73ste Jaargang MAANDAG 20 JUNI 1932 No. 22161 Leidsch Crisis-Comité. STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. by een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35; per week 1.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. Dit nnmmer bestaat uit DRIE Blade EERSTE BLAD. Giro No. 188690. Door ons werd ontvangen: Personeel Firma Jongmans f. 2.40. LEIDSCH CRISIS-COMITÉ. Door de welwillende medewerking van de Directeuren van het Rijksmuseum van Oudheden en van De Lakenhal is de sub commissie voor Ontwikkeling en Ontspan ning in staat het bezoek aan bovenge noemde musea door werkloozen te regelen. In groepen van ten hoogste 15 personen nullen dezen worden rondgeleid en een deskundigen uitleg ontvangen. De toe- jang voor deze groepen is geheel gratis. Zij, die deze excursies wenschen mede te maken, moeten zich schriftelijk op geven bij een der onderstaande commis- acleden. Zij ontvangen dan bericht over dag en uur en plaats van samenkomst. De cursus moderne Kantoormachines in ie boekhouding kan door te weinig be langstelling niet doorgaan. In September zal nog eens geprobeerd worden de be langstelling van dezen voor kantoorbe dienden hoogst leerzamen cursus onder de werkloozen op te wekken. De cursus Engelsch begint Donderdag sj. De belangstelling hiervoor is zeer groot. Zij, die zich hebben aangemeld, entvangen dezer dagen een oproep. De Subcommissie Ontwikkeling en Ontspanning: Ds. J. W. Groot Enzerink, W. Singel 105 W. F. Lyklema, Noordeinde 43a. Mej. Ruth, Apothekersdijk 33. W. F. van den Broek, Trompstraat 32. IJ Kuypers, Parkstraat 5a. J. Slegtenhorst, Koningstraat 16. S N. Waringa, Morschweg 142. H. J. A. M. van der Ven, Breestraat 139 ITER. VAN DEN CHR. HANDEL- DRIJVENDEN MIDDENSTAND. Laatste Vergadering in dit seizoen. Bovengenoemde vereeniging heeft haar aatste vergadering in dit seizoen gehou den. Voorzitter was de heer C. Schout, die gebruikelijke wijze de vergadering opende. De opkomst was slechts matig be- tocht. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd vastgesteld. Van de Vereeniging ..Nederl. Fabrikaat" was een uitnoodiging binnengekomen tot tijwoning van haar te houden ledenver gadering. Twee bestuursleden zullen van deze uitnoodiging gebruik maken .Namens afdeeling zullen de heeren G. Kuperus M. Ziegelaar zich naar de jaarvergade ring begeven. Allereerst worden behan deld de punten voor deze jaarvergadering. den breede worden de candidaten be sroken. die door sommige afdeelingen en ™or het hoofdbestuur worden aanbevolen. Ben afgevaardigden worden opgegeven de namen der candidaten, die de afdeeling net meest geschikt acht. om in het Hoofd bestuur zitting te nemen. Tevens zal de 'eer Ziegelaar op de jaarvergadering met <en voorstel komen, tot versterking der «ndskas. Door de afdeeling Coevorden is Indertijd een voorstel gedaan tot pen- noneering van oude Middenstanders. Een Jaartoe benoemde commissie heeft dit 'oorstel nader uitgewerkt en den afdee- ™Sen daarover rapport gezonden. De voorzitter leest dit rapport voor en geeft Jaarna gelegenheid hierover van gedach- kn te wisselen. Het lokt nogal eenige be- tpteking uit Door het heengaan als voorzitter van «n heer H. Buurman en innemen van Jidns plaats door den heer C. Schout, is het bestuur een vacature .Het bestuur Jdeit hiervoor aan de vergadering een "wal candidaten voorgesteld. Hieruit 'rat de heer G. Kuperus gekozen. Daar «t echter niet aanwezig is, zal de secre- ■ms hem den uitslag der stemming mede- Wen De heer Schout stelt als nieuw lid w de heer Groeneveld. Indien geen Jwaren worden ingebracht, wordt i.rf °P de volgende vergadering als lid J'schreven. Van de rondvraag wordt ïaakt heer