PAANAKKER Co Direct verband gebracht tusschen Lausanne en Genève N.V. LEIDSCH DAGBLAD LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 20 Juni 1932 EEN WAARDEVOL GESCHENK TER GELEGENHEID VAN VACANTIE-SEIZOEN 1932 Een complete Tana Poetsnecessaire LEIDENMAARSMANSSTEEG 3 - TELEFOON 566 RECHTZAKEN. STAÜD v. LEIDEN SPORT. ENGELAND. Eucharistisch congres te Dublin Geen mijnstaking te Wales Gisteren is het Eucharistisch congres te Dublin ingezet met groote kerkelijke en openbare feestelijkheden. De straten van Dublin zijn keurig versierd. Alle vlaggen der wereld zijn geheschen met uitzonde ring van de Engelsche. Het Iersche repu- blikeinsche leger heeft personen, autori teiten en hoteliers met geweld bedreigd als zij de Engelsche vlag hijschen Zaterdagavond waren alle openbare ge bouwen geïllumineerd. Te middernacht ving een godsdienst oefening aan. De kerken waren zoo vol, dat talrijke personen op straat moesten blij ven. Acht kardinalen en honderden bis schoppen nemen aan het congres deel De Paus heeft een begroetingsboodschap .naar Dublin gezonden, zoomede een uit goud en zilver bestaande avondmaalskelk. De conferentie van gedelegeerden der Zuid-Welsche mijnferkers heeft te Swan sea vergaderd en na ampele discussie met 117 tegen 36 stemmen besloten de nieuwe loonsvoorwaarden te aanvaarden en aan het werk te blijven. Wel zal het hoofdbe stuur met den patroonsbond voeling blij ven houden om bij de eerste verbetering- der marktpositie ook verbetering van het lot der mijnwerkers te verkrijgen. FINLAND. Weer boerenonlusten. Gemeldt wordt dat in Maentsaelae nieuwe onlusten zijn uitgebroken. De toestand aldaar heeft zich zeer toegespitst Aan het hoofd der opstandelingen staat de bekende Lappo-man Eerolainen, die reeds vroeger in verband met ontvoeringsaan gelegenheden de aandacht op zich vestigde Vrijdagavond is de Finsche regeering in een buitengewone zitting bijeenge komen waar werd besloten, nog dienzelf den avond zestig politieagenten en hon derdvijftig man infanterie ln auto's naar Maentsaelae te dirigeeren. Deze troepen hebben te zamen met de politic het plaatsje Maentsaelae omsingeld en door zoeken thans verschillende huizen. Tot dusver is het nog niet gelukt een dei- leiders der opstandige beweging te arresteeren. Alle wegen die naar Maent saelae leiden, zijn door politie en infan- tarie afgezet. In verband met deze onlusten in Maent saelae is het ook in Noord-Finland op verschillende plaatsen tot boerenonlusten gekomen. CHINA. Tibctane» overschrijden dc Chineesche grens Prijs op het hoofd van generaal Ma. Officieel wordt medegedeeld, dat de Tibetaansche troepen geheel onverwacht de Chineesche grens hebben overschreden en de Chineesche troepen in de provincie Sintsjan hebben aangevallen. Het is tot bloedige gevechten gekomen, waarbij de Chineezen verliezen hebben geleden en moesten terugtrekken. De Dalai-Lama zou de mobilisatie der Tibetaansche troepen hebben bevolen. Tusschen Tibet en Engeland zou vol gens een bericht uit Moskou een geheim verdrag zijn gesloten, waarbij Engeland veertig stukken geschut, 2000 machine geweren en 2 millioen schietpatronen zou leveren. Hiervoor in ruil zouden de Brit- sche rechten in Tibet op economisch ge bied worden versterkt. Wij geven dit laatste onder groot voor behoud! Officieel wordt te Tsjangtsjoen (de hoofdstad van Mantsjoerije) medegedeeld, dat de autoriteiten te Tsitsihar een beloo ning hebben uitgeloofd voor de uitlevering van generaal Ma Tsjang Tsjen. Indien hij levend wordt uitgeleverd, bedraagt de be looning honderdduizend dollar, bij zijn dood vijftigduizend dollar. Men hoopt door deze hooge belooning Ma's medewerkers tot verraad te bewegen. Tijdens verbitterde gevechten tusschen Chineesche troepen, onder bevel van generaal Wangtelln en Japansche strijd krachten hebben de Chineezen, volgens Japansche berichten/"300 dooden en 28 ge wonden verloren. Het verlies der Japan ners bedraagt volgens deze berichten 6 dooden. Het verscheidene duizenden man sterke leger van Wangtelin ondernam