitieve regeling is gevonden. In de eerste plaats moet de loodzware druk van de herstelbetalingen worden op geheven. Een practisch resultaat is echter des te waarschijnlijker, omdat de conferentie zich kan bepalen tot de regeling van oor logsschulden en herstel-betalingen tus schen de verschillende Europeesche lan den, problemen, die meer door moed, dan door loven en bieden kunnen worden op gelost. LAUSANNE. 20 Juni (V.D.) Herriot, die vanmorgen vroeg uit Parijs is terugge keerd. had kort na zijn aankomst een langdurig onderhoud met Mac. Donald. In dit onderhoud zouden o.a. de gisteren te Genève gevoerde ontwapeningsbesprekin gen en in het bijzonder het standpunt der Fransche regeering tegenover de Engel sche ontwapeningsvoorstellen uitvoerig besproken zijn. Mac Donald is voornemens vandaag nog in den loop van den dag den Duit- schen Rijkskanselier Von Papen in een persoonlijk onderhoud in te lichten om trent de gisteren te Genève gevoerde be sprekingen. Vanmiddag komen devzes mogendheden, die de uitnoodigingen voor de conferentie van Lausanne hebben verzonden, in een geheime zitting bijeen. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het doctoraal examen rechtsgeleerdheid de heeren A. Luhrs (Rot terdam) en P. F. G. A. Geradts (Roer mond) en mej. W. E. A. Veth Den Haag): voor het praktisch apothekersexamen 1ste gedeelte de dames W. A. A. Ditmarsch (Den Haag). E. J. van Douwe (Den Haag) en Th. A. G. Haanapoel (Rotterdam). Bevor derd zijn tot apotheker mej. A. J. J. G. M. Fehmers (Rotterdam) en de heeren J. H. H. Bosch van Loenen (Leiden) en F. Snepvangers (Den Haag). W. UITVAART FREDERIK VAN EEDEN. Te kwart over negen is hedenmorgen het stoffelijk overschot van Frederik van Eeden te Bussum uitgedragen. Aan de lijkkoets waren kransen bevestigd o.a. van de Vereeniging van Nederlandsche Letter kundigen, de uitgevers Munster en Ver- suys, Anton Haverkamp en Jan Ruys. In de vier volgrijtuigen zaten de familie leden, twee verpleegsters een eenige intimi o.a. Henri Borel. Tegen tien uur kwam de stoet in de St. Vituskerk aan. Hier droeg pastoor Beumer de H. Mis van Requiem op. geassisteerd door diaken en suh-diaken en twee can torem De Mis van Perosi werd gezongen door de leden van het Bussumsche kerkkoor en van de Amsterdamsche kerkkoren. Om 12 uur bereikte de stoet het R.K. Kerkhof, waar zich een groot aantal be langstellenden verzameld had. Wij merk ten o.m. op de heeren C. Veth en S. van Praag namens de Vereeniging van Letter kundigen, voor de Groene Amsterdammer den redacteur C. Th. van Dam, den architect J. London, die destijds voor Frederik van Eeden den Tempel der Menschheid heeft ontworpen, prof. G. Brom, dr. E. Brom, pastoor dr. de Jong, de letterkundigen Frans Bastiaanse, Albert Verweij en M. Uyldert. prof. Hin- loper. Labberton, rector van het Theoso- phisch Lyceum en verschillende andere ertegenwoordigers van organisaties en lichamen. Nadat de kerkelijke plechtigheden wa- en verricht, trad. daar niemand zich als spreker opgaf de heer Hugo van Eeden naar voren, die namens de familie dankte voor de belangstelling. Een zoon van den overledene Hans van Eeden sprak nog een persoonlijk woord waarin hij in gevoelvolle woorden zijn erkentelijkheid uitsprak voor al hetgeen de vader voor hem gedaan had. Familieleden en vrienden strooiden bloemen op het graf. Hiermede was de plechtigheid afgeloopen. Hedenochtend is de algemeene vergade ring aangevangen van het Nederlandsch Verbond van Vakverenigingen in de groote zaal van den Dierentuin, onder presidium van den bondsvoorzitter, den heer E. Kupers. De vergadering werd geopend met het zingen van eenige socialistische strijd liederen door het zangkoor „De stem des Volks". De heer Kupers hield daarna een openingsrede, waarin hij crisis besprak alsmede kapitalisme en socialisme. Sterker dan ooit doet zich thans al dus spr. in de arbeidersbeweging de noodzakelijkheid