RoodenburS gebruik ge- waarna de heer C. Veerman met •«begging eindigt. handelsregister Kamer van koophandel. Wenwe inschrijving: «auwer en Zoon n.v., Hoofdstraat 64, -Jieim. Maatsch. kap.: f. 50.000, ~an geplaatst en gestort f. 10.000. ïfriging; tm ?ud' Lage Rijndijk 10, Leiden. Sla- ■J- uittredend eigenaar: C. J. Oud, Jijjn, dd. 19 Mei 1932. Wijziging han- in: W. J. Roose. hKwe. Kweekers van en den handel Siw, ?bo"en enz- Directeur: H. Weyers, r^nheim. Commissaris: Th. Brouwer, HET AMBTSJUBILEUM VAN Ds. BRESSON. In onze courant is het bericht opgeno men, dat ds. Bresson 30 Juni a.s. zijn 25- jarige ambtsvervulling zou beleven. Dit bericht is juist, maar ds. Bresson zag dien dag liever onopgemerkt voorbijgaan. In middels heeft de Kerkeraad der Waaische Kerk alhier besloten, de sympathieke be scheidenheid van ds. Bresson overigens zooveel mogelijk ontziende, hem in de morgengodsdienst-oefening van aanstaanden Zondag 26 Juni zijn gelukwenschen aan te bieden. In dezen dienst zal waarschijnlijk ook de president van de Waaische Commissie hem namens alle Waaische Kerken een woord van ge- lukwensch overbrengen. past op voor de woekeraars! Een ergerlijk staaltje. Dat deze waarschuwing nog steeds niet overbodig is, blijkt wederom uit een erger lijk geval van woeker, dat ons dezer da gen ter oore kwam. Iemand leende 12 jaar geleden een be drag van f. 60 en moest hiervoor elke maand f. 6 aan rente betalen, zonder dat echter de hoofdsom verminderde. Het was het slachtoffer niet mogelijk de hoofdsom in eens terug te betalen .zoo dat hij 12 jaar lang doorging met iedere maand de f. 6 rente te betalen of wel in totaal f.864. De geldleener kon onlangs ook de rente niet meer betalen en de geldschieter gaf de zaak in handen van een rechtskundig bureau, ondanks dat hij voor f. 60 ge leend geld f. 864 had terugontvangen. Op de geteekende schuldverklaring stonden de voorwaarden van leening niet vermeld. De schuldverklaring werd elke maand vernieuwd. De vordering wordt nu in een onschul dig kleed gehuld: er wordt slechts 5"/o rente bedongen. Door toevallige omstandigheden kwam een en ander ter kennis van bestrijders van den woeker, zoodat aan deze zaak wel een einde zal worden gemaakt. Het rechtskundig-bureau is reeds ingelicht. Deze zal wel niet verder zijn bemidde ling verleenen. Valsche schaamte had het slachtoffer er van weerhouden deze zaak eerder met zijn superieuren of met de organen tot bestrijding van den woeker te bespreken. Zij zouden zeker gaarne bereid zijn ge weest hem uit dit moeras te halen. Onder allerlei bedreigingenhet gaan naar den patroon, schandaal aan de deur e.d. weet men zijn slachtoffers wel tot betaling te dwingen. Gelukkig dat de Geldschieterswet. welke reeds in het Staatsblad is verschenen, in samenwerking met de instellingen tot be strijding van den woeker, aan dergelijke praktijken over eenigen tijd een eind zal kunnen maken. Immers, dan mogen geen gelden meer ter leen worden verstrekt door een niet toegelaten geldschietbank, zullen overeen komsten aangegaan bij een niet toegela ten "geldschietbank ongeldig zijn, worden toegelaten geldschietbanken aan regelen gebonden en onder controle van de Ge meentebesturen gesteld, terwijl cessie van loon e.d. niet meer mag worden gevor derd. Ook betaalzegelkassen vallen onder deze bepalingen. Ook is enkele maanden geleden opge richt de Nederlandsche Vereeniging voor Volkscredietwezen en woekerbestrijding, welke vereeniging een goede regeling van het niet-commercieele volkscrediet zal bevorderen en de woekerbestrijding lande lijk zal organiseeren. Moge bovenstaand voorbeeld velen weerhouden voetstoots op schoonschijnen de aanbiedingen als „Geld zonder borg" en dergelijke in te gaan. Men zij gewaar schuwd. Nogmaals „Past op voor de woekeraars". EEN GESLAAGDE A. V. R. O.