tegelijker tijd verscheidene overvallen op verschil lende steden. De Japansche troepen slaagden er echter in, tijdig ln te grijpen en de Chineezen na een strijd van 3 uur op de vlucht te drijven. BELGIE. Liberaal congres. Op het Liberale Congres, dat te Brussel gehouden is, werden verschillende reso luties aangenomen. Een er van beveelt het invoeren aan van een algemeen systeem van weder- keerlge hulp en controle op de bewape ning, waardoor een geleidelijke vermin dering hiervan kan worden verkregen. In een tweede resolutie wordt het organiseeren geeischt van een krachtige verdediging van het Belgische grondgebied met name van de Oostelijke provincies. Een derde resolutie stelt voor. dat de mogendheden een gezamenlijke actie be ginnen om Rusland terug te brengen tot normale handelsbetrekkingen met de overige landen tegen moreele en materieele garanties, welke overigens ook de basis moeten zijn van de betrekkingen tusschen de andere landen Het Congres zond een telegram aan Mac Donald als voorzitter van de confe rentie van Lausanna. Ontwapening en schadevergoeding tezamen in het geding SCHRIJVEN VAN KONING ALBERT VAN BELGIË ROEMENIE. Om hulp gevraagd. De Roemeensche gezant bij den Volken bond heeft een telegrafische Instructie ontvangen om bij het Secretariaat van den Volkenbond stappen te doen, teneinde de hulp van den Volkenbond ln te roepen voor de reorganisatie van de Roemeensche financiën. De Roemeensche regeering heeft nog niet om een leening verzocht, doch voor- looplg alleen de technische hulp van den Bond Ingeroepen. CHILI. Weer een nieuwe opstand ingezet. Volgens een bericht uit Santiago de Chili heeft de nieuwe regeering onder leiding van Carlos Davila Zaterdag de leiding der zaken aanvaard. De overdracht van het regeeringsgezag heeft zonder incidenten plaats gehad. De nieuwe junta heeft een proclamatie gepu bliceerd, waarin zij verklaart, dat zij voor den overgangstijd het bewjnd aanvaardt en zoo spoedig mogelijk een constituante zal bijeenroepen, welke een nieuwe grond wet zal uitwerken. De republiek Chili zal op den grondslag van het socialisme worden opgebouwd, totdat de nieuwe grondwet zal zijn aan genomen. Voorts wil de junta de algemeene be ginselen van de bestaande grondwet, voor zoo ver daardoor vrijzinnige hervormingen niet belemmerd worden, eerbiedigen en evenzoo de Internationale overeenkomsten. De nieuwe Junta heeft zich telefonisch in verbinding gesteld met de vroegere pre sidenten Montero en Ibanez. Berichten uit goede bron melden, dat het leger op het oogenblik het heele land bezet. Militaire functionarissen vervangen overal de burgerlijke en het staat vast, dat het land aan den vooravond van een strenge en langdurige dictatuur staat. Te Valparaiso zijn de gevangen geno men communisten 's nachts op een tor pedojager overgebracht, die hen naar alle waarschijnlijkheid naar de Lasafura- ellanden overbrengt. Naar thans blijkt, waren in het land 675 communistische cellen georganiseerd en de beweging was zoozeer in het leger doorgedrongen, dat de Chilenen en de vreemdelingen de overtui ging hadden, dat de communisten door het leger gesteund werden. Acht vreemde lingen, allen Russen, zijn gearresteerd als deelnemers aan de communistische be weging. Maar intusschen is een nieuwe tegen- revolutie aangevangen door het vlieger- corps. De vliegers eischen de terugkeer van kolonel Grove. Zeven bombardements vliegtuigen hebben het vliegveld Iquiqne bezet. Andere hebben den torpedojager opgehouden, waarmede Grove en andere revolutionairen naar Juan Fernandez op het Crus-eiland werden gedeporteerd. Ook het vliegveld Quintero werd door insur- gente vliegers heroverd De toestand heeft zich nog toegespitst doordat de marine weigert de regeering bij te staan tegen de opstandelingen. Anderzijds steunt zij niet de revolutio nairen, doch eischt zij de terugkeer van den vroegeren president Montero. Slechts een klein gedeelte der lucht strijdkrachten is der regeering trouw ge bleven. Duizenden spoorwegarbeiders, die zich voor Grove hebben verklaard, zijn in opstand gekomen. Het verkeer wordt, ln beperkten omvang door troepen onder houden. RECLAME. 