van eenheid gevoelen, om daardoor krachtiger te staan tegenover de reactie, die in alle landen steèas driester den kop opsteekt, om het welvaartspeil van de arbeidersklasse terug te schroeven tot het lage peil waarop het voor den oor log stond. Maar bij al het leétf",is er al thans één lichtpunt, n.l. dat voor het eerst in crisistijd het ledental van de ge heele moderne arbeidersbeweging in sterke mate gestegen is en ondanks de nog voortdurend grooter wordende werkloos heid, nog steeds toeneemt. Tijdens de vorige crisis van 1920 tot 1923 daalde het ledental van het N. V. V. van 262.000 tot 182.500, een achteruitgang met bijna 80.000 leden. Gedurende de laatste twee jaar, die voor een belangrijk deel in het teeken der crisis hebben gestaan, steeg het ledental, dat op 1 Januari 1930 ruim 255.000 bedroeg, 'ut bijna 320.000 op 1 Ja nuari 1932, dat is een stijging met 65 000 leden. En op 1 April was dit cijfer geste gen tot 328.500. Vervolgens de werkloozenuitkeering be sprekende richtte de heer Kupers de drin gende oproep tot de Regeering er niet al leen voor te zorgen, dat de verzekering niet ineenstort, maar dat bovendien de kassen in staat worden gesteld een behoor lijke reserve aan te houden. Vervolgens protesteerde hij tegen de wijze, waarop de Regeering de werkloozenkassen der bouw vakarbeiders in den steek laat. Wijzend op den strijd tegen de loonsver laging zeide hij dat loonsverlaging betee- kent vermindering van koopkracht, waar door die industrieën en bedrijven geschaad worden, die voor de binnenlandsche markt werken, waardoor nieuwe werkloosheid wordt gekweekt. Ook in ons land dringt bij velen, die niet tot de socialistische beweging behoo- ren, de overtuiging door, dat aan het on gebreidelde kapitalisme de verzorging van devolkswelvaart niet langer kan worden overgelaten en zien zij in, dat planmatige productie noodzakelijk is. Met loonsverlaging lost men het pro bleem der werkloosheid niet op. Dit zal slechts mogelijk zijn door een sterke ver korting van den werktijd, waardoor meer arbeiders in het productie-apparaiit plaats kunnen vinden. Dit is een probleem van de eerste orde. In verband hiermee noemde de heer Kupers het een heugelijk verschijnsel, dat het I. V. V. en de S. A.T. het besluit geno men hebben de actip voor de 40-urige werkweek ter hand te nemen. Ook in som mige Regceringskringen dringt dit besef door. Natuurlijk is bij deze kwestie het loon- vraagstuk van groote beteekenis. Wanneer de werktijd van 48 tot 40 uur verkort werd mpt behoud van hetzelfde loon. dan zou dat gelijk staan met een ioonsverhooging van 17 a 18 pCt. Het aantal bedrijven, waarin met eenige kans op succes een der gelijke eisch doorgevoerd zou kunnen wor den. lijkt spr. niet groot te zijn. Hier zal naar een compromis gezocht moeten worden. Echter geeft de overheid thans groote bedragen uit voor werkloozensteun Het zou redelijk en billijk zijn, dat wanneer de werktijd in bepaalde bedrijven wordt ver kort. waardoor meer arbeiders tewerkge steld kunnen worden ook de overheid in een deel van het loonverlies zou bijdragen. Wanneer dal gebeurt en ook de werkge vers iets willen doen, heeft spr. de rede lijke verwachting, dat er ook wel met de arbeidersorganisaties te praten zal zijn. Daarnaast moet de werkloosheid bestre den worden, door een krachtige bevorde ring van de werkverruiming. Voor dit doel en voor een behoorlijke steunverleening aan de werklooze arbeiders moeten de middelen gevonden worden door directe belastingen, door verhooging van de inkomsten- en vermogensbelasting en door een heffing van de vermogens. De heer Kupers sprak nog in 't kort over de afscheiding der O.S.P.. herdacht eenige overleden N.V.V.