-KINDERMIDDAG. Dat was Zaterdagmiddag in de Stads gehoorzaal weer eens een echt gezellige A V.R.O.-kindermiddag! Een enthousiaste kinderschare beluisterde de welbekende liedjes van Antoinette van Dijk. die de jeugd zoo goed kent van haar afwisselende kinderuurtjes. De jongens en meisjes ge noten er van haar nu eens persoonlijk te mogen begroeten. Dajj. was er als groote groote attractie de poppenkast van mevr. Nolles, die eveneens de harten onstuimig deed kloppen en de fantasie boeide. In de pauze werden de kinderen getracteerd op chocoladereepen en ijsco's. die tegen gere- duceerden prijs warep beschikbaar gesteld door de firma v. d. Kloot. Er heerschte den ganschen middag 'n op gewekte stemming die de band van het A.V.R.O.gezin stellig versterkt heeft en weer een bewijs leverde van de uitsteken de stemming, die er ook bij de toekom stige A.V.R.O.-leden heerscht! Dr. Koumans. voorzitter van het Leid- sche A.V.R O.-comité heette de aanwezi gen. w.o. vele kinderen uit weeshuizen en ..Voordorp" hartelijk welkom. Talloozen hebben genoten van een middag die de AVRO tot eere strekte en ongetwijfeld zeer aangename herinneringen heeft na gelaten! UITVOERING EERSTE LEIDSCHE KLUCHT- EN REVUEGEZELSCHAP. Een succesvolle avond. Zaterdagavong gaf bovengenoemd gezel schap in de concertzaal „Corcordit" een uitvoering met bal. waarvoor groote be langstelling bestond. Voor dezen avond stond op het programma de tweede op voering van de revue ..Kijk voor je", on der regie van den jieer Nard Boer. met den heer N Rozier de samensteller dezer re vue. Daar de revue kort geleden is opge voerd, kunnen wij volstaan met de vermel ding, dat dank zij het goede spel van allen het geheel goed tot zijn recht is gekomen. Het telkenmale opklaterend applaus was welverdiend. Het muzikale gedeelte werd verzorgd door ..The popular Jazz" onder leiding van den heer Nico Dreef. Een bal onder leiding van den heer A. N v. Wijk bracht het einde van dezen avond, waar op het E. L. K. en R.-gezelschap met ge noegen kan terugzien. zelfgebouwde maaskruiser te water gelaten. Zaterdagmiddag is in het Nieuwe Ka naal een motorboot, een zoogenaamde ..Maaskruiser" te water gelaten. Dit feit op zichzelf houdt nauwelijks iets vermel denswaardigs in doch het bijzondere is. dat het hier een zelfgebouwde boot betreft, waarvan de heer H. van der Veld ambte naar bij de belastingen de vervaardiger is. Deze heeft gedurende acht maanden al zijn vrijen tijd doorgebracht in de timmer fabriek van de gebroeders Stikvoort aan den Roomburgerweg en daar getimmerd, geboord gezaagd gevijld en geverfd, totdat zlin boot klaar was. Hij mag inderdaad trotsch zijn op z'n werk: de acht meter lange boot. waarin een Buick-motor is geplaatst, vertoont een mooie lijn, en ligt fraai op het water. Wli gunnen den knappen amateur-bou wer van harte veel succes met zijn boot. prijsvraag vanwege het stolpiaansch legaat. De psychologie van het ruimtebegrip bij blinden. Curatoren van het Stolpiaansch legaat aan de Rijksuniversiteit hebben besloten de navolgende prijsvraag uit te schrijven: Gevraagd worden: „Nieuwe Bijdragen tot de psychologie van het ruimtebegrip bij blinden." In de Toelichting wordt gezegd: Ervaringen opgedaan bij de observatie van blinden zijn benut geworden voor het probleem van liet ruimtebegrip bij blin den in een bepaalde richting betrekkelijk uitgebreid en wel door het analyseeren van de waarnemingen bij blindgeborenen (Zie b.v. M. von Senden, Raum und Ge- staltauffassung bei Operierten Blindgebo renen vor und nach der Operation. Lelp- zip 1932 en de daarin