1799 L.S. >.de schoenen '"Teneinde onze geachte Clientèle in staat te stellen, hunne g o e ook tijdens de vaeantie goed te kunnen onderhouden, hebben wij besloten vanai heden bij aankoop i contant van minstens f.5.— GRATIS BESCHIKBAAR TB STELLEN bestaande uit: een imitatie matzilverén doos, bevattende prima borstel, poetsdoek, inwrijfdoekje, vingerbeschermer en een tube Tan a-crème. Wij vet trouwen, dat U deze zeldzame reclame zult willen accepteeren en zien Uw geöeid bezoek met belangstelling tegemoet. In afwachting' verblijven wjj met de meeste hoogachting, Besprekingen te Genève. Van Engelsche zijde worden thans ern stige pogingen in het werk gesteld om de ontwapeningskwestie onmiddellijk te ver binden met het herstelvraagstuk MacDo- nald, Simon en Grandi zijn daarvoor naar Genève gegaan ten einde met den Ameri- kaanschen ambassadeur Gibson en den leider der Duitsche delegatie Nadolny zoo mogelijk tot een onmiddellijke regeling van de ontwapeningskwestie in Engelschen zin te komen. De Engelsche regeering neemt haar reeds bij de laatste besprekingen te Parijs en Genève ingeleide plannen weer op. waar bij een oplossing van het ontwapenings probleem op die wijze moet worden door gevoerd. dat een gedeeltelijke ontwaoening plaats vindt, door verbod van grof geschut, van bommenwerpers, van gas- en chemi sche strijdmiddelen. De plannen der Engelsche regeering gaan uit van de veronderstelling, dat de onder handelingen te Lausanne voorlooplg zijn vastgeloopen en dat zonder tegemoetko ming in de ontwapeningskwestie tegenover Frankrijk een zakelijk voortzetten en op lossen van het herstelprobleem niet mo gelijk is. Zaterdagavond om 5 uur zouden de be sprekingen te Genève aanvangen, doch er kon pas om halfzeven worden aangevan gen. aangezien Paul Boncour en De Jou- venel tengevolge van het déraillement van een goederentrein even voor Dijon ge dwongen waren hun sneltrein te verlaten en per auto verder te reizen. De bespre kingen droegen een strikt vertrouwelijk karakter. Aan de besprekingen is van Engelsche zijde deelgenomen door MacDonald. Simon, Lord Londonderry, sir Samuel en Runci- man. van Fransche zijde door Paul Bon cour. de Jouvenel en Massigli. van Ameri- kaansche zijde door Gibson, senator Swan- son en Norman Davis De Italiaansche mi nister van Bultenlandsche Zaken. Grandi, die in den loop van den dag talrijke bespre kingen heeft gevoerd, nam evenwel aan deze besprekingen niet deel zoodat deze beraadslagingen meer het karakter kregen van een Britsch-Fransch-Amerikaansche bijeenkomst. De besprekingen hebben tot 9 uur ge duurd. Van Engelsche en Fransche zijde wordt over het resultaat der besprekingen alleen medegedeeld, dat het inofficieele. inleiden de besprekingen heeft gegolden waarop verdere gedachtenwisselingen moeten vol gen. Van Fransche zijde wordt medegedeeld, dat een principieele uiteenzetting is ver meden en dat gestreefd is naar een par- tleele oplossing die zou voortvloeien uit de beraadslagingen der technische commissies van de ontwapeningsconferentie en uit het ontwapeningsontwerp van de voorberei dende ontwapeningscommissie. Van Engelsche zijde wordt verder mede gedeeld. dat MacDonald en Simon den Duitschen rijkskanselier en den minister van bultenlandsche zaken op de hoogte zullen stellen van het besprokene en met hen het ontwapeningsvraagstuk verder zullen behandelen. Mocht bij deze bespre kingen een overeenstemming bereikt wor den, dan zullen nieuwe onderhandelingen in grooter verband met de overige mogend heden plaats vinden waarna dan alle pro blemen voor de algemeene commissie der ontwapeningsconferentie zullen worden ge bracht. In ieder geval zal de algemeene commissie der ontwapeningsconferentie op zijn laatst over acht tot 10 dagen weer bijeenkomen. Gisteren zijn de besprekingen te Genève onafgebroken voortgezet ln talrijke parti culiere bijeenkomsten en daarna in een belangrijke bespreking der vijf mogend