-leden en eindigde met een woord van welkom. Hierna volgden eenige begroetingstoe spraken o.a van den heer Oudegeest na mens Partijbestuur en Eerste Kamer fractie van den heer Albarda namens de Tw'ede Kamer-fractie en van de verschil lende buitenlandsche afgevaardigden. DE LOTISICO-BRIEFJES. haar Maat- overtreding Een tegenspraak. De N.V. Haagsche Ongevallen Verzeke ringsmaatschappij verzoekt ons te willen mededeelen, dat geheel ten onrechte de meening heeft postgevat alsof proces-ver baal is opgemaakt omdat de door haar uitgegeven briefjes op Lotisico-brlefjes zouden gelijken. Voorts verklaart zij, dat schappij nog nooit wegens der Loterijwet is vervolgd. BRAND. Vanmorgen heeft te Rotterdam in de Keerweerlaan, een doodloopende laan die uitkomt op den Binnenweg, een felle brand gewoed. De brand is ontstaan op de eer ste verdieping van het pand van de firma L. Kamerman, fabriek en handel in rieten meubelen en mandenwèrk. Voor de om liggende panden bestond aanvankelijk veel gevaar, maar de brandweer wist het vuur tot het pand van de firma Kamer man te beperken. Dit pand is geheel uitge brand. Het dak werd vernield en van de eerste en tweede etage is weinig meer over. De beneden-verdieping kreeg zeer veel waterschade. De brand is ontstaan doordat in een kantoor papier in aanra king kwam met een brandend petroleum stel, waarop melk werd gekookt. De brand weer heeft met groot materiaal gewerkt. Er werd met tien stralen water gegeven. De schade wordt door verzekering gedekt. Zaterdagnamiddag is te Leende (N Br) de woning van den houthandelaar A. Ver hees totaal afgebrand. Dank zij de gunstige windrichting bleien de belande perceelen gespaard. Ook de inboedel benevens de machines en de lt ompenmnkerij, welke in het pand gevestigd was gingen totaal verloren. De aangerichte schade wordt door verzekering gedokt. De oorzaak van den brand is onbekend. Hbld. DOODELIJK ONGELUK TE LISSE. Hedenmorgen omstreeks 8 uur had te Lisse een droevig ongeval plaats. Twee fietsrijders komende van verschil lende richtingen kwamen nabij Keukenhof met elkaar in botsing; namelijk 1 R uit Noordwijkerhout en van R. J. R. kwam zoo noodlottig te vallen, dat hij spoedig aan inwendige bloedingen is overleden. De politie stelt een onderzoek in. NIEUWE SOCIALISTISCHE JEUGDBEWEGING. Onder voorzitterschap van mej. mr. Stlen de Zeeuw uit Rotterdam is er Zaterdag avond en gisteren in het N.V.-Huis te Utrecht een landelijke conferentie gehou den om te komen tot oprichting van een nieuwe socialistische ieugdbeweging. De oprichting van deze jeugdbeweging staat in verband met de scheuring in de A.J.C.. welke organisatie die leden, die tot de Onafhankelijke Socialistische Partij be- hooren. heeft geroyeerd. Dezen hebben nu. tezamen met een aan tal jongeren, w o. ook een aantal A.J.C.-ers, die met de OBP.-ers zljaJuitgetreden, ge sticht het ..Socialistisch Jeugd-Verbond" (S.J.V.) De conferentie werd bijgewoond door 114 vertegenwoordigers van jongeren uit ver schillende plaatsen van het land. Uitvoerige discussies vonden plaats over de ontwerp-beginseiverklaring. waarmee tenslotte 14 van de 16 plaatsen zich kon den vereenigen. De andere twee groepen hebben zich niet bij het S.J.V. aange sloten. Het S.J.V. zal samenwerking zoeken met de Onafhankelijke Socialistische Partij. Het Centraal bestuur werd als volgt sa mengesteld: Jan Molenaar Den Haag. voorzitter: Wim Andriessen. Amsterdam, secretaris; Co van Haarlem Amsterdam penningmeester; Jan Koomen. Delft, redacteur van het orgaan ..Roode Jeugd", dat om de 2 weken zal verschijnen. Deze leden vormen het dageliiksch be stuur. In het verdere centraal bestuur heb ben zitting: Peter Drenth, Groningen; Jo Hornis. Gouda; Marinus Kleinwolt. En schedé; Wout de Moor, Rotterdam en Gijs de Reuver. Schiedam. In September zal het eerste congres van het S.J.V. worden gehouden. In een aantal plaatsen bestaan reeds afdeelingen van het S. J. V. (Zitting van hedenmiddag.) Voorzitter: de burgemeester A. v. d. Sande Bakhuizen. Afwezig met kennisge ving de heeren Donders en v. Rosmalen. Na goedkeuring der notulen doet de voorzitter