geciteerde Littera tuur. i Empirisch materiaal van anderen aard zal waarschijnlijk blijken een ana loge kritische beschouwing waardig te zijn. Vooral kan hier gedacht worden aan. waarnemingen bij het onderwijs van blin den, voorzoover dit betrekking heeft op het leeren beheerschen van ruimtebegrip pep, b.v. bij het maken van werkstukken en andere voorwerpen, bij het zich orièn- teeren in gebouwen en op straten en voor al bij het leeren van geometrische begrip pen in engeren zin. (Vergelijk wat dit be treft b.v. eenige opmerkingen van Th. Hel ler. Studiën zur Blindenpsychologie Leip zig 1904.) Speciaal zouden gewichtige gevolgtrek kingen gemaakt kunnen worden uit een analyse van de werkwijze van blinde land meters, misschien ook door het waarne men van blinde handwerkslieden. Zelfs ls het niet onmogelijk, dat pogin gen om betrouwbare aangiften van droo- men van blindgeborenen te verzamelen, nieuwe gegevens omtrent het ruimte be grip bij blinden zouden kunnen opleveren Verwacht wordt, dat ieder die de prijs vraag bewerkt een gedeelte van dit uit gebreide gebied uitkiest e:i tot een over zichtelijk kritisch overzicht bewerkt. Speculatieve uitweidingen en uitbrei ding over een te groot aantal waarne mingsgebieden moet worden vermeden. De omvang van de verhandeling mag hoogstens 40000 woorden bedragen. Antwoorden hierop worden voor 1 Ja nuari 1934 ingewacht bij den Voorzitter van het Curatorium. Zij moeten in het Nederlandsch, Duitsch Engelsch. Fransch of Latijn getikt, met een spreuk geteekend en vergezeld zijn van een verzegeld briefje, van dezelfde spreuk voorzien en waarin des schrijvers naam en adres zijn opgegeven. De prijs voor een goedgekeurd antwoord is de gouden medaille ter innerlijke waarde van f. 250— en f. 250— in geld, of wel, naar verkiezing, de geheele som in geld. LENTEFEEST „GELOOF, HOOP, LIEFDE" Een gezellige middag. Gistermiddag had in den speeltuin der gemeenteschool aan de Groenesteeg 97, die welwillend door B. en W dezer gemeente daarvoor was afgestaan, het lentefeest plaats van ae Zondagsschool van 't wijk- gebouw „Geloof. Hoop, Liefde" Langestraat 67. Een aantal genoodigden, bewoners van den omtrek en kinderen waren om 3 uur bijeen Na een kort openingswoord door den directeur van voornoemd wijkgebouw, den heer Dirkzwager, en het gemeenschappe lijk zingen van lied 230 uit den Protestan tenbondbundel, zongen de kinderen eenige lenteliederen. Daarna .voerden eenige kin deren van de Zondagsschool onder de uit stekende leiding van mejuffr. E. Kuenen het lentespel ..De gouden zwaan" op, dat door haar zelf geaccompagneerd werd. bij gestaan op zeer verdienstelijke wijze door een fluitist. Het geheel werd in een woord keurig opgevoerd. De wijsjes met door mej. K. zelf gemaakten tekst, vielen zeer in den smaak van allen. De kinderen droegen al leraardigste costuums1 Daarna zong mevr. Stiasny eenige lenteliederen met toewij ding, geaccompagneerd door den heer Zirkzee. Eenige liederen daarna nog ge zongen door de kinderen en een kort woord waarin allen medewerkenden werd dank gezegd, besloten het goedgeslaagde feest. Aan de hoofdonderwijzeres der school, mej. Ingenegeren werd speciaal een woord van dank gebracht voor haar belangrijke medewerking. Het was een feest; dat door een gezellige sfeer uitblonk en dat. bij alien, die het bijwoonden, een ailergezel- ligsten indruk heeft nagelaten! Eerst luitenant P. J. ie Gordt Dillié, van het 6e regiment veld-artillerie. keert 30 dezer, van zijn detacheering als doelen officier in de legerplaats bij Oldebroek, naar zijn corps terug. De alhier tot arts gepromoveerde semi-arts M. Bruining is bestemd tot of ficier van gezondheid 2e kl. bij het Oost- Indische