heden, welke in den namiddag plaats nad. Gistermorgen heeft een vrij langdurig onderhoud plaats gehad tusschen Grandi, Simon en Gibson. De plotselinge hervatting der onder handelingen te Genève is ten deeie een gevolg van de Brilsche en ten deele van de Amerikaanschen wenschen. Naar verluidt zou Gibson uit Washing ton instructie hebben ontvangen onder alle omstandigheden vóór 1 Juli, den aan vang van de verkiezingscampagne voor het presidentschap, ln ontwapeningskwesties zakelijk resultaat te bereiken. Aan de des middags gehouden bespre king werd deelgenomen door MacDonald, Slmon, Grandi, Paul Boncour, De Jouvenel, Nagaoka, Gibson en als hoofdrapporteur door Benesj. Deze groote bespreking tusschen Enge land, Frankrijk, Italië, de Vereenigde Sta ten en Japan beteekent, naar in confe rentiekringen wordt verklaard, het eerste gevolg van het laatste besluit van het presidium, waarbij de officieele werk zaamheden ter ontwapeningsconferentie werden gestaakt en de groote mogend heden worden opgewekt directe besprekin gen te voeren inzake de tegenstellingen ter conferentie. Stilstand tc Lausanne. Te Lausanne stonden inmiddels de be sprekingen stil behoudens enkele ontmoe tingen tusschen daar gebleven politici. Zoo bezocht Grandi Von Papen. De Italianen handhaven het standpunt van hun regee ring te Rome. dat de conferentie van Lau sanne slechts kan slagen, wanneer de her stelbetalingen volledig geschrapt worden. De Duitsche en Italiaansche vertegen woordigers waren het er over eens, dat een regeling der intergeallieerde schulden met de Amerikaansche regeering slechts mo gelijk is, wanneer de Europeesche mogend heden de politieke schulden geheel schrappen. Zelfs de rechtsche bladen in Frankrijk stellen met min of meer berusting vast, dat feitelijk het einde der schadevergoe- dhigsbetallng Is aangebroken. De „Avenlr" verklaart, dat men Duitsch- land heeft toegestaan wat het anders ge nomen zou hebben. Brünlng wist wat hij zeide, toen hij verklaarde, dat Dultsch- land nog slechts 100 meter van het doel verwijderd was. Duitschland heeft thans gewonnen spel. De rede van Herriot wordt in de Louden- sche pers ln het algemeen scherp gecrl- tiseerd. De meeste bladen noemen naar een groote teleurstelling. De „Times" schrijft, dat Herriot's rede in ongunstige tegenstelling tot die van Von Papen staat. Zij bevatte ontelbare phrase's en veel klinkklank van woorden. De „Daiiy He rald" meent, dat Herriot hier en naar een nog onverzoenlijker toon heeft aangesla gen, dan Tardieu zou hebben gedaan. De correspondent te Lausanne van het blad ziet dan ook de oorzaak van het plot selinge vertrek van Herriot naar Parijs in den ongunstigen indruk, dien zijn rede heeft gemaakt, waarvan hijzelf geschrok ken is. Het doel van zijn reis zou zijn de uitwerking van zijn rede in Parijsche link- sche kringen, die er zeer ontstemd door eijn, te verzwakken, Herriot te Parijs. Aan vertegenwoordigers van de Fran sche pers verklaarde Herriot dat hij in den ministerraad rapport heeft uitge bracht over den stand der onderhandelin gen m Genève en Lausanne. Het kabinet heeft de houding der Fransche delegatie goedgekeurd. Hij is tevreden, aangezien de regeling der Europeesche problemen thans gebracht is binnen het kader van een al gemeene regeling aangezien de doornige kwestie van het moratorium een logische oplossing gevonden heeft. Herriot zette o.m. uiteen: „Wij hebben de conferentie volledige vrijheid gelaten om haar taak grondig aan te pakken en geen verplichtingen op ons genomen die de conferentie in gevaar zouden kunnen brengen. Op deze wijze is het gelukt, principieele gedachtenwisse lingen over met elkaar in tegenspraak zijnde stellingen te vermijden, welke een onmiddellijk mislukken der conferentie tengevolge zouden hebben gehad. De Prin cipieele moeilijkheden zijn niet opgehe ven. Zij bedreigen echter de toekomst der conferentie niet meer. Ik zou van de ge legenheid gebruik willen maken, om mijn Engelsche collega's te bedanken met wie Ik veel heb samengewerkt en in het bij