mededeeling van eenige mis sives van Ged. Staten houdende goedkeu ring van raadsbesluiten. Inzake Interpellatie-aanvrage van de heeren v. Stralen en Knuttel inzake het optreden der politie stelt de VOORZITTER voor deze neit toe te staan. Wel wil hij na afloop der agenda gelegenheid geven deze kwestie te bespreken. De heer KNUTTEL noemt dit een ge vaarlijk spel en eischt wel toestaan. Voor al in dezen tijd van spanning. De heer v. ECK sluit zich daarbij ge heel aan, al erkent hij, dat formeel de voorzitter recht heeft van weigeren. Voor de rust der burgerij is bespreken en oor- deelen zeer gewenscht. Dit is ook in over eenstemming met de democratie. De VOORZITTER stelt zich op het standpunt der wet: het hoofd der politie is geen verantwoordelijkheid schuldig. Geenszins wil hij echter bespreking belet ten in dezen tijd. Dit kangerust geschieden over en weer. Op 20 April 1932 is zijn wet telijk standpunt nog eens nadrukkelijk be vestigd naar aanleiding van het gebeurde in den Raad van Almelo. De heer v. ECK hecht niet aan vormen en zal er zich dan bij neerleggen, al ver biedt de wet z.i. niet verantwoording af te leggen. Ook de heer KNUTTEL zal zich niet meer verzetten, al blijft hij van andere meening. De voorstellen en adressen inzake het Onderwijs, door ons vermeld, zullen wor den behandeld bij punt 2 der agenda. AGENDA. lo. Benoeming van eene leerares in de Handwerken aan de Hoogere Burger school voor Meisjes. (136) Benoemd wordt mej. C. Koejemans te Rotterdam met 26 stemmen tegen 1 op mej. R. Hartsuiker, te Haarlem. (De zitting duurt voort). VERLAGING ECONOMISCHE SLAGBOOMEN. Van het departement van Buitenland sche Zaken ontvangen wij de mededeeling dat de vertegenwoordigers der Nederland sche-, Belgische- en Luxemburgsche Re geeringen te Ouchy, na overleg met de betrokken ministers van Buitenlandsche Zaken een Conventie hebben geparafeerd voor de wederkeerige en geleidelijk voort gaande verlaging der economische slag- boomen welke Conventie zij onverwijld aan hun betrokken Regeeringen ter defini tieve goedkeuring zullen voorleggen. AANRIJDING MET DOODELIJKEN AFLOOP TE AMERSFOORT. Hedenmorgen reden de dochtertjes van de familie Govaert te zamen op een rijwiel, komende uit de Rootselaarstraat naar den Leusderweg te Amersfoort. Zij weken uit voor een auto en zagen daar door een vrachtauto niet naderen, waar door een aanrijding ontstond, met het noodlottige gevolg. dat het oudste 12-jarige meisje op slag gedood werd. Haar zusje werd aan de knie gewond en is door de politie verbonden. Een onderzoek naar de oorzaak van het noodlottig ongeval wordt ingesteld. EEN LEIDSCHE VISSCHERIJ-KWESTIE. Voor den 25sten keer bij een rechtcollege. De Hooge Raad heeft vandaag een jubileumzitting gehouden, die niet zoo zeer het college, dan wel een zaak betrof, waarin arrest gewezen werd. Voor de vijf en twintigste maal namelijk was deze zaak bij eenlg rechtscollege aanhangig en nog is het einde niet daar. De heer Erkelens te Leiden, voorzitter van het Centraal Nederlandsch Henge laarsverbond heeft zich in 1929 laten be keuren in de omgeving van Leiden door te overtreden een beschikking van den mints ter van Buitenlandsche Zaken van Mei in dat jaar, waarbij bepaald werd, dat het verboden was te visschen met een hengel, geaasd met visch. Na 17 zittingen van kantongerecht, rechtbank en Gerechtshof belandde de zaak in Januari 1931 bij den Hoogen Raad, die vernietigde het arrest van het Haagsche Gerechtshof, waarbij de heer E. veroordeeld was. De Hooge Raad achtte n.l. het bewezen verklaarde niet strafbaar omdat den minister de bevoegd heid ontbroken had deze materie te rege len in een beschikking in plaats van bij Koninklijk Besluit (art. 19 Visscherijwet). In Mei 1931 werd toen een Kon. Besluit afgekondigd, van denzelfden inhoud als die van de beschikking van 1929. Weer liet de heer E. zich bekeuren omdat het Centraal