leger. Te Amsterdam slaagde voor de onder deden privaatrecht en belastingrecht van het examen afgenomen door het Neder landsche Instituut van Accountants, de heer J. Munting, leeraar boekhouden M.O, alhier. Het Bureau voor Arbeidsrecht van den Leidschen Bestuurdersbond houdt Dins- i dagavond 21 Juni geen zitting. i In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen: I Datum. Volw. pers. Kind. Totaal i Maandag 13 Juni 32 32 Dinsdag 14 Juni 40 40 Woensdag 15 Juni 43 43 Donderdag 16 Juni 44 44 Vrijdag 17 Juni 44 44 Zaterdag 18 Juni 40 40 parkeeren in iiet noordeinde. Naar aanleiding van een door den A.N. W.B. en de K.N.A.C. tot het gemeentebe stuur van Leiden gericht verzoek om een verbod te willen uitvaardigen voor het parkeeren van auto's in het Noordeinde ontvingen genoemde Vereenigingen van het Gemeentebestuur bericht dat bü de Com missie voor de Strafverordeningen op het oogenblik een herziening van de verorde ning op het rijden in voorbereiding is, waarbij ook de regeling van het parkeeren onder het oog wordt gezien. DE ALGEMEENE TOESTAND. Lausanne en Genève. In ons laatste Weekoverzicht werd naar voren gebracht, hoe eigenlijk de conferen tie van Lausanne nauw verband houdt met de Ontwapeningsconferentie en ook met de kwestie der Oorlogsschulden. Dit is daar te Lausanne ook gevoeld, want de eerste stap pen zijn gedaan om Lausanne en Genève in direct verband met elkaar te brengen. Het plan der Engelschen schijnt te zijn voor de Fransche concessie van meegaan met schrapping der Herstelbetalingen te betalen in den vorm van concessies aan Frankrijk inzake de Ontwapening, waar door tegemoet gekomen zou worden aan de Fransche veiligheidsgevoelens. Voor- looipg schijnt men zich nog bepaald te hebben tot speciaal FranschEngelsch Amerikaansche besprekingen, waarbij la ter ook Italië en Japan nog zijn gehoord. Met Duitschland kan dan later worden onderhandeld. Duitschland zal echter wel vasthouden aan den eisch van gelijkgerech tigdheid, ook op het terrein der bewape ning, zoodat wij nog slechts staan aan een begin DUITSCHLAND. Verkiezingen in Hessen Een heele reeks politieke botsingen. Gisteren heeft in Hessen de verkiezing plaats gehad voor den Landdag. De voor- loopige uitslag luidt: Socialisten stemmen: 172.545 zetels 17 (15); Centrum 108.603 10 (10); S.A.P. 11.697 1 (2); Communisten 82.111 7 (10); Duitsch Nat. V.P. 11.267 1 (1); N.S.D.A P. 328.313 32 (27); Hessische Democraten 4.925 0 (0)Nationale eenheidslijst 25.175 2 (2). Ondanks het feit, dat de nationaal socialisten bij deze verkiezingen een winst behaalden van vijf zetels, zijn zij er toch niet in geslaagd in Hessen de meerderheid te veroveren. Zelfs niet, wanneer men bij hun 32 zetels den zetel telt der Duitsch- nationalen eenheidslijst zich bij deze coa litie zal aansluiten hetgeen nog te be twijfelen valt zouden zij met 35 zetels nog 1 zetel onder de voor een absolute meerderheid vereischt aantal van 36 zetels blijven. In de parlementaire verhoudingen van BINNENLAND. Het bezoek van de Zeppelin aan Waal haven; een onverwacht vertrek. (3e Blad). De uitvaart van het stoffelijk overschot van Frederik van Eeden (Laatste Berichten le Blad.) Overeenstemming omtrent 5 pet. loons verlaging bij de Spoorwegen; op 1 Januari zal een nieuwe verlaging van 5 pet. wor den overwogen. (Binnenland, 3e Blad). Drama te Amsterdam; drie personen gewond. (Gemengd, 2e Blad). Het congres van het N.V.V. te 's-Graven- hage begonnen. (Laatste Berichten le Blad). BUITENLAND. Direct verband gebracht tusschcn Lau sanne en Geneve. Een schrijven van koning Albert van België. (Buitenl. en Tel. le Blad). De Verkiezingsuitslag in Hessen. (Buitenl. le Blad). Hevige politieke