zonder ook Rijkskanselier von Papen voor den geest van openhartigheid waarin hij de gedachtenwisselingen heeft gebracht. Ieder heeft gezegd wat hij te zeggen had en het feit, dat alle deelnemers zich hebben aangesloten bij de bekende ver klaring, is een bewijs voor den persoon lijken geest die onze werkzaamheden leidt. Wanneer de principieele debatten vóór het aanvaarden der verklaring zouden zijn aangevangen, zouden daaruit de groot ste moeilijkheden hebben kunnen ont staan. Wij hebben wèl tijd gewonnen, maar men mag dit niet verwarren met uitstel. Wij hebben de werkmethode vast gesteld die ons de noodige bewegingsvrij heid zal geven. Zoowel in Lausanne alsook ln Genève, zien wij ons tegenover een synthese, waarop wij in Lausanne de ana lytische methode toepassen. Dezelfde me thode moet ook voor Genève worden aan genomen. Herriot is gisteren weer naar Genève vertrokken. Radiorede van von Papen. Rijkskanselier von Papen heeft van Lausanne uit een radioredevoering gehou den, welke over alle Duitsche zenders is uitgezonden. Hij zeide o.m.: Mijn voornaamste taak wil mij voorko men te zijn het begrijpen van den werke- lljken toestand van Duitschland te be vorderen. Dit zal niet alleen Duitschland ten goede komen. Wanneer dit noodzake lijke inzicht ln Duitschlands toestand door dringt, moeten de vertegenwoordigers van Duitschland den gesloten wil van het va derland achter zich hebben, dan moet het buitenland begrijpen, dat de huidige re geering terecht de vertegenwoordiging van alen Duitschen wil voert. Het vaderland echter moet ln de rljksregeerlng het vaste vertrouwen hebben, dat zij niets zal prijs geven wat ln overeenstemming is met de nationale noodzakelijkheden, maar dat zij bovendien streven zal naar een positieve oplossing van het Europeesche probleem. De strijd der meeningen in de binnen- landsche politiek is veroorloofd, vooral dan wanneer nieuwe verkiezingen voor de deur staan. Maar deze politieke strijd heeft grenzen, nl. wanneer het geen strijd meer blijft, maar begint, politieke blind heid te worden. Het is niet in tegenspraak met een ge sloten wil. wanneer binnenlandsche mee- ningsverschillen bestaan. Deze mogen al leen niet het essentieele verduisteren. De door mij geleide regeering zal steeds al leen maar het Duitsche volk zien en niet naar standen of klassen. Haar werk moet gedragen worden door het hooge gevoel van verantwoordelijkheid voor het volks geheel, want het gaat hier om beslissingen die niets minder beteekenen, dan de toe komst der Duitsche cultuur, van het ras, van de natie, de toekomst van de Wester- sche beschaving. Mooie woorden. Maar waarom gold dit principe niet, toen Brünlng nog aan het bewind was? Die regeering zou heel wat sterker hebben gestaan Opzienbarend schrijven van Koning Albert van België. Koning Albert heeft aan minister-presi dent Renkln, die als hoofd der Belgische delegatie te Lausanne vertoeft, een schrij ven gezonden, waarin hij zijn denkbeel den uiteenzet, betreffende den huidigen economischen toestand. De koning herinnert er in dit schrijven allereerst aan, dat sedert het einde van den oorlog alle deskundigen, die door de verschillende regeeringen zijn geraad pleegd, onveranderlijk als hun meening hebben te kennen gegeven, dat de wel vaart der volkeren en hun onderling vreedzame betrekkingen afhankelijk zijn van groote vrijheid van uitwisseling van goederen, kapitaal en arbeidskrachten. Ongelukkigerwijze zijn deze ernstige KANTONGERECHT TE LEIDEN. Zaterdag 14 Mei, ongeveer kwart voor drie hoorden twee agenten van pomje die zich op den Rijnsburgersingel bij den Maredijk bevonden een hevigen slag Toen zij omkeken bleek, dat op de hooge brue tusschen een personenauto en een bak fiets een aanrijding had plaatsgehad" Toen de agent van politie Schilde het portier vande auto opende om den be stuurder te hooren, zat deze te suffen en lag over het stuur gebogen. Bij verder onderzoek bleek, dat de bestuurder in staat van dronkenschap verkeerde en geen woord kon spreken. De verkeers politie die onmiddellijk verschenen was nam de auto in beslag, en bracht deze met den dronken bestuurder naar het politie bureau, waar de bestuurder werd ingeslo ten. 