Ned. Hengelaarsverbond ook dit Kon. Besluit in strijd acht met de Vis scherijwet. De Kantonrechter te Hilversum sprak 'n veroordeelend vonnis uit. De rechtbank te Amsterdam verklaarde het hooger beroen, tegen het vonnis van den Kantonrechter ingesteld, niet ontvankelijk op formeele gronden. Tegen dit laatste vonnis teekende de heer E. cassatie aan. De Hooge Raad heeft thans, ook weer wegens een vormfout het vonnis vernie tigd en de zaak terugverwezen naar de rf zelfde rechtbank. AMSTERDAM, 20 Juni. Gedrukte markt. Koersen algemeen lager. Suikerwaarden later vaster. Scheepvaarten prijshoudend. Obligatiemarkt vast. De effectenbeurs verkeerde heden bijna algemeen in reactie, als gevolg van de afwachtende houding van het publiek t.a.v. de besprekingen in Lausanne. Het aanbod drukte daarom in den vollen omvang op het neveau. Suikerwaarden openden dientengevolge flauw. H.V.A.'s zagen zich een 5-tal pCt. ontgaan en ook verschillende minder cinrante soorten lagen flauw. Op de vaste stemming op de Londen- sche suikermarkt trak een herstel in, die de nadeelige verschillen tot een minimum deed inkrimpen. Philips zagen zich enkele pnt. ontgaan. Ook Unilevers konden zich niet handhaven. Aku's stelden zich lager. Van de Petro- Ieumwaarden trokken Kon. Olies eenige attentie, waarbij zich een reactie van een 4-tal pnt. voltrok. De Amerikaansche soor ten waren fractioneel lager. Rubbers wa ren verdeeld. Amsterdam Rubbers openden vast, doch liepen weldra onder het vorig peil terug. Amerik. fondsen liepen iets terug. De Obligatiemarkt was vast, zoowel voor Nederlandsche Staatspapieren als voor Gemeentefondsen. Duitsche obligaties wa ren wat beter. WISSELKOERSEN. Engeland 8.97'/»; Duitschland 5872'/»; Frankrijk 3.73'/<; België 34.47; Zwitserland 48.25; Oostenrijk 35.25; Denemarken 49.10; Zweden 46.20; Noorwegen 44.30; New-York 12.47 3/4; Prolongatie I pCt. LEIDEN. 18 Juni. Eierenveiling. Totale aanvoer 17263 stuks. De prijzen waren: kipeieren f. 2.75—3.30 per 100 stuks. Een deneieren f.2—2.40 per 100 stuks. Handel matig. AMSTERDAM. 20 Juni veemarkt. 7 wagons geslachte runderen uit Dene marken. 420 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kw. 7480; 2e kw. 62 68, 3e kw. 4056. Mindere soorten 2835 per K G. slachtgewicht. 92 Melk- en kalf- koeien 175270 per stuk. 160 vette kal veren le kw. 40—50, 2e kw. 3039. 3e kw. 20—29 per K.G. levend gewicht. 122 nuch tere kalveren 48 per stuk; 14 schapen 1418 per stuk 6 lammeren 1215 per stuk 1100 verkens: Vleesch- varkens 90—110 K.G., 36—38; zware varkens 33—35; vette varkens 3032 per K.G. slachtgewicht. 48 paarden 80120 per stuk. Overzicht: Runderen met weinig aan voer, stugge handel en prijshoudend. Vette kalveren voor den Maandag flinke aanvoer, de handel iets vlotter en prijs houdend. Varkens met grooten aanvoer, stugge handel, eerst- prijshoudend, en later iets lager. ROELOFARENDSVEEN. 17 Juni. Aard beien 6—13 ct. per doosje. Sla f. 0.604.10 per 100 krop. Snijboonen f. 4.104 90. Idem stek f. 2.50—3.20. Peulen f. 0.95—1.45; dikke peulen f. 1.05. Doperwten f. 1.70— 1.75. Capuc. f 1.701.75. Tuinboonen f. 1.50 —1.90 per 10 K.G. BOSKOOP, 18 Juni. Coöp. vereeniging De Boskoopsche veiling. Rozen per bos: Rosalandia 1218 ct.; Butterfly 13—20 ctBabyrozen 29—35 ct.; Golden Ophelia 12—19 ct.; Ophelia 8—12 ct.; Else Poulsen 4570 ct.; Columbia 13— 16 ct.; v. Rossum 26 ct.; Edith Helen 32— 45 ct.; Jules Boche 14 ct.; August Noach 1825 ctClaudius Pernet 1619 ct.; Hadley 26 -39 et.; Polyantharozen 4158 ct.; Wilh. Kordes 28—34 ct.; E G. Hill 23 ct.; Elle Poulsen 2030 ct.; Winnett 20 ct.; Mac. Keiler 24—30ctBriarcliff 13 ct.; Keiham 29—40 ct.: Florex 25—35 ct.; Charlie Chaplin 2032 ct„; Gemengde rozen 15—20 ct. Diversen per bos; Pioenen in soorten 20 30 ct.; Violieren dubb. 20 ct.; Clematis le Coultre 100 ct.; Lelies 2040 ct.; Lathy rus 812 ct. 8—1

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 3