botsingen in tal van Duitsche steden. (Buitenl. le Blad). Roemenië vraagt een finantieele hulp. (Buitenl. le Blad). Onzekere toestand in Chili. (Buitenl., en Tel. le Blad). Een gewapend conflict tusschcn China en Tibet. (Buitenl. le Blad). den Hessischen Landdag is dus door deze verkiezingen geen groote verandering ge treden. Niettemin heeft de partijleiding der Nazis weer een snorkende proclamatie uit gevaardigd waarin verzekerd wordt dat hun de regeering toekomt etc. Rijksminister von Gayl heeft verklaard, dat de politieke noodverordening de lands- regeeringen verplicht zich te houden aan de opheffing der S.A. en S.S. formaties., maar de Zuid-Duitsche landen zijn niet van plan, daaraan te voldoen. Naar verluidt is Hitler in ernstige onder handeling om het „Bruine Huis" uit Mun- chen naar Berlijn te verplaatsen. Den grond wordt hem in Beieren blijk baar te warm onder de voeten. Te Berlijn zou het Bruine Huis gevestigd worden in een groot gebouw, dat thans leeg staat, aan den Reichstegarfer. Het gebouw be hoort aan het I. G. Farben-concern. In München hadden gistermiddag op stootjes plaats, georganiseerd door de nazi's als protest tegen het uniformverbod in Beieren. De demonstranten waren grootendeels geüniformeerd. Er hadden verscheidene arrestaties plaats, in totaal 470. Na van hun uniformen te zijn ontdaan, zijn zij in hoofdzaak weer vrijgelaten. Intusschen hebben de leiders van de Rijksbanier, de republikeinsche strijd or ganisatie medegedeeld, dat besloten is de zoogenaamde Schutzformationen van de organisatie weder op te richten. Deze wa ren eenigen tijd geleden ontbonden, nadat de rijksregeering tot het verbod van de nationaal-socialistische stormafdeelingen was overgegaan. De Schutzformationen zullen tegen 25 Juni weder gereed moeten zijn. De Rijksbanier publiceert tevens een oproep aan de bevolking, waarin o.a. wordt gezegd, dat op hetzelfde tijdstip, waarop wordt overgegaan tot verlaging van alle uitgaven aan ondersteuning van het noodlijdende gedeelte der bevolking, een groep politieke belanghebbenden mil- iloenen uitgeeft voor nieuwe parade uniformen voor een particulier leger. Op tal van plaatsen hebben overigens reeds botsingen plaats gehad. Het „Bruine Huis" te Keulen is door de politie bezet. In het Wupperdal hebben zich ernstige botsingen voorgedaan tusschen commu nisten en nationaal-socialisten, die zich in uniform op straat vertoonden. Te Barmen werd een communist door messteken ge wond, terwijl elders in de stad twee natio naal-socialisten door schoten van een communist ernstig werden gewond en een voorbijganger een schot in den hals kreeg. Door onbekenden werden de ruiten van een nationaal-socialistischen boekhandel ingeworpen, terwijl twee nat.-socialisten werden gearresteerd, die de voorbijgangers fouilleerden met de bedoeling eventueele wapens in beslag te nemen. Te Elberfeld kwam het tot een treffen, waarbij tien personen vrij ernstig werden gewond en naar het ziekenhuis moesten worden overgebracht. Bovendien werden enkele agenten licht gewond. Ook te Hagen ontstond er een handge meen tusschen communisten en natio naal-socialisten. Volgens mededeelingen van de politie sloegen de tegenstanders met latten .stokken, oude sabels en mes sen op elkaar in, terwijl er ook schoten werden gewisseld. In totaal werden dertig tot veertig personen gewond, waaronder vijf ernstig. De politie heeft vijf personen in hechtenis genomen. Verder eenzelfde beeld te Mainz (7 ern stig gewonden) te Gelsenkirchen te Botrop, te Frankfurt (4 zwaar gewonden), te Stettin en vele andere kleinere plaatsen Leve de opheffing van het demonstra tie-verbod.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1