's Avonds werd verdachte door de politie gehoord, waarbij hij verklaarde maar één glas bier gedronken te hebben Hedenmorgen was verdachte G. van D voor deze overtreding opgeroepen. Hij was echter niet verschenen, zoodat tegen hem verstek verleend werd. Nadat beide politie agenten gehoord waren, nam het O.M. het woord die f. 6 of 6 dagen eischte. De kan tonrechter wees onmiddellijk vonnis en veroordeelde hem tot 6 dagen principieele hechtenis en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van 3 maanden. GEBOREN: Johanna Geertruida. d. v. H. L. Devilee en A. M. van Velzen Thomas, z. v. A. Maaskant en C. H. W. Arends Hendrica d. v. J. Dijs en H. Valk. Johanna Pieter- nella Wilhelmma. d. v. P. J. van Leeuwen en A. Vermeulen Jan, z. v. H. Frank- huijzen en E. P. Robbers. ONDERTROUWD: A. v. d. Berg jm. 28 j, en E. Schouten jd. 22 j. A. J. Dekker jm. 22 j. en M. F. v. d. Steen jd. 21 j. A. v. Gijzen jm. 27 j. en J. J. Troost jd. 24 j. L. Gijsman jm. 25 j. en W Stol jd. 24 j. J. Smltte- naar jm. 24 j. en L. J. Crama jd. 22 j. L. Azier jm. 25 j. en N. Stikkelorum jd. 22 j. W. A. P. v. d. Vet jm. 21 j. en M. W. Plezier jd. 18 j. A. Beij jm. 25 j. en A, M. Smit jd. 27 j. O OVERLEDEN: A. H. Hollebeek ongeh. m. 52 j. J. van Bakkum m. 62 j. ATHLETIEK. NOG EEN RECORD VAN NURMI GEBROKEN. Te Helsingfors heeft Lehtinen gistere: het wereldrecord van Nurmi over 5 KM. gebroken en gebracht op 14 min. 16.9 sec. DE KANTOREN DER zij'n iederen werkdag geopend vanaf half 9 des morgens tot half 6 namiddags. Zaterdags vanaf 8 uur 's morgens tot 4 uur 's middags Zondags den geheelen dag gesloten. waarschuwingen in den wind geslagen, i Ieder land handelde afzonderlijk en trachtte door het in werking stellen van alle beschikbare middelen de nationale I economie te onttrekken aan de gevolgen van de crisis. Door onophoudelijke ver hooging der douane-rechten, door over- 1 belasting, invoerverboden, contingentee- ringen, door het instellen van controle op den wisselhandel schijnt men overal den invoer te hebben willen beperken, het geen echter een vermindering van den uitvoer tengevolge heeft gehad. De gevolgen van deze beperkingsppbtiefc waren noodlottig. Sedert drie jaar is het totaal bedrag van den internationalen handel tot de helft teruggebracht en dit is slechts ten deele toe te schrijven aan de lagere prijzen. De landen die hun bultenlandsche al- zetgebieden zagen verminderen, vonden op de binnenlandsche markt geen grooter af zetgebied, daar de verbruikscapaciteit der eigen bevolking eveneens kleiner gewor den was. In deze periode is het aantal werkloozen verdubbeld. Hierdoor is onomstootehjk het bewijs geleverd dat geen enkei lana met eigen middelen in staat is de econo mische, evolutie te zijnen gunste te wijzi gen. Slechts een gemeenschappelijke actie van alle landen in den geest van inter nationale solidariteit zal het .heilmiddel kunnen brengen voor de ernstige kwalen waaraan de wereld leidt. ,n De tijd is daar dat deze solidariteit op andere wijze tot uiting moet worden ge bracht dan door redevoeringen alleen. Het schijnt mij toe dat België met dit voor oogen niet zou moeten aarzelen het initia tief te nemen dat door de omstanacli den zou worden voorgeschreven en te dien einde de medewerking moet e zekeren van landen, die als ons land. jj doordrongen zijn van de noodzakelutn de economische politiek te wijzig™- Dit persoonlijk ingrijpen van den ning is wel een nieuw bewijs, hoezeei opinies zich gaan wijzigen in gewenac richting en zal voor de conferenties n aansporing te meer zijn om tot over te gaan! Fransche voorstellen. In de zitting te Lausanne van heden van de zes uitnoodigende worden Fransche voorstellen verwan instelling van een commissie w Herstelvraagstuk en een com gondels- de Europeesche economische en na problemen ter Herstelconferentie. j

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2